PASSAGIERSKAPERS FATALISTISCH Rotterdams verkeers lawaai ontoelaatbaar HANOI: ONBETROUWBAARHEID BEWEZEN VS tekenen vandaag niet Brits .groenboek voor N-Ierland GENTS TONEELGEZELSCHAP VEROORDEELD veroveraar nieuwe stijl GROENEVELT Fundamenteel verkeerd Nachtmerrie Blijetijds Speelgoed Nasleep opvoering van stuk Arrabal PELATTI-R BOGERS Politiek document van Franse bisschoppen binnenland buitenland Amin gaat door Tweeling van Irene gedoopt Simonis bij paus Opheldering Misverstanden Dinsdag 31 oktober 1972 9 wa (Van onze redactie buitenland) FRANKFORT Drie pas sagiers en zeven bemannings leden van het Lufthansa-vlieg- tuig dat zondag gedwongen werd naar Tripoli in Libië te vliegen, zijn gisteren aan boord van een speciaal uitge stuurd Westduits vliegtuig in Frankfort teruggekeerd. De gekaapte Boeing-727 werd gisteravond laat in West- Duitsland terugverwacht. De resterende passagiers aan boord van het gekaapte toestel waren al eerder vanuit Rome in de bondsrepubliek terugge keerd. Een dezer, Hans Niemann, verklaarde dat hij geen ogenblik bevreesd voor zijn leven was geweest en dat hij steeds het gevoel had ge had dat het drama van München zich niet herhalen zou. Niemann verklaarde dat de kapers zich bijzonder koel bloedig („als heren") hadden gedragen dat de zelfbeheer sing van de bemanning „voor beeldig" was geweest. De 27-jarige Remon Saikali, een Lufthansa-employé uit Beiroet, bevestigde de woor den van Niemann en voegde eraan toe dat de kapers „vriendelijk voor de passa giers" waren geweest en dezen „chocolade en ander eten" ge geven hadden- Salvador Salazar, een ver slaggever van het Spaanse persbureau EFE, vertelde dat de kapers wel vriendelijk ge weest waren, maar dat zijn indruk niettemin was geweest dat ze de Boeing zouden heb ben opgeblazen als de drie Pa- lestijnen in München niet vrij gelaten waren. Deze drie vrijgelaten Pales- tijnen hebben de Westduitse regering na hun aankomst in Tripoli beschuldigd van on heuse behandeling. Volgens het Libische persagentschap zouden de Duitsers vooral in de eerste dagen van de de tentie „bijzonder wreed" zijn opgetreden. De drie Palestij- nen verweten de Duitsers ook verraad. „Toen wij tijdens het drama van München vrij geleide naar een Arabisch land kregen, werden wij onder vuur genomen, nadat we op de luchthaven van Fürsten- feldbruck waren aangekomen", zeiden ze. „Dit leidde door de schuld van de Duitse autoritei ten tot het bloedbad", aldus de drie Palestijnen volgens het Libische persagentschap. Premier Golda Meir heeft de vrijlating van de drie Pa lestijnen in München „ontmoe digend, schokkend, een aan fluiting van dc menselijke geest" genoemd. Mevrouw Meir zei dat de gebeurtenissen van zondag hadden aangetoond „hoe zwak de sterken zijn ge worden, waar een sterke geest werd vereist". (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM Het ver keerslawaai in Rotterdam overschrijdt op vele plaatsen de toelaatbare norm. Uit me tingen, die door de afdeling hinderwet-milieutoezicht van de dienst bouw- en woningtoe zicht tussen april 1971 en fe bruari 197^ z'jn verricht, is gebleken dat het verkeersla waai overdag het industriela- waai overstemt. De resultaten zijn in een rapport samengevat, dat te vens een kaart bevat waarop het Rotterdamse lawaai zicht baar is gemaakt. In het rapport wordt het verkeer bepalend genoemd voor de geluidshinder in het Rotterdamse woongebied. Tij dens de metingen is nauwe lijks een ontoelaatbare over schrijding van de normen ge constateerd voor wat het in- dustrielawaai betreft. commentaar TYTederland bevindt zich op een gevaarlijke weg.-Regering en -L georganiseerd bedrijfsleven bedisselen onder elkaar wat er volgend jaar moet gebeuren met lonen en prijzen, de so ciale verzekeringen, indirecte belastingen, spreidingsbeleid en het onderwijs. En dit hele „handje-klap"-gedoe speelt zich af buiten het parlement om. Dat parlement is achteloos terzijde geschoven zoals men dat pleegt te doen in landen, waar par lementaire democratie een begrip zonder inhoud is geworden. Dit alles gebeurt dan om tot een akkoord te kunnen komen met de vakbeweging, een vakbeweging die zodoende een grote greep krijgt op de ontwikkelingen in Nederland. Voor sommige vakbondsbestuurders gaat die invloed echter nog niet ver genoeg Een man als Groenevelt wil het eigenlijk helemaal alleen voor het zeggen hebben. Men begrijpe ons goed: Wij kunnen ons in het algemeen zeer wel verenigen met de inhoud van het tussen regering en be drijfsleven overeengekomen akkoord met uitzondering dan van de schrapping van de voorgenomen selectieve investerings heffing voor het westen van het land. Die schrapping is een concessie in ruil voor de bereidheid van de werkgevers een prijsmaatregel te accepteren. Dit gemarchandeer heeft regel recht invloed op het ontwikkelingspatroon van ons land. De Randstad wordt er nog voller door; de werkgelegenheid in Zuidwest-Nederland, Limburg en het Noorden wordt er door benadeeld. Zulke belangrijke zaken regel je niet in een onder onsje. Dit is een zaak en dat geldt voor het hele akkoord voor het parlement. Nu is het wel zo, dat het parlement er zelf schuld aan heeft, dat het buitenspel is gezet. De eisen van de vakbeweging wa ren al lang bekend. Door de oppositie zijn ze meermalen in moties verwoord. Maar al die moties zijn door de regerings partijen weggestemd, op verzoek van de regering die onder handelingsruimte wilde hebben voor het gesprek met het be drijfsleven. Door deze tactiek hebben regering en regerings partijen er aan meegewerkt dat de belangrijke politieke be slissingen niet meer in het parlement genomen worden maar aan de onderhandelingstafel van de vakbeweging. Hef is het goed recht, de plicht zelfs van de vakbeweging om op te komen voor de belangen van haar leden. Die belangenbe hartiging volgen wij dat is bekend veelal met sympathie en instemming. Desondanks zijn wij van oordeel dat er in de huidige situatie iets fundamenteel verkeerd zit. Belangstelling is iets anders dan.het dienen van het algemeen belang. Waken voor dat algemeen belang is de zaak van het parlement. Het is zijn plicht om te controleren of de eisen van de vakbeweging gerechtvaardigd zijn, ook ten opzichte van andere groepen van de bevolking. Die eigen verantwoordelijk heid is het parlement als geheel uit de weg gegaan. Daarmee heeft het aan het georganiseerd bedrijfsleven een positie ge geven, die het niet kan waarmaken en zichzelf een brevet van onvermogen. Een van de meest dramatische hoogtepunten uit het al vele jaren slepende conflict in het Midden-Oosten speelde zich begin september ver buiten de Arabische wereld af. Het „oor logstoneel" verplaatste zich naar München, waar Palestijnse terroristen met hun overval op de Israëlische Olympische ploeg de wereld urenlang in spanning hielden. Een spanning die zijn climax vond in een afschuwelijk bloedbad. Felle verwijten over en weer. De Duitse autoriteiten hadden, zo werd door velen gesteld, een onverantwoorde taktiek uitge stippeld, waardoor vele onschuldigen de dood vonden. Nauwelijks een paar maanden later krijgt de affaire München een vervolg met de vliegtuigkaping van zondag. De Westduitse autoriteiten wordt nu verweten iets te voorzichtig te hebben ge handeld door maar al te snel toe te geven aan de Palestijnse ei sen en de drie boosdoeners vrij te laten. Maar Bonn durfde een tweede avontuur met de Palestijnen kennelijk niet aan. De beschuldiging van Israëlische zijde, dat men in Duitsland maar al te blij was van de drie terroristen te worden verlost zou best een kern van waarheid kunnen be vatten. Het meest kwalijke van de affaire is dat het terrorisme als overwinnaar uit de strijd is getreden. De verhalen vroeger uit de Arabische wereld léken op sprookjes uit duizend en een nacht. Tegenwoordig zijn het meer duizend en een nachtmerries, waar de hele wereld van wakker ligt. Een boze droom waar men machteloos tegenover staat. (ADVERTENTIE) KAMPALA (Reuter) President Idi Amin van Oe ganda uit het ziekenhuis ont slagen, heeft maandag bekend gemaakt, dat landbouwbedrij ven van blanken in het westen van Oeganda met ingang van half november door Oegande- zen gekocht zullen worden. Het eerst zouden Britse be drijven aan de beurt zijn. (Van onze redactie buitenland) BELFAST De Britse re gering heeft maandag weer eens nadrukkelijk gesteld dat het aan de bevolking van Noord-Ierland zelf is te beslis sen welke vorm haar betrek kingen met het Verenigd Ko ninkrijk en de naburige Ierse republiek moeten hebben- Daarbij zou het niet onmoge- lik moeten zijn regelingen te vinden die op de beste wijze tegemoetkomen aan de belan gen van alle drie partijen. Dit staat in een document van de regering in Londen, een groenboek geheten, dat gisteren ter discussie is toege stuurd aan alle Britse parle mentsleden. Het groenboek bevat een aantal meningen en standpunten van de verschil lende politieke partijen en an dere groeperingen in Noord- Ierland en is de voorloper van een witboek een aantal dui delijk omlijnde voorstellen waarvan de publikatie begin volgend jaar wordt ver wacht. In het groenboek staat bij voorbeeld de eis van de pro testantse unionistische partij dat het provinciale parlement (Stormont) terugkeert met volledige bevoegdheden over de politie zoals het geval was tot maart van dit jaar toen het door de Britse regering werd opgeschort. Ook treft men er de mening aan van de katho lieke sociaal-democratische en arbeidspartij dat de Britse re gering zo spoedig mogelijk zou moeten verklaren dat „ze van mening is dat het in het groot ste belang van alle groeperin gen van de gemeenschappen in beide Ierlanden zou zijn als Ierland verenigd zou worden op voorwaarden die voor de gehele bevolking van Ierland aanvaardbaar zijn". Alle partijen in Noord-Ier land komen met de idee van een vergadering, een provinci ale regering met de verant woordelijkheid voor de meeste interne zaken. Maar zij ver schillen van mening over de vraag wie de controle over de politie zou moeten uitoefenen, een van de grootste twistpun ten in de provincie sinds de opschorting van het Stor mont. De regering in Londen be nadrukt dat het boek een do cument is voor discussie en een poging een politieke dia loog tot stand te brengen ter vervanging van gevechten, bomaanslagen en schietpartij en in de dorpen en steden van Noord-Ierland. NIJMEGEN (ANP). In een ceremonie die een per soonlijk karakter droeg, omdat de kinderen in de couveuse liggen, is gistermorgen de tweeling van prins Carlos en prinses Irene de Bourbon Par ma gedoopt- Dat gebeurde in het St.-Radboudziekenhuis van de katholieke universiteit te Nijmegen. De prinses werd genoemd Margarita Maria Beatriz. De prins kreeg de namen Jaime Bernardo. (Van onze redactie buitenland) GENT Het hof van hoger beroep in Gent heeft gisteren acht leden van het theater „Arena" veroordeeld voor hun aandeel in de opvoering van Arrabals „En zelfs de bloemen werden geboeid". De correctionele rechtbank in Gent had in deze zaak in eerste instantie slechts de regisseur, een acteur en een actrice schul dig bevonden, en tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van één week veroor deeld. Nu werden voorwaardelijke straf fe»! van drie maanden en één maand op gelegd en kreeg elk van hen een boete van 2600 Belgische frank (plm. 185, „Arena" gaf in Gent vorig jaar vier opvoeringen van het toneelwerk, dat on der meer in Brussel 130 voorstellingen van théatre „De Poche" beleefde en in ons land op het repertoire heeft gestaan bij „Studio". Op last van de procureur des konings in Gent kwam „Arena" niet verder dan vier voorstellingen en werd een proces tegen de leden van het gezel- chap aangespannen. De zaak werd in eerste instantie achter esloten deuren behandeld. Het openbaar ..linisterie ging evenals de aangeklaagden Nog steeds worden in Viet nam vlaggen uitgehangen, op bevel van president Thieu. Be woners van een klein dorpje 20 kilometer van Saigon hangen de Zuidvietnamese vlag uit in wat eens hun huis was. Ge vechten veranderden het in een ruïne. VATICAANSTAD (AFP) Paus Paulus de Zesde heeft maandag bisschop Simonis van Rotterdam in particuliere au diëntie ontvangen. Mgr. Simo nis is sedert 24 oktober in Rome. in beroep. Voor het hof van hoger beroep was behandeling openbaar. Het hof veroordeelde de directeur, de dramaturg en de regisseur tot drie maan den voorwaardelijke gevangenisstraf. Twee actrices en drie acteurs werden tot één maand voorwaardelijk veroordeeld. Een actrice en een acteur werden vrijge sproken. In het stuk van Arrabal verschijnen verscheidene personen naakt op de plan ken. Een van hen werd in hoger beroep vrijgesproken. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/SAIGON De Verenigde Staten zul len het vredesakkoord voor Vietnam niet tekenen voordat de nog resterende problemen in een nieuwe zitting met de Noordvietnamezen zijn opgelost. Met deze bekendmaking maakte de woordvoerder van het Witte Huis, Ronald Zieg- ler, duidelijk dat de Verenigde Staten dus vandaag nog niet hun handtekening zullen zetten, zoals Noord-Vietnam heeft geëist. Nixons adviseur Kissinger, die vorige week zei dat nog drie a vier dagen van onderhandelingen met de Noordviet namezen nodig zjjn om de nog bestaande moeilijkheden bevredigend op te lossen, was gisteren nog steeds in het Witte Huis in Washington. Ziegler wilde niet zeggen wan neer Kissinger naar Parijs zou vertrekken. China en Noord-Vietnam en het nationale bevrijdingsfront blijven druk uitoefenen op Washington om de onderteke ning van het akkoord niet uit te stelten. De Chinese regering heeft maandag in een officiële ver klaring een beroep gedaan op de VS het vredesakkoord zo spoedig mogelijk te onderteke nen. Peking beschuldigt de Amerikanen ervan nieuwe hindernissen op te werpen voor ondertekening van het akkoord, onder het voor wendsel dat het in Saigon op moeilijkheden is gestuit. Mevrouw Ngoeyen Thi Binn, leidster .van de Vietcong-dele- gatie bij h^t, vredesoverleg ip Parijs, heeft óp 'een persconfe rentie gezegd dat de Verenig de Staten een overtuigend bewijs van hun onbetrouw baarheid geleverd zulten heb ben ats ze het akkoord met Hanoi vandaag niet willen on dertekenen. Volgens Hanoi en de Viet- cong is met Washington over eengekomen het akkoord op 31 oktober te ondertkenen, maar Kissinger ontkent dat en zegt dat er nog een aantal zaken opgehelderd moeten worden. Volgens diplomatieke krin gen in Londen zijn zowel Chi na als de Sovjet-Unie bereid een rol te spelen bij het waar borgen van de vrede in Viet nam. Waarnemers verwachten dat spoedig na ondertekening van het akkoord een conferen tie over Indo-China in Parijs zal worden gehouden met de Franse regering als gastheer en als mogelijke deelnemers de VS, Noord- en Zuid-Viet- nam, de Sovjet-Unie, China, Engeland en mogelijk'Laos en Cambodja. tn tossen wordt in Vietnam nog hevig gevochten. De Ame rikaanse luchtmacht heeft maandag vier Noordvietname- se provincies ten zuiden van de 20e breedtegraad en de stad Dong Hoi gebombar- deerd. Volgens welingelichte ikrin- gen in Washington wil de •Amerikaanse regering na een laatste gespreksronde met de Noordvietnamezen nog een reeks besprekingen met Zuid- Vietnam houden, alvorens het vredesakkoord te onderteke nen. De Zuidvietaaimese presi dent Thieu heeft met naime bezwaren tegen het ontbreken van een voorziening voor te rugtrekking van de Noordviet- namese troepen, tegen de in stelling van een „raad van na tionale verzoening en een dracht", waarin de huidige Zuidvietnamese regering, het nationale bevrijdingsfront en neutralen zijn vertegenwoor digd, tegen het ontbreken van bepalingen voor een bestand in Laos en Cambodja en tegen het tSfr'daSfonder het akkoord aUeëiï üe 'handtekeningen van Noord-Vietnam en de VS ko men en niet die van Zuid- Vietnam. Thieu probeert steun voor zijn standpunt te krijgen bij de VS en een aantal Azia tische landen. De Zuidvietnamese minister van buitenlandse zaken Tran van Lam zei maandag dat er wel enkele misverstanden maar geen fundamentele ge schillen bestaan tussen Saigon e.i Washington. Enkele mis verstanden kwamen volgens hem voort uit verschillende versies van de Engelse tekst en de Zuidvietnamese tekst van het akkoord. (ADVERTENTIE) Het nieuwe probleemloze toupet is er. Stormenderhand verovert het iedere man die zijn haardos terug Wil hebben. Vergaande ontwikkelingen hebben er voor gezorgd, dat geen mens kan zien dat het niet Uw eigen haar is. Zó goed, zó echt en zó natuurgetrouw zien ze eruit. Haar voor haar in een huidkleurige ondergrond gestoken. Individuele kapsels naar Uw eigen smaak. 100% Kleurecht en uiterst veilig in het dragen en dat voor een prijs waarvoor iedere man graag z'n jeugdige haardos terug wil hebben. Laat U geheel vrijblijvend voorlichten door een Pelatti-specialist Haarhuis voor mode en kwaliteit Breda Ginnekenweg 43 tel. 01600-32288 Wat een drukte en nieuwt de laatste dagen- Het afgelo pen weekeinde was wat dat betreft inderdaad het einde, roals men tegenwoordig een zaak die men leuk vindt, vrij fantasieloos pleegt aan te dui den. Het einde ook van het NW- voorzitterschap van Harrie. Nou, als u ooit Heide paars hebt zien aanlopen dan moet het we) vrijdagmiddag ge weest zijn. Arte (Jroene-velt Harrie. Het zou me niks verbazen als er nu mensen over gaan piekeren om maar op het NVV, of het NKV of het CNV te stemmen bij de komende verkiezingen. Tenslotte heb ben die er veel meer „uitge sleept" bij de regering dan alle partijen in de Tweede Kamer bij elkaar. Maar misschien is de rege ring tegenover deze drie juist daarom wel zo toeschietelijk geweest, omdat we er toch niet op kunnen stemmen. Jaja, sprak een zure kriti- kaster gisteren: Duitsland weet sneller van zijn „drie" af te komen dan Breda. Ministerconferentie over de Rïjnvervuiling: Ach ja, ze moesten alleen meer water bij de Rijn doen. En dan de post, vrienden. Fanmail heet dat in niet al te fraai Nederlands. Onder staand plaatje is een frag ment van een foto die Kees Jansen uit Roosendaal me stuurde. Een pientere, hoor, die Kees. Let eens op de ui terst opmerkelijke mededeling links bovenaan (zie pijl). LOURDES (KNP) Er is een klassenstrijd tussen hen die bezit en kennis in handen hebben en degenen die hiero ver slechts in zeer beperkte mate beschikken. Het is on juist, om, omwille van de christelijke liefde, deze tegen stellingen te verbloemen. Dit schrijven de Franse bis schoppen, die tot gisteravond in Lourdes voor hun jaarver gadering bijeen zijn geweest, in een duidelijk document over de christen en de poli tiek. Het document werd praktisch eenstemmig aan vaard en wordt nu reeds van groot historisch gewicht ge acht. Het uitvoerigst gaan de bis schoppen in op de klassen strijd, waarvan het bestaans recht door vele katholieken in Frankrijk nog steeds in twijfel wordt getrokken. Het Franse episcopaat erkent het bestaan van deze strijd als een feit. Over de politieke houding van de priesters verklaart het do cument: „Het evangelie is niet neutraal. De bisschoppen en de priesters .die moeten getui gen van het evangelie, zijn het evenmin". Een en ander is een aankon diging van een film in het Luxemburgse Echtemach. De tekst bij de pijl luidt: „Vlaam se en Nederlandse Ondertek sten.." De gesproken tekst was frans. Nu vraagt Kees het verschil tussen Vlaamse en Nederlandse onderteksten. Nou, de Vlaamse zijn wat ronder en boller. Maar er is meer. Een Belgische commentator vertelde me dat de Nederlan ders zo stom zijn dat ze de Vijaamse onderteksten niet kunnen lezen. Edoch, een taalbewust Ne derlander stelde daartegenover dat de Vlamingen...nou ja, u snapt het. Voorts eenieder veel vrede en vriendschap. Tot morgen. MERIJN (Vervolg van pagina I). De verbondsraad van het NVV heeft gisteren ook de hele dag vergaderd, zonder echter met besluiten naar' bui ten te komen. Wel is bekend geworden, dat vice-voorziter Arie de Boon voorlopig zal optreden als waarnemend voorzitter. Op 8 januari zal er een extra bondscongres wor den belegd, om de gerezen moeilijkheden te bespreken. Dat zou de indruk kunnen wekken, dat het NW het con flict tot die datum wil laten slepen. En dat is nou net niet 4e bedoeling van Arie Groene velt. Hij zei gisteravond dat zijn „uitgestoken hand" naar de andere NVV-bonden beslist geen twee weken uitgestoken zal blijven. Het bondsbestuur van de in dustriebond heeft verder een beroep gedaan op alle bij het NVV aangesloten bonden "oorhands eventuele onder handelingen over nieuwe col lectieve arbeidsovereenkom- >ten uit te stellen en de con- :ept-centrale afspraak in de stichting van de arbeid niet te mdertekenen. Men behoort te vachten met de cao-onderhan- leiingen. voordat er een „on herroepelijke" situatie ontstaat. Jp 11 november zal de bonds raad een definitief besluit n men over de te volgea koers.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9