MAATREGELEN TEGEN TEER Zeeland zag weinig heil in heffing op investeringen ONDERZOEK NAAR KWALITEIT VAN LUCHT Krachtig verzet tegen subsidie voor restauratie Concert- eu Gehoorzaal TERNEUZEN IN VARA-PROGRAMMA Mejuffrouw W. Westera weg als inspectrice bejaarden oorden 1 JÉ# Overal! 1 Wetenschap doet voorstel aan Belgische regering inzake „Gent-Terneuzen Overvaller krijgt vier jaar BEPERKTE FUNCTIE" stad streek Heinkenszand 's-Gravenpolder M dak makkelijk! Dinsdag 31 oktober 1972 3 (Vervolg van pag. 1 De heer A. J. Krols, hoofd van de technische dienst van de AWL, bevestigde dat de fout van de Cokesfabriek on geveer een maand geleden door zijn dienst werd ontdekt. Hij zei dat de hoeveelheid teer die door de Cokesfabriek in de AWL is geloosd moeilijk te schatten is, omdat de nieu we installatie van de Cokesfa briek in juni van dit jaar in bedrijf is gesteld en het teer in september in de AWL is ontdekt. De heer Krols achtte het aannemelijk dat er intussen hoeveelheden teer via de af valwaterleiding in de Wester- schelde is geloosd. „Deze kwestie is inmiddels tussen de Cokesfabriek en de AWL ge regeld. De Cokesfabriek heeft zich bereid verklaard haar aandeel in de kosten van de reiniging van de afvalwater leiding op zich te nemen", al dus de heer Krols. De heer J. C. van der Sluijs, produktiechef van de Cokesfa briek: „Na het inwerkingstel len van onze nieuwe installa tie voor de produktie van am moniak uit gas is er ergens iets scheef gegaan. Wij hebben speciale grote bassins laten aanleggen om vrijkomend teer op te vangen, zodat dit niet in de afvalwaterleiding terecht komt- Desondanks is dit toch gebeurd en vanzelfsprekend betreuren wij deze fout in het produktieproces. Wij hebben maatregelen genomen die een herhaling van een dergelijke lozing van teer in de afvalwa terleiding moeten voorko men." De firma Van den Maagden berg zou aanvankelijk slechts een normale reiniging van de afvalwaterleiding uitvoeren. „Toen we eenmaal bezig wa ren stuitten we op enorme hoeveelheden teer in de afval waterleiding, hierop hadden we helemaal niet gerekend. Het werk zal daardoor heel wat langer duren dan aanvan kelijk was gepland. En dat zal uiteraard betaald moeten wor den", aldus een woordvoerder van het Hoosendaalse he- drijf. Uit monsters van het afval water van de Cokesfabriek is komen vast te staan dat 40 procent van de vloeistof in de afvalwaterleiding uit teer be staat. Het is voor de tweede keer in korte tijd dat de AWL in de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen gecon fronteerd wordt met een on juist gebruik van deze leiding door een industrie. Nog niet zo lang geleden werd schade aan de binnenbekleding van de af valwaterleiding geconstateerd die veroorzaakt zou zijn door bepaalde stoffen in het afval water van de suikerfabrieken te Sas van Gent. GEEF KANAAL LUCHT Benoeming De heer A. P. Willeboordse uit Sint Laurens is benoemd tot graficus op de gemeentesecretarie van Borse- le. De heer Willeboordse is thans werkzaam bij de admini stratie van de koninklijke landmacht te Middelburg. Vooruitzichten voor woensdag en donderdag, opgesteld door het KNMI op maandag om 18 uur. Rustig en vrijwel overal droog weer met plaatselijk mist. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 1 tot 7; min. temp: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal; max. temp: 0 tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog et maal: 60 procent. Voor donderdag: aantal uren zon: 1 tot 7; min. temp: om streeks normaal; max. temp: omstreeks normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Morgen, woensdag 1 novem ber. Bergen op Zoom 12.28. Hansweert 11.30 Terneuzen 11.03 en 23.43- Vlissingen 10.37 en 23.13. Wemeldinge 12.18. waterstanden Konstanz 279 pi 2; Rheiniel den 180 - 17; Straatsburg 174 4; Piittersdorf 324 pl 16; Maxau 370 pl 16; Plochingen 120 6: Mannheim 168 pl 18 Steinbach 130 pl 7; Mainz 180 pl 9; Bingen 74 pl 5; Kaub 97 pl 3; Trier 228 - 9; Koblenz 106 pl 4; Keulen 40 - 8; Ruhr- ort 205 - 7; Lobith 808 pl 8; Pannerdense kop 789 pl 8; Nijmegen 613 pl 11 IJsselkop 760 pl 9; Eefde IJssel 276 pl 9; Deventer 158 pl 8: Monsin 5443 - 26; Borgharen 3815 - 59; Belfeld 1104 pl 18; Grave ben. de sluis 507 pl 7. (Van onze correspondent) MAASTRICHT De 28-ja- rige portier Hans de R. uit Vlissingen is door de recht bank in Maastricht wegens twee gewapende bankoverval len veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Eind augustus vorig jaar dwong de portier de kassier van het bijkantoor van de Boerenleenbank in Eijgelsho- ven onder bedreiging met een pistool een bedrag van f 8.775 af. Een maand later overviel hij de Amro-bank in Susteren. Hier ging liij er met f 10.500 vandoor na de kassier met een pistool bedreigd te hebben. De portier bleek ook een geslaagde overval gepleegd te hebben op de Amro-bank in Venlo waar hij f 4.500 buit maakte. Deze overval was hem niet ten laste gelegd- De officier van justitie had vijf jaar gevangenisstraf tegen hem geëist. Collecte De opbrengst van de nationale collecte ten bate van de geestelijk gehandicap ten bedroeg in 's-Gravenpolder 184,50. NCVB De afdeling 's-Gra venpolder van de NCVB heeft dezer dagen onder leiding van mej. E. van Liere een bijeen komst gehouden. Als spreker was uitgenodigd de heer A. B. de Bruin, mavo-leraar uit Goes, die het onderwerp „het rassen vraagstuk" behandelde. V) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Er is vrijdag in Provinciale Staten krachtig geprotesteerd tegen een voorstel van G.S. om twee ton uit het provinciaal ontwik kelingsfonds te bestemmen voor de reconstructie van de „Concert- en gehooorzaal in Middelburg. Met dit project is in totaal 1,7 miljoen gulden gemoeid, waarvan het leeu wendeel door rijk en gemeen te op tafel wordt gebracht. De heer Van Overbeke (PvdA) sprekend namens de helft van zijn eigen fractie en voorts namens D'66 en PPR, stelde vast, dat de Concert- en Gehoorzaal slechts door en voor een kleine groep mensen wordt gebruikt en dat de sug gesties om in plahts van reconstructie van een antiek gebouw, een nieuwe accommo datie in Zeeland te bouwen, door G.S. onder de tafel zijn geveegd. De hear Dusarduijn (KVP) gaf toe, dat het subsidie-voor stel ook in zijn fractie met gemengde gevoelens was ont vangen. Er was echter, aldus zei ook gedeputeerde A. van Geesbergen, in zijn antwoord, geen alternatief. De Concert en Gehoorzaal is de enige ac commodatie van deze soort, die Zeeland bezit. De gedepu teerde zag weinig heil in het alternatief, dat de heer Visser, (PvdA), kiwam aanbieden. De ze had geopperd, om grotere concerten in de r.k.-kerk te Goes te laten plaatsvinden. ,Dat gebouw heeft geen unie ke akoestiek", aldus de heer Visser „Met het Middelburgse plan worden bepaalde particuliere plannen doorgedreven", aldus de woordvoerder van de PvdA. „Wij hebben hier met een typisch staaltje van Mid delburgs-centrisch denken te doen, waarbij overheidsgelden toestromen naar een klein groepje belanghebbenden, dat de koffie-pauze belangrijker vindt, dan de concerten." „Hou het voorstel aan en wacht even tot wij weten wat Vlissingen met zijn project voor een nieuw cultureel- en ontmoetingscentrum klaar maakt". zei de heer Van Over beke. Bij stemming bleken tien Statenleden wel voor uitstel te voelen. Met acht stemmen te gen werd het subsidie-voorstel tenslotte aanvaard. (Van een onzer verslaggevers) GENT Het in Gent gevestigde Belgisch stu die- en documentatiecen trum voor water (de Be- cewa) heeft al aan diver se Belgische ministeries voorgesteld om de water kwaliteit van het sterk vervuilde kanaal van Gent naar Terneuzen en de riviertjes, die op dit kanaal uitmonden, sterk te verbeteren door op verschillende punten gro te turbines te plaatsen, waarmee constant lucht in het water kan worden gepompt. Door dit z.g. beluchten wordt het zelfreinigend ver mogen van het water vol gens de Becewa zodanig op gevoerd mits tenminste voldoende turbines worden opgesteld dat er dan al leen maar voor sterk agres sieve en giftige stoffen zui veringsstations behoeven te worden gebouwd. De Beweca heeft van de door dit instituut benaderde Belgi sche ministeries nog geen reac ties gekregen. De Beweca houdt zich nu al ongeveer tien jaar met de kwaliteit van het water van het kanaal van Gent naar Terneuzen bezig. Volgens de scheikundige Fr. van den Bos sche, de coördinator van het Belgisch studie, en documenta tiecentrum voor water is het plaatsen van turbines de oplos sing, die niet alleen het minste geld kost, maar bovendien het snelst is te realiseren. „Op de zuiveringsstations zul len we nog wel tieh jaar moe ten wachten met als gevolg dat deze voorzieningen dan tien maal te klein zullen zijn," meent de heer Van den Bos sche. Volgens hein kan er be slist niet lang gewacht meer worden met het treffen van maatregelen tegen de water verontreiniging in het kanaal. „Het water van het kanaal is volkomen dood en verspreidt daardoor zoveel stank dat de bevolking het straks niet meer neemt. De bevolking komt dan in opstand. Een ander punt is dat straks het grondwater voor de watervoorziening ontoerei kend zal worden, zodat we een beroep zullen moeten doen op het oppervlaktewater." „Men zal er dan niet onder uit kunnen om dat oppervlakte, water te verbeteren. Verder is het zo dat de kostprijs van het zuiveren van water hoger wordt naargelang het water vuiler is. Hoe langer we dus wachten met het nemen van maatregelen, hoe meer het ons gaat kosten," aldus de coördinator van de Becewa. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In het pro gramma „Terneuzen Centraal" dat woensdag vanuit restaurant Monopole in Terneuzen wordt uitgezonden door de VARA-ra- dio zullen tal van korte inter views worden gehouden met in woners van Zeeuwsch-Vlaande ren. Radioverslaggevers Henk van Stipriaan en Hans Zoet ho pen op deze manier een beeld te vormen van maatschappelij ke vraagstukken in stad en re gio. Op de lijst van personen die aan het radioprogramma zullen meewerken staan onder meer de heer Uilenbroek, directeur van het gewestelijk arbeidsbu reau in Terneuzen, ir. Korbee, directeur van het aannemings bedrijf De Meyer uit Zelzate. die iets zal vertellen over de plannen voor een vaste oever verbinding, de heer De Mul, hoofd van de stedebouwkundi- ge afdeling van openbare wer ken in Terneuzen, dierenarts Colsen uit Hulst, burgemeester Aschoff van Terneuzen, de heer Joh. de Vries, schrijver van verschillende boeken over Zeeuwsch-Vlaanderen, mevr. Hemelsoet de moeder van de „smokkelprins' 'uit Sluiskil, het echtpaar Smolders, dat eni ge jaren geleden een vondelin getje liefderijk verzorgde, me vrouw Bogert uit Terneuzen die aandacht zal vragen voor part-time werk voor gehuwde vrouwen, de loods S. Vlieger, die zal wijzen op de gevaren van de overslag van gevaarlij ke stoffen in de zg. put van Terneuzen, Frank Koulen, ei genaar van Porgy en Bess, de heer Zielschot, directeur van de woningbouwvereniging Terneu zen, Paul Mgjz over het ver schijnsel van sex-cinema's en aanverwante zaken, de heer Van Wouwe, hoofd van de af deling algemene zaken van de gemeente Terneuzen over het onderzoek naar leegstaande woningen en de heer Benno Wild, die in Indonesië zijn on derwijsakte behaalde maar in Nederland niet aan de slag kan komen. De radiouitzending begint om 's middags 12 uur op Hilversum (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Ofschoon er weinig heil voor de industriali. satie van Zeeland werd verwacht van de zogenaamde „selectieve investeringsheffing", die minister Langman (Economische Zaken) heeft aangekondigd, wordt het in Zeeuwse bestuurskringen toch betreurd dat deze heffing nu in zijn geheel van de baan is. Zelfs het theoretische gun stige effect, dat er van de investeringsheffing zou kun nen uitgaan, is nu tot een illusie geworden. De selectieve investeringsheffing had ten doel, om bedrijven, die zich beslist in de randstad willen vestigen een heffing op te leg gen, tot maximaal 25 procent van' de voorgenomen investe ringen. Relatief gezien zouden de Nederlandse provincies, waar een dergelijke heffing niet geldt, in het voordeel ge raakt zijn. Tot deze provincies behoorde Zeeland. In Middelburgse bestuurs kringen heeft men er nooit twijfel aan laten bestaan, dat het gunstige effect van de se lectieve investeringsheffing hoogstens zou kunnen bestaan uit een afvloeiing van nieuwe industriële vestigingen naar het concurrerend buurland, België. Voor Zeeland, zo is met her haling betoogd, is wederinvoe ring van de investeringspre mieregeling (een forse toegift aan bedrijven die Zeeland als vestigingsgebied uitkiezen) het enige dat de economische motor in deze provincie weer op gang kan brengen. Nu de investeringspremiere geling en de selectieve inves teringsheffing beide uit de roulatie zijn, ziet het er voor Zeeland nog somberder uit dan al het geval was. Het feit, dat voor industriële vestigin gen in de randstad wel een vergunningenstelsel zal wor den gehandhaafd (men mag zich pas vestigen na een ver gunning van de verantwoorde lijke departementen) maakt voor de feitelijke gevolgen niet veel uit. „Ik neem aan", zegt bijvoor beeld de directeur van het ETI voor Zeeland drs. M. C Verburg, „dat de vertegen woordigers van bedrijven, die hoe dan ook in de randstad willen zitten, de fysieke be lemmering die het vergunnin genstelsel biedt wel baas zul len kunnen blijven. Een hef fing tot bijvoorbeeld 25 pro cent van de investeringen, bij vestiging in de randstad, werkt daarintegen wel dege. lijk als een zeef- al blijft de vraag, zoals herhaaldelijk ge zegd, of de bedrijven die door de heffing worden afgeschrikt, niet naar het buitenland zullen uitwijken". (Van een onzer verslaggevers) GENT. Het „zusje" van de Becewa (Belgisch studie' en documentatiecentrum voor water), namelijk de Becelu (Belgisch studie- en documentatiecentrum voor lucht) is momenteel bezig met een onderzoek naar de kwaliteit van de lucht in de Gentse kanaalzone. Het onderzoek, waarmee men in april van dit jaar is gestart, duurt tot april volgend jaar. Samen met de gegevens van het al tien jaar geleden begonnen onderzoek naar de waterkwaliteit van het Kanaal van Gent naar Terneuzen en de rivieren, die hierop uitmonden, zoals de Schelde en de Leie, krijgt de Becewa dan een goed inzicht in de totale water, en luchtverontreiniging in het Gentse haven- en indus triegebied. Het onderzoek van de lucht wordt in de Gentse ka naalzone uitgevoerd in een gebied van 17 kilometer lang en 3 kilometer breed. Ofschoon men al heel wat kwalijke gassen heeft waarge' nomen in het industriegebied Wil de heer Fr. van den Bos' sche, de scheikundige, die als coördinator van het studie- en documentatiecentrum fungeert, nu nog niet zoveel over het „tuchtonderzoek." vertellen omdat de metingen nog niet Onder alle meteorologische omstandigheden zijn verricht. Wel is de kwaliteit van de lucht volgens hem af en toe zodanig dat de mensen, die in het betrokken gebied wonen, zelfs bij mooi weer de ramen van hun huizen gesloten moe ten houden. De bedoeling van het „lucht- onderzoek" is de planologen gegevens te verstrekken voor het vaststellen van de gebie den, waar woningen gebouwd kunnen worden. Die mogen uiteraard alleen daar komen te staan waar de lucht het minst verontreinigd is. In ge bieden met een sterk veront reinigende lucht zouden vol gens de heer Van den Bossche geen nieuwe fabrieken meer moeten worden bijgebouwd. De gegevens van de onder zoeken van water en lucht zullen straks in een computer worden gestopt om te zien in hoeverre beide vormen van verontreiniging elkaar beïn vloeden. Het is volgens de heer Van den Bossche duide lijk dat waterverontreiniging luchtverontreiniging oplevert en dat ook het omgekeerde het geval is. Wat dit laatste betreft slaan veel schadelijke stoffen, die in de lucht zijn opgenomen, bij regen op het water heer. Ofschoon instellingen als de Becewa en de Becelu zich druk maken over water- en lu.ehtverontreinging worden er over het algemeen in België nog maar weinig maatregelen genomen om deze nare bijver schijnselen van het industriële klimaat tegen te gaan. „Er wordt veel gepraat, maar wei nig gedaan", zo merkt de heer Van den Bossche op. Volgens hem is het een groot gemis dat België geen ministerie voor milieubescherming heeft. Elk van de negen ministeries beeft te maken met een eigen stukje verantwoordelijkheid op dit gebied. Van een gecoör dineerd optreden is geen spra ke ,Als het gaat om luchtver vuiling hebben we voor een fabriek en het fabrieksterrein te maken met bet ministerie voor de arbeidsinspectie. Komt de verontreinigde lucht buiten het fabrieksterrein, dan is het een zaak voor het ministerie van volksgezondheid", zo geeft de heer Van den Bossche een voorbeeld. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Het dos sier Westera W. J. H. kan worden opgeborgen bij de af gedane stukken. Er is echter een nieuw hoofdstuk in mijn leven begonnen, door de her innering die ik zal bewaren aan uw komst op deze af scheidsreceptie". Zo besloot mejuffrouw W. J. H. Westera, tot voor kort in spectrice van bejaardenoorden in Zeeland, gisteren een dank woord aan zeer vele genodig den op haar afscheidsbijeen komst. In een der zalen van het abdijgebouw te Middel burg werd, zowel door het provinciaal bestuur en de pro vinciale griffie, als door bestu ren en directies van Zeeuwse bejaardentehuizen, afscheid genomen van de 65-jarige ambtenares die zoals ver schillende sprekers getuigden alles behalve ambtelijk te werk placht te gaan, in de zeven jaar die zij als inspec trice van bejaardenoorden in Zeeland heeft gewerkt. „Ik treed nu af als ambte naar die ik nooit was", zei mejuffrouw Westera. die zichtbaar verrast was door de talloze geschenken, waaronder vooral veel bloemen, die haar werden aangeboden. Gedeputeerde J. van den Bos omschreef de taakopvat ting van mejuffrouw Westera aldus; „Het accent lag in uw werk niet op de inspectie als zodanig, maar veel meer op de voorlichting en advisering. U koos voor bemiddelling, in plaats van beslissing, en u deed uw werk met sympathie en gevoel voor de bejaarde medemens. Daarvoor dankt het provinciaal bestuur u har telijk", aldus de heer Van den Bos. Dr. D. van der Wel, griffier der staten, toonde aan, dat het inzicht van mejuffrouw Wes tera namelijk dat de mens prevaleert boven de wet, op zichzelf niet strijdig is met de wet op de bejaardenoorden, die immers vraagt, dat de in specteur voor de bejaarden oorden met het gezag van zijn deskundigheid, adviserend en stimulerend optreedt. „U hebt inhoud gegeven aan een volledig nieuwe functie", al dus de heer Van der Wel. Mr. H. F. M. van der Heij den, hoofd van de derde afde ling van de provinciale griffie, zei onder meer: „Uw adviezen over de bejaardenoorden aan G.S. waren altijd gebaseerd op menselijk inzicht. U hield al tijd eerst rekening met bewo ners van een bepaald tehuis en bij toepassing van de pro vinciale verordening inzake bejaardenoorden, werd er dan wel eens een oogje dicht ge knepen. De inspectie werd dan ook meer gezien als een con- sulentsehap". Ook namens de directies van bejaardentehuizen in de provincie werd de scheidende inspectrice toegesproken. „Bui tengewoon jammer, dat U ver trekt", aldus een woordvoer der van de bejaardenhuisdi recties. Op de manier die haar per soonlijk patent is, antwoordde mejuffrouw Westera: „Deze bijeenkomst doet mij denken aan een bezoek dat ik onlangs aan een marineschip bracht. Toen ik aan boord stapte, hoorde ik een commando en zag ik alle mensen in de hou ding springen. Ik dacht toen: gut, welke hoge ome loopt er achter mij, dat ze allemaal zo in de houding staan? Het bleek echter een eerbetoon voor mij te zijn. Dat gevoel heb ik nu weer. Alsof er ie mand achter mij zit, om wie het allemaal begonnen is!" Over haar taakopvatting zei mejuffrouw Westera: „Ik heb steeds geredeneerd, dat de wet er is ter bescherming. Ais je die intentie vat, valt er altijd1 te praten. Als het bestuur be grijpt wat de bejaarden in de tehuizen nodig hebben en dat is vooral een goede sfeer dan zijn boze briefjes van „de inspectie" onnodig. Ik heb hier heerlijk gewerkt en ik heb de wind mee gehad" Tot haar opvolger, de heer C. Heijstek sprak zij: „Heijs ik ben jaloers op je. En ik ben blij dat je nog een vader hebt. Want bij het bezoeken van een bejaardenoord moet je je zelf altijd afvragen. Hoe zou mijn vader zich hier voelen? Als het antwoord op die vraag positief uitvalt, dan heb je een goed bejaardentehuis onder ogen gehad!" (ADVERTENTIE) r Met Postgiro kunt u contant geld opnemen op alle ruim 2400 I postkantoren. V

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3