BERG NIET IN NOORS ELFTAL Het kopen van een eigen huis. Weetudatu bijdeAmroBank een hypotheek kunt krijgen? amro bank m F adrhonc Mansveld ziet niet op tegen confrontatie met Noorse clubgenoten ■4$ pakt spelers straffer aan „NU KOMT DE ECHTE KAPITEIN" I OFK Belgrado- Feyenoord 's middags A.JAX SPEELT 'S MIDDAGS TEGEN GSKA sport Bij het kopen van een eigen huis komen ingewikkelde dingen kijken. Vragen rijzen, zoals: Kan ik hypotheek krijgen? Hoeveel procent van de koopsom? Welk bedrag kost dat dan per maand aan rente en aflossing? Wat is het verschil tussen k.k. en v.o.n.? Wat zijn de fiscale mee- en tegenvallers? Wat is erfpachtscanon? Weet u dat allemaal? En weet u dat er bij alle kantoren van de Amsterdam-Rotterdam Bank een handig vraagbaakje klaarligt over allerhande problemen bij het kopen van een huis? Het heet: „Het kopen van een eigen huis" en u krijgt het gratis mee. Even langslopen dus. after shave 4,95 7,95 Mening Zon weg bij Oranjeteam Dinsdag 31 oktober 1972 12 IS 0 nen in het veld, de wisselspe lers op de bank en ik, als de man die natuurlijk toch de slagen zal krijgen als het in het veld misloopt". Woorden, die mogelijk toch wel enige angst voor de ko mende tegenstander inhouden Fadrhonc wil van deze veron derstelling niets weten. „Ik dacht dat de roem en cle kracht welke de jongens door het clubvoetbal hebben weten te oogsten zo overvloedig is dat men voor niemand meer bang behoeft te zijn. Dat iedere te genstander die tegen de Ne derlandse profvoetballers uit komt, al bij voorbaat achter stand heeft. Het Nederlandse clubvoetbal heeft er de laatste jaren voor gezorgd dat Ajax en b.v. Feyenoord (dn die ploegen zit toch het belang rijkste materiaal voor Oranje) al met een zogenaamde 1 O-voorsprong in het veld ko men eer er een bal getrapt is. En die belangrijke psychologi sche voorsprong (ook altijd de grote kracht van het Westduit- se elftal geweest) moet gewoon op professionele wijze worden uitgebuit. En zo iets moet tegen België, maar zeker tegen de Noren en de IJslanders moge lijk zijn". Frantisek Fadrhonc wil in deze dagen zo weinig mogelijk spreken over het niet beschik baar zijn van Jan Mulder en Rinus Israël. „Het heelt geen zin om over jongens te praten die er niet zijn. In figuren als Aad Mansveld, Willy Brokamp en bijv. Dick Schneider heb ik zoveel vertrouwen dat ik er gewoon aan voorbij kan gaan dat Mulder en Israël er niet zijn". De wedstrijd tegen Noorwe gen moet beslist niet worden gezien als een oppeppertje voor de strijd van zondaga vond 19 november, in Antwer pen tegen België. „De strijd tegen de Noren heeft zo zijn eigen aanpak nodig. Het is be grijpelijk dat de spelers bij voorbaat het belang van de strijd tegen de Belgen besef fen. Zij weten dat België juist in de kwalificatiewedstrijden voor het wereldkampioenschap altijd erg opvallende dingen kan doen. Voor de Belgen - ondanks hun mogere overwin ningen op IJsland - is men reeds bij voorbaat gewaar schuwd." Tegen de Noren liggen de problemen geheel anders. On ze goed betaalde profs moeten het dan opnemen tegen een aantal spelers die voorname lijk voor de eer in het Noor se elftal spelen. „De in het buitenland spelende profs wil ik dan nog uitsluiten- Maar juist de profs kunnen de oprechte Noorse amateurs wel eens naar een behoorlijk ni veau tillen. De Belgen hadden kort geleden toch nog maar ale moeite om de Noren in eigen land met 20 te verslaan. Een Belgische overwinning, die na enig geluk tot stand kwam. Pas toen België na rust op 1 0 kwam brak de hechte weer stand van de Noorse defen sie". „Het Is dus duidelijk, zegt Fadrhonc, „willen we tegen de Noren lekker fors uithalen, dan zal er verschrikkelijk snel een doelpunt moeten vallen". Fadrhonc kent op dit moment slechts een zorg :dat is een mogelijk te grote gejaagdheid van de Oranje-ploeg. „Met ef ficiënt spel zal er tegen de Noren alles te bereiken zijn, met chaotische aanvallen to taal niets. En daar zal ik mijn ploeg de komende dagen van moeten overtuigen. Men zal op tijd terug moeten gaan, om die ruimte te creëren waardoor doeltreffende acties voor te bereiden zijn. 0 Met bijna overdreven aan dacht bereidt coach Fadrhonc zijn spelers voor. Hier is hij be zig met Van Hanegem die maar eens vriendelijk lacht. Op de achtergrond Pahlplatz en Jan sen. De Nederlandse Mary Schil der heeft zaterdag tijdens het judotoernooi om de internatio nale kampioenschappen van West-Duitsland voor dames de titel veroverd in alle catego rieën. DEN HAAG (ANP) Haraid Berg zal woensdag avond niet met het Noorse voetbalelftal tegen Neder land spelen. De aanvoerder van het Noorse elftal, onder contract bij FC Den Haag- ADO, heeft maandagmor gen George Curtis, de Brit se trainer van de Noorse ploeg doen weten dat hij door een blessure in zijn linker kuit niet kan spelen- Het Noorse elftal heeft nog meer tegenslag. Ook Jan Christiansen, die mogelijk als vervanger van Berg zou spelen, heeft de Noorse voetbalbond meegedeeld niet in Rotterdam te kun nen meedoen. De selectie- groep van Noorwegen is na deze afmeldingen uitge breid met Jan Birkelund en telt nu vijftien spe lers. Berg had vorige week zondag, in de wedstrijd te gen NAC last gekregen van een spierblessure in zijn linker kuit. Vrijdag, tijdens de training van FC Den Haag, bleek dat de blessure eerder erger dan minder was geworden. Zaterdag heeft Berg trainer Curtis al gezegd dat de kans dat hij zou spelen klein moest worden geacht. Maandag morgen is Berg onderzocht door de arts en de fysio therapeut van de Haagse club en die hebben hem afgeraden te spelen. Berg heeft daarna Curtis defini tief gezegd er niet bij te kunnen zijn. De trainer van de Noorse ploeg heeft Berg wel ge vraagd zich dinsdag bij de selectie in hotel Atlanta te willen voegen opdat de ploeg zal kunnen profiteren van zijn kennis van het Nederlandse voetbal. Ha- raid Berg had zelf graag willen spelen. Hij heeft als importeur van sportschoe nen in Noorwegen grote za kelijke belangen en alleen al daarom (reclame) had hij graag gevoetbald in het stadion Feyenoord. De wed strijd van woensdagavond zal namelijk in Noorwegen „live" door de televisie worden uitgezonden. (ADVERTENTIE) ROTTERDAM (ANP) De tweede wedstrijd voor de tweede ronde van het UEFA- euptoernooi tussen OFK Bel grado en Feyenoord zal woensdag 8 november om half twee 's middags beginnen. Het duel vindt plaats in het club stadion van OFK Belgrado. (ADVERTENTIE) öebetéélbare aftershave Verkwikkend, huidstrélend, met de langdurige Odar-Wood» neurdiezo geweldig aanspreekt, flacon 98 cc met depper reuze flacon 205 ec met depper fahr.tClmstopher Coüin», London tnip.: Medica N.V., 'a-Hcrtogcnboscb (Van onze sportredactie) ZEIST Aad Mansveld, de centrale verdediger van het Nederlandse elftal dat woens dagavond in de eerste kwalifi catiewedstrijd voor het wereld kampioenschap voetbal tegen Noorwegen aantreedt, bevindt zich in een bevoorrechte positie. De Hagenaar kent namelijk verschillende van zijn komen de tegenstanders: Tor Fuglset en Hestad, twee Noorse aan vallers die zijn clubgenoten zijn bij FC Den Haag. „Je zou het een voordeel kun nen noemen, maar zo wil ik het beslist niet zien", aldus de 28-jarige Mansveld. „De laatste tijd is er tijdens de training in Den Haag nogal uitvoerig over de confrontatie van woensdag avond gesproken. De Noren zien als een berg tegen deze wedstrijd op, maar zij beseffen ook dat zij volkomen vrijuit kunnen spelen. Fuglset en Hes tad zijn namelijk de mening toegedaan, dat de hoge premie welke het Nederlands elftal kan verdienen bij het bereiken van het eindtoernooi in West- Duitsland wel eens een te zware druk. op de schouders van de spelers zou kunnen leggen. Oe in het buitenland spelende Noorse profs die zich vandaag bij het elftal van bondstrainer George Curtis hebben gevoegd, zien de ontmoeting meer als een uitdaging. „Want voor hen is er geen geld te verdienen. Zij krijgen er geloof ik een waardebon van nog geen 200 gulden voor. Het gaat bij hen nog altijd om de eer. Vanuit die positie voetbal je toch wel gemakkelijk", oordeelt Aad Mansveld. De kans zou natuurlijk woens dagavond kunnen bestaan, dat Aad Mansveld, wanneer hij rechtstreeks met zijn clubge noten wordt geconfronteerd, mogelijk met iets zachtere hand regeert. Want als een botsing tussen Mansveld en een van zijn FC-Den-Haag- clubmakkers ertoe zou leiden dat Fuglset of Hestad gebles seerd raken, dan zou dit bete kenen, dat zij komende zondag in de competitiewedstrijd van FC Den Haag er niet bij kun nen zijn. En dat zou weer tot gevolg kunnen hebben dat FC Den Haag verzwakt in het veld komt. Aad Mansveld ziet die zaak niet zo moeilijk: „Als ik woensdagavond om halfnegen in het veld kom, ben ik hele maal vergeten, dat ik tegen enkele clubgenoten speel.' Ik ben per slot van rekening full prof en dan moet je op dat moment alleen maar aan het werk denken, waarmee je be zig bent. Daarnaast wordt er bij FC Den Haag ook tijdens de training nogal fors gewerkt, zodat de Noren ondertussen ook wel hebben leren incasse ren. Eén ding is echter wel ze ker: Fuglset en Hestad vinden het bepaald niet prettig dat zij AAD MANSVELD me tijdens de wedstrijd kun nen tegenkomen"- De FC-Den-Haag-cèntrale-ver- dediger begint woensdagavond aan zijn tweede interland. Een volgens zijn zeggen moeilijke wedstrijd, „want het zal lastig worden óm tegen de Noorse amateurs als verdediger tot een opvallende rol te komen. Ik had dan ook op dit moment veel liever tegen de Belgen ge speeld, een wedstrijd waarin je voor hete vuren kunt komen te staan. Een duel ook, dat ertoe had kunnen leiden, dat een zelfverzekerd Nederlnads elf tal het wereldkampioenschaps- karwei zou kunnen gaan af maken". Van de Noren verwacht Aad Mansveld beslist geen grootse AMSTERDAM (ANP). De eerste wedstrijd uit de tweede ronde van het toernooi om de - Europese beker voor landskam pioenen tussen CSKA Sofia en Ajax zal in de middaguren wor den gespeeld. De wedstrijd in de Bulgaarse hoofdstad begint op 8 november om drie uur 's middags. Ajax zal nog dezelf. de avond weer naar Amster dam terugvliegen. Henk Groot, de „spion" van Ajax, vertrekt vrijdag al naar Bulgarije om de Bulgaarse ti telhouder nog eens in een com petitiewedstrijd aan het werk te zien, nadat hij vorige week al met trainer Kovacs in Athe ne de wedstrijd Panathinaikos CSKA heeft bijgewoond. partij voetbal. „De laatste ja ren hebben zij natuurlijk tegen Frankrijk en West-Duitsland wel wat opvallende dingen ge daan, de Belgen kwamen ook slechts bij toeval aan hun twee doelpunten tijdens de wed strijd in Oslo. Maar in zijn to taliteit moet dit Noorse elftal ons toch niet al teveel proble men opleveren. En daar doet de komst van Hestad en Fugl set niets aan af. Per slot van rekening zijn die jongens geen persoonlijkheden. Fuglset kan mogelijk eens tot zo'n figuur uitgroeien, maar daar heeft hij toch wel minstens een maand of vier vóór nodig". Het gevaar voor onderschat ting dreigt toch wel voor de strijd tegen de Noren „Het is m ieder geval zo, dat het er de tegenstander niet naar is om ons grote zorgen te maken. Maar het blijft altijd oppassen. Luxemburg heeft kortgeleden toch ook maar Turkije versla gen. En dat moet voor ons een mooie waarschuwing zijn", concludeert Mansveld aan het slot van het gesprek in het trainingskamp te Zeist. (ADVERTENTIE) De bondscoach heeft, nadat hij de taak van George Kess- ler heeft overgenomen, nogal eens van buiten de selectie- groep te horen gekregen dat niet hij, maar Johan Cruyff, Piet Keizer en b.v. Wim van Hanegem de dienst uitmaken. Dat Johan Cruyff zelfs mede beslissingsrecht heeft in het al of niet uitnodigen van bepaal de spelers voor Oranje. Zo zou Theo de Jong, voor de landen- wedstrijd tegen Griekenland alleen in de Nederlandse ploeg zijn gekomen, nadat Johan Cruyff hier zijn fiat aan had gegeven. Bondscoach Fadrhonc lacht om diê veronderstelling: „Na tuurlijk hebben bepaalde spe lers inspraak, maar het is be slist niet zo dat de groep of enkele jongens bepalen wat ik doe- Ik wijs de weg maar mijn inzichten staan wel altijd open voor kritiek. Niet ik, maar de jongens moeten het uiteindelijk zien waar te ma ken, dat Nederland eindelijk eens tot de sterkste 16 landen ploegen van de wereld gaat behoren". Daarom tracht bondscoach Fadrhonc juist van deze uit 16 spelers be staande selectiegroep een gro te eenheid te maken. Zo iets is volgens hem alleen maar te bereiken als men met hart en ziel voor de zaak wil vechten. Eikaars problemen wil mee helpen oplossen. „En is het dan wiet logisch", stelt de bonds coach, „dat je juist in die sfeer onnoemelijk veel met de jon gens praat. Over voetballen hoef ik die knapen niets meer bij te brengen. De tactiek en de eenheid zullen uiteindelijk beslissen over een al of niet rooskleurig toekomst". Desondanks is Frantisek Fadrhonc de mening toegedaan dat de komende dagen er mo gelijk iets aan zijn soepele manier van optreden gewij zigd zal moeten worden. De on der alle omstandigheden vrij emotionele Fadrhonc zegt daar onomwonden over: „De eerste kwalificatiewedstrijd tegen de Noren moet natuurlijk ge wonnen worden. Woensdaga vond zal in het Feyenoord- stadion al een brede basis ge legd moeten worden voor de beslissende stappen die wij te- gen België moeten maken- Vanaf nu is en blijft mijn parool: met opgestroopte mou wen op de barricaden, en dan niet door een paar jongens, maar met zijn allen. De man- Schitterend nieuws: De winterschilder is terug. Hij brengt weer een fikse premie mee. Want als u nu de winterschilder laat komen, verdient u weer vijftien gulden. Per manPer dagPik in IJSHOCKEY Zaterdagavond won een ver sterkt Utrecht op eigen baan een wedstrijd tegen het Ne derlands jeugdteam met 12-4. H#t Bedryfschap Schildersbedrijf verleent die premie voor binnenweriaeemriederr ver. De SCOreS per periode wa- tenminste 5 mandagen. Uw schilder weet er alles van. ren 00, 42, 82. Bij Utrecht speelde onder meer de bekende Pat Adair mee. (ADVERTENTIE) Grote Markt 25 - Breda (Van onze speciale verslaggever) ZEIST Het klokje van gehoorzaamheid klinkt. Van daag is de Nederlandse elftalgroep naar het KNVB-centrum te Zeist gekomen. Nog enkele uren en dan zal bondscoach dr. Frantisek Fadrhonc met straffe hand over de 16 beste voetballers van Nederland gaan heersen. „Want", zegt bondscoach Fadrhonc, „nu is de tijd aangebroken, dat er een echte kapitein op het schip moet komen. Dat er orders worden gegeven. Opdrachten die stipt uitgevoerd" dienen te worden. Pas dan zal de weg naar het wereldkampioen schap voetbal in 1974 in West-Duitsland voor ons land openliggen". ZEIST (ANP) Henk Zon zal niet langer fungeren als contactman van het Neder lands elftal en de begeleiding van de ploeg en het sectie- bestuur betaald voetbal. Op instigatie van de nieuwe voor zitter van de profsectie, mr. Jacques Hogewoning, is beslo ten dat Henk Zon zich in de toekomst zal bezighouden met de voetbaltechniek en zorg zal dragen voor nadere uitwerkin gen van plannen tot verbete ring van de opleiding van het Jeugdvoetbal. De algemene verantwoorde lijkheid rond het Nederlands elftal berust bij Jack van Zan ten, chef d'équipe van de ploeg. Hij blijft uiteraard ver antwoording verschuldigd aan het sectiebestuur. Bij iedere wedstrijd van het nationale team zal een van de ledien van dit bestuur optreden als cihef de délégation. Cruyff en Fadrhonc. Duidelijk een twee eenheid.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11