F. SCHETS OVERLEDEN Wit-Gele Kruis: meer samenwerking nodig op afdelingsniveau Automobilist richt ravage aan voor nieuw Plan ontmoetings centrum in Borssele Veronica verslaat ONA-voetballers Voorman van KAB Filmfestijn in Goes Vergadering Wit-Gele Kruis Zeeland stad streek Stichting geeft creativiteits- cursussen Regen Commissie: Wel particulier bouwen in Zandstraat Vechtpartij om overlast van parkeren SERVICE BANDENHANDEL „LUCTOR CNV-jongeren bezinnen zich op toekomst. AFDELINGEN WILLEN ZICH OPHEFFEN Raadsvergadering Reimerswaal Maandag 30 oktober 1972 3 fVan een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Vrijdagavond is overleden de Heer F. Schets, een van de grote voormannen van de plaatselijke katholieke ar beidersbeweging in het verleden en laatstelijk een actief man, in diverse bestuursfuncties, in de Vlissingse woningbouwvere niging „Sint Willibrord". De heer Schets, die 65 jaar Is geworden, kampte al gerui me tijd met een slechte ge zondheid. Vorige week maan dag werd hij in het zieken huis opgenomen, waar hij vrij dagavond overleed. De heer Schets was ridder in de orde van Oranje-Nassau en drager van de pauselijke onderschei ding pro eclesia et pontifice. Hij ontving de bedde onder scheidingen wegens zijn ver diensten op maatschappelijk gebied. De heer Schets was sedert 1937 bestuurslid van de wo ningbouwvereniging St.-Willi- brord, van welke organisatie hij in 1952 voorzitter werd. Verder was hij penningmees ter van de Vlissingse federatie van woningbouwcorporaties en van de woningstichting Vlis- singen 1952 en tenslotte secre taris van de nationale woning raad. In de katholieke arbeiders beweging was de heer Schets actief van 1926 tot 1946 als gewestelijk secretaris van de KAB en van 1947 tot 1954 als voorzitter. Hij heeft van 1938 tot 1946 deel uitgemaakt van het KAB-bondsbestuur. Bij de wederoprichting van de KAB in de naoorlogse jaren heeft de heer Schets zich ontpopt als een bezield organisator. Vooral in de latere jaren heeft de heer Schets zich herhaalde lijk ontpopt als voorvechter van de belangen van de arbei ders in het geheel van de elkaar opvolgende katholieke, politieke partijen. In 1954 Hoogwater Morgen, dinsdag 31 okto ber Bergen op Zoom 11.09 en 23 53 Hansweert 10.19 en 23.03 Terneuzen 9.53 en 22 33 Vlissingen 9.27 en 22.03 Wemeldinge 10.59 en 23.43. leidde dat tot een breuk met de KVP. In 1968 gaf hij mede de stoot tot de oprichting van een werkgroep Vlissingen van de politieke partij radicalen. De heer Schets heeft ruim 32 jaar in overheidsdienst bij de gemeente Vlissingen gewerkt. In mei van dit jaar nam hij als ambtenaar afscheid. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De Centra le stichting voor sociaal-kultu- reel werk in de gemeente Ter- neuzen organiseert cursussen in schilderen, tekenen, boet seren, keramiek, weven, email leren, beeldhouwen, houtsnij den, fotografie, stofbedrukken, batikken en het maken van poppen in de verschillende buurthuizen te Terneuzen, Zaamslag, Hoek, Sluiskil en Biervliet. De cursussen zijn in het al gemeen afgestemd op deelna me door personen boven de 16 jaar. De lessen worden zowel overdag als 's avonds gegeven. Verdere inlichtingen worden verstrekt in do buurthuizen. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het KNMI op zondag om 18.00 uur. Enige tijd regen, later weer opklaringen, temperaturen bo ven normaal. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Voor dinsdag: aantal uren zon: 0 tot 3, min. temp.: 0 tot 4 gra den boven normaal, max. temp. 1 tot 5 graden boven normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent, kans op een geheel droog et maal: 40'procent. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 4, min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 gra den boven normaal, max. temp. van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent, kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT De commissie ruimtelijke orde ning Sas van Gent is van oor deel dat in de Zandstraat mo gelijkheden voor particuliere bouw opengelaten dienen te worden. De openbare voorzie ningen mogen echter in deze woonkern niet uitgebreid wor den. De commissie ging ak koord met het bestemmings plan Landelijke Bebouwings Concentraties. Dit houdt o.m. in dat voor sanering in aanmerking ko mende bebouwing in Westdor- pe gedeeltelijk en onder be paalde voorwaarden behouden kan blijven. Met betrekking tot het bestemmingsplan Zandstraat verklaarde de heer M. de Groff zich geen voor stander van uitbreiding van de bestaande bebouwing. De uit breiding van Philippine dient voorrang te hebben, meende hij. De heren Bockstael en L- de Meijer vonden dat een ze kere groei van particuliere woningen in Zandstraat niet bij voorbaat afgekapt mag worden. De commissie ruimte lijke ordening werd gistera vond door wethouder A. C. de Beleir in het raadhui^ van Sas van Gent geïnstalleerd. Tot de taken van de commissie be hoort het geven van advies aan b. en w. met betrekking tot o.a. bestemmingsplannen, bouwstromen, industriële ont wikkeling, recreatiemogelijk heden en parkeervoorzienin gen. O Beeld van de ravage in Zaamslag waar twee auto's met elkaar in botsing kwa men. een lichtmast sneuvelde en de voorgevel van een tim mermanswerkplaats ernstig werd beschadigd. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG Zaterdag tegen middernacht is A. N. uit Vogelwaarde met zijn perso nenauto in de Terneuzense- straat te Zaamslag, komende uit de richting Terneuzen, te gen een personenauto gebotst, die bij perceel 39 geparkeerd stond en toebehoort aan J. C. D. uit Axel. De- auto van N. reed verder en kwam 50 me ter verder tegen een lichtmast terecht, en vervolgens tegen de houten voorgevel van per ceel 27, die eveneens zware schade opliep. Ook de auto was zeer zwaar beschadigd en werd met een kraanwagen naar het bureau van de ge meentepolitie te Terneuzen gesleept voor een technisch onderzoek. De bestuurder, die licht gewond was, werd ver zorgd door dokter Verboom uit Zaamslag. Hem werd ook de bloedproef afgenomen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De secreta ris van de provinciale bond van het Zeeuwsche Wit Gele Kruis de heer P. F. van Hoo- tegem, zegt in zijn voorwoord, dat wanneer de samenwerking op landelijk en provinciaal ni veau meer inhoud wil krijgen, ook vanuit de afdelingen meer büjk moet worden gegeven van de wil tot samenbundeling van krachten van verschillen de kleur. Indien men elkaar plaatselijk verstaat, dan is volgens de heer Van Hoote- gem, districts vorming niet zo moeilijk meer. Verder wordt er in het jaar boek nogmaals op gewezen dat de uitbouw van de werkzaam heden in districtsverband door! de plaatselijke afdelingen nog steeds zeer traag verloopt, al hoewel men gelukkig is met de samenwerking in weekein de en vakantieregelingen door de wijkverplegenden. Er was in het afgelopen jaar slechts een geringe leden winst. Het aantal leden steeg in de loop van 1971 van 17.544 tot 17.578. Het bestuur vraagt zich dan ook af of de afdelin gen wel genoeg propaganda maken en of de leden niet al te gemakkelijk hun lidmaat schap opzeggen, zodra men geen gebruik meer maakt van de consultatiebureaus voor zuigelingen en kleuters. On danks het feit dat 16 afdelin gen ledenwinst boekten, drie afdelingen gelijk bleven, zijn er twaalf afdelingen zodanig In ledental achteruit gegaan, dat het totale ledental slechts met 34 steeg. De bond heeft een nadelig saldo van 17.582,20 gulden de gemiddelde contributie steeg van f 15,12 in het vorige jaar tot f 16,02. Waren er op januari 1971 28 gediplomeerde en 3 leerlingkraaverzorgsters in dienst, door natuurlijke af vloeiing is dit aantal teruggelo pen op 31 december tot 21 gediplomeerde kraamverzorg sters. In 1971 kregen 640 ge zinnen kraamhulp, in totaal 5.876,5 dagen. In het eerste halfjaar van 1971 bedroeg het tarief tachtig gulden per ver zorgingsdag en in het tweede half jaar: respectievelijk vijf en tachtig en zeven en tachtig gulden en vijftig cent. (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND Het college van b. en w. van Borsele heeft de gemeenteraad voorgesteld om mee te werken aan de stichting van een nieuw ontmoetingscentrum in de kern Borsele, door de diaconie van de Ned. hervormde gemeente te Borsele. (ADVERTENTIE) Deze diaconie heeft een plan ontwikkeld, om voor ongeveer drie ton een ontmoetingscen- trupi, dat ten dienste van de gehele bevolking staat, te la ten bouwen. Het thans bij de nh-gemeente Borssele in ge bruik zijnde verenigingsge bouw „Irene", dat in slechte staat verkeert, zal worden af gebroken- Het nieuwe ontmoetingscen trum zal komen te staan op de plaats waar nu nog het ge meentelijk verenigingsgebouw staat. B. en w. van Borsele stellen de raad voor om dit gebouw te slopen en de vrij komende grond voor de sym bolische som van 1 gulden aan de nh-diaconie over te dra gen. Voor de afbraak van het ge meentelijk verenigingsgebouw vragen b. en w. een krediet van f 16.000,-. De gemeente wil ook een deel van de exploitatielasten van het ontmoetingscentrum voor haar rekening nemen. De gemeentelijke subsidie zal neerkomen op 50 procent van het na aftrek van de rentelast resterende tekort in de jaar lijkse exploitatielasten. Een van de bijverschijnselen van het plan om het oude vereni gingsgebouw te slopen is, dat de thans in dienst zijnde con cierge op wachtgeld moet wor den gesteld, terwijl er tevens een andere woning voor hem zal moeten worden gezocht. (Van een onzer verslaggevers) ZAAMSLAG In de nacht van zaterdag op zondag, om ongeveer half twee, toen de gemeentepolitie van Terneu zen bezig was met een ver keersongeval, werd gealar meerd voor een vechtpartij in de Drieschouwenstraat te Zaamslag. Daar bleek dat C.B. en M.S., beiden uit Zaamslag en de Axelaiar P.B. de heer I.N.M. sloegen. De drie (vrachtautochauffeurs) konden het moeilijk verwerken dat hun slachtoffer, dat aan het plein woont reeds enkele ma len had geklaagd over de overlast van de aldaar gepar keerde vrachtwagons. Er werd een proces verbaal tegen hen opgemaakt. Egaliseren Uitlijnen Vóór u verder gaat vraagt eerst ónze prijzen, altijd concurrerend UW ADRES HULST TIVOLIWEG 63 Telefoon 01140-2461-4080 Zaterdags open tot 1 uur (Van een onzer verslaggevers) GOES In samenwerking met de stichting filmcentrum te Hilversum organiseert de kontaktgroep jeugd en oecu mene te Goes evenals voor gaande jaren een regionaal filmfestijn, dat is vastgesteld op zaterdag 11 november. Plaats van handeling is het jongerencentrum de Veste aan de K-eizersdijk- De onderwer- pen van de in hoofdzaak korte speel- en tekenfilms zijn erg uiteenlopend. Aan de orde ko men onder meer euchanasie, apartheid in Zuid-Afrika, zee havenontwikkeling, medemen selijkheid, sexuele vrijheid en gebruik van drugs. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT De ju- bileumvoetbalwcdstrijd ter ge legenheid van het 25-jarig be staan van de personeelsvereni ging ONA in Sas van Gent tussen het elftal van radio Veronica en ONA is door de radiomensen met 52 gewon nen. Vijf a zeshonderd toe schouwers omzoomden het veld in het sportpark de Valc- ken- De spelers van radio Veroni ca hadden al voor de wed strijd het publiek op hun hand door met gulle hand t-shirts en grammofoonplaten uit te delen. In de eerste helft ging de wedstrijd vrij gelijk op, ook al liet de ploeg van radio Veronica zien over meer routi ne te beschikken. De rust ging in met een 11 stand. Het ONA-doelpunt werd geseoord door Gijsel. In de tweede helft kwamen bij ONA verschillende wis selspelers in het veld en dat bleek de sterkte van het elftal allesbehalve ten goede te ko men. Ook de betere conditie van de mannen van het zend- schip ging duchtig meetellen. Dat overwicht werd in nog eens vier doelpunten uitge drukt. Dat het uiteindelijk 5 2 werd dankte ONA aan een misverstand in de achterhoede van radio Veronica, waarbij een van de spelers in eigen doel schoot. De uitslagen van de andere jubileumevenementen van ONA waren: kaarting: 1. L. D'Hont 60 punten, 2. T. de Waele 54, 3. R. de Bruijn 53, 4. W- van Loo 53, 5. R. Renier 53. Bridge: 1. mevr. Remery- de heer Riemens, 2. de heer Nanninga-de 'heer De Cooker, 3. de heer Al-de heer Gunter. Gaaibolling: 1. W. Winne 11, 2. S. van de Bossche 10, 3. J. van de Berge 9, 4. T. de Calu- *ve 8, 5. A. de Hulsters 8. De feestweek werd besloten met een geanimeerde samen komst in het cultureel cen trum de Speye, die door onge veer 350 personen werd be zocht. De prijzen van de ver schillende wedstrijden werden uitgereikt door ie heer M. Re- mery de ere-voorzitter van ONA. (Van een onzer verslaggevers) GOES De werkende jeugd van het CNV heeft zich op de provinciale ledendag za terdag in Goes gebogen over een nieuw plaatselijk en pro vinciaal beleid van haar vak vereniging. Opzet was om na groepsgewijze en plenaire dis cussie over dit onderwerp eer aanbeveling te doen uitgaan naar de algemene vergadering op 9 december in Utrecht. In zijn inleiding stelde dis- triktssecretaris Bram Coomans dat na overleg in een vroeger stadium was gebleken dat een vakcentrale zonder aktieve jeugdbeweging een aflopende zaak is. Om die reden was binnen het CNV behoefte ont staan met name die afdeling een wat georganiseerder ver loop te geven, bijvoorbeeld door middel van een overkoe pelend orgaan voor de wer kende jeugd met een vaste landelijke struktuur. In die (bestaande) struktuur kan door eigen initiatief van de regio het plaatselijk en pro vinciaal beleid worden inge past. Voor de provincie Zeeland betékent dat sinds jongstleden zaterdag sterk geconcentreerd werken vanuit regionale cen tra, op soorgelijke wijze als de afdeling Middelburg dit al en kele maanden doet. Volgens Bram Coomans is deze ont wikkeling noodzakelijk omdat naar zijn mening het aantal werkende jongeren de komen de jaren in aantal steeds ge ringer zal worden. „We moeten deze zaak hele maal oplossen via het onder wijs", aldus de distriktssecre- taris, die daarop 's middags uitvoerig terugkwam. „We krijgen straks een ander type jongeren, dat het bedrijfsleven ingaat veel sterker gemoti veerd. Ik zie nog wel dat we tegen 1980 een leerplicht krij gen tot 18 jaar". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De afde lingen van Provinciale Staten die zich bezighouden met het jaarlijkse begrotings-onderzoek zijn het er over eens, dat er een andere procedure voor dit begrotings-onderzoek moet worden bedacht. In de loop der tijden is het afdelingsonderzoek van de be groting gedevalueerd tot een ceremonie, waarbij in 3 af delingen tegelijk dezelfde schriftelijke vragen vanuit de in de Staten vertegenwoordig de partijen aan de voorzitter worden overhandigd, waarna men gezellig wat nababbelt. Over de vraag welke proce dure beter is, bestaat nog geen eenheid van opvatting. In de gisteren bijeengekomen derde afdeling, geleid door de heer W. Don, was men geporteerd voor een systeem, waarbij al le Statenleden, indien zij dit wensen, hun schriftelijke vra gen over de begroting tijdig kunnen inzetten, waarna het college op de inmiddels orde lijk gerubriceerde vragen, eveneens schriftelijk antwoord kan geven. Eventueel kunnen de diverse Staten-commissies, meer gericht dan in de afde lingen gebeurt van gedach ten wisselen over bepaalde specifieke onderwerpen, die in de begroting voorkomen. In de tweede afdeling, ge leid, door de heer W. Dusar- duijn, en in de eerste, voorge zeten door de heer J. Vergou we dacht men over het prin cipe gelijk, maar hier had men wat meer genuanceerde ge dachten over de technische vormgeving. Dat het anders moet worden, hetgeen een nieuwe wijziging van het regle ment van Provinciale Staten vereist daarover waren de afdelingen het roerend eens. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De algeme ne ledenvergadering van de provinciale bond van het Zeeuwsche Wit-Gele KruiS; wordt gehouden op zaterdag 18 november in hotel Rotter dam te Terneuzen. Aanvang kwart voor tien. De penningmeester, de heer F. E. Francken, treedt tijdens deze vergadering af, doch is herkiesbaar. De heer P. F. van Hootegem neemt ontslag als lid van het bondsbestuur en de heer Schillemans wegens vertrek uit de provincie. Voor het district Lewedorp is er nog steeds een vacature. Voor de vijf vacatures zijn slechts twee voordrachten, n.I. de (herkiesbare) heer Francken en de voorzitter van de afde ling Kwadendamme, de heer P. L. Peeters. In het begin van de verga dering wordt een inleiding ge houden door mr. R. v. d. Weerd, secretaris van de nati onale federatie van het Wit- Gele Kruis te Utrecht over „nut en noodzaak van een goed arbeidsvoorwaardenbe leid". Daarna zal er over dit onderwerp een discussie wor den gehouden, met name over het rechtspositiereglement voor personeel van kruisorga nisaties. (Van een onzer verslaggevers) YERSEKE Burgemeester en wethouders van Reimers waal komen in de vergadering van de gemeenteraad (dinsdag avond aanstaande om hall- acht in het gemeentehuis te Yerseke) weer met het voor stel een nieuwe vrachtwagen voor de dienst gemeentewer ken aan te schaffen en twee oude auto's te verkopen. Dit voorstel stond vorige maand ook al op de agenda, maar het werd afgevoerd omdat geble ken was dat de oude auto's die men wilde inruilen, geen ruim 22 mille zouden opbren gen, maar slechts 8.000 gul den. B. en w. stellen de raad nu voor een DAF-vrachtwagen met een driezijdige kipcon structie aan te schaffen voor een bedrag van ruim 52 mille. Voor de laad- en loskraan (een ander, goedkoper en sneller werkend type) moet dan nog eens 14.737 gulden worden neergeteld. Met de BTW en de bijkomende kosten komt het geheel op 81.200 gul den De twee oude auto's wor den dan verkocht.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3