Prijzen aan banden Regering dekt helft van het tekort Zeeland en Brabant benadeeld NA KAPING DIMS TOESTEI DOOR PALESTIJNSE COMMANDO'S Bonn laat drie terroristen gaan Vader (67) mei broodmes doodgest ken UITZONDERLIJK GROOT VERKEERSAANBOD PYROMAAN OP SCHOIIWEN- DUIVELAND VAN DIJCK-PETIT OPGEKOCHT DOOR NRM 0 0 SU UE R K verwarming Diefstal van de eeuw in Frankrijk KABINET OFFERT SEFECTIEVE INVESTERING AAN MATIGING MARIAN HEEREN: GOUDEN BELOFTE Hogere accijns dieselolie Bezuiniging van 100 miljoen in begroting Oud-voorzitter MOC '17 omgekomen President Nixon: Geen amnestie voor deserteurs Man in Zierikzee aangehouden voor steken van broer Brief Nelissen aan Kamer KINDEREN IN BRAZILIË STERVEN AAN UITDROGING Sociale dienst Helmond door brand getroffen ISRAËL ONDERZOEK Engeland zet klok terug Burgemeester van Westenschouwen: Dode bij kaping in Amerika Directeur' Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)79 20 Abonnementsprijs m.iiv. 1-7-72: 18,80 per kwartaal; 6,36 per maand. Losse nummers 20 cent. Gironummer 1114111 t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda VRIJE ZEEUW MAANDAG 30 OKTOBER 1972 ,26e Jaargang No. 8994 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vandaag al kondigt het kabinet een prijs maatregel af, waardoor met ingang van morgen alle onder nemers hun prijsverhogingen bij het ministerie van Econo mische Zaken moeten melden. Men gaat er vanuit dat de prijzen volgend jaar met niet meer dan 5,75 procent mogen stijgen. Een meldingsplicht acht het kabinet noodzakelijk, om dat doel te kunnen bereiken. De norm die men zal hanteren is, dat een prijsverhoging alleen mag worden doorgevoerd op basis van kostenstijging, maar dat zij geen verhoging van de winstmarge mag mee brengen. Een begeleidingscommissie bestaande uit ver tegenwoordigers van werkgevers en vakcentrales zal be oordelen of de aangekondigde prijsverhogingen al dan niet in strijd zijn met de vastgestelde norm. Als argument voor het afkondigen van de prijsmaatregel vandaag al voert minister Langman (Economische Zaken) aan, dat veel ondernemers nu al bezig zijn een voorschot te nemen op volgend jaar en zich nog veilig willen stellen, voordat een centraal matigingsakkoord van kracht zal worden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het begro tingstekort van 300 miljoen gulden als gevolg van de concessies aan het georgani seerd bedrijfsleven om het sociaaT contract mogelijk te maken, zal de regering maar voor de helft dekken. Dit gebeurt door nog eens voor 100 miljoen gulden in de begroting te bezuinigen, door verhoging van de ac cijns op dieselolie (levert 25 miljoen op) en door op schorting van de vrijstelling van 200,inkomsten uit vermogen bij inkomstenbe lasting (levert 75 miljoen op). Voor de resterende 148 miljoen gulden zal de rege ring geen vervangende dek king voorstellen. Hiervoor zal een oplossing worden gezocht bij de voorbereiding van de begroting 1974. Dit schrijft minister Nelissen (Financiën) in een brief aan de Tweede Kamer. In de brief wordt voorts meegedeeld wat de conces sies van de regering kosten. Handhaving van het lage btw-tarief van 4 procent kost de schatkist 200 miljoen gulden; de extra-uitgaven voor de tweede vormingsdag voor werkende jongeren en de verlaging van de leerlingen- schaal voor het kleuteron derwijs bedragen 30 miljoen gulden; het niet overhevelen van de kosten sociale werkvoor ziening naar de rijksmidde len brengt 80 miljoen min der in het laatje; het niet doorgaan van het eigen risico in de zie kenfondsverzekering, dat een verhoging van de rijks bijdrage voor de bejaarden oplevert, kost 4 miljoen; het niet doorgaan van de selectieve investeringshef fing levert 25 miljoen min der op en de wijziging van de wet werkloosheidsvoorziening kost 9 miljoen gulden. Als gevolg van de over eengekomen contractloon stijging van 3,5 procent, worden de hogere uitgaven voor salarismaatregelen glo baal geraamd op 350 mil joen en de meerdere belas tingontvangsten op 400 mil, joen. Tenslotte deelt minister Nelissen nog mee, dat voor zover voor de rijksuitgaven een grotere prijsstijging zal optreden dan in de miljoe nennota was voorzien, deze stijging zal moeten worden opgevangen binnen de uit getrokken begrotingsbedra gen. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS. In de vroege uren van zaterdag heeft op het hoofdpostkantoor van de Oost franse stad Mulhouse de dief stal van de eeuw in Frankrijk plaatsgehad. Inbrekers hebben met onge looflijke handigheid, maar hoogst waarschijnlijk ook als gevolg van medeplichtigheid, 13 tot 15 miljoen francs in bankbiljetten uit een kluis ge stolen, ongeveer achteneenhalf tot tien miljoen gulden. De diefstal is verricht zonder enige braak. De dieven hebben geen deur geforceerd en evenmin de deur van de kluis waarvan zij klaarblijkelijk de combinatie kenden. (ADVERTENTIE) li Breda, Ginnekenweg 310 01600-53550 SAO PAULO (AFP). In Brazilië zijn sedert begin okto ber 126 kinderen tijdens het he te weer gestorven aan uitdro. ging. Dit hebben de gezond heidsautoriteiten meegedeeld. Zij geloven dat het hoge sterf tecijfer het gevolg is van onder voeding. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het besluit van het kabinet-Biesheuvel het wetsontwerp selectieve inves teringsheffing voor het westen van het land in te trekken, zal beslist nadelige gevolgen heb ben voor de ontwikkeling van de werkgelegenheid in Zee land, Noord-Brabant en Lim burg. Bij de indiening van dit wetsontwerp, een paar weken geleden, zei minister Langman, dat met name Zeeland, Noord- Brabant, het noorden en het herstructureringsgebied Zuid- Limburg van deze maatregel zouden gaan profiteren. Overigens is men met name in Zeeland en Brabant daar nooit van overtuigd geweest. In beide provincies vreest men. dat een selectieve investerings heffing eerder tot gevolg z'al hebben, dat nog meer bedrij ven zich in België zullen gaan vestigen. In haar beleid ten aanzien van de bestrijding van de werkloosheid heeft het ka binet wel degelijk rekening ge houden met de effecten, die de heffing voor de zuidelijke pro vincies zou hebben. Binnen het kabinet wordt nu overleg ge pleegd over de wijze, waarop men dat kan compenseren. Want de ontwikkeling in met name Noord-Brabant zal er eerder slechter door worden. Op den duur zou de wet de regering een jaarinkomen ver schaffen van 300 miljoen gul den. Voor 1973 was rekening gehouden met slechts 100 mil joen gulden. De vakcentrales hebben zich niet tegen intrek king van het wetsontwerp ver zet, ondanks hun standpunt, dat de investeringen in de hand gehouden moeten wor den. Zij zijn meer geporteerd voor een vergunningenstelsel door de Randstad. Overigens is dat nu (voorlopig) ook van de baan. (Van onze redactie buitenland en onze correspondent in Bonn) MiiNCHEN/ZAGREB/TRIPOLI Met een specta culaire vliegtuigkaping hebben Palestijnse verzets strijders gisteren de vrijlating weten te bewerkstelli gen van de drie Arabieren, die sinds 5 september na hun deelname aan de overval op het Israëlische kamp in het Olympische dorp in Miinchen gevangen zaten. Onder commando van Palestijnen is gisteravond de eer der op de dag gekaapte Boeing 727 van de Westduitsc Luft hansa met 13 passagiers, zeven bemanningsleden (onder wie een Nederlander) en de drie Arabieren van Zagreb Naar Tripoli gevlogen. Het toestel is daar om even over negen onze tijd geland. De Palestijnen verlieten het toestel met maskers voor hun gezicht en reden weg in een auto. Nadat de Palestijnen waren vertrok ken, werd het vliegtuig van nieuwe brandstof voorzien. naar Zagreb zetten. Boven Zagreb bleef het toestel uren rondcirkelen omdat de kapers niet eerder wilden lan den.-tot, de drie van München zouden 'zijn vrijgelaten en in Zagreb zouden zijn aangeko men. Het toestel had nog maar voor enkele ogenblikken brand stof aan boord toen het landde nadat het vliegtuig met de door West-Duitsland vrijgelaten drie Palestijnen van München aan de grond was. Men verwacht dat de Boeing in de nacht vatj zondag op maandag naar AVsst.- Duitsland zal terugkeren. De drie kapers volgens sommige berichten twee, vol gens andere vijf hadden hun belofte in Zagreb gebroken om de passagiers vrij te laten na dat hun kameraden in het toe stel zouden zijn en was bijge tankt voor de vlucht 'waarvan zij het doel niet wilden noe men. De Boeing, die zondagoch tend in Damascus was opgeste gen om via Beiroet, Ankara en München naar Frankfort te vliegen, werd kort na het ver trek uit Beiroet gedwongen naar Nicosia op Cyprus te vlie gen en vandaar naar Zagreb. In Zagreb werd brandstof inge nomen voor de vlucht naar München, waar de kapers hun bevrijde collega's aan boord wilden nemen. Zij veranderden echter van gdeachten en lieten de gezagvoerder weer koers BRUNSSUM (ANP) De 22-jarige ongehuwde J. van G. heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag met een broodmes zijn 67-jarige vader, J. van Groen, in diens woning in Brunssum doodgestoken. De zoon, die onder invloed van alcohol was, meldde zich na zijn daad bij de plaatselijke politie. Hij gaf als motief op, dat zijn vader zijn leven had verpest. Voorts bekende hij al lang een wrok tegen zijn va der te koesteren. De zoon woonde bij zijn ge pensioneerde vader thuis. De politie trof de bejaarde man aan in diens slaapkamer naast het bed, badend in bloed. Het slachtoffer bleek al te zijn over leden. De zoon is ingesloten. Hij zal maandag aan de officier van justitie in Maastricht worden voorgeleid. (Van onze correspondent) EINDHOVEN Zaterdag morgen is een houten hulpge bouw van de gemeentelijke so ciale dienst van Helmond in vlammen opgegaan. De schade bedraagt een half miljoen gul den omdat twee computers ver loren gingen. Bovendien is na genoeg de gehele administratie van de sociale dienst verbrand. De politie onderzoekt of het vuur is aangestoken. De Duitse regering had een dringend verzoek van Israël naast zich neergelegd om niet aan de eisen van de kapers toe te geven omdat dit hen zou aamnoedigen tot verdere ter reurdaden. Een weigering van de Züid- slavische autoriteiten om de Boeing van brandstof te voor zien voordat de passagiers zou den zijn vrijgelaten, werd be antwoord met de mededeling dat het vliegtuig binnen vijf minuten zou worden opgebla zen als niet zou worden bijge tankt. De Zuidslavische autoriteiten gaven daarop toe en tankten 15.000 liter brandstof, genoeg voor een vlucht van omstreeks vijf uur. De drie vrijgelaten Arabie ren zijn overlevenden van een groep van acht, die op 5 sep tember de Israëlische sport ploeg in het Olympische dorp hadden overvallen. Bij het vuurgevecht later op het vlieg veld bij München kwamen ne gen Israëli's, vijf Palestijnen en een Duitse politieman om het leven. De di'ie die gevangen werden genomen en die nu zijn vrijge laten zijn Ibrahim Badran (20), Abdel Kadir el Dnawy (21) en Samer Mohammed Abdoellah (22). Tot de bemanning van de ge kaapte Boeing behoort de 29- jarige bij Frankfort wonende Nederlandse chef-steward J, Abraham. De Beierse minister van Bin nenlandse Zaken, Bruno Merk, heeft zondagavond gezegd dat de vliegers van het toestel waarmee de vrijgelaten Pales tijnen naar Zagreb zijn ge bracht, zonder op instructies te wachten uit München zijn ver trokken. Zij hadden moeten wachten totdat de Duitse auto riteiten uit Zagreb de verze kering zouden hebben gekre gen dat in ruil voor de drie passagiers plus bemanning van de Boeing zouden worden vrij gelaten. Er zal een onderzoek worden ingesteld wie verantwoordelijk is voor het vertrek naar Zagreb en de uitlevering van de ge vangenen. De Israëlische minister van Staat, Galili, die als woord voerder van premier Golda Meir wordt beschouwd, heeft zondagavond gezegd dat de vrijlating van de Palestijnen een „verschrikkelijke daad is, die in alle opzichten onvergeef lijk is. Q Succesvolle deelneemsters aan de Europese turnkampioenschappen: v.l.n.r. Marian Heeren en Angelien Verkerk. Rini Zegwaard, (Van onze redactie binnenland) BERGEN OP ZOOM. Op de Nederlandse autowegen is het gisteravond uitzonderlijk druk geweest, wat een verkeerschaos in de hand werkte. De fraaie herfstdag had duizenden mensen vooral uit de Randstad naar buiten gelokt. De verkeerscentrale van de rijkspolitie te Driebergen had de indruk dat veel mensen, die via de provinciale wegen de provincie waren ingetrokken, voor de reis naar huis de auto snelwegen wilden nemen. Daar. door werd het op die wegen bij zonder druk. Bij ongevallen in files op de snelwegen waren 40 tot 50 auto's betrokken. Tot gister avond laat hadden zich nog geen ernstige ongelukken voor. gelaan. Er vielen daarbij alleen lichtgewonden. Ondanks het grote verkeers aanbod in het weekeinde is het aantal dodelijke slachtoffers van ongevallen tamelijk be perkt gebleven: tien. In Bergen op Zoom werd bij een ongeluk op de kruising RooseveltlaanSterrelaan de 58-jarige Bergenaar A. Kiepe WASHINGTON President Nixon heeft zondag in een te levisieuitzending in het kader van de verkiezingscampagne nogmaals verzekerd dat hij niet zal instemmen met een amnes tie voor deserteurs. „Miljoenen Amerikanen heb ben gekozen hun land in Viet nam te dienen. Tallozen heb ben daarvoor hun leven moe ten geven. De enkele honder den die zijn gedeserteerd en die dienst hebben geweigerd moe ten de consequenties dragen van hun keus", zei Nixon. op slag gedood. Hij stak per fiets de Rooseveltlaan (voor- rangsweg) over en werd toen aangereden door een auto, be stuurd door een 23-jarige Ber genaar. De heer Kiepe was o.a. oud-voorzitter van de voetbal vereniging MOC '17. In de nacht van vrijdag op zaterdag is de 49-jarige mevr. A. MinnaardDeelen op rijks weg 58 nabij Rilland-Bath aan gereden en aan haar verwon dingen overleden. Mevr. Min naard stak met haar man te voet de rijksweg over en werd daarbij aangereden door een Belgische personenauto. Mevr. Minnaard wilde daarna op staan, maar werd opnieuw aan gereden. Nu door een PTT-be- stelwagen. In het Lievensberg- ziekenhuis in Bergen op Zoom is zij aan haar verwondingen overleden. Op de provinciale weg van Heerlen naar Sittard zijn zon dagavond twee auto's frontaal met elkaar in botsing gekomen. In de ene auto vonden een echtpaar en een kind de dood; een tweede kind werd gewond.' In de andere auto werden twee mensen gewond. (Van onze sportredactie) BREDA Marian Heeren uit Oosterhout was ,een van de succesvolste deelneemsters aan de Europese turnkampioen schappen van de FICEF die in Breda werden gehouden. De Oosterhoutse veroverde drie gouden medailles. Niet alleen met het team was voor haar de eerste plaats weggelegd, maar ook op de onderdelen vrije oefening en evenwichts- balk kon niemand haar bedrei gen. Zij werd de ontdekking van deze titelstrijd. VOETBAL. De' kwalificatie wedstrijd Nederland-Noorwe- gen zal woensdagavond niet via de televisie worden uitgezon den. Er zijn nog geen tien duizend kaarten verkocht. Ver wacht wordt dat ten hoogste 25000 liefhebbers de weg naar het Feyenoordstadion zullen weten te vinden. Ook ai om dat de prijzen voor de zitplaat sen tussen vijftien en dertig gulden liggen. Een drama speelde zich af in het noorden. Tijdens de wed strijd 't Zand 3-AVoitersum 3 (afdelingsvoctbal) keerde de 45-jarige doelman van 't Zand de bal, viel vervolgens en bleek ter plaatse te zijn overleden. Voor meer nieuws zie onze sportpagina's. LONDEN (REUTER) En geland heeft in de nacht van zaterdag op zondag de klok een uur teruggezet. Daarmee is overgeschakeld van de Britse zomertijd op de Greenwich Mean Time. HAAMSTEDE (ANP) Burgemeester Everwijn van AVestcnschouwen vreest, dat de branden van de laatste maan den op Schouwen-Duiveland het werk zijn van een pyro maan. Hij uitte deze veronder stelling nadat in de nacht van zaterdag op zondag opnieuw een landbouwschuur, nu in Haamstede, in vlammen was opgegaan. Bij de brand werd een schade van meer dan an- derhave ton aangericht, schatte do politie. De landbouwschuur was van S. van der Wekken uit Haam stede. Met de schuur gingen een aantal machines als een maaidorser, twee tractoren, een bietenrooier en een stropers, alsmede tachtig ton hooi en een hoeveelheid stro verloren. De meer d-an twintig stuks runde ren kon worden gered. Burgemeester Everwijn had zijn vrees gestoeld op enige re gelmatigheden, die hij aan de reeks branden van de laatste tijd meende te kunnen onder scheiden: ze komen om de vier weken voor, telkens in het weekeinde en steeds in de loop van de nacht. ZIERIKZEE (ANP). De rijkspolitie te Zierikzee heeft de 31-jarige woonwagenbewo ner IC. B. aangehouden. De man wordt ervan verdacht in de nacht van donderdag op vrijdag zijn broer met een mes te heb ben gestoken. Het slachtoffer is met verwondingen aan een arm en dc rug in een ziekenhuis op genomen. HOUSTON (UPI). Vier ka. pers hebben gistermorgen een man doodgeschoten en een ge wond toen zij een Boeing-727 van de „Eastern Airlines" met 23 passagiers aan boord bevel gaven naar New Orleans te vliegen. Het vliegtuig landde op het internationale vliegveld Moi- sant te New Orleans, waar het werd bijgetankt voor de vlucht naar Havanna. De dode en gewonde zijn werknemers van de luchtvaart maatschappij. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM We genbouwmaatschappij Aug. van Dijck-Pclit uit Bergen op Zoom is „gefusioneerd" met de N.B.M.-groep (Nederlandse Ba- zaltmaatschappij), die zich be zighoudt met alles wat in de utiliteitsbouw vereist is voor project-ontwikkeling. Naar wij uit betrouwbare bron verne men, zou N.BM. alle aande len opgekocht hebben. Van Dijck-Petit zou volgens ingewijden al geruime tijd fi nanciële problemen hebben. Dat was de reden dat het ge meentebestuur van Bergen op Zoom de aanleg van yle West- tersingel onderhands aan deze firma gaf. Voor het personeel van de Bergse firma het aantal varieert naar gelang de order portefeuille van 50 tot 100 heeft de fusie geen ontslagen tot gevolg. Directeur-eigenaar Ir. A. van Dijck wilde tegen over ons alleen bevestigen, dat de naar hij stelde „fusie met positieve gevolgen" een feit is. Van verder commentaar wilde hij zich onthouden tot de N.B.M. de fusie officieel be kend heeft gemaakt. Naar wij verder vernemen, blijft de heer Van Dijck, die de enige aandeelhouder was, di recteur en zal het Bergs we genbouwbedrijf onder de eigen naam blijven doorwerken. Bij N.B.M. werken naar schatting 3.000 werknemers. De vakbon den zijn over de situatie inge licht.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1