Marian Heeren: goud op vrije i oefening en even wic NEDERLANDSE DAMES BEHEERSEN FICEP-TURNKAMPIOENSCHAPPEN Omloop Baronie telt voor merkentitelstrijd V s Huiskes trainer van prof schaatsers Amateurs willen niet meebetalen aan premies voor profs Nieuw Esso album (3,45) met gratis kleurenfoto's José Braat: bronzen medaille Blijetijds Gereedschap sport ■MM ■M - VIERDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 30 OKTOBER 1972 10 O Wim van Zijl (NSF) feliciteert Marian Heeren. 0 ANTON HU1SKES. (Van onze gymnastiekmcde werker) BREDA Een volledig uitverkocht Sportcentrum was zondagmiddag getuige van de internationale turnwedstrq- den van de FICEP en de overweldigende successen die daar werden behaald door de Nederlandse dames. Zij wa ren veruit de sterksten in dit internationale veld en dat kwam dan ook wel tot uitdrukking in de medailles die werden behaald. Vijfmaal goud, viermaal zilver en vier maal brons, een oogst die die van Mulhouse in 1968 veruit overtreft. Ook de Oosterhoutse turnster Marian Heeren behoorde tot de gouden medaille-winnaars. Zij veroverde goud op de evenwichtsbalk en bij de vrije oefening, zilver op de brug en brons in het individuele klassement. Haar clubgenote José Braat behaalde brons bij het paardspringen. De FICEP-turnkampioen- schappen waren vrijdag reeds begonnen met de onderdelen vloer, paardvoltige en ringen voor de heren, alsmede paard springen en evenwichtsbalk voor de dames. Reeds toen bleek dat de Nederlandse da mes grote successen zouden gaan behalen. Zaterdagmiddag opnieuw voortreffelijke pres taties van de Nederlandse da mes, die uiteindelijk resulteer den de in de bezetting van de eerste zes plaatsen in de indi viduele rangschikking en het goud met de ploeg. Alle turn sters klasseerden zich ook voor de toesteifinales van zon dagmiddag. Door de geweldige prestaties van de dames, zou men bijna de heren vergeten, die in dit tamelijk sterke internationale deelnemersveld een zeer eer volle tweede plaats bereikten voor de Westduitsers en de Oostenrijkers. Dit resultaat was vooral te danken aan de grote homogeniteit, die er in de ploeg heerste. Individueel kwamen de Nederlandse heren •eerst voor op de achtste plaats. Voor hen stonden zeer gerenommeerde namen. De Westduitse jeugdkampioen Gerhard Berchtold behaalde dank zij voortreffelijk werk op vooral het paard, de ringen en de rekstok het goud, voor de Fransman Gilles Chaillou -en de Oostenrijkse international Wolfgang Baumgartner. Het klapstuk kwam zondag middag, toen de toesteifinales werden gehouden. Op het eerste onderdeel, paardspringen, hadden zich vijf Nederlandse dames weten te klasseren. Te zamen met, de Oostenrijkse Irene Wallner lieten zij een aantal voortref felijke sprongen zien, die door het publiek met ruim applaus werden beloond. Angelien Verkerk bleek de beste turn ster van dit gezeslchap en be haalde daarmee haar derde gouden plak. De Oosterhoutse José Braat werd zeer goede derde. Enorm applaus en vele toejuichingen ook voor Marian Heeren, die met baar j.4 jaren en geweldige oefening op de balk turnde en daarvoor door de jury werd beloond met het cijfer 8.60, het hoogste op dit zenuwentoestel. Een tweede gouden medaille behaalde Rini Zegwaard op de brug. Een haast feilloos uitgevoerde oe fening leverde haar de volle 9.00 punten op van de zeer streng waarderende juryleden. Het was het hoogste cijfer van de hele dameswedstrijd. Het enige onderdeel waar Wat meer buitenlandse concurren tie was, was de vloer. Slechts (ADVERTENTIE) drie Nederlandse deelneem sters, naast twee Oostenrijkse en een Duitse turnster. Weel was het de pittig werkende Marian Heeren, die goud voor zich opeiste. Echter ook de Oostenrijkse Ilse Renner draaide voortreffelijk In tegenstelling tot de eerste twee dagen van de kampioen schappen, waren de verrich tingen van het internationale herengezelschap nu van' een duidelijk beter gehalte. Faal den op die eerste dagen de favorieten toch nog wel eens op sommige onderdelen, nu toonden zij eigenlijk pas goed hun kunnen. Meest succesvolle turner was de Westduitser Een fraaie paardsprong van Bert Jacobs. Berchtold, die nog een drie- DEN HAAG (ANP) aAnton Huiskes zal in de komende winter trai ner zijn van de Neder landse schaatsprofs Ard Schenk, Kees Verkerk, Jan Bols en Eddy Ver- heyen. Op een perscon ferentie zaterdagmorgen in Den Haag werd ook bekend gemaakt dat liet begeleidingsteam van de vier Nederlandse profs verder zal bestaan uit de arts Lap en mas seur Cor Nederveen. Met liet toetreden van Anton Huiskes is het be- geleidinigstrio, dat in de jaren 64-65 de basis leg de voor de Nederlandse schaatssuccessen weer bijeen. Dit keer om het professionele schaatsen van de grond te helpen. In zijn korte maar ui terst tumultueuze carriè re als bondscoach raak ten Huiskes en de ama teur-officials zover van elkaar verwijderd, dat de KNSB van zijn onge twijfeld grote kwalitei ten nooit meer gebruik heeft gemaakt. Wel trainde Huiskes een jaar lang met succes de Zweedse ploeg. Anton Huiskes blijft in dienst van de Katho lieke Jeugdraad, die sa mengaat met de Stich ting Sport en Spel. In zijn vrije uren is hij be schikbaar voor de prof schaatsers. Officieel bestaat het prof-programma voor de komende winter nog steeds uit slechts drie wedstrijden: in Den Haag, Skiën en Goten borg. Inmiddels hoopt Tom Liden deze winter nog drie wedstrijden te kunnen onderbrengen. Vier steden in Noorwe gen hebben contact met de prof-organisatie opge nomen en trekken zich kennelijk niets aan van de boycot waarmee de internationale amateur organisatie dreigt. Ver der zijn er contacten met Japan en de Vere nigde Staten. In verband met dit laatste is de Amerikaan se sprinter Neil Blatch- ford (goed voor 38-4 se conden) gecontracteerd en zijn onderhandelin gen geopend met Jerry Jonland. Vraag de DHZ-brochure aan bij Nooitgedagt, Postbus 1, IJlsfe maal goud liet bijschrijven. Maar ook de Fransen Chaillou en Puvis, alsmede de Oosten rijkers Baumgartner en Chu- ranek behoorden tot de win naars van het edele metaal. Op de vloer werden snelle flik-flaks afgewisseld door ho ge salto's. Bij het paardvolti- geren volgden hoge scharen en snelle kringflanken elkaar in hoog tempo op. Ook aan de an dere toestellen waren de pres taties vrij goed en het hoogte punt was ongetwijfeld de rék oefening van de Duitser Ger hard Berchtold. Reuzendraai- en, greepwisselingen, spreid- hoekdraaien voor- en achtero ver en tot slot een verrassen de dubbele salto als afsprong waren nauwelijks met het blo te oog te volgen. Het beteken de voor Berchtold zijn vierde gouden medaille. Dames: ploegenrangschik- king: 1. Nederland 166.60, 2. Oostenrijk 155.45, 3. Duitsland 143.90, 4. België 134.70, 5. Frankrijk 134.40, 6. Spanje 106.90. Individuele klassement: 1. Angelien Verkerk Amstel- /een 34.25, 2. Rini Zegwaard Amstelveen 33.75, 3. Marian Heeren Oosterhout 33.70, 4. José Braat Oosterhout 32.35, 5. Marga Stam Castricum 31.95, 6. Jolanda Settels Castricum 31.90 en Irene Wallner Oosten rijk 31.90. Heren: ploegenrangschik- king: 1. Frankrijk 237.75, 2. Nederland 227.40, 3. Duitsland 222.35, 4. Oostenrijk 210.95, 5. België 186.15. Individuele klassement: 1. Gerhard Berch told Duitsland 51.90, 2. Gilles Chaillou Frankrijk 49.95, 3. Wolfgang Baumgartner Oos tenrijk'49,30. 4. Jaen-Yves Le- roy Frankrijk 48.40, 5. Ger hard Churanek Oostenrijk 48.10, 5. Pierre Puvis Frank rijk 48.20, 8. Jan Doorakkers Tilburg 46.00, 9. Pierre Maton Den Bosch 45.65, 11. Walter Dedters Bussum 44.05, 12. Bert Jacobs Tilburg 44.05, 15. Sjef Bakker Amsterdam 43.40, 18 Marius Dekker Heenmskerk 42.30. Toesteifinales dames: paard springen: 1. Angelien Verkerk 8.775, 2. Rini Zegwaard 8.50, 3. José Braat 8.375, en Irene Wallner Oostenrijk 8.375. Evenwichtstbalk: 1. Marian Heeren 8.60, 2. Angelien Ver kerk 8.475, 3. Rini Zegwaard 8.05. Brug ongelijk: 1. Rini Zegwaard 9.00, 2. Marian Hee ren 8.425, 3. Angelien Verkerk 8.35. Vloer: 1. Ilse Renner Oostenrijk en Marian Heeren 8.55. 3. Irene Wallner Oosten rijk 8.50. Toestelfinales heren: Vloer: 1 Churanek Oostenrijk 8.375, 2. Orwitz Duitsland 8.35, 3. Puvis Frankrijk 8.30. Paard- voltige: 1. Berchtold Duitsland 8.725, 2. Le Roy Frankrijk 8.05, 3. Chaillou Frankrijk 8.00. Ringen: 1. Berchtold Duitsland 8.925, 2. Le Roy Frankrijk 8.475, 3. Baumgart ner Oostenrijk 8.30. Paard springen: 1. Baumgartner Oos tenrijk 8.425. 2. Gössmann Duitsland 8.40, 3. Le Roy Frankrijk 8.375, Brug: 1. Chaillou Frankrijk 8.65, 2. Baumgartner Oostenrijk 8.525, 3. Churanek Oostenrijk 8.425. Rekstok: 1 Berchthold Duits land 9.15, 2. Puvis Frankrijk 8.525, 3. Cahillou Frankrijk 8.400. ZEIST (ANP) De pro blematiek rond het (betaal de) Nederlandse A-elftal heeft zaterdag centraal ge staan tijdens de algemene vergadering van het ama teurvoetbal, die in het KNVB-sportcentrum te Zeist werd gehouden. Voor zitter EW. van Marle wees de afgevaardigden er op, dat de sectie betaald voet bal van het batig saldo van wedstrijden van het A-elf tal en Jong Oranje in het lopende hondsjaar 107.000 gulden gereserveerd wenst te zien voor de extra pre mie van 20.000 gulden, die alle spelers van het Neder lands elftal is toegezegd als de ploeg de eindronde van het toernooi om het wereld kampioenschap 1974 in West-Duitsland bereikt. Hij liet de vergadering weten dat het bondsbestuur in meerderheid van mening is dat deze premies dienen te worden betaald uit de financiën die ter beschik king komen als het Neder lands elftal zich plaatst voor het eindtoernooi. Voorzitter Van Marle at tendeerde de aanwezigen er voorts op dat indien onver hoopt de uitgeverij Boom- Ruygrok, die als enige de reclamerechten rond het MEULEMAN Nederlands elftal heeft ver worven, niet in staat zou zijn uitkeringen te doen ter hoogte van minimaal 20.000 gulden voor elke speler uit reclameopbrengst, het be taalde voetbal de middelen dient de fourneren en niet de KNVB. „Ik geloof niet, dat het zover zal komen", betoogde bondsvoorzitter W.G.A.M. Meuleman. „De cijfers, die ik vanmorgen van Boom-Ruygrok heb ge hoord wijzen daar beslist niet op." De bijeenkomst, die nog geen twee uur duurde, had als voornaamste doel het bespreken van de agenda van de bondsvergadering van de KNVB, die op 11 november in Den Haag wordt gehouden. Gezien de tegenkantingen van vrijwel alle gelederen in de KNVB heeft het bondsbestuur in middels besloten het voor stel een eigen maandblad te gaan uitgeven van die agenda af te voeren. Bezwaar hadden de afge vaardigden tegen het be sluit mr. M J.M. Tripels aan te wijzen als voorzitter van de commissie sponsoring amateur voetbal aangezien hij deel uitmaakt van het sectiebestuur betaald voet bal. Ook nadat de heer Van Marle had uiteengezet dat men in de persoon Tri pels een erkend deskundige op het gebied van reclame en sponsoring had weten aan te trekken handhaafden de afgevaardigden bij mon de van de heer Feringa, voorzitter van de Landelij ke Bond van Amateurvoet- ba verenigingen (LBA), hun bezwaren. Nadat Van Marle in tweede termijn de vergadering had voorgehou den dat men het afwijzen van Tripels als voorzitter het amateurvoetbal aller minst zichzelf een dienst bewees zegde Feringa toe het punt in de LBA nog maals aan de orde te stel len. AMSTERDAM (ANP) De bond van sponsors van ama teurwielerploegen (BAVS) is geen voorstander van maatre gelen die kunnen leiden tot het sneller overgaan van wie- Ieramateurs naar de professio nals. Dit standpunt bleek zater dag tijdens de vergadering van de BAVS te Utrecht. Uit kringen van de Vereni ging Van Beroeps wielrenners was naar voren gekomen dat een aantal amateurs meer ver dient dan de professionals. De vergadering bleek niet bereid ideeën om een leeftijdsgrens voor amateurs, dan wel een be perking van het aantal jaren dat een amateur „gesponsord" mag rijden in te voeren. Ten eerste omdat daarmee de vrij heid van de renner wordt be knot, maar vooral omdat de BAVS zich op het standpunt stelt dat niet de sponsors de „broodamateurs" in het leven houden, maar de organisators van criteria, die aan bepaalde amateurs nu hoge startgelden geven. De BAVS ging akkoord met het instandhouden van de in structie van de KNWU betref fende het overgaan van een renner van de ene ploeg naar de andere. Maar men zou een wijziging in de „over schrijvingsbepalingen" wil len .waardoor de rechten van de renners beter gewaarborgd zijn. Tot nu toe is het moge lijk dat een renner pas lang na het einde van het seizoen hoort, dat hij voor het volgen de wielerjaar maar een nieu we „baas" moet zoeken. De BAVS zou het beter vinden wanneer de overeenkomst wordt verlengd in het nieuwe jaar, wanneer de renner niet voor 15 augustus mededeling van beëindiging van de ver bintenis heeft ontvangen. De vergadering voelde voor instandhouding van het mer- kenkampioenschap, zoals dat in 1972 plaats vond in drie ritten. In pl&ats van de klassieker de Ronde van Noord-Holland, telt in 1973 de Omloop van de Baronie, verder de ploegentijd rit in de Noord-Oostpolder (Emmeloord) en een criteri um, zoals dit jaar in Rotter dam plaats vond (Coolsingel). Tegenstander was men van verhoging van het prijzengeld en het inschrijfgeld voor de klassiekers. Verder voelde de vergadering er iets voor om de klassiekers (Baronie, Fries land, Drente en Luxemburg- Hoensbroek) waar de ver- kleedgelegenheid ontoereikend is ,in de toekomst te boycot ten. (ADVERTENTIE) 't Nieuwe album bevat al 66 kleuren foto's. Er ontbreken nog 34 zelfklevende foto's. Die zitten in 16 zakjes. U krijgt bij bijna alle Esso dealers steeds een zakje gratis bij 20 liter benzine of 2 liter Esso Mix. 't Album is dus snel vol! 'ÏSSÓI I

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 10