RAADSLID KRIJGT BIJ AFSCHEID GEDENKPENNING VAN OOSTBURG Geen subsidie voor Zeeuws Orkest zeeuws Griezeltrip door België m RAAD OOSTBURG WAAR HANGT DE KLEPEL ZOEK DE VERSCHILLEN stad streek Reorganisatie brandweer van Oostburg Aanbesteding van rioolzuivering in Oostburg Hoge subsidie voor pedagogen Cadzand Concert-oratorium- vereniging in Vlissingen Informatiegids Vlissingen in herdruk 's-Gravenpolder 40 HONDEN VERBEURD VERKLAARD Oplossing Weekenddienst Stem-redactie Zaterdag 28 oktober 1972 9 (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Gisteravond is in de raad van de gemeente Oostburg afscheid genomen van de twee vertrekkende raadsleden, de heren P. Ze. gers uit Breskens en I.van Houten uit Cadzand. Burgemeester A. Schipper betreurde het dat de heer Ze- gers wegens ziekte zijn re den om ontslag te nemen verhinderd was zelf gistera vond aanwezig te zijn. De heer Schipper loofde het werk van de vertrekkende raadsle den voor de regio West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Zij hebben beiden steeds gestreefd naar een vruchtbare samenwerking en ik wil hen beiden danken voor hun steun en vriendschap die ik heb on dervonden". De heer Schipper nodigde daarop de heer I. '•an Houten, die gistermiddag een uitnodi ging had ontvangen om de raad bij te wonen, uit van de publieke tribune „neer te da len" om een gedenkpenning van de gemeente in ontvangst te nemen. „Het Ss de bedoe ling hierin mettertijd een da tum te graveren", aldus de heer Schipper. Op een later tijdstip zal de medaille ook aan de heer Zegens worden uitgereikt. De heer I. van Houten nam daarna persoonlijk van de raadsleden afscheid. Nadat de heer Van Houten was vertrokken deelde de heer Schipper de raadsleden mee dat deze afscheidsceremo- nie was georganiseerd voordat een artikel in De Stem wias verschenen waarin de heer Van fïouiten zijn teleurstelling uitsprak over het feit dat hij een maand na zijn ontslagin- diening nog niets had gehoord van het gemeentebestuur. „Ik heb mij als raadsvoor zitter dit artikel zeer aange trokken", aldus de heer Schip per. De heer Schipper betreur de het dat er voor de publica tie geen contact met hem was opgenomen. Aan het begin van de raads vergadering werden de ge loofsbrieven onderzocht van beide nieuwe raadsleden, de heer Risseeuw uit Oostburg en de heer De Feyter uit Cad zand, die respectievelijk de plaats van de heer Van Hou ten en Zegers gaan innemen. De onderzoekcommissie ont moette geen bezwaren. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De Oost- burgse raad heeft een voorstel aangenomen tot reorganisatie van de brandweer. In het nieuwe plan worden bluseen- heden gestationeerd in Oost burg, Breskens, Schoondijke, Cadzand en IJzendijke. Het betekent in feite dus de op heffing van de korpsen in an dere kernen. Raadslid A. Verhage (dorps belangen en toerisme) toonde zich een vurig pleitbezorger het korps in Groede te hand haven, desnoods ten koste van de bluseenheid in Schoondijke. Het argument dat het korps in Giroede aan het vergrijzen is, deed hem opmerken dat diver se jongeren staan te trappelen om brandweerman te mogen worden. Verder vond hij Groede brandgevaarlijker dan bijv. Schoondijke, waar alles na die oorlog herbouwd en vol gens hem veiliger was. Ook dacht hij dat in verband met de aanwezigheid van de vele toeristen in de zomer Groede een bluseenheid diende te hebben. De heeir E. Dekker voelde wel iets voor deze redenering, met dien verstande dat hij naast Schoondijke met zijn concentratie van scholen en het bejaardentehuis ook Groede walde handhaven. Van beide suggesties wer den voorstellen gemaakt, die een voor een werden wegge stemd, Uiteindelijk werd het reongaintisatievourstel van b. en w. met de stem van de heer Verhage tegen, aangenomen. (Van onze correspondent) OOSTBURG Het gemeen tebestuur van Oostburg heeft aanbesteed het aanleggen en maken van opzuiggemalen en persleidingen in het kader van de rioolwaterzuivering in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Persleiding Cadzand: hoog ste inschrijver, Fa. Van Sprundel te Ridderkerk voor f 252.700, laagste inschrijver, firma Jansen en De Vos te Schoondijke voor f 197.800. Groede-bad: hoogste in schrijver Fa. Van Sprundel, te Ridderkerk, f 172.000, laagste inschrijver Leenhouts Aanne mingsbedrijf te Sluis f 130.500. Napoleonhoeve Breskens: hoogste inschrijver Fa. van Sprundel, te Ridderkerk f 186.200 laagste inschrijver, Leenhouts' Aannemingsbedrijf te Sluis f 126.200. Cadzand-bad: hoogste in schrijver Fa. de Ruysscher te Breskens f 517.000, laagste in schrijver Leenhouts Aanne mingsbedrijf te Sluis f 403.100. Retranchement: hoogste in schrijver Fa. Van Sprundel f 229.000, laagste inschrijver Leenhouts Aannemingsbedrijf te Sluis f 195.200. Groede dorp: hoogste in schrijver Fa. Van Sprundel f 317.000, laagste inschrijver Fa. Stegink te Vlissingen f 196.400. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Met 8 tegen 7 stemmen heeft de raad van Oostburg besloten geen subsidie van 5 cent per inwoner te verlenen aan de stichting „Het Zeeuws Orkest". Fractievoorzitter A. van Beest (PvdA) wees op de geringe belangstelling die Het Zeeuws Orkest trok in Oostburg en de heer F. Baarends (PPR) vond het orkest „een overleefde zaak". Hij dacht dat het weinig zin had uit traditie te blijven subsidiëren. Ook in de boezem van het college was de mening over het orkest verdeeld. Wethou der J. J. Vergouwe wees op de subsidie van 34.000 die het orkest van provincie ontving, „een bedrag waar ieder ama- (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De raad Oostburg heeft ingestemd met een voorstel van het college voor de jaren 1972 en 1973 aan het regionaal pedagogisch centrum een bijdrage to geven van i 4,25 per inwoner. Verschillende raadsleden er kenden dat het een forse sub sidie was, maar men was overtuigd van het belang voor het onderwijs van dit centrum. De heer F. Baarends stemde volmondig in met bet voorstel en zei dat na 1973 wel weer verder gezien kon worden, wat de heer Th. Gambier de opmerking ontlokte diat nu in feite een soort principebesluit wordt genomen waarvan men in 1974 niet zomaar kan af stappen. Burgemeester A. Schipper wees op de hoge bedragen per inwoner die elders aan dit soort centra wordt toegekend. Hij stipte nog even de zeer gunstige rijksbijdrage aan, die Zeeland voordit centrum ont vangt. „Het is een goede zaak, cut centrum", zo stelde hij. De heer G. vain Schoick vroeg of de mogelijkheid be zien w-as de cursisten bij dit centrum te laten bijdragen. Burgemeester Schipper wees erop dat dit „bijhouden en vernieuwen van dé vakkennis der onderwijsleerkracbten" in eigen vrije tijd geschiedde en men er wel iets voor overhad. Zander hoofdelijke stemming tenslotte werd het subsidie- voorstel aangenomen. Bijeenkomst. Maandag avond om acht uur vindt een bijeenkomst plaats op het vor mingscentrum Hedenesse in Cadzand tussen verschillende jeugdgroeperingen en de stich ting .J.U.I.T.". Uitgenodigd hiervoor zijn onder meer schoolraden, jon gerenorganisaties, sozen en in stuiven. In samenwerking met de streekjeugdcentrale zal be keken worden welke evene menten komend seizoen op touw gezet kunnen worden. Voor deze evenementen is een bedrag van f 7500 beschik baar. Medewerking Het college van b. en w. van Oostburg heeft aan West-Zeeuwsch- Vlaanderen promotions laten weten tijdens het weekeinde van 9-10 december het stad huis beschikbaar te stellen voor een ontvangst van jour nalisten. Deze journalisten worden door West-Zeeuwsch- Vlaanderen promotion® uitge nodigd een weekend in deze regio door te brengen. teurorkest goed mee uit de voeten kan". De heer A. Verhage vond het orkest „een Zeeuwse zaak", die nuttig was. Burge meester A. Schipper vond het jtammer dat het orkest weinig publiek trok maar hij zou het betreuren als het orkest moest verdwijnen. Toen wethouder Vergouwe nogmaals wees op de hoge provinciale subsidie merkte burgemeester Schipper «l> dat nu de gemeentelijke subsidie ter sprake was en dat niet gepraat moest warden over procinviaae subsi-does. De heer G. van Schaick ver baasde zich over de houding van de heer Van Beest. „Toen een garantaesuibsadie voor het „zotfeest" werd aangevraagd was u wel voor", waarop de heer Van Beest zei voorstan der te zijn van het stimuleren bij het zoeken naar nieuwe wegen in de muziek, iets wat zijns inziens het Zeeuws Or kest niet deed. Bij stemming bleek het college een stem te weinig te hebben gekregen om het Z'eeuws Orkest f 920 aan subsidie te geven. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN —De Vlis- singse oratorium-vereniging geeft dinsdagavond om acht uur een concert in de St- Ja- cobskerk te Vlissingen. Uitgevoerd worden twee cantates van Bach, de „Kröningsmesse" van Mozart en „Profundes" »an V. Gluck. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De „Infor matiegids gemeente Vlissin gen", zal zijn zoveelste her druk gaan belevn. Het boe kwerkje, dat gratis wordt uit gereikt aan nieuwe inwoners, bevat gegevens over gemeen telijke- en andere overheids diensten, instellingen, vereni gingen, enz. Voor de samen stellers van de informatiegids is een volledig overzicht van de in Vlissingen werkzame or ganisaties uiteraard onontbeer lijk. Het bureau voorlichting van de gemeente heeft dan ook een beroep op alle vereni gingen e. d. gedaan, om zich door middel van een formulier dat op het gemeentehuis kan worden afgehaald, aan te mel den. Damcompetitie J. Veer- hoek - Jan Blom 11, A- Krijger - Iz. op 't Hof 02, R. Nijsse - A. van Overbeeke 0 2, N. Nijsse - Chr. v. Over beeke 11, M. Boogert - C. Schrijver 20. Afdeling schaken: N. Hoo- gesteger - N. Remijnse 10, J. Remijnse - P. Hoogesteger 1 0. ZATERDAG 28 OKTOBER. ZEVENDE-DAGS-ADVEN- TISTEN. Goes: Doopsgez- kerk, West- wal van 1011 uur bijbel studie, van 1112 uur be diening des woords. Vic. A. Steens. Middelburg: Doopsgez. kerk, Lange Noordstraat van 10 11 uur bijbelstadie van 11 12 uur bediening des woords. H. Avondmaal ds. A. Dingjan. Vlissingen: Doopsgez. kerk, Vrijdomweg van 9.1510.15 uur bediening des woords, van 10.151115 uur bijbel studie, ds. A. Dingjan. ZONDAG 29 OKTOBER. NED .HERV. KERK. Aardenburg: 10.30 uur kand. R.H.M. de Jonge. AxeL 8.45 en 10.30 uur ds. J. Verheul. Biervliet: 10 uur ds. W. Meeuwse. Breskens: 9.30 uur ds. D.J, Cadzand: 9.30 uur ds. J.W. Schokking. Groede: 11 uur ds. J. Baars. Hoek: 10 uur ds. W.J. van Meeuwen H.A. Hontenisse: 9 uur da. H.B. de Nee.ing. Hoofdplaat: 9.30 uur ds. A.J- Mooij. Hulst: 10.30 uur da. H.B. de Neeli-ng. Nieuwvliet: 9.30 uur ds. Ph. J. Leenmans. Oostburg: 11 uur ds- P.A.L. Brinkman. Retranchement: 11 uur ds. J.W. Schokking. Sas van Gent: 9.30 uur ds. J.L. v. d. Eijk. Schoondijke: 9.30 uur ds. P-A.L. Brinkman. St. Anna ter Muiden: 11 uur ds. C. Balk. St. Kruis: 9 uur kand. R.H.M de Jonge. Sluis: 9.30 uur ds. C. Balk. Sluiskil: 11 uur ds- J.L. v. d. Eijk. Terneuzen: Grote kerk: 10 uur ds. J.A. Poelman. Opstan- dinigskerk: 10.30 uur ds. J. Scholten. Goede Herder kerk: io uur ds. E.J. Riet veld, 19 uur ds. J. Schol ten- Waterlandkerkje: 11 uur ds J. V. d. Hoek. IJzendijke: 9.30 uur dr. C. Ro- zemond. Zaamslag: 10 u. ds. A. T. Dei- num. Jeugddienst 19 uur ds. A.T. Deinum. Zuidzamde: 9.30 uur ds. J.v. d. Hoek. GEREF KERK. Terneuzen: Noordstraat: 10-30 uur ds. P. v. d. Veen. Op- standingskerk: 9 en 17 uur ds. P. v. d. Veen. GEREF. KERK (Vrijge maakt) Axel: 10 en 15 uur ds J. v. d. Wielen- CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 10 en 14.30 uur ds. D.J. van Vuuren. GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 en 14 uur lees- dienst. Terneuzen (Vloos- wijkstraat): 9.30, 14 en 18 uur leesdienst. GEREF- GEMEENTE (Syno daal). Axel: 10 en 14.30 uur lees dienst. Terneuzen (Frans Halslaan): 10 en 15 uur leesdienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30, 14 en 18 uur ds A. de Reuver. LFGER DES HEILS Terneuzen: 9.30 uur Bidstond, 10 en 19.30 uur samen komst. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Bij verstek heeft mr. C. J. M, van Hees, de Oostburgse kantonrechter, de asaelhoudster Marie de Rijcke uit Sint-Anna ter Mui den veroordeeld tot verbeurd verklaring van de ruim 40 honden en 3 katten die enige tijd geleden door de politie uit haar illegale kennel werden verwijderd. De uitspraak was conform de eis van de officier. Mr. Th. Lebret. Mr. Lebret had inder tijd tot ontruiming van de kennel bevolen omdat een on houdbare toestand was ont staan. Overigens zijn al weer loslopende honden in de kennel ondergebracht „De biddende nonnen worden opgeschrikt door ruw gebonk op de poort. Via de sombere, schaars verlichte gangen dringen kreten door tot in de kapel. De zware inrijpoort is niet lang bestand tegen het geweld van de bokkerijders en even later staan de op bloed en geld beluste kerels in de deur van de kapel. De nonnen hebben dicht bij elkaar beschutting gezocht in een duistere hoek. Het bibberend schijnsel van de kaarsen verlicht alleen hun bleke gezichten..." Bevalt u dit? Lopen er lichte rillingen langs uw rug of verschijnt er kippevel op uw armen? Dan zult u het goed kunnen vinden met de twee Paulussen, die zojuist bij de Standaard uitseverij in Antwerpen een „zwarte girds voor België' hebben laten verschijnen. Voor net geen 13 gulden krijgt de ko per van de zwarte gids een brokje toeristische informatie dat er niet om liegt. Auteur Paul Koeck en fo tograaf Paul Lambert hebben België in kaart gebracht, zo als dat op koude winteravon den, bij een snorrende ka chel, van oud op jong werd overgedragen. Een België dat wemelt van de griezelverha len en van de gruwelijke histories. Graven gaan open en benige handen reiken uit de aarde om onschuldige maagden naar de diepten der hel te trekken. Nonnen wor den onteerd en hetksen ko men van tijd tot tijd uit hun spelonken om de mensen schrik aan te jagen. Vreemde soldaten roeien vredige dor pen uit en misdadigers wor den in het openbaar terecht gesteld volgens de formule: „Uw armen, benen, billen en lendenen zullen gebroken worden op een schavot op de markt van de stad. Zo zult u op een rad worden gelegd met uw aangezicht naar de hemel en zo zult u blijven liggen, zolang God belieft u in het leven te laten"- Het is de macabere kant van het vaak zo lieflijke Belgische land, dat de twee Paulussen voor het huidige geslacht en voor komende generaties hebben willen vasthouden. Soms gaan zij daarvoor teruS tot aan het begin van onze jaartelling, toen België zijn eigen heili gen produceerde maar ook zijn monsters had. Maar ook het recente verleden wordt in de herinnering teruggeroe pen. België heeft bijvoor beeld oorlogsherinneringen, waarbij de verhalen uit het schimmenrijk eenvoudig ver bleken. Het lag helemaal in de lijn van de opdracht die de twee Paulussen zichzelf hadden verstrekt, om verbanden te zoeken tussen de demonen van vroeger en de „blinde machten" van thans. Zo leest men met enige verbazing dat de reusachtige industriële groei op de Antwerpse linker Scheideoever weieens het •UBtn Avnoni oi 'stqaaa qioAY 6 'smq puojSjajipc g 'jaj -bay laduiu i 'oipnj aazfiAY 'tj 'naton s 'ueui quid f 'sjbSoa E 'jaqqop g 'jit'EjsajvEq -4 Voor redactionele aangele genheden kunt u vandaag en morgen contact opnemen met de heren A. Koopman, tel. 011807438 (voor Midden- Zeeland) en G .van Berkel, tel. 01150—4866 (voor Zeeuwsch-Vlaanderen werk kon zijn van de fameu ze kwelduivel Lanse Wap- per. Dit heerschap heeft het ei genaardige karaktertrekje, om mensen in de waan te laten dat hij ongevaarlijk is. De schuilplaats voor deze watergeest bevond zich tot. in de 17e eeuw op de linker Scheideoever, die toen nog dicht begroeid was. Het laat zich gemakkelijk raden wat er gaat gebeuren, nu op die zelfde plek de raffinaderijen uit de grond worden ge stampt. Lange Wapper is zijn schuilplaats in het dichte struweel kwijt, maar (aldus de beide Paulussen), Lange Wapper bezit het vermogen om zich te metamorfoseren.- Het is voor hem geen pro bleem om als aanvallige maagd vermond, de jonge „xaerels" te misleiden en ze iie dood in te jagen. Het is voor hem evenmin een pro bleem om tijdelijk als fa brieksschoorsteen, of als ver wekker van eifgassen, door het leven te gaan. Pas op met hem! De toeristische griezelreis van de twee Paulussen be gint in St.-Iambrechts-Wou- we, waar wij in de geest getuige zijn van de afschu welijke foltering van een maagd, die als „Maria de Ellendige" op de Vlaamse heiligenkalader zal komen. Via Virion, waar de twee Paulussen ons op een adem- stollend heksenrelaas ontha len, komen wij in Aalst, net op tijd voor de terechtstelling van boosdoener Jan de Lichte, die in weerwil van zijn naam een ongewoon zware jongen geweest moet zijn. In Hoei luisteren wij even naar het wapengekletter bij een veldslag die daar in de 19e eeuw gewoed heeft, om ver volgens in Rutten enige vro me momenten te wijlen bij het graf van Sint-Evermarus, die zo'n 10 eeuwen geleden als martelaar stierf. In Bruly-de-Pesche springen wij opeens over naar de mo derne geschiedenis, aange zien wij daar worden ver wacht in de bunker die ter plaatse voor niemand minder dan Hitier werd gebouwd. Het huiveren komt hier voort uit de eigen herinne ringen aan de tweede wereld oorlog, die vele ouderen hebben. De zwarte gids van de twee Paulussen brengt ons op dozijnen plaatsen, waar de zenuwen gierend door je strot gaan. Mensen met een sterke verbeeldingskracht worden in hun eigen belang gewaarschuwd: leg uzelf be perkingen op, als u ooit van plan bent om de Belgische moord-en-brand-route, ofwel de heksenkring, ofwel de pelgrimage langs de folter plaatsen te maken. Het is wel wat veel van het kwade, dat de twee Pau lussen u in hun zwarte gicls voor België aanbieden. De foltering van een maagd in dat duistere verleden is nog wel te verwerken, maar dat wordt anders als het om do zijnen van deze hulpeloze wezens gaat. Paul Koeck en Paul Lambert (de laatste voorzag de zwarte gids van griezelige-truc-foto's) zouden geen Belgen zijn, als zij hun 0 Een illustratie uit „De zwarte gids voor België": de spook achtige Geraard de Duivelsteen te Gent, daterend ui 1245. verzameling gruwelen niet een leerzame strekking had den gegeven. Het is met na me Paul Koeck opgevallen, dat de geschiedenissen van martelpartijen, spoken en duivels, sterk door de plaat selijke culturele klimatologie bepaald zijn. Vlaanderen mengt een dosis religieuze ervaring door zijn spokenme- nu. In de Ardennen treft de wreedheid in de verhalen de argeloze lezer en in de Kem pen stoot je op het primitie ve bijgeloof. De twee Paulussen hebben 36 plaatsen met een bezoek vereerd. Zij roken aan stin kende putten en waagden zich in duistere spelonken, in crypten en in kasteelruines of oorlogsbunkers overal op zoek naar de impulsen die mensen tot huiveren kunnen brengen. Ze zijn in hun opeet ge slaagd. Hun excursie langs de Belgische griezelplaatsen is niet in het krankzinnigen gesticht geëindigd. Tenmin ste: ik heb niets in die rich ting vernomen. Hopen wij ook voor de lezers van de zwate gids het beste. TOM KOOPMAN. 0 Voor de oplossing zie elders in deze rubriek. Voor dit weekeinde heb ben wij voor u een heel bij zondere tip, namelijk een be zoek aan het enige Zeeuwse astronautisch uurwerk. Dit voor Nederland een van de zeldzame uurwerken is te vinden in Arnemuiden, in de westgevel van de n.h.-kerk aan de Markt. Het is trou wens niet het enige bijzon dere aan dit kerkje, want in de toren hangt sinds februari 1970 het beroemde klokken spel weer (u kent toch de melodie: „Als de klok van Arnemuiden" nog wel?). Het astronomisch uurwerk heeft een centrale uurwijzer met minuut-as, die dient als aandrijving van de wijzers van het gewone torenuur werk. Verder is er een maanhol (doorsnede ca 45 cm) die door haar wentelin gen de schijngestalten van de maan weergeeft en er is de getijdenschijf, waarop de opschriften „hoog water" en „laag water zijn te lezen. Deze getijdenschijf wentelt met de normale uurwijzer mee en op het moment dat de uurwijzer de aanwijzer op de schijf bedekt wordt het geacht „hoog water" te zijn. Werkelijk zeer interessant. Om de diverse functies van het uurwerk goed te kunnen onderscheiden is het eohter noodzakelijk de bro chure „het astronomisch to renuurwerk en het klokken spel te Arnemuiden" bij de hand te hebben- Hierin wordt kort en duidelijk weergegeven hoe deze inge wikkelde apparatuur werkt. Diegenen, die dit weekeinde het astronomisch uurwerk willen bezichtigen kunnen vandaag en morgen (behalve tijdens de diensten) in het voorportaal van de n.h.-kerk de brochure vinden. Schikt het u niet om dit weekeinde te gaan en wenst u we] de brochure te ontvan gen, dan kunt u die aanvra gen op het gemeentehuis van Arnemuiden, die voor toe zending zal zorgen. De bro chure is gratis. Behalve aan het astrono misch uurwerk is in deze brochure ook aandacht be steed aan het klokkenspel, dat gedeeltelijk reeds dateert uit de zestiende eeuw. Zo oud reeds? Inderdaad. De huidige plaats Arnemuiden dateert namelijk uit ca 1462 en kreeg omstreeks 1572 stadsrechten. Ook voor 1462 was er al sprake van een nederzetting met dezelfde naam, doch die heeft ver moedelijk iests zuidelijker gelegen. eindredactie bas augustijn

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9