DRINGEND VERZOEK OM RIJKSSTEUN GS reageren fel bij minister van Economische Zaken ANTWOORD CS: BOOT AUG WEL EVEN WACHTEN Muziekschool voor Middelburg dure weelde GS WILLEN FIKSE STEEN AAN VLIEGVELD voor Dertien paarden koets van bruidspaar VMZ BLIJ MET AFWIJZEN VAN SLOE-II GS wijzen het beroep van Dessing af Staten stellen honderden vragen PROVINCIE KAN NIET VEEL DOEN VOOR ONDERWIJS Noodlanding in weiland St. Phiiipsland Koopavond voor bejaarden en invalidenj stad streek YMZ: Meer zekerheid over kerncentrale Yrij zacht Effect YALKENISSE Burgemeester neemt ontslag Door Borsele Bisam ratten overspoelen 7wVlaanderen GESCHIL IN MIDDEN STANDSPARTIJ AFDELINGEN ONDERZOCHTEN BEGROTING Zaterdag 28 oktober 1972 3 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De minister van Economische Zaken heeft een ongewoon felle brief van G.S. van Zeeland ontvangen. Het Zeews provinciaal bestuur snijdt in deze brief een groot aantal zaken tegelijk aan en vraagt de bewindsman onder verwijzing naar regerings-uitspraken in het verleden om de structurele gebreken, die in Zeeland aan de dag gaan treden, bij de wortel aan te pakken. MIDDELBURG De Vere niging Milieuhygiëne Zeeland vindt dat de kerncentrale bij Borsele, die medio 1973 be drijfsklaar is, niet in gebruik mag komen voordat er een afdoende oplossing is gevon den voor de noodkoelsyste- men. Bij de werking van de bestaande noodkoelsystemen is volgens de voorzitter van de VMZ geen afdoende zekerheid gewaarborgd. De kerncentrale moet gecon troleerd worden door een team van gekwalificeerde onafhan kelijke deskundigen bijv. van een instituut zoals TNO vindt het bestuur van de VMZ. De vestiging van de kern centrale nabij Borsele is volgens de vereniging een paniekbe slissing getveest. Zij vindt het bovendien onaanvaardbaar dat dezè kerncentrale midden in een industriegebied, er zelfs bijna aan vast is gebouwd. Ook vreest de VMZ dat het water van de Westerschelde door de beperkte eb en vloed stroming sterk radioactief zal worden. Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door het KNMI op vrijdag om 13 uur: vrij zacht met later plaat selijk regen. Weersvooruitzich ten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 2 tot 7; min. temp. van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal; max. temp: 0 tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent', kans op een geheel droog et maal: 60 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 0 tot 4.; min. temp: 0 tot 4 graden boven normaal; max. temp; 1 tot 5 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droos etmaal: 40 prncen' Hoogwater Morgen, zondag 29 oktober Bergen op Zoom 8.33 21.10 Hansweert 7.46 en 20.23 Terneuzen 7.16 en 19.53 Vlissingen 6.52 en 19 23 Wemeldinge 8.23 en 21.00 Maandag 30 oktober Bergen op Zoom 9.42 22.29 Hansweert 9.00 en 21 44 Terneuzen 8.34 en 21.14 Vlissingen 8.09 en 20.45 Wemeldinge 9 32 en 22.19. waterstanden Konstanz 270 onv Rheiniel- den 174 -1. Straatsburg 146 pl.4, Plittersdorf 280 -12, Maxau 320 -17. Plochingen 126 pl.8, Mannheim 155 -10, Stein- bach 120 pl.3. Mainz 178 pl.4, Bingen 76 pl.3, Kaub 100 pl.12. Trier 245 pl.17, Koblenz 110 pl26, Keulen 28 pl.9. Ru- rort 187 ul.2, Lobith 782 pl.3, Pann. kop 764 pl.3, Nijmegen 591 pl.7, Eefde IJssel 258 pl8, Deventer 142 pl.4 Monsin 5452 pl.2. Bo ren '939 pl 8. Belleld 1082 -5. Grave ben. de al. 501 pl.l. Als sterk symptoon van structurele gebreken in Zee land noemen G.S. het feit, dat Terneuzen na jaren van vesti gingsoverschotten, nu plotse ling voor een vertrek-over- sehot is komen te staan. „Alles, wat pleit voor extra regeringssteun ten behoeve van het noorden des lands, pleit ook voor Zeeland", zeg gen G.S. Zij noemen een aantal, za ken. die alleen met rijkssteun bevredigend kunnen worden gerealiseerd. 0 De investerings-premierege- ling voor nieuwe industrieën, die zich in Zeeland vestigen, dient weer te worden inge voerd, anders wijken de inter nationale georiënteerde bedrij ven, naar België uit. Er is infra-structuur subsi die nodig voor de aanleg van de weg Driewegen-Terhole. Het rijk zal ook moeten bijspringen in de financiering van het project tot aanpassing van het kanaal van Goes naar het Goese Sas, waarbij de sluis moet worden verbreed om de grotere transporten van de AKF door te laten. Tenslotte is krachtige rijks- steun nodig voor het VI is- singse plan om over het Ka naal door Walcheren een zg. „hoge brug" te bouwen, die de belangrijkste verbinding moet vormen tussen het woon- en werkgebied in de Walchersa Kanaalzone. „Men mag beslist niet ver wachten", aldus hebben G.S van Zeeland de minister laten weten, „dat het in gang gezet te ontwikkelingsproces in Zee land zich ook zonder stimule rende maatregelen van de cen trale overheid zal voortzetten. Van de voorgestelde selectieve investeringsheffing nieuwe bedrijven in de randstad moe ten extra heffingen betalen, die zij in Zeeland niet hoeven te betalen) wordt voor onze provincie geen gunstig effect verwacht", aldus G.S. Een afschrift van de brief aan de minister van Economi sche Zaken is gezonden naar de beide Kamers van de Sta ten Generaal en naar de mi nisters van Sociale Zaken, van Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Met in gang van 1 november a.s. is aan de burgemeester van de Waicherse gemeente Valkenis- se. de heer H. Koevoets door H.M. de Koningin eervol ont slag verleend. De heer Koevoets. die in 1966 in Valkenisse werd be noemd. heeft dit ontslag, dat niet volgt uit zijn leeftijd, zelf gevraagd. Hij zal in het genot van een wachtgeld worden ge steld. Er was de laatste jaren veel kritiek in Valkenisse op re wijze, waarop ae heer Koe voets zijn ambt uitoefende. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het beleid van de directie van de Provinciale Stoomboot Dienst in Zeeland is gericht op het betrachten van enige soepelheid, met het oog op een zo groot mogelijk dienstbetoon aan de gebrui kers. In dit licht moet men het feit zien, dat op 28 september de laatste boot uit Vlissingen tien minuten later is afgevaren dan het vaarschema aangaf. Dit hebben G.S. van Zee land geantwoord op vragen van het Statenlid E. Nieuwkerk (CHU), die de indruk had, dat op 28 sep tember de laatste boot uit Vlissingen was opgehouden om een in Zeeuwsch-Vlaan deren wonende gedeputeer de, die zich in Middelburg Ibevond gelegenheid te ge ven nog dezelfde dag thuis te komen. de be- „Hebben GS.-leden mogelijkheid om naar lieven in het vaarschema in te grijpen?", had de heer Nieuwkerk gevraagd. In hun antwoord zeggen GS, dat de dienst wordt uitgemaakt door de direc teur van de PSD. die voor wat betreft de afvaartijd van de laatste boot betreft, wel vaker extraservice verleent aan de Zeeuwsch- Vlamingen, die zich op Walcheren wat hebben ver laat. In het onderhavige geval, aldus G.S, ging het erom een heel groepje Zeeuwsch- Vlamingen, dat had deelge nomen aan een bespreking in Middelburg met het kroonprinselijk paar, nog „op de boot" te krijgen. De gedeputeerde, die uitstel van de afvaartijd via de directie van de PSD had weten te bewerkstelligen, heeft zelf de laatste over tocht niet meegemaakt, al dus G.S (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Zeeuwse hoofdstad vervult re gionaal en lokaal zoveel cultu rele functies, die uit de ge meentelijke schatkist betaald moeten worden, dat de Zeeuwse muziekschool, diei ook in Middelburg gevestigd is, het kind van de rekening dreigt te worden- Als het rijk en de provincie niet in staat of van plan zijn om hun financiële bijdragen aan het werk van de Zeeuwse muziekschool aanzienlijk te verhogen, dan is dat triest voor de muziekschool, maar voor de gemeente Middelburg zal dat dan geen reden zijn om verder te springen dan de financiële polsstok lang is. Eén en ander blijkt uit een nota die b. en w. van Middelburg hebben laten vervaardigen als antwoord op een tamelijk grimmig verwijt van de kant van bestuur en directie van de Zeeuwse muziekschool, dat Middelburg, evenals Goes, zijn jaarlijkse bijdragen aan de muziekschool heeft „gemaxi maliseerd". Middelburg zal in het komende begrotingsjaar f 121.000,- in de exploitatie van de muziekschool bijdragen. Het zijn de gemeenten, die bij de financiering van het muziekschoolonderwijs de .zwaarste lasten dragen, aldus b. en w. van Middelburg. De bijdrage van de gemeente Middelburg steeg tussen 1967 en 1973 van fl. 38.000,- tot fl. 121.000,-. Het rijk subsidieerde in de overeenkomstige periode met f 12.000,- resp- f 30.000.- De provincie Zeeland droeg in 1967 ruim f 50.000,- bij en in 1973 zal dit f 134.000,- zijn. De provinciale subsidie is bestemd voor de muziekschool, wier werkterrein de gehele provincie bestrijkt, in haar ge heel, terwijl de gemeente Mid delburg in het bijzonder de plaatselijke vestiging subsidi eert, op basis van een subsidie van f -10,- per lesduur-een- heid. De verkapte beschuldiging van de muziekschool-directie dat „dergelijke gemeenten" (bedoeld wordt op Middelburg en Goes) de waarde van het muziekonderwijs ernstig on derschatten, is in de Zeeuwse hoofdstad aangevoeld als een trap tegen het zere been. „Middelburg zou wel dieper in de buidel willen tasten, maar waar geen geld is, daar ver liest zelfs de keizer zijn recht", aldus de strekking van de nota. 0 BOERSMA. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „In het Zeeuwse onderwijs-wereldje kan het provinciaal bestuur niet veel meer doen, dan een beetje ordenend optreden. Stel u van de begrippen „stimule rend en coördinerend wer ken", zoals wij dat in een notitie aan de Staten hebben genoemd a.u.b. niet te veel voor. Dit zei gisteren gedeputeer de mr. J.P Boersma, toen Pro vinciale Staten van Zeeland zich bezighielden met een in ventarisatie van hetgeen (1p andere provincies in Neder land op onderwijsgebied doen of laten. De heer Van Overhe- ke (PvdA), heeft de manier, waarop het Zeeuwse college gemeend heeft, de Staten van informatie over het onderwijs te moeten voorzien „een kluit je in het riet" genoemd. „Om dat grote gemeenten in Zee land ontbreken, heeft de pro vincie de morele verplichting om zo planmatig als maar mogelijk is een onderwijs beleid te vieren, d tao. .ge-m beleid te voeren, dat o.m. ge richt moet zijn op het bemid delen tussen gemeenten, die elkaar met onderwijsvoorzie ningen vliegen proberen af te vangen, zo meende de heer Van Overbeke. (Van onze correspondent) (Van onze correspondent) KRABBENDIJKE Met 13 paarden en een koets heeft de pas voor arts afgestudeerde Aart Plaisir gistermiddag een rondrit gemaakt door Krab- bendijke, direct nadat hij in hef huwelijk was getreden met de Barendrechtse ver pleegster Miekc Koster. Het initiatief tot deze onge bruikelijke huwelijksrit die talloze belangstellenden trok, was uitgegaan van Aarts vriend en plaatsgenoot Minus Goud, die met hem wedijvert in een bijna onverzettelijke liefde voor de uit de tijd ge raakte viervoeters. Het idee voor deze rijtoer werd een paar maanden gele den tijdens een feestje gebo ren en uit alles bleek dat Mi nus het er niet bij heeft laten zitten. De koets was een echte 19e eeuwse landauer, eigen dom van manage De Moien te Hoogerheide. Palfrenter was de 76-jarige Manus de Box, die heel zijn leven met paar den heeft omgegaan. Tijdens zijn lange loopbaan heeft hij zelfs voor koningin Wilhelmi- na gedefileerd met enkele kampioens-hengsten uit de stallen van de Krabbendljke- naa-r L,ensnoek. L)e pejaarae paardenliefheb ber die in de stallen van de veehouders in de omtrek geen geboorte overslaat was deze middag helemaal in zijn nop jes omdat hij niets minder inocht hanteren aan een tuig afkomstig uit de koninklijke sta'len van Engeland. Een paar uur lang trok de stoet onder politie geleide door de straten «1 genoot vooral In de buurt ✓an het bejaardentehuis en de bejaardenplekjes veel belang stelling. (Van onze correspondent) NIEUWDORP Sloe-II en de beleidsschets Borsele, de regio nale vuilstorting en de kerncentrale in die plaats, waren de voor naamste punten van bespreking tijdens een donderdagavond in Nieuwdorp gehouden VMZ-bestuursvergadering, die ook voor leden toegankelijk was. Slechts een twintigtal mensen gaf aan deze uitnodiging gehoor, hetgeen volgens velen niet bepaald in overeenstemming was met het belang van de bijeenkomst. De bespreking van de be leidsschets vergde na de mara thonvergadering van het Bor- selse gemeentebestuur eerder deze week maar weinig tijd meer. VMZ-voorzitter J.M. Banning verklaarde blij te zijn met de afwijzing van Sloe-II, maar de weigering van het gemeentebestuur om het dorp je Ovezande te stimuleren, deed hem. twijfelen aan de goedgezindheid van Borsele. „Zo blijft de deur op een kier staan", aldus de voorzitter, die al gauw overging naar punt 6 van de agenda, de regionale vuilstorting. Voorzitter J.M. Bannink betoogde het initia tief hiertoe zeer op prijs te stellen, maar meende, dat en- keie aanvullende maatregelen wel op hun plaats waren. Minder positief was hij over de aanleg van groen,gordels, die naar de mening van het bestuur nogal eens te lang op zich lieten wachten. Langer dan de bouw van kerncentra les, waarvoor de VMZ zo bleek uit het betoog van de voorzitter niet direct warm loopt. MIDDELBURG G.S. van Zeeland hebben de voorgesteld om geen subsidie te verlenen aan de Contact Commissie Visueel Gehandi capten Wemeldinge, die m verband met vormingsactivi teiten over 1972 met een tekort van f 3.700,- kampt. Ondertussen is gebleken, al dus G.S., dat derden een ge deelte van het tekort hebben betaald. Het nog resterende tekort zal worden gefinancierd uit de opbrengst van de zom er- zegel-actie 1972. Een andere instelling, die G.S. ook buiten „de prijzen" willen laten vallen, is de' stichting voor School- en Be-j roepskeuze te Vlissingen en Goes. Onlangs werd de rijks subsidie voor deze stichting teruggebracht van 75% tot 70% van het tekort, hetgeen was afgesproken ingeval de stichting zou uitbreiden. G.S. vinden het onjuist, om wanneer het rijk de subsi die vermindert het dan ont stane „gat" door de provincie te laten opvullen. Voor de Vereniging Milieu hygiëne Zeeland wordt door G.S. een subsidie van f 500,- gevraagd. Ook het vliegveld Midden- Zeeland zal een behoorlijke fi nanciële ruggesteun krijgen. G.S. stellen voor om de helft van het geraamde exploitatie tekort van de stichting voor rekening van de provincie te nemen, echter tot een maxi mum van f 22.500.- 3. Villi j -■ (ADVERTENTIE) mediae. iwialepi geeft een koel en opgelucht gevoel Bij apotheker en drogist (Van onze correspondent) j MIDDELBURG Voor dei vijfde maal in haar bestaan j organiseert de Unie van Vrou-j welijke Vrijwilligers (U.VV.) afdeling Middelburg, in sa menwerking met erscheidene andere afdelingen in de Vlis- singse plaatselijke Federatie Vrouwelijke Vrijwilligers Hulpverlening op vrijdaga vond 17 november een koopa vond voor invaliden, slechts ter been zijnde bejaarden en gehandicapte kinderen. Evenals vorig jaar kunnen die mensen, die vaak in geen vijf jaar in een winkel ge weest zijn, ruim 2 uur lang van 19.00 tot 21.00 uur in het Middelburgse filiaal van Vroom en Dreesmann hun hart ophalen en hun Sinterklaasin kopen doen. ST.-PHILIPSLAND Pipercup-piloot P. Plui men uit Weert moest gis teren een noodlanding maken op een weiland in St.-PhilipsJand, omdat hij de koers was kwijtge raakt. Hij voerde de ma noeuvre goed uit; het toestel werd slechts licht beschadigd. botsing Auto na i 11 B raakma n kreek (Van onze correspondent) IIOEK Vrijdagavond rond half zeven zijn een personen auto, die werd bestuurd door G. H. S. uit Vlissingen en richting Biervliet reed en een tractor met aanhanger, be stuurd door landbouwer H. R. B. uit Driewegen (Biervliet) op de Braaksmanweg met el kaar in botsing gekomen. De tractor kwam uit de Looze- schorweg en wilde eveneens in de richting Biervliet afslaan. De personenauto reed tegen de achterzijde van de aan hangwagen, school naar rechts door de berm en over het fietspad en kwam half in de Braakmankreck terecht. De bestuurder van de personenau to liep slechts lichte verwon dingen op. De auto werd zeer zwaar, de aanhangwagen licht beschadigd. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM-OOSTBURG In de eerste negen maanden van dit jaar zijn in West- Zeeuwsch-Vlaanderen met in begrip van Sas van Gent in totaal 656 bisamratten gevan gen. Dit aantal zal zeker over de maanden oktober en no vember nog stijgen. Dit deelde gisteren het rijks instituut voor natuurbeheer j in Arnhem mee. „Vooral West-Zeeuwsch-Vlaanderen liet een spectaculaire verho- i ging zien ten opzichte van vo rig jaar, toen er slechts veer tig werden gevangen", aldus de heer Doude van Troost wijk. Reden van deze specta culaire toename is het feit dat de bisamrat in België is door gedrongen tot de provincie West-Vlaanderen en men er niet stringent vangt. De meeste ratten worden verschalkt in fuiken en netten, die rijksmuskusrattenvangers plaatsen in grensoverschrei- dende sloten, watergangen en kreken. „De bedoeling is de grens als het ware voor de ratten af te sluiten", aldus de heer Doude van Troostwijk, die erop wees dat de fuiken, die bij de vangst gebruikt /orden, gemerkt zijn met een label, waarop staat: muskus- ra ttenbestrij ding. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het college van G.S. van Zeeland heeft gistermorgen het beroep, dat was ingesteld door de heer M. P. W. Dessing uit Den Haag. niet ontvankelijk verklaard. G.S. de be- De heer Dessing heeft in alle 18 kieskringen, die Ne derland telt bezwaar gemaakt tegen het feit, dat naar zijn mening de kandidatenlijst van de Nederlandse Middenstands party op ongeldige wijze tot stand is gekomen. Hij heeft de (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Voor het Zeeuwse bestuurscollege voor de Provinciale ambtenaren breekt een periode van inten sief huiswerk aan. In de afde lingen van Provinciale Staten, die gisteren de begroting voor 1973 hebben „onderzocht" zijn honderden vragen gekomen, die praktisch elk onderdeel van beleid in de provincie ra ken. Er zijn schalkse vragen, zo- ils die van de heer De Waal (Boerenpartij), die informeert of Zeeuwsch-Vlaanderen niet beter aansluiting bij België kan zoeken, nu het blijkbaar door Den Haag in de steek wordt gelaten, maar ook vra gen met een ondertoon van dreiging. Zoals deze (van de PvdA): ..Wordt er inderdaad f 10.000,- subsidie betaalt voor het uit amateurs bestaande Zeeuws Orkest?" een vraag, die D '66 aldus aanvult: „Wat is het beleid op langere termijn ten aanzien van dit ensemble.?" Dergelijke vragen zeggen iets over de inhoud van de eigenlijke begrotingsdebatten, die medio december zullen worden gehouden. Een vraag, die bij diverse fracties opwelt, betreft de toekomst van de electriciteits-voorziening in Zeeland, waarbij men het naadje van de kous wil weten over de rentabiliteit van de kerncentrale, van de waterfa- 'oriek, maar ook ingelicht wenst te worden over de kop pelverbinding op 380 k.v- naar Geertruidenberg en deszelfs consequenties voor het stroom- tarief in Zeeland. Enkele leden suggereren de instelling van een provinciale commissie voor de visserij problematiek, alsmede het aantrekken va- een provinci aal visserij -deskundige. Alom klinkt de roep om wat meer duidelijkheid van beleid zelfs al geven de Statenleden toe, dat er bij gebreke van voldoende rijkssteun. feitelijk geen beleid te voeren valt. Er wordt ongedoeld gedemon streerd over de trage gang van zaken bij het streekplan Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. naast ontevredenheid over het uit blijven van een nieuwe orga nisatie-structuur voor bet mu ziekonderwijs in Zeeland. Honderden vragen, al bij al. die voor begin december schriftelijk moeten zijn beant woord, eer de begrotingsmara thon beginnen kan. colleges van -oepsiustanties volgens de kieswet dan ook gevraagd, oin nog langer met deze naam beven de kandidatenlijst uit te Kt men. Een intern geschil binnen de politieke groepering in kwes tie is er de oorzaak van, dat de heel Dessing als penning meester (en daarmede als da gelijks bestuurslid) is afgezet en vervangen door een ander. Deze procedure heeft, aldus de heer Dessing op een ondemo cratische manier plaatsgevon den De nieuwe penningmees ter zo meent hi.i, kan niet in rechte namens dt vereniging optreden. Zijn handtekening onder net machtigingsformulier maakt dit formulier, naar de mening van de heer Dessing, dan ook ongeldig. Het college van G.S van Zeeland werd over de achtergronden van de heer Dessings actie ingelicht door de heer F. H. Reijnders, die het hoofd stembureau in de kieskring Middelburg ver tegenwoordigde. G.S. waren het er snel over eens, dat het hier 0111 een zaak gaat, die voor de burgerlijke rechter moet worden uitgevochten, hetgeen de volgende week in kort geding inderdaad zal gebeu ren en wel voor de Amster damse rechtbank.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3