Nederlandse dames succesvol MARIAN HEEREN TWEEDE Treffers (81) nog steeds trainer Amstel Gold Race: geen concurrentie Pijnen en Duyndam derde DATA AJAX Geld nodig? Binnen 'n paar dagen geregeld-met een persoonlijke lening van de NMB Eis van tennissers afgewezen Dames gaan voor WjNS Hoe? ELKE DAG TE PAARD Wij laten u niet op een 'droogjezitten. itho luchtbevochtigers Blijftu gerust nogmaar even zoeken naar debeste whisky. Vat 69 wacht wel... •fugabS sport Onderscheiding voor Merckx Voordelig uit met NS Zat+adag 28 oktober 197>2 (ADVERTENTIE) (Van onze gymnastiekmedewerker) BREDA Na de eerste dag van de vice-turnkampioen- schappen in het Bredase sportcentrum ziet het er naar uit dat de Nederlandse damesploeg het succes van 1968 ten minste gaat herhalen. In het voorlopige klassement na twee onderdelen zijn alle Nederlandse dames in de voorste ge lederen te vinden. De meesten hebben zich ook weten te klasseren voor de toestelfinales paardspringen en even- wichtsbalk, die zondagmiddag worden gehouden. De Ne derlandse dames waren overigens veruit de sterksten in dit gezelschap van internationale gymnasten. Het eerste onderdeel paardspringen leverde weinig problemen op. Ook de evenwichtabalk ging aanvankelijk voortreffelijk, totdat Marian Heeren twee maal voortijdig moest afsprin gen. Ook favoriete Rini Zegwaard moest eenmaal af springen, hetgeen haar terug wierp naar de derde plaats in de rangschikking. De heren werkten aan de onderdelen vrije oefening, paard-voltige en ringen- Sterk was de Fransman Chailiou alsmede de Oostenrijker Baumgartner en de Duitser Berchtold. De Ne derlandse heren kwamen een beetje moeilijker op het paard, maar herstelden zich toch prachtig op de vloer en aan de ringen. Uiteindelijk bereikten zij een tweede plaats in de algemene rangschikking. De stand na de eerste dag van deze internationale tumkampi- oenschappert: De ploegen dames: 1 Neder land 82,80; 2 Oostenrijk 75.00; 3 Duitsland 72.35; 4 Frankrijk 70.80; 5 België 68.70; 6 Spanje 56.00. Heren: 1 Frankrijk 118.25; 2 Nederland 109.95; 3 Oosten rijk 109.00; 4 Duitsland 108.75; 5 België 93-30. De Zwitserse ploeg komt niet in aanmerking voor een klassering in het ploegeraklas- sement omdat zij slechts 3 turners naar deze wedstrijden heeft afgevaardigd. Het individuele klassement na twee onderdelen voor: De dames: 1 Verkerk (Ne derland) 17.20; 2 Heeren (Ne derland) 16.65; 3 Zegwaard (Nederland) 16.50. De stand bij de heren na drie onderdelen: 1 Bergpoot (Duitsland) 26.30; 2 Chailiou (Frankrijk) 25.60; 3 Le Roy (Frankrijk) 24.70. (ADVERTENTIES) AMSTERDAM (ANP) Mr. U. W. H. Stheeman, presi dent van de Amsterdamse rechtbank, heeft vrijdag in kort geding de eis van spelers Jan Hordijk, Rolf Thung en Marian Laudin tegen de ko ninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond (KNLTB) om de koning Gustaaf-bekerwedstrijd Groot-Brittannië - Nederland alsnog doorgang laten vinden, afgewezen. Het bestuur van de KNLTB gaf deze wedstrijd, die maan dag en dinsdag aanstaande plaats zou hebben, gewonnen, hangende het onderzoek naar de gedragingen van een aantal spelers bij de 1-andenwedstrij- den Nederland - West-Duits- land en Nederland - België- Anderhalve maand geleden. MILAAN Het Belgische wielerfenomeen Eddy Merckx is te Milaan door een jury van deskundigen op het gebied der wielersport en journalisten uit geroepen tot de beste wielren ner van het jaar 1972. Hij is onderscheiden met het „Gou den roer" en is de eerste niet- Italiaan die deze eer te beurt is gevallen. De onderscheiding zal Merckx tijdens een plech tigheid te Milaan in december worden overhandigd. Wolfgang Baumgarten is hier bezig aan een ringoefening. (Foto Ben Speekenbrinlc). (ADVERTENTIE) Zodra ze 60+ajn hebben Ze 65-t-voordeel. Neem een pasfoto en bewijs van uw leeftijd mee. Bijvoorbeeld uwpaspoort. Damesjaarkaart 60+ f50.- Driemaandskaart 60+ f20.-. Het hele jaar de halve enkele-reisprijs. Folder aan't loket. Dames 60+. Nieuw 1 EDDY MERCKX onderscheiding DORTMUND (ANP) De 31c zesdaagse van Dortmund is gewonnen door het Bel gisch-Franse koppel Patrick Sercu-Alain van Lancker die 591 punten verzamelden, voor het Duitse koppel Schulze- Kemper met 552 punten en de Nederlandse combinatie Leo Duyndam-René Pijnen met 194 punten. De uitslag is; 1 Sercut Alain vian Lancker (Belg-Fr.) 591 punten, 2 Schulze-Renz (WDLD) 552, 3 Duyndam-Pij- nen (Ned.) 194, op een ronde: 4 Peffgen-Pritz (Wdld.) 333 op dirie ronden: 5 Karstens- Stam (Ned.) 282, 6 Ver- schueren-Godefroot (Belg) 110, op vier ronden: 7 Pusehel- Tsch-an (Wdld.) 136, op 15 ronden: 8 Kuster-De Wit (Wdld.-Ned.) 126. Verwarming maakt de lucht droog. Kurkdroog, let maar eens op uw planten, uw meubelen, uw muziek instrumenten. En vaak krijgt u er zelf ook een „zwaar" hoofd van. Allemaal narigheid die niet nodig is. Er is immers de Itho luchtbevochtiger. Die brengt geruisloos vocht in de lucht via een uniek verdampings- systeem. Desgewenst is voor automatische werking een hygrostaat leverbaar. Verkrijgbaar bij elektro- winkelier, verwarmingsinstallateur en warenhuis. met Kema-Keur 116,-. (Van onze sportredactie) NIJMEGEN Zes dagen in de week stijgt hij nog te paard; dagelijks, met uitzondering van de zondag, traint hij de mili tary-combinatie Jo Willems- Feike, welke mede dank zij zijn inventieve arbeid in de Olympische ploeg werd opge nomen; volop ook is hij bezig met de africhting van Binka- na, een 5-jarige volbloed, voor wie hij een goede toekomst als military-paard ziet weggelegd. Kortom, de Nijmeegse hippo- loog H. Treffers is actief als weinig anderen, dit ondanks het gegeven dat hij de leeftijd der zeer sterken al heeft be reikt. Deze ex-ritmeester in het voormalig Indische leger telt namelijk 81 jaren. Het is ee<n leeftijd, diait moet er direct aan worden toegevoegd, die men deze tanige veteraan bepaald niet aanziet. Kaars recht zit hij bijvoorbeeld te paaird. En al heeft hij dan voor het bestijgen een helpend handje nodig, het verlaten van de brede paarderug gebeurt nog geheel op eigen krachten. Het dagelijks rijden is niet al leen iets waar hij, naar hij geestdriftig getuigt, „nog hele maal niet buiten kan", maar ook een fysieke noodzaak. „Als je op mijn leeftijd eens een maandje zou overslaan, dan gaat het daarna niet meer. Je wordt dan zo stram dat je nauwelijks meer op een paard komt". En det ogenblik zal, zo wenst de heer Treffers, nog wel een paar jiaar op zich la ten wachten. H. Treffers is niet zo maar een „paiardeman", maar iemand, die, zo hoort men allerwege in de paardesportwereld, tot de grootste kenners van het ras der edele viervoeters gerekend moet worden. Een man ook, wiens hele leven practisch in het teken van het paard heeft gestaan. Ruim twintig jaar (van 1911 tot 1932) verbleef hij in het toenmalige Neder lands Oost-Indië. Als luitenant en later als ritmeester was hij gedetacheerd bij de cavalerie, die bij gebrek aan paarden uit het land zelf, gebruik maakte van Australische dieren. Ook buiten de dienstaren werd er veel gereden. Herinnert de heer Treffers zich: „In die tijd wqs ik vooral verzot op hin- dernisrennen. Ik heb er wel een aantal gewonnen ja, maar ik ben ook zeker zo vaak niet aan het einde gekomen, we gens een val of zo". Op 20 jaar, dubbel tellende, koloniale jaren, volgtdie nu al weer 40 jaar geleden pensionering. (Treffers: „Ja, de staat heeft een dure aan mij"). In feite begon het (paarde)leven toen pas echt voor hem. Negen maanden lang liep hij college aan de I- taliaanse Rijschool, waarna hij terugkeerde naar ons land. Na lange tijd in Amsterdam werk zaam te zijn geweest, werd hij in 1949 door mr. Victor Jur- gens naar Nijmegen gehaald als zijn persoonlijke trainer. Vanuit die tijd ook dateren zijn contacten met de Nij meegse juwelier J. van Hout. Toen deze laatste enkele jaren geleden in het nabij Grave ge legen Gassel een stoeterij op zette, gebeurde dit onder su pervisie van de heer Treffers, op wiens advies Jo Wil'lems tot bedrijfsleider werd benoemd. Zo zijn we dan beland bij de combinatie Treffers-Willems, van wie de eerste als trainer zijn discipel Willems met het paard Feike in twee jaar tijd gereedmaakte voor deelname aan de Olympische Spelen op het nummer van de military. Spijtig genoeg werd de droom van Treffers om zijn leerling in actie te zien op het Olym pisch parcous nabij Mümchen niet bewaarheid. Als reserve naar de Beierse hoofdstad meegereisd, kwam Willems( Feike niet in actie. Zeer ten onrechte zo stelt de heer Treffers nu zonder dra len Want: „Willems had de plaats van Maarten Jurgens moeten innemen. Diens paard Tammerlane was overtraind, dat heb ik zelf waar kunnen nemen". Niet gewend een blad voor de mond te nemen, schreef Treffers na Müechen gepeperde brieven aan het O- lympisch Comité en de Neder landse Hippische Sportbond, waarin hij niet veel heel liet van de Olympische ploeg, die inderdaad danig teleurstelde, en nog minder van de begelei ders, die hij als onkundig beti telde. Dit Was overigens niet het eer ste schrijven dat de NHS van Treffers ontving. Midden vorig jaar bood hij schriftelijk zijn diensten aan als nationale trai ner van de military-ploeg. De Hippische Sportbond nam typerend voor de manier waar op bij deze bond de communi catie soms wordt verwaarloosd - niet eens de moeite een di rect antwoord te geven. Indi rect kwam er wel een be scheid, in de vorm namelijk van de benoeming van de En gelsman Stillweii tot nationale coach. Treffers over deze En gelsman: „In bepaalde onder delen, zoals het springen, was hij erg goed, maar van de dressuur had hij niet veel kaas gegeten". Zijn grootste be zwaar tegen Stillweii was dat die er niet toe kwam de rui ters regelmatig te bezoeken. „Dat zou ik zelf wél gedaan hebben als ik was benoemd". Men merkt het, zijn hoge leef tijd weerhoudt de heer Tref fers er bepaald niet van, zijn (uitgesproken) mening onder stoelen of banken te steken. Getuigt stoeterijhouder Van Hout van hem: „Hij schuwt de discussie niet. Hij komt eerlijk, maar fel voor zijn mening uit. Wat niet wegneemt dat ieder een respect voor hem heeft, omdat men wel beseft dat hij erg veel van paarden weet". Iets wat bevestigt wordt door de heer W. van Oppenraay, voorzitter van de military-keu- zecommissie, die Treffers ty peert als „een oude baas die het echt allemaal nog wel weet" en als iemand „waar we rekening mee nouden". Veel van zijn kennis omtrent fysiologie en psychologie van het paard heeft Treffers bij eengebracht in zijn in 1969 ge- puclieerde boek „Ken uw paard", diat sinds enige tijd deel uitmaakt van de leerstof van de instructeursopleiding te Deurne. Nadat hij jarenlang heeft moeten zoeken naar een uitgever die bereid was dit „zware" werk uit te geven, blijkt het boek nu niet alleen in Nederland aan te slaan, maar zijn er ook vergaande plannen om het o.a. in de Ver enigde Staten, Engeland en West-Duitsland uit te geven. Ondanks de teleurstelling die „München" voor hem beteken de (Jo Willems: „Hij trok het zich veel meer aan dan ik. Hij was erg ontdaan toen bleek dat ik niet mocht starten") stapte de heer Treffers ook daarna weer zes ochtenden in de week in zijn auto om naar de stoeterij in Gassel te rijden, om daar punctueel om negen uur (Willems: „Hij is vreselijk secuur in die dingen") en vol gens voorschrift gekleed sa men met Willems de dressuur - stof door te nemen. Daarna volgen voor Willems meestal springoefeningen, het enige waar Treffers zelf zich niet meer aan waagt. („Acht jaar geleden ben ik voor het laatst van m'n paard gevallen, daar wilde ik het graag maar bij houden"). Doel van deze op schema's ge baseerde training is in eerste instantie het nemen van spor tieve wraak op de keuzeheren die Willems (J. Feike in Mün chen aan de kant lieten. Een goede gelegenheid daarvoor is het Nederlands military kam pioenschap dat gisteren in Boe- kelo begon waar Jo Willems wiens sterkste onderdeel de dressuur is, getuige ook zijn Onlangs in Denekamp behaalde NKB-kampioenschap in de zware afdeling tot de favorie ten gerekend kan worden. Wil lems: „Het is me veel waard in Boekelo goed voor de dag te komen. Niet op de eerste plaats voor mezelf, maar voor meneer Treffers. JACQUES VAN LEEUWEN _:'"i Deze week aankomst In liiy.f Japan, bij de Daibutsu van Kamakura. Haal de gratis 3-D foto op het Shell-station en plak 'm in het Shell wereldreisalbum. AMSTERDAM (ANP) De Amstel Gold Race, de enige Nederlandse klassieker voor beroepsrenners, heeft op de voorlopige kalender voor het komende wielerseizoen geen concurrentie. De Gold Race, die vrijwel hetzelfde parkoers zal volgen als dit jaar, wordt op zaterdag 7 april gehouden. De woensdag daarvoor wordt Gent-Wevelghem gereden, een dag na de Gold Race vindt het „voorspel", een rit over 4000 meter, plaats van de Ronde van België. De Ronde van Frankrijk, die volgend jaiar van start gaat in Seheveningen, staat op de ka lender van 29 of 30 juni tot 22 juli. Felix Levitan, directeur van de Tour, vertelde donder dagavond in Parijs, tevreden te zijn met het traject van de eerste halve etappe, wanneer nog een paar kleine oneffen heden uit de weg geruimd kunnen worden op de route van Den Haag naar Rotterdam. Hij achtte het noodzakelijk dat een oplossing zou worden gevonden voor het passeren van de Beneluxtunnel, waar tol moet worden betaald, aan gezien het onmogelijk is de karavaan te doen stoppen voor het betalen van toL De belangrijkste data op de kalender, die is samengesteld door de AIOCC (internationale vereniging van organisatoren van wielerwedstrijden), die nog moet worden goedgekeurd door de UCI op zijn kalender- congres van eind november te Geneve, zijn: Februari: 12-18 Ronde van Andalusdë (Spa.), 25 grote Prijs van Valencia (Spa.), 25 tot 2 maart Ronde van Sardi nië (Ita.), 26 tot 4 maart Ron de van de Levant (Spa.). Maart: 3 Omloop van het Volk (Bel.), 4 Genua Nice (Ita- Fra.), Sassari-CaCvge. Ronde van Limburg (Bel.), 7 Milaan-Turijn (Ita.), 10-14 Dwars door Italië 10-17 (of 25 tot 1 april) Parijs-Nice (Fra.), 11 ronde Vlaamse Ardennen (Bel.) 17 Milaan-San Remo (I- ta.), 18 Ronde van het Waas land (Bel.), 26-30 Catalaanse Week (Spa.), 25 Brabantse Pijl (Bel.), 28 Elf-Stedenronde (Bel.) April; 1 Ronde van Vlaanderen (Bel.), 4 Gent-We velghem (Bel.), 7 Amstel Gold Race (Ned.), 8-13 Ronde van België, 11-15 Ronde van Bas kenland, Eibar (Spa.), 15 Pa- rijs-Roubaix (Fra.), 19 Waalse Pijl (Bel.), 24 Parijs-Oamem- bert (Fra.), 26-13 mei Ronde van Spanje. Mei: 1 Rund den Henniger Turm, Frankfort (Wdi.), 6 Kampioenschap van Ziiridh (Zw.), 8-13 Ronde van Romandië (Zw.), 19 tot 10 ju ni: Ronde van Itladë, 20-21 ronde van de Oise (Fra.), 27 Boredeaux-Parijs (Fra.)', 29 tot 4 juni Dauphine Libéré (Fra.), Juni: 12-22 (of 20-29) ronde van Zwitserland, 14 Ronde van Asturië (Ita.), 13-17 Midi Libre (Fra.), 14-18 Ron de van Luxemburg, 24 Natio nale kampioenschappen 29 of 30 tot 22 juli Ronde van Frankrijk. Juli: 29 Grote prijs van Dortmund (Wdl.), 31 tot 5 augustus Ronde van Majorca (Spa.). Augustus.' 4-19 ronde van Portugal, 12 Ronde van de vier Kantons (Zwi.), 11 Coppa Bernocchi (Ita.), 22-26 Ronde van Nieuw-Frankrjjk (Can.) September: 2 Wereldkampi oenschap (mogelijk naar 9-9), 5-9 ronde van het Noorden (Fra.), 8 Ronde van Piemont (Ita.), 9 Criterium de Azeu (Fra.), 17-23 Ronde van Cata- lonië (Spa.), 24 Bergklim Montjuich (Spa.), 29 Ronde van Venetië (Ita.), 30 (of 23) Parijs-Tours (Fra.) of Parijs- Brussel (Pra.)Bel.). Oktober: 1 Ronde van de Grensstreek (Bel.), 6 Grote Landenprijs (Fra.), 7 Dwars door Lausanne (Zwi.), 13 Ronde van Lombar- dije (Ita.), 14 Grote Prijs van Lugano (Zwi.), 21 Trofeo Ba racchi (Ita.), 28 Parijs-Tours (Fra.), of Parijs-Brussel (Fra.- Bel.). (ADVERTENTIE) Winterverlof in de Kempen Enig in België. Verblijf in luxueuze huisjes in noorse stijl, met living, inge richte keuken en badkamer en prima ver warming. Vol pension in ons restaurant met zelfbediening. Rekreatiecentrum Breebos 30 ha. groot, overdekt verwarmd zwem bad, roeivijver, kinderspeelgelegenheid, café en shopping, ruime wandelmogelijk heden in de Kempische bossen. Vraag vandaag nog inlichtingen en folder bel nr. 0932/3/145956. REKREATIECENTRUM BREEBOS Merksplassesteenweg 53 2310 Rijkevorsel. AMSTERDAM (ANP) De Europese voetbalunie (UEFA) heeft de data vastgesteld voor de wedstrijden tussen Ajax en CSKA Sofia (weede ronde Europacup landskampioenen). CSKA Ajax wordt gespeeld op 8 november, wanneer de overige deelnemers hun twee de wedstrijd spelen, en Ajax - CSKA op 29 november, de dag van de derde ronde in het JÜEFA-cuptoernooi. Scheidrechter in Sofia is de Italiaan Zanelli, in Amsterdam fluit de Oostenrijker Schiller. (ADVERTENTIE) Een persoonlijke lening is tegenwoordig een gewone zaak. Het is een moderne manier om wensen of noodzakelijke voorzieningen in het privé vlak te verwezenlijken. De NMB maakt 't niet moeilijker dan 't is. Geen onnodige formaliteiten. Een persoonlijk gesprek waarbij in overleg met u het benodigde bedrag wordt vastgesteld evenals de maandelijkse aflossingstermijnen. En bovendien; gunstige voorwaarden. Een lening van ƒ2000,- kunt u bijvoorbeeld terugbetalen in 18 termijnen van 129,50, Een bedrag van f 3500,- in 24 keer 171,50. Rente en kosten zijn daar al bij inbegrepen. Stap eens binnen voor meer inlichtingen. Nederlandsche Middenstandsbank

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 21