Geslaagde piloten kunnen niet meer aan de slag Hanoi zet V S onder druk Harrie ter Heide: „Ik kan verschillen niet meer overbruggen" Bejaarde dames slachtoffer van sluwe oplichter VAN THIEU GEPRIKKELD' Vaticaan niet gelukkig met steunactie bisschoppen m Sneller nuchter met druivesuiker Gourmevit slankheidsmaaltijd. Nu ook zonder koken: Instant. binnenland buitenland Luns betaalt terug Handen af van de VYDM" Goede vangst Vlissingse politie 31 oktober Ongeluk beklemtoont demonstratie dodenweg Zestig mensen in Mill door tbc besmet TRAANGAS TEGEN BASKEN Integriteit Prinses Irene dinsdag uit ziekenhuis Chileense politie sloeg demonstranten uiteen gourmevit Zaterdag 28 oktober 1972 19 V3 (Van een onzer verslaggevers) EELDE Aan twintig leer lingen van de Rijks Lucht vaart School te Eelde is giste ren door directeur W. Lékay het einddiploma het B-3 brevet uitgereikt. Maar de twintig jeugdige vliegeniers weten praktisch zeker dat ze geen enkele luchtvaartmaat schappij aan de slag kunnen. Over de gehele wereld is er namelijk een overschot aan pi loten in de burgerlijke lucht vaart. „Het aantal leerlingen, dat de R.LS per jaar aanneemt, is gebaseerd op prognoses van de behoefte aan piloten van de KLM", aldus de heer N.P. Harmse, medewerker van de afdeling perszaken van de KLM. Deze prognoses worden minimaal drie jaar tevoren op gesteld. „Maar in de praktijk kari het wel eens anders lo pen". Vorig jaar kondigde de KLM af dat ze voorlopig geen abituriënten van de RLS meer zou plaatsen. „De stand van zaken op dit moment is, dat er eind volgend jaar weer moge lijkheden vrij komen bij de KLM voor RLS leerlingen, al dus deelde ons de heer Harm se mede. Voor leerlingen van de Rijks Luchtvaart School be staat een contractuele bepaling dat zij verplicht zijn eerst te solliciteren bij een Nederland se luchtvaartmaatschappij: dit onder dwang dat zij anders f 100.000,- in één keer moeten betalen van hun studiekosten. Pas wanneer er hier geen va catures zijn, kunnen ze de grens over. De selectiecommis sie van de KLM heeft eohter gesteld dat deze maatschappij wel leerlingen wil, alleen nu niet. Daardoor kunnen de nieuwe piloten niet naar het buitenland. En zelfs daar zijn hun kansen uiterst gering- commentaar De heer Luns is dank zij de KVP van een tamelijk onbelangrijk ambtenaar in de buitenlandse dienst, minister van Buitenlandse Zaken geworden. Dank zij die zelfde KVP, heeft hij zijn minis terszetel bijna twintig jaar bezet kunnen houden. In die periode heeft hij vele politieke stormen (Nieuw Guinea!) moeten door staan. Steeds vond hij de KVP dan naast zich, de partij die uiteindelijk ook zijn hartewens in vervulling heeft helpen doen gaan secretaris-generaal te worden van de NAVO. Aan zo'n partij, aan zulke partijgenoten ben je als politicus wel wat verschuldigd. Dat dachten wij tenminste. Maar wat doet de heer Luns Midden in de verkiezingsstrijd bedankt hij voor het lidmaatschap van de KVP de verklaring die hij daarvoor aanvoert is een flutsmoes en in de lege partijkas stort hij, een salaris genietend waarin vijf nullen voorkomen, een bedrag van f 25.-. Zo worden dan in deze verloederende wereld trouw en loyali teit gehonoreerd. 99 AMSTERDAM (ANP) Achttien jongerenorganisaties en het soldatencomité van de WDM hebben besloten om on der het motto „handen af van de VVDM" gezamenlijk acties te voeren voor volledige vrij heid van meningsuiting en vrij heid van organisatie van de dienstplichtigen. J (Van onze correspondent) VLISS1NGEN De Vlis: singse politie heeft in een café te Vlissingen de 20-jarige Hel- mondse schilder P. van E. ge arresteerd. De man wordt er van verdacht de roofoverval op het postagentschap Mierlo- Hout op 12 oktober (buit! f 30.000,-) te hebben gepleegd. In de auto van Van E. werd een geldtas met f 18.175,-, een cassette-recorder ter waarde van f 1000,-, een karabijn met negen patronen er in en een voorraad van 300 Datronen ge vonden. De man blijkt op 12 oktober met de 28-jarige mevrouw M. R.-B. uit Eindhoven vandoor gegaan te zijn. Sedert die da tum maakten beide goede sier in Vlissingen. Van E. kocht, tweedehands, een Amerikaan se „slee". Het tweetal verbleef in Vlissingse hotels en stak zich volop in de nieuwe kl» ren. In veertien dagen joeg Van E.. die bij de politie be kend stond om kleinere dief stallen, er f 6000.- doorheen. LONDEN (DPA) Ontnuchtering van stom dronken personen kan door injectie met drwi- vensuiker, en ook wel met mondelinge toedie ning, met 25 procent wor den versneld. Tot deze slotsom zijn drie Britse artsen geko- men, die de resultaten van hun experimenten hebben gepubliceerd in het jongste nummer van het medisch weekblad „The Lancet". Het bloedalcohol wordt met behulp van druiven- suiker aanmerkelijk snel ler afgebroken dan onder normale omstandigheden. Ook na een te grote do sis verdoven de middelen, bij hoofdwonden en bij andere medische crisissi tuaties, kan druivensui. ker heilzaam werken, al dus de artsen. (Van onze redactie buitenland) PARIJS/SAIGON/HANOI Hanoi zet Washing ton geleidelijk aan steeds sterker onder druk om het bereikte akkoord inzake Vietnam op 31 oktober in Parijs te ondertekenen. Na de verrassende publikatie van het akkoord afgelopen donderdag liet de Noord- vietnamese onderhandelingsdelegatie in Parijs vrij dag weten dat geen verdere onderhandelingen met Henry Kissinger zullen plaatsvinden als het akkoord op die dag niet is ondertekend. Tijdens de persconferentie die de Amerikaanse presidents adviseur donderdag gaf zei hij nog drie of vier dagen geheime besprekingen met de Noord-Vietnamezen nodig te hebben om het vredesakkoord af te ronden. President Van Thieu van Zuid-Vietnam weigert nog al tijd overstag te gaan. In Sai gon vertelde hij zijn aanhan gers nu weer, dat elke over eenkomst zijn handtekening zal moeten dragen. Hij accen tueerde zijn verzet met het voorstel tot het houden van een referendum onder toezicht van de Verenigde Naties. De Noordvietnamese onder handelingsdelegatie in Parijs wil uitsluitend in verdere on derhandelingen treden met presidentsadviseur Henry Kis singer als Amerika het ak koord tussen Washington en Hanoi op 31 oktober wil on dertekenen. Woordvoerder Nguyen Thanh Le zei gisteren in Parijs dat de Noordvietna mese regeringsleiders bereid zijn Henry Kissinger op 30 oktober te ontmoeten als hij zich wil neerleggen bij die uiterste termijn van 31 okto ber. Minister van buitenlandse zaken Duy Trinh sou voor de ondertekening in Parijs zijn en hij zou Kissinger graag aan de vooravond van de plechtig heid ontmoeten. „Meneer Kissinger zal door Duy Trinh, Le Due Tho en Xvan Thuy op 30 oktober har telijk worden verwelkomd als hij graag een kopje thee met ons komt drinken, of een glaasje champagne. Maar wij blijven vasthouden aan 31 oktober, de dag die is over eengekomen voor de onderte keningsplechtigheid hier in Parijs", aldus Thanh Le. Tijdens een persconferentie in Washington had Henry Kis singer laten weten nog drie of vier dagen geheime besprekin gen met Hanoi nodig te heb ben om het akkoord af te ronden. Hij beklemtoonde nu dat beide partijen over alle problemen overeenstemming hebben bereikt- President Nguyen Van Thieu van Zuid-Vietnam heeft zijn aanhangers verzekerd dat elk vredesakkoord zijn hand- In Saigon deed hij gisteren het voorstel tot een referen dum onder toezicht van de tekening zal moeten dragen, sterke verzet van Saigon tegen weerspiegelt enerzijds het Verenigde Naties. De actie het akkoord tussen Washing ton en Hanoi en accentueert anderzijds de verschillen die er bestaan met Washington over de belangrijkste politieke kwesties. Het middel van een referendum is in het verleden ai herhaaldelijk door de Viet- cong verworpen. De Amerikaanse minister van defensie, Meivin Laird, heeft intussen meegedeeld dat de Verenigide Staten hun bombar dementen op het gedeelte van Noond-Vietoam boven de 20ste breedtegraad hebben stopge zet. In diat deel liggen o.a. de hoofdstad Hanoi en de haven stad Haiphong. (Van onze correspondent) DEDRNE Luttele uren na een felle demonstratie op de provinciale weg Deurne - Mil- heeze de „dodenweg" had ter plaatse opnieuw een ernstig ongeluk plaats. De ze ventigjarige J.A. werd daar aangereden en is ernstig ge wond in het ziekenhuis te Helmond opgenomen. Enkele honderden inwoners van de gemeente Deurne had den 's middaigs met behulp van landbouwvoertuigen en personenauto's de provinciale weg Deurne - Mil-heeze volle dig geblokkeerd. Samen met enkele honderden schoolkinde ren probeerden zij aldus de aandacht te vestigen op deze dodenweg, waar de afgelopen drie jaar zeven mensen, van wie vier schoolkinderen, om het leven kwamen. Dagelijks moeten achthonderd kinderen die weg oversteken of over die weg fietsen. Er is geen voet- of fietspad. Ondanks de vele verzoeken aan officiële instanties is er nooit iets aan gedaan. Het actiecomité had koppen met doodskoppen aan gebracht, sombere voorlopers van het ongeluk, dat even la ter de levensgevaarlijke situa tie ter plaatse zou accentue ren. MILL (ANP) In de Bra bantse gemeente Mill en om geving is onder de bevolking een omvangrijke t.b.c.-besmet- ting geconstateerd. Dit heeft het ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne gistermiddag meegedeeld. Het gaat om 60 mensen, die be smet zijn. De bron is volgens het mi nisterie een jongeman, maar ook andere gegevens over diens identiteit wilde men van de kant van het ministerie nog niet prijsgeven. Hij en zijn broer zijn in een ziekenhuis opgenomen „Wjj hebben je altijd geholpen - help ons nu ook één keer''. Copyright De Stem/Het Parool AMSTERDAM (ANP) De heer Harrie ter Heide heeft gisteren in een verklaring tot de Verbondsraad van het NVV uiteengezet waarom hij ge meend heeft ais voorzitter van het NVV te moeten aftre den. Dit incident" met de NVV- Industriebond vormt volgens hem het hoogtepunt in een lange reeks van voorvallen, waarbij de Industriehond NVV door zijn beleid, met name zijn publicitaire beleid, duide lijk inging t®gen het beleid, zoals dat door de voorzitter van het NVV werd gepresen teerd. Deze moeilijkheden zijn z.i. terug te voeren op twee facto ren. Er is een velschil in op vatting over wat de meest wenselijke wijze vam presen tatie van het beleid van het NW in het algemeen is, een punt dat hijzelf niet als ono- verkomeniijk beschouwt. Een veel belangrijker punt noemde hij het verschil in opvatting over strategie en tactiek van de vakbeweging, mening een aantal punten In dit opzicht kan maar zijn worden genoemd die overigens nauw met elkaar samenhan gen. In de eerste plaats noem de hij het streven naar een heid binnen de vakbeweging tegenover het benadrukken van de eigen opvattingen. Voorts het vooropstellen van de onafhiankelij kheid van de vakbeweging tegenover het politieke engagement. En ook het streven naar maatschappij hervorming en bewustwording, waarbij de belangenbeharti ging als bdjpnodukt wordt be schouwd, tegenover de opvat ting dait de belangenbeharti ging voorop dient te staan, waar maatschappijhervor ming en bewustwording uit voortvloeien. De heer Ter Heide zei dat BAYONNE (AP) De po litie heeft gisteren traangas gebruikt om een groep Baski- sche betogers uit de kathe draal in Bayonne te verdrij ven. Een man werd gearfes teerd. Volgens ooggetuigen had de gendarmerie vier traangasgranaten in de kathe draal gegooid waar 46 Basken donderdag een hongerstaking begonnen waren. De gearres teerde Bask had de Chileense nationaliteit. Hij was het vorig jaar uit Frankrijk gewezen. hijzelf in de kring van het NW een vrij extreme aan hanger is van de ene opvat ting, de Industriebond NVV staatz eer duidelijk op het an dere standpunt. Dit draagt volgens hem niet bij tot het goed kunnen vervullen van de brugfunctie binnen de ver schillende opvattingen en de verschillende organisaties bin nen het NVV en kan gemak kelijk tot een scheuring lei den. Deze situatie, zo zei de heer Ter Heide, heeft mij ertoe ge bracht reeds meer dan een jaar geleden in een bespreking binnen het verbondsbestuur en het bondsbestuur van de In- diusitriebond-NVV te stellen, dat er situaties dreigen te ontstaan dat hij zijn verant woordelijkheid als voorzitter van het NW niet langer meer zou kunnen dragen. De heer Ter Heide heeft dit direct daarna in een persoonlijk ge sprek met Arie Qroenevelt nog eens nadrukkelijk her haald. De situatie, zoals die nu is ontstaan, leidt er volgens de heer Ter Heide toe, dat hij impliciet of expliciet de hou ding van de Industriebond - NW in het openbaar zal moe ten verdedigen, terwille van de eenlheid van het NW. Dit noemde hij zo strijdig met wat hij persoonlijk nog aanvaard baar acht, dat hij geloofde zijn eigen integriteit volstrekt te zullen verlizen, wanneer hij hiertoe zou overgaan. Dit is de voornaamste overweging waarom de heer Ter Heide heeft besloten het voorzitter schap met directe ingang te moeten neerleggen. Het alternatief zou op korte of iets langere termijn zijn dat er een scheuring binnen het NVV ontstaat, wat de heer Ter Heide volstrekt onverge lijkbare grootheden vindt. Personen kunnen gemakkelijk worden vervangen, organisato rische scheuringen zijn niet of moeilijk heelbaiar. Daarmee wordt tegelijker tijd de weg vrtj gemaakt om te zoeken naar iemand die be ter zowel qua presentatie als qua opvattingen een brugfunc tie kan vervullen. Volledig heidshalve stelde de heer Ter Heide dat hij zijn beslissing zo wel in het belang van het NW heeft genomen als voor de handhaving van zijn zelf respect. Het zou te mooi zijn: vrede in Vietnam. Nooit meer vlieg tuigen met bommen boven je hoofd. Nooit geen verraderlijke kogels van guerrillastrijders in het oerwoud. En een paar dagen later alle Amerikanen naar de stembus. Je moet toegeven, dat vereist leiderschap, dat vereist diplo matie van de bovenste plank, dat vereist berekening. Laat dat maar over aan slimme Tricky Dick. De ongekroonde keizer voor nog eens vier jaar, voordat er ook maar één stembiljet is in gevuld. Hoe dan ook, het wordt een wrede vrede. ~k „Ik lach, omdat ik anders moet huilen", zeg ik maar met Max Tailleur. Het is immers een grote ka potgeschoten hoop ellendedaar in Vietnam en omgeving. De doordraver van deze week, nee, dat wordt met de Deense scheepskok, die is toch te aardig daarvoor ™aar de medische staf van het Eind - hovense Binnenziekenhuis on der aanvoering van de heer Van Wijck. Een pientere collega wijst mij op een interessante vorm van inflatie (laten we zeggen: ont waarding) in het taalgebruik. Je kunnen niet eens twee tie nen verdienen. Alleen maar twee tientjes. Een ander probleem dat aan de einder opdoemt: de poolkap. Die is, volgens Noordpoolont- dekkingsreiziger Bernt Balchen, veel sneller aan het smelten dan door de meteorologen algemeen was aangenomen. De tempera tuurstijging aan de Noordpool is daar debet aan. (Van onze correspondent) ROME Het zogenaamde be roep van de Haarlemse vicaris, mgr. J .Kuipers op de Neder landse katholieken om hun bisschoppen blijken van bijval te zenden en deze adhesie ook in Rome kenbaar te maken, wordt door het Vaticaan niet bijster verstandig geacht. Men vindt hier, dat dit appel alleen maar als een boemerang zal werken, d.w.z. de ver deeldheid binnen de Neder landse kerkprovincie nog erger zal maken, doordat het dege nen die niet achtei de bis schoppen staan provoceert af keurende geschriften de wereld in te sturen. Ten Vaticane zijn weinig reac ties binnengekomen, zo heeft een betrouwbare bron ons toe vertrouwd. Pro en contra zijn ongeveer half om half ver deeld. „Ik heb zelfs de in druk", aldus onze zegsman, „dat bij een nauwkeurige telling de pro's wel eens net in de minderheid konden zijn. Doch daar hechten wij geen enkele NIJMEGEN (ANP) Prin ses Irene zal dinsdag a.s. net St.-Radboutziekenhuia in Nij megen kunnen veriaten. ook haar echtgenoot. De tweeling van het prinselijk paar. die het volgens het ziekenhuis uit stekend maakt, zal naar ver wachting noe enxeie wexen m het ziekenhuis blijven. ROTTERDAM Een 76-ja- rige weduwe uit Rotterdam is slachtoffer geworden van een sluwe oplichter. Onder het voorwendsel dat ze in verband met een reclamecampagne van een meubelzaak een grote prijs had gewonnen, klopte de man haar een bedrag van bij na 2500 gulden uit de zak. Een dag eerder werden twee hoogbejaarde zusters van 79 en 80 jaar op een dergelijke manier voor tweehonderd gul den opgelicht. De dader is een circa 30-jarige iman. In beide gevallen stelde de man zich voor als vertegenwoordiger van een groothandel in meu bels. Tegen de weduwe in de Passerelstraat in Rotterdam vertelde hij, dat ze een prijs had gewonnen van 5.000 gul den. Het bedrag moest worden besteed aan meubels. Nadat de vrouw aan de hand van een catalogus een keuze had gemaakt, beloofde de man dat de goederen over een week bij liaair zouden worden bezorgd. Voor het ver voer moest ze echter 450 gul den betalen. Toen de weduwe dit gedaan had, vroeg de man of hij haar gironummer even mocht zien. Hiermee maakte ze een goede kans ook nog de hoofdprijs van 10.000 gulden in de wacht te slepen. Een paar uur na zijn vertrek werd de vrouw opgebeld door iemand die zich uitgaf voor de directeur van de meubelzaak. Hij zei, dat ze toch wel erg gelukkig was, omdat de hoofd prijs op haar gironummer was gevallen. Er zou zo snel moge lijk een vertegenwoordiger langs komen om haar de prijs te overhandigen. In de loop van de middag verscheen dezelfde man als van die morgen op de stoep met een doos gebak, waarop stond „hartelijk gefeliciteerd f 10.000,-. Hij drukte de vrouw op het hart dat ze als ze het geld snel op haar giro wilde hebben 2.000 gulden „pro- centengeld" vooruit moest be talen. De dolgelukkige vrouw schraapte ijlings al het geld dat ze in huis had bij elkaar en gaf dat aan de „vriendelij ke meneer". Kort daarna belde ze haar zoon in het noorden van het land om hem het heugelijke nieuws te vertellen. Deze ver trouwde het zaakje helemaal niet en elichtte de Rotterdamse recherche in. De twee Rotterdamse zus ters werden op een soortgelij ke manier beetgenomen. Haar vergissing kwam aan het licht toen ze een bejaardenhelpster erover vertelden. betekenis aan. Het hele initia tief is uit den boze". Anders ligt het op het pause lijk Nederlands priestercollege in Rome. De rector, mgr. dr. J. Damen, die tevens procurator van ons episcopaat bij de H. Stoel is, heeft een honderdtal poststukken ontvangen, van vi sitekaartjes via prentbriefkaar ten tot in het Frans gestelde brieven- Het zijn zonder één uitzondering adhesiebetuigin gen. Kardinaal Alfrink heeft ze tij dens zijn recent verblijf in de eeuwige stad doorgenomen, maar nog niet bepaald wat er mee dient te gebeuren. De bis schoppen zullen eerst eens kij ken wat Zij met de bij hen thuis bezorgde blijken van aanhankelijkheid gaan doen. Overigens hebben vertegen woordigers van het Nederland se episcopaat er in Rome op gewezen, dat het hier eigenlijk niet een oproep van mgr. Kui pers betreft. Tijdens een inter view dat de vicaris op zondag 1 oktober de KRO-radioru- briek „Kruispunt' toestond, kwam het gesprek op de be zorgde brieven welke Neder landse behoudgezinden het Vaticaan doen toekomen. Op de vraag of het niet nuttig kon zijn, dat ook de vooruitstne- venden naar Rome schreven, antwoordde mgr. Kuipers be vestigend. (ADVERTENTIE) De heer Balchen, een Noor, die vroeger heeft voorspeld dat de Poolzee zo ongeveer rond het jaar 2000 ijsvrij zal zijn, ziet het er nu over 20 jaar al van komen. -fr De gevolgen daarvan zouden nauwelijks te overzien zijn, want waar moet al dat gesmol ten water blijven? Dat zal het gemiddelde zeepeil wel danig doen stijgen. Laten we er ons nog maar niet al te ongerust over maken. Maar het is wel duidelijk dat de problemen na dit weekein de, met of zonder sociaal con tract, met of zonder vrede in Vietnam, echt nog niet de we reld uit zijn. Tot na dit weekeinde en doe het kalm aan. Vorig weekeinde zijn er in ons verkeer 24 doden gevallen. „Automobilisten? Het zijn stoeten van fanatiek voort jagende gelovigen, achter elk aar aanhollende ganzen", zegt de hoofdofficier mr. J. Corsten terecht. Denk er nog eens aan. Tabé. MER1JN. SANTIAGO, (UPI) De Chileense politie heeft gisteren in Santiago, vlak bij het pre sidentiële paleis, met gummi knuppels en sabels op een me nigte stakende bankbedienden ingeslagen en hen met traan gas uiteengedreven. De politie greep in toen de stakende bankbedienden geen gehoor gaven aan het bevel, een eind te maken aan een protest betoging ongeveer 75 meter van het presidentiële paleis. Terwijl de demonstranten uiteenstoven wierp de politie ongeveer twin tig gasgranaten, waarvan de wolken rook de open ramen van het paleis binne dreven. Allende heeft de nationale veiligheidsraad bijeen geroepen om de nieuwe golf onlusten in Santiago te bespreken. Gourmevit, de 100 calorieën slank heidssoep: champignons, tomaten, ossestaart, kip, is er nu ook als in stant-gerecht: groenten, tomaten. ossestaart en assorti.V ervang3xper week een gewone maaltijd door Gourmevit; dat is hetzelfde als een hele dag vasten! Bij apothekers en drogisten. Gourmêvit (groen) 3 maaltijden 3,95 Voordeelpak met 8 maaltijden 9,75 Gourmevit Instant (rood) 3 maaltij den voor slechts f 4,95. de prettigste remedie tegen die „paar kilo teveel" act chemieiarma nv Y L V

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 19