L Zilveren huwelijksreis werd een doffe ellende j R Wat te doen om pech te beperken H l VIJF STUKJES FRITES Zeilen ja dat kan maar dan wel je eigen boot meebrengen H Opbellen hoeft niet E V; E' Slapen plastic op Lezers schrijven, hoe hun vakantie naar de knoppen ging VERKOOP TRUC Zaterdagbijiage van 28 oktober 1972 Tegenstelling Hotel gesloten Reactie Teveel illusies tsatummmamm ANG niet iedereen denkt met plezier te rug aan zijn vakantie in 1972. Dat blijkt wel uit de stapel reacties, die wij kre gen op de oproep aan onze lezers om onder het motto „Dat nooit meerhun ver drietige vakantie - ervarin gen op papier te zetten. Uit vrijwel alle brieven spreekt onverholen ver ontwaardiging over de vaak bedrieglijke en misleidende voorlichting in de reispro gramma's, die lijnrecht in strijd ?s met de werkelijk heid. En wie zich daarover achteraf beklaagt, wordt dan ook nog met een enorme kluit in het riet gestuurd. ET aantal inzendin- I gen op onze oproep was zó groot, dat wij 'n keuze hebben moeten ma ken. De „sterkste" verhalen viridt U op deze pagina. Wij hebben die ook voorgelegd aan de Geschillen Com missie Reizen, waarin ver tegenwoordigd de Consu mentenbond en de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus. Door bemidde ling van deze krant zal de Commissie zeker in één ge- door de Commissie beslist onvoldoende gevonden. N wat de andere brie ven betreft, die wij aan de Commissie hebben voorgelegd, de con- Ctusie luidde: In tachtig pet. van deze gevallen zou, als er een klacht was ingediend bij de G.C.R. een beslis sing genomen zijn in het voordeel van de klant. val, dat van de familie Fraaije uit Arnhem als nog genoegdoening geven. De „schadevergoeding" waartoe het betreffende reisbureau besloot, werd 'EST ons nog allen, die op onze oproep ge reageerd hebben, har telijk te bedanken. En ook al komt uw brief misschien niet op deze pagina voor, het is in elk geval een bijdrage ge weest tot verhoging van de waakzaamheid bij anderen. En misschien zelfs van de reisindustrie die nog altijd ongestraft kan grossieren in desillusies. Redaktie □e Stem e zult 25 jaar ge trouwd zijn en om dat feest te vieren een veertiendaagse reis boeken naar Karinthië (Oostenrijk); daags voor je vertrek te horen krijgen, dat het eerste klas hotel, dat je vijf maanden tevo ren hebt gereserveerd, vol zit; belanden in een pen sion, waar iedereen loopt te schelden over het slech te eten, de bediening, de accommodatie en waar ie tenslotte ook nog met 56 andere gasten een voedsel vergiftiging wordt bereid, waarna het pension door de overheid wordt geslo ten. Om dan later van het reisbureau te horen: „Hebt U zich misschien niet iets teveel illusies gemaakt over deze reis?". Dit zijh in het kort de zil veren bruilofsherinneringen van het echtpaar Fraaije uit Arnhem. Onvergetelijke weken - inderdaad - maar niet zoals zij die zich hadden voorge steld. Nadat ze er lang voor ge spaard hadden, werd een van de grootste, zo niet het groot ste reisbureau, dat in ons land opereert, in de arm genomen. Er werd 2800,op tafel ge legd voor vliegreis en verblijf in een eerste klas hotel. Na twee weken kwam er 'n briefje van het reisbureau: Tot onze spijt moeten wij U meedelen, dat het hotel waar voor U geboekt heeft, vol zit. Het echtpaar Fraaije besprak een ander hotel en betaalde zonder mokken de f 300, meerkosten. De dag voor het vertrek kre gen ze echter van het reis bureau een telegram, waarin stond, dat ook het alternatieve hotel vol zat en dat zij wa ren ondergebracht in weer 'n ander hotel. De F:s konden natuurlijk de hele reis annuleren zonder dat dit kosten met zich zou bren gen. „Maar", zoals mevrouw mr. J. M. Klomp-Verhoeven van de Geschillen Commissie Keizen opmerkt, „wie annu leert er één dag voor het ver trek zijn vakantie? Je hebt dan al alles geregeld, thuis en op je werk en bovendien: de meeste mensen hebben maar twee weken vakantie per jaar; zij hebben al helemaal geen keus." De F's besloten dan ook om toch maar te gaan; de bagage stond trouwens al gepakt. In Oostenrijk liep het al di rect mis. Verfrissen bij aan komst was niet mogelijk: de douche was verstopt (er was betaald voor een bad) en een loodgieter bleek niet te vinden. Het eten was onvoldoende, zodat het echtpaar 's avonds in het dorp maar wat broodjes bij kocht. Het karige ontbijt de vol gende morgen kon aangevuld Mocht het U ooit over komen dat uw va kantie door wanbe leid van het reisbureau in 't water valt, dien dan onmid dellijk na thuiskomst schrif telijk (en per aangetekende) een klacht in bij het reis bureau. Hebt u binnen zes weken nog geen antwoord, stuur dan uw klacht naar ue Geschillen Commissie Reizen, opgericht door de Con sumentenbond en de Alge mene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus. Dat kost u weliswaar vijftien gulden, maar u hebt dan de zekerheid, dat, wanneer uw klacht ge grond blijkt te zijn. de reis bureaus die bij de ANVR zijn aangesloten, zich aan de uit spraak, meestal toekenning van een schadevergoeding, moeten houden. Het is dus allereerst zaak alleen te boe ken bij reisbureaus, die lid zijn van de ANVR. De Geschillen Commissie Reizen is gevestigd aan de Kortrijksestraat 47 in Den Haag. Vijfentachtig procent van de Nederlandse reis bureaus zijn aangesloten bij de ANVR en kunnen derhalve bij de Commissie op het matje geroepen worden. De Geschillen Commissie Reizen adviseert u om, ook als u via een reisbureau uw va kantie regelt, toch te proberen uit te vissen in wat voor hotel u terecht komt. En houdt u er rekening mee, dat hoteleigenaren in Tunesië of Spanje in staat zijn hun volgeboekte hotel zonder voor kennis van de ene minuut op de andere „leeg te annuleren" om de kamers met iets meer winst aan een ander reis bureau aan te bieden. En houdt er tenslotte rekening mee, dat hotelliers in die lan den vaak 20 procent meer gas ten boeken dan ze in feite kunnen herbergen. Op die manier zijn ze er nl. zeker van dat ze ook alle kamers bezet hebben als er iemand niet komt opdagen. Maar al te vaak echter vangt daar een op de vijf gasten bot De heer A. Voorendt uit Heerlen ging met zijn vrouw in Spanje op vakantie. Over de reis heen en terug was hij tevreden. Over de hotel kamers had hij ook geen kla gen, maar het voedsel vond hij beneden alle peil. „Het was niet alleen weinig", schrijft hü, „maar ook nog slecht. Het fruit was óf rot, óf beschimmeld". De frites die iedere dag tweemaal ge serveerd werd heeft hij „ge teld". Doorgaans waren het er 5 per maaltijd per per soon, maar op één dag wa ren het er tien per persoon. Meneer Voorendt at der halve tweemaal per dag met zijn vrouw in een ander eta blissement en had de meer kosten graag van zijn reis bureau terug gekregen. Het antwoord op zijn klacht: „In het algemeen kan men het eten in Spanje als minder zwaar beschouwen; de ge middelde Spanjaard eet per maaltijd beslist minder dan wij hier te lande gewend zijn; daarentegen wordt er vaker een kleinigheid tussen de maaltijden door genomen". et reisbureau dat de be jaarde heer T. Evers uit Nijmegen als klant kreeg (voor de eerste en de laatste keer) boft. Hij heeft bij hen z*n beklag niet gedaan ir. de overtuiging dat het toch niet helpt. In de Bejaardenkrant las de heer Evers een advertentie v..n een reisbureau. Speciaal voor bejaarden een pracht- vakantie in een riant vakan tiepark in Riva aan het Gar- dameer, dat leek hem wel wat. Maar nauwelijks in Riva aangekomen kreeg hij teleur stelling op teleurstelling te verwerken. Hij schrijft: „Eerste bittere ontgoocheling: het vakantiepark bleek een groot, oud hotel te zijn, geheel vervallen, vuil en vies. Gore smerige, duffe kamers, zonder warm water, behalve in de keukenHet eten moest onder een afdakje gebeuren, want een eetzaal was er niet. De maaltijden werden aan de balie verstrekt; leek wel zo iets als een uitdeling in een vluchtelingenkamp.Vijf bedden, lappen schuimplas- tik als matras, op een twee persoonskamer. Bakens en slopen had je zelf mee moeten brengen". En wat de heer Evers ook bepaald niet opwekkend vond, was dat in hetzelfde hotel een groep van dertig geestelijk ge handicapten ook van de be jaardenvakantie genoot. Zon der te discrimineren zou je toch wel kunnen stellen dat er „wat aan de coördinatie man keerde". Tot zijn grote verontwaar diging ontdekte de heer Evers op zijn wandelingen ook nog dat er in Riva goede hotels te vinden zijn waar hij voor een te verwaarlozen bedrag meer wél een prettige vakantie ge had zou hebben. r z(jn ook vakantiegan gers, die door de erva ringen van familieleden en vrienden bij voorbaat al voorzichtig te werk gaan. Ge tuige de familie Lemmen uit Nijmegen. De voorkeur ging uit naar een gedeeltelijk verzorgde z.g. Autoplanreis naar het Ita liaanse Gardameer. De tocht werd gemaakt met eigen auto, maar via het reisbureau wer den hotels besproken, zodat het gezin onderweg en aan het Gardameer kon overnach ten. Nog niet helemaal zeker van de zaak, informeerde de heer Lemmen bij zijn reis bureau, wat er zou gebeuren als hij b.v. 's avonds laat in zijn doorreishotel zou aanko men. „Wat dan? Moet ik dan bellen of zo?" Maar nee, de service van het reisbureau was zo sluitend, dat hoefde natuurlijk niet. Boven dien had de heer Lemmen im mers vooruit betaald? En dat geld was al overgemaakt naar de hotels. Dt auto van de familie L„ man. vrouw en drie kinderen, begaf het onderweg. Gevolg: Het motel te Luzern (Zwitser land) werd pas 's avonds om half twaalf bereikt; maar het zat toevallig wel vol. Het couponnetje waarmee di heer L. kon bewijzen dat er gereserveerd en betaald was, zorgde er na veel heen en weer gepraat voor dat hij met vrouw en kroost in een depen dance ondergebracht werd. De auto wilde niet meer toen hij eenmaal stil stond, dus de fam. L. overbrugde de afstand tussen motel en dependance per taxi, zo ook de volgende morgen de terugreis naar het motel, waar het ontbijt genut tigd moest worden. De ritten, twee maal elf gulden, werden niet vergoed. De heer L. wilde graag de ANWB bellen om te vragen wat-ie met z'n auto moest doen, maar dat mocht niet. Pas nadat hij de receptionist een gebalde vuist onder de neus duwde werd men wat be hulpzamer, al kostte het opla den van de auto-accu door de Zwitserse Wegenwacht hem wel 50, Teruggekomen diende hij een klacht in bij het reis bureau omdat de besproken kamer niet vrij was. Com mentaar: „Hotelkamers wor den in het hoogseizoen niet vrij gehouden. Als redelijke tijd van aankomst moet 18 uur worden aangehouden. Komt men later dan moet men bellen". Oók als je van te voren ver zekerd is dat dat niet hoeft. ans Hendrikx uit Oudenbosch kreeg sa men met zijn drie vrienden twee dagen voor het vertrek naar Ibiza van het reishureau te horen, dat zij niet terecht konden in Las Terrasas, maar dat er nog wel plaats was in Porti- nax. En wat hij ook probeer de, het werd inderdaad Por- tinax. De reisleidster daar vond ook wel, dat jonge mensen daar eigenlijk niets te vinden hadden en verwees hen naar Cala Vadella, waar tenminste discotheken, bars en restaurants waren. Ze kwamen in een splinter nieuw appartement, waar alles nog onder de houtwol zat, de badhandoeken kenne lijk nooit gewassen waren, de eerste 14 dagen geen warm water zou zijn, en waar het fornuis nog niet was aangesloten. De enige supermarkt die er was, bleek niet groter dan een huiska mer. De zaak werd gedreven door Duitse en Spaanse hip pies en had slechte of hele maal geen etenswaren. Vlees, brood, eieren, groenten en fruit waren er meestal niet. Volgens de gids kon je er zeilen, maar dan moest je wel je eigen boot meebren gen. Je kon er leren duiken, maar niemand heeft ooit kunnen ontdekken waar. En je mocht er ook waterskiën, alleen jammer dat het sinds kort verboden was. „Er was geen openbaar vervoer, geen bank, geen postkantoor, zodat we om aan geld te ko men, te eten en brieven te versturen een auto moesten huren om in Ibiza te komen. Hans Hendrikx diende bij zijn reisbureau een klacht in. Hij heeft daarvan een ont vangstbevestiging gekregen, meer niet. YYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYVVYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYVYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY» erschillende reisbureaus trekken nogal wat klan ten in Limburg door in hun advertenties te ver melden: „Vertrek en aan komst op vliegveld Beek". In sommige gevallen - al dus de Geschillen Commissie Reizen - is dat zonder meer een verkooptruc, die niet door de feiten wordt gedekt. De families Nijsten en Gub- bels uit Meerssen hebben zo iets bij de hand gehad. Al dadelijk bij ontvangst van de tickets bleek hen dat zij niet vanaf Beek, maar vanuit Rotterdam zouden vertrek- ken, hetgeen meerkosten met zich bracht. Drie vakantiegangers uit Heer, J. van Engelshoven, L. Vrancken en L. Kokkelkoren bemerkten pas na de thuis- landing, dat zij op Schiphol stonden en niet op het vlieg veld Beek. De reisleiding van het bureau, dat hun vakantie verzorgd had, wuifde nog even vriendelijk en vertrok. Het gezelschap moest maar zien, hoe het thuis kwam. Na geïnformeerd te hebben bij het reisbureau werd dui delijk, dat men op eigen ge legenheid van Schiphol naar Beek moest zien te komen. De „ophalers", die inmiddels al een uur of drie op het vliegveld Beek stonden te wachten, mochten niet op kosten van het reisbureau gebeld worden. De KLM, die overigens met de zaak niets uitstaande had, stelde later een bus ter beschikking waar het hele gezelschap kosteloos mee naar Beek werd ge bracht. worden, maar daarvoor moes! extra betaald worden. Commentaar van de pension houdster: „Het reisbureau be taalt mij voor wat U krijgt. Meer kan ik voor dat bedrag niet doen." De heer en mevrouw F. wa ren teleurgesteld, maar pro beerden niettemin van de si tuatie te maken wat er van te 'maken viel. Maar ook hun goede wil bleek niet voldoende. De dooi het reisbureau ge adviseerde excursies bleken hardloopwedstrijden te zijn, - of busritten, waarbij de chauf feur blijkbaar de opdracht had om zoveel mogelijk kilo meters in zo kort mogelijke tijd af te leggen en vooral weer vroeg terug te zijn voor een volgende excursie. „Toen wij ons beklag deden", schrijft de heer F. „werden we uitgelach en. De centjes waren verdiend en Hollanders hebben toch al tijd wat." De F's gaven het echter niet op en zouden het waarschijn lijk ook niet opgegeven heb ben, als niet alle gasten op een dag na het avondeten voedselvergiftiging hadden opgelopen en de overheid niet het hotel gesloten had. Een gesprekje met de reis leider leverde de belofte op. dat het verschil in prijs tus sen het afgekeurde hotel en 't hotel waarvoor eigenlijk ge boekt was, teruggetaald zou worden. „Maar" schrijft de heer F., „die reisleider bleek een gladde jongen te zijn. Op de morgen van ons vertrek hingen er ineens andere ta riefkaarten op onze deuren" En daarmee werd het hotel ge promoveerd tot de hogere prijsklasse van het oorspron kelijke hotel.Als klap op de vuurpijl bleek nog, dat er in het hotel waarvoor de heer F in eerste instantie had ge boekt, wel degelijk plaats was, maar dat men met de betrok ken reisorganisatie niets te maken wenste te hebben. Het reisbureau ontving de klacht, die de heer F. onmid dellijk na thuiskomst indiende laconiek. Uit dat antwoord de volgen de „grappige" citaten: 0 „Pension S. is geen eerste klas hotel. In het programma staat duidelijk vermeld: Pen sion met eenvoudige kamers" (Er was dan ook niet voor ge boekt). 0 „Wij begrijpen dat het on aangenaam is de dag vóór het vertrek de mededeling te ont vangen, dat men in een ander hotel is ondergebracht. Dit is echter niet te vermijden als wij de mededeling van de reislei ding eerst op het laatste mo ment binnenkrijgen. Indien wij zouden wachten tot de gasten gearriveerd zijn op de plaats van bestemming, brengen wij hen bewust in een moeilijk parket, omdat zij dan geen an dere keus meer hebben." 0 „De sluiting van het res taurant is een gevolg van het feit, dat er een voedselver giftiging is opgetreden, waar tegen de overheid terecht ri goureuze maatregelen neemt om een streng onderzoek te kunnen instellen. Deze voed selvergiftiging kan echter ver oorzaakt zijn door een enkel onderdeel van de maaltijd en staat geheel los van de alge hele kwaliteit van het eten." 0 „Naar aanleiding van uw klachten hebben wij onze chef reisleider in Oostenrijk ver zocht een extra scherpe con trole op dit hotel uit te oefe nen." 0 „Hebt U zich misschien niet iets teveel illusies ge maakt over deze reis? Wij be treuren dit diep, want wij ver zekeren U dat ons streven er op gericht is het onze gasten juist zoveel mogelijk naar de zin te maken. Als een kleine compensatie voor uw deels mislukte vakantie hebben wij onze boekhouding verzocht U een bedrag van 100,— over te maken." In de Geschillen Commissie Reizen gaat, na lezing van de brief van de heer Fraaije een gegrom op. Alle verweer van het reisbureau wordt door de Commissie telkens beantwoord met: „Geen argument". De „schadevergoeding" wordt door de Commissie veel te gering geacht en het echt paar Fraaije zal door bemid deling van deze krant alsnog genoegdoening krijgen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 13