Wedstrijd in erf- beplanting voor fraaier platteland Oranje Kruis- afdeling IJzendijke organiseert landelijke wedstrijden Derde plaats voor schoolkrant „Phoenix" Streek-VVY verdeeld over promotion zeeuws GROETEN VAN MONICA VROOM Eerste dagen in Amerika Bolling in Aardenburg Oogje op Amélie Vissen in andermans water beboet Stembureaus Aardenburg GEEN GERODDEL Oplossing TEVREDEN ANDERE KANT ZOEK DE VERSCHILLEN (Van onze correspondent)- HULST In het kader van het twintigjarige bestaan or ganiseert de afdeling IJzendij ke van het Oranje Kruis op 16 december de dr. Van Gilder en-bekerwedstrijden. Daaraan wordt deelgenomen door ver tegenwoordigers van verschil lende landelijke bonden, die op het gebied van de eerste hulpverlening actief zijn. Ook de kadergroep Zeeland van het Oranje Kruis is nauw betrokken bij de organisatie van deze wedstrijden. Volgens rayonleider Valckx uit Hulst is het voornaamste doel van deze ontmoeting meer bekend heid geven aan het eerste hulp werk en op de tweede plaats om aan te tonen hoe nauw de banden zijn tussen de grote bonden van het Rode Kruis, de Nederlandse vereniging en de katholieke Nederlandse bond (niet overal overi gens). In de verschillende kader groepen komt die samenwer king goed tot uitdrukking. Een ander punt, waarbij het om deze wedstrijd gaat is om te demonstreren voor de docen ten in de EHBO en uit deze demonstratie weer lering te trekken voor volgende gele genheden. Het was dr. Van Gilderen, die indertijd het ini tiatief voor deze eendrachtige samenwerking heeft genomen Hij staat bekend als een van de pioniers op dit gebied. In West-Zeeuwsch-Vlaande- ren is de wedstrijd nog geen enkele keer gehouden en om dat men er naar streeft om landelijk zoveel mogelijk plaatsen de eer te gunnen, werd dit maal in het kader van het twintigjarige bestaan aan IJzendijke gedacht. Uiter aard brengen de voorbereidin gen nogal wat werk met zich mee. Inmiddels is men daar mee volop bezig. Er zullen zes ploegen deel nemen aan de demonstratie.' Voor het Rode Kruis zijn dat de afdelingen Arnemuiden en Terneuzen, voor de Neder landse vereniging Oostkapelle en Ovezande en voor de ka tholieke nationale bond Sint Jansteen en Terhole. Volgens de heer Valckx zijn het stuk voor stuk prominen ten op het gebied van de eer ste hulp verlening, getuige de successen, die de afdelingen de afgelopen jaren hebben ge- boekt- Oostkapelle is enkele malen kampioen van Zeeland. Terneuzen behaalde prachtige resultaten in Bussum, Sint Jansteen is veelvuldig dis trictskampioen. Wat staat de ploegen in IJzendijke te wach ten. De heer Valkx: „Een wedstrijd die tot in de punt jes is voorbereid en helemaal past in deze tijd". (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Het erf en de erfbeplanting zijn, zo kan men stellen, het visitekaartje van de boerenstand. Een kaartje, waaraan hier en daar nog wel wat mankeert. Daarom gaat de NCB er iets aan doen. Samen met Staatsbosbeheer en andere instellingen die met dat platteland voortdurend bezig zijn. Het wordt een wedstrijd in erfbeplanting en erfverzorging voor de 30.000 NCB-leden in Brabant, Gelderland en Zee land. Om te proberen het woon- en leefklimaat op het platteland landschappelijk te verbeteren. De NCB heeft er 75.000 voor uitgetrokken. Het bedrag dat in 1971, toen de NCB 75 jaar bestond, werd gereser veerd voor een nuttig doel. Bovendien geven de betrok ken provinciale besturen geld om de allerbesten onder de deelnemers nog eens extra te belonen. De aanlegkosten van een verantwoorde, aan het landschap aangepaste beplan ting, schommelen tussen de 2000 en 3000. Daarvan wordt een belangrijk bedrag gesubsidieerd door de overheid. Ook de ontwerpkosten voor de erfbeplanting worden vergoed voor zover zij niet boven de veertien procent van de totale kosten uitgaan. De NCB wil in de twee jaar dat de wedstrijd duurt, de in standhouding en verbetering van het landschap en het mi lieu extra stimuleren. Juist ook omdat van oudsher de agrarische wereld een belang rijke rol heeft gespeeld, bij de vorming van het gezicht van het platteland. Dat oude platte land is verdwenen. Het zal nooit meer ontstaan. Het mo derne verkeer, de uitbreiding van de agrarische bedrijven, de vele ruilverkavelingen, heb ben dat platteland veranderd. De boerenhofstede, gebed in rustiek groen en bruin van po pulieren, kastanjes, beuken, linden, liguster- of meidoorn heggen kan men tegenwoordig met een kaarsje zoeken. Rulle zandweggetjes en wankele houten bruggetjes zjjn er niet meer bij. Vaak vormen de verzorging van het erf en de beplanting sluitposten op be grotingen die zijn bedoeld om bedrijven uit te breiden of te verbeteren. Dan ontstaan men kan dat zelf herhaaldelijk zien die maakte, onbe schermde boerenhofsteden met hun vele silo's, hun langge rekte stallen en schuren. Ve len in de boerenstand zelf is dat een doorn in het oog. In 1971 waren het er 350, en dit jaar zijn er al 400 aanvra gen ingediend. Op dat groei end besef, dat ook in deze tijd veel kan worden gedaan om het platteland zijn eigen sfeer van rust en welbehagen terug te geven, gaat de NCB inspe len. De bond wil op die ma- (Van onze oorrespondent). AARDENBURG In Aar denburg heeft de returnwed- strijd plaats gehad tussen de Kruisbolders uit Sint-Kruis en bolclub De Ware Vrienden uit Aardenburg. De eerste wedstrijd werd gewonnen door Kruisbolders met 4838. In de return na men de Ware Vrienden revan che door met 4630 te win nen. In de eindrangschikking wonnen de Aardenburgers de beker met 84 punten. Sint- Kruis behaalde er 78. De na de wedstrijd gehou den prijskamp liet de volgen de uitslag zien: 1. Th. dHondt- L. de Hon, P. Temmerman, 2- R. Vermeersch-W. Claus-C. dHont, 3. G. Galle-L. Claus-R. dHont. nier bijdragen tot de verfraai ing van het platteland en zijn boerenbedrijven. Er zijn twee categorieën deelnemers voor de NCB-leden. Zij die al een erfbeplanting hebben, kunnen meedoen. En zij die niet met ge subsidieerde hulp van deskun digen tot een beplanting willen komen, kunnen ook meedoen. In beide categorieën zijn hoofdprijzen. Bovendien zullen er vele eerste, tweede en der de geldprijzen worden uitge deeld. Iedere deelnemer die tot de wedstrijd wordt toegelaten krijgt een geveltegel, ontwor pen door de kunstenaar Potters uit Oisterwijk. Werkende leden van de NCB of hun gezinsle den kunnen zich voor een ja nuari 1972 als deelnemer aan de wedstrijd aan het secreta riaat NCB, Spoorlaan 350, te Tilburg opgeven. (Van onze correspondent). AARDENBURG Door het Aardenburgse college van b. en w. zijn de leden benoemd voor de stembureaus in de ge meente op 29 november. Zoals bekend worden dan verkiezin gen voor de Tweede Kamer gehouden. Leden zijn: Stem bureau Markt: voorzitter OF. Bonte, leden P.G. Lampo en P.J. Eijnwachter, stembureau Kaai: voorzitter A.J. van de Bliek, leden G. van Vooren en W. Standaert, stembureau Sint-Kruis: voorzitter: A. Pa- ridaen, leden L. de Clerck en J. Paridaen, stembureau Eede: Voorzitter C. van Bellegem, leden R. Buijck en B. Her man. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Wie mocht denken dat het Nieuw Rotter dams Toneel ondanks alle slechte kritieken en ondanks de voor de rechter met hoofd rolspeelster Jasperina de Jong uitgevochten strijd, in het Zuidlandtheater te Terneuzen en in de Schouwburg te Mid delburg, niet voor «en genoeg lijk avondje heeft gezorgd, heeft het mis. Het was lachen geblazen met „Een oogje op Amélie", een blijspel van Georges Fey- deau dat op 15 maart 1908 in Parijs in première ging. Meer dan een genoeglijk avondje le verde echter de voorstelling niet op. Waarom een dergelijk stuk door een verzameling to neelsterren als bijv. Jasperina de Jong Rudj Falkenhagen, Wil van Seist, Ward de Ravet en vele anderen gespeeld moet worden, is een raadsel. Het werd er echt geen toneel van hoog niveau door. Het was meer een perfecte uitvoering van een amateurtoneelvereniging- meer waarde had het niet. Zowel in Terneuzen als in Middelburg was de publieke belangstelling groot. Een der gelijke grote opkomst was waarschijnlijk vooral te dan ken aan het feit dat het hier min of meer om historische voorstellingen ging. Nadat de rechter de wens van Jasperina de Jong om niet meer in „Een oogje op Amélie" te spelen in vervulling heeft laten gaan, wordt het stuk met ingang van volgende week door het Nieuw Rotterdams Toneel van het repertoire afgevoerd. Van avond wordt in Den Bosch de laatste voorstelling gegeven. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Drie getui gen waren gisteren in de zaak tegen de IJzendijkenaar J. B. opgekomen. Zij kwamen ver klaren dat B. op 22 juni van dit jaar met een kruisnet had gevist in het viswater van de Belgische dokter M. M. nabij Stroopuit in IJzendijke. Voor het Oostburgse kanton gerecht gisteren ontkende B. hardnekkig daar gevist te heb ben, terwijl dokter M. ver klaarde dat dit wel degelijk het geval was. Bij de confron tatie die was gevolgd waren enkele handtastelijkheden voorgevallen, die gisteren overigens niet ten laste waren gelegd. Van de drie getuigen, dokter M., S.V. en C. D„ die verdach te allen aan het water hadden bezig gezien, hadden de eerste twee de bogen van het kruis net niet gezien, maar wel het net. De derde had het net niet gezien, maar wel de bogen van het kruisnet. Voor mr- Th. Lebret waren de getuigenverklaringen reden de tenlastelegging te wijzi gen en het woord kruisnet te vervangen door net. Hij eiste tweemaal een geld boete van f 10. Een voor het onrechtmatig vissen met een net, en een voor het vissen in andermans water. Mr. Lebret hield verdachte voor dat het allemaal nog redelijk was af gelopen. „Er zijn wat handtas telijkheden geweest, en u was zeer dicht bij de politierech ter. Dit zou wel eens gevange nisstraf hebben kunnen inhou den. Past u-in het vervolg up", op". Kantonrechter mr. C. van Hees vonniste conform de eis van de officier. B. betaalde de twintig gulden prompt en zag af van hoger beroep. (Van een, onzer verslaggevers) OOSTBURG „Phoenix" de schoolkrant van de rijks scholengemeenschap „Konin gin Wilhelmina" in Oostburg heeft de derde prijs gewonnen in de wedstrijd om de titel van beste schoolkrant in Ne derland. Deze schoolkranten wedstrijd wordt al jarenlang gehouden door de Nederlandse schoolpersunie in samenwer king met de redactie van Ryam-agenda De wedstrijd is bestemd voor ongeveer 350 aangesloten bladen en voor enkele honder den bladen, niet niet zijn aan gesloten- De redactie van „Phoenix" heeft voor deelna me aan de wedstrijd de num mers 1 en 2 van de school krant van dit jaar ingestuurd. Enkele weken geleden werd bekend gemaakt dat „Phoe nix" de derde prijs had be haald, De eerste prijs ging naar „Lorentzscoop" en de tweede naar „Analogika". De redactie van „Phoenix" weet in nummer vijf van de schoolkrant te melden dat het waarschijnlijk in Zeeuwsch- Vlaanderen nooit eerder is voorgekomen dat een school een dergelijke prijs won. Overigens kan men in het zelfde nummer lezen dat ken nelijk niet alle leerlingen van de rijksscholengemeenschap nu zo weg zijn van de school krant. Leerlingen van de hoogste klassen hebben name lijk met het plan rondgelopen om een eigen, totaal andere schoolkrant, te gaan uitgeven. De redactie van „Phoenix" heeft nu de oplossing gevon den door de lieden van de alternatieve schoolkrant vier pagina's in Phoenix ter be schikking te stellen, die deze groep dan naar eigen inzicht mag vullen. De redactie van „Phoenix' wil wel graag het oordeel van de lezers hebben over de in houd van deze vier pagina'n. Als men vindt dat die vier pagina's geldverspilling zijn. dan kan men dat laten ho ren. (Van onze correspondent). OOSTBURG Het initia tief van een verhuurbedrijf uit Cadzand om op 8, 9 en 10 december een West-Zeeuwsch- Vlaanderen Promotion te orga niseren voor een veertig bui tenlandse journalisten heeft geleid tot een uitgebreide dis cussie in de vergadering van het algemeen bestuur van de stichting Streek-WV West- Zeeuwsch-Vlaanderen, die in het Oostburgse raadhuis werd gehouden. De heer Heyboer van de VW - Breskens, vertolkte de mening van zijn bestuur en was er voor als streek-WV op de actie in te haken en er medewerking aan te verlenen. Hij achtte de opzet van de actie buitengewoon goed en voor de streek zeer belangrijk. Aan dit laatste twijfelde voor al de directeur van de provin ciale Zeeuwse VW, de heer J. de Regt, die de komst van de veertig buitenlandse top- journalisten een lachertje noemde. Zijns inziens komen geen topjournalisten in dit jaarge tijde naar West-Zeeuwsch- Vlaanderen en hij vond het onzin als streek-WV kruit te verschieten op een markt die voor de streek niet interessant is. Vooral de nevenactiviteiten van het ondernemende bureau zouden wel goed uit de verf komen, meende de heer De Regt. Hij verzekerde bovendin dat er vanuit de provinciale Zeeuwse VW geen technische of financiële medewerkding zou komen. De heer Heyboer bestreed de zienswijze van de heer De Regt en deed een dringend b'eroep op de VW's in het werkgebied om ieder een be drag van rond dertig gulden beschikbaar te stellen omdat hij de ondernemer een eerlij ke Kans wilde geven. Van ver schillende zijden werd betoogd dat het bureau te Cadzand blijkbaar niet alle VW's had benaderd, omdat verschillende afgevaardigden niet van de ac tie op de hoogte waren. De provinciale WV-direc- teur deed een dringend beroep op de VW's in West- Zeeuwsch-Vlaanderen om te komen tot verantwoorde be stedingen op de toeristische markten die voor hen van het meeste belang moeten worden geacht. De vergadering kwam er niet uit, zodat een eventuele medewerking van de streek- WV West-Zeeuwsch-Vlaande- ren aan de West-Zeeuwsch- Vlaanderen Promotion nog he lemaal niet vast staat. We, moesten u de groeten doen van Monica Vroom. Mo nica is een I8-jarig meisje uit Middelburg. Ze studeert nu een jaar aan de high school van Folsom in Califor nia. Haar belevenissen in Amerika zult u op gezette tijden in deze rubriek kun nen lezen, want Monica houdt in haar brieven ons nauwgezet op de hoogte van wat ze in het verre Folsom meemaakt. In deze rubriek publiceren we vandaar haar eerste brief. Omdat Monica in de ko mende maanden een ver trouwde gaste in deze ru briek zal zijn, willen we u wat meer over haar vertel len. Ze werd op 28 oktober 1954 in Middelburg geboren en is dus een reasechte Zeeuwse. Na de lagere school bezocht ze het christe lijk gymnasium in Middel burg, waar ze vijf jaar lang niet alleen studeerde, maar zich ook heel verdienstelijk maakte voor deze schoolge meenschap. Ze hielp mee aan het oprichten van de school raad, speelde een rol in het jaarlijks uit te voeren toneel stuk en werd in de vijfde klas presidente van de schoolvereniging. Door het werk dat ze in deze functie moest doen waren haar stu dieprestaties wat minder, Hierop volgde het ontbijt. De eettafel staat in de keu ken en je maakt je eigen ontbijt klaar: een glas melk of vruchtesap, soms een ge roosterde boterham. Om half acht kwam een vriendinnetje van mijn zusje Judy (14) en twee vriendinnetjes van mijn zusje Kim (15). Mijn broer tje Mike (12) was al naar schoolMijn vader, George (ik noem mijn ouders bij de voornaamga) ons een lift en reed zelf door naar zijn werk. We waren een half uur te vroeg. (Dit was wel even wat anders dan ik ge wend was in Nederland: aan kleden in ijltempo, op het nippertje de trein halen en altijd net iets te laat komen in de klas). Maar dit bleek niet te vroeg te zijn: je wilt je public relations onderhou den en je vakantieverhalen uitwisselen. Steeds als er ie mand anders bij kwam staan werden we meteen aan el kaar voorgesteld, maar dat zonder handen schudden en achternaam noemen. Het met alkaar praten is toch erg be langrijk. Bij het afscheid ne men zeggen ze vaak: „I'll talk to you later", in plaats van eenvoudigweg: „Daag". Toen werd het tijd om Tiaar mijn klas te gaan (hoogste klas highschool). Daar kende ik niemand van. Ik knoopte een gesprekje aan met een van de meisjes. Anderen kwamen er rustig bij staan. Hierop volgde een zesurige schooldag. Ieder uur zag ik allemaal verschillende gezichten. Je kunt je vakken namelijk zelf kiezen. Zo doende zijn er maar weinig kinderen, die hetzelfde pro gramma afwerken. Hierdoor heb je niet dat geroddel over een „nieuwe" en dat kon ik zeer op prijs stellen. Men accepteert het als je „an ders" bent, van iedereen. Want het individu gaat voor. voor. De lunch gebruikte ik met een meisje dat ik tijdens •aajltl -atsaaS puooq oi 'ptnjq puoüi 6 's;qoaj jtnz 'guijoisasA g pueq i ''ja^aoq g 'sjqoa-i U33JS g 'jsSoa iXHejs f 'a^CqajsaaS qaoq g 'at -;aqood z 'P-ioq Jtaoqaup eindredactie bas augustijn waardoor zij bij het over gangsexamen taken kreeg. Ze vond het niet fair, verliet het christelijk gymnasium en deed een jaar later eindexa men aan het Goese lyceum. Gedurende dat jaar is ze ook lid geweest van de diocesane contactcommissie van de KRO, afdeling Breda. De onderwerpen, waarin Monica is geïnteresseerd, zijn legio. Niet alleen doet ze veel aan sport, maar ook heeft ze belangstelling voor maatschappelijke problemen. Daarom is het niet zo ver wonderlijk dat ze wat haar verdere toekomst betreft denkt aan ontwikkelingshulp en zelfs ook aan politiek, waarvan ze overigens zegt dat ze daarin momenteel haar draai nog niet kan vin den. Via de Rotary (waarvan haar vader lid is) is voor haar het jaartje studeren in Folsom mogelijk geworden. De familie Vroom heeft zelf drie jaar geleden een meisje uit Californië in huis gehad. Monica ging graag naar Amerika. „Ik wilde graag naar Amerika om de menta liteit en way of life van de Amerikanen te leren kennen. Door wederzijds begrip kunnen er hopelijk grote problemen worden opgelost", zegt ze. Na een vakantie, die voor mij maar veertien da gen geduurd had (eind augustus arriveerde ik in Amerika), brak de eerste schooldag aan. De High School zou om kwart over acht beginnen. Daarom ivas ik lichtelijk verbaasd toen ik klokslag half zeven werd gewekt: die tijd leek me wel erg ruim om me aan te kleden. Maar ik had al snel door dat dit gebruikelijk was. Je kan dan namelijk vijf ver schillende jurken aantrekken en tenslotte toch besluiten de eerste aan te doen. gym had leren kennen en met haar vriendinnen. Ik keek wel even vreemd op toen ik zag dat iedereen zijn iunch kocht (de school heeft zelfs zijn eigen snackbar)- Dat was anders dan mijn bo terhammen in een plastic zakje. Aan het eind van deze eer ste dag liep ik met een te vreden gevoel naar huis om dat het peil op school laag lag en ik het idee had vrien den gemaakt te hebben (fiet sen wordt slechts als een po pulaire sport gezien). De volgende dag na dezelfde ochtendceremonie bleek dit inderdaad waar te zijn. Er kwam een meisje naar me toe: „Ik heb met mijn moe der gepraat en we kunnen je een keer meenemen met de auto. Waar zou je graag heenwilien"? En een ander meisje nodigde me uit om nog dezelfde dag naar de State Fair te gaan in Sacra mento, een kolossale kermis, die dan wel een maand blijft staan. Dit is echt Ameri- Kaans. Ik ben hier nu twee weken en nog steeds krijg ik uitno digingen hier en daar voor. Dus het was niet zomaar een bevlieging van hen. Alles wordt wel vergemakkelijkt doordat iedereen met zestien jaar auto mag rijden, zodat ze kunnen gaan en staan waar ze willen (want de au to krijgen ze toch wel mee en sommigen hebben er zelf een). Ik voel me nu al, na zo'n korte tijd, in de ge meenschap opgenomen, want iedereen is geweldig aardig en behulpzaam. Zo af en toe vragen ze je wel het hemd van het lijf, maar dan heb je tenminste het idee dat ze belang in je stellen. Nu nog een andere kant laten zien. Ik had staatsin richting. Er werden twaalf eigenschappen gegeven van de burger. Deze moesten we in drie groepen rangschikken al naargelang we ze voor een „goed burger" belangrijk achtten. Driekwart van de klas (ik ook) zette de vol gende eigenschap in de be- Monica Vroom, bladerend in het plakboek, dat ze in Amerika bijhoudt. Deze foto is samen met een interview ook gepubliceerd in de plaatselijke krant The Telegraph. langrijkste groep: „Geld ge ven aan een instantie, wan neer je het met de idealen en doelstellingen ervan eens bent". Maar bij de volgende eigenschap: „Je ervoor inzet ten en er tijd, voor geven om anderen te helpen", was ik de enige van de ongeveer dertig kinderen, die deze ei genschap in datzelfde hok plaatste. De anderen zetten het in hok twee of zelfs in drie. De leraar lachte er een beetje om en verklaarde: „De Amerikanen zijn niet zo sociaal als de Europeanen, tenzij ze ervoor betaald wor den". Ook dat is echt Ameri kaans- Voor de oplossing zie elders in deze rubriek. GOES Grand: „Sunday, Bloody Sunday". Deze inmiddels be roemde film van John Schlessinger is vanaf zondag avond in Goes te bewonde ren. De film geeft een mes scherp beeld van een absur de liefdesverhouding. een dokten van middelbare leef tijd en een jonge vrouw hou den van dezelfde man. De bekrompenheid en vijandig- neid van een grote stad wor den bijna perfect weergege- 'ven. Tot en met zaterdag kan m Goes een recht-toe-reeht- aan oorlogsfilm bekeken worden „Dwars door de vuurlinies". Geallieerde vrij willigere proberen een Duit- Se raketdeskundige onder de ogen van de naderende Rus sen te ontvoeren. MIDDELBURG City: Twee uitersten deze week in City. Eerst de ver makelijke tekenfilm „De Aristocats", inmiddels wijd en zijd bekend en dan de science-fictionfilm „De Ome ga Man", een Amerikaanse geleerde kan een door hem i-ntdekt serum gebruiken om een aantal mensen te redden na een bacteriologische oor log tussen Rusland en China, waaraan bijna de gehele mensheid ten onder is ge gaan. V LISSIN UEN Alhambra: „De Inbrekers" Het spectaculaire verhaal, verfilmd door de bekende Pranse regisseur Verneuil, met in de hoofdrol Jean-Paul Belmondo, is voor de lief hebbers van actie een must Vermeld zij nog dat Omar 1 ha riff een corrupte politie chef speelt, die de meest vreemde dingen uithaalt. TERNEUZEN Luxor: „De Inbrekers" iZie Vlissingen). Alleen zon dagmiddag draait in Terneu zen de beroemde „Easy Ri der" met Peter Fonda en Dennis Hopper ails jonge mensen op zoek naar een oetere wereld. OOSTBUKG Ledeltheater: „Blue Mo vie". 30è week. Zondagmid dag voor de liefhebber van avontuur een verhaal uit de eerste wereldoorlog. „De slag om de Zeppelin". Een nieuw wapen van de Duitsers teis tert Londen, maar de Engel- een vinden daar (uiteraard) iets op.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9