Bejaardenhuizen kregen nieuw gezicht CAMPINGHOUDER ONTEVREDEN RECHTZAAL UIT Exploitatie van grond aanpassen c Beschermers van „De Poel": minister heeft andere visie INSPECTRICE MEJ. WESTERA GAAT MET PENSIOEN: DESKUNDIGE TOT HAVENSCHAP: Arbeidsbureau lichtte Veneco- personeel in w SCHIPPER HEEFT WEL SCHULD" Studiedag bejaarden verzorging 31 n KANTONRECHTER ZIET GEEN REDEN VOOR ROETE Officier kan niet geloven stad Neutrale zone rond Rammekens mogelijk kleiner Veranderlijk OMVANG MOEILIJK Milieu-studies niet vertraagd" Biolon, uw was-verwenner, Biolon, uw veilig-wasser Biolon,uw fijnwas-kenner, is óóknog een prijs-verrasser! Biolon, uwkleur-ophaler, U wordt mateloos verwend:* Biolon,uw witgoed-straler, U kunt de poesieversjes nog insturen tot 4 novembera.s. Vrijcfag 27 oktober T972 (Van een onzer verslaggevers) GOES „Het is in de jour nalistiek en bij het maken van televisieprogramma's altijd moeilijk volkomen objectief te zijn. Bij de ruilverkaveling De Poel-Heinkenszand gaat het niet louter tussen de zestig boerengezinnen en de vereni gingen die het landschap wil len bewaren. Het is een zaak van alle Zeeuwen. Als we in zo'n zaak alleen de objectivi teit in de gaten houden, ko men we er niet meer uit". De heer B. Martens van Vliet, een van de samenstel lers De Poel op de schop dat twee weken geleden in het NOS- programma Panoramiek is uitgezonden, is het dan ook niet eens met het verwijt over een gebrek aan objectiviteit dat minister Lardinois van landbouw en visserij in de Tweede Kamer over dit pro gramma heeft gemaakt. „Het programma geeft een andere visie dan die van de landbouwmensen", zo gaat Van Vliet verder. „We hebben mogelijk te weinig landbouw- aspecten belicht, maar we hebben overtuigd deze kant gekozen.". Mevrouw T. van Oosten, een van de samenstellers van het rapport „De Poel eliminatie of conservatie" en te zien en te beluisteren in „De Poel op de schop", vindt: „Volledige voorlichting was 't eigenlijk niet. Ze hebben gewoon laten zien wat er in de streek leeft". De voorzitter van de vereniging „Landschapsreser vaat Zuid-Beveland", de heer A. van Royen, vond het een goed programma, „maar hele maal objectief was het eerlijk gezegd niet". Over de opmerking van de minister dat landschapsbe- schermeude organisaties zich na gesprekken met de plaatse lijke commissie voor de ruil verkaveling tevreden hebben getoond en in de film ineens blijk gaven van ontevreden heid, zegt de secretaresse van het landschapsreservaat, me vrouw Kat-De Jong: „Die ge sprekken hadden plaats nadat de film al was gemaakt. We hadden toen inderdaad wen sen, waarvoor ons bepaalde toezeggingen zijn gedaan". (Van een onzer verslagge vers). MIDDELBURG Het dage lijks bestuur van het Haven schap Vlissingen heeft goede hoop dat het ministerie van defensie wat inschikkelijker zal worden bij het bepalen van een veiligheidszone rond het voormalige fort Ramme kens. Defensie heeft onlangs be zwaar gemaakt tégen het feit dat de wegen en een deel van do industrieterreinen van het Sloegebied dichter dan 1200 meter bij de muniitieopslaig- plaats nabij fort Rammekens waren gesitueerd. Volgens de voorzitter van het haven- schapsbestuur, de heer A.J. Kaland, wettigen besprekingen die onlangs met defensie zijn- gevoerd, de verwachting dat het standpunt van de weder partij zal worden gewijzigd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Hoe kun je bewerkstelligen, dat bejaarde mensen zich in het laatste huis, dat zij bewonen, gelukkig voe len?" Met deze vraag in het hoofd is mej. W.J.H. Westera ruim 7 jaar geleden in Zeeland de boer opgegaan. In haar handtasje: de provinciale verordening inzake de bejaardenoorden, een stuk praktische wetgeving, dat was afgeleid van de in 1964 tot stand gekomen landelijke raamwet. Nu staande voor het afscheid van haar werk zegt de bijna 65-jarige mej. Westera, dat zij in Zeeland werkelijk alles mééhad. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag opgesteld door het KNMI op donderdag om 16 uur veranderlijk, met plaatse lijk regen en ongeveer norma le temperaturen. Weersvoor uitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon: 9 tot 4. Min. temp.: 0 tot 4 graden boven normaal. Max. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent- Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 0 .tot 5. Min. temp: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. hoogwater Morgen, zaterdag 28 oktober Bergen op Zoom 7.41 en 20.07; Hansweert 6.40 en 19.12; Ter- neuzen 6.10 en 18.40; Vlissingen 5.44 en 18.10; Wemeldinge 7.31 en 19.57. waterstanden Konstanz 270 onv„ Rheinfel- den 175 - 12, Straatsburg 142 - 24, Plittersdorf 292 - 23, Maxau 347 - 15, Plochingen 118 - 10, Mannheim 165 plus 20 Steinbach 117 - 5, Mainz 174 plus 17, Bingen 73 plus 20, Kaub 88 plus 14, Trier 228 - 3, Koblenz 84 plus 3, Keulen 19 plus 1, Ruhrort 185 plus 8, Lobith 779 plus 7, Pannerden- se kop 761 plus 7, Nijmegen 584 plus 4, IJsselkop 733 plus 6. Eefde IJssel 250 plus 2, Deventer 138 on v., Monsin 5450 onv, Borgharen 3831 plus 10, Belfeld 1987 - 1, Grave beneden de sluis 500 plus 3. De mensen, de toestanden, de middelen. Alaar al pratend in haar gezellige Middelburgse flat, laat zij al gauw ontdek ken, dat zij iemand is, die het voornaamste gereedschap voor een vruchtbaar leven in het hoofd en het hart heeft zit ten. Het hart is gevormd in haar ouderlijk huis, in Zwolle, dat zij een „ethisch nest" noemt. Haar hoofd is met praktische adviezen gevuld op de „Kweekschool", waar zy reeds als 13-jarige ging studeren, maar bovenal op ,,de Horst", het vormingsinstituut van „Kerk en Wereld", dat zij als Wika (werker in kerkelijke aangelegenheden) verliet. Maandag a.s, wordt er in de Middelburgse Statenzaal af scheid van haar genomen. Zij draagt dan het werk over aan een jongere kracht, de heer C. Heystek. Als „inspecteur voor de bejaardenoorden in Zee land", treedt hij in de voet sporen van de ongewoon, maar zeer effectief werkende „juf frouw Westera" bekend be zoekster bij besturen, directies en... bewoners van de 58 be jaardenoorden. die Zeeland telt. Toen zij haar taak in Zee land aanving, trof zij in deze provincie 51 bejaardentehuizen aan, waarvan er 18 moesten worden afgekeurd, omdat ze bij lange na niet volneden aan de voorschriften van de pro vinciale verordening. Zonder ook maar ooit iets af te dwin gen of te forceren, maar door dikwijls uitputtend overleg, is mejuffrouw Westera aan een stuk saneringsafbeid begon nen, waarvan de omvang min der belangrijk is dan de kwa liteit. Bijna alle 18 oude tehui zen zijn vernieuwd of gemo derniseerd en het totale be stand is uitgebreid met moder ne bej aarden oorden, waaron der er één is (in Middelburg), dat in de volksmond „het Hil ton-hotel" wordt genoemd. De opleiding van vakbekwaam personeel (een personeelslid op drie bejaarden, waar de verhouding vroeger zoiets als een op vijf was) werd ter hand genomen. De keukens van de grotere huizen werden bemand met koks, die regel recht uit de horeca-sector kwamen. De zaalverpleging werd in luttele jaren tijds vol ledig vervangen door de meei- aan de eisen des tijds aange paste kamerbewoning. Regle menten er was er in de zestiger jaren nog een, die ar tikelen inzake lijfstraffen op bejaarden bevatte! wérden gemoderniseerd. De bejaarden oorden werden onder de han den van mejuffrouw Westera jong! Nu staande voor een mijlpaal in haar werkzaam le ven kijkt mejuffrouw Wes tera al uit naar een belangrijk prohleem, waar voor haar op volger komt te staan: het vorm geven aan de inspraak van de bewoners van de be jaardenoorden. „Ik heb vaak lezingen ge houden over het onderwerp hoe kan men zijn leven als bejaarde zin en inhoud geven? Nu ik dat aan mezelf moet vragen, merk ik pas hoe ont zettend moeilijk dat is..." (ADVERTENTIE) cjee Gisteren kwam er iemand in de winkel voor een paar eerste kwaliteit elektriciteitshuisjes. Hij bedoelde Philips batteri ijen)3 (Van onze corresponden te' MIDDELBURG Cam- pinjncudsr M. lie Vlieger uit Vrouwenpolder nam donder dagmorgen geen genoegen met liet verlagen van een door hem inged'ende schade claim door de Middelburgse politierechter. Op acht augustus kreeg de campinghouder een klap op zijn gezicht van de boze campingbezoeker J.B. uit Goes. Deze jongeman had een bezoek gebracht aan een kennis die op de camping verbleef. Bij het afscheid za gen zij de uitweg geblok keerd door een neergelaten slagboom. B. deed hem om hoog, maar méteen daarop kwam camp'nghouder de Vlieger aan, die de bezoeker enige minder fraaie woorden naar het hoofd slingerde. De jongeman bleef kalm, maar toen hij wilde wegrijden gooide de campinghouder zijn fiets voor de auto. B. goo'-de de fiets aan de kant en verkocht de eigenaar een mep. Met als resultaat dat diens bril aan diggelen viel. De Vlieger kocht naast een nieuwe bril ook meteen een bijpassende zonnebril. wat weer resulteerde in een ci viele vordering van 236,20. Ds cfficier meende dat er duidelijk sprake was ge weest van ruzie. Maar of de schade nu zo hoog was trok de officier van justitie, nu-. Blok,- toch wel in twijfel. De politierechter veroordeelde B. tot 50, - boete en bracht de civiele vordering terug tot 175.De campinghouder toonde zich niet gelukkig met deze verlaging, maar. moest uiteindelijk toch met' het lagere bedrag genoegen nemen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Als de nadelige saldi op de grondexploitatie in het Sloegebied een gevolg van structurele oorzaken zijn, dan moet het bestuur van het Havenschap Vlissingen de moed hebben knopen door te hakken. Als men op de huidige manier blijft doorgaan met zijn grondexploitatie dan zullen de rente lasten weldra onaanvaardbaar hoog worden." Dit verklaarde drs. G.J. Ja cobs, vertegenwoordiger van het ministerie van financiën, tijdens een vergadering van de raad van bestuur van het 0 In hotel-restaurant Dallinga in Sluiskil kwamen ongeveer honderd wijkleidsters van de NKV-Vrouwenbond in Zeeuwsch-Vlaanderen bijeen om verschillende vraagstukken te besprekenHet was een ge animeerde vergadering die ge leid werd door mevrouw M. van Puijenbroek uit Waalwijk en mevrouw R. Stokwielder even eens uit Waalwijk. Mevrouw Van Puijenbroek wees in een toespraak op het grote belang van de vorming en ontwikke ling van de vrouw onder ande re door middel van de sociale school van het NKV. Ook de politieke vorming van de vrouw behoeft verbetering zei de spreekster. Zij wekte de verga dering op bij de komende ver kiezingen op een vrouw te stemmen die geschikt en be. kwaam genoeg wordt geacht aïs Kamerlid op te treden. Met al gemene stemmen werd een wens uit de vergadering onder steund om in Zeeuwsch-Vlaan deren een studiedag voor vrou wen te houden. Het Tweede- Kamerlid mevrouw D. Corne- lissen hield een inleiding over actuele maatschappelijke vraag, stukken zoals o.a. abortus en gezondheidszorg. V>- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er is geen sprake van dat de afdeling millieu-onderzoek van de Del tadienst van rijkswaterstaat te kampen heeft met een 'ernstig gebrek aan personeel, waar door verschillende millieu-stu- dies waaronder die voor de Oosterschelde zouden zijn vertraagd. Dat antwoordt minister Udink (a.i. Verkeer en Water staat) op vragen van het soci alistische Tweede-Kamerlid Roels. (ADVERTENTIE) Philips batterijen die in een zaklantaarn kruipen, veroorzaken een zee van licht... (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Gister ochtend heeft een vier man sterke afvaardiging van het gewestelijk arbeidsbureau het personeel van Veneco Aarden burg dat ontslag is aangezegd, gehoord. Een voor een konden de mo- dinettes hun bedenkingen te gen het aangekondigde ontslag op schrift laten zetten. Boven dien zijn zij allen door de ambtenaren van het arbeids bureau uitvoerig voorgelicht omtrent hun rechten en moge lijkheden indien hun ontslag definitief is. Volgende week gaat een vertrouwenscommis sie zich over deze rapporten buigen^ waarna waarschijnlijk de ontslagvergunning aan Veneco zal worden verlengd. Pas dan begint de wettelijke opzegtermijn, die voor veel modiinettes verschillend is. Meisjes die de 21-jarige leef tijd nog niet bereikt hebben, krijgen een opzegtermijn van een week. Voor ieder jaar dat men na zijn 21<e bij Veneco in dienst is geweest, komt er een week Dij. Gedurende de opzegtermijn hebben de werkneemsters recht op het volle loon, dat in dien Veneco deze verplichting niet kan nakomen, opgebracht wordt door de betreffende be drijfstak. Een der meisjes kon giste ren niet aanwezig zijn omdat zij in het huwelijk trad. Een ander meisje had reeds een nieuwe baan met ingang van maandag en zal vrijwillig ont slag nemen. (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE „Wel schul dig, maar geen straf". Tot deze uitspraak kwam de Zierikzee- se kantionrechter mr. A. Veen- hoven gistermiddag in de zaak tegen mosselkweker M. van D. uit Yerseke, die terecht stond wegens het veroorzaken van een aanvaring tussen zijn schip, de YE 96, en de RP 18 van de rijkspolitie te water. Deze aanvaring had plaats tijdens de Oosterschelde-ex- eursie van de Zeeuwse Staten, waarbij een twintigtal vissers schepen demonstreerden tegen de afsluiting van de Ooster- St-'*"'d-. Een punt waarover uitge breid werd gesproken, was de vraag of de RP 18 ofwel de YE 96 vaart had moeten min deren om een aanvaring te ver mijden. Beide schepen voeren namelijk vrij dicht naast elkaar achter de statenboot in een lengte. De verdediging hield vol dat de YE 96 kwam op lopen en dus voorrang had be horen te krijgen. Getuige op perwachtmeester A. Verveer stelde echter dat de RP 18 de opdracht had te verhinderen dat de vissersschepen te dicht bij de rondvaartboot van de Staten kwamen en daardoor het recht had de YE 96 af te houden. De officier mr. J. A. Blok stelde in zijn requisitoir dat Van D. onnodig risico had ge nomen. Deze had onder meer moeten inzien dat de schepen door de grote snelheid naar elkaar toe getrokken zouden worden. Hij wilde de hele zaak echter niet loszien van de achtergrond de demonstratie van de vissers. „Bij zo'n de monstratie ook te land, ont staan nu eenmaal kleine over- tredinkjes", zo zei hij. „Het zijn kleine deukjes in ons rechtsbestel voor een groot goed, de vrijheid van menings uiting". Omdat de verdachte onnodig risico had genomen wilde hij toch tot strafvervol ging overgaan en hij eiste 75 gulden of drie dagen. Verdediger mr. Langelaar was het daarmee niet eens. „Het is niet het nemen van onnodig risico", zo zei hij, „maar een duidelijk in het vaarreglement omschreven ge val, namelijk het niet verle nen van de vrije doorgang (door de RP 18) van een oplo pend schip. Hij vroeg vrij spraak. Kantonrechter mr. Veenho- ven zei in zijn uitspraak nau welijks reden voor een geld boete te zien. Hij wilde daar om geen strafvervolging in stellen, maar hij verklaarde Van D. wel schuldig. (Van een onzer verslaggevers) GOES De stichting lande lijke samenwerking bejaar- dentehuizenorganisaties houdt volgende week dinsdag in de Prins van Oranje te Goes de jaarlijkse studiedag voor de Zeeuwse bejaardentehuizen. Het thema van de studiedag, die om tien uur begint, is „het gesloten circuit van voorzie ningen ten behoeve van be jaarden". Dit onderwerp zal worden besproken in een aantal dis cussiegroepen. Aan het eind van de middag wordt een fo rumdiscussie gehouden. Het thema zal 's morgens worden toegelicht door drs. A.M-A.J. Janssen, directeur van de stichting LSB („de implicaties van de nieuwe wet op de be jaardenoorden"), dr. R. Coster, geneesheer-directeur van het verpleegtehuis De Schorre te Terneuzen („de participatie van het verpleegtehuis in het gesloten circuit") en de heer J.W. Eising, consulent voor het open bej aardenwerk in Mid delburg v, MIDDELBURG Scharensliep C. R. uit Goes moet erg veel van zijn echtgenote houden. Want alleen om haar te gerieven, mevrouw zou zo verschrikkelijk graag koper poetsen, zou hij op 26 juni drie koperen ge wichten in Koudekerke, en op 29 juli een houten blok met koperen ge wichten. uit Aagtekerke mee hebben genomen. R. wilde de kleinodiën na het poetsen weer te rugbrengen aan de eige naar. De officier, mr. Blok, nam het Verhaal niet serieus en zei het geloofwaardiger te vin den dat verdachte in plaats van de hobby van zijn vrouw, meer de waarde van de negen- tiende-eeuwse gewichten had laten wegen. De man werd conform de eis veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk, twee j-aai- proeftijd en een geldboete van 150.—, Havenschap Vlissingen, Drs, Jacobs achtte het dringend ge wenst, dat het havenschapsbe- stuur inzicht krijgt hoe men er met de grondexploitatie in de toekomst werkelijk voor staat. Hij hief de waarschu wende vinger bij een post m de behandelde en goedgekeur de begroting van het haven schap: een geraamd nadelig saldo bij de grondexploitatie van niet minder dan f 432.600,- waarvoor geen con crete dekkingsmogelijkheden genoemd zijn. Wat de havenexploitatie be treft de natte sector van het havenschap drong drs. Jacobs er op aan, het tarieven- beleid in de pas te laten lopen met de te verwachten prijs stijgingen, waarbij hij wees öp een komende loonexplosie ter grootte van 12 a 14 procent. Hij achtte het dringend ge wenst, dat de haven- en kade- gelden worden verhoogd om de komende prijsstijgingen op te vangen. De voorzitter van het haven- schapsbestuur, de heer A.J. Kaland, zette uiteen dat er ook intern behoefte bestaat aan meer inzicht omtrent de te verwachten kostprijs van gronden in het havenschapge- bied. „Zo kunnen we er achter komen of het al dan niet ver standig is, om de exploitatiete korten bij te schrijven op de boekwaarde van de gronden, die toch ai van jaar tot jaar hoger wordt, in verband met de bijgeschreven rentelasten", aldus de heer Kaland. Gedeputeerde J. Stenvert, lid van de raad van bestuur, opperde de vraag of het wel gewenst is, de voorzichtige houding de het dagelijks be stuur aanneemt, te handhaven. Hij vroeg in dat verband of er in het liavenschapgebied nog landbouwgronden zijn die niet als zodanig worden geëxploi teerd. HavgnschapdirecteurJ. van Konijnenburg, vertelde hem dat er inderdaad zulke stukken grond zijn. Op een terrein van tachtig hectaren, dat het havenschap in reserve houdt, om het „op afroep" te kunnen aanbieden aan een mogelijke industriële vesti- gingskandddaat, oefent het ha venschap momenteel het boe renbedrijf uit. Deze wel ongewone neven activiteit, die ongeveer twintig mille per jaar aan winst ople vert, is overigens uitbesteed aan een loonwerker, zo vertel de de heer van Konijnenburg die even uitwijdde over de af- zetproblemen in de graansec tor. De Vlissingse wethouder I. Pilius merkte op: „U geniet wel publiciteit met uw boe renbedrijf". En gedeputeerde Stenvert informeerde ironisch of het havenschap ook een teeltplan voor zijn agrarische gronden had opgesteld. De raad van bestuur vond intus sen dat „hereboer van Konij nenburg" verstandig handelt door in deze voor het haven schap kommervolle tijden, el ke manier van grondexploita tie aan te grijpen, om zodoen de de rentelasten wat lager te maken. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3