Wessendorp: „Het feit dat je zo aan elkaar hangt'' Plaatsbepalingsroulette van en voor HEIN RICH BöLL Boekenbeurs voor Vlaanderen is ook voor u interessant Zenuwarts: veel fondspatiënten afgescheept met medicijnen fP kunst cultuur HET DURE COSTUUM VAN GLOBE C.S. EN DE C.R.M.-POT VOOR FUNHOUSE C.S. xpositie ijdschrift V' «r orm Joods protest in België tegen bekroning kinderboek Experiment met wetswinkels in Utrecht geslaagd Nederlanders leiden bergingswerk Bangladesj papier oor uw pen Schandelijk Bommen Vrijdag 27 oktober 1972 15 „Ideale toneelsituatie in Np- .-deriand bereikt". Deze uitroep op de voorpagina van het laat ste nummer van „Mickery Mouth" (samen met het le zenswaardige nummer van To- neel-Teatraal -f2) berust op science-fiction. Dat wordt duidelijk, wanneer je na de afdruk van Globe's Lutz kreet: „Het theater is dood. Leve het theater", de volgende uitspraak leest: „Ik herinner me, dat de heer Bloemkolk van het gezelschap Globe, dat toen nog bestond, uitriep: „Als je nagaat dat bepaalde ama- teurprodukties tot stand ge bracht kunnen worden van het geld dat wij soms uitgeven aan één k-ostuum, waar halen wij dan eigenlijk de pretentie vandaan?". Dat was natuurlijk een heel positieve uitspraak. En iedereen was het daar ei genlijk wel mee eens- Toen hebben we met zijn allen een andere verdeling van de subsidiepot uitgedokterd", Terug naar de realiteit. Ge- geslaagd; nooit in geslaagd vaste groep te vormen en bij een te houden. Alleszins posi tief in de huidige opbouwfase is het oordeel over de groep lezen in het advies aan de minister van CRM inzake (de subsidie) aan vijf mime-gezel- schappen, aangesloten bij VGM: Negatief oordeel over de groep Cabamine. Integratie van mime en cabaret slecht Carrousel. Beleidsplan wekt vertrouwen. Eensluidend posi tief is ook het oordeel over de groep Funhouse. Met heeft zich een duidelijke plaats bij het publiek verworven en is bezig met het onderwijs. Zeer positief is ook de beoordeling van Bewth, dat een duidelijke ontwikkeling doormaakte. Be geleiding is nodig om niet dood te lopen. Ook positief wordt geoordeeld over Will Spoor omdat zijn wijze van werken en experimentteren ook al is deze zeer gesloten en moeilijk doordringbaar zijn bestaansrecht moet behou den. Verder wordt aandacht ge vraagd voor buiten het VGM opererende vormen als de mi- me-opleiding aan de Theater school Amsterdam, het Neder lands Mimecentrum en zeer icidenteel of tijdelijk gesubsi dieerde gezelschappen als Rob van Reijn, Peter en Adriaan, Multi Media, Perspekt, de groep Ruth Meyer, Jetty Mai- er, het Knikkerproject, Jetty en Thea e.a.. alsmede ama teurs met redelijke opleiding en ervaring (b.v- Kruimels in Rotterdam). Dus een veelzeg gende advies over de (letter lijk a.u.b.) nietszeggende mi me in ons land. fe' fe fe JAN WESSENDORP, die se dert 1971 als creatief thera peut van het psychiatrisch ziekenhuis Vrederust te Ber gen op Zoom woont, heeft als kunstenaar creatief en am bachtelijk heel wat in zijn mars. Dat is tot 15 november te zien in de katholieke hoge school van Tilburg, waar zijn grote expositie voor iedereen toegankelijk is. „Kijken hoe de dingen zijn - studies naar de natuur en dan kijken wat je ermee kunt doen", zegt hij zelf over zijn uiteenlopend werk. Zo komen de naturalis ten en de fantasten (surrealis ten) bij het kijken aan hun trekken. Een jonge artiest (32) met een veelzijdig tech nisch vermogen, waarmee hij nog alle kanten opkan. Het tasten en zoeken is duidelijk, maar is dikwijls van indrin gende waarde. Vooral zijn gouaches met de meest vreemd geproportio neerde figuren, hebben een boeiende zeggingskracht; wat navrant en ironisch; soms ro mantisch idyllisch. Drie ervan, een uitstulpende Directeur als een Boeddhabeeld, Wachtende vrouwen en Vakantie in Italië, heeft hij samen met de Roo- sendaalse Harry Schalken, die zijn studie Nederlands al zeef- drukkend doorbrengt, omgezet in zeefdrukken. Ze zijn te koop voor de> belachelijke prijs van f 22.-. „Structuren boeien me enorm", aldus Jan Wessen dorp. „Hoe alles groeit, hoe vormen zich op elkaar stape len; kijken hoe de dingen rond zijn." Dan kijkt hij om zich heen met en bijna foto grafisch oog, met veel gevoel voor licht en donker. En als toeschouwer kijk je dan een beetje vreemd - na al die gouaches - naar een stilleven met appels. Groeisels, rots tuintjes, structuren, feilloos neergezet met Oostindische inkt. „De organieke en construe, tieve wereld; het feit dat je zo aan elkaar hangt, als aan één stam, ondanks het feit dat je vecht voor je eigen hachie, be leef ik erg", zegt hij. „Hoe de mens steeds minder organisch blijkt, maar door dfe chirurgie tot een constructie wordt. De psyche die daarmee samen hangt..." Jan Wessendorp wil de mens zichtbaar maken met zijn donkere krachten, hetgeen niet zo verwonderlijk is vanuit zijn psychotherapeutische arbeid. Met grote zorg ontstaan zijn schilderijen in olieverf als fo to's van een hallucinerende wereld. Een „Engel" met, felle contrasten - ook in kleur -, behept met de donkere kracht der seksualiteit of „Het huis waarin zij woont", („stuide over wat ik beleef aan een lichaam") of de „Grote wach tende", waarin deze krachten abstraherend worden opge bouwd. Een klein hoofdstuk apart zijn zijn zelfportretten. „Het model dat ik het eerst bij de hand heb". Vanaf een bijna fresco-achtig snel genoteerd groen schilderij tot een pijn lijk nauwkeurig organisch ge accentueerde kop. Water, lucht, leven, licht en donker en een westerse cul tuur zijn de dingen, die Wes- sen&orp bezighouden. En hoe. En: wie niet? Bekijk het maar eens... HENK EGBERS. VANAVOND begint New port Jazz Festival Rotterdam met Jimmy Smith and Friends. Morgenavond (nacht): Charles Mipgus en Elvis Jones. MENSEN kijken. Schilderij en, die laten zien hoe in de laatste vier eeuwen de mensen in hun verschijningsvorm ver anderen in Dordrechts mu seum vanaf 5 november tot 28 januari. PROFESSOR Schroempf en zijn reizend frivoliteiten thea ter heet een nieuwe produktie van Nico Knapper mmv Corrie van Gorp, Marianne Delgorge, Donald Jones en Jaap Stobbe. Première 6 november in Klein Bellevue Amsterdam. MÜZZELE, Mazzele, Mu ziek, een nieuw Vlaamse kin dermusical. Kunt u vanaf 1 november met uw kinderen van 6-12 jaar bezoeken in KNS, Antwerpen. Elke woens dag 15 uur en zaterdags om 10 en 15 uur. GATO Barbieri quintet fea turing met Lonnie Liston Smith op zaterdag 4 november in HOT. Den Haag. Om 24.15 uur begin van dit enige con cert in ons land. Jacques Siegers exposeert tot 11 november bij de nieuwe galerie Den Oijevaar, Kanun- nikensteeg, Oirschot. Bé Klein heeft loodplastieken en zwart wit prenten bij galerie De Huifkar in Öisterwijk; tot 16 november. 9 Jan Wessendorp: zelfportret. Ruud Nelissen (28) is nu met „dit" bezig. Als ie hem vraagt wat „dit" is kan hij het nauwelijks uitleggen. De mensen, die het zien willen en het is de moeite waard moeten zelf maar gaan kijken in de foyer van cultureel centrum De Beyerd te Breda. Het typische van „dit" is dat de aquarellen die daar mee bedoeld zijn, als het ware uit hem groeien; uit zijn sprook jesachtige geest. Ruud Nelissen, die zich een zekere faam ver wierf met" goede illustraties (o.a. in de boekjes De Gelaarsde Kat van Lia Timmermans en Sprookjes uit Vietnam van Miriam Soetaert) wil, los van zijn sprookjes-image. „Leuk om erbij te doen. Ik wil nu gewoon mooie dingen maken; om de mensen te prikkelen. Nee geen protest. Ik zie dingen, die me boeien. Ga ze tekenen en dan groeien er allerlei dingen uit". Een ei in een dop (zie foto) wordt een kop met eigeel als een traan. Uit een vrouwenkop groeien zeppelins. Uit een vliegschip stul pen poppe-armpjes. Een vlindermannetje, dat zijn gevangen vlinders weer uitspuwt. „Ik hou van enge dingen", zegt hij. „Een mens heeft griezelige dingen nodig; een kind wil ook bewust angst ondergaan. Ik maak nu enge fantasiedingen, die ik in mijn boeken niet kwijt kan. Daar beginnen we niet aan, zeggen de uitgevers". Ook bij het aquarelleren verloochent Ruud Nelissen zijn tekentalent niet. Puntgaaf getekend; met een penseel, met wat fellere kleuren dat we van hem gewend waren, heeft hij een aantal prenten gemaakt, die wijzen op een nieuwe ontwikkeling, die mogelijk kan uitgroeien tot geheel nieuw werk. De prenten zijn te koop; prijs rond de f 600. De expositie blijft tot half november. H.E. Het is een publiek geheim dat HEINRICH BÖLL op de nominatie staat voor de Nobel prijs voor literatuur. Dat staat op de flap van zijn laatste boek GROEPSFOTO MET DAME (uitg. Elsevier- f 19,50, dat dezer dagen in de Nederlandse vertaling ver scheen. Dit vermoeden werd vorige week reeds bevestigd en wie er zich nog van wil overtuigen of het terecht ge beurd is kan daartoe uitste kend terecht in dit boek. Het is bovendien een boek, dat getuigt van een kentering in Boll's houding. De wat geprik kelde agitatie uit de meeste van zijn voorgaande boeken heeft plaats gemaakt voor een onderhuidse humaniteit, een existentiële benadering (en acceptatie!) van de mensen zoals ze diep in hun hart zijn, waarbij bv. het mogelijk te benoemen hoerige en madon- na-achtige in hoofdfiguur Leni „nur egal" zijn. Böll is eigenlijk zelf, na brandende en getuigende pro testen, op het punt gekomen, dat hij verder moet graven naar de meest wezenlijke vra gen van het bestaan achter het bestaan van zijn individualis tische „helden". Uit de con structie van deze roman zou je af kunnen leiden dat hij daar wat voor terugschrikt of op zijn minst nog wat afstand neemt. Hij is slechts „verslag gever"; speurt als een recher cheur naar getuigen, die het beeld van Leni, van het Duits land tussen '40 en '70 in kaart brengen als een stuk algemeen menselijke geschiedenis. Böll als een auteur, die tegelijk worstelt met zijn eigen maat schappij-opvatting, waarbij mildheid en stugge wilde ha ren getuigen van een duali teit. Groepsfoto met dame is een boek, waar je echt eens voor moet gaan zitten. Behalve de bijna 400 dicht bedrukte pagi na's met uitgesponnen teksten, die zich wel afzetten tegen de Duitse grondigheid maar er te vens getuigenis van afleggen, moet je geen „lekker verhaal" verwachten. Veel meer: analy serende beschouwingen, opge tekend uit de mond van talrij ke getuigen; mensen, die ge tuigen van hun eigen onaange past gedrag en dat van Leni Pfeiffer; onaangepast aan het gesanctioneerde gedrag van een kapitalistische- en op prestatie gerichte maatschap pij. Een tekst, die vol zit van dubbele bodems, van toespe lingen op literaire- en maat schappelijke gegevens; een tekst, die een zorgvuldig lezen veronderstelt, wil je hem enigszins doorgronden. Maar ook geweldige situatie-be schrijvingen, die intrigeren en ontroeren. Teksten doorspekt met afkortingen en letters, die de onmacht van een computer maatschappij tekenen, maar b.v. ook een treffend tafereel tje als het koffie-zetten in de grafkransenbinderij van Pel- zer, waar Leni werkzaam is. Die Pelzer is overigens een even belangrijke figuur in het verhaal als Leni- Een vent, die „maatschappelijk" gesproken een enorme rotzak is, maar van Böll een typering mee krijgt, die emotioneel de lezer nogal wat verwarring kan be zorgen; een stuk verwarring, die bij Böll zelf zit ten aan zien van de onmacht de men selijke existentie te doorgron den. Het verhaal van Leni Pfeif fer „zo heerlijk proleta risch" die enkele malen min of meer weduwe wordt in dit boek, de Russische gevan gene Boris, hun zoon Lev, de getuigenissen van Lotte, de preutse prostituerende Mar- gret, de Hoysers, Leni's ou ders, broer ,en vele anderen is het verhaal van mensen, die zonder méér mens willen zijn; zichzelf willen zijn. Op het eind van het boek, bij de 'doorwerking, wordt Böll toch nog weer getuigend en afzet tend (bv. tegen het porno-im- perialisme, CDU, figuren als Stra>is e.d., tegen prestatie dwang), waardoor het oor spronkelijke sensitieve ele ment wat wordt verdrongen. Opvallend is ook het mythi sche element in de laatste hoofdstukken; wonderen; de met name genoemde Bëuys- streek bij Kleef etc. De vraag naar geloof achter „het ge loof". Typerend voor de mentali teit waaruit Böll dit boek ge schreven heeft is wel het vol gende citaat: „Op de toen door Kurt Hoyser gestelde vraag of hij de schrijver idealist was, gaf hij een heftig ontken nend antwoord; gevraagd of hij dan materialist was of rea list, ontkende hij dit even hef tig: onvoorzien zag hij zich onderworpen aan een soort verhoor dat de oude Hoyser, Kurt en Werner hem om de beurt afnamen door hem te vragen of hij academicus was, katholiek, protestant, Rijnlan der, socialist, marxist, liberaal, voor of tegen de seksgolf, pil, paus, Barzel, vrije economie, geleide economie; aangezien hij het leek wel een soort plaatsbepalingsroulette waar bij hij voortdurend het hoofd moest omdraaien om de vra gensteller telkens aan te kij ken constant en overtuigd al deze vragen beantwoordde met nee..." Het antwoord van de schrijver, van Böll, is; Ik ben een mens! KENTERING-1 „En ter wijl Van het Reve met een vileine intuïtie de strijd toe spitst, het racistische taboe en tevens daarmee Mulisch per soonlijk krenkt, wordt Mulisch woedend. Zijn eigen schrijvers probleem dat hij niet wil kennen vliegt hem in de ge daante van Van het Reve zo hatelijk mogelijk naar de keel", aldus Peter Berger in „De twist tussen Mulisch en Van het Reve ofwel De Harry Kiri van een halfgod". Verder in dit nummer: Herwig Leus in gesprek met Albert Bont ridder: een handjevol Heere Heeresma (uit mijn nieuwe roman) en Hugo Raes met „Een alternatief einde van het mensdom" (Kentering: Bad huisweg 232, Den Haag). JEUGD EN CULTUUR-9 „De protestantse theoloog Brown heeft gezegd dat het verbranden van oproepkaarten de diepst religieuze symboli sche daad was van deze eeuw. Daartegenover noemde Gree ley, priester en theoloog, in in het tijdschrift Concilium de Berrigans neofascistisch. Tus sen deze twee extremen be weegt zich het debat over de Berrigans, aldus Hein Schaef- fer in „Daniël Berrigan, een test-case priester". Verder schrijft prof. dr. H. Kuitert over „De heersende leer van de heersende klasse en haar ontmaskering"; Boris Demets over Isaak Babel, de Russische auteur, en Jelte Rep infor meert uitvoerig over Alaska (J. en C. Oedenkovenstraat 37, Borgerhout-Antwerpen) (ADVERTENTIE) HENK EGBERS Grote Markt 25 - Breda De 36e BOEKENBEURS voor Vlaanderen is van 28 ok tober tot en met 12 november te bezoeken in het Bouwcen trum, Jan van Rijswijcklaan, te Antwerpen. Deze beurs, met zijn duizenden en duizen den boeken, is uitgegroeid tot een volwaardig overzicht van hetgeen er op de Nederlands talige markt aan boeken ver schijnt. Praktisch alle Neder landse uitgevers, die ook in Vlaanderen vertegenwoordigd zijn en alle Vlaamse uitgevers, die langzamerhand ook meer Nederlandse vertegenwoordi gingen krijgen, zijn op deze beurs aanwezig. Een echte knollentuin voor liefhebbers van boeken. Bovendien is er iedere dag een programma van voordrachten en forums, die meestal de moeite waard zijn. Dit jaar is het Internationaal Jaar van het Boek (UNESCO) D-it th krijgt op deze beurs bijzondei- accent, waarbij al lerlei krachten worden inge schakeld. Verder is er aan dacht voor de plaats van het boek in de toekomst; hoe zal het gaan met de schoolboeken in die toekomst; wat zal er van de bibliotheken worden; hoe zullen de audio-visuele media daarop inspelen; hoe dient het boekbedrijf zich aan de ontwikkelingen aan te pas sen etc.??? Uit het programma van voordrachten en spreekbeurten noemen we o.a.: Zaterdag 28 oktober: Aan dacht voor het kleuteronder wijs (14.30 uur); minister Tin- demans spreekt over een handvest voor woelig België (16 uur) zondag 29 okto ber: Marnix Gijsen is na 20 jaar terug uit Amerika en leest er voor over zijn nieuw- stp boek „Weer thuis". (16.30 uur): burgemeester Lode Craeybeckx houdt een forum gesprek over sluipmoord op de spelling (17.45 uur). Maandag 30 oktober: De schijnwerper op... Rik van Looy; forumgesprek: Moet dat nou echt? Politiek, sluikrecla me, doping enz. in de sport. Van Looy zat onder meer zelf in het forum. Uitgangspunt het boek „Ik, Rik" (14.30 uur). Dinsdag 31 oktober; Cyriel Verleyen, A. D. Hildehrand, René Swartenbroekx en Gerda van Cleemput over „Verhalen uit de Lage Landen" (14:30 uur). Woensdag 1 november: Weverbergh e.a. over Vliegen de Schotels bestaan (10.30 uur); Clem Schouwenaars leest voor (14 uur); Phil Bos- mans (Bond zonder Naam) presenteert zijn nieuwste boek „Menslief, ik hou van je" (15.15 uur) en Herinneringen aan Godfried Bomans (16.30 uur). Donderdag 2 november; Frans van Isacker stelt zijn boek voor: „Vijftig aan dc wand", ingeleid door Hubert Lampo. (14 uur); Karei Jonckheere over: Hebben Vlaamse schrijvers een goed of slecht karakter? en Piet Theys mijmert aan de rand van het dagelijkse leven (15.15 uur). Vrijdag 3 novem ber: Steven Debroey spreekt over Tanzania, model voor alle ontwikkelingslanden (16 uur). Zaterdag 4 november: Jan Wolkers door Jan Wolkers (15.15 uur); Jef Geeraerts presenteert en leest voor uit Gangreen II (16.30 uur). Zon dag 5 november: Ward Ruys- linck, ingeleid door Wim van Dijk, leest voor uit „De hek senkring" (14 uur); Willy Vandersteen, de vader van Suske en Wiske, houdt een praatje voor jong en oud (16.30 uur). Maandag 6 november: Hu- bert Lampo spreekt over Si- menon (14.30 uur); panel over de groeiende invloed van de psychiatrie in het gevangenis wezen met medewerking van een jurist, psychiater en de schrijver Lauryssens (16 uur). Dinsdag 7 november: Voorstel ling van „De Zwarte Gids voor België van Paul Koeck (14.30 uur); presentatie van 11 schrijvers voor de jeugd en hun werk (17.15 uur). Woens dag 8 november: aoademdsche zitting over het geweld in de wereld van vandaag met o.a. prof. J. Kruithof (16.30 uur). Donderdag 9 november; Jos Vandeloo vraagt u: Bent u ook zo'n Belg? (16 uur). Vrijdag 10 november: Een uurtje met de auteurs van het boek „Elf-kroegentocht door Antwerpen" (16 uur); zater dag 11 november: Manu Ruys en Hendrik Brugmans naar aanleiding van de boeken „De Vlamingen" en „Denkende aan Europa" (10.30 uur). Dr, H. Le Compte: „Hoe word ik 1000 jaar?", met inleiding' en inter view (15.15 uur). Zondag 12 november: Bert Struys over zijn tv-serie „Het zwaard van Ardoewaan" (14 uur); Paul Snoeck e.a. over „Jonge poëzie in Vlaanderen" (15.15 uur). Koningin Marie José tekent foto's naar aanleiding van het te verschijnen boek „Albert en Elisabeth, mijn ouders" (16.30 uur). Dit is nog niet de helft van het programma. Eenmaal op de beurs zijn deze bijeenkom sten gratis toegankelijk. Eindredactie Henk Egbers BRUSSEL (ANP) De joodse gemeenschap in België heeft bij de Belgische minister voor Nederlandse cultuur, Frans van Mechelen, telegra fisch krachtig geprotesteerd tegen de bekroning van een kinderboek. Het gaat hier om het boek „Ali de Guerrillero" van R. Swartenbroeckx, dat onder auspiciën van het (ka tholieke) „Davidsfonds". ver schenen is bij de uitgeverij De Standaard. Het boek werd be kroond ter gelegenheid van de 36e boekenbeurs van Vlaande ren-' De joodse gemeenschap stelt dat het boek het heldhaftige leven schildert van een „El Fatah"-lid. Het verheerlijkt Arabisch terrorisme, maakt een vergelijking tussen de hulp aan joodse gevangenen in Nazikampen en gevangen ter roristen en rechtvaardigt de ontvoering van een Israëlische minister. De joodse gemeenschap zegt (hoewel ze zich bewust is van het feit dat in een democrati sche samenleving elke vorm van censuur ongewenst is) te moeten protesteren tegen het feit dat een dergelijk boek, bestemd voor kinderen van tien tot vijftien jaar, bekroond werd zonder dat aan de ver reikende gevolgen van zo'n beslissing gedacht werd. UTRECHT (ANP) Het vo rig jaar oktober in Utrecht be gonnen experiment met een reeks wetswinkels is geslaagd, zo wordt geconstateerd in eer*, uitvoerige verantwoording van' de werkgroep wetswinkels van de juridische studentenvereni ging Utrecht. Ze hebben duide lijk in een behoefte voorzien, die eigenlijk voor rekening van het bureau van consultatie zou moeten komen. Het feit, dat informatie en adviesverlening 53 procent van de totale hulpverlening door de wetswinkels beslaat, met daarbij nog 11 procent bemid deling, toont volgens de werk groep duidelijk de leemte in de taakvervulling van de advoca tuur (werkende binnen het bureau voor consultatie). Gebleken is dat de wetswin kels in het algemeen een grote groep meest jongere mensen (20 tot 30 jaar) hebben be reikt. in tegenstelling tot de sociaal raadsman die veel ou dere mensen bij zich krijgt. ROTTERDAM (ANP) Vol gende week zal de eerste Ne derlandse groep bergingsdes kundigen naar Bangladesj ver trekken. Zij zullen daar dui- kerswerk verrichten bij de ha ven Chalna waar zeker zes ge zonken schepen liggen. Het zware bergingsmaterieel volgt daarna. De Verenigde Naties hebben dezer dagen aan een consortium van bergingsmaatschappijen op dracht voor het bergingswerk gegeven. De leiding zal in han den zijn van Smit Tak Interna tionaal Bergingsbedrijf N.V. te Rotterdam. Brieven voor deze rubriek moeien met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Het plan om in de Wouwse Plantage 6 hectaren bos te kappen, teneinde er golflinks aan te leggen, verdient maar één predikaat: schandelijk! Tot nog toe kwamen protesten tegen dit onzalige project hoofdzakelijk uit de hoek van milieuspecialisten. De gewone man ziet zich voor een voldongen feit ge plaatst en berust. Wat blijft hem anders over? Naar zijn mening is niet gevraagd en wanneer het betreffende plan openbaar wordt is alles reeds in zó vergevorderd stadium, dat van terugdraaien so wie so geen sprake kan zijn. Wie liet daar het woord „democratie" vallen? Hier in West-Brabant kan het op die manier gebeuren, dat een relatief kleine groep uit de bovenlaag van de be volking zijn luxe en elitaire sportwensen er doordrukt (rijk - invloedrijk, nietwaar?) ten koste van het merendeel van deze bevolking. Immers: de gewone burger staat nou bepaald niet te trap pelen van ongeduld om te gaan golfen. Hij zoekt zijn sport en ontspanning ih zaken als: fietsen, wandelen, en lo pen in en rond bijvoorbeeld de bossen van de Wouwse Plantage. Een weinig specta culaire sportbeoefening, en ze ker niet exclusief, maar daar om niet minder belangrijk voor grote groepen, zo niet het merendeel van onze bevolking. Het argument door de golflief- hebbers aangevoerd, als zou den de golflinks het natuur schoon van de Wouwse Plan tage niet benadelen, getuigt „mijns inziens van een naïeve kortzichtigheid. Straks wil men ons nog doen geloven, dat dit golfterrein een verrijking betekent voor het landschap! Essentieel is echter dat in de ze zich sterk vervuilende we reld, brokken natuur als de Wouwse Plantage voor ons al lemaal van vitaal belang zijn. En hoe langer hoe meer gaan worden. Bossen zijn de longen van een bepaalde regio. Zon der hen stikken we in de door onszelf geproduceerde stank. We kunnen ze niet missen! Golflinks wél! HALSTEREN Mevr. C. MARTENS- LAMBRIKS In hun boekje „Bommen voor Brood" leveren onder an deren prof. Verkuyl, Dolf Koppes en Bas de Gaay Fort- mann ernstige kritiek op de „NAVO-kern-strategie". Hoe fundamenteel en princi pieel juist deze kritiek is, le verde ons op 24 oktober een „Hier en Nu"-uitzending naar aanleiding van een „explosie ve" toestand in de bewakings- compagnie Van Heutz te Ha- velte. Zou het niet beter zijn de bommen maar niet langer meer in Havelte op te slaan, maar bijvoorbeeld hier in Woensdrecht? Of toch maar niet? BERGEN OP ZOOM JAN ENGBERS (PPR) UTRECHT (ANP) „Er bestaan nog psychotherapeuti sche poliklinieken waar prak tisch gesproken geen thera peutisch gesprek tussen pa tiënt en arts plaats vindt en waar het recept met tranquil lizers reeds tevoren klaar ligt, goed berekend voor drie maanden. De overvolle psychi atrische fondsspreekuren ma ken soms een dergelijke routi ne noodzakelijk". De Amster damse zenuwarts prof dr. J.A.M. Meerlo zegt dit in „De Ziekenfondsgids" van da fe deratie V.M.Z. Hij merkt daarin ook op, dat het lange wachten in de over volle wachtkamers „tegen alle regels der geestelijk hygiëne ingaat". De psychotherapie wordt ten slechte beïnvloed door de tranquillizer-woede, de pressie die door de farmaceutische re clame op de artsen wordt uit geoefend om uit een keuze van meer dan 500 kalmerende middelen het kleurigste pillet je voor te schrijven in plaats van het aanmoedigende ge sprek te beginnen dat de pa tiënt zo nodig heeft, aldus prof. Van Meerlo. Hij voegt hieraan toe, dat de patiënt vaak ook nog naar an dere specialisten wordt verwe zen die ieder op hun wijze iets uit de „trog" der tranquil lizers voorschrijven, zodat de patiënt tenslotte met een dure apotheek zit opgescheept die hem wel kalmeert maar hem psychisch niet helpt. Vele fondspatiënten voelen zich volgens hem afgescheept met een geleerd medicijn. Porf. Van Meerlo pleit voor een poliklinische „psychische eerste, hulp"; drie zittingen van twintig minuten waarin de patiënt zijn problemen al thans kan spuien. Aan een voortgezette behandeling, zou de fondspatiënt uit eigen zak een symbolische betaling moe ten bijdragen- Dit symbolische offer, aldus prog. Van Meerlo, heeft een diepe betekenis voor de patiënt en verzekert vaak zijn onbewuste medewerking met de behandeling. Tenslotte stelt hij dat de ziekenfondsen er goed aan zouden doen, in grote bevolkingscentra in- plaats van de ouderwetse poli kliniek aparte instituten voor psychotherapie op te richten, bemand met speciaal opgeleide artsen, verplegenden en socia le werkers.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 15