voor werkende Jongeren Beslag op inkomsten Krekelberg kunsthars viiipaslii Onrust in Chili duurt nosf voort lel vredesakkoord Eenheid binnen vakcentrales belangrijker dan politiek succesje kabinet Biesheuvel NYV wil linkse drie niet in hemd zetten „STOP HART OPERATIES EINDHOVEN ALLEEN K.B. VOOR EERSTE KIND BEVRIEZEN WEER GELDKWESTIE RON» FAMILIELID BELGISCH KONINGSHUIS Staatsgreep in Dakomey Moties pensioen ambtenaren en politiebeleid verworpen PORION I binnenland buitenland Pater niet in cel „Bevriezen DOE-HET-ZELVERS ATTENTIE! KLEPTOMAAN GENEZEN Wintervoordeel bij woningverbetering panty extra de panty die tegen een stootje kan Stemadvies Ongeloofwaardig Aarzeling „Adieu" Patiënten vragen: (Van onze corresDondent) BRUSSEL Walter Baels. broer van prinses Liliane en dus schoonbroer van ex-ko ning Leopold III van België overleed op 15 april 1964 te Parijs en liet 19 miljoen francs na aan een weduwe de Choi- seul-Prilin. aan de afdeling Pa- jotten-Land van de Nationale Hulp aan Gehandicapten, aan de stad Oostende, aan de ar men van de stad Madrid en aan de paters van Scheut. Tot nog toe hebben de erfgenamen nog geen cent ontvangen en vandaar dat ze procederen- Walter Baels was een man met een donker verleden. Hij was laatstelijk vice-gouverneur van de Bank van Katanga ten tijdë van Tsjombe, maar werd als zodanig ontslagen. Baels pro cedeerde in België wegens contractbreuk en mocht van de rechter bij Brusselse ban ken beslag leggen op 9 miljoen Belgische franken die eigen dom waren van het toen onaf hankelijke Katanga. Dat geldt is tot nog toe geblokkeerd. Be halve de ergenamen van Wal ter Baels maakt ook de natio nale Bank van Zaire aan spraak op de 19 miljoen. Na de heisa rond prins Karei (broer van Leopold en oom van koning Boudewijn) die door een zekere Allard 14 mil joen franc lichter gemaakt, zou zijn en nu volledig aan de grond zit, komt het proces om de miljoenen van Baels het Belgische hof erg ongelegen. RIJSWIJK (ANP) De je- zuët pater Ed. Krekelberg is gistermiddag niet in zijn huis in Rijswijk (ZH) gearresteerd zoals hij verwacht had. De pa ter, wegens het gooien van een steen door de ruit van een sexboetiek in Maastricht ver oordeeld tot f 75,- boete subsi diair 15 dagen hechtenis, wei gert 'de boete te betalen. Hij erkent namelijk de wet niet. op grond waarvan hij is ver oordeeld. Pater Krekelberg had aan de Rijswijkse politie laten weten donderdagmiddag thuis te zullen zijn voor het, geval de politie een arrestatie bevel wilde uitvoeren. In plaats van een arrestatie bevel kreeg pater Krekelberg donderdag via de Rijswijkse politie van de officier van jus titie in Den Haag de aanma ning alsnog binnen acht dagen betalen. Anders zal de boete via de deurwaarder worden verhaald op de inkomsten of bezittingen van pater Krekelberg. Pater Krekelberg zal het daar op aan laten komen maar hij vindt het „een vernedering voor de Nederlandse wet dat er eerst met hechtenis is ge dreigd en dat men nu is ge zwicht" COTONOU Reuter/AFP) In de Westafrikaanse staat Dahomey heeft het leger gistermiddag de macht over genomen. De presidentiële raad en de nationale raad gevende vergadering zijn ontbonden. Bij het presiden tiële paleis zijn schoten ge vallen, maar over slachtof fers is niets bekend. In de hoofdstad Cotonou is' alles rustig gebleven. De presidentiële raad was gevormd op 30 april 1970 en bestond uit drie leden die beurtelings gedurende twee jaar het presidentschap zouden vervullen. De huidige presi dent was de 55-jarige Justing Ahomadegbe. Over zijn lot en dat van een der andere leden var de raad. Hubert Maga, die tot 7 mei van dit jaatr presi dent wias, is nog niets meege deeld De derde man van de raad. Souroumignan Apithy, is met vakantie in Frankrijk. Het was de vijfde staats greep in Dahnmev sind-* het land m '960 on hankelijk werd van Frankrijk. O De mededeling, dat hij niet hoeft te „zitten", maar dat via beslag op loon of goederen het bedrag van de boete wordt in gehouden verwekte bij pater Ed Krekelberg de nodige hila riteit. it (Van onze pari. redacteur) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft twee moties van de positie over het politiebeleid en de ambtenaren-pensioenen verworpen. Beide moties waren door de socialist Laban inge diend en kregen nnalleen maar de steun van PvdA, D'66, PRR, PSP en CPN. De eerste motie vroeg de re gering meer geld beschikbaar te stellen voor het politieperso neel. De tweede wilde druk uit oefenen op de regering voor een open overleg tussen minis ter Geertsema van Binnenland se Zaken en de ambtenarenor- ganisaties over het pensioen bijdrage-verhaal. De gerings-, fracties lieten allen weten ver trouwen te hebben in de toe zeggingen die de bewindsman op beide terreinen had ge daan: hij gaat nu ook met de politiebonden praten over het salaris, dat de politiemannen krijgen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De regering heeft haar plan om de kinderbijslag voor het tweede kind te bevriezen te ruggenomen. Voorts gaat de overgrote meerderheid van de Tweede Kamer akkoord met het voorstel van de regering met terugwerkende kracht per 1 juli van dit jaar kinderbijslag te verlenen voor werkende jongeren, die een dag per week scholing en/of vor ming krijgen. Via een ammendement van de KVP'er Hermsen zullen ook naar schatting 10.000 kinderen van zelfstandigen onder de nieuwe regeling vallen. De regering heeftdaarbij gekozen voor een zo nauw mo gelijke aansluiting bij de be staande kinderbij slagregeldn- gen, waardoor volgens haar een einde wordt gemaakt aan een al enige tijd bestaande onevenwichtige situatie. Dat betekent d-at gezinnen van leerplichtige werkende jonge ren van 16 jaar en ouder een uitkering krijgen, variërend van f 12,66 tot f 23,28 per week (al naar gelang het aan tal kinderen). Volgens de KVP-fractie komt er door deze interimre geling een einde aan een stuk niet geringe onrust bij de werkende jongeren. Met na druk verklaarde de heer Herm sen, dat zijn fractie het lang uitblijven van het voorstel bepaald betreurt. Dat de kinderbijslag voor het tweede kind betreft. Twee weken gelden had de regering de Tweede Kamer al toege zegd dit plan nader te bestu deren. Oppositie en de KVP hadden er grote bezwaren te gen. Voor het afsluiten van een sociaal akkoord tussen re- ADVERTENTIE) Wat slecht te repareren lijkt4. lukt met PORION, de in Zwitserland ontwikkelde universele kunsthars VUL/STOP/PL AMUUR-MASSA. Gehruiksgereed, geen verlies van resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk karwei. Hecht op al les; op hout, steen, beton, metaal, tegels, glas, noem maar op, en zowel op droge als vochtige ondergrond. Onschadelijk voor de handen. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet. <g 1/2 kg 1 kg 2 kg 5 kg ƒ4,95 ƒ8,55 ƒ15,30 ƒ29,95 gering en bedrijfsleven (werkgevers en vakbeweging) is het schrappen van dit voor stel een belangrijke bijdrage. Min of meer was al bekend, dat-de regering dit plan op de lange baan zou schuiven. De vakbeweging heeft zich er steeds scherp tegen verzet. Wel handhaaft het kabinet zijn voornemen om de kinder bijslag voor het eerste kind te bevriezen. Staatssecretaris Rietkerk ÏSociale' Zaken) heeft de ver andering in de regeringsplan nen gisteren schriftelijk mee gedeeld aan de Tweede Ka mer. Hij wil nu dat het voor stel tot de bevriezing van de kinderbijslag voor het eerste- kind volgende week in de Tweede Kamer aan de oude komt. DEN HAAG. (ANP) Tegen de 52-jarige Rotterdamse kan toorbediende A. M. die in drie jaar tijd voor 80.000,aan goederen heeft gestolen uit win kels in de randstad Holland, heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag gis teren acht weken gevangenis straf met aftrek van voorarrest en voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering ge- eist. M. heeft precies acht we ken in voorarrest gezeten. Bij zijn eis hield de officier van justitie, mr. J. D. Lulofs, er re kening mee, dat M. in een psy chiatrische kliniek in Den Haag een nieuwe elektroshockthera pie heeft gevolgd, waardoor hij op dit moment van zijn klep- tomanie genezen is. Aan het eind van de behandeling, die vier maanden geduurd heeft, bleek M. bij bezoek aan win kels geen enkele aandrang meer te voelen om iets weg te ne men. Demonstranten in Santiago blokkeren de straat voor een politiewagen in de binnenstad. Ze werden met traangas ver spreid. DEN HAAG (ANP) Het rijksaandeel in het subsidie voor verbetering van wonin gen zal met 20 pet worden ver hoogd voor gevallen, waarin de werkzaamheden geheel binnen de periode 1 november 1972 1 maart 1973 door erkende bouwvakpatroons worden uit gevoerd. SANTIAGO (ANP) On derhandelingen om een einde te maken aan de nu twee we ken durende staking van vrachtwagenchauffeurs, winke liers en beoefenaars van vrije beroepen zijn gisteren in Chili onderbroken door straatge vechten en het sluiten van nog twee radiostations in Santiago. (Vervolg van pagina 1) (Van onze redactie buitenland) HANOI Het akkoord zoals door Hanoi gepubliceerd en door Washington „in grote lijnen" bevestigd omvat de volgende negen punten. 1. De VS eerbiedigen de on afhankelijkheid, soevereiniteit en onschendbaarheid van Viet nam, zoals in de akkoorden van Genève in 1954 erkend. 2. 24 Uur na ondertekening van de hestandsovereenkomst in heel Zuid-Vietnam beëindi gen de VS alle militaire acti viteit. De bombardementen en het leggen van mijnen in de Noordvietnamese wateren. De terugtrekking van de Ameri kaanse strijdkrachten en die van hun bondgenoten zal in 60 dagen geschieden. De beide partijen in Zuid-Vietnam, d.w.z. het leger van Saigon en het Bevrijdingsleger, zullen niet opnieuw met militair ma terieel worden bevoorraad, met uitzondering van het ver vangen van vernield materiaal, en zullen geen beroep doen od een buitenlandse adviseur. 3. De twee tegenstanders zuilen gelijktijdig met de te rugtrekking van de Ameri kaanse troepen hun gevange nen uitwisselen. 4. Het volk van Zuid-Viet nam moet zelf door middel van werkelijk vriie verkiezingen onder internationale controle over zijn toekomst beslissen om te komen tot „verzoening en internationale overeenstem ming". Er zal een bestuurs vorm onder de naam „Natio nale raad van verzoening en nationale eendracht" komen bestaande uit drie gelijke par tijen, die de toepassing dopf de revolutionaire regering en het bewind van de republiek Zuid-Vietnam moet bevorde ren van de getekende akkoor den en de algemene verkiezin gen moet organiseren. 5. De hereniging van Viet nam zai geleidelijk „met vreedzame middelen' worden verwezenlijkt. 6. Er zullen een militaire verbindingsoommissie van vier partijen en een van twee par tijen, alsmede een internatio nale controle en bew-akings- commissie worden gevormd. Dertig dagen na de onderteke ning van het akkoord zal een internationale conferentie voor waarborgen voor Vietnam worden gehouden. 7. Het vraagstuk van Laos en Cambodja zal worden gere geld op basis van de Geneefse Akkoorden van 1954 en 1962. 8. Commissies voor het ves tigen van nieuw-e betrekkin gen tussen Noord-Vietbam en de VS zullen in het leven worden geroepen. Zij zullen bijdragen tot het helen 'van oorlogswonden en de opbouw na de oorlog van de democra tische republiek Vietnam (noord) en Indo-China. 9. Dit akkoord zal na de ondertekening door de minis ters van Buitenlandse zaken van Amerika en Noord-Viet- nam op 31 oktober in Parijs van kracht worden. Gisteravond bleven tot diep in de nacht demonstranten de straten van Santiago bevolken. Zij wierpen met stokken en staken vuurtjes aan. Volgens de politie werden 30 mensen gearresteerd. De twee radiostations wer den gesloten nadat ze geduren de respectievelijk 23 en 90 mi nuten het regeringsprogramma hadden onderbroken en anti- regeringsleuzen en nieuws hadden uitgezonden. Journa listen en parlementsleden van de oppositie zeiden dat het voorschrijven van gecensu reerd nieuws „onwettig en te gen de grondwet" was. Demonstranten voor een van de radiostations poogden te ver hinderen dat de politie en re geringsambtenaren het gebouw betraden om het station te slui ten. De politie maakte gebruik van traangas en waterkanon nen om de menigte te versprei den. De regering heeft nu veer tien radiostations, waarvan vijf in Santiago, elk voor zes dagen gesloten. Het leger heeft het uitgaans verbod van middernacht tot zes uur 's morgens verscherpt door alleen in de uiterste ge vallen doorlaatpasjes te ver strekken. President Allende heeft ge zegd dat de staking Chili tot nu toe meer dan 100 miljoen dollar heeft gekost. (ADVERTENTIE) Hulde aan een ieder uwer die nog steeds de moed heeft om zich dag in dag uit te verdiepen in de grauwe ko lommen krants vol sociaal contract, partijpolitiek, milieu bederf, en hartzeer. Ik heb veel bewondering voor deze taaie volhouders, want een taai bedrijf is het Voor wie zich erin verdiept is het ook een boeiend bedrijf Dat zij degenen gezegd die wanhopen Immers, waarom maken we ons zo druk over al die moei lijke zaken? In de hoop, vrienden, dat er eens een maatschappij komt met niets dan goede sociale contacten, met politici die werkelijk aan een betere wereld bouwen en met alleen aan een betere image, een maatschappij met een schoon en leefbaar milieu, een maatschappij waar hartin farcten naar het rijk der fabe len zijn verwezen. Maar da's een lange weg. President Kekkonen is in ieder geval zo'n diplomaat, dat hij zich niet in zijn vingers snijdt. Ik heb zowa ar een over eenkomst ontdekt tussen de Grote Eddy Merckx en mijn eigen persoontje. Beide probe ren we namelijk met de grootste moeite om 50 km per uur te rijden. Het enige verschil is dat hij het op de fiets doet en de 50 km nog net niet gehaald heeft en dat ik in mijn autootje in allerlei bebouwde kommen alsmaar mijn best doe om niet harder dan 50 km te rijden. Daar zouden best wat meer automobilisten hun best voor kunnen doen. Aap wezen is trouwens ook niet alles. Een berichtje dat ik u toch niet wil onthouden, uit ons eigen land notabene. Een slingeraap uit het Noorderdie renpark in Emmen (Drente) bad deze week bij een rake lings overleefde ontmoeting met een trein de schrik van zijn leven. Het dier was losge broken en sprong in zijn vlucht vlak voor een aanstor mende trein. Hij was echter rap genoeg om verder te sprin gen en het vege lijf redden voor het staalmonster te red den. Op een onderdeel nazijn staart was hij kwijt. Een literair weekblad in Moskou pleegt op gezette tij den een zogeheten „morgen- hoest-onderscheidng" uit te reikenDitmaal ging de prijs naar ene Sjoeranov, ingenieur, die het gepresteerd heeft al 57 keer met roken op te houden. Een record op wereldniveau, wordt gezegd. Het vorige re cord stond op naam van de Amerikaanse schrijver Mark Twain met 50 maal. Hoe vaak hebt u het gepro beerd? (m de groene verpakking) (Van onze parlementaire redactiel DEN HAAG De voorzit ter van de Industriebond van het NVV - Arie Groene velt - blijft een belangrijk man in de sociaal-economische politiek van ons land. Verbaase hij be gin dit jaar vriend en vijand met zijn keiharde standpunt inzake het metaalconflict - een strijd om centen en een extra pilsje -, ook bij de onderhan delingen over liet sociaal con tract komt hij in de laatste fase van de strijd met een totaal gewijzigde opstelling. Hij weet onder het mom van de eenheid binnen de vakbe weging zelfs een sociaal con tract tussen regering en socia le partners te voorkomen, als we tenminste het blad van het NVV De Vakbeweging moeter geloven. Achter die onverzoenlijk- houding van Groenevelt schui len diverse redenen, waarvar de politieke de overhand heb ben. Dat was tijdens het me taalconflict ook al zo. HoeweJ de strijd toen in eerste instan tie ging om meer centen. speelde de hegemonie van de NV V-Industriebond over de beide andere NKV- en CNV- bonden de hoofdrol. Een con flict over tienden van procen ten werd aangegrepen om een politiek doel te verwezenlij ken. Het lijkt er op dat het ook deze keer zo zal gaan. Immers, terwijl het overleg orgaan van de drie centrales eensgezind liet weten geen en kel stemadvies aan de leden uit te brengen, ging NVV's Groenevelt buiten die vergade ring tekeer tegen dat stand punt van de centrales. En er kwam prompt een stemadvies van die kantde leden van de NW-Industriebond werden opgeroepen tijdens de komen de kamerverkiezingen op een van de drie progressieve par tijen, PvdA, D'66 en PPR te stemmen. De NVV Industrie bond wilde de aan de vakbe weging trouwe linkse drie niet in hun politieke hemd zet ten. Er werd Groenevelt echter geen rust gegund. Want wat eigenlijk niemand meer ge loofde gebeurde toch: tijdens het gesprek met de sociale parners over het sluiten van een sociaal contract kwam de regering-Biesheuvel op prak tisch alle eisen van de vakbe weging tegemoet, uitgezonderd de verhoging van het boge BTW-tarief en de maatregelen voor kleuter- en basisonder wijs. De vakbeweging stond stomverwonderd. En iedereen zag het sociaal contract al zit ten. Ook Arie Groenevelt, dus ging hij ana het werk,op de zijn zo bekende manier. Na het geven van een stem advies aan zijn leden, kon hij een akkoord met de rege ring-Biesheuvel - de tegen standers van zijn linkse drie - niet meer verkopen. Dat zou te doorzichtig zijn. En onge loofwaardig. In zijn ogen zou den de leden van in ieder geval zijn (militante) bond geen akkoord slikken met de critici van de linkse drie. De laatste maanden heeft met na me de PvdA in en buiten het parlement de eisen van de vakbeweging politiek vertolkt. Bij de debatten in de Kamer over dë politiek van de rege ring-Biesheuvel hebben de linkse drie steeds aangevoerd, dat met dit regeringsbeleid nooit een sociaal contract met de sociale partners zou kunnen worden afgesloten. PvdA, D'66 en -PPR zouden lelijk in hun hemd komen te staan, als plot seling bleek dat er met dat regeringsbeleid wel degelijk een sociaal akkoord tot stand zou kunnen komen. Groenevelt verzette zich dus fel tegen een eventueel ak koord. Omdat NW-voorzitter drs. Harry ter Heide al had laten weten, dat zijn verbond atleen akkoord zou gaan met de regering als alle aangeslo ten bonden dat standpunt zou den steunen, gooide Groene velt de knuppel in het vak- bondshok en kwam die een heid in gevaar. Diezelfde Groenevelt kwam toen op het idee. dat hij in een eerder stadium ook al eens zo iets had gesuggereerd, namelijk het sluiten van een akkoord op centraal niveau tussen werkgevers en vakcentrales. Het door de Stichting van de Arbeid uitgewerkte concept sociaal akkoord, waarover in grote lijnen overeenstemming bestond tussen werkgevers en werknemers, zou als basis voor een dergelijk centraal akkoord kunnen dienen. Ver schillende zaken worden niet exact in het akkoord opgeno men. De vakbeweging wil daarmee duidelijk de deur openhouden voor de volgende 'regering. Een sociaal contract met dit kabinet zou ook de volgde regering - misschien van andere samenstelling dan deze - binden, zonder dat de door dé bonden gestelde eisen zouden worden ingewilligd. De aarzeling die bij de werkgevers ontstond, was be grijpelijk. maar oók voor hen was een akkoord - hoe - dan - ook blijkbaar belangrijker dan geen sociaal contract. Want bij het ontbreken van overeenstemming tussen beide sociale partners zou de rege ring wel gedwongen zijn naar een loon- en prijsmaatregel te grijpen. En dat hebben de werkgevers vorige week nog verworpen. Bovendien, de za kelijke inhoud van de vak- bondsvoorstellen zijn redelijk en wijken niet in de belang rijke mate af van wat eerder in de Sociaal-Economische Raad was overeengekomen Restte de vakbeweging nog een goede verpakking te zoe ken voor haar afwijzing van een sociaal contract met de regering-Biesheuvel. Die werd snel gevonden. Het overlegor gaan van NVV, NKV en CNV stelde een nieuw pakket eisen op: minimum-eisen, zoals drs. Harry ter Heide het zei Over deze nieuwe eisen van de vak bonden zou de regering niet meer kunnen praten: aanvaar den of geen sociaal contract. Aangenomen moet worden, dat de regering onmogelijk op die nieuwe eisen kan ingaan Zo dat - samen met het NVV- blad De Vakbeweging - adieu sociaal contract - kan worden gezegd. Sterkte. MERIJN. (Van een onzer verslaggevers) BREDA - EINDHOVEN De Nederlandse hartpatiënten vereniging heeft donderdag een telegram gestuurd aan dn rijksinspecteur voor de volks gezondheid in Noord-Brabant waarin wordt gevraagd: met spoed een onderzoek ip te stellen naar de door de medische staf van het Binnen- ziekenhuis te Eindhoven voor gestelde chirurgen dr. Evs- bouts. dr. Herman en dr. Mas- schour voor het verrichten van open hartoperaties. in afwachting van de re sultaten van dit onderzoek in het belang der patiënten een operatiestop voor dit cardio- chirurgisch team in te stel len. De hartpatiëntenvereniging vreest dat het voorgestelde te- team niet aan de eisen kan vol doen voor verantwoord opereren. Een telegram van dezelfde streking is naar de minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne gezonden. Gistermiddag heeft de rijks inspecteur voor de Volksge zondheid in Noord-Brabant, dokter W. J. Ch. van Gestel, in het Binnenziekenhuis zowel het bestuur als de onderne mingsraad gehoord met het oog no een aan h» minister uit te brengen rapport.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 13