Jubileum in teken van woning bouw «33»* „Karakter streken weg door gelijkvormigheid hoogbouw" Bejaardenbond Ter hole bad drukke weken STREEK-V.V.V. GOED IN „STEMMING" Twee leiders in bedrijfs- volleybal LEZING OVER NATUUR EN VERVUILING „NU OOK IN KLEINSTE DORPEN GROOTSTE WOONCOMFORT" WN houdt weer cursus in Sint-Jansteen Rejaardenschietinf! in Groenendijk POTTERS stad streek Schietingen in Koewacht Clinge AFREMMEN -er GASTSPREKER OP JUBILEUMFEEST VAN WONINGBOUWVERENIGING Geharrewar rond verkiezing dagelijks bestuur Blankenberge stopt kampeeroorlog NIEUW KOOR IN SLUISKIL Graauwenaar Roels schiet hoge vogel de panty die tegen een stootje kan Sas Gent van Donderdag 26 oktober 1972 (Van een onzer verslaggevers) AXEL Het'25-jarige jubileum van de regiona le Zeeuwsch-Vlaamse woningbouwvereniging in Axel heeft woensdag ge heel in het teken gestaan van de woningbouw. Niet alleen hield de heer Van Leeuwen een inleiding over woonmilieu, maar daarbuiten is er nog uit voerig gediscussieerd. Centraal op deze bijeen komst en de daarop vol gende receptie stonden vier jubilarissen. Ze zijn vanaf het begin betrokken bij de ontwikke lingen en daarvoor zijn ze gisteren in de bloemetjes ge zet. Het waren voorzitter W. Bartz, P. Andriessen, J. Gernaert en F. de Waal. Zij hebben indertijd het ini tiatief genomen tot de oprich ting, daartoe geïnspireerd door de enorme woningnood, vlak na de oorlog. De jubilaressen hebben als blijk van waarde ring ieder een cadeau gekre gen. Ze werden toegesproken namens de woningbouwvereni ging door de heer J. van de Voorde, die eraan herinnerde, dat er in 1947 niet alleen ge brek aan woningen, maar ook aan bouwmateriaal was. „Er was visie en moed voor nodig om met de herbouw te begin nen", aldus de heer Van de Voorde ,die het vervolgens een „gigantische taak" noemde om de volkshuisvesting in Zeeuiwsch-Vlaanderen op een hoger peil te brengen in de afgelopen decennia. „Nu kom je zelfs in de kleinste dorpen woningen tegen met het groot ste wooncomfort". Een zeer grote verdienste noemde bij ook de bouw van de bejaarden woningen in Zeeuwsch-Vlaanderen. „Er is kritiek op uw werk geweest de aondagschieting bij Guchteneire in Koe- (Van onze correspondent) KOEWACHT Aan de pa- lingsehieting in café G. van Rumste in Koewacht (België) hebben 74 schutters deelgeno men. De hoge vogel en de eerste zijvogel werden gescho ten door Camiel de Footer en de tweede zijvogel door Paul Martens, die ook de meeste kleine vogels voor zijn reke ning nam. namelijk vijf stuks- Aan J. de wacht België, werd door 54 schutters deelgenomen. De ho ge vogel ging naar P. van de Steen en de beide zij vogels waren voor R. Samen en A. Marten allen uit Koewacht. De meeste vogels werden gescho ten door Bea van de Steen uit Koewacht. Aan de zondagschieting ge organiseerd door de schutters- maatschappij „Nooit Gedacht" in zaal José bij A. de Kind namen 47 schutters deel. Dp eerste hoge vogel was voor R. Kind uit Koewacht en de tweede voor J. Paling uit Hei kant. De eerste zijvogel ging naar E. Baert en de tweede naar W. Rombout uit Koe wacht. De meeste vogels wa ren voor R. Baert uit Koe wacht. vijf stuks. Frijskaarting Met de na dering van het winterseizoen zal de plaatselijke afdeling van het NKV weer een aantal prijskaartingen houden. De behaalde punten op ieder van deze kaartavonden zullen dan beslissend zijn voor het beha len van het kampioenschap van dit winterseizoen. De eer ste prijskaarting za-1 plaats hebben op zaterdag 28 oktober a.s. in het café bij C. Weee- maes. De kaarting zal beginnen om half zeven 's avonds. en er zal nog wel kritiek op komen, maar dat moet u niet weerhouden om door te gaan met uw werk", zo zei hij tot de j-ubilaressen. Het was ver volgens voorzitter Bartz zelf, die dankte voor dit huldebe toon. „I-k zou over de woning bouwvereniging een boek kun nen schrijven, waar u bij zou kunnen lachen, maar ook hui len". Hij memoreerde dat de woningbouwverenigingen de afgelopen jaren ook een belang rijke taak hebben gehad bij het opvoeden van de huurders. Zo heeft men de mensen on der andere het gebruik van een douche moeten leren, al dus de heer Bartz, en het feit, dat een keuken niet is om in te wonen- „Dat een hiuis er is om in te wonen is nu een algemeen aanvaard principe, maar dat was vroeger an ders. Vooral op het platteland. Verder sprak de heer Bartz de hoop uit, dat de woning bouwvereniging eertijds nog eens over de financiële midde len kan beschikken voor de aanstelling van maatschappe lijk wekers, die de band tussen huurder en vereniging kunnen verstevigen. Uit de praktijk is gebleken dat daar aan grote behoefte bestaat. Verder hield hij een vurig pleidooi voor een grotere sa menwerking tussen de Zeeuwsch-Vlaamse woning bouwverenigingen. Directeur Th. van Rooij had bij de ope ning van de bijeenkomst tot zijn teleurstelling al moeten constateren, dat egen enkele vertegenwoordiger van de an dere woningbouwverenigingen aan de uitnodiging gehoor had gegeven om naar Axel te komen. Verder merkte de heer Bartz tot slot nog op: „Zolang er geen industriële inpulsen komen, moeten we de activi teiten in Zeeuwsch-Vlaande ren afremmen om leegstand te voorkomen". De jubilaressen en de genodigden werden later nog toegesproken door burge meester M. K van Dijke, die eveneens veel waardering toonde voor het werk van de vereniging. 0 De jubilarissen (onder wie rechts pastoor B. de Jongne. men felicitaties in ontvangst. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) SINT-JANSTEEN De af deling Sint-Jansteen van Vei lig Verkeer Nederland, zal bij voldoende belangstelling bin nenkort weer een verkeerscur- sus en-of pechcursus organise- De bedoeling van de ver- keerscursus is die automobilis ten, die hun rijbewijs reeds geruime tijd bezitten een „op- frissertje" te geven. Deelname ls zowel voor leden als voor niet-leden geheel gratis- In de pechcursus wordt geleerd om kleine storingen aan een auto op te sporen en te verhelpen, maar ook deze te voorkomen. Het volgen van de cursus kost voor leden 10 gulden en voor niet-leden 15 gulden. Opgave voor deelname kan geschieden bij R. Eeman en bij de overige bestuursleden van de afdeling Sint-Jansteen. (Van eeni onzer verslaggevers) GROENENDIJK Vandaag wendt bij E. Morcus in Groe nendijk een ibejaaiairdenschie- ting gehouden. Deze begint om 14 uur. Sommige charmante ding, (Van een onzer verslaggevers) AXEL „De moderne mens kan zijn eigen identiteit nau welijks handhaven als gevolg van de massaproduktie in de industriële woningbouw. Bij het bepalen van tal van regels wordt vaak te weinig rekening gehouden met de behoeften en verlangens van de mensen en dat levert allerhande frustra ties op en de zo bekende flat neurose. Zelfs als in het sys. teem van de massale woning bouw in Nederland op dit mo ment rigoureuze wijzigingen aangebracht zouden worden, zouden de gevolgen van het huidige systeem nog erg lang merkbaar zijn", aldus de heer H. van Leeuwen, lector aan de Landbouwhogeschool in Wage- ningen. De heer Van Leeuwen sprak gisteren in Axel tijdens heit 25. jarig bestaan van de regionale Zeeuwsch-Vlaamse woning bouwvereniging. Een ander bezwaar tegen de huidige gang van zaken in de woningbouw is, dat tal van streken in Nederland door hun gelijkvormigheid in de hoog bouw hun eigen karakter ver. liezen. De heer Van Leeuwen noemde dat een ongewenste ontwikkeling. Een bezwaar is volgens hem ook, dat de woningbouw nog steeds een mannenaangelegen- heid is. „Als er eens wait meer meisjes naar de LTS gingen en daar leerden metselen, dan zou dit beslist ten goede komen aan de kwaliteit van de woningen", aldus zijn beitoog. Met betrek king tot de situatie in (Van een onzer verslaggevers) TERHOLE De twaalf jaar bestaande bejaardenbond van Terhole heeft een zeer druk programma achter de rug. De jongste activiteit daarin is een bezoek aan het Stadstheater van waar men een toneelstuk van Tsjech ow heeft Gent geweest, bijgewoond. De spelers zowel als de be zoekers hadden enige tijd no dig om in de juiste sfeer te komen, maar toen de vaart eenmaal in het spel zat, heeft iedereen ademloos genottn. Na het bezoek aan Gent werd op de terugreis in Oostakker halt gehouden voor een koffiepau ze. Eerder al hebben de 65-plus- sers van de bond de dag van de patroonheilige van de orga nisatie gevierd. Dat is de hei lige Michael. Een naam die Indertijd gekozen is, omdat het oudste lid van de 12 jaar geleden opgerichte afdeling zo heette. Ter gelegenheid van deze viering werd er in het dorpshuis een mis opgedragen, omlijst met gregoriaanse mu ziek van de onlangs door het koor van Sint-Jansteen uitge brachte lp. Na de mis was er een koffietafel. Begin deze maand heeft de bejaardenbond verder nog bezoek gehad van een echtpaar uit Nijverdal, dat bekendheid wil geven aan een vlak na de tweede wereldoor log in Duitsland opgerichte congregatie van „Mariensch- western". Door middel van een klankbeeld kregen de be jaarden een inzicht in de doel stelling van deze orde (ver zoening brengen) en de won derbaarlijke vooruitgang en verspreiding tot In andere we relddelen. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBTJRG Tijdens de eerste bestuursvergadering van de Stichting Streek-VVV West-Zeeuwscli-Vlaanderen in het Oostburgse gemeentehuis, is het dagelijks bestuur d.b. gekozen. Tevens werd een voorzitter aangewezen. Het dagelijks bestuur werd officieël geïnstalleerd door de voorzitter van de Provin ciale Zeeuwse VVV, Mr. H. Bruin, die de nieuwe voorzitter J. Schippers, symbolisch een voorzittershamer aanbood. Voordat de definitieve sa menstelling van het dagelijks bestuur een feit was, is hoero ver uitvoerig gestemd en ge discussieerd. De eerste ver warring ontstond toen het laatste d-b.-lid gekozen moest worden. Hiervoor ressorteerden uiteindelijk de heren Van Lere uit Cadzand en J. Heyboer uit Breskens. De eerste stemming hierover werd overgedaan, omdat een der leden de bedoe ling der stemming niet had begrepen en een paar leden graag opnieuw wilden stem men, waarbij eerst werd over eengekomen, dat meerderheid van stemmen zou gelden. Het werd tenslotte de heer Van Liere. Maar daarna begon de ver warring pas goed. Een bepa ling in de statuten schrijft voor, dat voor elk lid van 't da gelijks bestuur een plaatsver- ger gekozen diende te worden. Na veel gepalaver, waarbij werd voorgesteld het artikel in de statuten te vergeten, te schrappen, of zo maar drie mensen aan te wijzen, werd besloten hierover vier maal afzonderlijk te stammen, om dat de drie gemeentelijke ver tegenwoordigers in het zeven man tellende bestuur al een vervanger hadden. „Ik heb voor die statuten al in een eerdere bijeenkomst gewaarschuwd" aldus drs. Vroegop, voorzitter van de Oostburgse VW. „Aan statu ten en huishoudelijk re- glemetn had meer aandacht ge schonken moeten worden", zo zei hij. Overigens bedankten zowel de heer Vroegop als de heer Heyboer al bij voorbaat voor de functie als reservelid vror 't dag. bestuur. Uitein delijk bleken 15 stemmingen nodig te zijn om het dagelijks bestuur en reserves aan te wijzen. Het dagelijks bestuur is als volgt samengesteld: voorzitter H. Schippers, Groede. Leden: W. Dierick, Aardenburg, L. van Liere, Cadzand, A. van Beysterveldt, Sluis en de ge meentelijke vertegenwoordi gers, burgemeester mr. H. van den Beid, Sluis, wethouder G. Claeys, Oostburg en gemeente secretaris J. Paridaen uit Aar denburg. Zeeuwsch-Vlaanderen zei de heer Van Leeuwen: „Als de ge. zamenlijke woningbouwcorpo raties in Zeeuwsch-Vlaanderen verantwoordelijk zijn voor 25 procent van de sociale woning bouw, dan betekent dit een ge. motiveerd recht op deelname in de beleidssfeer". Samenwer king van woningbouwcorpora ties in de regio noemde hij een voorwaarde voor een bevredi gend lokaal, regionaal en pro vinciaal beleid. (Van een, onzer verslaggevers) BLANKENBERGE Tij dens de laatste raadsvergade ring heeft het schepencollege van Blankenberge besloten de ontruimingawerkzaamheden op de campings Korenbloem, Zeegeruis, Ponderosa en Cam ping 29 stop te zetten tot na het weekeinde van Allerheili gen. Het college heeft deze be slissing genomen om alle kam peerders rustig de tijd te gun nen hun bezittingen van deze campings te verwijderen. Zoals bekend is een storm van protest opgelaaid toen, na herhaalde malen gewaar schuwd te hebben, het stads bestuur met harde hand een camping ontruimde. Hierbij viel voor honderdduizenden franken schade te noteren. Op de plaats van de campings zijn gemeentelijke nutsbedrijven geprojecteerd, zoals een zwembad. (Van onze correspondent) SLUISKIL Na de defini tieve breuk in het r.-k. zang koor hebben zich thans twee groepen gevormd- Nieuw op gericht is een groep onder lei ding van de heer G. de Wijn te Hulst die een ander thema gekozen heeft voor het zingen, namelijk klassiek. Er is- ook al een bestuur gekozen bestaande uit de he ren M. de Smet, voorzitter; A, Bleijenberg, secretaris en pen ningmeester L. Baert, respec tievelijk F. de Rijcke. Com- nissaris en tevens tweede di rigent is de heer J. van Kau- ter. Het nieuwgevormde koor telt 17 leden. Het eerste optre den van dit koor dat de naam „Intermezzo" kreeg zal plaats vinden tijdens de Kerstvolks zang. Clinge Ondertrouwd: A. van Mieghem en G. Merckx, M. van Broeck en G. Goe- thals- Overleden: P. Rottier, P. Bolssens, echtgenoot van C. Drumont. Geboren: Ralf zoon van U. Bartsch en J. Hierbaut. GRAAUW Ondertrouwd: J. Weemaes en A. Jaspaert uit Zulte in België, A. de Maayer uit Kieldrecht en A. Phara- zijn. Geboren: Nancy, dv J. van Troost en I- Mahu. HEIKANT Ondertrouwd: M. van Hooye en J. van Steenhoven, G. Vermeulen en M. Rietjens. HULST Ondertrouwd: F. Weemaes en M. de Witte, J. van Bunder en S. de Clercq, R. de Letter en R. van Esbroeck, R. van Goethem en L. Hey- dens, J. de Vleeschouwer en C. Roels, K. Erpelinck en J. de Witte, W. van de Brande en T. van Dorst. Overleden: J. Blommaert, echtgenote van G. Burm. (Van onze correspondent) HULST Aan een schie ting op de liggende wip in café A. Lijbaart te Huist na men 25 schutters deel. Er werd geschoten op een wip. De uitslag is als volgt: de hoogvogel werd geschoten door Roels te Graauw, de eer ste zijvogel door F. van Swaal te Hulst, de tweede zijvogel was voor M. van Damme te Hulst. 5 (ADVERTENTIE) (in de groene verpakking) KLOOSTERZANDE On dertrouwd: M. Bur en A- Sturm. Geboren: Ever, zv P. Heme- laer en M. Maas, Janette dv E. Jonkheym en A. de Keyser, Christel dv W. Asselman en L. van Kruyssen. Overleden: S. Braem, echt genote van A. Wullaert. KOEWACHT Onder- - trouwd: F- van Engelen uit Heeze en O. Bracke, L. Buys en L. Luteyn, L. Mangnus uit Boschkapelle en T. Baert. Overleden: M. Zwartele, echtgenote van C. v. d. Broeck, C. de Schepper echt- genoot van M. Janssens, A. Janssens echtgenoot van E. Buysse. LAMSWAARDE Onder trouwd: F- de Bakker en J. van Dorsselaer. N. Bolleman en S. Platjouw. Overleden: P. van Laer, echtgenoot van A. Goossen, V. van Mol, echtgenote van L. Vereecken. NIEUW NAMEN Onder trouwd: O. Bracke en A. de Klerk uit Stekene, A- van Linbergen uit Kruibeke en R. Buysrogge, W. Visschers uit Bavel en M. Verbist. Overleden: P. de Koster, E. Picavet, echtgenote van P. van Damme. Geboren: Johan, zoon van F. de Loos en R. de Brouwer. OSSENISSE Onder trouwd: F. Voet en E. de Maat. SINT JANSTEEN Onder trouwd: W. Smet en R. D'Hoog-he, T- van Swaal en M. van Remortel, J. Vincent en M. van Dorsselaer, W. van Laeren en A. Valke. Overleden: P. Hageman, P. Verhelet. STOPPELDIJK Onder trouwd: A. Sponselee en R. Wallaert. Overleden: G. Hermans, J. Raas, C. de Schepper. Uitslagen tafeltennis In het kader van de jubileumvie ring van de personeelsvereni ging ON A in Sas van Gent zijn tafeltenniswedstrijden ge speeld. In totaal hadden zich 18 deelnemers gemeld en wer den 32 wedstrijden gespeeld. De uitslagen waren als volgt: enkelspel: 1 R. de Cooker, 2 J. van Alen, 3 C. Nanninga; dubbelspel: 1 G. Bogoert-F. Bockstael, 2 R. de Cooker-S. Nessen, 3 J. Roe- landt-H. Kok. De voetbalwedstrijd, volgen de week tegen een team van Veronica, zal muzikaal worden opgeluisterd door het majoret- tenpeloton uit Westdorpe, hierin bijgestaan door de drumband van de Scouts uit Sas van Gent. (Van onze correspondent) HULST In de heren eerste klasse van de bedrijfsvolleybal- competitie afdeling Hulst zorgde Watneys 1 voor de grote ver rassing door Clitex Sport 1 de eerste nederlaag te bezorgen. De Watneys heren speelden tegen het Clingse team hun beste wedstrijd tot op heden en op hun 2-1 overwinning valt niets aan te merken. PMC 1 was de lachende der de, want de PTT-Mïiockcom- binatie staat nu met evenveel punten als Cldtex Sport boven aan de rangschikking en heeft een wedstrijd minder ge speeld. CVC heeft zich tegen Lybeert Verstaeten uitstekend verdedigd maar had toch te weinig kracht om het de man nen uit Kapellebrug echt moeilijk te maken. Deze laat- sten wonnen dan ook vrij vlot met 30. De wedstrijd tussen de twee zwakkere broertjes Ambulo 2 en Voorwaarts 1 eindigde op een verdiende 21 overwin ning voor de Ambulo-heren, die meteen hun eerste winst- (Van een onzer verslaggevers) AXEL De Hulster bioloog M. P. Sponselee en mevrouw mr. C. Kannegieter zullen bei den een lezing houden in het kader van het cultureel con tact Axel. Dat gebeurt op res pectievelijk donderdag 2 en 9 november in het culturele cen trum „De Halle" in Axel. De heer Sponselee zal het hebben over de onderlinge re laties en kringlopen van de natuur. Ieder organisme heeft relaties met andere organis men. De beïnvloeding is vaak wederzijds en ook niet biolo gische invloeden spelen een rol. Omgekeerd heeft bijvoor op bodem en klimaat. Al deze relaties zouden zodanig kunnen verlopen, dat uiteindelijk de beglngcomponent verdwijnt en er een grote massa eindprodukt is. Bijvoorbeeld: alle ijzer is op, maar we hebben een mas sa auto's. De vraagt dringt zich dan op: hoe komen wij van auto's weer tot ijzer? Dat is in deze tijd van hoige con sumptie een zeer actuele vraag. Een en ander zal in De Hal le aan de hand van een aantal voorbeelden worden toege licht. Mevrouw Kannegieter zal een inleiding houden over de sociaal-economische aspecten van de milieuhygiëne. De mo derne mens is dualistisch aan gelegd. Hij is natuurmens, evenals andere schepselen en hij is afhankelijk van het voort bestaan van het economische systeem, waartoe hij behoort. Bedreiging daarvan betekent een bedreiging van het voort bestaan van de mens. Milieuverstoringen hadden reeds plaats voordat de mens zdoh als cultuurwezen begon te ontpoppen: vulkanische uitbar stingen en bosbranden brach ten het evenwicht in het eco nomische systeem van tijd tot tijd in gevaar. Naarmate de mens echter de natuur meer naar zijn hand trachtte te zet ten, veroorzaakte hij ook steeds meer verstoringen in het natuurlijk milieu. Vanaf het ogenblik, dat de mens een begin maakte met de beheer sing van die natuur, tot de toestand van het moment, waarin de mens althans in de geïndustrialiseerde landen een gevaar is geworden voor het milieu en daardoor voor zich zelf, zijn verschillende etappes aan te wijzen: de agrarische, demografische, industriële technologische en consumptie revolutie. Een doeltreffend milieube leid is pas mogelijk als inter nationaal dezelfde voorschrif ten gelden, aldus een toelich ting op het onderwerp van mevrouw Kannegieter, zoals die staat te lezen bij de aan kondiging van deze lezing. Op 22 februari spreekt mevrouw H. Karreman-Vermeer, psy chotherapeut uit Rotterdam over de controverse „jongeren en ouderen". punten in deze competitie be haalden. Voorwaarts is than* het enige team dat nog pun- tenloos is Voor Lybeert Verstaeten werd het een goede week want ook de tweede wedstrijd tegen KPJ 1 besliste het met 30 in het voordeel. Voor Ambulo 1 dat opnieuw verloor begint de toekomst er maar somber uit te zien. Ditmaal was het Bol Sport dat de kam pioen van vorig jaar met 21 terugwees. Na twee sets ston den beide teams met 11 ge lijk maar door de derde set met 158 te winnen beslisten de oud-leerlingen de strijd in hun voordeel. Tweede klasse: Voorwaarts 2 toonde zich tegen Racing Daf het beste team en stuurde de automobielmannen met een 31 nederlaag naar huis. WC werd geen moment bedreigd door Clitex Sport 2 en won gemakkelijk met 4—0. Voor PMC 3 leek er tegen Janseni- us na twee sets nog niets ver loren, maar het combinatie team liet het daarna erg zitten en verloor met 3—1. GVC dat de twee eerste sets verloor van KPJ 2, herstelde zich uit stekend maar uiteindelijk was het toch KPJ 2 dat nipt maar verdiend won. PVH tegen PMC 2 werd een evenwichtige wedstrijd tussen twee gelijk waardige teams die hard voor de overwinning hebben gestreden. Het was PVH dat na drie sets de strijd met 21 in het voordeel besliste.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 7