üOoQg)®®^ Huisvrouwen gaan feest vieren in Terneuzen De Stem/De Vrije Zeeuw Oude Sasse vesting in beeld COKESFABRIEK HULDIGT H. VAN DEN BOS NSM-directie zet jeugd aan tot studie ONDERZOEK IN BEDRIJVEN IN VOLLE GANG Nieuw Esso album (1,45) met gratis kleurenfoto's stad in zeeland ZAAMSLAG van Uitslag zeehengel- wedstrijd Bij veertigjarig jubileum Bestuursschool kijkt Terneuzense raad op de vingers Naar pendelmotieven VEEL LOF BIJ AFSCHEID J. SIMONS Donderdag 26 oktober 1972 (Van onze correspondent) TERNEUZEN De afdeling Terneuzen en om streken van de Nederlandse Vereniging' van Huis vrouwen viert zaterdag haar veertig-jarig bestaan. Het bestuur houdt die dag in de kantine van de MTS BERGEN OP ZOOM Roxy, 20 uur: Terugkeer van Dracula 18 j. Plein 13, Kermis. Gem- Museum Markiezen hof, expositie Bergen belegerd 1622 (t.m. 29 okt.). Dag. 14-17 uur, bovendien ma. t.m. vrijd. van 10-12 uur. Hal Stadhuis, Grote Markt, tentoonstelling van de maand van Martha van Meurs-de Jong (t.m. 31 okt.). Ma. tm. vrijd. van 9-12.30 en van 13.30-17.30 uur. GOES Prins van Oranje, 20 uur: „Weerzien met Indonesië", le zing met kleurendia's en mu ziek door Hugo F. Volkersz. KORTGENE Galerie Les Deux Chapeaux, expositie kunstschilder Hans ter Keurs t.m. 3 nov. Dag. van 9-21 uur. MIDDELBURG vrijd. en zat- om 20 uur. Za terdagen en de feestdagen 1 en 15 november ook om 15 uur. Op ma. geen voorstel ling. Kon. Museum v. Schone Kunsten, expositie Jos Hen- drickx t.m. 24 nov. Expositie Research-Group-Hasselt t.m. 11 nov. ASSENEDE Galerij Marg. de Boevé ex positie Balder t.m. 29 okt- GENT Kon. Ned. Schouwburg, 20 uur: „Kwintet 1972" van vijf Vlaamse auteurs. Galerij Plus Kern, Gebroe ders van de Veldestraat 24, expositie Raoul de Keyser t.m. 27 okt. Dag. van 14-18 uur. aan de Industrieweg te Terneuzen een receptie en 's avonds om acht uur is een cabaretvoorstelling in het Zuidlandtheater, waarbij ook de echtgenoten van de leden welkom zijn. City, 20 uur: The Aristocats a.l. Schouwburg, 20 uur: „Een oogje op Amelie", blijspel van Georges Feydeau door het Rotterdams Toneel. ROTTERDAM De huidige presidente van de afdeling, mevrouw J. W. Hamelink-van den Hoorn, is diep in de archieven van de vereniging gedoken om er in terug te vinden dat er. onder (voorlopig) voorzitterschap van mevrouw Van Pienbroeck- Koopmans, op 18 oktober 1932 een oprichtingsvergadering werd gehouden in een met veel bloemen versierd Luxor- theater te Terneuzen. Deze mevrouw Van Pienbroeck wist de Terneuzense dames van die tijd zodanig te begeesteren, dat er meteen een afdeling met een flink aantal leden kon worden opgericht. Het is een bloeiende afdeling gebleven. Alleen tij dens de oorlog lagen de activi teiten stil. Een van de doelstellingen: het verlenen van bijstand in de ruimste zin des woords aan de Nederlandse vrouw in haar huishoudelijke en gezinstaak, is een belangrijke opgave, niet alleen voor het huidige be stuur. maar het was dit ook voor de voorgaande. Zij alle TERNEUZEN Het gewestelijk arbeidsbureau in Terneuzen en het bureau voor de arbeidsvoorziening in Gent zijn op het ogenblik bezig met een onderzoek naar de motieven waarom Belgische en Nederlandse werknemers wel of niet bereid zijn een betrekking in het buurland te aanvaarden. Het onderzoek strekt zich uit over elf bedrijven in Zeeuwsch-Vlaanderen, die hun medewerking hebben toege zegd bij het verstrekken en verzamelen van de anonieme gegevens. In verband met deze zogenaamde pendelmotieven- enquête 1972 is aan Belgische in Nederlandse bedrijven in Zeeuwsch-Vlaanderen in dienst zijnde werknemers een vra genlijst voorgelegd. De vragen hebben betrekking op perso nalia gezinsomstandigheden, schoolopleiding en woon- en reisgelegenheid. Verder be treffen de vragen het beroep en de aard van het dienstver band met de huidige werkge ver. Andere vragen worden gesteld ten aanzien van de re den waarom men als Belg in Nederland is gaan werken. Het bureau voor de arbeids voorziening te Gent houdt een soortgelijke enquête onder in Belgische bedrijven werkzame Nederlanders. Editie Zeeland RAYONKANTOREN. TERNEUZEN- Nieuwstraat 9, tel. 01150- 7920 (4 lijnen); HULST: Steenstraat 14, tel. 01140 - 3751 (3 lijnen); GOES- Klokstraat 1, tel. 01100-8030 (3 lijnen). KANTOORUREN: maandag t/m vrijdag 8.15- 12.30 en 13 30- 17.00 uur. HULPKANTOOR OOSTBURG: voor aanname advertenties en abonnementen: Boekhandel Pie- ters, Brouwerijstraat 4, tel. 01170 -2791. BUITEN KANTOORUREN: ADVERTENTIE-EXPLOITATIE: Breda: maandag t/m vrijdag 19.00 - 21.00 uur, tel. 01600 - 22341; zaterdag 9.00 - 12.00 uur, tel. 01600 - 49900; zondag 20.00 - 22.00 uur, tel. 01600 22341. BEZORG KLACHTEN Zeeuwsch-Vlaanderen: tel. 01140- 3751 of 01150 -6297; Midden- Zeeland 01100 - 4944. HUISAANSLUITINGEN. REDACTIE: chef Zeeuwse redactie: S C. Augustijn, kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel 01150 - 7920, privé tel. 01150 - 5745: algemeen re dacteur Zeeland: A F. Koopman, kantoor Kromme Weele 4. Mid delburg, tel. 01180 - 7764. privé tel. 01180 7438; redacteur Mid den-Zeeland: B Jansen, kantoor Klokstraat 1, Goes, tel. 01100- 8030; redacteur te Terneuzen en Kanaalzone: G van Berkel, kan toor Nieuwstraat 9, Terneuzen. tel. 01150 7920, privé tel, 01150- 4866; redacteur O Z.-Vlaanderen: A Verlind, kantoor Steenstr. 14, Hulst. tel. 01140- 3751. privé tel 01140-3103; redacteur W.Z. Vlaanderen R van der Helm. kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. 01150 - 7920, privé tel 01150- 4865; sportredactie Zeeland: R. van Deursen. tel 01155 1367. FOTOJOURNALIST ZEELAND. C. J. de Boer, Trumanlaan 10, Axel, tel. 01155 - 2237. ABONNEMENTEN-EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland: P. Konings, tel 01150 - 6297. ADVERTENTIE-EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland: C. Menu, tel. 01100 - 4316. Op deze oude prent is te zien hoe de vroegere vesting Sas van Gent was gebouwd. De citadel telde zeven bolwerken óf bastions en tal van andere versterkingen. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT In haar laatste aflevering van de serie documentatiemateriaal over Sas van Gent heeft de heem kundige kring voor het eerst drie bladzijden met foto's ge wijd aan het oude Sas. Ajider fotomateriaal behoort bij een artikel over de eertijds be faamde vesting Sas van Gent. Verder wordt een reisverhaal gepubliceerd door het Zeeuwsch-Vlaanderen van hon derd jaar geleden. Van het rijksarchief te Gent ontving de heemkundige kring een aanvulling op eerder gepubli ceerde artikelen van ir. Keir over het kanaal Gent-Terneu- zen. Met dankbaarheid maakt het bestuur van de heemkun dige kring gewag van de goedkeuring van G.S. op het raadsbesluit betreffende de aankoop van het oude kloos ter, waarin mogelijk een mu seum zal worden ingericht- Voor het komende seizoen staan diverse activiteiten van de heemkundige kring op het programma. Onder meer een le zing over „Brugge, parel der Middeleeuwen" door de heer A. Menschaert en een bezoek aan Hulst. Voorts overweegt men het uitgraven van een deel van het z.g. Meulenwa- ter. (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL De heer H. van den Bos heeft gisteren zijn veertig dienstjaren bij de Association Coop. Zelandaise de Car bonisation (ofwel kortweg: de cokesfabriek) in Sluiskil beloond gezien met een bronzen medaille, behorende bij de koninklijke onderscheiding in de Orde van Oranje Nassau, een gouden medaille met getuigschrift van de Nederlandse maatschappij voor nijverheid en handel en een enveloppe met inhoud van da „kesfabriek zelf (Van een onzer verslaggevers) Daarnaast kreeg de heer Van den Bos veel lof toege zwaaid voor de wijze waarop hij ai die veertig jaar heeft gewerkt. De huldiging werd bijge woond door burgemeester J. Aschoff van Terneuzen, alge meen directeur ir. A. Julien, de heer A. Postma, de afde lingschef van de jubilaris, le den van de staf van de cokes- fabriek, collega's van de jubi laris, vertegenwoordigers van de loon- en personeelsafdeling en enkele leden van de onder nemingsraad. De heer Van den Bos trad op 19 oktober 1932 in diienst ran de cokesfabriek. Hij werd toen tewerkgesteld bij de af deling kaden en ovens. Tij dens de oorlog moest hij in Duitsland gaan werken. In 1947 werd hij bij de cokesfa briek ingedeeld bij de afde ling algemeen onderhoud, waar hij spoedig tot voorwer ker werd bevorderd In 1966 kreeg hij de functie van bad man en werd als zodanig met het toezicht op het badlokaal belast. In 1969 werd de heer Van den Bos benoemd tot por tier, een functie, die hij nu nog vervuld. De chef van de administratieve dienst, de heer W. Oranje, prees de jubilaris om diens doorzettingsvermo gen en arbeidskracht. (ADVERTENTIE) 't Nieuwe album bevat al 66 kleuren foto's. Er ontbreken nog 34 zelfklevende foto's. Die zitten in 16 zakjes. U krijgt bij bijna alle Esso dealers steeds een zakje gratis bij 20 liter benzine of 2 liter Esso Mix. 't Album is dus snel vol! (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL Het septem bernummer van „Op dc Kor rel", het bedrijfsblad van de Nederlandse Stikstof Mij. N.V. te Sluiskil, opent met een arti kel van de hand van de direc teur, ir. S. Martorana, waarin, onder de titel .,De toekomst van ons bedrijf", de aandacht wordt gevestigd op het ver schil tussen de „oude" en de „nieuwe" produktie-methodes en de hieruit voortvloeiende consequenties voor de jongere werknemers. De produktie met de voor malige, nu geheel verdwenen installaties, vroeg veel meer een rechtstreekse menselijke begeleiding, waarbij geen gro te theoretische kennis nodig was. Een redelijk gevoel voor techniek was voldoende. In vroegere tijden gebeurde ook het onderhoud op een andere manier; er werd het gehele jaar door aan onderhoud ge daan. Nu gejoeurt de bediening van de pirodiuktieapparaten centraal, via een tableauzaal. Dit betekent, aldus de heer Martorana, dat de mensen die in de produktie werken, het totale proces grondig moeten kennen, hetgeen onmogelijk kan via opgedane ervaringen alleen. Ook het onderhoud gebeurt nu heel anders. Omdat de pro duktie nu in grote eenheden gebeurt, concentreert het on derhoud zich op een periode van b.v. één maand per jaar. Dit laatste impliceert dat het bedrijfseconomisch niet ver antwoord is een groot aantal mensen in dienst te hebben, voor wie slechts gedurende een zo korte periode per jaar werk voorhanden is. Steeds meer zal er voor het periodie ke onderhoud een beroep moe ten worden gedaan op mensen van buiten het bedrijf. De heer Martorana gaat ver der in op de vraag wat dit voor de jongere werknemers betekent in het kader van de toekomstige werkgelegenheid op het bedrijf. Hij zegt hiero ver dat de eigen onderhouds dienst zal moeten uitgroeien tot een kern van vakbekwame, gespecialiseerde arbeidskrach ten, die bovendien leiding moeten kunnen geven aan het „vreemde" personeel, dat tij dens de onderhoudsbeurten extra wordt ingezet. Voor de jongere personeels leden in de dagdienst, die nog geen gespecialiseerde vakken nis bezitten, betekent dit dat de kansen om in deze kem te wvrden opgenomen, waar schijnlijk steeds minder zullen worden. In de produktiesector echter is een tekort aan vak bekwaam (jong) personeel. Het ligt dan ook voor de hand, dat deze jongeren een kans wordt geboden om een derge lijke plaats te bezetten, mits zij genegen zijn in ploegen te werken en een studie op het bedrijf te volgen. De heer Martorana is er zich heel dui delijk van bewust, dat het werken in ploegendiensten na delen heeft, maar hij stelt er tegelijkertijd tegenover de niet te verwaarlozen financiële compensatie. Tenslotte laat hij duidelijk uitkomen dat hij het zou be treuren nieuwe, jonge krach ten te moeten aannemen, die wél in ploegen willen werken en wél genegen zijn te stude ren, omdat de reeds in dag dienst werkende jongeren er niet veel voor voelen. „Onze huidige jongere werknemers hebben nu nog een duidelijke voorsprong op de eventuele nieuwkomers en wij willen voorrang geven om de arbeids plaatsen ben NSM, waar toe komst in zit, nu reeds te be zetten", zo zegt de directeur, die vreest dat, wanneer zij deze kans niet aangrijpen, over een aantal jaren waar schijnlijk niet in alle opzich ten een voor hen bevredigende oplossing meer kan worden gevonden. Voorts is een belangrijk ge deelte van de voorpagina ge wijd aan de „mogelijkheden voor studies en opleidingen binnen het bedrijf", waarin (nog eens) uitvoerig uiteen wordt gezet via welke studies men bij NSM zijn doel kan bereiken. streefden ernaar om de leden op allerlei terreinen van het huishoudelijke en het maat schappelijk en culturele leven voor zover nodig wegwijs te maken. Lezingen, cursussen en bijeenkomsten zijn daarvoor de aangewezen middelen. Dat men hiermee een for mule heeft gevonden die aan sluit, bewijst het aantal van ruim tweehonderd leden en de ruime belangstelling, die deze bijeenkomsten genieten. Zoals bekend profiteren de lenden van allerlei voordelen, die het lidmaatschap van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen biedt. Met name noemt mevrouw Hamelink de I.V.A.H., het instituut voor huishoudtechnisch advies, waar men alle mogelijke inlichtingen over de meest uiteenlopende zaken kan verkrijgen. (Van onze correspondent). TERNEUZEN De afdelin gen Middelburg en Goes van de Zeeuwse bestuursschool zullen donderdagavond met 35 leerlingen de raadsvergadering van de gemeente Terneuzen bijwonen. Daarna willen de cursisten aan de hand van een „rollen spel" in eigen kring de situa tie van de Terneuzense raad terugdraaien en er over dis cussiëren. Het is de eerste keer dat de leerlingen van de bestuursschool een raadsverga dering in Terneuzen bezoe ken. (ADVERTENTIE) De Doelen, (grote zaal) 20.15 uur: Rotterdams Opera koor 0-l.v. Piet Struijck. Solis ten Ileana Sinnone (sopraan), Giovanni Scarpelletti (tenor) en Sergio (bariton). De Doe len, (kleine zaal), 20.15 uur: Solistenserie. Jong talent. Fred Pot (cello) Steven Hoogen- berk (piano), Ank Mulder (fluit) en Jan Gruithuyzen (piano). Hofplein Theater, 20.15 uur Heenk van Ulsen's eigen bewerking van „Het dagboek van een gek" van N. W Gogol. Piccolo Theater, 20.15 uur: „Hutspot door de Nieuwe Gomedie. In den Twijfelaar, 20.15 uur: Caba ret. VLISSINGEN Alhambra, 20 uur: De inbre- ker-14 j. WESTDORPE Kunsth. Troutzaerte, Singel 45, expositie Jaap v. d. Pol, schilderijen en tekeningen t.m. 8 nov. Werkd. van 9-18 uur, zond. van 14-18 uur. Ma. ge sloten. ANTWERPEN Sportpaleis, de nieuwe Wie ner Eisrevue „IJsoarroussel" t.m. 19 nov. Di, woe., dond., (Van onze correspondent). ZAAMSLAG De henge laarsvereniging Sport en Ont spanning te Zaamslag hield nabij de buurtschap De Griete voor haar leden een zeehen- gelwedstrijd. Hiervoor bestond ondanks het koude en ook tij dens de drie uur durende wedstrijd af en toe natte weer een bevredigende belangstel ling. De vangsten waren zeer ma tig en controleur Willemsen kon zijn werk dan ook aan. Na afloop werden in café Het wapen van Zeeland te Zaamslag na het wegen van de vissen en de berekende punten de prijzen aan de win naars uitgereikt. De uitslag was. 1. K. Federman Sluiskil 791 punten, 2. M. Verhelst Zaamslag 406, 3. M. de Vos Zaamslag 291, 4. K. de Vos Terneuzen 271, 5- M. Hame link Zaamslag 258, 6. J. van Langevelde Axel 250. 7. M. de Bruijne Terneuzen 220, 8. Fr. Koekoek Axel 163, 9. Jac. de Putter 130, 10. J. Loensen 127 beiden te Zaamslag. 0 Burgemeester Aschoff speldt de heer Van den Bosch de versierselen op. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Bij het af scheid van de heer J. Simons, lid van de raad van bestuur van de N.V, „De Hoop" te Terneuzen, wegens het berei ken van de pensioengerechtig de leeftijd, waardoor een groof feest in hotel Rotterdam werd georganiseerd, hebben diverse sprekers het woord gevoerd. De voorzitter van de raad van bestuur, de heer J. G. van der Peijl, had veel lof voor de wijze waarop de heer Simons gedurende 53 jaar zijn verant woordelijke functies heeft uit geoefend, waardoor hij tot de hoogste functie in het bedrijf opklom. De president-commissa ris de heer L. Huyssen, roem de de pas gepensioneerde om de prettige contacten met het college van commissarissen. Burgemeester Aschoff van Terneuzen zei dat men zijn vrije tijd na de pensionering gedeeltelijk voor de mede mens kan gebruiken, vooral in het bejaardenwerk. Ir. J. van der Peijl, eveneens lid van de raad van bestuur sprak over de prettige sfeer, bij de over name van de taken van de heer Simons en tenslotte werd het woord gevoerd door de heer A. C. C. Maas, namens de commissarissen van de N.V. transport mij. „Terneuzen", n.v. Aug. Maas en co. en n.v. Satic te Antwerpen en drs J. Simons, zoon van het afgetre den lid. De heer Simons, die een groot aantal geschenken in ontvangst mocht nemen, sprak een dankwoord. Spaar met Ardita voor baddoeken met ingeweven de naam van uw baby (broertje of zusje mag ook). Let op het pak met de kuikentjes. Ardita - kuikenzacht. Ardita Extra - nog zachter. De betere luier fW'/M fff bij uw kruidenier. Ll/7 (x 'l t// unicura nv, amsterdam postbus 1384

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 5