Aanleg eerste groen- gordel in het Sloe kan beginnen VENECOWIJ ZIJN AAS VOOR GIEREN Plaatsing van waterstandsbuizen LANDBOUWERS ZIEN BAAD HOEKKANAAL AL KOMEN VOORLOPIG NOG SLECHTS STROOK VAN 3,5 HECTARE dode NIZ: sportvisserij na afsluiten Oosterschelde ten opgeschreven ELSEVIER®eekblad Kleuters in Axel bakken ze bruin streek Vrouw bekent poging- tot moord Mooi najaarsweer Ontslag Werk RISICO'S VERLEGD KOT STERKER DAN ABC UIT AXEL Fractie D '66 wil markt in Pauwenkurg r fctfrftïërtfag 26 oktober 1972 3 (Van onze correspondent) MIDDELBURG De 28-ja- rige mevrouw G.D.M.W. uit St. Jansteen heeft voor de rijkspolitie te Hulst en de of ficier van justitie in Middel burg een volledige bekentenis afgelegd over de poging tot moord op haar negen maanden oude stiefzoontje Peter. Maandag 16 oktober pro beerde de vrouw, zoals ge meld, het jongetje met een panty-kous te wurgen. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag opgesteld door het KNMI op woensdag om 18 uur: mooi najaarsweer, maar later ook enkele buien. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor vrijdag: aantal uren zon: 2 tot 7. Min. temp.: om streeks normaaal. Max. temp.* 1 tot 6 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 1 tot 6. Min. temp.: 0 tot 5 graden boven norhiaal- Max. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 50 pro cent. hoogwater Morgen, vrijdag 27 okto ber Bergen op Zoöm 6.45 en 19.16. Ha-nsweert 5.47 en 18-14. Terneuzen 5.14 en 17.39. Vlissingen 4.47 en 17.09. Wemeldinge 6.35 en 19.06. waterstanden Konstanz 270 pi 1;, ithein- felden 187 (onv.). Straatsburg 166 (-10), Plittersdorf 315 (pl. 19), Maxau 362 (pl. 22), Plo- chingen 128 (pl. 2), Mannheim 145 (pl. 32), Steinbach 122 (onv.), Mainz 157 (-1), Bingen 53 (pl. 2), Kaub 74 (pl. 4), Trier 231 (pl. 2), Koblenz 81 (pl. 1), Keulen 18 (pl- 6), Ruhrort 177 (pl. 5), Lobith 772 (pl. 2), Pann. kop 754 (pl. 2). Nijmegen 580 (pl.-4), IJs- eelkop 727 (pl. 3), Eefde IJs- sel 248 (onv.), Deventer 138 (onv.), Monsin 5450 (pl. 12), Borgharen 3821 (-34). Belfeld 1088 (-4), Grave ben. de sluis 497 (-9). Narïbqmmv vwo uMb geld! EfóvimWeêkblminjiuiJ^^ de/ 'Nationale/ 'Bomn- en Woninggidi. Vele/ paginEAeAdminfm^ imoj hMlId& geld[ Euyfite&v e/wojtv. Vital'MjutaAq op3000uwkoop punten iwhujqbaM/; mm 85 cmt. i (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) trokkenen de laatste bekende gegevens zullen meedelen. Aan die voorlichtingsbijeenkomst wordt meegewerkt door de ge westelijke raad van het Land bouwschap, waarvan een woordvoerder gisteren heeft verklaard dat uit deze een drachtige samenwerking niet afgeleid mag worden dat h?' Landbouwschap er van uitgas' dat het kanaal er ook inder daad komt. Men is wel de me ning toegedaan dat de landbou wers hun ogen niet moeten sluiten voor de realiteit. Het Landbouwschap heeft woens dag ontkend, dat er sprake is van een ingrijpende wijziging in het tracé van het Baalhoek- kanaal. Een mededeling als zou de-sluis meer landinwaarts ko men, heeft dinsdagavond nogal wat onrust te weeg gebracht onder de bezoekers van een kringbijeenkomst van de NCB in Hulst. De voorzitter deelde daarop mee deze informatie via de gewestelijke raad van het Landbouwschap van rijks waterstaat te hebben gekregen. „Waarschijnlijk is dat ver keerd overgekomen, want daarvan is bij ons niets be kend", aldus de reactie van het Landbouwschap daarop. De leden van de landbouworgani satie hebben echter het zekere voor het onzekere genomen, en zullen aan het Landbouwschap een brief sturen, waarin men tegen deze gang van zaken MIDDELBURG De raad van bestuur van het haven schap Vlissingen heeft gisteren ja gezegd tegen plannen voor de eerste groengordel rond het Sloegebied. In zijn eerste fase zal deze groengordel, die wordt ingeplant langs de Fiankrijkweg (in de buurt van de aluminiumfabriek van Péchiney-Nederland) drie en een halve hectare groot zijn. Als men eenmaal voldoende ervaring heeft met de houdbaarheid van de bomen en struiken tegen het mengsel an zeewind en industriegassen, zal de gryengordel worden uitgebreid tot tien hectaren. De raad van bestuur van het Havenschap Vlissingen was tevreden dat er een be gin gemaakt zal worden met beplanting in het kale Sloe gebied, maar van verschil lende kanten had men nog liever gezien dat er een meer omvattend plan voor groenzones in het gehele Sloegebied was ontwikkeld (burgemeester G. van Waes van Borsele. b.v.). Het viel Gedeputeerde J. Stenvert een beetje tegen dat met de nieuwe aanplant eerst nog enkele jaren moet worden geëxperimenteerd. „Ik dacht", zo zei hij, „dat de deskundige instanties die hierbij worden ingeschakeld, langzamerhand wel wisten welke boom-soorten in een groenstrook het best functioneren", zei hij. „Op de ze manier wordt het toch een (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG „Wij fungeren nu min of meer als aas en dan komen alle gieren er op af. Die willen alles bijna voor niets hebben. Maar wij zijn niet van plan ons bedrijf in Aardenburg voor een appel en een ei te verkopen. We hebben geld nodig, vooral om daarmee onze andere bedrijven in leven te houden en dan laat je niet alle vlees uit je handen pikken". Dit zei gisteren de heer H.J. van Heek, gedelegeerd com missaris van het textielbedrijf Veneco. Hij is van mening dat met anderhalf tot twee ton als verkoopprijs voor de Veneco- vestiging in Aardenburg niets te veel gevraagd wordt. „Wij hebben de zaak laten taxeren en voor een bedrijf met 54 machines, 54 meisjes, met ge bouwen en met grond is onze vraagprijs niet te hoog"-, aldus de heer Van Heek. Ontslag aan het personeel is aangezegd opdat Veneco dan wat grotere vrijheid heeft met gegadigden over de verkoop van Veneco-Aardenburg te on derhandelen. „Tot nog toe stonden we te veel onder druk", zegt de heer Van Heek. Het feit dat de 'modinettes ontslag gekregen hebben wil niet zeggen dat ze inderdaad op straat komen te staan. „Ik doe mijn best aan het menselij ke aspect van deze zaak zoveel mogelijk aandacht te schenken en probeer iemand te vinden die het hele bedrijf inclu sief personeel wil overne men". Volgens de heer Van Heek wordt momenteel nog met verschillende gegadigden onderhandeld. Lukt verkoop niet dan bete kent dat volgens de heer Van Heek niet dat de meisjes lang zonder werk zullen zitten. „Er zijn veel bedrijven, vlakbij de Belgische grens, die om perso neel zitten te springen. Een groot deel van de meisjes zal dus in eigen vak onmiddellijk weer aan de slag kunnen meent ae heer Van Heek. Dat in België vraag naar modinettes is wordt bevestigd door het arbeidsbureau in Oostburg. „Een arbeidsbureau uit Eeklo heeft al geïnfor meerd", aldus de heer J. de Vos. „Maar formeel kunnen wij in België niet bemidde len". Het is overigens nog niet zo dat de 54 meisjes formeel ont slag hebben gekregen. „Er is nog geen vergunning verleend door het GAB", aldus de heer De Vos. „Vandaag gaan wij de ontslagenen horen in het be drijf, waarna wij een rapport opstellen". Over Idit rapport zal be raadslaagd worden door verte genwoordigers van werkgevers en werknemers in de textiel- bedrijfstak en mensen van de arbeidsinspectie. Pas daarna valt een beslissing, die volgens de heer De Vos wel zal uit draaien op het geven van een ontslagvergunning. „Formeel betekent dat dan pas de op zegtermijn ingaat. De loonbe- talingen moeten gewoon door gaan en als Veneco da-ar geen geld voor heeft, gebeurt dat via de desbetreffende bedrijfs tak". Het Nederlandse personeel kan eventueel in aanmerking komen voor een uitkering en voor hen zal in Oostburg be middeld worden bij het vin den van een andere werkkring. „De Belgische meisjes zullen zich tot instanties in eigen land moeten wenden", aldus de heer De Vos. zaak die vele jaren gaat du ren"'. „Het is zeker niet de bedoe ling tien jaar te wachten", zei voorzitter A J. Kaland. „Maar wij willen ook geen paniek beslissingen nemen. De plan nen ontwikkelen zich lang zaam, doordat er nog veel on zekere factoren zijn,zoals de tracé's van toekomstige wegen, de plaats van de regionale vuilnisbelt in het Sloe, de aan wezigheid van geschikte grondsoorten enz. enz. Op het gebied van b.v. de fluorgevoe- ligheid van bepaalde boom soorten k-an men pas na enke le jaren van praktijkervaring conclusies trekken", zei hij. De raad van bestuur werd door de Vlissingse wethouder I. Filius op het probleem van een slagvaardig beleid gezet, De heer Filius had de indruk dat het havenschap wel traag achter de ontwikkelingen die zich in het bedrijfsleven rond de Sloehaven voltrekken, aan loopt. Zo heeft de N.V. Haven van Vlissingen, een van de grond gebruikers in het Sloegebied, een kade nodig voor het ont vangen van zogenaamde roll- off - roll on - schepen. Het havenschap, aldus de heer Fi lius, zou deze kade laten aan leggen, maar koos er later een andere plaats voor. Dat gaf zoveel tijdverlies dat de NV Haven van Vlissingen nu maar begonnen is een deel van zijn eigen loskade, die nota bene pas voltooid is, weer weg te breken om de ro-ro-schepen toch tijdig te kunnen ontvan gen. Een ander syptoom van on zeker beleid van het haven- schapsbestuur zag de heer Fi lius in het uitstel van de plan nen om de mond van de Sloe haven zover uit te diepen, dat grote zeeschepen die fosfaat erts voor Hoechst aanvoeren, er kunnen binnenlopen. Vol gens contract kunnen die sche pen reeds rond de jaarwisse ling verwacht worden, maar de haven is nog niet op hun komst berekend. De hoofdingenieur.-directeur van rijkswaterstaat, ir. J- Zuurdeeg, verklaarde hierop dat de streefdatum van een januari voor dit werk beslist niet kan worden gehaald. „Het zal wel enkele maanden later worden" zei hij. Het uitstel is ontstaan doordat men geen grond heeft kunnen verwer ven waarop de specie kan worden gestdrt die bij de bag- gerwerken vrijkomt. De vertragingen bij de ka- debouw waren ontstaan, aldus de heer Kaland, doordat men de eerstgekozen plaats voor kadebouw had verlegd, toen zich na de N.V. Haven van Vlissingen, een tweede onder neming meldde (Alleghany O Bakker Kesbeke schiet de door de kleuters gemaakte krentenbroden de oven in. (Van een onzer verslaggevers)' AXEL Kleuters van de kleuterschool „De Zeven sprong" in Axel, hebben giste ren de kans van hun leven gehad. Ze mochten namelijk in bakkerij Kesbeke in de- Weststraat ieder hun eigen' broodje bakken. Nu is dat voor kleuters geen alledaags verschijnsel en dat was gisteren dan ook de reden van het grote feest onder de jonge Axelaartjes. Tegen twee uur togen ze met hun leidster naar de bakkerij waar ze eerst enige uitleg kregen. Daarna werd voorgedaan hoe een brood tot stand komt en toen was de tijd aangebroken om het groepje kleuters zelf aan het werk te zetten. Ze kweten zich voortreffelijk van hun taak. Vooral met de rozijnen, bestemd voor de te bakken broodjes, wisten ze wel raad, hoewel er hier en daar wel een helpende hand aan te pas moest komen. Nadat alle deeg was gerold moest al dat lekke re spul in de oven om te bakken. In afwachting van het moment, dat de lekkernijen er kant en klaar weer zouden uitkomen, werden de jonge bakkertjes beziggehouden met een overheerlijke oliebollen- traktatie. Ook die bollen gin gen, er om in stijl te blijven in als koek. Het eigen bak sel werd na de. excursie als de kostbaarste bezitting mee naar huis genomen, waar heel wat ouders gisteren een sneetje hebben moeten proeven van door hun kroost gebakken lek kernijen. 0 Onder leiding van hun juf frouw slaan de kleuters aan het bakken. Warehouse Europe-August de Meyer N.V.) die een laskade nodig had. Om financiële en technische redenen was het gewenst de beide werken te combineren, echter op een an dere dan de aanvankelijk ge dachte plaats. De N.V. Haven van Vlissingen heeft daarop niet kunnen wachten. „Maar het is uiteraard onmogelijk dat het havenschap vooruit loopt op de plannen van de ondernemers. In dat geval kunnen mis-investeringen het gevolg zijn. Wacht je tot een ondernemer een besluit heeft genomen eer je bepaalde wer ken gaat uitvoeren, dan ben je te laat," aldus de heer Kaland. „Naar mijn persoonlijke me ning zouden wij wel iets meer risico moeten durven nemen", voegde hij er aan toe. Hij liet intussen de vraag open of het beléid van het havenschap in de gesignaleer de gevallen onzeker dan wel flexibel genoemd moest wor den. Hijzelf hield het op flexi bel. „Bij zijn grondpolitiek doet het havenschap wel riskantere dingen", merkte de heer Filius ironisch op. TERNEUZEN Biljartver eniging KOT uit Terneuzen heeft in café Du Commercé de voorlaatste wedstrijd in het kader van het nederlaagtoer- nooi gewonnen van biljartver eniging ABC uit Axel. KOT behaalde 254 caramboles, ter wijl ABC met 242 caramboles de mindere bleek. (Van een onzer verslaggevers) GRAAUW Hoogstwaar schijnlijk nog dit jaar zullen de landbouwers in het gebied rond Graauw voor het eerst daadwerkelijk worden gecon fronteerd met het Baalhoek- kanaal. Binnen afzienbare tijrt zullen er rond het gebied van het uitgestippelde tracé water standsbuizen worden geplaatst om straks nauwkeurig te kun nen bepalen hoe groot de scha de is, veroorzaakt door het Baalhoekkanaai. Begin volgende maand zal er bovendien een voorlich tingsbijeenkomst worden ga- houden, waarop functionaris sen van rijkswaterstaat de ba- protesteert. De woordvoerder van het Landbouwschap: „We staan nog steeds op het stand punt: geen Baalhoekkanaai. Als het er wel komt kunnen 'ze daar beter fabrieken zetten. Het heeft geen zin de ogen voor de werkelijkheid te slui ten. Het is buigen of breken". Verwacht wordt dat er op de voorlichtingsvergadering van rijkswaterstaat praktische in formatie wordt gegeven. De mogelijkheid bestaat zelfs dat daarin termijnen van voorbe reidingen genoemd zullen wor den. Toch neemt de geweste lijke raad van het Landbouw schap blijkens het commentaar aan, dat- het kanaal er zeker niet binnen tien jaar zal liggen (Van onze correspondent) ROOSENDAAL De sport vissers zullen gezamenlijk een vuist moeten maken, anders zal het binnen afzienbare tijd afgelopen zijn met de sport visserij". De heer Veraart van de vereniging Natuurbehoud is Zelfbehoud gaf tijdens een eerste van een serie openbare milieubijeenkomsten een be knopte uiteenzetting van de gevolgen van afsluiting van de Oosterschelde. è'de Oosterschelde zal hei vuil-depot worden van de Rijn. Het is alleen jammer dat er zo weinig sportvissersvere nigingen zijn, die daadwerke lijk willen meewerken dit te bestrijden. Het gaat echter niet alleen om de Oosterschel de, maar ook het binnenwater waar door verenigingen voor tienduizenden guldens aan jonge vis wordt uittgezet met als resultaat dat men ze een half jaar later dood kan op scheppen dankzij de industrië le lozingen. Sinds de oprich ting in maart 1972 werkt de N.I.Z. samen met de groep Oosterschelde-Open uit Yerse- ke. Er is onlangs een schrijven uitgegaan naar alle kamerle den en eventueel a.s. kamerle den, waarin deze nogmaals ge- wezen worden op de verant woordelijkheid die zii dra gen. Er waren bij de lezing di verse sportvissersverenigingen aanwezig, o.a. uit Bavel, Scherpenisse, Middelburg, Bergen op Zoom en Roosen daal- Er waren echter 83 hen gelsportverenigingen benaderd voor deze bijeenkomsten, die drie dinsdagen achtereen zui len plaatshebben in zaal Kuys- .termann te Roosendaal. Het bestuur van de vereniging hoopt dan ook op een massale opkomst van de sportvissers ten einde samen actie te gaan ondernemen tegen rijkswater staat en andere schuldige overheidsinstanties. De heer Veraart hoopt dat de slapende sportvissers op tijd zullen gaan beseffen dat een st.uk recreatie een groot gevaar loopt. (Van onze correspondent). MIDDELBURG De fractie van D'66 in de Vlissingse ge meenteraad heeft Onlangs het plan geopperd naast de norma le markt die al op "Zaterdag in Vlissingen wordt gehouden, nog een markt, maar dan op beperkte schaal, in de buiten wijk Pauwenburg plaats te la ten vinden. Dit blijkt uit vragen die het gemeenteraadslid de heer M. Bannink aan de voorzitter van de raad, burgemeester drs. Th. Westerhout heeft gesteld. Om de mogelijkheden te on derzoeken oppert de heer Ban nink het plan om gedurende een bepaalde tijd een proef met deze markt te nemen, om te bekijken of een zaterdag- markt in Pauwenburg ce* haalbare "kaart is.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3