KNAP WERK BEOGRAD .EXPERIMENT IS NIET GESLAAGD' VELE FOUTEN EN DOELPUNTEN OP SCHOT Feyenoord is verdedigend uitermate zwak Merckx verbetert werelduurrecord 50 km was nog. niet haalbaar Vergadering HOGER BEROEP Cijfers sporttoto Sprong sport Donderdag 26 oktober 1972 17 ai Wim van Hanegem zorgde voor de eerste Rotterdamse treffer. Happel. sport In 't kort VOETBAL MVV heeft in Londen een vriendschappelijke wedstrijd tegen Crystal Palace verloren met 21. VOETBAL Stoke City heeft het zekere voor het onze kere genomen en zich een nieu we doelman aangeschaft: voor 30.000 pond (ongeveer 240.000 gulden) kocht de club als plaatsvervanger van Gordon Banks de 21-jarige Michael Mc Donald van de Schotse tweede dhisie-club Clyde Bank. VOETBAL NEC heeft op eigen terrein in een vriend schappelijke wedstrijd gelijkge speeld met 22 tegen VFL Bo- chum. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM „Het was onze bedoeling om het publiek een zo interessant mogelijke wedstrijd voor te schotelen. Daarin zijn wij geslaagd. Maar over het resultaat ben ik niet tevreden. Het had minstens 63 voor ons moeten zijn". Uit de woor den van de teleurgestelde Ernst Happel klinkt duidelijk dat hij de gunst van aanval lend voetbal tegenover het pu bliek in Belgrado beslist niet zal herhalen. Happel„In Joegoslavië zal ik beslist niet zonder ausputzer spelen. Dat experiment is vanavond niet geslaagd. Vooral Schneider gaf te weinig rugdekking, waar door de Joegoslaven herhaal delijk gevaarlijk konden wor den". Kritiek had Happel ook op de arbiter Gow die hij verweet dat hij bij het eerste Joegosla vische doelpunt voor buiten spel had moeten fluiten. Over de wedstrijd in Belgrado wilde de Feyenoordtrainer niet veel loslaten. Schouderophalend mompelde hij dat Feyenoord het wel moeilijk zal krijgen. Een ein al enthousiasme was Borsi Marovic, de trainer van OFK Belgrado. Triomfantelijk orakelde Marovic dat zijn voor spelling dat zijn ploeg aanval- 9 De Jong. lend zou spelen was uitgeko men. Marovic„In Belgrado zullen wij nog meer aanvallen. Feyenoord was paniekerig in de verdediging en daar moeten wij gebruik van kunnen ma ken". (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Feyenoord heeft op OFK Belgrado een 43 zege beraald. Voor de Rotterdammers zonder meer een teleurstellend resultaat. Hoewel de ploeg van Ernst Happel in de uitwed strijd niet bij voorbaat kansloos hoeft te worden geacht, is het duidelijk, dat de Joegoslaven zich een verras send riante uitgangspositie hebben verschaft. Ernst Happel zal derhalve de return in Belgrado, waar hij ook dan niet over Israël kan beschikken, niet zonder zorgen tegemoet zien. De opdracht van Feyenoord trainer Ernst Happel was dui delijk. Het onbetekende Joe goslavische OFK Belgrado moest in de beginfase van de strijd worden opgerold. Door middel van een voortdurende pressie moesten de Joegosla ven tot capituleren gedwongen worden. Aanvankelijk leek de strategie van Happel volko men te slagen. Feyenoord be laagde het door Borota goed verdedigde doel van OFK Bel grado met een serie aanvallen, waaronder de Joegoslavische verdediging nauwelijks over eind bleef. Achtereenvolgens kregen Hasil, De Jong en Ressel goe de scoringskansen die echter niet werden benut. Niemand echter die er om maalde, want de Joegoslaven zouden toch moeten bezwijken. Hoe ont hutsend was echter het resul taat voor Feyenoord. OFK Belgrado trainer Makrovic had het voorspeld bleek zich niet neer te leggen bij het Feyenoordoffensief, en kwam nu en dan via de snelle Petkovlc tot een gevaarlijke tegenaanval. Bij een van deze gevaarlijke contra-attaques ving Santrac de bal aan de middenlijn op, ging alleen door en achtervolgd door Schneider scoorde hij 10- Nauweldjks was Feyenoord van deze klap bekomen toen Zee in nagenoeg dezelfde posi tie als Santrac de bal kreeg toegespeeld. Hij ging eveneens alleen door en wist ondanks dat hij door Treytel onderuit werd gehaald toch goed af te geven aan Santrac die zijn po sitie op de topscorerslijst ook nu weer waarmaakte 20. Het danig geschokte Feyenoord be gon aan een hels tegenoffen sief. Nadat achtereenvolgens kansen van Schneider (vua on derkant lat terug in het veld) en Ladinszky niet waren ver zilverd was het in de dertigste minuut raak. Uit een door Vos genomen vrije trap kopte van Hanegem dn. Een minuut later stond het gelijk toen Theo de Jong uit een voorzet van Wim Rijsbergen raakschoót. Feye noord had zijn prooti vast en wenste niet meer los te laten. Nadat eerst een doelpunt van Ladinszky was afgekeurd maakte de Hongaar drie minu ten voor rust met een fraai schot 32. De tactisch zwak opererende Joegoslaven, de verdediging stapelde fout op fout, bleken nu ten onder te gaan in de orkaan van Feye- noordaanvallen. Maar toch wilde men de aanvallende tac tiek niet opgeven. En een mi nuut voor tijd wist men zo waar een doelpunt te maken dat echter door scheidsrechter Gow werd afgekeurd wegens buitenspel. De tweede helft gaf weer een fel-aanvallend Feyenoord te zien, dat ook nu ruimschoots de gelegenheid kreeg de score op te voeren. Ladinszky en Theo de Jong weigerden ech ter vooralsnog van de geboden kansen gebruik te maken. In de 17e minuut viel dan de verdiende vierde Rotterdamse treffer. Kiustensen werd in de 17e minuut in het strafschop gebied door Popadic neerge- f.naaid en Hasil benutte de strafschop foutloos 42. Na deze treffer bleek de fut bij Feyenoord verdwenen. In de voorlaatste minuut van de wedstrijd leidde dit zelfs tot een doelpunt van Stojanovic, die een afschuwelijke blunder in de Feyenoord defensie uit buitte 43. HARRY VERMEULEN (ADVERTENTIE) Tijdelijk twee grappige stickers van Loeki als Sportheld in elk pak Bambix. De hele serie be staat uit twaalf vrolijke afbeel dingen. Het sparen gaat sneller dan u denkt. Daarom is het nu extra fijn om uw kinderen Bambix te geven. Bambix - __r\_ beter voor uw kind. «a™icia. ZANDVOORT (ANP) Er is nog geen beslissing gevallen over de toekomst van het cir cuit van Zandvoort. De gemeenteraad van de Noqrdhollandse badplaats zal dinsdag 31 oktober een speciale vergadering wijden aan de pro blemen rond het circuit. Treytel is verslagen. Santrac rent juichend weg. De in het oranje-zwart gesto ken Twentenaren wensten on middellijk orde op zaken te stellen. Na welgeteld 16 secon den moest doelman Waldemar Hansen, reeds capituleren voor de eerste aanval van FC Twen te. Van der Vall speelde de bal rechtuit naar Willy van der Kerkhof, die laag voorzette. Te laag eigenlijk. Maar Joergen Hansen maaide finaal over de bal heen, waardoor de achter hem staande Jeuring rustig kon mikken (01). Na zeven minuten fungeer de Jeuring opnieuw als scherp rechter. De Deense internatio nal Ahlberg deed de eerste po ging van René van de Kerkhof om de blonde spitsspeler te bereiken nog te niet, maar kon niet verhinderen dat de tweede poging wel lukte. Jeuring had opnieuw alle tijd om te schie ten (0—2). FC Twente bleef de toon aangeven tegen de geïmpo neerd geraakte amateurs, die talloze fouten maakten. Voor het halve uur verstreken was had het tenminste 04 kunnen staan, maar eerst schoot Jeu ring van dichtbij hoog over en daarna trof Willy van de Kerk hof van zeker 25 meter de lat boven de verblufte Hansen. Omonia Nikosia Cyprus - Bayern München W-Dld. 09, Sparta Trnava Tsjech - An- derlecht Belg 10, Derby County Brit - Benfica Portugal 30, Dynamo Kiev SU - Gor- nik Zabre Pool 20, Arge Pi- testi Roem - Real Madrid Sp 2—1 Celtic - Ujpest Dozsa 21. KOPENHAGEN (ANP) FC Twente heeft er in Kopenhagen geen enkele twijfel over laten bestaan hoe groot het klasse- verschil wel is tussen het Nederlandse en het Deense voetbal. In het met 3900 toeschouwers bijzonder matig bezette stadion van het Idretsparken moest Frem in het eerste duel voor de tweede ronde van het cuptoernooi met 05 buigen. Deze score was maar een magere afspiegeling van de werkelijke krachts verhouding. Jan Jeuring nam met vier doelpunten het grootste deel van de produktie voor zijn rekening. Eddy Achterberg rondde de score af. Rapid Wien Oostenrijk - Rapid Boekarest Roem 11, Carl Zeiss Jena O-Dld - Leeds United Brit 0—0, Wrexham Wales Hadjuk Slpiit Z-Sl 3— 1 Cork Hibernian Ierl - Schal- ke 04 W-Dld 0—0, Hibernian Schotland - FC Besa Aib 71, Ferenevaros Hong - Sparta Praag 20, Legia Warsohau Pool - AC Milaan It 11. Na rust werd de score toch opgevoerd Jeuring en Achter berg bepaalden de eindstand op 05. UTRECHT (ANP) Bert Jacobs, de trainer van FC Utrecht, heeft na overleg met zijn advocaat mr. Hesseling be sloten in hoger beroep te gaan tegen de straf die hem door de tuchtcommissie van de KNVB is opgelegd. Jacobs kreeg een „schorsing" voor drie bindende wedstrijden en een boete van 1000 gulden. TENNIS Tom Okker heeft in het proftoemooi te Essen de derde ronde bereikt. Hij ver sloeg in de tweede ronde de Australiër Terry Addison zeer gemakkelijk, 6—2, 61. VOETBAL De loting voor de achtste finales van het toer nooi om de UEFA-Cup zal op 10 november in Ziirich plaats vinden. Om 12 uur zal de trek king geschieden. Frem Kopenhagen Den - FC Twente 05, Dynamo Berlijn O-iDld - Levsky Sparta Buig 30, Borussia Mönchenglad- bach W-Dld - Hvidovre Den 3—0, Tottenham Hotspur Brit - Olympiakos Pireus Griek 40, Rode Ster Belgrado Z-Sl - Valencia Sp 31, Vikinger Stavanger Noor - FC Köln 1 0, Bero Stiara Zagora Buig - Honved Boedapest Hong 30, Liverpool Brit - AEK Athene Griek 3—0, CUF Barrenrense Port - PC Kaiserslautern W- Dld 1—3, Ruch Chorzov Pool - Dynamo Dresden O-Dlid 0— 1. Feyenoord OFK Beograd 4 —3. DEN HAAG (ANP) Geen van de 642.789 deelnemers aan sporttoto van 21 en 22 oktober blijkt de uitslagen juist voor speld te hebben. Het bedrag van de eerste prijs is gevoegd bij dat van de andere prijzen. De bruto-inleg bedroeg 1.493.951,—, het prijzenbadrag 631.941,27. De tweede prijs van 236.977,98 wcxrdt verdeeld over 27 winnaars, die elk 8.776,90 bruto ontvangen. De derde prijs eveneens 236.977,98 wordt verdeeld over 375 winnaars 631,90 per kolom). De premie ten bedrage van bruto 157.985,31 wordt na het ver strijken van de reclametermijn woensdag 15 november 1972 bij loting toegewezen aan een van de tweede prijswinnaars. De premie van sporttoto 8 is ten deel gevallen aan de hou der van formuliemummer T 6237533. Hij ontvangt aan prijs en premie totaal bruto 108.606,50. De premie van sporttoto 9 is gevallen op nummer A 4235182. De houder ervan ontvangt aan prijs en premie totaal bruto 191.004,30. MEXICO CITY (ANP) De Belg Eddy Merckx heeft woensdag in Mexico een geslaagde poging gedaan het werelduurrecord van de Deen Ole Ritter te verbeteren. De Belg reed in een uur 49 kilometer, 408 meter en 68 cen timeter Ritter had in 1968 een afstand afgelegd van 48 kilometer en 653 meter en 92 centimeter. Ook op de 10 en 20 kilometer vestigde Merckx nieuwe records door deze afstanden af te leggen in respectievelijk 11 minuten en 53,1 seconden (oud 11.58,4) en 24 minuten en 0,68 seconden (oud 24.17,40). Beide records waren eveneens in het bezit van Ritter. Merckx slaagde er niet in het record van Ole Ritter ovei de vijf kilometer te verbete ren. Eddy Merckx legde de afstand af in 5 minuten 55,6 seconden en gebruikte daar mee precies vier seconden meer dan de Deen nodig had. Ritter echter had de verbete ring van het record over de vijf kilometer niet opgenomen in een poging die ook tot het uurrecord moest leiden. Ritter was uitsluidend voor een rit over de 5000 meter in het zadel gestapt. In de rit waarin hij zijn uurrecord vestigde, legde Ritter de eerste vijf kilometer af in 6 uur 10.94 seconden. Eddy Merckx begon de dag van. zijn door hem meest be geerde triomf 's morgens om kwart voor zes Mexicaanse tijd, in Nederland was het toen kwart voor een 's mid dags. Hij ontbeet met koffie, geroosterd brood, jam en bo ter. Drie kwartier nadat Merckx was opgestaan vertrok hij naar het autocircuit van Mexico City, waar hij onge veer een half uur trainde. Merckx legde twintig kilome ter af in die tijd. Daarna ging hij naar het Olympische wie- Ierstadion. waar hij zich nog eens twintig minuten losreed. Onmiddellijk na deze laatste training liet hij zich door ziin arts onderzoeken. Merckx had een „marssche ma" opgesteld dat moest lei den tot een afstand van 50 km in het uur, waarmee hij de prestatie van Ole Ritter, van 10 oktober 1968, met 1347 me- tert zou overtreffen. Om aan die vijftig km te komen ston den de volgende tussentijden op het schema: 5 km in 6.03. 10 km in 12.03 en 20 km in 24.03. Merckx vertrok sneller, gebruikte 5.55,6 voor de eerste vijf-, 11.53.1 voor de eerste tien- en 24.06,8 voor de eerste twintig km, Merckx reed een verzet dat hem per volledige omwenteling van de pedalen 7,89 meter vooruit bracht. In het laatste gedeelte van het uur slaagde Merckx e>- echter niet in vast te houden aan het gewleldige gemiddeld» per ronde van 333.33 meter. Niettemin was de sprong die het uurrecord op 25 oktober door Eddy Merckx maakte. 755 meter, ongelooflijk. Het was zestig jaar geleden dat jeen recordpoging het recor- meer dan 750 meter vooruit bracht. De Zwitser Oscar Egg legde op 22 augustus 1912 te Parijs 42.360 km af en daar mee reikte hij 840 meter bo ven het vijf jaar oude record van de Fransman Marcel Ber- thet- Kort voor de aanvang van de poging om het Werelduurrecord te verbeteren sjrrak Merckx nog met (v.X.n.r.) zijn sponsor Molteni, prinses Liliane, prinses Esmeralde, stadiondirecteur Casola en ex-koning Leopold. Merckx, die bij zijn eerste poging slaagde, is de 25e be zitter van het uurrecord, nadat Henri Desgranges, de vader van de Tour de France, op 11 mei 1893 op de Buffalobaan van Parijs voor het eerst een officieel geregistreerde tijdrit over een uur need. Desgranges legde 35.325 meter af en be hield het record anderhalf jaar. Zijn landgenoot Jules Dubois reed in 1894 in een uur biina 3000 meter meer. De 3000 toeschouwers zagen dat zelfs een fenomeen als Merckx zijn zwakke momen ten heeft. Tussen de 35e en 40e kilometer verdween even de superieure regelmaat in het rijden van Merckx. Ruim drie ronden lang had Merckx moeilijkheden met zichzelf, maar hij herstelde zich geweldig. Nadat koning Leopold als een van de eer sten Mercks had gefeliciteerd, werd de werelduurrecordhou der bijna onder de voet gelo pen door harstochtelijke Mexi caanse toeschouwers. Slechts door krachtig ingrijpen van de politie kon Merckx ongeschon den de kleedkamer herei ken.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 17