„HOOGHARTIG EN TROTS" Yeneco gaf gegadigden voor fabriek weinig kans Werk voor 35 man in Vlissingen Nieuw leven in Zeeuws amateurtoneel Jubilerende J. de Reij geridderd Problemen bij samenstelling collectie kunstwerken OOSTBURG WIL FABRIEKS PAND KOPEN Af „ZEEUWSE CULTURELE LEVEN VAN DE GROND GEHOLPEN" Voor sporthal of bibliotheek stad streek en toe zon PRODUKTIE Vitaal, dynamisch, internationaal! PeterStuyvesant- rijke geurige tabak en... het Miracle Filter Peter Stuyvesant, geniet zoveel meer! Jongste der wereldmerken. Woensdag 25 oktober 1972 3 (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN PWG-tex- tiel uit Goes gaat op korte termijn een produktie-eenheid voor confectiekleding begin nen in Vlissingen. Met deze nieuwe vestiging worden 35 nieuwe arbeidsplaatsen voor modinettes gecreëerd. Dank zij de medewerking van het Vlissingse gemeente bestuur kan voorlopig - tot het nieuwbouwplan gereed is - ge werkt worden in een oud schoolgebouw. De PWG-texitiel die - zoals woordvoerder Westveer zei - dringend om uitbreiding zit te springen, heeft eerst gepoogd de Veneco-vestiging in Aar denburg te kopen. De vraag prijs van twee ton echter deed PWG van de koop afzien. Zo als bekend wordt nu de vesti ging in Aardenburg gesloten en staan 53 personeelsleden op straat. (Zie elders op deze pagina) Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Af en toe zon hier en daar re. gen. Voor donderdag: aantal uren zon: 1 tot 6. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal; max. temp." van ongeveer normaal tot 4 graden hoven normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 5; min. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal: max temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent, kans op een geheel droog et maal: 50 procent hoogwater Morgen, donderdag 26 okto ber. Bergen op Zoom 6.08 en 18.25. Hansweert 5.04 en 17.24. Terneuzen 4-29 en 16.47. Vlissingen 3.59 en 16.17. Wemeldünge 5.58 en 18.15. waterstanden Konstanz 269 (pl. 3), Rhein- felden 187 (pl. 14), Straats burg 176 (pl- 36), Plittersdorf 296 (pl. 44), Maxau 340 (pl. 41), Plochingen 126 (-4). Mannheim 113 (-3), Steinbach 122 (pl. 4), Mainz 158 (pl. 8), Bingen 51 (pl. 8), Kaub 70 (pl. 4), Trier 229 (pl. 1), Ko blenz 80 (pl. 12), Keulen 12 (pl. 8), Ruhrort 172 (pl. 1) Lobith 770 (pl. 5), Pannerden- se kop 752 (pl. 5), Nijmegen 576 (pl. 4), IJsselkop 724 (pl. 4), Eefde IJssel 248 (onv Deventer 138 (-2), Monsin 5462 (pl. 6), Borgharen 3855 (-40), Belfeld 1092 (pl. 3), Grave ben. de sluis 506 (pl 6k (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG De houding die de leiding van Veneco heeft aangenomen tijdens verkooponderhandelingen met aspi rantkopers voor de Aardenburgse vestiging van dit bedrijf werd door verschillende van de gegadigden „trots en hooghartig" ge noemd. Het gevraagde bedrag voor de Aardenburgse vestiging van dit bedrijf, dat per 27 oktober wordt gesloten, varieerde van anderhalf tot twee ton. Dit werd door de gegadigden te - hoog genoemd. fatale afloop zou volgen. •.Maar er zijn toch mensen die dit bedrijf willen overne men?" zo vroegen de modinet tes zich af. „Waarom kan dat niet? Wij willen hier graag voor een andere baas wer ken". Donderdag valt voorlopig voor hen het doek. Dan komen vier afgevaardigden van het Oostburgse arbeidsbureau de 53 nieuwe werklozen inschrij ven en hen zo mogelijk op alternatieven wijzen. „Mis schien worden we wel omge schoold", merkte een der meisjes op. „Veneco heeft zijn hoge image willen ophouden. Maar met zo'n failiete boel had men die beter kunnen laten varen", aldus een der aspirant-kopers, die een uiterst serieus bod van 1.25 ton had uitgebracht op het atelier met inboedel, kan toor en opslagloods. Ook werd tijdens die ver- kooponderhandelingen af en toe zijdelings de overname van het aanwezige personeel ter sprake gebracht. „Maar mensen zijn geen vee, die koop je niet", aldus een ver ontwaardigde gegadigde. „Af gezien nog van de vraag of die mensen onder een nieuwe di rectie willen blijven wer ken" Een van de gegadigden was een textielbedrijf in Zeeuwsch-Vlaanderen. In sep tember reeds was een afge vaardigde van dit bedrijf met de Veneco-leiding aan het on derhandelen. Zijdelings ech ter ontdekte ik dat mij vitale informatie werd onthouden, zoals rechten die banken en belasting op het Aardenburgse bedrijf hadden. In feite was men iets aan het verkopen, waarvan men de eigenaar niet meer was. Voor mij was dit reden om er onmiddellijk mee te kappen. Dit soort zaken dienen eerlijk en correct ge speeld te worden". Overigens was voor deze confectionair het bedrijf in Aardenburg te groot. „Ik had het met zo'n 25 meisjes willen voortzetten, te meer daar ik de ruimte (20 x 10 meter) te klein vond voor ruim 50 modi nettes". Bij de over te nemen inboe del bevinden zich ook naaima chines. Van verschillende zij den werden deze uit 1967 da terende machines te oud be- vonden. „Die koop je tweede hands voor vijf tientjes", aldus een oonfeetis-man. „Daar is niet de produktie op te halen die op de nieuwste machines te maken is". Toch was die produktie op de oude machines in Aarden burg niet slecht. Uit een rap port van een arbeidsanalist is gebleken dat gedurende da eerste 32 weken van dit jaar een arbeidsrendement van te gen de 90 procent werd ge haald. Dat wil zeggen dat als voor een bepaald karwei 100 minuten staat dit in 109 werd gedaan. „Maar regelmatig haalde de Aardenburgse vesti ging in storimgvrije perioden een rendement van 100, 110 en nog meer procent", zo werd gerapporteerd. De stemming onder het per soneel was en is nog steeds goed. De tien aanwezige modi nettes gisteren werkten opge wekt de laatste kinderjassen af. Zij maakten niet de indruk verslagen te zijn. „We zijn nog alle 53 bij elkaar, niet één heeft vrijwillig ontslag geno men en elders een baan ge zocht. Als er een koper komt, zetten wij ons gegarandeerd weer voor de volle honderd procent in", zo werd gisteroch tend verzekerd De uitreiking van de ontslag aanzeggingen door „opper- baas" H. J. van Heek persoon lijk, was een rustige aangele genheid. „We hadden het al verwacht en dan komt het niet zo hard aan", zei een der meisjes. Zij wisten overigens niet wat haar nu te doen stond. „Er is voor ons geen werk hier in de buurt", zeiden zij, „en wat wij hier verdien den wordt in een winkel niet betaald". De mededeling in De Stem dat 2.000 gulden voor afvloeiing beschikbaar was verwekte hilariteit, vermengd met ergernis. De meisjes zijn allemaal lang in het onzekere gelaten. In augustus nog werd toestem ming verleend nieuwe perso neelsleden aan te nemen. Dit deed de hoop stijgen dat geen PETER SPIE (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het Zeeuws Landjuweel is dood. Leve de Speelspiegel' Te be ginnen op 4 november laten tien Zeeuwse amateurgezel schappen weer van zich spre ken. In een cyclus van drie avonden zullen zij ieder een eenakter opvoeren. Het pu bliek, dat tijdens de uitvoerin gen aanwezig zal zijn, zal niet alleen bestaan uit de eigen achterban van de toneelvereni gingen, maar stellig ook uit leden van de andere Zeeuwse amateurgezelschappen. Het is de bedoeling dat de Speelspiegel een confrontatie wordt met eigen en andermans dramatische prestaties. Het gaat er niet om dat oen van de toneelgezelschappen door .een kritische jury tot „winnaar" wordt uitgeroepen. J)e Speelspiegel is de rechts opvolger van het Zeeuws Landjuweel, dat zo vertelt de provinciaal toneeladviseur Ad van Noort in het sei zoen 19701971 nog slechts drie amateurgezelschappen wist te mobiliseren. Van Noort wijt die minieme deelname me de aan de opzet van het Land juweel. De toneelgroepen wa ren niet bijster gelukkig met het idee dat zij ieder een be drijf van een compleet toneel spel mochten spelen. Geleerd hebbend van het verleden heeft het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel, dat zowel op het gebied van de landjuwelen als van de speelspiegels de motor aan zwengelde, ditmaal gekozen voor een organisatie, waarbij de deelnemende groepen ieder een eenakter uitvoeren. Per avond worden er zo drie tot vier eenakters opgevoerd, waarmee het ook voor het pu bliek een gevarieerde zaak gaat worden. Enkele toneelgroepen heb ben bij het kiezfen van hun bijdrage aan de Speelspiegel oude paarden van stal gehaald. Maar verreweg de meeste van de tien deelnemende groepen hebben nieuw werk op hun repertoire genomen. Er is zelfs een experimentele groep ver schenen, namelijk die van Walter de Bruin uit Hulst, die met een milieu-gericht stuk komt, dat getiteld is: „Pea ce". 0 Een ander bewijs van nieuw leven is de toneelbrouwerij is de wederopstanding van het Reizend Zeeuws Volkstoneel uit Hulst. Uit de asresten van het oude RZVT is een aantal mannelijke tonelisten opge staan. De stoot tot deze we dergeboorte werd feitelijk door de Speelspiegel gegeven. Een verheugend teken, aldus Ad van Noort. Zeeuwsch- Vlaanderen is sterk vertegen woordigd bij de Speelspiegel 1972. Er zijn drie speelavonden vastgesteld. Op vier november wordt in het verenigingsge bouw in St. Jansteen de eerste serie van drie eenakters opge voerd. Men ziet dan achter eenvolgens: De Transfiguratie uit Hulst met „Avondkleding onvermijdelijk". Vervolgens St.-Jan ten Steene met „Moord in de kleedkamer". En de Hei- kantse Comedie met „Provoce ren". De aanvangstijd is half acht. Op elf november w-ordt er „gespiegeld" in „De Meer paal" te Philippine. Aanvang wederom half acht. Hier tre den achtereenvolgens op: Es- moreit uit Philippine met „Hal lo, is daar iemand?", de to neelgroep Groede met „Juf frouw Dowey", en met „De koperen ketel". Daarna brengt de reeds genoemde groep van Walter de Bruin het eigen werkstuk „Peace" voor het voetlicht. De eenakter „De ko peren ketel" heeft als bijzon derheid dat hij in Cadzands dialect wordt uitgevoerd. Op 25 november eindigt de Speelspiegel met een serie van drie eenakters in het Vestzak theater in Vlissingen. Het Middelburgs Dilettantentoneel speelt daar „Rouwdans", het herboren RZVT komt met „De brand in de Jonge Jan", en de Zeeuwse Comedie uit Vlissin gen brengt de eenacter „Op weg naar Tar". De animo die bij de Speel spiegel aan de dag wordt ge legd, bepaalt of er na afloop nog een min of meer feestelij ke bespreking met de deelne mende groepen zal worden ge houden. De belangstelling voor de Speelspiegel 1972 is al dus de provinciaal toneeladvi seur relatief groot. Van de dertig in Zeeland werkende amateurtoneelgezelschappen, doen er tien mee. „Let op, het toneel komt weer terug", zegt Ad van Noort optimistisch. De laatste partij confectie wordt langs de rail geduwd. 0 Werkneemsters bij Ve ieoo in Aardenburg hebben nu volop tijd om de krant te lezen. (Van een corresoondent) MIDDELBURG De commissaris van de koningin in Zee land, mr. J. van Aartsen, heeft bij gelegenheid van het feit dat de heer J. de Reij, ambtenaar van culturele zaken, gedurende veertig jaar zijn diensten in het werk van de provincie heeft ge steld, de jubilaris namens de koningin benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Voor de vele aanwezigen herhaalde mr. van Aartsen nog eens, maar dan in het kort. de levensgeschiedenis van de heer De Reij, die als veertien jarige jongen, en dus jongste bediende, op een bank was begonnen en na een baan bij een notaris in rijksdienst was gekomen. Nadat de heer De Reij overigens wel twee dagen werkloos was geweest, zoals de commissaris opmerkte. In 1951, toen de heer De Reij er weer al heel wat jaar tjes bij de provincie op had zitten, begon hij zich intensief met culturele en maatschappe lijke problemen bezig te hou den, en hij was een van de -mensen die het culturele leven in Zeeland van de grond heb ben geholpen. aldUs mr van Aartsen. Na deze lovende woorden ging mr. Van Aartsen over tot het uitreiken van de bij on derscheiding behorende ver sierselen, die de jubilaris dankbaar in ontvangst nam. Na mr. Van Aartsen was het de beurt aan Gedeputeerde Van Geesbergen die begon met het citeren van een recla mespot: „Vakmanschap is meesterschap", welk zinnetje in dit geval betrekking had op de heer De ftehj, die werkelijk overal iets van afwist, zoals de heer Van Geesbergen opmerk te. Waardering had de Gedepu teerde ook voor de heer De Reij, die hij in de loop der jaren had leren kennen^ en hij prees de prettige manier van samenwerken tussen de spre ker zelf en de jubilaris. Namens het provinoiaal be stuur overhandigde hij de heer De Reij eon enveloppe met inhoud. De derde spreker was grif fier mr. D. van der Wel, die onder meer zie dat er in de afgelopen veertig jaar veel was veranderd met betrekking tot de opleiding van ambtena ren. Na de griffier constateer de de directe chef van de heer De Reij, de heer Van der Hei den, dat hij niet veel meer had te zeggen, zijn voorgan gers hadden al veel lovende woorden gesproken. Hij bood namens de afdeling waarop de heer De Reij werkzaam is, de jubilaris een draagbare radio aan, die op advies van de vrouw van de jubilaris die evenals zijn twee kinderen ook aanwezig was was ge kocht. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De samenstelling van een collectie kunst werken, die representatief moet worden geacht voor de beel dende kunst in Zeeland, zal heel wat voeten in aarde hebben. Zoals bekend moet er een Zeeuwse collectie komen, die in de zomer van het volgend jaar in de Belgische provincie West- Vlaanderen kan worden uitgestald. Dit geschiedt in het kader van een cultureel uitwisselingsprogramma tussen België en Zeeland. Om te beginnen, zo blijkt uit een plan van de Zeeuwse Culturele Raad zal zoveel mo gelijk werk uit Zeeland op een centraal punt bijeen ge bracht moeten worden, om daar te worden beoordeeld door een onafhankelijke jury, waarin onder andere enkele Amsterdamse kunstrecensen ten zitting zullen hebben. Men rekent er op dat er een keuze van ongeveer zestig werken moet worden gemaakt uit een totaal van naar schatting vijf honderd werken. Waar brengt men die enor me hoeveelheid schilderijen en beeldhouwwerken die gesleec- teerd moeten worden bijeen? De gedachten gaan uit naar de Grote Kerk, te Goes en naar de kerk van Veere. Deze ge bouwen bieden in elk geval wel de nodige ruimte- Hetis echter de vraag of de eige naars of beheerders van deze gebouwen van harte zullen in stemmen, indien onder het uit alle richtingen bij eenstromen- de werk bijvoorbeeld naakten zullen voorkomen. Om die re den, aldus de Zeeuwse Cultu rele Raad, is er gedacht aan een uitwijkmogelijkheid naar... een aardappelschuur. De organisators, aldus de Zeeuwse Culturele Raad, zul len wel over voldoende impro visatievermogen moeten be schikken. De collectie, die in de zomer van het volgend jaar naar Bel gië gaat, zal vergezeld worden van een catalogus. Het is denkbaar, zo meent de Cultu rele Raad dat deze catalogus in de vorm van een extra nummer van het Zeeuws Tijd schrift verschijnt. Maar er is ook een suggestie om de cata logus in de vorm van een losbladig systeem te laten uit komen. Dit systeem zou een begin kunnen vormen van een Zeeuwse kunstenaarsdocumen- tatie. De kosten die gemoeid zijn met het Zeeuwse aandeel in de culturele uitwisseling wor den op ruim f 35.000 ge raamd. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS Het gemeentebestuur van Oostburg wil fa briek, magazijn en kantoor van de Fa. Verduijn in Breskens ko pen. Zoals gemeld heeft het bedrijf deze panden in het centrum van Breskens verlaten in verband met de nieuwe vestiging op het industrieterrein in die plaats. De kosten van aanschaf worden geraamd op 5,5 ton. Het college is van plan voor te stellen de fabriek af te breken en het kantoor en magazijn- (die beide van recente datum zijn) een andere bestemming te geven. De gedachten gaan uit naar een soort sporthal of het onderbrengen van de bi bliotheek- Wat men met de vrijgeko men grond, na afbraak van de fabriek, wil gaan doen is onbekend. Bekeken wordt of hier mettertijd woningen ge bouwd kunnen worden, of dat men er parkeerterreinen zal aanleggen. De aanschaf en vervolgens het slopen van het fabrieks pand worden geraamd op to taal ruim 600.000 gulden.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3