INVALIDENSPORT IS MEER DAN ALLEEN G SEYSS-INQUART "De koele berekenaar'' MINISTERS GAAN RIJN SCHOON PRATEN Toestand M steeds slechter" lavona Dof, kleurloos haar? A QCitizen. Voor hetzelfde geld beter bij de tijd. van mens tot mens Onderzoek tegen Dajan wegens illegale export antiquiteiten binnenland buitenland De geringe aandacht van de pers voor de invaliden- sport, een probleem dat wij eèrder in deze rubriek aan sneden, blijkt ook het hoofd bestuur van de Nederlandse Invaliden Sportbond nogal hoog te zitten. Werkgroep homofilie Elkaar helpen Gecompliceerd geen sadist toezicht Hoe je elke dag vlees kunt eten zonder je kinderen uit werken te sturen. Verrassing: Vlees kan best voordelig zijn. haarkleurversteviger In '73 weer passiespelen in Tegelen Giro hongersnood Nieuw-Guinea papier oor uw pen Spijtoptanten Donors de panty die tegen een stootje kan Pater Krekelberg moet straf uitzitten Woensdag 25 oktober 1972 15 Het bestuur zei ons blij te zijn, dat De Stem op deze manier aandacht besteedt aan het probleem. „Want", zegt de directeur van het bondsbureau, de heer H. Ro- sendaal „het is wel zo dat de pers iets meer schrijft over de invalidensport, maar dat wil beslist niet zeggen dat we er zijn. Integendeel, er wordt in verhouding met de validensport nog te weinig aandacht besteed aan de prestaties van deze groep"- Belangrijk is volgens de invalidenbond ook de manier waarop het nieuws wordt verwerkt. Volgens de bond moet de invalidensport niet gezien worden als het op een aardige manier bezig houden van deze mensen, „Wat zij doen valt wel de gelijk onder het hoofdstuk sport'', aldus de heer Rosen- daal. Hij ziet wel in, dat het niet allemaal van een kant, de pers, kan komen. Hij is het er volkomen mee eens, dat de verschillende afdelin- e.n van de Nederlandse In validen Sportbond de pers op de hoogte moeten houden van wat er zich op het ge bied van de invalidensport afspeelt. West-Brabant beschikt op het moment over zes afdelin gen. Invaliden die zich hier bij willen aansluiten kunnen contact opnemen met: M. Broos in Bergen op Zoom, tel. 01640—37334, J. Knap- In Nederland zijn momen teel 55 dergelijke afdelingen, waarbij zo'n 2500 actieve le den zijn aangesloten. Alleen de provincie Zeeland be schikt niet over een afdeling. We komen nog nader op de oorzaken van deze afwezig heid en de eventuele behoef te aan een dergelijke afde ling terug. pers in Roosendaal, tel. 01650-37864-35650. P. van der Velden in Roosendaal, tel. 01650-^4,0590-34940, B. Konings in Raamsdonk tel 01621—2718-2906, J. Gijsel- hart in Tilburg, tel. 013 552013, H. Molenschot (Ta feltennis) Kapt. Nemosstraat 81 Tilburg. De invaliden uit Zeeland, die meer inlichtingen over De Invaliden Sportbond wil len hebben kunnen het beste contact opnemen met: Bonds bureau NIS, Fort Voordorp, Voordorpsedijk, post De Bilt f U) Telefoon 30—713754. jyj edemenselijkheid. Wat heeft dat woord de laatste jaren geen opgang gemaakt. Welke maatschappelijke groepering heeft dit niet in zijn vaan/lel staan en hoe vaak is er in de kerken de laatste jaren niet gepreekt over dit thema. Moeizaam zijn we ons wat bewuster gewor den van het bestaan van nood waar we het eerst niet eens vermoedden. Nog moei zamer is het om aan een bepaalde nood iets te doen. Want de nood. van een ander is ook voor onszelf nog vaak een probleem. We zitten vaak onszelf in de weg om de hand uit te steken. Of is het soms duidelijk dat je bij bepaalde zaken niet kunt ko men aandragen met mede menselijkheid? Homofilie bijvoorbeeld. Een aantal mensen In Zeeuwsch-Vlaanderen heeft iets ontdekt waarbij ze niet werkeloos willen blijven neerzitten. „Het is duidelijk dat Zeeuwsch-Vlaanderen een veelheid van homofielen kent, die met niemand hun wijze van leven kunnen be spreken". Daar moet wat ge beuren, vinden ze. En het eerste wat ze gedaan hebben, is een adres bekend maken waar homofielen i nforma tie kunnen krijgen en vragen stellen. Dat adres is: F.A. Bergwerf f, Nieuwstraat 16, Groede, tel 01171—361. De heer Bergwerff is functiona ris bij de Streekjeugdcentra- le. De gedachten gaan verder uit naar een Werkgroep Ho mofilie Zeeuwsch-Vlaande ren. „Voor deze werkgroep zijn ook niet-homofielen van harte nodig", aldus de initia tiefnemers- Wat de werk groep kan doen, moet nog onderzocht worden. Op 15 november is er in ieder ge val een bijeenkomst gepland op een nog nader te bepalen plaats. Hen lezer van deze krant (de heer J. Willemstein uit Baarle-Nasau) is zo schrijft hij zeer getroffen door een verhaal in de serie In Gesprek Met. Bij het le zen realiseerde hij zich, dat „wij er zijn om elkaar te helpen en niet om elkaar de afgrond in te jagen". Hij voegt eraan toe, dat hij op de een of andere manier iets zou willen doen om zijn me demens uit de put te helpen. Wij hebben hem in contact gebracht met degene, die In Gesprek Met aan het woord was. We hopen, dat dit con tact vruchtbaar zal zijn. REDACTIE VAN MENS TOT MENS. (ADVERTENTIE) 0 Seyss-lnquart geflankeerd (links) door generaal Von Falkenhausen en (rechts) diens opvol ger als bevelhebber in Nederland, generaal Christiansen. (Van een onzer redacteuren) ARTHUR SEYSS- INQUART was 47 jaar toen Hitler hem, in mei 1940, benoemde tot Rijks commissaris voor het be zette Nederlandse gebied. Een Oostenrijkse nazi die goed wist wat er in de nazipartij en de nazistaat te koop was. Die ook had ervaren dat zij een poli tieke jungle vormden waarin roofdieren rond slopen. Hij liep mank, overblijfsel van een val die hij in 1928 in de ber gen had gemaakt. Deze man was, van jongsaf, een Duits nationalist geweest. In de eerste wereldoorlog, hij was vrijwilliger, werd hij enkele malen voor zijn dapperheid onderscheiden. Hij was jurist. Een beschaafd man was hij ook. Hij heeft een groot aan deel gehad in de nazificering van Oostenrijk. Toen Hitier op dinsdag 15 maart 1938 zegevierend in Wenen aan kwam de Anschluss was een feit werd hij ontvan gen door zijn Reiehsstatthal- ter Seyss-lnquart. Een aarze lende en onzekere man, in die tijd. Hij was geschokt door de bruutheid waarmee de Ostmark, Oostenrijk, werd gelijkgeschakeld. Hielp enkele hem bekende joodse families te emigreren. In 1939 wordt hij plaats vervanger van generaal-gou- verneur Hans Frank in wat nog van Polen over was ge bleven. Hij blijft er tot zijn benoeming in Nederland. Acht maanden van terreur en moorden zoals Europa nog maar nauwelijks gekend had. Seyss-lnquart is daarvan op de hoogte geweest. Ook trouwens van de massale de portaties van Polen en joden en de ronseling van Poolse arbeiders. Op zijn naam staan opdrachten tot repres- sailles in Polen. Hij wilde in het voorjaar van 1940 uit Po len weg. Niet, omdat hij walgde van de misdaden dié er door de nazi's werden be gaan. Wel, omdat hij er geen eigen verantwoordelijkheid droeg. Zijn bekwaamheden kwamen er niet tot hun recht, zo meende hij. Hij vroeg Hitier om een militaire opdracht. Hij kreeg een poli tieke taak. In Nederland. Een gecompliceerd man, noemt professor De Jong hem. Hij wist van Nederland niets af. Beschouwde het als een „beschaafd" land, als be horend tot „de eigen we reld". Hij was een opmerke lijk gesloten man. Gaf zelden ronduit zijn mening. Zijn naaste medewerkers noem den hem „de koele bereke naar", „de man die geen hart gekend heeft" (Rauter), „de ijskoude jezuïet" (Christian sen). Er zijn ook andere getuige nissen. Van de Nederlander professor dr. G. A. S. Snij der, een vurige aanhanger van de SS-ideologie. Hij stelt dat Seyss-Inquarts talmen en schipperen een houding was die hij aannam in „het sme rige bedrijf der politiek" (Seyss eigen woorden). Maar ook „een bewuste, sterke persoonlijkheid en zeer ac tief intelligent Hij had een verfijnd gevoel voor toneel en vooral voor klassieke mu ziek. Hij leefde, gezien zijn mogelijkheden in ons land, heel sober. Zijn kok mocht niet op de zwarte markt ko pen. Dronkenschap was hem een gruwel. Zijn gasten in de Wassenaarse villa Clin- gendael hadden de gewoonte vooraf of naderhand elders nog te eten. Zij kregen niet genoeg, omdat extra zwarte aankopen verboden waren. Seyss was een onberispe lijk huisvader. Hij was ka tholiek alhad ''hij met de kerk gebroken. Dat geloof bleef bij hem een rol spelen. „Bij tijd en wijle moet hem toch wel het angstig vermoe den bekropen hebben dat in het nationaal-socialistische Duitsland dat hij met zoveel Daar was alleen maar een louter op geweld gebaseerde politiek uit te voeren. Dat lag Seyss niet. „Hij was geen echte geweldenaar en geen sadist. Hij kon ook tegen echte geweldenaars moeilijk optornen. Overheersend was bij hem de aanbidding van het Deutschtum dat hij volle dig met het Derde Rijk iden tificeerde". Daarom was hij voor de meeste Nederlanders de ver persoonlijking van dat rijk. Hij was voor hen „de verra der van Oostenrijk" en de hoogste vertegenwoordiger van de vijand. Hij werd per soonlijk verantwoordelijk ge houden voor elke schanddaad van de Sicherheitsdienst. toewijding diende, ja waar hij een der paladijnen van was, uiteindelijk van het christendom weinig zou overblijven. Hij heeft, uiter aard, zijn bezorgdheid jegens niemand uitgesproken. Maar merkwaardig was het wel dat hij een uit juli 1939 da terende brief van een poli tiek medewerker zorgvuldig bewaarde wien de schellen van de ogen gevallen waren en die hem van Londen uit klemmend waarschuwde te gen slaafse gehoorzaamheid aan een zo misdadig regime", aldus professor De Jong. De Jong zegt dat het Seyss in ons land beter moet heb ben bevallen dan in Polen. Men noemde hem spottend zijn mankheid zes-en- een-kwart". De opdracht die Hitier hem ten aanzien van ons land gaf was innerlijk tegen strijdig. Hij moest Nederland soepel inschakelen in de Duitse oorlogsinspanning en hij moest het bezette gebied ontzien. Terwille van het be houd van Nederlands-Indië. Anderzijds moest hij de om zwaai naar het nationaal-so- cialisme voorbereiden. Een politieke taak die het gebied in rep en roer kon bren gen. Een intelligent medewer ker van hem schreef vier maanden na aankomst in Den Haag al, „dat het niet allemaal even makkelijk" was. Hij schreef ook „als Seyss het niet klaar speelt met zijn voorzichtige, lichte en fijne hand, die daarbij echter onverbiddelijk en con sequent toeslaat, dan kan niemand het". „Misschien dacht de Reichs- kommissar dat zelf ook wel", merkt De Jong op, Was het hem in oktober 1940 al gaan dagen dal hij van het Neder landse volk welks taal hij niet verstond (en ook niet leerde verstaan) en van wel ke geschiedenis en mentali teit hij maar een vage in druk had eigenlijk niets be greep. „Als men hier kers vers uit Duitsland komt, denkt men het volk te be grijpen. Hoe langer men hier is, des te meer ziet men hoe anders het is dan men denkt", zei hij eens tegen professor Snijder. „Maar met dat betere inzicht kon hij toen in zijn politiek nauwe lijks rekening houden: Duits land moest de oorlog winnen, althans niet verliezen en die overtuiging, met hardnekkig heid beleden, dreef hem in een richting waarvan hij, in telligent als hij was, begre pen moet hebben dat ze het volledig falen inhield van de politieke missie die hem in Nederland toevertrouwd was. Zijn opgewektheid is hem van '42 af gaan verlaten. In het begin leek het allemaal zo eenvoudig. Toen de secretarissen-generaal (hoogste ambtelijke gezags dragers in ons land na het uitwijken van koningin Wil- helmina en de ministers) hem op 29 mei hun mede werking toegezegd hadden en toen hem gebleken was dat het Nederlandse bestuurs apparaat ook op alle lagere niveaus normaal bleef functi oneren, kon Seyss-lnquart definitief besluiten, aan zijn pigen apparaat het karakter te geven van een „toezicht houdend bestuur": een soort opperbestuur boven het Ne derlandse bestuur". „Wij stu ren, de Nederlanders bestu ren" zei in juni een Duit ser. In die opvatting liet Seyss de secretarissen-generaal on der zijn bevoegdheid en op zijn aanwijzingen besturen. Hij liet scherp toezicht uitoe fenen op de departementen. Maar hij had ook weer een afgeleide bevoegdheid en werd „geholpen" door naaste medewerkers die vanuit de verschillende partij-instan ties hun eigen doeleinden na streefden. De brute nazi's, protserig en onbeschaafd, voelden zich hij hem niet op hun gemak. Hij was teveel diplomaat om Draufganger te zijn. Hij had eigenlijk maar één kracht achter zich: Hit- Ier. Die bleef hem voortdu rend waarderen. Maar die zelfde Hitier liet ook Seyss- lnquart in het ongewisse over zijn plannen en de oor logsperspectieven. „Van Duitslands werkelijke mili taire positie wist de Reichs- kommissar niets meer dan alle overige Duitsers: prak tisch niets". Die man werd een van de heersers die het in Nederland voor het zeggen kregen na 15 mei 1940. Een hunner, want hij kreeg mannen als Rauter, Schmidt en Fischböck naast zich. Die streefden hun eigen doeleinden na. En met de Duitse troepen kwam ook het Duitse onderdruikkings- apparaat Nederland binnen. De eerste arrestaties hadden reeds op 10 mei 1940 moeten plaats vinden. JACQUES LEVIJ. ROTTERDAM (ANP) De Ridderzaal in Den Haag is vandaag en morgen de ont moetingsplaats voor ministers uit de Rijnoevrstaten, die ge zamenlijk zullen proberen een halt toe te roepen aan de ver vuiling van de Rijn. Nederland die het initiatief tot deze Rijn conferentie nam, heeft alle hoop op dit overleg gericht. Want langer kan het niet, me nen de deskundigen die de conferentie bijwonen. De schoonmaak van het grootste riool van Europa kan niet Ian- ADVERTENTIE) Dit 4-persoons recept bijvoorbeeld kost kompleet maar ca. f 2,25 per persoon. Koe Loe Yoek 400 g mager varkensvlees in blokjes laten snijden. Wentel die door maizena-zout-peper mengsel en bak ze croquant in hete olie. Bak in zelfde olie: geperst teentje knoflook, reepjes paprika, stukjes ananas en tomaat en 1 theel. gember poeder of 2 bolletjes gember. Ananassap, champignons en zout toevoegen. Saus binden met maizena en over stukjes vlees gieten. Presenteer er droge rijst bij. ger worden uitgesteld. Al negen jaar lang wordt er door Frankrijk, Duitsland, Zwitserland Luxemburg en Nederland op ambtelijk ni veau gekibbeld over de be strijding van de vervuiling van de rivier. De internationa le commissie ter bescherming van de Rijn, die met haar beperkte bevoegdheden slechts aanbevelingen aan de betrok ken regeringen kan doen, kon niet bereiken dat er afdoende maatregelen werden genomen. Daarom drong de Nederlandse delegatie vorig jaar november in Bazel aan op overleg op ministerieel niveau. Aanleiding hiertoe was de kritieke situatie als gevolg van de verzilting van het Rijnwater. Frankrijk, door de zoutlozingen uit de Elzasser kalimijnen de grote boosdoe ner in dit geval, werd in het beklaagdenbankje gezet. Het grootste probleem op de Haag se conferentie is dan ook de beperking van de Franse zout lozingen. Het belangrijkste re sultaat, dat Nederland van de conferentie verwacht, is een toezegging van Franse zijde het lozen van afvalzout in de Rijn tot ongeveer de helft te reduceren. De opslag van het zcut kost geld, maar Neder land is samen met de andere landen bereid hiervoor te be talen. De Nederlandse belas tingbetaler zal de rekening van ongeveer f 5 miljoen wor den gepresenteerd. Na de verzilting van de Rijn zal het probleem van de che mische belasting en de thermi sche verontreiniging aan de orde worden gesteld. Neder land zal tijdens de conferentie voorstellen indienen voor het opstellen van zwarte lijsten van chemische stoffen, die on der geen beding mogen wor den geloosd, en van grijze lijs ten van stoffen, die in beperk te mate of onder bepaalde voorwaarden geloosd mogen worden. Langs de Rijn moeten meetpunten komen om vol doende controle uit te kunnen oefenen De verwarming van het Rijnwater als gevolg van het gebruik van koelwater door kerncentrales moet volgens de Nederlandse delegatieleden in de Rijncommissie een halt worden toegeroepen. Men hoopt met Frankrijk, die ook op dit punt de grote boosdoe ner is. tot overeenstemming te komen. De concrete resultaten, die van de Haagse conferentie worden verwacht, betekenen voor de Nederlandse Rijncom missieleden niet dat men er hiermee is. Zij zien de minis tersconferentie slechts als een eerste stap op weg naar een sanering van de Rijn. Zij hopen tevens, dat de bewindslieden de commissie een reeks op drachten zuilen verstrekken en haar bevoegdheden zullen uitbreiden. Tegelijkertijd met de sa menkomst van ministers wordt in Den Haag een alternatieve Rijnconferentie gehouden. Vertegenwoordigers van actie groepen uit de Rijnoeverstaiten zullen maatregelen bespreken, die zij kunnen nemen tegen de vervulling van de Rijn. Gastheer op de conferentie is minister Schmélzer, die in verband met het bezoek vaa de Finse president de Eittim=- gen nietvolledig kan bijwo nen. Van Nederlandse zijde zullen voorts aanwezig zijn de ministers van ruimtelijke or dening drs. B. J. Udink en van Volksgezondheid dr. L. B. J. Stuyt, de voorzitter van de Rijncommissie, de voormalige reizende ambassadeur M. F. Vigeveno, de leden van de commissie en enkele deskun digen. DEN HAAG (ANP) Bij de zuivering van het Rijnwater tot drinkwater werken de Rijnwaterlei dingbedrijven momenteel in het grensgebied van de technische mogelijkheden. De toekomst van de Rijn baart grote zorg. De vijftig waterleiding bedrijven uit Zwitserland, Frankrijk, WestDuitsland en Nederland, die voor de drinkwatervoorziening van twintig miljoen mensen hun grondstof uit de Rijn putten, hebben dit geschre ven aan de voorzitter en de delegatieleiders van de in ternationale ministersconfe rentie over de Rijn. in 21 light-proof tinten herstelt de kleur van uw haar.' flakon voor 2 a 3 behan delingen BETER DAN BEST! TEGELEN (ANP) De re petities van de Tegelse Pas siespelen 1973 zijn deze week weer begonnen. De nieuwe re gisseur is de heer H. Thissen. die vtan de eerste opvoering in 1931 af met de Tegelse pas siespelen is verbonden, o.m. als vertolker van de Judas- en Cayphasrol. Bij het passiespel 1973 zijn ruim 230 personen betrokken. De tekst zal weer va-n pa-ter Jac. Schreurs zijn, bewerkt door dr. Gabriel Beckers UTRECHT (ANP) De Wereldraad van Kerken heeft alle aangesloten kerken ge vraagd geld in te zamelen ter leniging van de hongersnood op Nieuw-Guinea. Er is een bedrag van 100.000 dollar no dig. Bijdragen kunnen worden gestort op postgiro nr. 5261 ten name van de Stichting Oe cumenische Hulp in Utrecht onder vermelding „Hongers nood Nieuw Guinea". JERUSALEM (UPI) De Israëlische vice-premier Yigal Allon heeft een onderzoek ge last naar de beschuldiging dat minister van defensie Mosje Dajan illegaal antieke voor werpen uit zijn eigen verza meling naar de Verenigde Sta ten heeft geëxporteerd. Dajan zou de antiquiteiten voorzien van zijn handteke ning, aan rijke Amerikaanse joden verkocht hebben. Vol gens de Israëlische wetten mo gen geen antieke voorwerpen worden uitgevoerd zonder schriftelijke toestemming van het departement voor antiqui teiten. dat Allon. als minister van onderwijs en cultuur, on der zijn beheer heeft. Dajan bezit een collectie van duizenden antieke voorwer pen Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud/ c.q. strekking. Tot nu toe had DS'70 van de abortuskwestie geen program mapunt gemaakt. Hierdoor gaf zij blijk (en wekte zij de verwachting) dat zij in een dermate met de diepste levens overtuiging verweven aangele genheid de vrijheid van haar leden wilde respecteren om geheel naar geweten te beslis sen. Dit respect naast de merites van haar politiek-eco- nomisch program is voor een groot aantal personen van uiteenlopende levensbeschou welijke signatuur aanleiding geweest om zich bij .deze par tij aan te sluiten of ervoor te opteren- Nu hebben evenwel bij ge legenheid van het recente ver kiezingscongres enige initia- tiefne(e)m(st)ers, buiten de leiding der partij om, zomaar terloops even een meerderheid weten mee te krijgen voor een onvoorziens en zonder de no dige bezinning in stemming gebrachte uiterst „vrijzinnige" abortus-paragraaf; wat natuur lijk niet de manier is om een zo serieuze zaak te behande len. Het resultaat is, dat tal van DS'70-adepten zich nu op dit zeer wezenlijke punt in hun gegronde verwachtingen danig bedrogen zien en in een onmo gelijke positie zijn geraakt. Voor hen zit er - tenzij de DS'70-leiding deze abortuspa ragraaf terugneemt wel niets anders op dan, als „spijt- toptanten", weer uit de partij te stappen c.q. van hun voor genomen politieke keuze terug t,e komen. OISTERWIJK. J.A. SMIT. Vrijdagavond 20 oktober ge keken naar „Voor de vuist weg". In diverse grote steden blijkt een groot tekort aan do nors te zijn voor de bloed transfusiedienst. Mijn voorstel; haal bloed bij de kleine afde lingen die donors over heb ben. GEERTRUIDENBERG J. HEERSCHH (ADVERTENTIE) (hi de groene verpakking) PREMIER Giulio Andreotti van Italië is gisteren voor een officieel bezoek van een week aan de Sofjet-Unie aangeko men in Moskou. RIJSWIJK (ANP) Pater Krekelberg uit Rijswijk (ZH), die eind vorig jaar in hoger beroep door het gerechtshof in Den Bosch conform het vonis van de rechtbank te Maas tricht werd veroordeeld tot een geldboete van f 75,- of 15 dagen hechtenis omdat hij een steen door de winkelruit van een sexboetiek in Maastricht had gegooid, zal de 15 dagen hechtenis moeten uitzitten. Hij heeft geweigerd de boete te betalen. De pater vindt dat hij ten onrechte is veroordeeld. Par ketwachters vonden hem niet thuis. (ADVERTENTIE) Hoe bestaat't dat zo'n klein, elegant dameshorloge 'n elektronies breintje kan bevatten? U ziet 't. 't Tikt per uur maar liefst 43.200 keer (en hoe meer hoe preciezer). Is waterdichten gevat in 'n edelstalen kastje. U hebt er geen omkijken naar, anderen wel. Japanse precisie. 2^9" importeur J.Hart b.v., Leidscpldfl, Amsttrdaia^

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 15