Luns schokt K.V.P. met bedankbrief en afscheidscadeau Geertsema onder druk HOOG FINS POLITIESALARISSEN, PENSIOENVERHAAL EN ZORGRARENDE GEMEENTEFINANCIËN Benoeming Pierre Huyskens juist WOOD Kamer aanvaardt defensie begroting Ned. Diabetes Ver. wil haar tehuis te Zeist ten spoedigste weer open e^elH RaiffeisenbankIBBoerenleenbank (en nog een extra dag op wereldspaardag 30 oktober) Onrecht aan politie Kind van de rekening binnenland buitenland NV] verliest kort geding üe betaalbare aftershave after shave 4,95 7,95 Pensioenen Gemeenten Ook PvdA en D'66 gaven fiat „BOS EN DUIN": VOOR JEUGDIGE SUIKERZIEKEN Slepend Erkenning sparen doet u bij de Woensdag 25 oktober 1972 13 'Van onze parlementair* redacti»! DEN HAAG Voor de KVP kwam gisteren het be richt, dat oud-minister Luns ais secretaris-generaal van de NAVO voor het lidmaatschap van deze partij heeft bedankt als een donderslag bij heldere hemel. In partijpolitieke krin gen reageerde men met de op merking, dat de heer Luns met dit bedankbriefje ook had kunnen wachten tot na de ver kiezingen, te meer omdat uit de motivering van de heer Luns blijkt, dat achter het opzeggen van het lidmaatschap geen politieke redenen schuil zouden gaan. Volgens de heer Luns is namelijk zijn huidige functie niet verenigbaar met het lidmaatschap van welke politieke partij dan ook. Als secretaris-generaal van de NAVO kan hij niet bet risico lopen vereenzelvigd te worden met de politieke standpunten van de partijen in de lidsta ten. Ook zijn Italiaanse voor ganger Manlia Brosio zou in dertijd het lidmaatschap van zijn partij de Democratia Cliristiane hebben opgezegd, evenals diens voorganger mr. D. Stikker (VVD) en de Belg Paul Henri-Spaak (socialist). Ook binnen het partijbestuur van de KVP is men nog al woedend op de houding van een van zijn populairste figu ren. De thans 61-jarige politi cus is 20 jaar lang minister voor de KVP geweest. Verle den jaar liet bij zich nog kan didaat stellen voor de Twee de-Kamerverkiezingen, toen men intern al wist dat hij secretaris-generaal van de NAVO zou worden. Het partij bestuur heeft gisteren dan ook nog een verwoede poging ge daan dè heer Luns tot de orde te roepen. In een brief heeft het partijbestuur hem ge vraagd zijn standpunt te her zien en zijn motiveringen na der toe te spitsen. Het partijbestuur heeft de heer Luns uitgenodigd voor een gesprek om zich nader te verklaren. Ailerwege wordt gevreesd dat het bericht van de heer Luns. dat al een week lang bij het partij-bestuur be kend was, de KVP stemmen zal gaan kosten. Men acht het zelfs niet uitgesloten dat de heer Luns zou willen toe treden tot een andere politieke partij, zoals bijvoorbeeld de nieuwe Rooms Katholieke Partij Nederland. Geruchten zijn hierover reeds lang ont staan nadat de oud-KVP-mi- nister belangstelling toonde voor conservatieve stromingen in katholiek Nederland. Bij zijn bedankbriefje sloot de heer Luns ook nog een af scheidscadeautje van f 25. voor het verkiezingsfonds van de KVP in. Hierover werd in het partijbestuur van de KVP mummelend de opmerking ge maakt: „We nemen voorlopig aan dat hij vergeten is twee nullen in te vullen." commentaar Het gebeurt niet elke dag, dat politiemensen de straat op gaan om te protesteren en, zoals dat heet, buiten-parlementaire activiteiten te ontwikkelen. Het is echter verstandig, dat zij dat deze week in Den Haag gedaan hebben: er wordt hun namelijk onrecht aangedaan. De laatste jaren is de taak van de politie aanmerkelijk ver zwaard. Niet alleen neemt de „normale" criminaliteit toe, ook (politieke) misdaden, die een jaar of tien geleden in deze contreien nauwelijks voorkwamen als bomaanslagen en bom brieven hebben er toe geleid dat er nu veel meer dan vroeger van de politieman wordt gevergd. Daarbij komt dan nog dat dat meerdere werk door te weinig handen moet worden ver richt: bijna alle politiekorpsen hebben te lijden van onderbe zetting. Deze taakverzwaring (ook geestelijk) wordt in onvoldoende mate gehonoreerd. Dit gegeven en het feit, dat de politieman voortdurend in de schijnwerpers der kritiek staat, werken irriterend. De regering maar ook het publiek zouden hiervoor wat meer begrip moeten opbrengen. En dat betekent meer geld beschikbaar stellen, zowel voor een verdiende salarisverhoging van de individuele politieman als voor de versterking en uitbreiding van het politie-apparaat als geheel. We leven nu eenmaal in een tijd van toenemende agressie op alle mogelijke gebied. Als we daarvoor de ogen sluiten d.w.z. de oorzaken van die gewelddadigheid niet proberen weg te nemen en de uitwassen ervan te voorkomen, gaat Nederland een slechte tijd tegemoet. De Nederlandse medische wereld heeft er weer een schan daaltje bij. Het kinderhuis „Bos en Duin" van de Neder landse Vereniging van Suikerzieken is gesloten omdat een sle pend conflict tussen de medische staf en het bestuur van de vereniging niet tot een oplossing kon worden gebracht. Net als bij de conflicten met betrekking tot de hartchirur- gie zijn ook hier de suikerzieke kinderen het slachtoffer van intern gekibbel van leidinggevende personen. In „Bos en Duin" werden suikerzieke kinderen vertrouwd gemaakt met hun handicap; ze werden er op voorbereid om met die handicap in de maatschappij te kunnen leven. De Nederlandse Vereniging van Suikerzieken heeft haar naam pas nog veranderd in Nederlandse Diabetes Vereniging. Vooral om het nare woord „zieke" voorgoed de rug toe te keren. De Bos en Duin-ruzie toont echter aan, dat er nog wel degelijk „zieke" plekken zijn. De jonge diabeet is het kind van de rekening. MAASTRICHT De presi dent van de rechtbank te Maastricht mr. C. Paulussen heeft de eisen van een aantal journalisten van het Limburgs Dagblad en de Nederlandse Vereniging van Journalisten om de benoeming van Pierre Huyskens tot hoofdredacteur van het Limburgs Dagblad te schorsen en de eis om de raad van Commissarissen te verbie den het besluit tot verkoop van aandelen aan de N.V. Hol dingmaatschappij De Telegraaf goed te keuren, resp. dit besluit te schorsen, afgewezen. De president was het met de eisers eens, dat de benoeming van Pierre Huyskens door de waarnemend directeur, na goedkeuring van de commissa rissen, in strijd was met de goede trouw, maar dat er een zodanige situatie was ontstaan dat de directie niets anders overbleef dan een hoofdredac teur te benoemen. „Wij vragen ons af of de toe wijzing in het belang zou zijn van het hele personeel", zo stelde mr. Paulussen. Daardoor zou een nieuwe periode van onzekerheid aanbreken met al le gevolgen vandien. Ook de eis tot schorsing van de goedkeuring door de Raad van Commissarissen van de overdracht van de aandelen werd niet toegewezen, omdat deze goedkeuring reeds heeft plaatsgehad. De eis om de overdracht te schorsen werd eveneens afgewezen, omdat dat niet betekent, dat de N V. Holdingmaatschappij De Tele graaf voorshands niet langer kan worden beschouwd als de nieuwe eigenaar. „Bij gebreke van belang", werd deze vorde ring dan ook niet voor toewij zing vatbaar geacht. (ADVERTENTIE) for men! Verkwikkend, luiidhcrstcllrnd, met dr langdurige Odar-Wood- grur die 7.0 geweldig aanspreekt, flacon 08 cc met depprr reuze flnruii 205 er inct depper fabr.: Christopher Collins. London imp.: M' dica V lb ri u nlmM h (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De salarisverlangens van de politie mannen hebben gisteren bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken in de Tweede Ka mer ruime aandacht gekregen. De Kamer toonde zich voorts hoogst ontevreden over de houding van de regering ten opzichte van de wijziging van het pensioenbijdrageverhaal van de ambtenaar. En bij,een derde belangrijk aspect tijdens de be handeling van deze begroting vroeg de Kamer zich af, of nu ruim dertig procent van de gemeenten dit jaar in de rode cijfers zit er van een zinvol eigen gemeentelijk bestuur nog wel iets overblijft. Wat de politiesa-larissen be treft wees de heer Bremen (KVP) evenals o.m. Laban (PvdA), Wisselink (CHU) et, Verburgh (GPV) op de toe nemende taakverzwaring bij de politie: explosieve toename van het verkeer, toename van criminaliteit en vooral de on rustbarende vormen van terro risme. Keunig (DS'70) vreesde stiptheidacties. De liberaal Van Aarüenne vuurde nog een aantal vragen op minister Geertsema af: Hebben politie-agenten tijdens hun grote demonstratieve op tocht voor betere salarissen in Den Haag een taxichauffeur gemolesteerd? Is het waar, dat politiemannen in raamkozijnen zijn geklommen en dat zij met uniformstukken hebben gegooid? Zo ja, dan is dat een hoogst ernstige zaak. Zo'n optreden is de politie onwaar dig en mag in een rechtsstaat niet voorkomen. Als er in derdaad sprake is geweest van onaanvaardbaar optreden, wil de minister dan een on derzoek laten instellen door de rijksrecherche?" Ook andere kamerleden, twijfelden aan de ordelijkheid van de betoging van maandag. N De waarde van de pensioen rechten van de 64-jarige se cretaris-generaal van Binnen landse Zaken is bijna een mil joen gulden. Die van een 55- jarige generaal-majoor zelfs 1.2 miljoen. Dat is niet niks. Voor oudere topambtenaren kan de toeneming van de pen- sioenwaarde in een bepaald jaar zelfs hoger zijn dan het hele salaris. Mag de regering dan misschien voorstellen om wat financiële ruimte te krij gen door een verlaging van de werkgeversbijdrage in de pen sioenpremie van hoogbetaalde ambtenaren? Het was geen lid van een der regeringspartijen maar de opposant Drs. Noote- boom (D'66) die hiermee gis teren in de Tweede Kamer de liberale minister Geertsema enigszins in bescherming nam tegen de vele aanvallen od diens pensioenbeleid. De heer Nooteboom was het. echter met alle andere spre kers eens. dat de minister over zijn voornemens met be trekking tot het pensioenver- haal er zou in dit kader 140 miljoen bezuinigd moeten worden geen behoorlijk overleg had gevoerd met de ambtenarenbonden. Met Laban (PvdA) wil hij heropening van dat overleg. Bij het derde belangrijke punt de rode cijfers der gemeenten constateerde de heer Bremen (KVP), dat on geveer 250 gemeenten zelfs „langdurige structurele finan ciële problemen" hebben en dus onder een extra straf regi me vallen. Er zal, zo zei hij nu spoedig een grondige struc tuurverbetering van de ge- meentefinanciën moeten ko men. Ook de heer Franssen (PvdA) bepleitte een sanering van de gemeenMinanciën. Naast de gemeente zitten ook de wethouders en de raadsleden steeds meer in de knel. Een van hun klachten, zo meenden verschillende afge vaardigden, is de te geringe honorering, voral van 4e wet houders. Veel belangrijker vond men echter, dat het raadslidmaatschap en het wet houderschap steeds meer tijd gaan kosten. In dat kader werden loonbelastingfacilitei ten voor de categorie wethou ders en raadsleden bepleit. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM De Finse ■president Urhu Kekkonen is gistermorgen op de vliegbasis Soesterberg aangekomen voor zijn driedaags staatsbezoek aan ons land. Prinses Beatrix en prins Claus verwelkomden daar het 72-jarige staatshoofd, waar na per koninklijke trein comfortabel, maar niet snel de 50 km, die Soesterberg van Amsterdam scheidt, werd over brugd in een uur tijd. Op het Centraal Station ston den koningin Juliana en prins Bemhard gereed voor de offi ciële ontvangst. Volksliederen, inspectie erewacht, saluutscho ten: het vertrouwde decor van een staatsbezoek. De heer Kek konen legde rond het middag uur een krans op het Nationaal Monument op de Dam (zie fo to). b.ezocht het Rijksmuseum en besloot de dag met een gala diner in het paleis op de Dam, waar koningin Juliana en pre sident Kekkonen herinnerden aan de identieke doelstellingen van Nederland en Finlandge baseerd op vrede, vrijheid en algemene ontwikkeling van de internationale samenwerking. (Van onze parlementaire redactiet DEN HAAG Ondanks verwerping van alle oppositie moties aanvaardde de Tweede Kamer gisteren in meerder heid de defensiebegroting van minister De Koster. Tegen de begroting stemden alleen de fracties van de CPN en de PSP. De twee man tellende frac tie van de Politiek Partij Ra- dikalen stemde verdeeld. Aar den was voor aanvaarding van de begroting en zijn geestver want De Gaay Fortman tegen, omdat met deze begroting geen enkele stap gezet wordt in de richting tot verwijdering van kernwapens. Vian de grote oppositiepartijen stomden al leen Imkanp (D'66) en Schaf- fer (PvdA) tegen. Deze partij en aanvaarden de begroting, omdat in de door hen inge diende moties, waarin een om buiging van de investeringen van minister De Koster werd gevraagd, toch tot uitdrukking was gekomen welk beleid zij voorstonden. Daarom stemden zij wel tegen de desbetreffen de begrotingsartikelen. Van al le moties werd alleen de motie Van Eisen (KVP) aanvaard. In die imotie wordt de rege ring gevraagd nader te bestu deren of in het kader van de plannen tot wijziging van het oproepings- en uitstelbeleid de dienstplicht kan worden terug gebracht tot 12 a 14 maan (Van een onzer verslaggevers) ZEIST/GOES „Bos en Duin" het tehuis van jeug dige suikerzieken in Zeist, gaat zo spoedig mogelijk weer open. Aldus de heer J. P. G. van Ooijen uit Goes, lid van het hoofdbestuur van de Nederlandse Diabe tes Vereniging. Het kindertehuis is vorige week gesloten, toen bleek, dat een conflict tussen medische staf en bestuur niet tot een op lossing was te brengen. De in het tehuis verblijvende kinde ren werden naar huis terugge stuurd. Onder hen een kind van een schippersgezin uit Terneu- zen. Het tehuis Bos en Duin, voor een belangrijk deel opgebouwd uit gelden van donateurs en le den van de Nederlandse Dia betes Vereniging, vervulde een belangrijke functie volgens de heer Van Ooijen zelfs een onmisbare functie in het op vangen van suikerzieke kinde ren. Tijdens een verblijf van zes weken werd hun geleerd te leven met hun handicap en een deel van hun angst voor de ge volgen ervan kwijt te raken. Voor een aantal kinderen, waarvan verzorging thuis te enen male onmogelijk was, be stond de mogelijkheid om lan ger te blijven. Voor zover de secretariaten van de afdelingen in West-Bra bant en Zeeland bekeftd, waren er momenteei behalve het eerder genoemde schipperskind geen kinderen uit deze afde. lingen in Bos en Duin. De heer Van Ooijen maakte duidelijk, dat het conflict tus sen bestuur en medische staf al jaren slepende is. Zolang de controle door het hoofdbestuur zeer minimaal was, kwamen er weinig conflicten, maar toen eenmaal het Verenigingsbureau in de nabijheid van Bos en Duin werd gevestigd, kwam er meer toezicht, met name op de be drijf s-economische aspecten. En dat leverde wel conflicten op. Zodanig ernstige zelfs, dat de medische staf besloot het bijl tje er bij neer te gooien. De medische staf had het ge voel, dat hem het werken on mogelijk werd gemaakt door dat het bestuur van de Ned. Diabetes Vereniging op alle mogelijke zaken beknibbelde. Dr. B. van der Sluys wijst er op, dat er niet goed kon wor den gewerkt, met name door dat de personeelsbezetting on voldoende was. Er is volgens hem geprobeerd om in een open gesprek met het bestuur de pro blemen uit te praten. Maar het bestuur wist niet beter te doen, dan de economisch-directeur tot algemeen directeur te be noemen, aldus dr. Van der Sluys. De heer Van Ooijen zegt ten slotte nog, dat het conflict het bestuur wel eens de mogelijk heid zou kunnen bieden om de organisatie van het tehuis zo- dan: ieii definitieve erkenning door het ministerie van Volksgezondheid wordt verkregen. Deze erken ning is nodig om in aanmerking te komen voor bijdragen in het kader van de wet op bijzondere ziektekosten. Tot nu toe had Bos en Duin een voorlopige er kenning. (Zie ook commen taar). ëJ V5 De ongerechtigheden, waar de lot- en soortgenoten, alsme de andersdenkenden, volgen elkaar op als de schapen die, hup, hup, over het hek sprin gend ons in slaapsussen. En we zijn al lang de tel kwijt. Of het nou om a-sociale, meedogenloze bedrijfssluitin gen gaat, om ontslagen, om ruzies over de harten van pa tiënten heen, om voetbalge vechten, om kerkelijke con flicten, om kapingen, om bom- terreur of om politieke nep, of om het stille leed van nage noeg ieder van ons in het bijzonder, het is al sinds eeu wen niet meer na te reke nen. Het is een enorme berg, waar je nooit overheen komt. Je moet er dan ook doorheen, zeggen we tegen elkaar. Ja- ja. Maar misschien is dat wel die berg die bedoeld wordt als de bijbel spreekt over geloof dat bergen kan verzetten? Goed, over bergen gespro ken. Die in Zwitserland liggen al weer enkele dagen bar stensvol met sneeuw. Een rillerig voorproefje van wat zeer snel ook ons deel zal zijn ik voel het. Maar denk niet: dat is ver van mijn warm bed. O nee. In Zuid-Duitsland was het ook reeds volop winter met gladde wegen, sneeuwmodder en ijzi ge koude. Kijk, en nou zegt u wèl van: sjonge, is het al weer zover? Jazeker, want de Zwit sers horen er niet zo bij, maar de Westduitsers wel. Dat zijn onze broeders en zusters in de EEG. Samen met Fransen, Britten, Italianen, enfin alle negen, zelfs de Belgen- En als een lidstaat in de kou staat, cUm lijden we allen mee. O zo. MERIJN (ADVERTENTIE) waarbij opgenomen Wereldspaardag 30 oktober Maandag is het Wereldspaardag. Om u er aan te herinneren hoe belangrijk sparen is, voor uzelf, uw kinderen, uw gezin. Voor nu en later. En daar kunt u nu al een goed begin mee maken. Bij de Raiffeisenbank/Boerenleenbank. Waar u uit 8 verschillende mogelijkheden de spaarvorm kunt kiezen die u het beste past. Er zijn 3000 vestigingen in Nederland, dus is er ook bij u wel een in de buurt. Doe, wat 6 miljoen mensen ook al doen: sparen bij de Raiffeisenbank/Boerenleenbank, de bank voor iedereen. Gemakkelijk dichtbij. de bank voor iedereen 3000 vestigingen

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 13