zeeuws PPR-STATENLID SCHRIJFT BRIEF AAN KVP OVER ZEEUW IN KAMER IJzendijke raakt ww-woningen Tante Marie is onmisbaar voor de Omlooporganisatie Blankenberge verklaart oorlog aan kampbazen „Op visite" stad streek ZE STAAT VOOR IEDEREEN KLAAR Concert in Brugge Overleden aan gevolgen van ongeluk P.v.d.A.-fractie Oostburg vergadert J. Simplaar kampioen van Scbelde AFSCHEID VAN SONDEERBAAS NETTY VAN ZALINGE Oplossing ZOEK DE VERSCHILLEN Dinsdag 24 oktober 1972 9 eindredactie bas augustijn (Van een onzer verslaggevers) BLANKENBERGE. De caravan-oorlog in de Belgische bad plaats Blankenberge woedt in volle hevigheid voort. Burge meester Content van deze stad, heeft voor de komende week nieuwe acties aangekondigd voor wat betreft het wegslepen van caravans op kampeerterreinen, die op last van de gemeente ont ruimd dienen te worden. Het gaat hierbij om, zoals we eerder deze week al schre ven, door de gemeente minder gewenste kampeerterreinen. Geruime tijd geleden werd besloten, dat een aantal „on ooglijke" campings gesloten diende te worden. De betrok ken eigenaars hebben tot 3 september respijt gekregen, maar nu is de maat voor het gemeentebestuur vol en wil men alle „illegale" kampeer- bedrijven rigoreus aanpakken. Vorige week zijn werklieden al begonnen met het wegsle pen van caravans en diat zal de komende dagen doorgaan. Burgemeester Content heeft zijn standpunt in heel deze kwestie afgelopen zaterdag voor de pers toegelicht op een speciale bijeenkomst in de badplaats. Daarbij gaf hij de schuld van alle moeilijkheden aan de onwillige kampbazen en hij zei te betreuren, dat deze manipulaties voor de ge dupeerde kampeerders zoveel ellende opleveren. „De schuld ligt duidelijk bij die exploitanten", aldus de burgemeester, „die sinds maanden een houding aanne men, die ons ten zeerste grieft en tot gevolg heeft gehad, dat ons geduld ten einde raakt en die bovendien de kampeer ders, die de grote slachtoffers zijn geworden van de gehele zaak, hebben misleid. Ik ver klaar hier openlijk", aldus de burgemeester, „dat de kam- peerexploitanten de kampeer ders leugens hebben verteld. Vandaag de dag nog worden die kampeerders door hen geïntimideerd, als ze de ter reinen willen verlaten". De heer Content noemde vervolgens een geval, waarbij een kampbaas zijn „gasten" door middel van het spannen van een ketting had verhin derd te vertrekken. „Het laat ste woord daarover is nog niet gezegd", zo heeft burgemees ter Content laten weten. Vol gens zijn betoog is er geen sprake van, dat door de be trokken kampbazen „sociaal toerisme" wordt gepleegd. Het lijkt meer op uitbuiting. De Blankenbergse burge meester noemde vervolgens den voorbeeld van schandelij ke prijsopdrijving, waarbij hijj erop wees, dat tijdens de zomermaanden op de gew raakte campings voor een doodnormaal consumptieartikel als een ei 2,25 frank betaald moet worden, terwijl datzelfde ei voor 1,75 frank in de stad in de winkel ligt. Bakkers of slagers, die op de betrokken campings willen leveren moe ten meestal tevoren een be paald bedrag aan de kampbaas betalen, aldus burgemeester. Content. (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE De woning- wetwoningbouw in IJzendijke, die dit jaar een forse stimulans heeft gehad, voorziet een dui delijke behoefte. De achttien woningen die in juni van dit jaar door de regionale woning bouwvereniging in IJzendijke zijn gebouwd, zijn op een na bewoond. Het laatste huis hier van is inmiddels aan een ge gadigde toegewezen. Momenteel wordt door bouw bedrijf Gebr. v. d. Poel uit Terneuzen nu in opdracht van de algemene woningbouwver eniging West-Z'eeuwseh-Vlaan- deren, hard gewerkt aan de 26 woningen die in januari vol gend jaar klaar moeten zijn Deze woningen, alle in het uit breidingsplan Kleine Jonk vrouw, worden uitgevoerd in gietbouw en hebben drie slaapkamers. De indeling is hetzelfde als die van de nieuwe woningen in de Tragelwijk in Oostburg. Bij de gemeente Oostburg zijn momenteel 39 aanvragen voor een eengezinswoning te IJzendijke geregistreerd. Veel van deze aanvragen komen uit IJzendijke zelf. maar een ge deelte is ook afkomstig van buiten de gemeente, onder an dere uit Terneuzen. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden ziet het opleve ringsschema van deze 26 wo ningen er als volgt uit: 5 janu- tersstraat, vier huizen; 17 ja nuari: Laureynstraat, vier hui- doeling de vier laatste huizen, (Van een onzer verslaggevers) BRUGGE (B) Tijdens een buitengewoon concert, on der auspiciën van het Brugse stadsbestuur op 6 november te houden in de stadsschouwburg In die stad, zal een uitvoering worden gegeven van het re quiem van Gabriël Fauré. Het wordt een stemmingsbeeld rond allerzielen. De koorleden van het Brugse koor cantores zullen de dikwijls naar Grego riaans neigende gezangen uit voeren. Het concert begint om 20.00 uur. (Van onze correspondent) AARDENBURG In het ziekenhuis te Oostburg over leed zondag de 66-jarige E. Raeman uit Oostburg, die op 12 september j.l. op het kruispunt Lievestraat-Brieversweg te Ee- de werd aangereden toen hij geen voorrang verleende aan een Belgische automobilist. die komen aan de Sehutters- straat, op te leveren, zen; 24 januari: gevolgd door nog eens vijf huizen m deze straat; 30 januari: is het de be- ari: Kleine Jonkvrouwstraat, negen huizen; 4 januari: Schut- (Van een onzer verslaggevers) CADZAND Vanavond (dinsdag) om half acht begint in restaurant „Buitenkist" in Cadzand de openbare fractie vergadering van de PvdA Oostburg. Zoals bekend wil de fractie voorafgaande aan iedere raadsvergadering in Oostburg in het openbaar de raadsagan- da bespreken. Bedoeling is dat dit steeds in een andere kern van Oostburg plaatsvindt. De vorige keer was het Breskens, nu dus in Cadzand. (Van een onzer verslaggevers) HOOFDPLAAT De hen- gelspo-rtvereniging „De Schel de" in Hoofdplaat heeft de kampioenswedstrijd achter de rug. Winnaar werd de heer J. Simplaar met 1788 punten. De verdere uitslag is als volgt: 2. W. de Smet 1693 punten, 3. J. Bogaard 1493 punten, 4. P. van Dierendonk 1456 punten, 5. C. van Dierendonk 1287 pun ten, 6. A. Steijaert 1063 punten, 7. H. van Opdorp 841 punten, 8. J. van Rin 820 punten, 9. G. Pilaet 769 punten, 10. J. van Dierendonk 759 punten. Ze zijn allen afkomstig uit Hoofdplaat. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Vrijdagmid dag zal tijdens een receptie op het kantoor van Verstrae- tens Heibedrijf aan de Zuid Brugsestraat in Oostburg af scheid genomen worden van de heer T. J. de Loos. De heer De Loos, die ais sondeerbaas bij het heibedrijf in dienst is, bereikt de pensioengerechtigde leeftijd. Gelijktijdig wordt dan het 25-jarig jubileum her dacht van de heer De Loos, die op 6 oktober 1947 bij het Oost- burgse bedrijf in dienst trad. De receptie zal rond 16.45 uur beginnen. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG. Het Zeeuwse PPR-statenlid C. van Water schoot uit Oostburg is van me ning dat een kamerlid, dat niet uit Zeeland afkomstig is, even goed aandacht aan de Zeeuwse problemen kan besteden als een rasechte Zeeuwse volks vertegenwoordiger. Dit zegt de heer Van Water schoot in een brief aan de heer W. van Alphen, de voorzitter van de Zeeuwse KVP naar aan leiding van het ongenoegen in de boezem van de Zeeuwse KVP over de niet verkiesbare plaats, die drs. W. Dusarduyn als eerste Zeeuwse man op de KVP-lijst inneemt. een actiegroep-achtige aanpak van de politiek, zoals mijn par tij. de PPR. die reeds enkele jaren uitvoert, allesbehalve veroordelenswaardig is", zo be gint de heer Van Waterschoot zijn brief. Hij vervolgt dan: „Overigens verbaast het mij een beetje dat u van mening lijkt te zijn dat alleen een „eigen Zeeuwse man" de Zeeuwse problemen in de landelijke politiek kan be hartigen. Ik dacht dat de aan dacht gegeven door Michel van Huiten uit Lelystad,een van onze Eerste Kamerleden en nu kandidaat voor de Tweede Ka mer, aan de Zeeuwse proble men rond afsluiting van de Oosterschelde, industrialisatie beleid in o.a. het Sloegebied, de kernenergiecentrale van de PZEM en de ruilverkavelingen (landschapsaantastingen) in de Zak van Zuid-Beveland, wel voldoende heeft aangetoond dat een Kamerlid bepaald niet uit ons gebied afkomstig be hoeft te zijn om bijzonder veel aandacht aan de Zeeuwse pro blemen te geven. Ik geef u de verzekering dat Miehei van Huiten gaarne bereid is de Zeeuwse belangen te blijven behartigen en gaarne ook met u de daarvoor noodzakelijke in formatie wil uitwisselen". 0W. Dusarduijn. Tante Marie heet ze voor ingewijden. Moeder Overste van de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen, noemt Hen- nie van Pamelen haar. Hij is medeorganisator van dit groot, jaarlijks terugkerend Zeeuwsch-Vlaams wieier- evenement. Tante Marie heet in het dagelijkse leven mevrouw Roelands uit de Beatrixstraat te Terneuzen. Wim Hendriks van De Stem, speaker, omroeper en wat al niet meer tijdens wie- Ier- en andere evenementen, de man met het gekke ruiten petje, wordt helemaal lyrisch als hij over mevrouw Roe lands praat. „Den Omloop is den Omloop niet zonder tante Marie", roept hij uit. „Dat mens is gewoon onbetaalbaar voor ons. Die heeft zo'n groot hart, daar is voor iedereen plaats. Als zij er de brui aan geeft, dan weten wij het ook niet meer"! „Bij tante Marie", zegt Hennie van Pamelen, „is het gelijk een zoeten inval. Bij haar thuis mag alles en kan alles. Ze staat altijd voor ie dereen klaar. Ze heeft altijd wel een hapje eten voor de onverwachte bezoeker be waard". En zie, daar groeit 't verhaal van tante Marie, zon der dat ze een woord heeft verteld. Er zijn in Nederland wel meer tante Maries. Vrouwen, die achter de coulissen klaar staan, die hun huis en hart openstellen voor organisators van evenementen en al les wat daar omheen zweeft. En die door hun instelling mede zorgen voor het welsla gen van zo'n evenement. Voor de oplossing zie elders in deze rubriek. 9 Archieffoto van de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen. „Tot mijn genoegen las ik in De Stem van donderdag 12 ok tober j.l. dat ook de Zeeuwse KVP zich „als actiegroep" gaat opstellen. Ik ben er blij mee omdat Zeeland dit hard nodig heeft, wil er niet wat al te vlot over de Zeeuwse noden heen worden gelopen ten behoeve van het oplossen van o.a. de grote problemen in Limburg en noordoost Nederland. Ik ben er tevens blij mee omdat uit uw mededeling opnieuw blijkt dat C. van Waterschoot. Ze wil niets over zich zelf vertellen. „Want wat ik doe, is heel gewoon," zegt ze, „en ik doe het nog met plezier ook," daarmee is voor tante Marie de kous af. Maar er zijn anderen, die wel graag een boekje open willen doen over tante Marie. gekregen, als dank voor al* die zorgzaamheid, de lek kere hapjes en de gastvrij heid? Misschien zijn ze het in en na al die drukte wel vergeten. Maar samen vertelden ze dit verhaal. Ze bonden een prachtig boeket van woorden vol genegenheid, vriendschap en dankbaar heid bijeen. Een mooier eerbetoon konden ze tante Marie niet geven! •pJEjd ox 'pS -aids lood 6 'uassn^uapiads 8 'auiepajuaspios i '}SE5[ ui pdejs 9 'siqaar duiEj g 'ucui sep f 'apoui uea pi s bpsquaf -pard z 'jado^fJSA uapuBj. i Tante Marie uit Terneuzen is zo iemand. Samen met baar twintigjarige dochter Diana, die van beroep secre taresse is, helpt zij de orga- nisotors met alles. Van het aanvragen voor vergunnin gen, het opstellen van het draaiboek tot het verzame len, het uittikken en stence len, van de uitslagen. Dat ze volledig voor vol wordt aan gezien in deze mannenwe reld, moge blijken uit het feit, dat de KNWU de Ko ninklijke Nederlandse Wiel rijders Unie haar als enige dame in Nederland heeft toe gestaan mee te rijden in de caravan, die de wielrenners tijdens de omloop van ZeeuWsch-Vlaanderen bege leidt. Maanden van te voren zijn de dames Roelands al in touw. Maar anderhalve maand voor de eigenlijke wedstrijddatum wordt het een dolle bende in huize Roelands- Dat begint soms 's morgens vroeg om 7 uur en 0 Tante Marie en haar dochter. eindigt 's avonds in de late uurtjes. Vele druk pratende mannetjes, zwaaiend met veel papier en nog veel meer woorden gebruikend bevolken het huis van tante Marie, dat van haar man Piet, penning meester van de Omloop, te vens medeorganisator en dochter Diana, het fenomeen met pen en schrijfmachine. Tante Marie gaat als een zorgzame engel rond, met koffie, soep, worst, loempia's en borden eten. Juryleden, sponsors uit de verre binnen landen, weten het huis aan de Beatrixstraat als eersten te vinden. „Het is gewoon te gek", zegt Henny van Pame len, „en dat is nu al 9 jaar achter elkaar. In die tijd heeft ze het nog niet één keer af laten weten"! Nu zou het natuurlijk overdreven zijn te denken, dat tante Marie alleen maar lief is. Ze doet ook heus haar mondje open, als er iets is wat haar niet aanstaat. Nor maal, is ze de stille toehoor ster op de achtergrond. „Maar als ze vindt, dat wij, mannen het te gortig maken, dan grijpt ze soms heel fijn tjes in en zegt, hoe het naar haar mening beter kan. En het is gek", zegt Henny van Pamelen, „maar dan blijkt het, dat ze vaak nog gelijk heeft ook". Eindelijk is dan de grote dag van de Omloop aange broken. Dan schittert Tante Marie op het parkoers van afwezigheid, ze komt niet eens even kijken, om ten minste een deel van de eer voor zich op te eisen. „Nee", zegt ze, „dan begin ik eens lekker m'n huis uit te mes ten. Maandenlang mocht ik nergens aankomen. Alle pa pieren moesten op hun plaats blijven liggen- Als de Om loop aan de gang is, dan begint voor mij de grote klus". Zou tante Marie ooit, ook al was het maar van een van die vele mannen, een bosje bloemen hebben H

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9