VYPatrijzen krijgt clubgebouw Eis één jaar tegen VW- boekhouder Volharding en Deurne hielden sportweekend MIDDENSTAND BAARLAND: „ROEPENDE IN WOESTIJN" WETHOUDER VINDT GROTE LEEGSTAND WONINGEN NIET ONAANVAARDBAAR OPENING OP 25 NOVEMBER DOOR WETHOUDER E. BAERENDS GEDICHT VOOR COLLEGE Supportersclub Jan Raas actief stad I streek 7 Pastoraal beraad roept op tot steun aan „Kom over de brug' Goes-Zuid houdt auto- puzzelrit Vlissingen adviseert over bouw PTT-centrale Goes Eerste paal voor centrum in Dauwendaele Dinsdag 24 oktober 1972 (Van een onzer verslaggevers) 's-HEERENHOEK Op 25 november breekt het moment aan waarnaar leden en bestuur van de 's-Heerenhoekse voetbalvere niging „De Patrijzen" lange tüd hebben uitgekeken. Wethouder E. Baerends van Borsele opent dan het nieuwe clubgebouw van de vereniging. Het gebouw staat od het sportveld en zal in de toekomst dienst doen als ontmoetingspunt, kantine en kleedlokaal voor de Patrijzen. markten GOES 23 oktober Bloem kool 4 per kr. 87-98, 5 per kr. 82-91, 6 per kr. 48-86, 7 per kr. 40-55, 8 per kr. 27-32 ,afw- 19-60. Kropsla II 8'/2-18. Kom kommers 46-51. Aardappelen 23-27. Tomaten All 50-61, Bil 70, Cl 37-47, CC 17, Gr. sav. kool 36-41. Rode kool I 22-27, II 51/2-21. Spruiten Bil 46. Snijbonen II 195, Andijvie 32-41, II 27-37. Prei II 11-26- Witlof A 1211-212, All 185- 189, Bil 178. Veldsla 133-180. Peen 20-22. Knolselderij 25-29, Spinazie 67. KAPELLE, 23 OKTOBER bloemkool vier krat 82 92, zes per krat 6169, 8 per krat 30—31, 7 per krat 46, bloemkool n; zes per krat 40 69, 8 per krat 3132. kropsla 23—28. Middelburg, 20 oktober MIDDELBURG, 20 oktober 1972. Aardappelen: Furore driel 13 kriel 2, Koop. blauwe grote 18-31, Bintje bon-ken 23-26 grote 22. Golden Delicious: 75- 85 81-83, 70-75 77. Tomaten: A I 47-56, B I 49-58, C I 42-45, A II 42-53, B II 59. Cox: 65-70 74, 55-60 38-44, 60-70 66-69. Goudrennet: 85 81, 75-85 81 65-70 67. Glorie van Holland: 75 85 74, 65-75 61-63. Odin: 70-75 76, 65-70 68, 60-65 54-64. Ingrid Marie: 75 66, 70-75 65- 67, 65-70 50-51, 60-65 42, 3 gr 27. Doyenne du Comice: 80- 85 89, 70-75 88-90, 65-70 74-75, 60-65 47. Conference: 55-65 23-59, 55-60 38-50, II D 14. Aardbeien 71-122. Meloenen 47-100. Druiven 297. Bramen 79. Groenten: Sla 10-24, Glas sla 23, Veldsla 191-201, Andij vie 14-37, Spinazie 25-41, Wit lof A 159-225, Witlof B 167- 204, Witlof Stek 76-100, Kas- snijbonen 121-197, Kassnijbo- nen krom 91-134, Snijbonen 92-136, Dubb. bonen 180-235, Waspeen 13-25, Breekpeen 4- 24, Kroten 23-31, blauwkop- rapen 21-28, Prei 18-33, Uien 20-36, Rode kool 9-25, Sav.- kool 21-26, Spitskool 10-15, Wittekool 11-13,. Spruiten on- geschoonri: A 36-92, B 34-62, C 29-43. Spruiten geschoond. B 45. Komkommers: 76-91 51-56, 61-76 45-57, 51-61 42-48, 41-51 27-54, 36-41 27-33, 31-36 22-23, stek per kg 53-71. Bloemkool: 3 64-76, 4 43-75, 6 36-67, 8 22 51, 10 18-23, Sndjselderij kg 118-123, Snij selderij kistje 81- 100, Peterselie 45-116 Struik- selderij 88-150, Knolselderij 19-29, Ramenas 10-21, Uien geschoond 53. ROTTERDAM, 23 oktober Aanvoer: totaal 1356, slacht- trunderen 1061, varkens 295, prijzen (in guldens per kg): koeien 5.355.80, (le kwal) 4.705.15 (2e kwal.) 4.55 4.65 (3e kwal), vaarzen 5.85 6.35 (le kwal), 5.205.65 (2e kwal), stieren 6.657.10 (le kwal), 6.156.50 (2e kwal), worstkoeien 4.654.75, var kens 2.67—2.70 (le kwal), 2.65—2.67 (2e kwal), 2.60— 2.65 (3e kwal), slachtzeugen 2.282.33, zware varkens 2.532.63. Overzicht (resp. aanvoer, handel en prijzen) slachtrunderen groter kalm moeilijk prijshoudend, varkens korter vlug fijne varkens min de, slachtzeugen duurder, enkele prima's boven note ring. (Van een. onzer verslaggevers) DEN BOSCH Het Pasto raal Beraad van Kerken In Noord-Brabant, Limburg en Zeeland heeft een oproep ge richt tot alle christenen in Zuid-Nederland om eenparig steun te geven aan de actie „Kom over de brug 1972". „Daarbij", aldus deze oproep „gaan de gedachten uit naar hulp bij het vormen van plaat selijke comité's. De actie vraagt van ons alleen geen tientjes, maar 1 procent van het netto-jaarinkomen. Geen fooitje, maar een offer voor dp Kerk overzee, voor de mensen die er in de orïtwikkelingslan den werken". De oproep is ondertekend door vooraanstaande vertegen woordigers van alle kerken die aan het pastoraal beraad deelnemen. De heer G.W. Eijssens, de voorzitter van het Patriizen- bestuur. is bijzonder gelukkig met het tot stand komen van het clubgebouw. De vereniging heeft er lang od moeten wach ten. „Op een gegeven moment dienden we bij de gemeente Borsele een aanvraag in en we kregen zestigduizend gulden voor de bouw. Ook de Neder landse Sportfederatie heeft zich niet onbetuigd gelaten en stelde 12,500 gulden beschik baar. Ik vond dat we voor dit bedrag wel iets konden neer zetten". aldus de heer Eijs sens. „Verder kwam van de bouwbond NKV het aanbod om samen met de leden aan het werk te gaan en dat lukte prima. We hebben toen een bouwprogramma opgesteld, waarmee alle leden volkomen instemden. De junioren wer ken op maandag- en dinsdaga vonden. het tweede elftal ging op donderdagavonden aan het werk en het eerst en vierde elftal staken op zaterdagen de handen uit de mouwen. Dit schema hebben we tot het laatst toe volgehouden". „Ook hebben we", zo vertelt de heer Eijssens verder, „van verscheidene firma's uit 's- Heerenhoek medewerking ge kregen bij de bouw en de inrichting van ons onderko men". Het clubgebouw van de Pa trijzen bestaat uit vier kleed kamers met douches en was bakken, een materiaalruimte, een seheidsrechterskamer met douche, een kantine met be stuurskamer en enkele dames- en herentoiletten. „De toestand van de afgelopen jaren met die kleedkamers aan de jeugd- hoeve en tijdens de aanleg van de speeltuin werd voor ons een onhoudbare zaak", al dus de heer Eijssens. „Het ge beurde wel eens bij een da- mesvoetbadwedstrijd dat de speelsters ergens moeten aan bellen om te vragen of ze van het toilet gebruik mochten maken. Maar die tijd is nu gelukkig voorbij", verzucht de Patrijzen-voorzitter. (Van onze correspondent) 's-HEERENHOEK Op de vergadering van de „suppor tersclub" Jan Raas in Hotel De Korenbeurs te 's-Heeren- hoek stelde voorzitter J. Pom- pernolle aan de matig aanwe zige leden het bestuur voor bestaande uit voorzitter J. Pompemolle, K. Westdorp se cretaris en B. Rijk penning meester. Bestuursleden zonder functie zijn P. Traas en M. F. Nagelkerke. Het doel van de club is, zoals de heer Pompemolle meedeelde, het financieel en moreel steunen van de wiel renner Jan Raas, voor wat be treft verzekeringen tegen on gevallen, tegemoetkoming in materiële kosten, vergoeding massagekosten, begeleiding bij wedstrijden en verzorging van eventuele huldigingen enz. Staande de vergadering wer den plannen gemaakt voor de huldiging van Jan Raas op 25 november, met een daaraan- verbonden home-trainerswed strijd in het clublokaal „Hotel De Korenbeurs". Bij deze wedstrijden zullen bekende Zeeuwse renners zoals Kees Priem en Kees Bal worden uitgenodigd. Op deze huldi gingsavond zal tevens een ver loting plaatsvinden. In het club lokaal zal op 19 en 20 januari a.s. een bazaar plaatsvinden waartoe een voorbereidings commissie en een werkgroep werden samengesteld. GOES De buurtvereni ging Goes-Zuid houdt op 4 november de jaarlijkse auto puzzelrit. Er zal worden gere den in twee categorieën, groep A volgens het KNMV-regle- ment en groep B voor begin ners. Naast de wisselbekers zijn verscheidene waardevolle en leuke prijzen te winnen. De start is om twee uur vanaf wijkgebouw De Pit in de Appelstraat. Men kan zich daar vanaf één uur laten in schrijven. De prijsuitreiking vindt meteen na de rit plaats in het wijkgebouw. De baten van deze autopuz- zeltocht komen ten goede aan het buurthuiswerk in Goes- Zuid; dat onder meer een peuterspeelzaal, jeugd- en hobbyclubs, een bejaardensoos en een jeugdsoos omvat. (Van onze correspondent). MIDDELBURG Het ge meentebestuur van Vlissingen heeft onlangs een advies uit gebracht aan de raad met be trekking tot de bouw van een PTT-centrale in West-Sou burg. Uit dit advies komt naar voren dat de praktisch 'meest gunstig gelegen plaats die voor de bouw in aanmerking komt gelegen is in het zuid westelijk gedeelte van bet in voorbereiding zijnde bestem mingsplan West-Souburg. Het voorstel de centrale daar te bouwen is echter al in juni door de raad, uit stedenbouw kundig oogpunt, verworpen. Desondanks heeft 'de PTT de raad enkele maanden gele den verzocht op dit besluit terug te komen, waarbij zij enige concessies heeft ge daan. De PTT is bereid de oorspronkelijke geplande ves tigingsplaats te verschuiven, en aan verkleining van het gebouw mee te werken. De vestiging van een nieu we centrale is voor de PTT bijzonder dringend omdat de oude centrale op volle capaci teit werkt, en bovendien ver ouderd is. Daarbij komt no-g dat zij op een bijzonder on gunstige plaats staat, waardoor het aanleggen van kabels erg veel geld kost, en de kans op storing vrij groot is. Naast het eerder genoemde en door het gemeentebestuur gadvdseerde gebied kan de raad nog dit twee andere ge bieden kiezen. Het zijn een terrein in het zuidoostelijk deel van het bestemmingsplan en een gebied in het noorde lijk deel van datzelfde plan. Zo komt het gezinsvergan- gend tehuis van de stichting „De Bevelanden" van Phila delphia dagverblijven en te huizen aan de Populienenstraat in Goes-Zuid eruit te zien. Het complex bestaat uit een grote gemeenschapsruimte en 24 privé-kamers voor de over het algemeen jonge gehan dicapten, die er gaan wonen. Daarnaast zijn er nog een knut- selkamer en enkele „dienst ruimten", met onder meer een „keuken" waar de maal tijden. die men in serviceflat „De Schakel" zal gaan halen, worden opgewarmd. De boerenschuur en de daaraan vastgebouwde woning op de achtergrond van de ma quette zullen niet in het com plex. dat in juli van het vol gend jaar gereed moet zijn, voorkomen. Zoals bekend kreeg de stichting geen subsi die voor de restauratie ervan. De boerderij zal binnenkort worden gesloopt. Hij zal ech ter blijven voortleven in de naam 'van het gezinsvergan- gend tehuis: „De Karnemelks- hoeve". De bouw verloopt on dertussen voorspoedig. Het heiwerk is klaar en er liggen zelfs ook al enige betonnen vloeren in de bouwputten. BREDA Mr. K. Thijsen, officier van justitie heeft maandag voor de Bredase rechtbank het controlebeleid van de VVV Breda „in hoge mate falend genoemd". Hij zei dit tijdens de rechtszaak tegen de 35-jarige boekhouder C.J. van den B., die ervan wordt beschuldigd vanaf april 1970 tot juli 1972 een bedrag van f 112.000.- te hebben achterge houden ten nadele van de VVV. (Van onze correspondent) GOES. De sportontmoeting tussen Volharding en de turn vereniging Deurne, die in het afgelopen weekeinde werd gehou den in de sporthal De Bevelanden in Goes, had in alle opzichten een succesvol verloop, en de goede banden tussen beide vereni gingen werden nog verstevigd. Zaterdag, toen er alleen werd ge turnd, behaalde de ploeg uit Deurne in een vierkampgroepswed strijd een puntentotaal van 315.80, tegen Volharding 310.80. De onderdelen waren: rek stok, brug, paardsprong en ringen voor de heren terwijl de dames uitkwamen op de brug ongelijk, paardsprong, evenwichtsbalk en vrije oefe ning. Bij de dames kwam Mattie Korstanje van Volhar ding uit op een puntentotaal van 34.25 en werd daarmee eerste. Anja la Grauw werd tweede met 33,20, ein de Belgi sche Ingrid Pieters kwam op de derde plaats met 32.05. Bij de heren werd René Asten (Deurne) eerste met een pun tentotaal van 33.90, voor Jan de Wee Volharding met 33.25. In de persoonlijke wedstrijd matspringen werd bij de da mes Willy Tlhijsmans van Deurne eerste, en bij de heren René van Asten. Bij de dames wias Mattie Korstanje van Vol harding de beste, en bij de meisjes Anja la Grauw even eens uit Volharding. Verder gaf de Belgische springgroep Pantera een impo nerende demonstratie op de dubbel-lamge mat. Deze in ge heel nieuwe stijl uitgevoerde demonstratie werd bij het pu bliek met een warm applaus ontvangen. Ook het mini- tramspringen door een groep van Volharding kreeg waarde ring. Nadat 's avonds in Slot Ostende tijdens een gezellig feest de prijzen waren uitge reikt, werd zondag de sport ontmoeting voortgezet met basketball en zaalvoetbal, zo wel voor dames als heren. In deze wedstrijden domi neerde Volharding. De wed strijdleiding van beide dagen was in handen van Foor de Roo. Tot slot werd in hotel Terminus te Goes een af scheidsdiner gehouden Het Goese gemeentebestuur was vertegenwoordigd door wethouder Lindenbergh, en als schepen van Deurne Jos Schneiders, die tevens voorzit ter is van de turnvereniging Deurne. (Van een onzer verslaggevers) BAARLAND „Wij voelen ons als ter dood veroordeeld. Daardoor zijn wij van mening dat wij vanaf heden zullen worden beschouwd als „roependen in een woestijn". Maar ook de ter dood veroordeelde heeft nog vragen en laatste wensen. Wat wij wel weten is dat u ons op z'n minst in leven wil laten. Voor hoelang en op welke wijze hebt u nog niet gezegd". Dit schrijven enkele mid denstanders uit Baarland in een brief aan burgemeester en wethouders van Borsele naar aanleiding van de berichten dat het ooilege na het kennis nemen van de reacties op de beleidsschets deze vrijwel on veranderd wil handhaven. De Baarlandse middenstan ders willen van b- en w. we ten of het college zich al heeft afgevraagd welke maatregelen er genomen moeten worden om de middenstand schadeloos te stellen voor de gevolgen van de aangekondigde afron ding van sommige kernen. De Baarlandse middenstand had altijd veel profijt van het ver huren van de afbnaakschool aan de conservenfabriek Sijer als onderkomen voor seizoen arbeiders tijdens de uiencam- pagne. Men vraagt zich af waarom dit nu niet meer ge beurd. Een andere vraag van de middenstand uit Baarland: „Zou uw college als begelei- Schilderen Bij voldoende belangstelling gaat binnenkort in ontmoetingscentrum „De Veste" aan de Keizersdijk in Goes een cursus tekenen en schilderen van start. Deze cur sus is bedoeld voor min of meer gevorderden' op teken en schildergebied, maar ook voor diegenen die nog nooit iets dn die richting hebben ge daan. De docent van deze cur sus is de kunstschilder Bert Bakkers. Hij geeft ook gaarne in galerie „Gusaha" in formatie. De lessen vinden plaats iedere maandagavond van acht tot tien uur. Expositie De Belgische kunstenaar Jean Reist expo seert van 29 oktober tot 25 november schilderijen en beeldhouwwerken in galerie „Gusaha" aan de Korte Kerk straat in Goes. De opening van de tentoonstelling vindt plaats op zaterdag 28 oktober om vijf uur. De expositie is dagelijks geopend van negen tot zes uur (behalve op zondag en maan dag). (Van onze correspondent). MIDDELBURG De voor zitter van de Bestuursgroep Ontmoetingscentrum, de heer J.C. Heykoop, zal vrijdag de eerste paal slaan voor het ont moetingscentrum dat in de Middelburgse wijk Douwen- daele wordt gebouwd. De heer Heykoop is speciaal uitgenodigd om deze plechtig heid te verrichten om tot uit drukking te brengen dat dit centrum in het bijzonder voor de inwoners van Dauwendaele en van de Magistraatwijk, beter bekend onder de naam MiddelbuTg-Zuid wordt ge bouwd. Nadat de eerste paal in de grond is verdwenen komen de genodigden in het vlakbij ge legen kerkelijk centrum bij een om een dronk uit te bren gen op de voorspoedige bouw van het wijkcentrum. dend orgaan niet beter arbeids intensieve bedrijven kunnen aantrekken in plaats van luchtvervuilende, ongezonde bedrijven?" Men vraagt dan verder of het niet mogelijk is de werknemers van die be drijven in de afgestoten gezonde dorpen te laten wonen. De Baarlandse mid denstanders vragen b. en w. tenslotte of ze het toerisme en daardoor de middenstand wil len bevorderen en stimule ren. De middenstanders besluiten hun brief met het uitspreken van de hoop dat de naam Baarland niet hoeft te worden veranderd in „Bijstandsdorp gemeente Borsele". (Van een onzer verslaggevers) BAARLAND A.C. Mel- sert uit Baarland heeft naar aanleiding van de gang van zaken omtrent de Beleids schets Borsele 1972 het vol gende gedicht opgedragen aan b. en w. van Borsele. In het Borsele van heden is geen plaats meer voor 't verleden dorpen, die uit vroeger tijd bestaan gaan als onbelangrijk van de baan, door annexatie overbodig, als deel van Borsele niet nodig. wel wil men mogelijk iets geven om op z'n minst te blijven leven. Wie dat voor ons heeft uit gedacht, heeft hoogstwaarschijnlijk niet verwacht dat in die dorpen mensen wonen, die toah hun afkeer wiillen tonen. Als gezagsgetrouwe volge lingen, zijn ze niet gewend iets af te dingen. Zij hebben hun bestuur ver trouwd, maar in hun hart wordt nu gerouwd. Wat er met ons nu gaat gebeuren dat kunnen wij alleen be treuren. De voortgang willen wij niet remmen. Wie zijn wij..met onze stemmen. Tellen wij nu nog wel mee in het bestuur van b. en w.? En daarom wilde ik u zeggen, al valt het moeilijk uit te leggen, waarom ons nu geen kans gegeven, door samen nog te blijven leven als Borseles gezondheidsoord, door vuile lucht nog niet verstoord. Wij zijn nog lang niet over bodig, want in de toekomst zijn wij nodig. Voor gezonde lucht in 't Borsele-land is dan alleen de zak van Zuid-Beveland. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Wij moeten oppassen dat er rond om de leegstand van nieuwe woningen in Middelburg geen psychose gaat groeien. Daar door zouden wij in een situa tie kunnen worden gebracht, waarin wij in onze woning- bouwpolitiek, paniekverschil gaan plegen!. De leegstand van woningen in Middelburg heeft beslist geen abnormaal hoog peil bereikt. De geruch ten daarover doen meer kwaad dan goed- Zij maken de institutionele beleggers al leen maar kopschuw." Aan het woord is de kenne lijk ongeruste wethouder van openbare werken van Middel burg, de heer W. Baars. „Tot nu toe", zegt hij, „was het kennelijk een gunst als je een woning kreeg toegewezen. Enige keuzevrijheid was er voor de huurder niet bij. Nu er wat meer keuze binnen normale proporties - wordt ge boden, verneemt men kritiek omdat de woningbouwplannen in Middelburg te royaal zou den zijn geweest. Het ontgaat velen blijkbaar dat in elke exploitatie-opzet voor een wo ningbouwproject, zelfs als dit door een woningbouwvereni ging wordt voorbereid, een be drag wegens huurderving door leegstand van woningen is op genomen. De huurders betalen aan dit bedrag moe, en zij verkrijgen daardoor het recht van een veel ruimere keus uit een aantal beschikbare huur woningen en huurwoningty pen", aldus de heer Baars. De Middelburgse wethouder is 'gealarmeerd, doordat hij gisteren werd opgebeld door de directeur van een Neder lands bedrijfspensioenfonds, per traditie een belangrijke institutionele belegger. De be trokken directeur veronder stelde dat het doen van beleg gingen in Middelburgse wo ningbouwprojecten financieel onaantrekkelijk was gewor den, wegens de enorme leeg stand van huurwoningen. „Er is blijkbaar een psycho se in wording", aldus de heer Baars. „Het is echter niet waar dat er honderden huur woningen in Middelburg leeg staan, en dat zij voor lange tijd leeg zullen blijven. Onze voorraad leegstaande wonin gen heeft het peil waarop men van „onaanvaardbaar" moet spreken beslist niet bereikt. Er is bovendien nog 'n aanzienlij ke latente vraag. Tegen het midden van 1973 zal Middel burg enkele honderden wonin gen moeten opleveren ten be hoeve van de huisvesting van industriepersoneel"- Wethouder Baars, greep gis teren in de vergadering van de Middelburgse gemeente raad, een niet eens zo voor de hand liggende aanleiding bij de kop, om het zijne over de woningbouwpolitiek in Mid delburg te zeggen. „Een wet houder lucht zijn opgekropt gemoed" zo typeerde raads voorzitter drs. P.A. Wolters, de situatie. De raad haakte niet op het thema van de al dan niet grote voorraad aan leeg staande woningen in, maar hield het kruit droog tot de komende begrotingsvergade ring. In het actieve woningbouw beleid dat Middelburg tot dus ver heeft gevoerd, om de vraag die vanuit de industrie op de woningvoorraad afkomt, steeds voor te kunnen blijven, merkt men thans niettemin sporen van een malaise. Wethouder M. Hubregtse (financiën) verklaarde giste ren dat aan de tijd dat het grondbedrijf flinke rentewin sten kon boeken doordat de bouwgrond moest worden uit gegeven voor de datum die men had verondersteld, een einde is gekomen. Nu kampt het grondbedrijf met het pro bleem dat gronden veel later worden uitgegeven, dan was voorzien. Dit veroorzaakt lan ge termijnen van rentebij schrijving waardoor de vier- kantemeterprijs van de grond op den duur onaanvaardbaar hoog voor de eventuele kopers kan worden. De eigen reserve van het grondbedrijf beloopt momenteel 2,7 miljoen. Met dit bedrag wordt het risico dat het grondbedrijf loopt redelijk gedekt, aldus de heer Hu bregtse. „Als er gelden aan de algemene dienst zouden moe ten worden onttrokken, om het grondbedrijf redelijk te kunnen exploiteren, dan zou dit een pijnlijke zaak zijn", aldus de gemeentelijke pen ningmeester. De Middelburgse raad stelde gisteren onder meer een be stemmingsplan vast voor het gebied Spanjaardstraat alsme de een exploitatie-opzet voor dit plan- Het exploitatietekort op dit tot voor kort experi mentele project, dat ten doel heeft de woonhuisrestauratie in de binnenstad op grote schaal mogelijk te maken be loopt niet minder dan ruim drie ton. De raad slikte deze bittere pil nogal gemakkelijk nadat wethouder Hubregtse verzekerd had dat voor het tekort de nodige dekkingsmid delen gevonden zijn in onder andere, de uitkeringen die Middelburg wegens geleden oorlogsschade ontvangt.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 7