BIOLOOG EENS MET VISIE OP „SAEFTINGHE" Amerikaans tijdschrift wijdt artikel aan Oosterschelde Plan Ossenisse vindt geen genade bij landbouwschap Winkeliers in rep en roer Total-directeur besprak „aardolie en strategie" VEEL NEDERLANDERS AAN HET WOORD „OMGEVING BAALHOEKKANAAL ALS INDUSTRIEGEBIED AANWIJZEN" „Stringente afspraken nodig" „Carrièrebelang in politiek moet worden uitgebannen" stad streek 1wmmmmmm—m Reger AXELSE KV F ER Raad Terneuzen begint uur later DESKUNDIGEN Zeeuw kiest uit 16 partijen Dinsdag 24 oktober 1972 (Van een onzer verslaggevers) HULST Dc Hulster bio loog G. Sponselee neemt de waarschuwingen van burge meester P. Moithoff, dat het Land van Saeftinghe verloren gaat als er niet op korte ter mijn stringente afspraken worden gemaakt, serieus. Vol gens de heer Sponselee moet er ernstig rekening mee ge houden worden, dat bepaalde vogelsoorten zullen verdwijnen als de geluidshinder van het Antwerpse industriegebied nog toeneemt. Dit zou betekenen, dat het Land van Saeftinge veel van zijn oorspronkelijke betekenis zal verliezen, „Ik ben overi gens blij, dat de gemeente Hulst en de inspecteur voor de milieuhygiëne zich zo bezorgd maken om Saeftinghe en dat ze hun best doen om het ge bied te behouden", aldus de heer Sponselee. „Als de hinder nog groter wordt, geloof ik dat er op korte termijn inderdaad bindende afspraken gemaakt moeten worden". Saeftinghe heeft een belangrijke functie als slaapplaats voor ganzen. Ze zijn snel bij hun doen en laten gestoord door geluidshpverlas- ten zullen naar een ander ge bied zoeken als ze teveel last krijgen van de ongeving. Sponselee: „Dat eou niet erg zijn als er die andere gebieden ook zijn. Als ze geen geschik te plaats' vinden, krijg je grote groepen dolende ganzen en dat kan erg nadelig zijn voor de stand van deze vogelsoort". Ook de eenden zullen ver dwijnen als de hinder blijft toenemen. Dat geldt niet voor de wilde eend die zich ook in de stad goed thuisvoelt. Een complete ontvolking van Saeftinghe zit er onder de meest ongunstige omstandig heden niet in want er zijn vogels, die ook langs startba nen van vliegvelden kunnen broeien. Met een aanzienlijke waardevermindering moet wel rekening worden gehouden. Volgens de heer Sponselee moet de hogere overheid het initiatief nemen om aan dit Vooruitzichten voor woens dag en donderdag, opgesteld door het KNMI op maandag om 18 uur. Tijdelijk regen en tempera tuur in het algemeen boven normaal. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min. temp.: omstreeks nor maal. Max. temp.: van ongeveer nor maal tot 3 graden boven nor maal- Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog et maal50 procent. Voor donderdag. Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.- temp: I tot 5 graden boven normaal. Max. temp: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven nor maal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 30 procent. Hoogwater Morgen, woensdag 25 okto ber. Bergen op Zoom 5.21 en 17.38 Hansweert 4.25 en 16-38 Terneuzen 3.48 en 15.59 VLissingen 3.15 en 15.28 Wemeldinge 5.11 en 17.28. probleem iets te doen Burge meester P. Moithoff deelt die mening. Hij verklaarde giste ren, dat de gemeente het ne men van maatregelen over moet laten aan hogere be stuurscolleges. Overigens moet het rapport met de uitslag van een onder zoek naar de geluidsoverlast in Saeftinghe nog officieel worden gepubliceerd. Deze zaak is afgelopen vrijdag aan de orde gekomen, tijdens een gesprek dat burgemeester P. Moithoff en wethouder J. Stolle van milieuhygiëne had den met dr. A. Adriaanse, in specteur voor de milieuhygiëne in Zeeland. (Van onze correspondent) MIDDELBURG In het Amerikaanse tijdschrift Smith sonian, uitgave van het Smithsonian Institution te Washington wijdt dr. P. Gould een lang artikel aan de problemen die er rond de afsluiting van de Oosterschel- de zijn ontstaan. In dit artikel komen zowel tegenstan ders als voorstanders van de afsluiting aan het woord. Dr. Gould begint met een beschrijving van de ramp die het zuidwestelijk gedeelte van Nederland in februari 1953 trof, en gaat verder met te zeggen dat daarna de re gering en het grootste ge deelte van het volk ging zoe ken naar een manier om ons land voor een herhaling van zo'n ramp te vrijwaren. De oplossing werd gevonden door alle zeearmen, behalve de Westerschelde, die Ant werpen met de zee verbindt, af te sluiten. Nu echter de Oosterschel- de op het punt staat af gesloten te worden, ontsta-an er vele groepen die het af sluiten willen tegengaan, om zo de Oosterse helde, opgroei- plaats voor vele soorten vis sen uit de Noordzee, en nog een echt natuurgebied te be houden. Als alternatief stel len sommigen voor de dijken langs de kustlijn te verho gen, wat evenveel zou gaan kosten als het leggen van een dam in de Oosterschelde, ruim een miljard dollar. De vrees bestaat ook dat door de toevloed van het Rijnwater de Oosterschelde zal veran deren in een groot septisch bassin voor de Duitse indus trieën. Onzin, zegt Prank Spaargaren, die in dit artikel de afsluiting verdedigt. „Het water van het Veerse Meei is nog nooit zo helder ge weest, en ook het aantal vis sen is steeds meer gestegpn Bovendien heeft de regen er voor gezorgd dat het opper vlaktewater fris en helder is geworden. We hoeven er dus niet bang voor te zijn dat de Oosterschelde een dood meer wordt." „De chemioailiën van de Rijn zullen er echter voor zorgen dat de oester- en mosselbedden zullen ver dwijnen, wat een ramp voor vele vissers zou zijm", aldus dr. Vaas, die van een voor stander na grondige studie een tegenstander van de af sluiting is geworden. Verrassend is dat geen en kele regering van een nabu rig land geprotesteerd heeft tegen de afsluiting, omdat dat grote invloed zou hebben op de visstand in de gehele Noordzee. concludeert dr Gould. „Dat komt waarschijnlijk doordat zij niet op de hoogte zijn van de toestand. Onze regering stuurt ze geen be richt waarin staat wat er gaat gebeuren'', aldus Boel mans Kranenburg, vertegen woordiger van de vishandel in Nederland. Wat is er de reden nu van dat de Oosterschelde dicht moet? Veiligheid, constateert de Amerikaanse auteur. „Dat kunnen de politici echter niet verdedigen, want ieder jaar sterven er meer mensen in het verkeer dan er ooit bij een ramp zijn gestorven", verkondigt Kranenburg, die zegt de afsluiting uit econo misch oogpunt belachelijk te vinden. De economische rou te in Nederland is nog steeds d'e west-oost-route over de rivieren geweest. „De politici zijn gewoon overdonderd door de argu menten van de technocraten van rijkswaterstaat, en door de vooruitzichten dat door d< afsluiting industrie zou wor den aangetrokken", volgen.' dr. Vaas, die voorstelt eer pauze in te lassen om d< problematiek grondig te kun nen onderzoeken. De rege ring blijft echter onverschil lig staan tegenover alle be zwaren die de laatste jaren naar voren zijn gekomen. Als laatste in het artikel komt het Tweede-Kamerlid Ter louw aan het woord, die zegt: „In de oorlog werden sommige eilanden onder wa ter gezet. Nu, als er een dam is gebouwd, zullen de overi ge dijken worden verwaar- oosd. Daarom zal een gat in ;en dam er voor zorgen dat teel Zeeland onder water zal omen te staan. Voor een wentuele vijand is dus het -capotgooien van een dam erg aantrekkelijk, en Zeeland is meteen uitgeschakeld". Ter- louw vraagt zich tot slot nog af: „Welke mogelijkheid is groter? De kans op oorlog of op een nieuwe overstroming, die misschien eens in de dui zend jaar voorkomt?" (Van een onzer verslaggevers) GOES De gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap is het met de districtsraad voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en de kringbesturen van de landbouworganisaties eens dat industrialisatie bij Ossenise moet worden afgewezen. Indien naast het Zuid-Sloe en de Kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaan deren een nieuw industriegebied gewenst is, zo stelde de raad vast dient hiervoor de omgeving van het toe komstige Baalhoekkanaal te worden aangewezen. G. Sponselee. waterstanden Konstanz 266 plus 1, Rhein- felden 173 plus 4, Straatsburg 140 plus 26, Püttersdorf 252 plus 6, Maxau - 2, Plochingen 130 plus 6, Mannheim 116 plus 4, Steinbach 118 on v., Mainz 150 plus 10, Hingen 43 pins 4, Kaub 66 plus 6, Trier 228 plus 4, Koblenz 68 plus 4, Keulen 4 plus 3, Ruhrort 171 plus 2, Lobith 765 - 2, Pannerdense Kop 747 - 1, Nijmegen 572 - 2, IJsselkop 720 - 1, Eefde IJssel 248 onv., Deventer 140 onv., Monsin 5456 plus 8, Borgharen 3895 plus 54, Belfeld 1089 plus 6, Grave beneden de sluis 500 - 1. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Drs. F.J.A. IJssel- muiden, secretaris van de KVP Axel, heeft het hoofdbestuur van de Katholieke Volkspartij (KVP) in een brief laten we ten, dat hij van mening is, dat in principe elke bekwame Ne derlander de kans moet heb ben minister te worden, zonder dat hij daarvoor partij-promi nent behoeft te zijn. Het parlement zou in dit ge val op voordracht van de for mateur moeten onderzoeken of de persoon in kwestie de ver eiste deskundigheid al dan niet beschikt. Drs. IJsselmuiden wil op deze manier het grote eigenbelang van partij-functio narissen bij het streven naar ministers-posten uitschakelen. „Het carrièrebelang' van de leiders in de partij moet uitge bannen worden, terwijl des kundigheid en idealisme voor op moeten staan. Met name het laatste mis ik vaak", aldus de KVP-secretaris, die overi gens in de brief een eigen standpunt verkondigt en niet namens het plaatselijke KVP- bestuur spreekt. De heer IJs selmuiden is van mening, dat het eigenbelang bij teveel po litici prevaleert of althans een te belangrijke rol speelt. Het staatsgezag dient niet in han den van partijfunctionarissen te worden gelegd of mensen, die banden hebben "met een politieke partij". In dit geval wordt volgens de Axelse KVP- secretaris de belangenafweging doorbroken en verliezen de letrokken partij-figuren hun onpartijdigheid. TERNEUZEN Namens de raadsfracties van het GPV en de SGP heeft het Terneuzense raadslid, de heer F. Dieleman een brief aan het college ge schreven, waarin hij vraagt de vergaderingvan november niet op de laatste donderdag te houden, in verband met de dankdag voor liet gewas en omdat beide fracties dan ver hinderd zijn deze vergadering bij te wonen. In verband met de verkiezingen voor de Tweede Kamer op 29 novem ber en omdat voor velen de vrijdagavond niet zo geschikt is, vraagt de heer Dieleman de raadsvergadering van donder dag 30 november om half negen in plaats van om half ach te laten beginnen. B. en w. hebben geantwoord dat aan zijn verzoek zal wor den voldaan, maar dat er in het vervolg geen afwijkingen van de normale gang van za ken meer zullen plaatsvinden en voortaan de raadsvergade ringen op de laatste donderdag van de maand om 19.30 uur zullen beginnen. De gewestelijke raad besloot verder in principe medewer king toe te zeggen voor de pijpleiding van Total en de WMZ. De raad zal hiertoe voorlichtingsvergaderingen be leggen voor de erbij betrokken eigenaren en grondgebruikers. Met teleurstelling constateer de de raad dat het niet moge lijk is gebleken met rijkswa terstaat overeenstemming te bereiken over een regeling tot minnelijke aankoop van gron den in het Zuid-Sloe en dat inmiddels een onteigenings procedure is aangespannen. De Zeeuwse raad van het Land bouwschap bleek geen bezwa ren te hebben tegen de werken voor de aanleg van de Vlake- tunnel, mits de schade die er uit voortvloeit door rijkswa terstaat zal worden vergoed. Naar aanleiding van de be sprekingen in de commissie die hiertoe in overleg met de PZEM is gevormd, besloot de gewestelijke raad volledige medewerking te verlenen aan een inventarisatie van de be hoefte aan elektriciteit, spe ciaal wat betreft de capaciteit in de toekomst, en het organi seren van voorlichtingsverga deringen. In deze vergaderin gen kan de hele problematiek met deskundigen van de PZEM worden besproken. Over het ontwerp-tracé voor een te bouwen 150 KV-lijn van Goes via Noord-Beveland naar Zierikzee zal het Landbouw schap bepaalde voorstellen aan de PZEM voorleggen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Het keu zepakket bij de komende Ka merverkiezingen is voor de Zeeuwse stemgerechtigden van 17 tot 16 partijen geslonken. De zogenaamde „Bejaarden-Asso ciatiepartij", een nieuwe groe pering, is niet tot de stembus strijd toegelaten aangezien zij in geen van de Nederlandse kieskringen de verplichte waarborgsom van duizend gul den heeft betaald. Volgens de kieswet zijn nieu we partijen verplicht duizend gulden als waarborgsom te of feren in elke kieskring waarin zij aan de verkiezingen deel nemen. Halen zij bij de verkie zingen zeventig procent van de kiesdeler, dan ontvangen zij de gestorte duizend gulden terug. In de voorlopige kandidaten lijsten die in de kieskring Mid delburg waren ingediend, zijn gistermorgen, bij de vaststel ling van de definitieve lijsten, nog twee wijzigingen aange bracht. De PSP moet het in Zeeland doen zonder de heer Jos P. Noordhuizen uit Vlaar- dingen, en de Democratische Middenpartij zonder de heer I. Flipse uit Middelburg. Van bei de heren waren, toen gister middag de termijn sloot, geen verklaringen ontvangen dat zij bewilligen in hun kandidaat stelling. 9 De bestrating van de winkelpromenade in Terneuzen houdt nog steeds de gemoederen bezig. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De recon structie van dc Noordstraat en aangrenzende straten in de Terneuzense binnenstad blijft de gemoederen onder de win keliers bezig houden. Na de strubbelingen met een aantal middenstanders, die aan de nieuwe bestrating niet wensen bij te dragen met een van te voren overeengekomen geldbe drag, zijn nu weer moeilijkhe den gerezen over de soort van bestrating. Aanvankelijk meende ieder een dat de winkelpromenade geplaveid zou worden met z.g. uitgewassen betontegels. Eind vorige week bleek echter dat stratenmakers deze betonte gels afwisselden met een sier bestrating van oude klinkers. Enkele winkeliers in de Noord- (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG „Belangrijke aardoliereserves in Alaska en in de Noordzee zullen de Ver enigde Staten en Europa min der afhankelijk maken van het Midden-Oosten, waardoor een vreedzame oplossing voor de conflicten in dit gebied tot de mogelijkheden gaan beho ren". Dit betoogde gistermiddag drs. W. H. Groskamp, direc teur van Total raffinaderij Ne derland n.v. te Rotterdam, tij dens een spreekbeurt op de lunchbijeenkomst van het de partement Zeeland van de Ne- derlandsche maatschappij voor nijverheid en handel. De bij eenkomst vond dit keer plaats in hotel ,J>e Eenhoorn" in Oostburg. In zijn lezing, met als titel .aardolie en strategie" ging de heer Groskamp in op d >ro- blemen die aardolie mei zioh kan brengen. In overzicht toonde hij aan hoe in de loop van 25 jaar de behoefte aan aardolie is verviervoudigd, een ontwikkeling die volgens de heer Groskamp zo niet kan doorgaan; Gezocht zal moeten worden volgens hem naar an dere energiebronnen, die een deel van de energiebehoefte kupnen dekken, waarbij hij met name dacht aan atoome nergie, die in 1985 ongeveer 10 procent van de behoefte zal dekken. Vooralsnog zal men niet be ducht moeten zijn dat de aard- olievoorraad snel zal zijn uit geput, aantoonbaar is thans als reserve aanwezig een hoeveel heid die ongeveer 40 maal zo groot is als het verbruik in 1972. Van die reserve is 50 procent aanwezig in het Mid den-Oosten, wat dit gebied strategisch zeer belangrijk maakt, en door de vele belan gen van andere landen in dit gebied, een spoedige oplossing van de huidige problemen praktisch onmogelijk maakt. In dit verband merkte de heer Groskamp op dat niet door oliebelangen het conflict is opgelaaid, maar dat door die belangen wel een oplossing wordt uitgesteld. Uitvoerig ging de heer Gros kamp vervolgens in op de transportkosten, die op de uit eindelijke verkoopprijs van de aardolieprodukten een gro te invloed uitoefenen. De ten dens gaat naar grotere tank schepen, wat tot consequentie heeft dat havenfaciliteiten moeten worden uitgebreid, omdat anders niet rendabel te raffineren is. Op de vraag van een der aanwezigen wat Total dan zoekt bij een haven als Vldssingen, merkte de heer Groskamp op dat de raffinaderij in Borsele bevoorraad zal worden door een pijpleiding vanaf Rotter dam. Ook stond de heer Gros kamp nog even stil bij de financieringsproblematiek. „Een vooraanstaand bankier heeft gezegd dat in bet ko mende decennium tot 1982 ongeveer 250 miljoen dollar aan investeringen nodig zal zijn om aan de consumptiebe hoefte tegemoet te komen", al dus de heer Groskamp, die omrekende dat dit ongeveer 20 miljoen gulden per uur is. Hij bestreed de mening dat olie maatschappijen schandalige winsten maken. „Een groot deel van die winsten wordt geherinvesteerd en van de uit gekeerde winst vloeit vis al lerlei belastingen 'n deel weer terug naar de gemeenschap", aldus de heer Groskamp die dacht dat 80 procent van de gemerkte winsten uiteindelijk aan de gemeenschap ten goede kwam. Voorafgaande aan de lunch bijeenkomst vond een verga dering van het departement Zeeland plaats. Hierbij werd de heer B. Idema. directeur van de n.v. Scheldebouw in Vlissingen gekozen als opvol ger van het bestuurslid ir. W. J. ter Hart, die de provincie heeft verlaten. Tevens werd met algemene stemmen beslo ten de contributie van de par ticuliere leden te verhogen van f 25.- tot f 35.- per jaar. in verband met een verhoogde bijdrage die het departement moet afdragen aan het lande lijke bestuur van de maat schappij. straat zagen deze combinatie van betontegels met klinkers met lede ogen aan. Zij vonden dit wegdekpatroon niet alleen niet fraai, maar meenden dat het maken van de klinkervak ken het bestratingswerk aan zienlijk zal vertragen. Men wijst er op dat een gedeelte van de Noordstraat nu reeds vier weken overhoop ligt. Voor de totale reconstructie zijn dertien werkweken uitge trokken. De winkeliers vrezen door deze werkzaamheden een aanzienlijke vermindering van hun omzet omdat een openge broken winkelstraat nu een maal niet aantrekkelijk is voor het kooppubliek. Na overleg met de wethou der van openbare werken, de heer A. Ramondt en de dienst openbare werken is gisteren besloten gedeeltelijk tegemoet te komen aan de klachten van een aantal winkeliers. Tot hal verwege het gedeelte van de Noordstraat tussen Lange Kerkstraat en Kersstraat zal een wisselende bestrating van betontegels en klinkers wor den aangelegd. Ook de Kers straat zelf krijgt deze gecom bineerde bestrating. Het ove rige gedeelte van de Noord straat, met uitzondering van het stuk voor het oude ge- neentehuis, zal van een be strating met betontegels wor- len Voorzien. En dan zijn,er ook nog een aantal winkeliers die noch be tontegels noch klinkers voor hun zaak willen hebben. Deze middenstanders krijgen de ou de stoeptegels weer voor hun deur.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3