Drietal Italiaanse kinderen in ons land voor medische behandeling Politie uit massaal de straat op INKOMEN GRONINGER BOEREN ZEER SLECHT DARP WEET VAN NIETS Gamma Holding neemt De Haas Holland over efficiency beurs DANKERT: „SYSTEMATISCHE MARTELINGEN IN TURKIJE" Gratis! de postgiro bruynzeel VOOR SALARISVERBETERING l Mijnwerkers dood WEER EENS ALGEMENE STAKING IN ITALIË Wie magazijnstellingen nodig heeft, moet nu even deze bon posten BUjetijds Speelgoed Vragen in Kamer Maoïstische opstand op Mindanao binnenland buitenland Bon Goed voor praktische informatie over magazijnstellingen en archiefrekken.Van Bruynzeel. Die heeft daar een solide naam in. Zowel in hout als staal Wilt u duidelijk aangeven waar het u om gaat: monta magazijn systemen Bij opslagplaats atoomkoppen militair door kogel gewond Berusting Verboden Terreur Ver vandaan Wapendiefstal in Noord-Ierland morgen laatste dag Naar vredesverdrag Japan-Rusland d(émakkelijk! Dinsdag 24 oktober 1972 11 13 SCHIPHOL (ANP) Bleek en onder de in druk van de vliegreis zijn gistermiddag de drie jarige Umberto Farinelli, de vierjarige Silvano Geovanzano en de zevenjarige Pietro Maruka uit Milaan op Schiphol aangekomen om in het „Dijkzigt ziekenhuis" in Rotterdam een medi sche behandeling te ondergaan. De drie kleine Italiaantjes lijden aan ziekten aan de ademha lingswegen. Een beetje verlegen, de kleinste met zijn duim in zijn mond, stapten ze op het plat form van het winderige Schiphol in de gereed staande ambulancewagens. In het „Dijkzigt ziekenhuis" zullen ze behan deld worden volgens een speciale methode, die door een staf van deskundigen onder leiding van de arts dr. R. Berkovits is ontwikkeld. Deze methode vergt een zeer intensieve verpleging, die het moeilijk maakt de methode op grote schaal toe te passen. Iedere patiënt vraagt bo vendien een individuele aanpak, die vrij veel er varing vereist. Vorig jaar heeft dr. Berkovits zijn behandelmethode aan Italiaanse artsen ge demonstreerd. Deze hebben geprobeerd die te gebruiken voor de drie kindertjes, die gisteren in ons land zijn aangekomen. Het Italiaanse zie kenfonds betaalt de kosten voor de behandeling in Rotterdam: ruim een halve ton. 0 Op de foto v.l.n.r. Umberto, een ambtenaar van het Italiaanse ziekenhuis, Pietro en Silvano. O, O O O o O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O (ADVERTENTIE) «0000000000000000000000 Oft i i i i i i i i i i i i i i i O stalen stellingen O Wilt u uw magazijnspecialist de heer O houten stellingen J. J. Mulder (tel. 01600-56703) O verrijdbare stellingen naar ons toe laten komen om het ruimte- O palictstellingen probleem waar wij mee zitten, met ons op te O etagebouwstelüngen lossen. Alles blijft vrijblijvend natuurlijk. Naam:.. Bedrijf: Adres: plaats:................Telefoon::........ Opsturen naar Bruynzeel Monta Magazijn Systemen bv, Antwoord nummer 68, Zaandam (geen postzegel).Bellenkanook: 02980- 42200. oV. jCd 000000 00 0000 00 00 00 00 00 0" O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O ■'-/<? o° I I I I I GRONINGEN (ANP; Vierennegentig procent van de Groninger boeren tverkt voor een uurloon dat onder het minimumloon per uur van 3,95 ligt. Aldus blijkt uit een gisteren aan de open baarheid prijsgegeven rap port over „leefomstandighe den op de boerderij". In het voorjaar van 1972 hebben het Instituut voor Sociale- en Bedrijfspsycho logie van de Rijksuniversi teit Groningen, de land bouwsectie van de team- groep Noord-Nederland, in samenwerking met de Gro ninger Maatschappij voor Landbouw een onderzoek gedaan maar de leefomstan digheden op de Groninger boerderijen. Bijna de helft van de boeren denkt zelfs genood zaakt te worden te stoppen met het boerenbedrijf in dien de ontwikkelingen zo als die nu zijn zich voort zetten. Van de 128 boeren uiit het onderzoek zitten er 120 (94 procent) onder het netto minimumuurloon van f 3,95. In negen gevallen werkte de boer (sainen met zijn vrouw) meer dan 131 uur per week. Dat bracht hem een gemiddeld be steedbaar inkomen op van- f 11.000,- per jaar. Dit bomt neer op een uurloon van f 1,50 voor man en vrouw eamen. De akkerbouw le gert momenteel de meeste verdiensten op in Gronin gen. Met 61 uur werken per week wordt een netto loon bereikt van f 3,30 per uur. Een lager uurloon, maar de meeste uren per week (97), vindt men bij de veeteelt: f 2,40 per uur. In het gemengde bedrijf valt met 76 uur werken per week per uur f 2,60 te ver dienen. Het slechtste is de positie van de tuinders: om een netto uurloon van f 1,60 te halen moet 87 uur per week gewerkt wor den. In aile categorieën zijn de uren die de vrouw mee werkt, bijgesteld. De ar beidstijden zijn over een jaar gemiddeld. (ADVERTENTIE) TEHERAN (UPI) Hoewel reddingsploegen doorgaan met het graven naar 35 door een explosie van de buitenwereld afgesloten mijnwerkers in Iran (Perzië) vreest men dat de mannen dood zijn. DEN HAAG (ANP) Tegen de drieduizend politie mannen, veel meer dan verwacht, uit het hele land hebben gistermiddag in Den Haag met politiefluitjes en -hoorns voor een oorverdovende demonstratie ge zorgd. Hun protest gold de salarisvoorstellen die de regering heeft gedaan om tegemoet te komen aan de taakverzwaring van de politie in de laatste jaren. De politiebonden, die de voorstellen onvoldoende vinden, hadden de demonstratie georganiseerd. Na een demonstratieve ver gadering in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag trokken de politiemannen te voet naar Het Binnenhof waar namens hen een. motie werd overhandigd aan de voorzitter van de vaste kamercommissie voor ambtenarenzaken, de heer F.A.AM. Fievez. In de motie, op de vergadering in het congresgebouw met luid gejuich aangenomen, vragen de demonstranten aan de Twee de-Kamerleden om vandaag bij de behandeling van de be groting van binnenlandse za ken het kabinet te bewegen meer geld ter beschikking te stellen voor salarisverbeteri»- gen bij de politie. De demonstranten zorgden op het binnenhof voor eeD waarlijk oorverdovend concert met politiefluitjcs, hoorns van politieauto's en met het zingen van ..nee nooit meer doen", „actie", „hi ha Geertsema' enz. De belangstelling voor de vergadering was zo groot dat de grootste vergaderzaal van het congresgebouw met 2.000 plaatsen al spoedig te klein bleek. De duizend overigen volgden de bijeenkomst in an dere zalen via een gesloten televisiecircuit. Vertegenwoordigers van de bond zetten uiteen dat het overleg van de centrale van politie-organisaties met de mi nisters van binnenlandse za ken en justitie in het georga niseerd overleg in politieamh- tenarenzaken is mislukt. De ministers hebben wel erkend dat er een taakverzwaring voor de politie is opgetreden in de laatste jaren- De voorstellen van de minis ters komen neer op een sala risverbetering met ingang van 1 januari 1973. maar niets over de jaren 1971 en 1972. De bonden zijn er bovendien te leurgesteld over, dat de verbe tering gefaseerd zal worden aangebracht over een aantal jaren en over het feit dat de verbetering nauwelijks van be tekenis is voor de jonge agen ten en wachtmeesters. Voorzitter H.J. Teeuwen van de katholieke politiebond zei dat de taakverzwaring van de Nederlandse politieman alleen al blijkt uit het feit dat mis drijven met politieke achter gronden, bomaanslagen, bom brieven. protestdemonstraties en gewapende overvallen op banken en geldtransporten dingen zijn die tien jaar gele den niet of nauwelijks beston den, maar die nu aan de orde van de dag zijn. De 27-jarige taxichauffeur J. B. uit Den Haag is gister middag op de stoet demonstre rende politiemannen ingere den. Eerst raakte hij een 22- jarige vrouwelijke agent uit Amsterdam. Zij viel en werd aan de knieën gewond. Waar om de man op de stoet is ingereden, was maandagavond nog niet bekend. Bij zijn vluchtpoging raakte de taxichauffeur een 22-jarige agent uit de hoofdstad. Ook deze liep verwondingen op. Tenslotte kon de taxichauffeur worden overmeesterd. Het Tweede Kamerlid voor de PPR. dr. Bas de Gaay Fortman gaat de minister van Defensie (De Koster) vragen stel len over de Amerikaanse opslagplaats van tacti sche kernwapens in Darp bij het Drentse Havelte. De directe aan- leding vormt het afgaan van een geweer zaterdag jl„ waarbij een dienst plichtig militair zwaar gewond werd. Deze mi litair behoorde tot de 434 Compagnie van Heutz, belast met de be waking van het complex dat in handen is van Amerikaanse militairen. Direct na de Palestijnse terreuractie werd de Nederlandse bewakings compagnie opdracht ge geven op scherp staande geweren te dragen. Het ongeval van zaterdag jl. zou niet alleen staan. Al eerder, op 24 september jl., zou een burger In een langs de opslag plaats rijdende auto door een schildwacht bescho ten zijn. kaanse opslagplaats van tac tische kernwapens, waar za terdagmiddag een Nederland se militair ernstig gewond werd door een collega die zijn op scherp staande ge weer aan het schoonmaken was. Met een kogel in de bo venarm moest de dienstplich tige naar een ziekenhuis worden vervoerd. Darp heeft er niet wakker van gelegen. Want Darp wist er gewoon niets van. Darp is ook in het onzekere of er vlak bij hun huizen atoom koppen liggen opgeslagen. Het streng verboden gebied wordt door de bewoners ont weken. Dat is een bevel. Van wie dat afkomstig is, wordt niet duidelijk- Het enige dat men wel weet is dat de wachten (Nederlandse dienstplichtigen) met op scherp staande geweren de daar gelegerde Amerikanen moeten verdedigen- (Van een onzer verslaggevers) DARP „Het is op het ogenblik overal griezelig. Je bent je leven gewoon niet zeker met al die grote dikke bommen. Dan heb ben we hier nog het voor deel dat de mensen erop voorbereid zijn". Dat zegt mevrouw Radema kers in het dorpje Darp bij Havelte in Drente. Zij woont oog-in-oog met de Ameri- Op het gemeentehuis van Ha velte berust men in de toe stand. „Wij hebben bij ge ruchte gehoord dat er atoom koppen liggen, opgeslagen. Het hele gebied is afgezet en streng bewaakt. Maar of ze er liggen: we weten het niet. Wij komen er tioch niet ach ter". De heer R. Faken van Theehuis 't Hunnebed: „Och, het is er helemaal afgesloten en als je niks weet, deert het je ook niet. Waar moet je trouiwens naar toe Het is wel een onzeker leven. Ik troost me dan ook maar met de gedachte, dat wanneer ze gaan schieten, over me heen schieten, juist omdat ik er zo dichtbij zit". Mevrouw Struik: „We mogen er nooit komen. Het is streng verboden toegang en daar houden we ons aan- Tot nu toe heb ik geen nadelige ge volgen ondervonden van het kamp. Het beangstigt me dan ook niet". Ook mevrouw Rin- genier zegt er niet over in te zitten. „Neen, helemaal geen angst. Van het ongeval van zaterdag heb ik niets ge hoord. Van die zware bewa pening wel. Maar ik dacht dat dat komt door al die ter reurdaden met die bommen Mevrouw Martens: „Niets van gehoord. Er is trouwens niets aan de hand, als u het mij vraagt. Ik begrijp dan ook niet waarom er zo'n op hef over wordt gemaakt. Ik dacht dat die zwaarbewapen de wachten er gewoon zijn vanwege die terreurdaden met bommen". Mevrouw Koops: „Angst Nou, ik had liever niet dat dat kamp er was. Dat het niet zo dichtbij was in ieder ge val. Maar ik ben er so-wie-so tegen dat er in Nederland atoomkoppen liggen opgesla gen. Waar dan ook. Wij wo nen hier pas sinds drie maanden- En we hebben nau welijks tijd gehad om orer al die dingen na te denken" De heer Van Linzen, enkele kilometers van de opslag plaats verwijderd, zit met geen enkele moeilijkheid. „We zitten er ver vandaan. En van die atoomkoppen. Niemand kan zeggen of ze er inderdaad liggen. Er wordt wel over gesproken, maar het fijne kom je toch niet te we ten". Darp berust. Darp komt ook niets te weten over de opslag plaats. Op maandagmor gen is nog aan bijna niemand bekend dat er zaterdag een ongeval met een op scherp staand geweer heeft plaatsge vonden. De lijdzaamheid wordt het beste verwoord door mevrouw R. Boers. Zij zegt: „Neen, ik heb er niets van gehoord. Ik wacht maar af. Soms ben ik wel eens angstig, maar we mogen er helejnaal niet komen en ik weet helemaal niet wat daar ligt opgeslagen of wat er ge beurt". BELFAST (AP) Onbe kenden hebben gistermorgen uit een Britse Ieger-opslag- plaats een voorraad wapens en munitie geroofd. Het depot be vond zich in Lurgan, in het graafschap Armagh, en men gelooft dat bij de overval ten minste veertien man betrok ken zijn geweest. (Van onze correspondent) EINDHOVEN De raad van bestuur van Gamma Hol ding n.v. heeft, onder voorbehoud van goedkeuring van zijn raad van commissarissen, overeenstemming bereikt met de raad van bestuur van de KNTU inzake de over name van De Haas Holland, dochteronderneming van het KNTU-concern. Reeds in een eerder stadium werd met de betrokken vakbonden betreffende de sociale aspecten over eenstemming bereikt. De beide vestigingen van De Haas Holland te Eindhoven en Mierlo zullen de werkzaamheden normaal voortzetten, met behoud van volledige werkgele genheid van het personeel. De Haas Holland, waar circa 400 personen werken, is gespecialiseerd in de produktie van geweven gordijnstof fen en markiezendoek. Het produktenprogram vormt een goede aanvulling op het pakket interieurprodukten van Gamma Holding n.v. De Haas Holland zal haar werkzaam heden als zelfstandige eenheid voortzétten binnen de groep interieurprodukten van het concern. Bewindvoerder E. P. M. W. Domsdorf zei verrast te zijn over de resultaten van de onderhandelingen: er waren uitstekende sociale voorzieningen plus winstdeling uit name, is er onderhandeld met twee Engelse, drie Duitse, gesleept. Voordat de Gamma Holding n.v. besloot tot over- én Amerikaanse en één Nederlandse firma. Gamma Hol ding n.v. nam vorige week ook de firma Kersemakers in Helmond over, waarmee een bedrag gemoeid was van anderhalf miljoen gulden. De overname van De Haas Holland kost 6,3 miljoen gulden. (ADVERTENTIE) geopend: dagelijks van 10 tot 17 uur, maandag 23 en dinsdag 24 oktober ook van 19 tot 22 uur. toegang f4.- amsterdam REGGIO (AFP) De drie grote vakverbonden in Italië hebben opgeroepen vandaag in het gehele land te staken uit protest tegen vijf aanslagen die dit weekeinde zijn ge pleegd op de spoorwegen om te verhinderen dat treinen met leden van vakbonden in Reg- gio aankomen, waar een vak- bondscongres wordt gehouden over de ontwikkeling van het zuiden van Italië. De vakorga nisaties zeggen dat de aansla gen, waarbij vijf mensen zijn gewond, het werk van neo fascisten ziin. KOBE (RTR) Premier Kakoeëi Tanaka van Japan heeft gisteren op een perscon ferentie in Kobe gezegd, dat de tijd rijp is voor verbetering van de Russisch-Japanse be trekkingen. Tanaka zei dat het bezoek dat de Japanse minister van buitenlandse zaken Masayosji Ohiro momenteel aan Moskou brengt, „een eerste stap naar onderhandelingen over de slui ting van een vredesverdrag" MANILLA (UPI/Reuter) De Filippijnse autoriteiten hebben melding gemaakt van een Maoïstische opstand in de stad Marawi, in het zuiden van het land op het eiland Mindanao, waarbij ruim 50 mensen om het le ven zijn gekomen. Onder de doden bevinden zich zes leden van een groep mariniers die per vliegtuig waren aangevoerd. Volgens de minister van voorlichting, Francisco Tatad, waren zater dag 100 tot 400 „in het buiten land opgeleide Maoïstische guerrillastrijders" een aanval begonnen op Marawi, een stad met 55.000 inwoners, voorna melijk mohammedanen. Zondag zond de regering 300 mariniers per vliegtuig naar de* betrokken stad om de aan vallers terug te slaan. Onge veer een etmaal na het begin van de strijd waren de gueril- lastriiders verdreven. STRAATSBURG (ANP) Er zijn „uitermate sterke aanwijzingen" dat in Tur kije gevangenen worden ge marteld, „niet incidenteel, maar vrijwel systematisch aldus heeft het Tweede-Ka merlid P. Dankert (PvdA) gisteren in de assemblee van de Raad van Europa ver klaard. Betrouwbare berichten spre ken van ca. 2000 gevallen van marteling in de anderhalf jaar dat de staat van beleg in het overgrote deel van Turkije van kracht is. De journalist Erdogdu is tot zeven en een half jaar gevangenisstraf ver oordeeld voor het uitgeven van een krant voordat de staat van beleg van kracht werd. Dankert kwam tot zijn con clusie mede op grond van een onderzoek dat de Engelse ad vocaat Mui-r Hunter namens Amnesty International heeft ingesteld. Dankert heeft, als lid van de politieke commissie van de assemblée, de beschul digingen voorgelegd aan de Turkse eerste minister. Turkse autoriteiten hebben deze beschuldigingen, in een document dat maanden later de leden van de commissie op persoonlijke basis werd toege zonden, in volgens Dankert y,zeer algemene termen, zonder op concrete aantijgingen in te gaan", ontkend. De aantijgingen van Dankert werden door Turhan Feyziog- lu, lid van de Turkse nationale vetrouwenspartij, afgedaan als communistische propaganda. Christen-democraten en libera len betreurden de huns inziens niet gerechtvaardigde aantij gingen van de Nederlandse so cialist- Volgens een door de assem blée aangenomen resolutie moet worden onderzocht of een wettelijk instrument ten behoeve van „gevangenen, in het bijzonder politieke gevan genen", noodzakelijk is. De Turkse minister van bui tenlandse zaken, Haluek Bav- uelken, heeft gisteren even- Y eens te Straatsburg in de as semblée van de Raad van Eu ropa aandacht, en ook ,een ze kere mate van begrip, ge vraagd voor de oorzaken van terrorisme voor zover het ver zet tegen een buitenlandse be zetter betreft. Maar kennelijk verwijzend naar de toestanden in zijn ei gen land, veroordeelde hij scherp het gewelddadige op treden van voornamelijk jonge mensen, die een staat ten val willen brengen „waar alle mo gelijke vrijheden bestaan, en waar het niet nodig is illegale' middelen te gebruiken om ideeën uit te dragen en aan hangers te winnen voor deze ideeën". De laatste dagen is er geen twijfel meer mogelijk over al thans één zaak: het zijn barre tijden buitenshuis. Hebt u ook niet reeds een drangetje ge voeld om in een stil en don ker, maar vooral warm hoekje weg te kruipen en in een die pe winterslaap onder te gaan? /ergeet het maar. In vroegere, meer primitieve tijden mag dat bij onze soort dan misschien usance geweest zijnhedentendage is daar geen tijd meer voor. Al was het alleen maar om dat zovelen onzer ook het ko mend half jaar weer naar de tandarts moeten. Daar hebben de Nederlandse vrouwen het niet op, zo las ik zaterdag. De helft van de huisvrouwen vindt kiespijn wel het ergste wat je (als overigens normaal ;ezond mens) kan overkomen, ou en? Ik heb zo het vermoeden dat het bij de mannen nog wel meer dan de helft is, die dat vindt. Wij zijn een pijnlijk kies volkje. De EEG-topconferentie, of wel kortweg Eurotop, is een succes geworden volgens Ba rend B. Nou, volgens mij niet, hoorHet hele Europese parle ment is in feite In de ijskast gezet. Het Eurotoppunt! Pompidou, Pomdpidouw, Pompidouwtdoor. Overigens komt er zeer wei nig fraais uit het Eindhovense Binnenziekenhuis naar bui ten. Hartzeer. Dat wel. Wat enquêtes al niet kuranen uitwijzen. Nu is weer uitge wezen dat er onder de Neder landse kiezers alsmaar meer twijfelaars komen, die zeggen nog helemaal niet zeker te weten op welke partij ze 29 november zullen stemmen. Kiesgerechtigd Nederland heeft kiespijn. Maar ik vind het niet erg dat ze zeggen te twijfelen. Je moet tegen de opiniepeilers niet te vlug zeggen wat je stemt, laat de partijen maar eens zelf naar hun achterban komen, da's veel belangrij ker. En tot 29 november houden wij onze kiezen op elkaar. Daarna kiezen we met pijn. Swagemakers: Veel schreeuw en weinig woï. ge- Sterkte in. de komende week, en het beste met de dentale delen! MERIJN IN de nacht van zondag op maandag is een taxi met vier Nederlandse militairen uit de bocht gevlogen op een weg tussen Bremen en Rothen-burg (Noord-Duitsland). Daarbij is de 27-jarige beroepsmilitair, sergeant eerste klasse H.G. Koeneman uit Koekange. om het leven gekomen. (ADVERTENTIE) Met Postgiro gratis girokaarten, die u gratis verzendt in gratis enveloppen. En nog rente toe!

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11