Het uur voor heeft geslagen Europ a tiet ui Stblik BAP NEEMT NIET DEEL AAN DE KAMERVERKIEZINGEN Dom Milaan achter plastic-wand Chileense bisschoppen roepen op tot matiging (NAMAAK)BOMMEN IN WEEKEINDE Mgr. Bluyssen: met open handen in het leven staan Grieks lijn- vliegtuig stort neer: 34 doden REGERINGSHOOFDEN VOLDAAN NA TOPCONFERENTIE PARIJS: Een vijfde deel van overledenen wordt gecremeerd Geen financiële Swagemakers- Bogaars in Tilburg Blijetijds Gereedschap DUREX stad streek Preludinesmokkel uit Italië via Zuid-Limburg Biesheuvel Kapitaal belang Omstreden koperschip in Le Havre In Amsterdam Dreigend ontslag voor leiding stadskerk Dr. Van den Doel prof. in Nijmegen overal verkrijgbaar Sabotage aan telefoonverbindingen Egypte: geen poging tot staatsgreep PAX CHRISTI-VOETTOCHT Maandag 23 oktober 1972 5 (Van onze redactie binnen- en buitenland) EINDHOVEN - BONN - ROME In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn in Nederland twee namaakbom- men aangetroffen. Op een par keerterrein in het winkelcen trum Woensel in Eindhoven vonden voorbijgangers zater dagmorgen een op een bom lijkend voorwerp, dat er naar later bleek, precies hetzelfde uitzag, als de echte bom, die bij de woning van oud-Phi- lips-directeur Bavinck is ge vonden. Toen men het voor werp met een springlading on schadelijk probeerde te ma ken, bleek het niet te explo deren. In de Amsterdamse Koe straat is een namaakbom ont dekt, die bestand uit een ko ker, Waaraan een batterij en een wekker waren bevestigd. Bij onderzoek bleek de koker geen explosieven te bevat ten. Het ziet ernaar uit, dat de melding uit Parijs, dat vanuit Karlsruhe bombrieven zouden zijn verstuurd naar joodse be drijven en instellingen in ons land eveneen» loos alarm is. Er zijn volgens de PTT geen brieven, die explosieven zou den kunnen bevatten in ons land aangekomen. Uit het buitenhuis zijn wel berichten over aanslagen ge komen. In Italië is tussen Ro me en Napels een bomaanslag gepleegd op een speciale trein, waarmee 900 arbeiders op weg waren naar Reggio di Calabri- a. Vijf inzittenden werden ge wand. Volgens vakbondskrin gen is de aanslag gepleegd door rechtse elementen die al eerder telefonisch hadden ge dreigd, een demonstratie, waaraan de arbeiders zouden deelnemen te verhinderen. Naar nu pas bekend Is ge worden heeft de Israëlische ambassade in Bonn op 2 okto ber een brief ontvangen, die een middel bevatte, dat door contact met de lucht een da delijk gifgas ontwikkelt. In Rome hebben volgens het Egyptische blad AI Achram talrijke Arabische diplomaten brieven ontvangen, waarin ze met de dood worden bedreigd. De brieven zouden zijn onder tekend met „Internationale or ganisatie voor welzijn en vei ligheid". De Nederlandse pre mier Biesheuvel, de Fran, se president Pompidou en Bondskanselier Brandt tijdens het slotcommuni qué van Pompidou dat werd meegedeeld aan het einde van de Parijse top conferentie. (ADVERTENTIE) MAASTRICHT (ANP) Er is nieuw licht gekomen in het onderzoek naar de internatio nale smokkel van het pep-mid del preludine vanuit Z.-Lim burg naar Zweden en Duits land. De Zuidlimburgse politie beschikt over gegevens die duidelijk maken dat grote hoe veelheden gesmokkelde prelu dine uit Italië afkomstig zijn, Kapitein P. Y. Witteveen van de rijkspolitie in Maastricht zegt, dat het onderzoek naar de producenten van preludine in samenwerking met de Itali aanse autoriteiten in Italië zal worden voortgezet. De arrestatie van de 34-jarige Dirk F., directeur van een far maceutische fabriek te Apel doorn, is voor het onderzoek van belang. „De zaak is volop in beweging", aldu» kapitein Witteveen. (Van onze redactie buitenland) PARIJS De commentaren die de staatshoofden van de lidstaten van de Europese Gemeenschap in het weekeind na afloop van de conferentie te Parijs hebben gegeven, kwamen vrijwel alle hierop neer: „Het uur voor Europa heeft geslagen". Er komt zoals reeds in het kort gemeld een actie program van de organen van de gemeenschap voor een gemeenschappelijke sociale politiek tot 1 januari 1974. Besluiten voor de overgang naar de tweede fase van de financiële en economische unie op 1 januari 1974 moeten in 1973 worden genomen, zodat de unie op haar laatst eind 1980 haar heslag heeft gekregen. Dat aspect van een steeds grotere eenheid binnen de Eu ropese gemeenschap binnen de komende tien jaar sprak vooral de Duitse Bondskanselier Wil ly Brandt aan. Hij was minder tevreden met de mate van overeenstemming die bereikt was over de versterking van de instellingen van de ge meenschap. De Nederlandse premier Biesheuvel noemde de topcon ferentie „een succes", maar had niettemin toch wel enkele kritische kanttekeningen. „Wat betreft het rechtstreeks verkiezen van de leden van het Europese parlement heeft Nederland geen satisfactie ge kregen", stelde hij. „Men kan zijn mening nu eenmaal niet opdringen. De tijd was kenne lijk nog niet rijp", aldus de heer Biesheuvel. De band die hij, onmiddellijk na de opening van de conferentie door de Franse premier Pompidou, na drukkelijk had gelegd tussen de verdere uitbouw van de economische en monetaire unie en democratisering van de ge meenschap, is niet in het slot communiqué weerspiegeld. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Bejaarden Associatie Partij (BAP) zal niet kunnen deelnemen aan de Kamerverkiezingen van 29 november. De BAP had kandidatenlijsten ingediend in de kieskringen Gro ningen, Arnhem, Amsterdam, Den Haag, Dordrecht, Middelburg, Tilburg en Maastricht. Dordrecht viel deze week af, omdat de voorzitter van de BAP, de heer W. G. S. uit Breda, onder de kandidatenlijst, die onder tekend moet worden door 25 personen uit het district, zoals ge meld namen van al overleden personen had gezet. De'BAP was aanvankelijk van plan om in alle 18 kieskringen met een lijst uit te komen. In een aantal kringen (waaronder Rotterdam Den Bosch, Nijmegen, Leeuwarden, Zwolle en Assen) bleek men de lijsten te laat te hebben ingeleverd. Daarna bleek, dat de sponsors, die hadden toegezegd de 1000 gulden garantie- eeld per district te zullen bijdragen, zich de een na de ander terugtrokken. Ze vreesden, dat de BAP nu zo weinig stemmen zou krijgen, dat de garantiesommen zouden worden verspeeld. Tenslotte besloot men in geen enkel district de 1000 gulden te storten, waardoor de BAP volledig als Kamerkandidaat verdween. Er doen nu nog 20 partijen mee aan de verkiezingen van 29 november. Bij dr. Schuyt, vice-voorzit- ter van het Europese parle ment, overheerste de indruk, dat aan de grote woorden, aan het begin van de conferentie gesproken over de noodzaak Europa dichterbij de burgers te brengen, weinig concreet ge volg is gegeven. Andere Ne derlandse leden van het Euro pese parlement mr. Van der Stoel en mr. Bos meenden, dat Parijs meer reden had om tevreden te zijn dan Den Haag. Nederland zou niet moeten aarzelen straks „dwarsliggers" te zijn bij de verdere uitbouw van de economische en mone taire unie, wanneer deze niet gepaard gaat met een verster king van het Europese parle ment. De Belgische premier Eys- kens bleek bij zijn terugkeer zeer voldaan over de resulta ten. „Als we trouw blijven aan de afspraken, dan zal deze topconferentie van kapitaal be lang geweest blijken te zijn. We zijn er dan namelijk voor de eerste keer in geslaagd een werkelijke dimensie te geven aan het politieke Europa". Ook in Engeland zijn de re sultaten over het algemeen met zeer veel instemming ont vangen. (ADVERTENTIE) Vraag de DHZ-brochure aan bij Nooitgedagt, Postbus 1, IJlst LE HAVRE (AFP/DPA) 't Westduitse vrachtschip ,Éirte Oldendorf", dat zaterdag met zijn lading van 1.250 ton Chi leense koper uit Rotterdam vertrok, is gisteren in Le Havre teruggekeerd waar de haven arbeiders van hun besluit om het koper niet te lossen zijn teruggekomen. Zij zullen van daag hun werkzaamheden be ginnen. Op de lading was eind sep tember op last van een Franse rechtbank beslag gelegd, nadat de Amerikaanse maatschappij „Kermecott" hierom had ge vraagd. Zaterdag gaf het Ame rikaanse bedrijf echter de la ding vrij omdat de Chileense maatschappij „Codelco" zou hebben toegegeven dat zij geen recht op de lading heeft. ge- zal, HAREN, (ANP) Het schatte aantal crematies naar verwacht wordt, in 1972 stijgen tot 20,4 procent van het aantal overledenen. In verge lijking met 1971 is dat een stij ging van vier procent. Dat blijkt uit het spreidings plan voor toekomstige crema toria in Nederland. TEGELIJK met de ministers conferentie over de Rijnver vuiling op 25 en 2 6oktober in Den Haag wordt een begin gemaakt met internationale sa menwerking tussen de ver schillende actiegroepen uit de Rijnstraten, die naar maatre gelen zoeken om de vervuiling tegen te gaan. AMSTERDAM (ANP) De leiding van de ka tholieke stadskerk van Amsterdam wordt door bisschop Zwartkruis van Haarlem met ontslag be dreigd, als zij een ge huwde priester in de eu charistieviering laat voorgaan. Op grond van een stemming, die giste ren in de Dominicuskerk onder de aanhangers van leze progressieve „City- kerk" werd gehouden, zal de leiding haar plan doorzetten Van de 768 aanwezige gelovigen ga ven 713 mensen hun steun aan het team, ook als de bisschop meent hen te moeten ontslaan. De bisschop heeft de teamleider, Wim Teepe, reeds laten weten hem en zijn medewerkers te zullen ontslaan als hij een gehuwde priester laat voorgaan. Gesteund door de positieve uit spraak van de zondag aanwezige kerkgangers gaat het plan de veelom streden figuur, de ge huwde priester Huub Oosterhuis binnenkort de dienst te laten leiden, toch door. De teamleider zei, met deze stap geen breuk met de katholieke kerk te willen forceren: „Wij willen geen rel, maar wij kiezen voor het con flict". Hij zag zich voor de keuze geplaatst van: buigen voor de macht van de paus van Rome en de angst van de drei ging met ontslag of de kracht van het geloof, waarin het wel of niet gehuwd zijn van een priester volgens hem geen doorslaggevende rol speelt. Het team en de gelovigen kozen zon dag voor het laatste. (Van onze onderwijsredacteur) NIJMEGEN Dr. J. van den Doel, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, is be noemd tot hoogleraar in de sociale wetenschappen aan de Katholieke Universiteit Nijme gen. De heer Vain den Doel gaat onderwijs geven in de politi cologie, in het bijzonder in de bestuurkunde. De heer Van den Doel zal zijn werk aan de uni versiteit op een september vol gend jaar beginnen. Tot dan blijft hij lid van de Tweede Kamer. Dr. Van den Doel (35) is in Zierikzee geboren. Hij was een van de oprichters van Nieuw Links in de PvdA in 1967. In de Tweede Kamer was hij voor de PvdA aanvankelijk specialist met betrekking tot vraagstukken van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening. Sinds 1971 beheerst hij in de fraotie de economische zaken, (ADVERTENTIE) I Hl BI ST THERt IS (Van onze redactie buitenland) SANTIAGO De Chileense bisschoppen hebben de tegeno ver elkaar staande politieke groeperingen in hun land op geroepen zich te onthouden van „een confrontatie, die zou kunnen uitlopen op een strijd met onoverzienbare gevolgen"- Ze deden dit in hun eerste openlijke commentaar op de crisis in Chili, sinds deze twaalf dagen geleden uit brak. De voorlichtingsdienst van president Allende heeft be kendgemaakt, dat saboteurs de telefoonverbindingen tussen de reusachtige kopermijn in Chu- quicamata en de rest van het land hebben vernield. In San tiago is een gepensioneerde le- CAIRO (Reuter) Egyp tische regeringskringen hebben zaterdagavond ontkend, dat of ficieren gepoogd hebben 't be wind van president Sadat om ver te werpen. Eerder had de BBC gemeld, dat als gevolg van 'n samenzwering twee- tot driehonderd Egyptische land machtofficieren waren gear resteerd. Reizigers die zaterdagavond uit Cairo in Beiroet arriveer den, vertelden niettemin, dat zij siinds een week in sommig delen van de Egyptische hoofd stad ongewoon scherpe veilig heidsmaatregelen hadden ge signaleerd. Van een poging tot 'n staatsgreep wisten zij echter niets af. Volgens het Libanese dag blad „Al Anwar", dat pro- Egyptisch is, heeft de Sovjet- Unie Egypte beloofd supersone straaljagers van het type Mig- 23 te leveren. Deze wijziging van het Sovjetstandpunt om geen offensieve wapens aan Egypte te leveren, is een van de belangrijke positieve resul taten van 't bezoek dat pre mier Aziz Sikdy afgelopen week aan Moskou heeft ge bracht, aldus „Ai Anwar". (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Mgr. J. Bluyssen, bischop van Den Bosch, heeft zaterdag in de St.-Jan 3400 uit het hele land afkomstige eindexa menkandidaten, die hebben deelgenomen aan de jaar lijkse Pax Christivoettocht, de opdracht meegegeven „Met open handen" in het leven te staan. Hij sloot daarmee aan bij het gelijkluidende symbolische thema van deze zestiende Bos sche voettocht. Hij zei in de stampvolle kathedraal, dat de mensen altijd veel moeite heb ben gehad met het „openen van hun handen" om open te staan voor de medemens. Baby's knijpen him handen tot knuistjes, oudere kinderen hebben de neiging alles stevig te omklemmen, en ouders kun nen hun vuisten soms ballen. Zij zijn op zulke momenten krampachtig op zichzelf be trokken. Niettemin heeft de mens de opdracht met open handen in het leven te staan. Ze Zijn dus gemaakt om te aan vaarden, en niet om af te sto ten. Na afloop van de bijeenkomst, die het sluitstuk was van drie dagen lopen en discussiëren in de omgeving van de Brabantse hoofdstad kreeg de verraste bisschop, staande voor het al taar, namens een aantal rou tiers, een bos bloemen aange boden. De voettocht was dit jaar een wat rillerige aangelegenheid, maar regen en kou hebben de jongeren er niet van kunnen weerhouden onderweg korte of lange gesprekken te voeren over alles wat met de zin vain het leven te maken heeft. Er was deze keer geen eigen lijke gespreksstof. Het gebrui kelijke programmaboekje ver meldde slechts enkele uitgangs punten en het thema „Met open handen" was ruim genoeg om velerlei onderwerpen ter dis cussie te voeren. Zondagmorgen waren alle mid delbare scholieren voor de laatste keer bijeen in de Bra banthallen. Daar ging mgr. Bluyssen voor bij een feeste lijke, massaal gezongen en aan de geest van de tocht aangepas te eucharistieviering. gerkapitein door een militaire patrouille doodgeschoten, die een stopbevel zou hebben ge negeerd. Tijdens een persconferentie heeft Allende verklaard, dat de Chileense arbeiders pogin gen van kleine zakenlieden om het land lam te leggen, hadden verijdeld. „De staking, die tot een algemene staking had moeten uitgroeien, is ab soluut mislukt", zei Allende. Hij leverde kritiek op enkele buitenlandse persbureaus, die gebeurtenissen tijdens de sta king verkeerd zouden hebben weergegeven. De busbestuurders zijn na een staking van een dag weer aan het werk gegaan, maar de piloten de artsen, de winke liers en anderen zetten haar nog voort Ze doen dat uit solidariteit met de vrachtauto bestuurders, di,e zip 11 oktober in staking gingen, omdat een expeditiebedrijf genationali seerd zou worden. De Chileense justitie heeft bepaald dat de acht leiders van de organisatie van winke liers, die met het oog op hun oproep tot staking waren aan gehouden tegen betaling van voor elk ongeveer 100 gulden op vrije voeten mogen worden gesteld. Intussen zijn de stripteaseu- zes in Santiago ook al ontevre' den. Door het uitgaansverbod krijgen ze geen klanten. Ze hebben aan de garnizoenscom mandant van Santiago ge vraagd het uitgaansverbod zo spoedig mogelijk op te heffen. TILBURG (ANP) De nu bestaande moeilijkheden bij de kamgarenspinnerij N.V. Swage- makers - Bogaars in Tilburg zijn niet van financiële aard, aldus heeft de directie zater dagavond meegedeeld. De moeilijkheden zouden even min te wijten zijn aan de ge stegen loonprijzen. De problemen, aldus de di rectie worden veroorzaakt door een aanhoudend gebrek aan werk, waardoor het produktie- apparaat onderbezet blijft. Door dit alles wordt er in de kamgarenspinnerij met verlies gewerkt. Het gebrek aan werk, zo zegt de directie voorts in een verklaring, is in belang rijke mate te wijten aan stag natie in de afzet bij de tricot- industrie van wollen jersey- breisels. In de strijkgarenspin- nerij is momenteel volop werk. Eerder had de centrale on dernemingsraad van de kam- garenspinnerij Swagenmakers Bogaers in een communiqué meegedeeld, met grote veront waardiging kennis te hebben genomen van het bericht dat de afdeling kamgaren van deze onderneming in grote moei lijkheden zou verkeren. Zou dit bericht inderdaad van vak bondskringen afkomstig zijn, en mocht men daar menen op deze manier de werkgelegen heid veilig te stellen, dan zal de ondernemingsraad zich dis tantiëren van de vakbond die dit bericht heeft verspreid. Ook de Industriebond NKV heeft zich gedistantieerd van het aanvankelijke bericht over moeilijkheden bij de N.V. Swagemaker - Bogaers. In dat bericht afkomstig uit vakbonds kringen werd, zoals door ons gemeld, zelfs gesuggereerd dat sluiting van de fabriek wegens financiële moeilijkhe den er werken 125 mensen niet uitgesloten zou zijn. MILAAN De wereldbe roemde Dom van Milaan gaat op het ogenblik schuil achter een Wand van plastic-platen die ideeën oproept aan wolkenkrab bers Reden voor de ont sierende verpakking van het kunstwerk is een bescherming tijdens restauratiewerkzaamhe den. Bezoekers van Milaan zul len dus nog enige tijd „hun" Dom moeten missen alleen de duizenden duiven zijn on veranderd aanwezig. ATHENE (UPI-RTR) Een vliegtuig van de Griekse lucht vaartmaatschappij Olympic Airways is zaterdagavond in een hevige onweersbui bij het vliegveld van Athene in zee gestort. Van de 53 inzittenden (49 passagiers en vier beman ningsleden) zijn er 34 om het léven gekomen. Van de 19 overlevenden wisten de mees ten zelf zwemmend de kust op honderd meter afstand te be reiken. Het ongeluk gebeurde enke le minuten voordat het toestel (een in Japan gebouwde YS- 11) na een vlucht vanaf het eiland Korfoe op de luchtha ven van Athene zou landen. Mogelijk is het vliegtuig door de bliksem getroffen. Een der Griekse stewardes sen vertelde later hoe zij en mede-inzittenden in het donke re vliegtuig een wanhopige strijd leverden tegen het bin- nenkolkende water, tenslotte toch uit het toestel kwamen en vervolgens naar de kust zwom men waar ze tegen de rotsen opklauterden. Pas na aankomst van de eerste drenkeling werd alarm geslagen en voeren bo ten uit. De meeste inzittenden waren Grieken. In 't kort DE Franse minnister van de fensie heeft in de senaat be kend gemaakt, dat de Franse luchtmacht nu over tactische atoomwapens beschikt SJAH Rezi Pahlevi en keize rin Fainah van Perzië hebben hun elfdaags bezoek aan Rus land beëindigd. Als gevolg van het bezoek zijn economische, technische en culturele ver dragen gesloten. VOLGENS Oegandese zegslie den zijn naar schatting 3000 militairen en 1000 burgers ge dood, sinds president Idi Amin 21 maanden geleden de macht greep. tDe ministers van de negen landen van de uitgebreide EEG, die belast zijn met mi lieubeheer, zullen op 30 en 31 oktober in Bonn vergaderen over het opstellen van een Eu ropese milieupolitiek. DE algemene vergadering van de V.N. heeft Australië, Indo nesië, Kenia, Oostenrijk en Peru gekozen als niet-perma- nente leden van de veilig heidsraad. ZATERDAG is in het Oost franse Metz aan professor Hendrik Brugmans, de Neder landse ere-Iector van het Eu- ropacollege in Brugge de gou den Robert Schuman-medaille Uitgereikt. DE assemblee van de Raad van Europa heeft zich uitge sproken voor steunmaatregelen aan de pers om de meervor- migheid van de pers te waar borgen. DOOR een zware brand is het hoogstgelegen hotel van Euro pahotel Junfraujoch in het Grindelwald, verwoest. Het hotel lag op een hoogte van 3446 meter.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 5