Begroting sluit in Oostburg met ruim 1 ton voor post „onvoorzien" zeeuws De kleren maken de man en de democratie Weekeindtips VVV Zeeland fikse subsidies voorgesteld in raad van Oostburg voor midden/klein bedrijf en toerisme in Oostburg Gevonden voorwerpen ZOEK DE VERSCHILLEN RAAD KRIJGT DONDERDAG TWEE NIEUWE GEZICHTEN 11 Uoóbe Raadslid betreurt woning nood in Sluis stad streek Café-Restaurant Weekenddienst GELACHEN EERBIED Oplossing Zaterdag 21 oktober 1972 (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Donder dagavond krijgt de raad van de gemeente Oostburg de gemeentebegroting 1973 aan geboden. De begroting sluit op de gewone dienst met een post voor „onvoorzien" van 108.000,De kapi- taaldienst sluit met een post „onvoorzien" van 4 ton, waaruit dus gedeeltelijk ka. pitaalswerken gefinancierd kunnen worden. De raad krijgt ook een tweetal nieuwe gezichten. Aan het begin van de volgende vergadering zullen de geloofs brieven worden onderzocht van de nieuwbenoemde raads leden A. de Feijter uit Cad. zand en A.W. Risseeuw uiit Oostburg. De heer De Feijter volgt in de raad de heer P. Zegers op in de AR-CH-frac- tie, die wegens gezondheidsre denen heeft bedankt. De heer predikbeurten ZATERDAG 21 OKTOBER ZEVENDE DAGS-ADVENUS- TEN Goes: Doopgsgez. kerk, West- wal 10-11 uur: bijbelstudie, van 11-12 uur: bediening des waards. Prop. A. v.d. Lin- gen. Middelburg: Doopsgez. kerk, Lange Noardstraiat 10-11 uur: bijbelstudie, van 11-12 uur, bediening des woords. Vic. M. v. Kerkvoort. Vlissingen: Doopsgezinde kerk, Vrijdomweg, 9.15-10.15 uur: bediening des woords, van 10.15-11.15 uur: bijbelstudie. Vic. M. vd. Kerkvoort. ZONDAG 22 OKTOBER NED. HERV. KERK Aardenburg: 10.30 uur da. H. Valk. H.A. Axel: 8.45 en 10.30 uiur ds. P.J. Fenniinigs, H.A. Biervliet: 10 uur ds. W. Meeu- se. Breskens: 9.30 uur ds. J. v.d. Hoek. Gaidizand1: 11 uur da. G.J.W. dien Herder. Groede: 9.30 uur ds. D.J. Baars. H.A. Hoek: 10 uur ds. W.J. van Meeuwen. Hontenisse: 9 uur ds. H.B. de Needing. Hoofdplaat: 9.30 uur dr. C. Ro- zemond. Huist: 10.30 uur dia. H.B. de Needing. H.D. Nièuwvliet: 11 uur ds. D.J. Baars. H.A. Oostburg: 9.30 uur ds. W.B, Bergsma. Philippine: 9 uur ds. P.A.L. Brinkman. Sas van Gent: 9.30 uur ds. J.L. v.d. Eijk. Schoondijke: 11 uur ds. P.A.L. Brinkman. St. Anna ter Muiden: 11 uur ds. C. Balk. St.-Kruis: 9 uur ds. H. Valk. Sluis: 9.30 uur ds. C. Balk. Sluiskil: 11 uur: ds. J.L. v.d. Eijk. Terneuzen: Grote kerk: 10 uur ds. E.J. Rietveld. Goede Her derkerk: 10 uur ds. J.A. Poel man, 19 uur ds. G.C. Vijzelaar, Opstandingskerk: 10.30 uur: ds. G.C. Vijzelaar. Waterlandkerkje: 11 uiur ds. J, v.d. Hoek. H.D. IJzejdijke: 11 uiur ds. Ph. J. Leemans. Zaïamslag: 10 uur ds. J. Ver heul,. Othene: ds. A.T. Dei- num. Zuidzamde: 9.30 uur ds. J. v.d Hoek. GEREF. KERK Terneuzen: Noordatraait 10.30 uur ds. P. v.d. Veen. Opstan dingskerk 9 en 17 uur ds. P. v.d. Veen. GEREF KERK (Vrijge maakt) Axel: 10 en 15 uur ds. A. Veefkind. CHR. GEREF. KERK Zaamslag: 10 en-14.30 uur ds. D.J. van Vuuren. GEREF. GEMEENTE Hoek: 9.30 en 14 uur lees- dienst. Terneuzen (Vlooswijkstraat): 9.30, 14 en 18 uur Lees dienst. GEREF. GEMEENTE (Syno- daal) Axel: 10 uur en 14.30 uur leesdienst. Terneuzen (Frans Halslaan): 10 en 15 uur leesdienst. OUD GEREF. GEMEENTEe Terneuzen: 9.30 en 14 en 18 uur ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS Terneuzen: 9.30 uur bidstond, 10 en 19.30 uur samenkomst. Risseeuw neemt de plaats in van de heer S. van Houte in de PvdA-fractie. De heer Van Houte heeft een benoeming als gemeente-ambtenaar aanvaard, een functie die onverenigbaar is met het raadlidmaatschap. De heer Van Houte heeft dan ook als raadslid bedankt. Aan de raad wordt voor de bouw van twee tweeklassige openbare kleuterscholen (dn Breskens en in Oostburg) in totaal een krediet van 7 ton gevraagd. De school in Bres kens komt in het plan West, die in Oostburg in de Tragel- wijk. De scholen zijn van hetzelfde type waardoor be spaard kan worden op archi- tectskosten. Indien de raad een desbe treffend voorsteil van het col lege overneemt zullen de ta rieven in het overdekte bad De Veenhoek verhoogd wor den. Dit is nodig om de ver- (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Donderdaga vond krijgt de raad een twee tal forse subsidlevoorstellen te behandelen. Voorgesteld wordt de Stichting Federatieve Pro vinciale Bibliotheekcentrale Zeeland een aanvullende sub sidie van f 19.679,83 te ver strekken. Verder wordt voorgesteld de Zeeuwse Muziekschool voor 1973 een subsidie van ruim 40 mille toe te kermen. De begro ting voor de muziekschool sluit met een tekort van f 10 per lesduureenheid. Aan de hand van de leerlingenlij st blijkt het aantal lesduureenhe- den voor Oostburg 4080 te zijn, waardoor derhalve 40,800 wordt gevraagd. Voor de r-k. lagere school in Oostburg wordt een stencil machine gevraagd en de chris telijke schoolvereniging Imma- nuël heeft ruim 3700 gulden nodig voor nieuwe leer- en hulpmiddelen, i (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Het Oost- burgse college wil graag een vaste commissie van advies en bijstand voor het midden- en kleinbedrijf en toerisme in het leven roepen. Hiertoe wordt de raad don derdagavond een ontwerp-ver- ordening betreffende zo'n commissie voorgelegd. Een voorlopige commissie bestaat al sinds 15 april 1971. In de commissie zal een lid van het college en een lid uit de raad zitting nemen. Verder zal van elke plaatselijke win keliersvereniging een lid zit ting nemen in de commissie en voorts afgevaardigden van de horeca-afdeling West- Zeeuwsch-Vlaanderen, de streek-VVV en de vereniging van campingexploitanten. Voorgesteld wordt namens de raad de heer I. P. de Bruij- ne plaats te laten nemen in de nieuwe commissie. (ADVERTENTIE) Bierkaaistraat 8 Hulst Telefoon 34 44 DE zaak voor 'n gezellig dineetje - bijeenkomsten - vergaderingen. Keuken open tot 22 anr. Dinsdags gesloten. minderde inkomsten, nu men van plan is het schoolzwem men gratis te laten geven, enigszins te dekken. De voor naamste voorgestelde tariefs verhogingen zijn: dagkaarten volwassenen van f 1,25 naar f 1,50, 10'-badenkaarten kinde ren van f 7,50 naar f 9,-, 10 badenkaarten volwassenen van f 10,- naar f 12,50. 20 badenkaar ten voor kinderen gaan f 16,- i.p.v. f 13,50, terwijl volwas senen voor een 20-badenkaart f 22,50 gaan betalen, tegen f 18,50 nu. AXEL Bij die groep Axel van de rijkspolitie zijn de vol gende gevonden voorwerpen weer door de eogenaar(esse) ap te hailen: Sleutelbos met 4 sleutels, schildpad, lichtblauw kinder- regenjastje, autosleutel no. 296- 4-173, 3 bankbiljetten, zilveren bedelarmband, autosleutel no. 7-003, kinderschoentje (rechts), fototoestel, oranje boodrchappemtas met paraplu, soort Lipssleutel no. 251, wit damesvest, bos sleutels, auto sleutel, gouden broche, dopsleu- tel, herenpolshorloge (merk Euw walst), witte gymschoen (rechts), grijs-groen regenpak, zilveren schakelarmband met naamplaatje „Andrea", ge vlochten panamahoed, lederen weekendtas met wasgoed, kentekenplaat, huissleutel met groen plastic label, schildpad, twee fuiken, rood-witte pop penwagen, knipportemonnee, autosleutels, kindierarmbandje met naamplaatje „Hannelore", fietssleutel aan sleutelhanger, badtas met badspullen, paar zwarte wanten, 1 bankbiljet. Tevens zijn er op het groepsbureau der rijkspolitie te Axel nog enige dames- en herenfietsen gedeponeerd. (Van onze correspondent) SLUIS Tijdens de rond vraag in de laatste vergade ring van de raad Sluis refe reerde het raadslid J. Kopmels aan een artikel in „De Stem" over het teruglopend inwoner aantal in Sluis. Zoals bekend was dit onder meer te wijten aan het feilt dat Sluis te weinig w.w.-wo- ningen kan bouwen. De heer Kopmels betreurde dit. Hij vond het eveneens jammer dat in het nieuwe bestemmings plan „De Steenen Beer" geen woningwetwoningen gebouwd zouden worden- Het raadslid zag in premiewoningen niet de meest ideale oplossing en wees op andere gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen waar premiewoningen blijven leeg staan. De heer Kopmels vrees de dat de huren van premie- woningen in De Steenen Beer te hoog zouden worden voor ander meer de jonge gezinnen, die dan buiten Sluis hun heil gaan zoeken. Burgemeester mr. H. P. L. van den Beid dacht dat de woningnood in Sluis slechts een tijdelijke zaak was, waar aan, naar hij hoopte, door de uitvoering van het plan Stee nen Beer een einde zal komen. De burgemeester sloot de mo gelijkheid niet uit dat in het plan premiewoningen met een aanvaardbare huur gebouwd zouden kunnen worden. In de vergadering kwam ook de rondweg nog ter spra ke. Het bleek dat verschillen de grondeigenaars al sedert 6 maanden niets meer van de grondverwervere voor deze nieuwe weg hadden gehoord. Burgemeester Van den Beid dacht toch dat in 1973 met de weg begonnen zou worden. Voor redactionele aangelegenheden kunt u zich vandaag en mor gen wenden tot de he ren A. Vertind, tel. 01140-3103 of 01140- 3751 (voor Zeeuwsch- Vlaanderen) en B. Jan sen, tel. 01100-8030 of 01180-6550 (voor Mid den-Zeeland). Een enkele maal gaat tijdens een zitting van provin ciale staten de deur van de vergaderzaal open, om een klas met middelbare scholieren door te laten. Er is altijd een leraar of onderwijzer bij, die terwijl zijn schaaps kudde binnendromt de vinger tegen de lippen legt, alsof hij portier van de leeszaal of van een zaal met bed legerige patiënten was. Opvallend vaak heb ik de heer Eversdijk Zeeuws CHU-leider op deze wijze in actie gezien. De heer Eversdijk is na melijk leraar aan de rijkspe- dagogische academie in Mid delburg. Als goed opvoeder beseft hij, dat de provinciale politiek niet aan de intellec tuele bagage van de toekom stige onderwijskrachten mag worden onttrokken. Want zo werd het mij vroeger al tijd voorgehouden: „Als je je niet met de politiek wenst bezig te houden, dan zal de politiek zich wel met jou be zighouden". Wel, dat is uit gekomen. Ik verdien er mijn brood mee. Doch dit slechts terzijde. Iedere keer dat ik een klas met prille medemensen de statenzaal zie binnekomen, vraag ik mij af: Wat draagt dit bezoek nu bij tot hun maatschappelijke vorming? Steken die scholieren er wat van op, als zij het provinci aal praat-apparaat' in volle werking zien? Die vraag is altijd onbe antwoord gebleven, tot de dag dat ik tot mijn verbazing de schoolklas waarvan des tijds mijn dochter een la waaierig onderdeel uitmaak te, op de publieke tribune in de statenzaal zag plaatsne men. Reeds dezelfde avond kon ik in het kader van een goed gezinsverband aan mijn dochter vragen wat er alle maal door haar bevallige kop je was gegaan toen zij de staten in actie had gezien. Het antwoord luidde letter lijk: „Wij hebben ons ziek zitten lachen". Nader informerend, ver nam ik dat de aandacht van de klas vooral was getrokken door twee komische figuren, die achter de tafel van GS (het provinciaal bestuur) ge zeten waren. Deze twee fi guurtjes hadden de onbe- daarljike lachlust van de klas opgewekt en hadden mitsdien een onvergefelijke indruk achter gelaten. Het komische van de twee personen school aldus mijn dochter in hun kle dij. „Zij hadden jassen met staartjes aan", vertelde zij, nog nahilkkend van de lach. Deze laatste mededeling bezorgde mij een hevige schok. De twee heren die de schoolklas van mijn dochter een onvergetelijke ochtend hadden bezorgd waren name lijk (gelet op het nadere sig nalement) niemand minder dan de secretaris der konin gin, mr. J. van Aartsen en de griffier der staten ,dr. D- van der Wel. Het zijn niet alleen be minnelijke, doch ook bekwa me mensen, zo kan ik de lezer verzekeren, die aller minst zijn aangesteld om tot .amusement van de publieke tribune te dienen. De op merkzame lezer zal trouwens intussen wel begrepen heb ben, dat het niet de personen zijn, die de klas van mijn dochter op de lachspieren hebben gewerkt, doch dat het hun kledij was. Mr. Van Aartsen en dr. Van der Wel zijn namelijk de enigen die in de staten vergadering het stemmige, licht naar kamfer geurende jacquet dragen. Getweeën houden zij daarmee een le vensstijl in stand, waarvan men in de Tweede Kamer al geruime tijd geleden afstand heeft gedaan. Weinig kunnen de beide heren vermoeden, dat het juist deze statige uitmonste ring is, die de lachlust van bezoekende schoolklassen pleegt op te wekken. Met enige overdrijving zou je zelfs kunnen zeggen, dat het geen er voor scholieren in het humoristische effect dat pedagogisch opzicht in de statenzaal te beleven valt, wordt overschaduwd door door de kleding van twee der belangrijkste personen in de zaal wordt opgeroepen. Toch hecht ik persoonlijk wel aan de hoofse vormelijk heid, die met het dragen van een jaquet gepaard gaat. Wie zich in het zwart steekt, als hij de politieke arena biit- nengaat, getuigt daarmee van zijn eerbied voor de instel ling die hij dient: de demo cratie. Dat het uit de toon valt, is niet de schuld van de dragers, doch van een tekort aan stijlgevoel bij de rest. Dit belangwekkende punt heb ik eens doorgenomen mot een hoge ambtenaar op de griffie in Middelburg. Ik heb hem medegedeeld, dat de uiterst ongedwongen kle dij van sommige statenleden (slobbertrui en spijkerbroek, voeten in sandalen gestoken) in mijn ogen iets te kort deed aan de hoge waardig heid van de provinciale poli tiek die tenslotte ook een stuk democratie vertegen woordigt. De hoge ambtenaar zei daarop, dat de trui (met ingeweven hertjes) en de spijkerbroek inderdaad ©en tikkeltje onder de normen waren. Maar dat zulks slechts in een wat andere optiek) ook gold voor de pandjesjassen van voorzitter en griffier, die nu juist weer iets boven de norm liggen. Het gemiddelde van slobbertrui en pandjesjas zou moeten zijn (aldus nog steeds de hoge ambtenaar) het wandelcostuum. Maar daar heb je nu het probleem ten voeten uit. Met dezelfde hardnekkigheid waarmee voorzitter en grif fier het stemmige zwart blij ven dragen, voeren anderen in de statenzaal de dracht, die naar zij menen bij hun status hoort: spijker broek, sandalen en trui. Geen van beide polariseren de groepen is bereid om als eerste van zijn uitmonstering af te zien. Totdat er een dag komt waarop de pandjesjas sen toevallig niet uit de sto merij zijn teruggekomen, of 0 Voor de oplossing zie elders in deze rubriek. de truien te ver door de tapijtkever of de mot zijn aangevreten om nog draag baar te zijn. Op die dag heeft het pro bleem zichzelf opgelost en treedt men elkaar opgewekt en monter tegemoet in het compromiscostuum: de wan- delkledij. Zo kunnen mode verschijnselen en toevallig heden bijdragen aan een de mocratische maatschappij. Dat er dan op de publieke tribune minder gelachen wordt moeten wij maar aan vaarden als de noodzakelijke prijs voor een groter goed. eindredactie bas augustijr •tofEd do a (dop qajfBt-'A'i jood !sau do risapze cfirrd pared do jappoprjjaA (pparqiuo poor -jod lij aap do JaSuqs waars -jpjq (auuapre peapie jcbh 0 De statenzaal in Middelburg. Van buiten waardig en imposant. Van binnen: gebreide truien. Het motto voor dit laatste weekend van de herfstva kantie is „WANDELEN"!!! Het weer blij/t hopelijk ook dit weekend nog zonnig of in elk geval droog, zodat de VVV met recht enkele tips kan geven voor in(ont)span- ning in de open lucht. Eerst een aantal georgani seerde tips: Te ZIERIKZEE organiseert de ZVU in samenwerking met de Stichting „Stad en Lande" vandaag (21 oktober) een rondwandeling onder deskundige leiding langs his torische gebouwen, zoals de Zuidhavenpoort, het Graven steen en het Stadhuis met op de zolderverdieping het Ge meentemuseum. Wilt u nader kennismaken met deze ge bouwen en hun geschiedenis ga dan mee met deze inte ressante wandeltocht. De startplaats is bij de Zuidha venpoort en de wandeling begint om 2 uur 's middags. Deelhameprijs: f 2 per per soon. Bij deze prijs is een consumptie inbegrepen. In IJZENDIJKE gaat het vandaag (21 oktober) om een meer sportief element bij het wandelen. Hier organiseert de vereniging „Jeugdbelang" wandeltochten over de af standen 5, 10, 15 en 40 kilo meter. Juist in gezins- of groepsverband kan zo'n lan ge trip een geweldig leuke onderneming rijn- De 40-ki- lometer-lopers moeten al starten om 10 uur mor gens, de overigen in de mid daguren. Startplaats op de markt in ÏJzendijke alwaar men zich ook tevoren moet laten inschrijven. Diegenen, die liever niet in groepsverband of volgens een uitgestippelde route lo pen, willen wij attenderen op één der mooiste wandel paden van Nederland. Tussen Vlissingen en Zoutelande ligt een betegeld wandelpad door en over de duinen. Nu eens ligt het pad aan de zeezijde, dan weer aan de binnenkant vr.n de duinen. Het pad be gint aan het einde van de Boulevard in Vlissingen, maar u kunt er ook bij ko men door met de auto naar het strand in de omgeving van Koudekerke, Dishoek of Zoutelande te rijden. Iedere duinovergang in dat gebied kruist het wandelpad. Toege geven, het is een trip voor mensen, die niet te snel moe worden, en mocht de tocht u tegen het einde toch iets te zwaar worden, dan kunt u ook verder lopen over het wandel- en rijwielpad, dat aan de voet van de duinen ligt. Hier bent u meer be schut tegen de wind. Afhan kelijk van de tijd die u nog rest, wanneer u bij het eind punt bent aangekomen, kunt u teruglopen over het strand of gebruik maken van het openbaar vervoer. Hierbij moeten wij wel aantekenen, dat er bij een busrit van Zoutelande naar Vlissingen overgestapt moet worden in Koudekerke. Tot slot nog een tip voor de niet-wandelaars. Het stoom treintje Goes - Borssele neemt vandaag (21 oktober) afscheid van de zomer en van zijn eerste seizoen als toeristische attractie. Deze „Herfst-Stoomtram Rit" start vanaf het perron in Goes 's middags om half drie en gaat dan tot Hoedekensker- ke. Bent u nog niet in de gelegenheid geweest om zo'n ouderwetse reis mee te ma ken, ga dan nu mee. Kosten: f 3,50 voor volwassenen en f 1,75 voor kinderen. U merkt wel, mogelijkheden genoeg om een leuk weekend te hebben in onze eigen pro vincie. Wij wensen u veel plezier!

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9