Heerlenaar bewondert Geulemans ItbViH KNSB WIL CONTRACTEN MET AMATEURS HET IS DE ISSL ERNST Verwach tingen ook nu niet in- WIM PRINSEN: TE BESCHEIDEN GRAAUMANS GEPIKEERD Soms is er zon pijntje... dat te klein is voorde dokter maarte groot om te negeren Gemser weer bij KNSB rrsco Uitslagen RUSLAND TEGEN REST VAN DE WERELD IN NEDERLAND Spanje gelijk met Zuidslavië KinderAspro: tabletje op maat sport herfstweer? kaas weer! Zaterdag 21 oktober 1972 19 21 DOGGEN: „MOYENNE- EISEN ZWAARDER" (Van onze speciale verslaggever) HEESWIJK/DINTER Jan Doggen moet zijn bril op zetten om van vijf meter afstand de levensgrote cijfers en letters op het scorebord te kunnen ontcijferen. Wanneer hij echter aan het biljart staat, kent hij geen problemen meer. Loepzuiver weet hij dan de ronde kogels te raken. Dat doet hij zelfs zo voortreffelijk dat de driebander uit Heerle, het kleine plaatsje tussen Roosendaal en Bergen op Zoom, een erkende vedette is geworden. Zijn positie wordt trouwens onderstreept door de verschillende suc cessen die in de loop der jaren zijn behaald. Na twee nationale titels is herhaaldelijk het zilver en brons aan hem uitgereikt. Wie denkt, dat de rijzige 54- jairige zich op de borst zal slaan komt verkeerd uit. Jan Doggen is dezelfde man geble ven. Rustig, beheerst, tevreden en vooral bescheiden. „Je moet nooit vergeten dat er een (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Henk Gem ser is weer in genade aangeno men door de KNSB. Hij zal de profs niet meer trainen en de conditietraining van de ama teurskernploeg weer ter hand nemen. Gemser was kort ge leden op staande voet ontsla gen door de KNSB vanwege zijn bemoeienissen met de Ne derlandse schaatsprofs. Gisteren zijn het bestuur van de KNSB en Gemser rond de tafel gaan zitten wat voort vloeide uit het feit dat de ama teurkernploeg de terugkeer van Gemser had geëist. In dat onderhoud bood de KNSB de Arnhemmer opnieuw de conditietraining van de amateurs aan, met dien ver stande dat hij dan niet de profs mocht trainen. Na overleg met Ard Schenk, die hem geheel vrijliet, koos Gemser voor de amateurs. (ADVERTENTIE) AMSTERDAM (ANP) Volgend jaar mei zal in het kader van het 100-jarig jubi leum van de Koninklijke Ne derlandse Schaakbond naar alle waarschijnlijkheid in Gronin gen de schaakmatch Sovjet- Unie - rest van de wereld worden gehouden. Bondsvoorzitter Ruth heeft tijdens het onlangs in Skopje afgewerkte Fide-congres aan geboden deze wedstrijd in Ne derland te organiseren. Het zou de tweede maal zijn dat een dergelijk duel op de ka lender komt. In 1970 wonnen de Russen in Belgrado ternau wernood met 20,519,5. beetje geluk bij komt, je kunt een bal nog zo goéd raken maar er kan onderweg altijd wat gebeuren". Het is eigen lijk niet verwonderlijk dat Jan Doggen in de wereldbe roemde Raymond Ceulemans zijn grote voorbeeld ziet. Niet alleen dat de eBlg goed kijkt alvorens af te stoten en er gewoon de tijd voor neemt. Nee,de bewondering geldt vooral de manier van stoten. „Hij heeft 'n fenomenale zui vere stoot. Als een poging te ca ramboleren van hem mislukt dat komt dan niet door onzui verheid maar omdat hij de situatie verkeerd heeft beoor deeld. Die man verliest noodt de controle over de ballen". Toch is Doggen de man er niet naar om zich van te voren bij een heerschappij neer te leg gen. Eerlijke bewondering be tekent voor hem geen snelle overgave. „Kijk het drieban den is een uitermate vreemd spel. Het is onmogelijk te zeg gen wie er als winnaar tevoor schijn komt. Dat gaat zelfs voor Ceulemans op. Hij ver loor onlangs bijvoorbeeld van Boulanger die in 32 beurten de 60 caramboles volmaakte. Het ligt gezien deze stelling dan ook voor de hand dat Jan Doggen de toekomst voor de Nederlandse driebanders be slist wel ziet zitten. Zelfs is er volgens hem een mogelijkheid om de beslist aanwezige per spectieven nog groter te ma ken. „Wij zijn al vooruit gegaan doordat de grenzen van het moyenne zijn opgetrokken. Dat is misschien overigens toch te Iaat gebeurd. Het zou mijns inziens nuttig zijn de eisen nog zwaarder te maken. Er kunnen nu eenmaal beter zes driebanders zijn die boven de 8,50 spelen dan 12 die tus sen 7,50 en 8,50 hangen. Als je die hele goede spelers boven dien nog vaker tegenover el kaar zet dan kan het niet an ders of het spelpeil moet om hoog schieten." Wanneer het ooit zover komt lijkt het waarschijnlijk dat de Nederlandse drieban ders dan ook invitaties vanuit België krijgen. Op het ogen blik gebeurt dat maar zelden, zeer tot verdriet van de spe lers. Jan Doggen die in 1966 met 0,939 kampioen is gewor den en in 1969 tot een gemid delde van 8,81 is gekomen heeft niet bijzonder veel geoe fend voor deze nationale titel strijd. „Een paar partijtjes per dag en nog een wedstrijd voor de Europacup tegen Rind van Bracht die ik heb verloren. Getuige het uitstekendie spel van Doggen tot nu toe bete kent dat niet dat Doggen kansloos zou zijn. Ik heb het al gezegd1: het is vaak een kwestie van geluk en vooral van aanpassing aan het mate riaal. En wat dat laatste be treft heb ik veel ervaring door mijn 12-jarig spelen in de hoogste klasse. Ik ben een keer gedegradeerd maar ben direct teruggekomen, met een voorsprong. De routine kan belangrijk zijn. Maar het blijft hier in Heeswijk een open strijd, volgens mij zal de nieu we kampioen minstens één partij verliezen". PETER VAN PUTTEN - - Jan Doggen: Door zijn grote ervaring een moeilijke tegenstander. (ADVERTENTIE) Derde ronde: De Ruyter 60 55 8 1.090 De Wilde 43- 55 6 0.781 De Kleine 60 74 4 0.810 De Jong 55 74 6 0.743 Doggen 60 50 7 1.200 Brosens 40 50 5 0.800 Van Bracht 60 47 5 1.276 Van Aart 47 47 8 1.000 VIERDE RONDE De Jong 41 61 5 0.672 De Ruyter 60 61 13 0.983 De Kleine 35 60 4 0.583 De Wilde 60 60 9 1.000 AMSTERDAM (ANP). De Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond heeft de leden van de herenkern ploeg een contract aangeboden voor één seizoen om te voor komen dat een of meer rijders midden in de voorbereidingen van een schaatsjaar een ver bintenis aangaat met de In ternational Speedskating Lea gue, de groep van de professi onals. De KNSB wil daardoor meer zekerheid hebben niet weer voor een verrassing te komen staan, zoals deze zo mer met Verkerk, Schenk, Verheyen en Bols gebeurde. Het contract loopt van 1 juni 1972 tot en met 15 maart 1973. De kernploegleden hebben tot 1 november de tijd om te reageren. niet vergeten... Frkoeten LAS PALMAS (ANP). Het Spaanse voetbalelftal heeft in Las Palmas een wed strijd voor groep zeven van het kwalificatietoernooi voor het wereldkampioenschap voetbal tegen Zuidslavië ge lijk gespeeld: 2—2. Bij de rust leidden de Span jaarden door een treffer van Amancio in de 29e minuut. In de tweede helft scoorden Asensi voor Spanje en Bajevic tweemaal voor de bezoekers. Er waren 35000 toeschouwers. Het was de eerste wedstrijd voor groep zeven. HONKBAL Oakland Ath letics heeft de vierde wed strijd van de worldseries het officieuze wereldkampioen schap honkbal voor profs, tegen The Cincinnati Reds met 32 gewonnen. De stand in de reeks, die ten hoogste uit ze ven wedstrijden zal bestaan, is 31 voor Oakland Athletics. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Het eerste echte bewijs dat het de organi satie van de profschaatsers on danks alle alarmerende berich ten toch wel menens is, is gis termorgen geleverd. Dat ge beurde toen de Amerikaanse advocaat Edgar Neely als per soonlijk vertegenwoordiger van geldschieter Bill More een con tract signeerde, waarin de In ternational Speed Skating League zich bereid verklaart op haar kosten volgende week te beginnen met de bouw van een permanente toeschouwers accommodatie voor 25.000 man op het Haagse ijsstadion de Uit- hov eerste prof schaats wedstrijden worden gehouden. Volgens mr. W. Uithov, voor zitter van het stichtingsbestuur en van het ijsstadion, is hier mee een bedrag van rond een half miljoen gulden gemoeid. De heer Uithov zei verder nog dat de enige voorwaarde die de LSSL gesteld heeft een vijfja rig contract met de Uithov is 0 Wirn Prinsen: „Ik heb dit seizoen veel pech gehad. Ik kwam niet fit in de Tour de France." (Van onze sportredactie) IIANK Ook in zijn tweede profjaar heeft Wim Prinsen de hoog 'gespannen verwachtingen, van vooral ploegleider Kees Pelle- naars, die in de kleine Hankenaar een tweede Cees Haast zag, niet inge lost. Hij moest opnieuw met bescheiden klasserin gen genoegen nemen. Zelfs een tweede plaats was niet voor Wim Prinsen wegge legd. Wim Prinsen beseft dat zelf ook. Maar hij is er heilig van overtuigd dat slechts domme pech hem van betere klasseringen heeft afgehouden. „Volgens mij", zegt Wim Prinsen, „heeft het zuiver aan mijn ziekte gelegen. Ik had mijn hele seizoen zo'n beetje af gestemd op de Tour. Maar daar kwam ik niet fit in. Ik ging ziek naar huis uit de Ronde van Zwitserland.- Drie dagen heb ik toen op bed gelegen. Zaterdags voor heit Ne derlands kampioenschap kwam ik er pas weer uit. Wonderlijk genoeg reed ik nog een goed kampioen schap ook. Ik had echter geen tijd meer me helemaal te hersteilen, want de Tour volgde daar direct op. En in de Tour heb ik me ge forceerd. Toen kreeg ik overal last van. Pijn in m'n zij onder andere en een ab ces". En dat, nadat Prinsen juist in het voorseizoen zo hoopvol gestemd was om eindelijk dan tot de ver beelding sprekende resulta ten te leveren. Wim Prin sen: „In maart en april reed ik in Spanje net zo goed als Fuente en Pouli- dor. Terwijl Van Impe op minuten zat kwam ik gelijk boven met Fuente en Pouli- dor op bergen van de eer ste categorie. Ik was in te genstelling tot andere jaren vroeg in vorm. Alleen de uitslagen bleven uit. Ik werd wel derde in het bergklassement van de Ronde van Spanje. In die ronde heb ik dacht ik wel te nonchalant gereden. Ik spurtte niet mee op de bergjes van de derde cate gorie. Als ik dat wel had gedaan, had ik nog in aan merking kunnen komen voor de bergprijs. En het spreekt toch we] aan als je die wint". Maar dat Prin sen zich in die eerste maanden van het seizoen niet in de kijker reed had ook een andere oorzaak: zijn grote bescheidenheid. Hoe wel hij uitstekend in vorm was offerde hij zijn eigen kansen vele malen op om een ploegmaat te helpen. „Ik doe dat misschien wei te gauw", verklaart de Goudsmit-Hoff-renner. „Dat had ik bij de amateurs ook al. Maar ja, het had niets gegeven als het in de Tour maar goed was gegaan. Als ik dan goed had gestaan hadden de anderen mij ook geholpen". Prinsen, die in de klas siekers ook niet op de voorgrond trad „Ik zat steeds in de slag, maar was er dan niet bij als het weer in stukken viel" is van mening dat het stoppen van Goudsmit-Hoff voor hem harder aangekomen is dan voor de meeste andere ren ners uit de behangselpa- pierploeg. „Het is jammer voor mij dat Goudsmit-Hoff is opgehouden. Bij mij moet alles groeien. Ik ben niet iemand die ineens met uitschieters bovenaan komt. Bij mij gaat het allemaal geleidelijk. Ik moet eerst rustig acclimatiseren. Als ik nu bij een andere ploeg kom moet ik eerst weer wennen". Maar voorlopig heeft Wim Prinsen nog geen nieuwe ploeg. Evenais vele andere renners heeft hij erop vertrouwd dat er weer een Nederlandse ploeg zou komen. „In Hen drik Ido Ambacht vertelde Rini Wagtmans dat er een nieuwe ploeg zou komen. Daar reken je dan ergens op. Om nu bij een buiten landse ploeg een contract te krijgen valt niet mee. Want die zitten ook nog met die verhouding tussen ren ners uit het eigen land en buitenlandse renners. Je moet ai weer een vedette zijn wil je gemakkelijk binnenkomen" Geef dan een tabletje op kinderformaat. KinderAspro. Een voorzichtig tabletje dat een aange paste hoeveelheid koorts- en pijnwerende stof bevat. KinderAspro is simpel en goed. Door de frisse smaak is innemen nooit een probleem. De aan kinderen aangepaste hoeveelheid medicijn maakt dat de voorgeschreven hoeveelheid tabletjes zich makkelijker over de dag laat verdelen, wat veel beter is dan het geven van meer tabletjes tegelijkl (Van onze sportredactie) BREDA Atie Graaumans is gepikeerd over de manier waarop hij bij NAC uit het eerste is verdwenen. Atie Graaumans: „Dat ik er naast sta daar zul je van mij geen commentaar op horen. Ik ben trouwens zelf ook van mening dat het elftal dat op het ogenblik speelt zonder meer het sterkste is. Maar ik vind wel dat Peeters mij de reden moet zeggen waarom hij mij niet meer opstelt". „ik vind dat ik daar na acht jaar vaste keus te zijn ge weest wel recht op heb. Ik had het niet meer dan normaal gevonden als hij mij in een persoonlijk gesprek op de hoogte had gebracht, rekening houdend met de menselijkheid van Peeters. Maar het is niet gebeurd. En dat is me tegen gevallen. Via een ander heb ik vernomen dat hij mij te klein vindt. Maar dat was ik acht .jaar geleden ook al en toen stond ik in Jong Oranje en het militaire elftal". Maar Atie Graaumans weet zelf ook wel dat zijn geringe lengte een handicap is. Een handicap overigens, die met een lange centrale verdediger naast de Bredanaar, geheel te niet wordt gedaan. Atie Graaumans: „Als je een per soonlijkheid naast je hebt, die sterk in de lucht is, dan kun je je daar aan optrekken. Zo heb ik ontzettend fijn gevoetbald naast Barry Hulshoff in Jong Oranje en het militaire elftal en naast Daan Schrij vers. Die hadden alles in de lucht en ik knapte het werk op de grond op". Graaumans, van wie Kessler eens heeft gezegd dat hij hem in het Nederlands elftal zou kiezen ais Graaumans vijftien centimeter langer was, vindt het niet erg niet in de hoofd formatie van NAC te staan zolang hij er geen geld bij inschiet. „Zolang het me geen geld kost geeft het me niks. Maar als ik er financieel slechter door zou worden dan moet ik meer aandacht aan mijn werk besteden en zal ik mijn contract wel afmaken in het B-elftal". Atie Graaumans speelde vanaf het seizoen 1964-1965 blessures daargelaten onaf gebroken in het eerste van NAC tot september vorig jaar. Toen kreeg hij in de wedstrijd tegen Volendam een trap te gen zijn enkel, waardoor hij een blessure opliep, waar hij maanden mee sukkelde. Een blessure waar hij bij vochtig weer nu nog last van heeft. In februari was Atie Graaumans weer hersteld, maar zijn vaste plaats was hij kwijt. Nu eens werd hij wel opgesteld en dan weer niet. En nu in eens is hij voor meerdere wedstrijden uit de roulatie. Een feit overigens waar hij zich geen zorgen over maakt- „Want", zegt Atie Graaumans, „ik tekende vorig jaar een driejarig contract. Dat was toen ik al zo goed als rond was met FC Den Bosch. Wat dat betreft zit ik dus wel goed". Bovendien is er nog wel be langstelling ook voor de kleine Bredanaar. Helmond Sport- trainer v. Eek (vroeger Feyen- oord) heeft namelijk al in teresse getoond in Graaumans. „Ik speelde zaterdag met het B-elftal mee tegen Helmond Sport. Van Eek vroeg aan mij: speel jij in het tweede Graau mans. Ik zei: dat zie je. Toen informeerde hij of ik in de cember op de lijst kon. Maar dat kan ik niet omdat ik er in juli niet opstond. Hij zei dat hij aan het eind van het sei zoen wel eens wilde komen praten. Ik heb hem echter wei verteld dat er dan heel wat moet gebeuren, want ik heb tenslotte hier mijn baan bij de gemeente. Atie Graaumans heeft nu onder vier trainers gespeeld, achtereenvolgens Siem Plooy- er, Bob Janse, Leo Canjels, en nu dam Ben Peeters. Wie de Ibeste is kan hij niet zeggen. „Dat is teveel afhankelijk van het materiaal waarmee en de omstandigheden waaronder een trainer moet werken- Can jels kon bijvoorbeeld nog geen nieuwe bal kopen. Toen Pee ters kwam waren er gelijk twaalf nieuwe ballen. Bij Can jels was het tweemaal 's mid dags trainen, bij Peeters vier maal. Peeters heeft veel meer faciliteiten". Een ding is Atie Graaumans opgevallen met alle vier oe- fenmeesters. „Er volgde steeds een opleving bij NAC als er een nieuwe trainer was gekomen. Dat heb ik met alle maal meegemaakt. Zowel bij Plooyer als bij Janse en Can jels zat er op het laatst echter geen sfeer meer in. En onder Peeters ging liet vorig seizoen in de. tweede competitiehelft ook ai een stuk minder. Nu gaat het dan weer. Maar ik heb er wel de conclusie uit getrokken dat een trainer niet te lang moet blijven hangen bij NAC. Hij wordt dan te eigen met de club. Dat is na tuurlijk vooral hier in het zuiden zo". HEIN GROOTHUIS 0 Atie Graaumans: „Zolang ik er financieel niet slechter van word kan het me niks schelen".

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 19