WERELDMISSIEDAG: DE LINKERHAND HOEFT NIET TE WETEN WAT DE RECHTER DOET Regering: tegemoet komen Hevige Amerikaanse druk aan eisen vakbonden of anders loon- en prijsmaatregel nemen efficiency beurs 'ai Nobelprijzen natuurkunde en ehemie naar V.S. poes NS-Minitrips naar het buitenland Stuyt zwijgt over conflict Eindhoven binnenland buitenland Invloed gering Regering Geen compromis Loonmaatregel de panty die tegen een stootje kan Wervingsstop haven Rotterdam blijft voordelig uit met NS Uitkering aan slachtoffers vervolging 17 tm 25 oktober GESCHEIDEN EENS DOOD door corn, verhoeven Zaterdag 21 oktober 1972 (Van een onzer redacteurs) De 5.178.000 Nederlan ders die zich bij de volkstel ling in 1971 als rooms-katho- liek hebben opgegeven, heb ben in datzelfde jaar tezamen een bedrag van 5.4 miljoen gulden bijeen gebracht voor de Pauselijke Missiewerken. Statistisch is dat dus een gul den per katholiek. Maar de werkelijkheid is natuurlijk anders. Tegen de achtergrond van de toenemende onkerke lijkheid is het duidelijk dat in feite heel wat minder Neder landse katholieken dan de vijf miljoen als zodanig te boek staande dit geld ter tafel heb ben gelegd. Hun bijdrage aan het mis sie- en ontwikkelingswerk in het algemeen beloopt overi gens een veelvoud van hun „contributie" aan de pauselij ke missiewerken. Want daar naast is er bijvoorbeeld de jaarlijkse adventsactie, de bis schoppelijke vastenactie, de inzameling voor de Nederland se missionarissen en dat zijn er achtduizend in de week voqr Pinksteren, de ver koop van de missiekalender enz. Van deze acties worden de resultaten bekend gemaakt. Wat de openbaarheid niet haalt zijn de resultaten van particuliere acties van afzon derlijke missie-instituten en van de ruim duizend Neder landse missionarissen die per jaar op verlof zijn in hun vaderland, en de giften van Nederlandse katholieken aan hun familieleden, vrienden en kennissen in de missie- en ontwikkelingsgebieden. Exacte cijfers hierover zijn niet be kend, maar insiders schatten de solidariteit van de Neder landse katholieken met hun geloofsgenoten in het missie- en ontwikkelingswerk, uitge drukt in geld, op vele tiental len miljoenen guldens per jaar. De ruim vijf miljoen gulden waarvan hier sprake is, gaan naar de Pauselijke Missiewer ken, die men het officiële mis siefonds in Rome van de ka tholieke wereldkerk zou kun nen noemen. Voor dit fonds wordt elk jaar de aaandacht van de katholieke gelovigen gevraagd op wereldmissiedag in oktober, dit jaar vandaag en morgen. Deze Wereldmis siedag is, althans in ons land, van groeiende betekenis voor de PMW, want de opbrengst van de collecte op Wereldmis siedag vormt niet alleen het grootste, maar ook een nog steeds groeiend aandeel in het totale PMW-budget in Neder land dat met vijf miljoen gul den volgens de deskundigen wel ongeveer zijn plafond heeft bereikt. Van die vijf gulden levert de collecte van Wereldmissie dag er ongeveer twee miljoen. Dat is de hoogste post in de sector van de zg. incidentele bijdragen. Andere incidentele bijdragen zijn de resultaten van de eigen wereldmissiedag voor de kinderen (bijna 4 ton), studiebijdragen (ruim iVt ton), giften (bijna 8 ton) en erfenissen en legaten (bij na 4 ton). Opmerkelijk is, dat al deze incidentele bijdra gen aan de PMW een stijgen de tendens vertonen, maar dat daarentegen de vaste gezins bijdragen) (vorig jaar 1,4 mil joen gulden) langzaam maar zeker teruglopen. Het is moeilijk voor deze verschuiving van de vaste naar de incidentele bijdragen een exact aanwijsbare oorzaak te noemen. Een kwestie van tijdgeest, die zich niet van te voren laat vastleggen? Dit lijkt voorshands de meest aan nemelijke verklaring te zijn, meer aannemelijk dan de ver onderstelling van sommigen dat een mondiaal fonds, waar bij men niet weet waar het geld nu concreet naar toe gaat, weinig spreekt tot de verbeel ding van de gewone gelovigen of de veronderstelling dat de term „pauselijke" tegenwoor dig bij velen een duidelijke andere reactie oproept dan en kele tientallen jaren geleden. Als die veronderstellingen juist waren, zouden de PMW- inkomsten in ons land duide lijk moeten teruglopen. Maar die schommelen al enkele ja ren rond de vijf miljoen gul den. Giften aan missie- en ontwikkelingswerk zullen al tijd gebaren blijven waarbij de linkerhand niet behoeft te weten wat de rechter doet. Over de verdeling van de PMW-miljoenen wordt elk jaar in Rome van gedachten gewisseld en besloten in een plenaire vergadering van alle nationale PMW-directeuren. De PMW-directeur uit een ontwikkelingsland heeft even veel te zeggen als zijn collega uit een rijk land. Daar staat tegenover dat de jonge ker ken in de ontwikkelingslanden niet alleen hun hand ophouden in Rome, maar zelf ook met gevulde handen komen. Want ook een jonge kerk is wezen lijk missionair. THIEU WIJKT NIET (Van onze parlementaire redakteur) DEN HAAG Ondanks vele punten van overeenstem ming binnen de Sociaal-Econo mische Raad tussen werkge vers en werknemers over het matigingsbeleid in 1973, is de kans op het sluiten van een sociaal contract tussen de soci ale partners vrijwel nihil. Vandaar misschien dat de ge dachte aan een deugdelijk al ternatief voor een sociaal con tract eigenlijk meer centraal stond in de SER-vergadering dan het contract zelf. Zowel van werkgevers- als van werknemerszijde is gezegd, dat het niet doorgaan van een sociaal contract niet betekent, dat het matigingsbeleid voor '73 dan ook helemaal van de baan moet zijn. Het was in dit verband op z'n minst opzienbarend, dat de werkgevers bij monde van VNO-voorzitter drs. S.C. Bak kenist een loon- en prijsmaat regel van de hand wezen. In het verleden is dat wel eens anders geweest: beide vorige keren, dat met de regering moest worden gesproken over een matiging, zinspeelden de werkgevers bij voortduring op een, loon- en prijsmaatregel door de overheid als het ge sprek zou mislukken. Deze keer in de SER echter geen „stok achter de deur", maar een ernstig beroep van werkgevers op vakbonden hun teleurstelling over de politiek van het kabinet-Biesheuvel te overwinnen en een sociaal contract te sluiten. „In aller belang" voegde - hij daaraan toe. „Immers dat heeft prof- dr. Jelle-Zijlstra berekend bij een hogere loonstijging dan de 11 procent van de SER- deskundigen zouden de werk nemers er toch nauwelijks iets op vooruitgaan", aldus Bakke nist. Om terug te komen op het rapport van de SER-deskundi- gen en het commentaar van de raad daarop, duidelijk is wel geworden, dat men de invloed van de SER op het gesprek dinsdag met de regering schromelijk heeft overschat. Door velen is de afgelopen dagen gesteld, dat een zo veel mogelijk unaniem advies van de raad aan de regering het gesprek tussen kabinet en so ciale partners aanzienlijk zou vergemakkelijken. Na gisteren is daar geen sprake meer van. NVV-voorzitter Ter Heide zei het ondubbelzinnig: „We werken alleen aan dit SER- advies mee, omdat we de deur tot op het laatste moment wil len openhouden om later niet het verwijt te krijgen dat wij die dicht hebben geknald. Met andere woorden, dat wij ver antwoordelijk zouden zijn voor het mislukken van het sociaal contract". Ter Heide wees andere „schuldigen" aan: allereerst de regering, die vol gens hem op bijna geen enkel punt tegemoet is. gekomen aan de zijns inziens redelijke ver langens van de vakbonden. Verder het parlement „dat ons in een absurde situatie heeft gebracht", aldus Ter Heide. „Het was de taak van het parlement geweest veranderin gen in het beleid- aan te bren gen. Het heeft dat echter overgelaten aan de vrijblij vendheid van deze regering. Eigenlijk zouden we moeten zeggen: het sluiten van een sociaal contract wordt ons on mogelijk gemaakt. We hebben zeer weinig vertrouwen in het gesprek met de regering." Het kernpunt is deze keer dan ook niet een meningsver schil tussen werkgevers en werknemers over de inhoud van het loon- en prijsbeleid 1973. Daar is men het name lijk globaal over eens- Het re geringsbeleid is de oorzaak van het feit dat de raad geen unaniem advies kon uitbren gen. Om met een vakbondsbe stuurder te spreken: „Niet de werkgevers maar de regering zelf torpedeert het sociaal con tract." Van verschillende zijden zijn nog pogingen ondernomen om toch tot een volledig una niem advies te komen over de bijdrage van het kabinet bij de bestrijding van de inflatie. Voorzitter De Pous lanceer de deze keer geen enkel com promisvoorstel, zoals we dat van hem gewend zijn. Hij er kende, dat het ook moeilijk zou kunnen, nu de beide soci ale partners het niet eens kun nen worden over het rege ringsbeleid. Deze keer in de raad ook geen „ernstige beroe pen" op wie dan ook, hoewel SER-deskundige prof. Schou ten aan het eind van de verga dering daartoe wel een poging deed. Volgens NVV-vice-voor- zitter Arie de Boon kon men beter een beroep doen op de regering, maar daarvoor voel de de meerderheid van de raad niets. Duidelijk werd wel wéér dat allen overtuigd zijn van de economische problemen, waar ons land mee kamp. Al moet men zo stelde Ter Heide de zaak niet gaan overdrijven. Hij noemde vijf punten op ba sis waarvan de vakbeweging vorig jaar meedeed aan de matigingde betalingsba lans, de concurrentiepositie, het rendement van de bedrij ven, de werkloosheid en de prijzen. Op al deze punten was de situatie vorig jaar ern stig, erkende Ter Heide. Maar zie, nauwelijks een jaar later is de situatie aanzienlijk ge wijzigd: ten aanzien van de betalingsbalans, concurrentie positie en rendement in posi tieve zin, ten aanzien van de werkloosheid en de prijzen in sterk negatieve zin. „Wat de prijzen betreft een onrustbarende situatie", noem de Ter Heide de stijgingen van de laatste maanden. En prof. dr. Jelle Zijlstra stelde de raad zelfs voor dat alleen met formele prijsmaatregelen de prijzen niet uit de pan swingen. Men heeft wat dat betreft niet genoeg aan het vertrouwen van de onderne mers. Wat de loonmatiging be treft: daar heeft de heer Zijl stra heel wat meer vertrouwen 'in. De werkgevers echter wa ren het niet met zijn suggestie eens, al zegden ze wel toe een prijsmeldingsplicht te zul len accepteren, desnoods met een straffe overheidscontro le. Dit SER-advies plaatst het kabinet eerder voor grote moeilijkheden, dan dat het het gesprek van dinsdag verge makkelijkt, zoals het herhaal delijk is gesteld, ook door pre mier Biesheuvel in de Tweede Kamer. De regeringsdelegatie aangevoerd door minister Boersma van Sociale Zaken zal met ingrijpende wijzigin- gavoorstellen moeten komen of anders de consequenties van een mislukt overleg moe ten nemen. Maar daarmee zou het kabinet zich zo vlak voor de verkieffligen in een uiterst moeilijke positie ma noeuvreren. Komt er althans met dit kabinet geen sociaal con tract, dan kan de regering een loon- en prijsmaatregel nemen of men kan de zaak op z'n beloop laten. Met de aanteke ning dat de afgesloten cao's te zijner tijd afzonderlijk op'hun matigingsgehalte worden be keken en desnoods afgekeurd. Maar daarmee zou de regering een zware hypotheek leggen op elke nieuwe regering na de verkiezingen. Wat de conclusie rechtvaardigt, dat de regering dinsdag maar eens over de brug moet komen met reële voorstellen. Het sluiten van een contract hangt zo van die zelfde regering af, redeneren de werknemers- De SER heeft gisteren in feite niets anders gedaan dan dat bevestigen. (Van onze redactie buitenland) SAIGON De Verenigde Staten proberen de Zuid Viet namese president Ngoeyen van Thieu er toe te bewegen een einde te maken aan de oorlog door in te stemmen met een politiek compromis en een bestand. Het Zuidvietnamese staatshoofd weerstaat tot dusver deze druk en wijst elk compromis, met name de vorming van een uit drie groeperingen bestaande regering, van de hand. Dit viel gisteren op te maken uit de lawine van be richten, onthullingen en „lekken" die over Saigon wordt uitgestort. Hoewel officieel niets over het verloop van de besprekingen van Nixons speciale adviseur Henry Kissinger wordt meege deeld, kan men op grond van uitlatingen die president Thieu donderdagavond tegenover Zuidvietnamese parlementsleden heeft gedaan, afleiden wat de hoofdpunten zijn van het com promisvoorstel varf Kissinger. De Noordvietnamezen zouden zo wordt in Parijs vernomen althans gedeeltelijk met dit voorstel hebben ingestemd. 0 Volgens het Chinese pers bureau Hsinhu is deze foto van het 4.000-ste Amerikaanse vliegtuig dat boven Noord-Viet nam is- afgeschoten. Het zou hier gaan om een toestel van het omstreden type F 111, dat 15 miljoen dollar kost én be weegbare vleugels heeft- (ADVERTENTIE) (in de groene verpakking) ROTTERDAM De scheep vaartvereniging Zuid (werkge vers haven in Rotterdam) vindt het noodzakelijk dat de wervingsstop voor havenarbei ders voorlopig gehandhaafd blijft. De SVZ voerde de stop veertien maanden geleden in omdat er in diverse sectoren in de haven een teveel aan werk nemers was ontstaan. Volgens de SVZ heeft de maatregel goed gewerkt. Er is nu voor iedere havenarbeider werk. (ADVERTENTIE) 2 dgn. Brussel v.a. f 57.- 3 dgn. Hamburg v.a. f 99.- 4 dgn. Gotenburg v.a. f 110.- 4 dgn. Londen v.a. f135.- 5 dgn. Parijs v.a. f139.- Alle informatie in de brochure,, Toeren met NS" op het station. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Stuyt van Volksgezondheid heeft zich (nog) niet uitgelaten over het conflict in het Eindhovense Binnenziekenhuis. Daar wil de medische staf niet samenwer ken met hartchirurg dr. Van der Schaar, waardoor de open hartoperaties reeds geruime tijd niet worden uitgevoerd. De minister heeft zich wel positief opgesteld tegenover de mededeling van de raad van bestuujr van het ziekenhuis om een beleidsplan op te stellen voor een cardiologisch centrum. Minister Stuyt heeft gezegd, dit plan te willen steunen. Giste ren is er een gesprek geweest tussen een delegatie van het be stuur en de minister. Ondertussen hebben de 25 verpleegkundigen en stagadires van de cardio-chirungische af deling van het Eindhovense ziekenhuis een telegram ge stuurd naar minister Stuyt. Daarin zeggen zij met dr. Van DEN HAAG (ANP Het is de bedoeling dat de nieuwe wette lijke regeling voor de verlening van uitkeringen aan slachtof- fers van vervolging op 1 janu ari aanstaande in werking zal treden. Minister Engels (CRM) heeft op het thans bij de Ka mer aanhangige wetsontwerp een wijziging ingediend waar in deze datum als ingangsda tum wordt genoemd. AMSTERDAM De Am sterdamse officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker, zal geen strafvervolging instellen tegen de 20-jarige Amsterdamse agent, die op 8 september in het Vondelpark de 23-jarige Surinamer Paul Heesbien, die hem met een steekwapen be dreigde, doodschoot. Naar de mening van de officier heeft de agent uit noodweer gehan deld. der Schaar in goed teamver band prettig te hebben samen gewerkt. De medische staf van het ziekenhuis verwijt dr. Van der Schaar een groot gebrek aan teamgeest, zoals bekend. De Ned. Ver. van Hartpatiën ten is verheugd over de steun van minister Stuyt aan een Eindhovens hartchirurgisch centrum. De vereniging ziet niet goed hoe zo'n centrum er zou moeten komen zonder dr. Van der Schaar. (ADVERTENTIE) geopend: dagelijks van 10 tot 17 uur, maandag 23 en dinsdag 24 oktober ookvan19tot22uur. zondag gestoten.toegangf4.- amsterdam Kissingers voorstel zou op politiek gebied inhouden dat de VS nu het standpunt van de voorlopige revolutionaire regering betreffende de vor ming van een regering van nationale eenheid steunen, met dien verstande dat naar de opvatting van Washington Thieu de leider moet blijven van de groep die nu in Saigon aan de macht is. Behalve deze groep zouden vertegenwoordi gers van de voorlopige revolu tionaire regering (Vietcong) en van de neutralisten in het kabinet zitting moeten hebben, dat nieuwe verkiezingen zou moeten organiseren. De Noordvietnamezen zouden hun eis hebben laten vallen dat Thieu helemaal van het poli tieke toneel moet verdwij nen. Op het militaire vlak zou Kissinger er voor pleiten dat er tegelijk in geheel Indochdha een bestand van kracht wordt. Dit betekent dat de Amerika nen er mee hebben ingestemd dat een militaire regeling niet langer van een politieke rege ling wordt gescheiden. Noord- Vietnam zou er op zijn beurt geen bezwaar meer tegen ma ken dat voor Zuid-Vietnam, Laos en Cambodja in militair opzicht met één regeling wordt volstaan. Over de formule van het bestand is echter niets bekend. Dit geldt vooral de vraag of de troepen van de diverse par tijen op hun plaats moeten blijven dan wel de „buiten landse militairen" in bepaalde zones mioeten worden gecon centreerd in afwachting van hun evacuatie. Thieu is fel gekant tegen de eerstgenoem de mogelijkheid, omdat er dan te velde al een „coalitie aan de basis" zou zijn. Volgens het blad „France- Soir" zullen de VS in de eer ste fase van een bestandsover eenkomst, waarover zij het vrijwel eens zouden zijn met Noord-Vietnam. hun bombar dementen op hun blokkade van dat land staken, terwijl Hanoi de Amerikaanse krijgs gevangenen vrijlaat. Tegelijk zouden de twee partijen hun medestanders resp. het be wind in Saigon en de Viet cong bewegen met een be stand in te stemmen. In de tweede fase zouden idle buitenlandse troepen uit Zuid-Vietnam worden terugge trokken. Deze evacuatie die verscheidene maanden kan du ren, zou kunnen geschieden onder toezicht van een inter nationale commissie waarin wellicht 'Ei-ankrijk en Japan zitting zullen hebben. In het derde stadium zou er na verkiezingen een uit de drie eerder genoemde groepe ringen bestaande regering worden gevormd. Volgens „France-Soir" zouden de Sov jet-Unie, de V.S. en China de neutraliteit van dit kabinet kunnen waarborgen. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft toegegeven dat de Franse diplomatieke missie in Hanoi tien dagen geleden is getroffen door een Amerikaanse bom en niet door een Noordvietnamese afweer- raket. Deze erkenning volgt op het doodsbericht van de Fran se algemeen gedelegeerde Pierre Susini. Hij stierf aan de verwondingen die hij tij dens het bombardement op de Noordvietnamese hoofdstad had opgelopen. Volgens het Pentagon was het bombarde ment een ongeluk, mogelijk veroorzaakt door het feit dat een bom niet 'op de juiste wijze was losgekomen. Zowel Hanoi als Washington hebb" - vrijdag hun medeleven betu\:d met de dood van Susi ni. DE dertigjarige Sovjetrussi- sche psychiater Wjatsjeïav Glusmann is naar uit welinge lichte leringen in Moskou ver luidt gisteren door een recht bank in Kiev wegens anti- Sovjetaotiviteiten tot zeven jaar arbeidskamp en drie jaar verbanning veroordeeld, deedd. (ADVERTENTIE) Deze week aankomst bij de Chinese muur. Haal de gratis 3-D foto op het Shell-station en piak 'm in het Shell wereldreisalbum. Shall STOCKHOLM (DPA/AFP) Zes Amerikaanse geleerden zullen op 10 de cember in Stockholm de Nobelprijzen voor natuurkunde en chemie ontvangen. Een van hen, prof. John Bardeen van de universiteit van Illinois, is de eerste die de Nobelprijs voor één categorie voor de tweede keer ontvangt. In 1956 werd hem reeds samen met twee landgenoten de prijs voor natuurkunde toegekend. Nu Is de 64-jarige hoogleraar elektrotechniek samen met de 42-jarige Leon Cooper van de Brown-universiteit in Providence (Rhode Island) en de 41-jarige John Ro bert Schrieffer van de universiteit van Pennsylvanie in Philadelphia onderschei den. Zij zullen de geldprijs van ruim 300.000 gulden delen. De drie werden onderscheiden voor hun gezamenlijke ontwikkelde theorie inzake de supergeleidingen, gewoonlijk bes-theo rie genoemd. Deze theorie betreft het geleiden van elektriciteit door metaal waarbij de elek trische weerstand geheel verdwijnt. Het fenomeen werd in 1911 al ontdekt door de Nederlandse natuurkundige Kamer- lingh Onnes. De Nobelprijs voor chemie gaat voor de helft naar dr. Christian B. Anfinsen (56) van het nationale gezondheidsinstituut in Bethesda (Maryland) en voor een kwart elk naar dr. Stanford Moore (59) en dr. William H. Stein (61), beiden van de Rockefeller-universiteit in New York, voor hun werk op het gebied van de scheikunde der enzymen. Het totale bedrag van deze prijs is eveneens ruim 300.000 gulden. Psm Marijn had opnieuw een snipperdag. In plaats van zijn gebruikelijke Deze Tijd biedt hij: Vanavond zot ik na het eten even met de poes op schoot te suffen. Het diertje keek mij wat vragend aan, trok het bekje half open op de wat wulpse manier van wijlen Ma rilyn Monroe en stak voorzich tig een pootje naar mij uit. Ik vatte dat op als een verzoek tot communicatie en aangezien ik mij onbespied waande - ik dacht er even niet aan dat ik er zelf ook nog bij zat- begon ik een vrij hooggestemde con versatie- Het was mijn bedoe ling eens heerlijk van gedach ten te wisselen en haar te interviewen over het leven van een poes. Met name over de vraag hoe het voelt een rauwe muis te consumeren. Maar daar kwam niets van terecht. Het beest trok zich van mijn gezeur niets aan en ging nog driftiger te keer met wulps bekje en plagende poot jes. En van lieverlede daalde het niveau van mijn conversa tie tot het teder en meewarig uitstoten van kleine domme kreetjes als poezewoes en ie- dewiet, afgewisseld met ordi nair gekietel. Zij luisterde nu aandachtig als een pas vero verde vriendin die zich nog van alles van je voorstelt. Ik van mijn kant begreep ineens iets meer van sprookjes en kinderboeken. Het sprookje berust voor een deel op de illusie van de geslaagde en probleemloze communicatie tussen alle levende wezens en wat maar zo voorgesteld wordt. De dieren praten ge woon mee en de conversatie met de gelaarsde kat levert geen enkel probleem op. Er ig geen taalbarrière en iedereen kan tegen iedereen alles zeg gen. Dat is een ideale toestand die ik, met de poes op schoot, graag jwg eens zou willen meemaken. De zaak heeft nog een ande re kant. Aan wie vertellen wij namelijk sprookjes? In het al gemeen vertellen wij sprook jes aan wezens met wie wij via de taal een uiterst gebrek kige communicatie hebben en tegen wie we ook wel poeze woes en tedewiet zeggen. Sprookjes schijnen het alter natief voor de kreetjes te zijn-, We vertellen ze aan medemen sen tegenover wie het er niet zo veel toe doet wat we pre cies zeggen, als het maar vriendelijk klinkt. Zo is er ook een taalgebruik waarvan- alleen maar verwacht wordt dat het plechtig klinkt. De moeite die iemand doet om de juiste toon te treffen, vervangt dan de inhoud van de commu nicatie. Vanuit dit gezichts punt is het sprookje heel go- schikt om de communicatie met kinderen te vervangen: als we een sprookje vertellen aan wezens me wie we een vrij beperkt contact hebben via de taal, hangen we uitge rekend tegenover hen, het beeld op van de probleemloze communicatie. Daar komt nog iets bij. Als we vertellen hebben we geen last van de illusie dat degene toe wie wij ons richten, aan het gesprek zou kunnen deel nemen- De vertelling is im mers geen wederkerige com municatie, maar een monoloog. Alleen de verteller is aan het woord. Niemand kan er tussen komen. Want alleen de vertel ler kent de structuur van het verhaal. De partner mag hoog stens een keer vragen „En toen7" Vertellen is een van de vele manieren om alleen aan het woord te zijn en dus een ge schikte techniek om te verge ten dat de ander helemaal niets te vertellen heeft en misschien wel helemaal niet luistert. Vertellen bespaart ons heel wat problemen. Waarom, dacht ik met de kat op schoot gaan kinderboeken bijna altijd over dieren, dikwijls dieren die zij niet eens kennen zoals leeuwen en beren? Waar schijnlijk speelt een eenmaal gevestigde traditie een rol. Maar op de achtergrond van die traditie vermoed ik een poging om een manier van be perkte communicatie tot stand te brengen, waarin allerlei dingen ter sprake gebracht kunnen worden zonder dat zij verplichtingen scheppen voor later of voedsel geven aan al te pijnlijke illusies. Als dieren niet echt kunnen praten doet het er van hun kant ook niet veel toe wat zij zeggen. DRIE KOSTBARE schilderijen zijn in de nacht van donder dag op vrijdag in het nationaal museum van Praag gestolen. De drie doeken, waaronder een Frans Hals, werden ruw uit hun lijsten gesneden en met behulp van een touw door raam neergelaten.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 17