Oostburgse raadsleden vergeten bij bekroning van eigen initiatief Draaien altijd maar draaien, anders dan ga je. zeeuws Veel groeten van pater André Burm uit Oeganda FILMS IN ZEELAND Inbraakgolf in vakantiehuisjes op gang gekomen Door misverstand onvoldoende ruchtbaarheid en uitnodigingen hoorzitting Finland VISMIJN BRESKENS Kapelse aannemer laagste inschrijver zwembad Breskens DANKBARE HERINNERINGEN AAN VAKANTIE IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Brieven van KVP houdt in Oostburg openbaar fractieberaad Wel melken Oplossing maar niet voeren Discriminatie of aprilmop? ZOEK DE VERSCHILLEN Vrijdag 20 oktober 1972 --4M.I streek M— (Van een onzer vreslaggevers) OOSTBURG - Woensdaga vond werd in Oostburg een hearing gehouden met bewo ners van de wijk Finland over renovatie van hun buurt. De hearing was uitgeschreven door het gemeentebestuur, me de op aandrang van de raad, waar met name PPR-raadslid F.Baarends groot voorstander bleek te zijn van het polsen der meningen van de Finland bewoners. Op de hearing ontbraken de raadsleden, terwijl verder weinig ruchtbaarheid aan het gebeuren was gegeven. De af wezigheid van de raadsleden was wel duidelijk te verkla ren: ze waren niet uitgeno digd. „Het berust op een misver stand", aldus wethouder J. Ba- rendregt, die burgemeester A. Schipper - momenteel op va kantie - vervangt- „Laat ik het ma-ar eerlijk zeggen, wij zijn totaal vergeten zowel raadsle den als de plaatselijke pers uit te nodigen. Wij wilden deze hearing nog voor de komende raadsvergadering houden om, als de Kroonwijksingel in de raad ter sprake komt, met een standpunt van de bewoners te kunnen komen". Wethouder Barendregt zei, dat het afgezien van dit mis verstand toch een leuke hea ring was geweest. „Wij weten nu zo ongeveer hoe de mensen over de veranderingen in hun wijk denken". Uit de hearing is gebleken dat het merendeel voorstander is van groen met plaats voor auto's. Belangrijk vond men wel dat er meer speelruimte voor de kinderen geprojecteerd wordt. Verder bleken de ruim 60 aanwezigen er voorstander van te zijn dat de brandgangen in de .wijk verhard zouden wor den en tevens werd gewezen op de noodzaak van herbestra ting van de Queries van Uf~ fordweg, omdat hier plaatse lijk, na een forse regenbui, een grote hoeveelheid water blijft staan. Met sommige werkzaamhe den in de wijk, die ondermeer verbreding van alle straten in houden, is reeds begonnen. „Om in aanmerking te komen voor de toegezegde subsidie waren wij hiertoe genood zaakt", aldus wethouder J. Ba rendregt. De heer Barendregt kon een der bewoners voorts nog geruststellen omtrent de hoogte van de huishuur. Die zal na de infrastructurele ver betering van de wijk daardoor niet omhoog gaan. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG „Wij oefe nen gericht politietoezicht uit, draaien soms extra-nachtdien sten, maar bij een uitgestrekt gebied als de Zeeuwsch- Vlaamse kuststrook, met zijn honderden vakantiehuisjes en caravans is er een behoorlijk portie geluk nodig om op he ter daad een inbreker te kun nen betrappen". Adjudant J. Markusse, groepscommandant van de rijkspolitie in Oostburg is zich duidelijk bewust van de moei lijkheden om inbraken in leegstaande vakantiehuisjes en caravans op te lossen. De jaarlijkse inbraakgolf is weer op gang gekomen. De va kantievierende toerist blijft thuis en hij laat in zijn twee de huisje of zijn caravan dik wijls kostbare spullen achter, die veel aantrekkingskracht uitoefenen op grijpgrage vin gers. „Het is onbegrijpelijk wat soms zo maar overwintert in zo'n huisje. Van een Perzisch tapijt, tot kostbaar antiek en draagbare tv-toestellen toe", aldus de heer Markusse. Wanneer een inbraak wordt ontdekt, de afgelopen week vonden er maar liefst 30 plaats, doet zich de moeilijk heid voor te ontdekken wat precies verdwenen is. „Het duurt soms weken eer wij de eigenaar hebben opgespoord en in die tijd is de gestolen waar al verdwenen op de markt die daarvoor bestaat. Het nemen van steekproeven op verdachte adressen heeft dan weinig zin meer, want de spullen zijn weg". „De campinghouders waar schuwen de huurders regelma tig, maar er zijn altijd mensen die het risico van diefstal maar nemen. In .veel gevallen dekt de verzekering de scha de." Toch dacht de heer Mar kusse dat de eigenaars zich meer en meer bewust worden van het gevaar, want er zijn er wel degelijk die hun kost bare spullen tijdens de win ter mee naar huis nemen." Bijzonder verheugd toonde de adjudant zich erover, dat de politie nu Regelmatig mel dingen binnenkrijg^ van om wonenden Van campings en vakantiehuisjes, die menen iets verdachts te zien. „De bevol king begint zich, dacht ik zo, toch wel bewust te worden dat zo'n inbraakgolf, zoals die jaarlijks plaatsvindt, eigenlijk niet kan en tipt de politie als ze iets meent te zien". Hoe moeilijk het overigens toch voor de politie blijft, pre ventief op te treden, illus treert de heer Markusse met het volgende verhaal: „Vorig jaar slaagden wij erin een in breker te arresteren. Bij ver hoor bleek dat hij niet 's nachts, maar overdag inbrak. En dat terwijl het zwaartepunt van ons politie-toezicht toch eigenlijk op de avond valt." (Van onze correspondent) BRESKENS Door de KVP-fractie in de Oostburgse raad wordt op maandag 23 ok tober een openbare fractiebij eenkomst gehouden. Deze ver gaderingen vinden regelmatig in een van de woonkernen van Oostburg plaats. Deze keer in zaal Sealdis in Breskens. Om 8 uur 's avonds begint daar de bespreking van de agenda van komende raadsvergadering. BRESKENS Aan de vis mijn te Breskens werden de volgende hoeveelheden aange voerd: 12753 kg exportgarna len 1,70-4,16; 2510 kg pellerij garnalen 2,34-3,71; 11 kg. bot 25-31; 5048 kg schol 68-1,35; 2978 kg tong 7,29-10,04; 32051 kg kabeljauw 77-1,94; 5747 kg wijting 42-1,76; 548 kg tarbot 3,51-9,93; 225 kg griet 2,52 4,40; 159 kg rog 1,50-1,90-; 997 kg poon 71-1,15; 26 kg tong schar 1,29-1,31; 3 kg zalm 4,51 raai 1,29-1,31; 3 kg zalm 4,51 8,72; 111 kg haai 1,49-1,70; 965 kg makreel 54-1,10; 95 kg baars-herder 2,53-4,15; 3 kg hars 4,96; 12 kg zonnevis 2,14- 2,51. OOSTBURG Gisteroch tend vond in het Oostburgse gemeentehuis de aanbesteding plaats van het toeristisch zwembad in Breskens. Laagste inschrijver was de firma J.A. Leijs uit Kapelle- Biezelinge met een bedrag van f 1.088.600,-. Pater André Burm, afkomstig uit Nieuw Namen, zit weer in zijn missiegebied te Oeganda. Hjj voelt zich er weer thuis. Wel is hij vol van dankbare herinneringen aan de maanden, die hij in Zeeuwsch-Vlaanderen door bracht, maanden waarin hij niet alleen uitbundig werd gehuldigd in verband met zijn zilveren priesterjubileum, maar waarin hij ook veel geld kreeg ter financiering van zijn missiewerk. Om zijn dankbaarheid hekend te maken schreef pater Burm ons een brief, die wij hier onder afdrukken: Beste vrienden, Naar mijn mening was mijn zilveren priesterfeest een groot succes. Daarom voel ik mij verplicht om al len, die er maar op enigerlei manier aan hebben meege werkt, van harte te bedan ken. Ik wil allen bedanken, die in de kerk aanwezig wa ren en met hun gebed het feest meegevierd hebben; al len die op de receptie geko men zijn; allen die mij feli- -citaties gestuurd hebben en vooral al diegenen die finan cieel bijgedragen hebben met een persoonlijke gift of met een actieve deelname aan een of andere actie. Ook dit aspect was een groot succes. Voor mij blijft er maar één ding over: u allen in mijn gebeden met dankbaarheid te gedenken. Op 3 augustus, om 4 uur ongeveer, hebben we op Schiphol afscheid genomen. Het vliegtuig startte wel een uur overtijd, maar dat belet te niet dat we na 8 uur vliegen heelhuids in Afrika zijn aangekomen. We arri veerden in Entebbe, het vliegveld van Oeganda, 's nachts om kwart over vier en ondanks het midden van de nacht waren er paters om ons af te halen. Na ongeveer 3iOÖ km. rijden arriveerden we nog die zelfde avond in Bukedea missie. We sliepen weer in ons eigen bed en na al dat reizen en vliegen met weinig slaap was er verder geen moeilijkheid. Toen ik de volgende dag opstond, zot de zon al hoog in de hemel en ik moet zeg gen het was een pracht-zon in een mooie blauwe hemel: iets wat ik in Holland niet veel gezien heb. Voor de rest voel ik me weer thuis alsof ik maar een klein tijdje weg geweest ben. Op het ogen blik is het hier helemaal niet rustig vanwege het probleem met de Indiërs: dat zijn de handelslui hier en die moe ten het land uit. Ik hoop dat het er een beetje beter uit ziet als deze brief jullie be reikt. De mentaliteit van de gewone Afrikaan is nog ple zierig- Na de hoogmis op zondag had ik een soort receptie op de trappen van de kerk en ik geloof dat er evenveel mensen mij een handje kwa men schudden als op mijn receptie. Sommigen een beet je schuchter; de meisjes en de vrouwen op hun knieën zoals de gewoonte is; de schoolmeisjes uitgezonderd, die zijn aan deze gewoonten ontgroeid. Er waren ook een paar natte handen bij van het zweet. En zo zijn er ook nog plezierige dingen. We hopen het weer 5 jaren vol te kunnen houden, totdat we weer op vakantie komen. In tussen zal ik met een dank bare herinnering aan jullie allen weer Gods werk probe ren voort ie zetten. •J3I -misjB 'jvmojA gEE.ni 'rtoqas do 3UU3ISJ3A 'AmOJA puoui 'fSBSfUrpipBUI do '3[30ppuBq '3tdEEU3I JOO 'jJoqOS ^TJ^S 'jsjsjoquspuEi 'J30AJV De ENKA-affaire is voor bij. Nu zien we weer eens wat met organisatie en eens gezindheid is te bereiken. Geen bommen gooien, daar heb je niets aan, maar praten met eik-aar. De conservatie ven en zeker de profiteur,; staan weer voor schut et hebben een ander weer dr kastanjes uit het vuur laten halen, maar zijn er als de kippen bij om van het werk van hun makkers te profite ren. En dan laat ik niijn ge-- dachten gaan naar de Bejaar- denbond in ons Dorp. Er staan nog altijd ruim hon derd 65-plussers aan de kant. Met 1 januari krijgen we er wel vier procent bij en ieder heeft er recht op, maar of ze het allemaal verdienen, daar twijfel ik aan. Wat je met organisatie kunt bereiken heb je in bo venstaande een mooi voor beeld voor en als je daar nog aan twijfelt, dan moet je in „Levensavond" maar eens le zen hoe ze in de gemeente Rossum met bejaarden om springen. Daar hebben ze na melijk; geen bejaarden,bond. Denk maar eens alle organi saties weg, dan kun je alle maal lid worden van de alge mene Charitas, als je tenmin ste in leven wil blijven. Ma-ar velen willen graa-g de koe melken, maar voeren is er niet bij. J. de Groene St.-Marcusstraat 9 ZUIDDORPE. Tact is een gave Gods. Eerst dacht ik bij het lezen van de „officiële publicatie" van burgemeester en secreta ris van Middelburg, aan een late aprilmop, m-aa,r dan wel een z.g. „sick-joke". Armen van Middelburg, gaat u bij de sociale dienst, a raison van een' dubbeltje een kaartje halen voor het con cert. Avondkleding indien mogelijk (niet verplicht), wel graag ter duidelijke onder scheiding bijvoorbeeld klein stukje toiletpapier op revers of jurk spelden. In 1972 worden we weer teruggebracht niaar de tijd, waarin een armlastig moe dertje bij het kerkbestuur kwam smeken om een mand je turf, opdat haar zoon kon studeren voor doctorandus o.i.d. S. van Jelgerhuis AARDENBURG Voor de oplossing zie elders in deze rubriek. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Voor elke weggebruiker met haast is de brug over het kanaal Gent- Terneuzen bij Sluiskil, een steeds weer „opborrelende" bron van ergenis, net als de brug over het kanaal door Zuid-Beveland en de spoorbo men van Goes-Zuid, waar voor de weggebru'ker een minimale verkeersefficicntie, en soeples- se vaak ver te zoeken is. Hij of zij heeft geen oog voor het brok technisch ver nuft wanneer de slagbomen worden neergelaten en het ge vaarte soms ruimschoots vroegtijdig tergend langzaam opendraait om een of ander schip te laten passeren en later (vaak te laat) dichtdraait. De man of vrouw achter het stuur van het landvoertuig kan zich alleen maar verbijten dat de brug geen tunnel is, die het verkeer zonder oponthoud naar de overkant voert. Dat het landverkeer hier niet spo radisch a-an de scheepvaart voorrang moet verlenen blijkt uit de statistiek van de scheepvaartdienst van het ka naal. Met een frequentie van maar liefst ruim 600 keer per maand blokkeert de open brug de doorgangen, dat is gemid- deld 20 maal per etmaal. Ette lijke malen per etmaal dus tot verdriet van honderden wach tende automobilisten en ande re geestverwanten. Tot hen behoort ook onze fotograaf Cr. J. de Boer, die zijn ziel in lijdzaamheid bezit tend, dit plaatje van zijn da gelijkse kwelgeest maakte. „Zelfs in mijn dromen doemt die open brug herhaaldelijk op", beweert hij. VLISSINGEN ALHAMBRA: „De inbreker". Vanaf vandaag presenteert Alhambra het Vlissingse pu bliek een thriller van Neder landse bodem, met in de hoofdrol Rijk de Gooyer, als de inbreker Glimmie. De film speelt zich voor een groot deel af in Amsterdam, waa-r Glimmie een moord in de schoenen wordt gescho ven. Via 2 spectaculaire in braken weet hij zijn on schuld hieraan te bewijzen. Voor het vrouwelijk schoon in de film wordt onder meer gezorgd door Willeke van Ammelrooy. Het betere vechtwerk is te zien van ka- ratespecialisl John Blumin-g, die in de film als „gabber" van Rijk de Gooyer fun geert. GOES GRAND: „Diamonds are for ever". De laatste creatie van Sean Connery als James Bond, agent 007, draait deze week in Goes. Als in alle James Bondfilms wemelt ook deze van oogverblindende schone dames, juwelen en copieuze maaltijden. De ac ties zijn spitsvondig en spec taculair. Voor de chauvinis ten zij vermeld dat een deel der film zich afspeelt in Am sterdam. MIDDELBURG City: „X, Y en Zee". Het verhaal van een turbulent huwelijlwaar op een onge legen ogenblik een jongeda me opduikt, waarop de echtgenoot prompt verliefd wordt. Na allerlei perikelen besluit het echtpaar bij el kaar te blijven. „De Steppenruiters", is het verhaal van romantische no maden, waarbij de paatden een belangrijke rol spelen. Hoofdrol gespeeld door Omar Sharif, bridger en filmster. TERN*. ZEN Luxor: „Anatevka". De verfilming van de wereldbe roemde musical „Fiddler on the roof" is deze week te zien in Terneuzen. Voor de liefhebbers van een roman tisch verhaal en goede songs zeker aan te oeveien. OOSTBURG LEDELTHEATER: „Blue Movie". Voor de 29e week in Oostburg. Zondagmiddag overigens afgewisseld met een ouderwetse wild-west- film, waarvan een oudge diende in dit genre, Robert Mitchum de hoofdrol speelt. Titel: „De sheriff zonder ster".

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9