KAMERKOOR DANKT MEI MUZIEK BULLDOZERS TEGEN CARAVANS Zuiveringsinstallatie moet vóór 1974 gereed zijn Liever weinig grote zeehavens dan veel kleintjes PONTIAC horloges, fijne horloges. mm. GS willen verbouwing Concert en Gehoor zaal doorzetten oor reis naar Helsinki KAMPEEROORLOG IN BLANKENBERGHE Yrij koud IN DE ZEE SLIB Zo'n mooie Pontiac maakt u gelukkig, vele jaren lang. Pontiac tijd - juiste tijd. Twee weken cel voor Rotterdammer Oever verbindin g Arbeidsmarkt wordt één in gouden Delta panty extni de panty die tegen een stootje kan 1 H. Gillissen opvolger wethouder Van der Weel Activiteiten voor De Poel H. Verboom open! scholencomplex in Vlissingen MILJOENEN BEWEGING BEHEER X'A ""Vrïjdag 20 oktober 1972 stad 1 streek 3 1li U I i Hl (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In de Burgerzaal van het Middel burgse stadhuis zal vrijdaga vond tien november een con cert worden gegeven door het Middelburgs Kamerkoor onder directie van Bart Leynse. Solisten in dit programma, dat uit dankbaarheid aan de gemeente Middelburg wordt gegeven het Kamerkoor heeft dankzij een gemeente lijke subsidie kunnen deel nemen aan het Europacon cert, dat op vier augustus in Helsinki werd gegeven zijn Francine Fregeres, so praan, en Rudolf Grasman, tenor. Als herinnering aan het Euro laconeert in Helsinki wordt het programma ingezet met het Finse volkslied. Het eindigt met het Wilhelmus. Het programma biedt verder een afwisseling van koorwer ken en duetten. Marian Leynse bespeelt het clave- cimbe!. Het Middelburgs Kamer koor voert hoofdzakelijk po- lyhone en a-capella muziek uit de vijftiende tot de acht tiende eeuw uit. Het koor, dat in 1953 werd opgericht, en sindsdien door Bart Leyn se wordt geleid, heeft ver schillende eerste prijzen op concoursen gehaald. Vijfmaal trad het op voor de televisie en vijftig maal voor de radio. Francine Fregeres, die tij dens het concert op tien no vember de sopraanpartij in enkele duetten zingt, is oud- !:d van het Kamerkoor. Zij heeft onder meer gestudeerd aan het Mozarteum in Salz burg. Rudolf Grasman is zelf koordirigent. Hij studeerde solozang aan het Haags con servatorium. Marian Leynse tenslotte studeert thans orgel aan het Rotterdams conser vatorium. (Van een onzer verslaggevers) BLANKENBERGHE OOST BURG In Blankenberghe heeft het gemeentebestuur het verwijderen van caravans en huisjes op door het gemeente bestuur ongewenste campings rigoureus aangepakt. Met behulp van tractors en bulldozers hebben gemeente werklieden een begin gemaakt met verwijdering van de kam peermiddelen en is hierdoor de „kampeerpleinoorlog" in een nieuwe fase getreden. Twee jaar geleden vond het gemeentebestuur dat verschil lende wat zij noemde „onoog lijke campings" dienden te ver dwijnen. Deze zomer werd het besluit genomen de campings te sluiten, wat een storm van protest deed oplaaien. Beslo ten werd toen, na overleg, dat de campings tot 30 september in bedrijf mochten blijven, maar daarna zouden huisjes en caravans dienen te verdwijnen. Op het terrein van deze in totaal vier campings komen nutsbedrijven, Vijf dagen voor de fatale da tum werden verschillende eige naars aangeschreven dat hun caravan of huisje op 30 septem ber weg moest zijn. Slechts een paar eigenaars namen dit ulti matum serieus en zorgden voor een ander plèkje voor hun va kantieverblijf. Onder toezicht van een deur waarder en politie is men nu bezig met de ontruiming. Hoe wel men rustig in zijn werk gaat kan schade niet altijd voorkomen worden. Ook de in boedel van de caravan wordt nog wel eens door elkaar ge schud en verder zijn al ver schillende tv-antennes gesneu veld. Er zijn bij de ontruiming harde woorden gericht aan het gemeentebestuur, waarbij men onder meer verweet dat niet voor andege kampeerruimte is gezorgd. Een der camping-ex ploitanten zei dat onlangs 10 ha nieuwe kampeerterreinen waren aangewezen, maar dat de exploitanten van de ont ruimde campings hiervan niets toegewezen hebben gekregen. „Iets wat ons beloofd was", aldus een verontwaardigde ex ploitant. Hoe dan ook, binnen enkele dagen zullen de cam pings Ponderosa, Zeegeruis, Korenbloem en Camping 29 ontruimd zijn, al zal dit niet overal even gemakkelijk gaan als gisteren, omdat naar ver wachting inmiddels gewaar schuwde eigenaars hun huidige standplaatsje zullen willen ver dedigen. SCHOON WATER ZEE IN (Van een onzer verslaggevers) SLUIS/CADZAND Voor 1 januari 1974 moet de nieuwe rioolzuiveringsinstallatie nabij Retranche- ment in bedrijf zijn. Op deze zuivering, een ontwerp van het ingenieursbureau van Hasselt en de Koning, worden Retranehement en Cadzand-Dorp en -Bad aangesloten. De installatie krijgt een capaciteit van 33.000 equi valenten. In de gisteren ge houden raadsvergadering van Sluis kregen de raads leden een maquette (zie -foto) van de zuivering te zien. De raad moest een krediet beschikbaar stellen voor de persleiding die met tertijd Retranehement op de installatie moet aansluiten Zoals bekend is aan de ge meente Óostburg een forse subsidie toegezegd voor de houw van zuiveringsinstalla ties en de kuetriolering Daartoe komt een zuivering in Retranehement en een (klei nere) in Groede. De zuivering werkt volgens een natuurlijke procedure, ge- sJÊÊËÊÊÊÊMMk*- Vooruitzichten voor zateraag en zondag opgesteld door het KNMI op donderdag om 18.00 uur: Vrij koud met kans op nachtvorst vooral aanvankelijk enkele buien. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min. temp.:2 tot 6 graden onder normaal. Max. temp.: 2 tot 5 graden onder normaal. Kans" op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 pro cent. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min. temp.: 3 of meer graden onder normaal. Max. temp.: 1 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 pro cent. waterstanden Konstanz 268 -1, Rheinfel- den 154 -1, Straatsburg 114 oiw, Plittersdorf 251 -3, Maxau 298 -5, Plochingen 123 -4, Mannheim 111 pil, Stein- bach 116 onv, Mainz 136 -3, Bingen 36 -3, Kaub 60 -1, Trier 225 -3, Koblenz 72 onv, Keulen 2 -3. Ruhrort 167 -2, Lobith 768 -3, Pannerdense Kop 750 -2. Nijmegen 575 -3, IJsselkop 723 -1, Eefde IJssel 252 -5, Deventer 138 -3, Mon- sin 5434 2. Borgharen 3815 pll5, Belfeld 1090 -9, Grave beneden de sluis 500 -3. hoogwater Morgen, zaterdag 21 oktober: Bergen op Zoom 2.27 en 14.44 Hansweert 1.46 en 13.58 Terneuzen 1.12 en 13.19 Vlissingen 0.37 en 12 50 Wemeldinge 2.17 en 14.34 baseerd op het zelfreinigend vermogen van water. De in stallatie krijgt twee capacitei ten, een voor de winter en een voor de zomer wanneer door de aanwas van de tijdelijke (toeristische) bevolking extra veel gezuiverd moet worden. Het vuile water wordt via persleidingen uit Retranehe ment en twee leidingen uit Cadzand naar de zuiveringsin stallatie gepompt. Daar komt het water in zogenaamde zandvangen, waar zand en dergelijke kan bezinken. Ver volgens wordt het water in de beluehtingstanks gepompt, waar de organismen die de vervuiling van het water af breken door middel van inge pompte zuurstof extra gesti muleerd worden. Na dit proces-onderdeel wordt het water overgebracht naar de nabezinktanks waarbij het slib maar onderen zakt en met de vuilaantastende organis men gerecirculeerd wordt naar de beluchtingsbakken. Het in middels voor negentig procent gezuiverde water loopt, door dat steeds nieuw water uit de beluchtingstanks wordt aange voerd, aan de bovenkant uit in de nabezinktanks en vervol gens via het afwateringskanaal in Cadzamd in de zee geloosd. Doordat het afwateringskanaal zelf ook nog zuiverend werkt is het water dat uiteindelijk in zee uitstroomt, praktisch voor honderd procent zuiver en kan het geen gevaar vormen voor de badgasten. Een probleem dat nog moet worden opgelost is dat van het overtollige slib. Een deel hier van kan worden gerecirculeerd, het overige deel moet worden afgevoerd. Bekeken wördt mo menteel of landbouwers in de ze als bemestingsstof goed te gebruiken „blubber" belang stelling hebben. Indien dit niet in voldoende mate het geval is, zal de mogelijkheid beke ken worden om het slib nog meer in te dikken, waarna het eventueel gedroogd en geperst kan worden. De zuiveringsin stallatie in Retranehement zal begin november worden aan besteed. De installatie die mettertijd in Groede komt zal volgens het zelfde (natuurlij ke) principe werken. De alle-leef- tijden Pontiac. Voor oma en haar tiener kleindochter. Chroom 83,-. De romantische Pontiac. Voor de moderne vrouw. Bracelethorloge met'antieke, wijzerplaat. Zilver 295,-. sSisS De gedistingeerde flfifiSi Pontiac. Zeer fraai gouden horloge. Een sieraad voor een slanke vrouwenpols 640,-. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Naar de mening van G.S. van Brabant is het beter in Zuidwest Nederland een beperkt aantal gro tere zeehavengebieden te hebben dan een groot aantal klei ne. De omvang van de behoefte aan terreinen voor zee havenindustrie en het ontwikkelingstempo moeten nader onderzocht worden. Dit schrijven Gedeputeerde Staten van Brabant in een memorandum over de ontwikkeling van Zuid-Nederland, dat gisteren is verschenen. Het memoran dum is samengesteld naar aanleiding van het bekende paar se boekje van de Rijks Planologische Commissie over de gouden Delta en de ontwikkelingsschets 1911 van het pro vinciaal bestuur van Zeeland. (ADVERTENTIE) Een aparte Pontiac. Zeer modern model. Duidelijke wijzerplaat. Chroom of doublé 105,-. (Van onze correspondent) HOEK-MIDDELBURG Drie weken onvoorwaardelijke gevangenisstraf eiste de offi cier van justitie mr. T. Lebret, donderdagmorgen tijdens de zitting van de Middelburgse politierechter tegen de 33-jari- ge L.O. uit Rotterdam. De ei genlijke misstap waarvoor de ze verdachte door de politie in de kraag gevat werd, was bet overnemen van een gestolen boortol van collega B. de S. uit Hoek. Bij onderzoek bleek dat hij niet alleen over de boortol be schikte. maar dat in de koffer ruimte van de auto een pistool met patronen, een boksbeugel en inbrekerswerktuigen lagen. Waarom had u nou een pis tool nodig?" wilde de officier van justitie weten. „Nou edel achtbare", antwoordde O., „ik moest noigal eens veel geld halen voor de zaak. Daarom had ik het pistool gekocht, uit voorzorgsmaatregel." De offi cier voind het een vreemd ver haal, vooral omdat voor de an dere attributen niet voldoende verklaring kon worden gege ven. Daar kwam dan nog de opzettelijke heling bij. En vol gens de officier zou O's verle den ook al niet zo brand schoon zijn verlopen. Het vuurwapen deed volgens de officier de deur helemaal dicht. Mr. Lebret hield bij de strafbepaling vooral rekening met dit laatste feit De beide mannen waren voor de dief stal en de heling van de boor tol op staande voet ontslagen bij hun Duitse werkgever in Zeeuwsch-Vlaanderen.. De 22-jarige De S. was door deze klap geestelijk en finan cieel in de versukkeling ge raakt. O. had met grote ener gie een goede eigen zaak op gebouwd. De S. werd veroor deeld tot f 100 boete, O. kreeg twee weken onvoorwaardelijke gevangenisstraf, terwijl alle in beslag genomen voorwerpen verbeurd verklaard werden. Gedeputeerde Staten van Brabant wijzen er in hun me morandum nog eens op, dat de aanleg van Reimerswaal ge iet op de prognoses van de Zeeuwse en Brabantse arbeids markt wellicht voor 1980 mo gelijk zal zijn. „Alternatieven rond Reimerswaal", aldus het Brabantse college „blijven in de belangstelling staan. De hoefijzerstructuur uit het paar se boekje, waarmede de pro vincie Zeeland zich behoudens een in dit kader niet ter zake dienende beperking kan vereni gen, suggereert ontwikkelings mogelijkheden aan of langs de hals van Zuid-Beveland. Ook de milietiatlas ziet mogelijkhe den in dit gebied. De vraag in hoeverre deze mogelijkheden moeten worden gezocht in de Oosterschelde, nu door de pro vincie Zeeland de doorsteek bij Waarde van de hand wordt ge wezen, is in dit stadium minder relevant omdat er voldoende suggesties voor aanvaardbare alternatieven voorhanden zijn. Het moet van het grootste be lang v/orden geacht, dat in het kader van het zeehavenoverleg Zuidwest Nederland op een zo kort mogelijke termijn een communus opinio wordt ge vormd ten aanzien van het meest wenselijke voorstel". Gedeputeerde Staten noemen' het opvallend dat de vaste oe ververbinding, die in 't streek plan West - Brabant tussen Zeeusch-Vlaanderen en Woens- drecht is opgenomen, in het Paarsje Boekje van de RPC ontbreekt. Het college verwacht overigens niet, dat deze ver binding er spoedig zal komen. „De onzekerheden ten aanzien van de inrichting van het oost- Zeeeusch-Vlaamse gebied, plei ten ervoor deze verbinding niet van de planen af te voeren", aldus Gedeputeerde Staten. Op een eventuele vestiging van een tweede nationale luchthaven in westelijk Brabant zeggen Ge deputeerde Staten van Noord- Brabant in hun memorandum dat als de keuze op West-Bra bant zal vallen, „er een herori ëntatie voor de gehele inrich ting van het gebied zal moeten plaatsvinden. In ruimtelijke zin zullen de consequenties van de inpassing van dit grootschalige en in de structuur ingrijpende element moeten worden ver werkt. De vraag zal dan moeten worden beantwoord of en in hoeverre kan worden voldaan aan de wens om naast 'n lucht- havénfunetie binnen het gebied ook de zeehavenindustrie in de ze fase te ontwikkelen". Het memorandum zal in de staten vergadering van medio-novem- ber worden behandeld. Memo randum en verslag van die be raadslagingen zullen aan de re gering en provinciale staten van Zeeland worden toegezon den. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De arbeids markten van Zeeland, West- Brabant en het Waterwegge bied, zuilen elkaar steeds ster ker gaan beïnvloeden. Op de duur zal er één markt ont staan. Dit schrijven Gedepu teerde Staten van Noord-Bra bant in bun memorandum over de ontwikkeling van Zuid- West Nederland, dat gisteren is verschenen. Volgens G.S. moet ook het aanbod van werkgelegenheid in dit licht bezien worden. Dit houdt in, dat voor de Delta als geheel mqet worden nagegaan op welke wijze een optimale ont wikkeling kan worden nage streefd. Als wordt gekozen voor voortgaande zeehavenont wikkeling moet worden beke ken in hoeverre bij de situe ring hiervan met de groeienr de arbeidsmarkt van West- Brabant rekening kan worden gehouden. I* (m de groene verpakking) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De PvdA-fractie in de Middel burgse gemeenteraad zal dc heer H. Gillissen voorzitter van deze fractie voordragen als opvolger van de aftredende PvdA-wethouder mr. J. J. van der Weel. In een buitengewone verga dering van de raad van Mid delburg zal over de opvolging van de heer Van der Weel, die om principiële redenen zijn lidmaatschap van de PvdA heeft opgezegd, worden be slist. De buitengewone raads vergadering zal op pegen no vember aanstaande om vier uur worden gehouden. De plaats die door het heen gaan van mr. Van der Weel in de PvdA-fractie is opengeval len, zal worden ingenomen door de heer T. Klaver, die op negen november als raadslid zal worden beëdigd. Daarna komt de wethoudersverkiezing aan de orde, waarna officieel afscheid van mr. Van der Weel zal worden genomen. De heer Van der Weel is in Mid delburg wethouder van onder meer culturele zaken en be drijven. (Van een onzer verslaggevers) GOES De vereniging Landschapsreservaat Zuid- Beveland ontplooit begin no vember een tweetal bijzondere activiteiten om de aandacht op De Poel en geheel Zuid-Bevc- lanC te vestigen. Dr. C. Dekker, schrijver van Zuid-Beveland, de historische geografie en de instellingen van een Zeeuws eiland in de middeleeuwen, houdt op vrij dag 3 november een lezing over de geschiedenis van het Zuid-Bevelandse landschap. De lezing vindt plaats in de Prins van Oranje en begint om acht uur. Op zaterdag 4 november opent drs: W.J. Wolff, secreta ris van de stichting Het Zeeuwsche Landschap, een tentoonstelling van het Land schapsreservaat. Deze wordt gehouden in het museum voor Zuid- en Noord-Beveland te Goes. De opening begint om half elf. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Op woens dag een november a.s. zal aan de Troelstraweg in Vlissingen het daar inmiddels voltooide scholencomplex worden geo pend door de heer H. Ver boom, inspecteur van het kleuteronderwijs. De bijeen komst begint om 14 uur.Na afloop zal in de aula van de lagere Theo Thijssenschool een receptie worden gege ven. (Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG Pro vinciale Staten van Zeeland zullen waarschijnlijk niet zonder meer akkoord gaan met een voorstel van G.S. om twee ton uit het ontwik kelingsfonds van de pro vincie te bestemmen voor de reconstructie van de Con cert- en Gehoorzaal te Mid delburg. In de Statenvergadering van 27 oktober a.s. zal de ze kwestie aan de orde ko men. De Middelburgse Concert- en Gehoorzaal is een volkomen verouderd gebouw, dat on danks zijn pretentieuze naam, zowel van binnen als van bui ten het aanzien nauwelijks waard is .Toch vervult het ge bouw in het muziekleven van Midden-Zeeland een belangrij ke functie die het vooral dankt aan het feit dat er in de wijde omtrek geen andere accommo datie is die voor grotere mu ziekevenementen kan worden gebruikt. De Middelburgse Schouwburg een nog nieuw en modern gebouw voldoet niet aan de akoestische eisen die voor concerten worden ge steld, en valt derhalve af. Als de Middelburgse Concert en Gehoorzaal wordt gerecon strueerd, dan zal men nog niet kunnen spreken van een idea le situatie voor het muziekle ven in Midden-'Zeeland. Zo'n situatie kan pas worden be reikt, daarover is iedereen het eens, als er tot volledige nieuw bouw eventueel in een ande re plaats in Midden-Zeeland, b.v. Goeszou kunnen wor den overgegaan. Omdat echter het leeuwedeel van de inves teringen uit de gemeentelijke schatkist moet komen, terwijl het bij totale nieuwbouw om bedragen in de orde van vele miljoenen gaat is voor de veel goedkopere oplossing van reconstructie van de oude Con cert- en Gehoorzaal te Middel burg gekozen. Sommige Statenleden hebben al laten weten dat zij de tijd waarin een grote zaal (400 zit plaatsen) voor slechts één doel namelijk het geven van con certen wordt gebruikt, naar hun mening voorbij is. Er moet meervoudig gebruik van zalen worden nagestreefd, zeggen de ze vertegenwoordigers, die bo vendien de aandacht vestigen op de vernieuwingen die ook het muziekleven zelf door maakt. Alles is volop in bewe ging, terwijl men nu in feite plannen heeft om een verstard geheel, in de vorm van de oude Concert- en Gehoorzaal, als plaats waar deze beweging zich moet afspelen, wenst aan te bieden. Het college van G.S. deelt dat bezwaar niet. „Landelijk is gebleken", zo luidt het stand punt van het college, „dat he dendaagse muziekevenementen met succes in traditionele ge bouwen kunnen plaatsvinden". Deze verdediging wordt echter sterk geïnspireerd door het vol dongen feit waarvoor men is komen te staan. Als reconstruc tie van de Concert- en Gehoor zaal nagelaten wordt, dan zal het gebouw gesloten moeten worden ,pn dan heeft men niets meer, aangezien de (nieuw)bouw van een „Zeeuws Concertcentrum" de finaneëile draagkracht van de gemeente waar dit centrum zou moeten komen, verre - te boven gaat. De kosten van recdnstructie van het oude gebouw in Mid delburg worden intupsen op 1,7 miljoen gulden geraamd. Het college van G.S. heeft tot dusver niet laten blijken erg onder de indruk te zijn van de kreet „het is maar be helpen", die in Provinciale Sta ten is opgegaan. „De gebruiks mogelijkheden van een con certzaal zijn niet alleen afhan kelijk van de indqling van de sfeer van het gebouw, maar meer van de wijze van pro grammering, organisatie en presentatie van de evenemen ten", hebben G.S. verklaard. Zij maken daarmee duidelijk dat er op het punt van het be- heer heel veel voor de toekomst verwacht moet worden. I»

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3