Jeugdsoos „De Kuil" heeft na jaar draaien „draai" gevonden dora van de ven WATERSCHAP WIL NIET WIJKEN Publiek hecht wel waarde aan binnenstad LUCHTMACHTKAPEL NAAR LUSTRUMFEEST SUCCESVOL HULSTER GEMENGD KOOR FABRIEK IN ACHT DAGEN Inspectie eens met bouw sportzaal SAS VAN GENT KRIJGT NIEUWE BEGRAAFPLAATS Plan voor midget- golfbaan in Hengstdijk Democratisch geleid en z/ónder subsidie stad streek 2 BONTMANTELS BONTSTOLA'S BONTHOEDEN CRAVATTEN-SHAWLS MODERNISEREN REPAREREN BONTBEWARING Bijeenkomst in Graauw van katholieke Actie Bamis-rit '72 op gebied van Hontenisse BEJAARDEN- SCHIETING KOEWACHT Steltkluut wandelt in Clingse bos „Chateau Neuf du Pape" nu nog 9,25 Wijnhandel Van der Heijden N.V. Aanleg van zuiverings installatie gaat door VLISSINGS RAPPORT: WN-AVOND IN SINT JANSTEEN Sluiskil Vrijdag 20 oktober 1972 (ADVERTENTIE) als het beste maar goed genoeg is. RUIM 50 JAAR BONTERVARING IN ZUID NEDERLANDS BEST GESORTEERDE BONTSPECIAALZAAK TILBURG: Heuvelstraat 44 TEL. 013-431620 DEN BOSCH: Schapenmarkt 17 TEL. 04100-39125 BREDA: Eindstraat 14 TEL. 01600-31086 (Van een onzer verslaggevers) HEIKANT „Subsidie? Nee, dat krijgen we niet. Zoals het nu gaat kunnen we ook gemakkelijk zonder en we proberen dat zolang mogelyk vol te houden. Als dat niet gaat, omdat de belangstelling terug loopt, kunnen wc de soos ook net zo goed sluiten." (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE De bouwkundige hoofdinspectie van het lager onderwijs heeft het bouwplan voor de nieuwe sportzaal van Kloosterzande goedgekeurd. Het wachten is nu alleen nog op de toestemming van Gedeputeerde Staten om met de bouw te mogen beginnen. Deze wordt eind van deze maand verwacht. (Van onze correspondent) GRAAUW Vanavond (vrijdag) houdt de Katholieke Aktie, de jaarlijkse bijeen komst. De vergadering begint met een eucharistieviering om 19.00 uur. Daarna volgt een bijeen komst in het gemeenschaps huis. Tijdens de pauze zal er koffie worden geserveerd en een verloting worden gehou den. Door de heer W. Colsen uit Hulst worden er dia's ver toond over de streek. (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE Zon dag 22 oktober organiseert de Zeeuwsch-Vlaamse Automobiel Club (ZEVAC) voor het derde achtereenvolgende jaar de Ba- misrit. Dit jaar onder de naam Bamisrit 1972. De rit is uitgezet door de heren C.A. Risseeuw en K. van Hoeve, beiden te Zaam- slag, en wordt geconti-oleerd door de heer M. de Jonge te Terneuzen. De lengte wan deze geheel op het grondgebied van de gemeente Hontenisse te rij den rit is 52 kilometer en de gemiddelde snelheid waal-mee gereden dient te worden is gesteld op 24 km per uur. Men kan deelnemen in de A- en-of de B-klasse. De start vindt plaats te 14.01 uuren de in schrijving staat open vanaf 13 uur in De Krokodilbar te Kloosterzande waar omstreeks 19 uur de prijzen zullen wor den uitgereikt. Deze oriënta- tierit, de laatste die de Zevac voor dit jaar op het progrsam- ma heeft staan, wordt verre den onder het KNMV-regle- ment met de laatste wijzigin gen, daarvan die vanaf 10 ok tober ji. van kracht zijn. Aan het woord is een van de organisators van de Hei- kantse jeugdsoos „De Kuil („neen geen namen noemen: we willen niemand op de voorgrond halen"). De soos bestaat nu ongeveer 1 jaar en heeft in al die maanden tal van jongeren aangenaam be ziggehouden. In de administra tie staan 250 contributie beta lende leden geregistreerd, maar het werkelijke bezoekers aantal ligt waarschijnlijk be duidend hoger. Elk weekend kunnen belangstellenden voor wat gezelligheid terecht in „De Kuil", die gevestigd is in een oud gebouw van de kerk aan de Julianastraat. De orga nisators zijn best tevreden over het verloop. Komend weekend timmeren ze met een aantal activiteiten extra aan de weg. Dat alles in het kader van de kermis. Zaterdagavond zullen de deuren van het ge bouw open gaan en ook zon dagmiddag kan de plaatselijke jeugd er terecht. Verder wordt er zondagavond „gedraaid" en maandagavond. Bij wijze van uitzondering kan deze keer ook een pilsje getapt worden, want men heeft een tijdelijke tapvergun ning gekregen, een weelde, die „De Kuil" zich normaal niet kan veroorloven, omdat er niemand boven de 21 is en men niet over de nodige pa pieren beschikt. Een probleem -is dat niet, want gezellig wordt het meestal toch wel. Er bestaan plannen om de activiteiten voor de komende maanden uit te breiden. Onder de jonge bezoekers (rond de 15 jaar) is enkele weken gele den een enquête gehouden om er achter te komen, waarvoor er belangstelling - bestond. Daarbij is duidelijk geworden, dat er wel interesse is voor voorlichting®- en discussiebij eenkomsten. Het enige pro bleem is, dat er geld voor nodig is om ze op poten te zetten. Een van de „bestuurders": „We doen een hoop om wat geld bij elkaar te krijgen. Meestal lukt dat wei aardig". Over hun huisvesting zijn ze best tevreden, hoewel ze wat meer „vastigheid" best op prijs zouden stellen. „Nu kun nen ze er ons elk moment uitzetten. Als het bisdom be sluit om dat gebouw aan de gemeente te verkopen, dan staan ze twee dagen later klaar met een bulldozer om het te slopen. Het is eigenlijk ook nergens anders voor ge schikt". Met de komende kermis viert men tevens het 1-jarig bestaan, want vorig jaar rond deze tijd is men voor het eerst gaan „draaien". Voor die tijd was er op dit gebied in Hei kant nog maar erg weinig te beleven. Over de democratise ring binnen de soos wordt tot slot nog het volgende gezegd: „We hebben wel een soort be stuur gehad. Nu zijn het een paar mensen waar het werk op neer komt. De verhoudin gen zijn goed. Als er iets moet gebeuren, vergaderen we eerst altijd met de vaste kern. Dan komt er toch steevast wel zo'n 20 man opdraven". (Vervolg van pagina 1) Volgens de heer Menu bete kent het nieuwe prefab-systeem een besparing van 30 procent op materiaalkosten en een nog veel grotere bezuiniging op aantal manuren. Uit tal van landen zijn deskundigen zich ter plaatse wezen oriënteren en de reacties naar aanleiding daarvan zijn bijzonder positief. Met zijn moderne kiemkasten heeft de heer Menu inmiddels de voorpagina gehaald van tal van vaktijdschriften. Verwacht wordt, dat het prefab-systeem wtel algehele opgang zal maken in de mouterij-wereld, waar voor het uitermate geschikt is. Er zijn evenwel ook nog tal van andere toepassingsmogelijkhe den. Met name de heer Menu is erg ingenomen met het bereikte resultaat. Zijn bedrijf behoort op dit gebied inmiddels tot het grootste van Nederland. „Alles is in onderlinge sa menspraak ontwikkeld", ver telt hij. Je weet hoe dat gaat: als je het in de praktijk gaat uitvoeren komen er alle moge lijke tekortkomingen naar vo ren. Die zijn inmiddels opge lost. Het resultaat mag er zijn. In 8 werkdagen een complete fabriekshal bouwen is een staaltje, dat nog niet overal wordt vertoond. Aan het ge bouw worden hoge eisen ge steld. Het moet bestand zijn tegen temperatuurschommelin gen van 10 graden onder nul tot 120 daarboven. (Van onze correspondent) KOEWACHT Aan de be jaardenschieting bij Jozef de Guchteneire hebben 41 schut ters meegedaan. De hoogvogel ging naar L. Jonkheym uit Kloosterzande. De eerste zij vogel was voor H. Jesorius uit Koewacht en de tweede zijvO" gel voor J. der Weduwe uit Kloosterzande. De meeste kleine vogels gingen naar E. van Damme uit Koewacht (4) en J. de Block uit Heikant en A. de Bakker uit Kapellebrug, ieder 3. De volgende bejaardenschieting bij J. de Guchteneire is op dinsdag 7 november. Zondag 22 oktober is er bij De Guch teneire een schieting, die om 15.00 uur begint. Zaterdag 21 oktober palin.gschieting bij Gerard van Rumste, eveneens om 15.00 uur. (Van een onzer verslaggevers) CLINGE Vogelwacht De Steltkluut houdt zondagmor gen een excursie-wandeling in de Clingse bossen. Om 9 uur zijn alle leden en verdere belangstellenden wel kom op het verzamelpunt, 200 meter voor de Molenstraat in Clinge. De excursie krijgt be geleiding van onder meer bos wachter Nagelkerke. De ex cursie zal omstreeks het mid daguur eindigen. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Het algemeen en dagelijks bestuur van het wa terschap Axeler Ambacht, voe len er niets voor om het dage lijks bestuur in te krimpen als Gedeputeerde Staten mochten besluiten om de taak voor de waterzuivering in Zeeland aan de waterschappen op te dragen. De algemene vergadering van Axeler Ambacht is er voor ge porteerd om het dagelijks be stuur op 12 personen te hand haven en het totale aantal in gelanden op 47. Bovendien ziet men af van het plan om het aantal distric ten van vijf, terug te brengen op twee. Een en ander komt niet overeen met de wens van Gedeputeerde Staten. Dit col lege heeft de waterschappen in overweging gegeven om de besturen zoveel mogelijk in te krimpen, maar daarin toch zo veel mogelijk groepen te ver tegenwoordigen. Als de water schappen straks een taak krij gen op het gebied van de zui vering, zullen in het bestuur ook „huishoudelijke" en „in- (ADVERTENTIE) dustriële vervuilers" vertegen woordigd moeten zijn, naast de „ongebouwde" en „gebouwde" eigendommen, die daarin nu zitting hebben. Met het oog op deze uitbreiding, achtte het da gelijkse bestuur van het Axe ler Ambacht het gewenst om op zo breed mogelijke basis, dat wil dus zeggen met 12 per sonen, door te kunnen werken. Om er dit standpunt door te krijgen was overigens een stemming nodig, waarbij de le den van het dagelijks bestuur zelf de doorslag gaven. In to taal waren 12 hoofdingelanden tegen handhaving van een groot bestuur, terwijl 28 men sen hebben voorgestemd, onder wie de meeste leden van het dagelijks bestuur. De stemming had gistermiddag plaats, tij dens de jaarvergadering in „De Halle" in Axel. Daarbij werd duidelijk, dat de meningen op dit punt van de toekomstige bestuurlijke organisatie nogal verdeeld waren. Verschillende hoofdingelanden pleitten er voor om het aantal dagelijkse bestuursleden wel drastisch te beperken. Daarbij werd de ver wachting uitgesproken, dat dit niet alleen kostenbesparend We waren zelf ter plaatse in Frankrijk en de werd als de beste gekozen door de Franse wijncommissie. Elders reeds 12,80 - '69 en 14,30 - 70. GENTSESTRAAT 2 HULST zou werken, maar bovendien ten goede kan komen aan een vlotte besluitvorming. Dijkgraaf P.P van Hoeve bleek daar weinig voor te voe len. Hij vindt, dat alle belan gengroepen straks in het dage lijks bestuur vertegenwoordigd moeten kunnen zijn als dat ac tueel wordt en dan is het niet mogelijk te volstaan met 4 mensen. Als het aan het Axe ler Ambacht ligt zal de samen stelling van het bestuur er in de toekomst als volgt uitzien: 6 gezworenen voor de onge bouwde eigendommen, 3 voor de gebouwde, 2 huishoudelijke vervuilers en 1 industriële. Het aantal hoofdingelanden moet op 47 gehandhaafd worden, zo meent het waterschap, waarbij de volgende verdeling gemaakt kan worden: 23, 13, 7 en 4 voor ongebouwd, gebouwd, huishou delijke en industriële vervui lers. Aanvankelijk was voorge steld het aantal districten van vijf tot twee terug te brengen, maar de meeste leden van het algemeen bestuur bleken voor stander van de handhaving van de oude situatie. Bezorgde geluiden waren er gisteren in Axel te horen over de hoge kosten, die de strijd voor een beter milieu met zich mee zal brengen.. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT In zijn vergadering van 26 oktober zal de raad van Sas van Gent een voorstel van b. en w. be handelen tot het aanleggen van een begraafplaats ten noorden van de Schapersweg. Het plan staat boven aan de lijst van aanvullende werken in het kader van de werke- loosheidsbestrijding. In de eerste aanlegfase wordt ruimte geschapen voor 1420 graven, hetgeen voldoen de wordt geacht voor ongeveer twintig jaar. Er is daarna vol doende ruimte beschikbaar voor nog eens 1600 graven. Op de nieuwe begraafplaats komt ook een ruimte waar asurnen geplaatst kunnen worden, ter wijl een strooi veld voor de verspreiding van as van over ledenen niet zal ontbreken. Voorts voorziet het plan van de Heidemaatschappij in de bouw van een aula en de aan leg van een parkeerterrein. (Van onze correspondent) SLUIS De gemeenteraad van Sluis heeft gisteravond be sloten een krediet van 52.896 gulden beschikbaar te stellen voor de bouw van een riool waterzuiveringsinstallatie te Sas van Gent. Deze installatie vormt een onderdeel van de riolering van de West- Zeeuwschvlaamse kust, waar van de aanleg op 26 oktober zal worden aanbesteed. Via een in de raadzaal opge stelde maquette konden de raadsleden kennisnemen van deze omvangrijke installatie. Burgemeester Van den Beid sprak er zijn vreugde over uit dat het rijk in het kader van de werkloosheidsbestrijding in West-Zeeuwsch-Vlaanderen een subsidie van tachtig procent in de kosten beschikbaar heeft ge steld, zodat deze dringend nood zakelijke installatie kan wor den aangelegd. Tevens besloot de gemeente raad het gehele gemeentelijke bezit aan woningwetwoningen in beheer en exploitatie over te dragen aan de regionale Zeeuwschvlaamse woningbouw vereniging te Axel. Burgemeester Van den Beid werd aangewezen als vertegen woordiger van de gemeente Sluis in de op te richten stich ting Streek Landbouw Muse um. In deze stichting zullen, naast vertegenwoordigers van drie West-Zeeuwschvlaamse ge meenten ook vertegenwoordi gers worden opgenomen van het waterschap Het Vrije van Sluis, Heemkundige Kring en drie landbouworganisaties. Ten behoeve van de bouw van een café-restaurant in de Smee- straat werd op verzoek van de heer J. Plasschaert het weder- opbouwplan gewijzigd. Hierme de zal tevens een van de laat ste boerderijen in de bebouw de kom van Sluis verdwijnen. Van onze correspondente) VLISSINGEN Het gemeentebestuur van Vlissingen heeft door het economisch-technoiogisch instituut en de stichting Zee land een belevingsonderzoek laten instellen onder de bewoners van Vlissingen over de Vlissingse binnenstad. Het rapport is nog niet naar buiten gepresenteerd maar drs. Th. Westerhout, burgemeester van Vlissingen wilde donderdagavond tijdens een bijeenkomst van Vlissingse middenstanders al wel kwijt dat het winkelend publiek te kennen heeft gegeven dat het aan bepaalde delen van de binnenstad grote waarde hecht. De Vlissingse Middenstands centrale blijft doorknokken om van de Vlissingse binnen stad een levendig attractief koopcentrum te maken. In gro ten getale waren ze donderdag naar hotel Maldegem gekomen om de plannen te vernemen van de architecten, stedebouw kundigen en hun burgemeester en wethouders. Het nieuwe binnenstadsplan dat gepresen teerd wordt onder de naam „Bestevaer" zal volgens de Vlissingse middenstand de bin nenstad laten opbloeien tot een centrum van formaat. Burge meester Westerhout: „De Vlis singse binnenstad heeft een dubbele functie. Namelijk voor de opvang van de eigen be woners maar ook als toeristen centrum. De lege plaatsen in de binnenstad kunnen worden ingenomen door woonhuizen of flats want optimale woon gelegenheid is een van de eer ste vereisten voor een leven dige binnenstad. Wethouder I. Filius stelde dat de Walstraat opnieuw attractief gemaakt moet worden voor het winke lend publiek. Het grootste deel van de middenstanders vindt dat de Walstraat moet worden afge sloten voor het autoverkeer. Anderen vinden dat eerst ge zorgd moet worden voor vol doende parkeergelegenheid in de directe nabijheid van het centrum. De enorme opkomst van de Vlissingse middenstan ders heeft bewezen dat de Vlis singse binnenstad nog vol doende perspectieven biedt tot het scheppen van een koop krachtig centrum. Ze voelen er niets voor dat af te staan aan een reuzenkoopcentrum aan de rand van de stad. Vlissin gen zou Vlissingen niet meer zijn als het centrum verder zou verpauperen, vinden de winkeliers. Ze hebben met zijn allen de schouders onder de nieuwe plannen gezet (Van een onzer verslaggevers) HULST Ais vervolg op de onlang* gehouden leden werfactie organiseert de afde ling Sint Jansteen van Veilig Verkeer Nederland vanavond (vrijdag) In de aula van de lagere technische school in Hulst een voorlichtingsa vond. Schaakwedstrijd In café Atlanta werd een schaakwed strijd gehouden tussen Sluiskil en Breskens. De thuisclub won met 54. ,l Archiejopname het Hulster Gemengd Koor bij een radioopname in september '70. (Van een onzer verslaggevers) HULST De kapel van de Nederlandse Luchtmacht, on der leiding van H. van Die penbeek, en het Hulster Ge mengd Koor onder leiding van Jo Ivens, geven op 27 oktober in Hulst gezamenlijk een jubi ieumconcert bij gelegenheid van het vijftienjarig bestaan van het Hulster koor. Het ac cent zal daarbij liggen op po- pulair-klassieke werken, zoals het koor die de laatste maan den ook op verschillende grammofoonplaten heeft ge zet. Voornamelijk met het oog op dat popul air-klassieke ka rakter van dit grootse evene ment, wordt er gerekend op een zeer brede belangstelling. Het concert wordt gegeven in de sporthal Den Dullaert, waar alles bij elkaar zo'n duizend plaatsen beschikbaar zijn. Een groot deel daarvan is inmid dels bij voorverkoop uitgege ven. Het programma vermeldt werken als het Nonnenkoor van Strauss, het Largo van Handel en het Slavenkoor van Verdl Daarnaast nog drie spi rituals, zoals „Nobody knows", „Deep River" en „Steal Away". Werken, waarvan de klanken iedereen bekend in de oren zullen klinken. Verder loont alleen al een solo-optre den van de Luchtmachtkapel een bezoek aan de sporthal. Aan het concert wordt mede werking verleend door de so praan Ank Reinders, (in Hulst evenmin een onbekende), en Robert Holl. Ank Reinders is te horen in het Ave Miaria van Gounod, het Nonnenkoor en Jeruzalem. Robert Holl neemt de spirituals voor zijn reke ning. De verwachtingen van diri gent Jo Ivens voor dit jubi leumconcert zijn erg hoog ge spannen. Hij baseert die opti mistische vooruitzichten op de reacties die er links en rechts loskomen. „Het concert is voor een groot publiek erg aantrek kelijk. Wait dacht je bijvoor beeld van de liefhebbers van harmoniemuziek?", aldus zijn commentaar. Behalve een solo optreden neemt de Lucht- machtkapel ook de begeleiding van het koor voor zijn reke ning. De goede contacten dateren uit de tijd dat het Huister Gemengd Koor een optreden van de Luchtmachtkapel in het kader van het twintigjarig bestaan heeft opgeluisterd. De vijftien jaar dat het Hul ster gezelschap nu bestaat is een reden tot tevredenheid. Het koor bekleedt een van de hoogste plaatsen in de rij van gerenommeerde Nederlandse gezelschappen en tot grote vreugde van Jo Ivens geldt die waardering ook plaatselijk. Hij is erg ingenomen met de belangstelling die de eigen ge- meenteniaren aan de dag leg gen. „Het is keihard werken", al dus Jo Ivens, die steeds tegen een overladen programma aan zit te kijken. „We hebben tal van aanbiedingen, maar je moet niet vergeten dat we amateurs zijn, zodat we erg moeten selecterenm Dat we lan delijk hoog genoteerd staan blijkt uit de uitnodigingen die we steeds weer krijgen van tal van officiële instanties". Het succes vraagt van de koorleden een enorme inzet: „Er wordt heel wat van ze1 gevraagd. Ik eis ook dat ze alle repetities bijwonen. Doen ze dat niet, dan is dat goed te merken. Ze liggen dan raa een paar repetities mijlen achter. Als je een koor van 84 leden hebt, zijn er natuurlijk altijd wel eens enkele ziek of afwe zig". Niettemin geven de jong ste resultaten alle rederi tot tevredenheid. Inmiddels is er weer een elpee met populadr-klassieke werken verschenen. Volgende week komt er een plaat met kerstliedjes uit. Samen met het komende concert voldoen de reden om de verrichtingen van het koor de komende tijd goed in de gaten te houden. Wat het concert betreft: diat begint op 27 okober om 20 uur en de entreeprijs is vijf gulden. De voorverkoopadres sen zijn te vinden op de rijke lijk verspreide affiches. I (Van een onzer verslaggevers) HENGSTDIJK Aan de raad van Hontenisse zal in de vergadering van 8 november door b. en ween voorstel worden gedaan om te komen tot de aanleg van een midget- golfbaan op het recreatieoord „De Vogel" in Hengstdijk. Hiermee zal een bedrag van 25.000 gulden zijn gemoeid. B. en w. hopen deze investering „rond" te krijgen door aan golfliefhebber 1,75 gulden per game te vragen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2