Bish voor twee duels geschorst BROSENS: „GEEN TIJD OM VEEL TE TRAINEN" Borussia- Mönchen- Gladbach mist zijn „koning" Heel Ajax in FIFA-selectie oranje-team Geef hem de Parker Totaliteit. lis GüNTER NETZER: COME-BACK TEGEN BAYERN MüNCHEN Mulder: „Ik barstte vaak van de pijn" /j s b t PARKER voor de slanke van137voor V. Nieuw meesterwerk van HeinrichBöll sport r— Uitslag en Ijx n- H m Groepsfoto met dame Een uitgave van Elsevier Vrijdag 20 oktober 1972 l 17 - (Van onze sportredactie) DEN HAAG De tucht- commissie betaald voetbal heeft Stanley Bish voor twee bindende wedstrijden ge schorst en hem een boete op gelegd van 100 gulden. Bo vendien werd de Bredanaar bestraft met een wedstrijd voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Bish kreeg deze forse straf we gens het feit dat de NAC- speler afgelopen zondag had geprobeerd FC Den Bosch doelman Hans v. d. Pluym te trappen, terwijl de bal buiten het speelveld was. De tuchtcommissie legde verder de volgende straffen op: SCHOENMAKER (Feyen- oord); twee wedstrijden in verband met het van achteren aanvallen van een tegenstan der en het vervolgens met een trappende beweging ten val brengen tijdens de wedstrijd FC Den Bosch B - Feyenoord B op 14 oktober. BAKKERS (SVV): een wedstrijd en 150 gulden boete wegens het op onbesuisde wij ze ten val brengen van een tegenstander tijdens PEC- Zwolle - SW op 15 'oktober. De betrokkene is in de gele genheid gesteld verweer te voeren tegen de overweging van de tuchtcommissie om een lopende voorwaardeljke straf van een wedstrijd om te zet ten in een onvoorwaardelij ke. BEEKMANS (Helmond Sport): een wedstrijd en 100 gulden boete, alsmede verlen ging van de proeftijd van een lopende voorwaardelijke straf tot 1 januari 1973 wegens het blokkeren van een tegenstan der zonder de bal te kunnen spelen tijdens Fortuna SC - Helmond Sport op 15 okto ber. HEESWIJK/DINTHER Martinus Brösens, de Bredase driebander die vooral onder de naam Tiest bekendheid geniet maakt er geen geheim van. „Als je slecht staat te spelen dan voel je je gewoon voor aap staan. Dan hoor je het publiek mompelen. Die had ik nog wel kunnen maken en zie je de meeste mensen het hoofd schudden". Op die momenten gaat er uiteraard van alles door een biljarter heen. Dan zou hij die ballen, die elkaar moeten raken wel willen toespreken. Tiest Brosens kent die gevoelens als geen ander. Vooral vroeger heeft hij zich opgewonden wan neer de kogels van de van te voren uitgestippelde route afweken. Die tijd is echter definitief voorbij. De Bredanaar: „Als het slecht gaat wil je de bal len of het biljart de schuld geven. Dat is onjuist. Het ligt gewoon aan jezelf. Alles staat of valt met een goede voorbe reiding. Welniu die is voor mij dit keer uitermate zwak geweest en dus mag ik niet te veel verwachten." Het is niet verwonderlijk dat Brosens minder goed ge prepareerd aan de start ver schijnt. Voor hem speelt niet alleen het feit dat het seizoen zo vroeg is begonnen een rol, maar ook zijn werkzaamhe den. „Ik heb een goed lopende zaak met zes biljartverenigin gen. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat sta ik in het bedrijf. Daarnaast heb ik nog drie dochters die de nodige aandacht vragen. Dat impli ceert een buitengewoon druk leven. Ik train dus te weinig en dat wreekt zich. Als je echt goed driebanden wilt spe len dan moet je elke dag minstens drie vier uur aan de tafel staan. Dan moet je serieus leven. Niet te laait naar bed gaan en in de bossen ren nen om een uitstekende condi tie op te bouwen. Dat is er voor mij echter allemaal niet bij". Het betekent evenwel niet dait Tiest Brosens zonder meer genoegen neemt met een on dergeschikte rol. Hij beseft over voldoende kwaliteiten te beschikken om voor een sensa tie te kunnen zorgen. De zes Bredase en een Brabantse ti tel die hij heeft veroverd hebben hem doen beseffen het spel behoorlijk te beheersen. Bovendien heeft hij een gro te routine. Hij neemt bijvoor beeld al voor de negende keer aan de Nederlandse kampioen schappen deel en het verveelt hem nog altijd niet. „Drieban den is fascinerend. In tegen stelling tot de meeste andere biljartsoorten hoef je ook niet zo lang toe te kijken. Zelfs ai wordt er op overhouden ge speeld". De kleine man uit Zuidwest-Nederland die het toernooi in Heeswijk-Dinther uitstekend begon door Van Aart te verslaan, weet waaro ver hij spreekt. „Ais het goed zou zijn zou ik de verschillen de stootbeelden steeds weer moeten oefenen. Ceulenaars doet dat ook. Evenals Van Brachi, Die heeft zibh geweldig kunnen voorbereiden. Hij is vertegenwoordiger en heeft van zijn baas vrij gekregen. Dat is de leverancier van de biljarttafels. Van Bracht speelt dus eigenlijk op eigen laken! Ik weet dat hij elke dag drie uur traint. Op die manier kun je er komen. Kun je op een gegeven momenit een man als Ceulemons gaian bedreigen. In ieder geval ga je dan subiet boven de één spelen". Tiest Brosens die miet zijn 44 jaren de hüjantepart door en door kent en die een van de weinigen is geweest die de be faamde Ceulemans eens heeft verslagen heeft die mogelijk heden niet. Hij zal louter en alleen op zijn talent moeten proberen zich te handhaven. Hij zal de ergernis blijven pi-oeven als de speelbal een millimeter aan het doel voor bijloopt. Hij heeft er echter mee leren leven. Belangrijker i sechter dat zijn gevoel voor humor er met ondier heeft ge leden. Grijnzend vertelt hij dat de meeste spelers geen tijd hebben gehad om te kun nen trainen. Gemakshalve gaat hij er echter aan voorbij het zelfde betoog te hebben. „Mijn voorbereiding? Die is slecht ge weest. Alleen zaterdag en zon dag heb ik wat kunnen sto ten". Wie weet evenaart Tiest Brosens dit jaar zijn beste prestatie en wordt hij opnieuw derde! PETER VAN PUTTEN EERSTE RONDE Brosens 60 39 7 0,674 Van Aart 49 89 4 0,550 De Jong 43 49 5 0,877 De Wilde 60 49 6 .1,225 De Ruiter 34 .48 5 '0,708 Van Bracht 60 48 5 1,250 De Kleine 49 56 5 0,875 Doggen 60 56 6 1,071 TWEEDE RONDE Van Aart 60 83 5 0.722 De Wilde 54 83 6 0.650 De Jong 60 73 4 0.821 Brosens 59 73 11 0.808 IJSHOCKEY TYSC Trap pers heeft voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker geloot tegen de Westduitse kampioen Düsseldorfer EG. De TYSC Trappers won in de eerste ronde van Cortina d'Ampezzo (Italië). De tweede ronde moet voor 15 november zijn gespeeld. (ADVERTENTIE) -■'< - A Een kompleet schrijfarsenaal. Vulpen en ballpoint. Elk uitgerust met precisie-apparatuur In kunststof, roestvrij edelstaal, sterling zilver, doublé of goud. Parker prestige-sets van 32.50 tot 300. DEN HAAG (ANP). De KNVB heeft aan de FIFA een selectiegroep van 22 spelers opgegeven voor de wedstrijd tegen Noorwegen op 1 novem ber in het Feyenoord-stadion te Rotterdam. Bondscoach Fadrhonc koos het gehele Ajax-elftal, uiteraard met uit zondering van de Westduitser Horst Blankenburg en Jan Mulder, die aan zijn knie wordt geopereerd Mulder be hoorde aanvankelijk wel bij de selectie. Ook Sjaak Swart is er bij. Verder komen op de lijst de namen voor .van vijf Feye- noordiers, drie spelers van FC Twente en een van PSV, FC Den Haag, Sparta en MVV. In een liaiter stadium zal de bondscoach zijn definitieve se lectie van zestien man bekend maken. De 22 spelers zijn: Heinz Stuy, Wim Suurbier, Barry Hulshoff, Ruud Krol, Arie Haan, Johan Neeskens, Genrie Muhren, Sjaak Swart, Johan Cruyff, Piet Keizer fallen Ajax). Henk Wery Dick Schneider, Theo de Jong, Wim Jansen, Wim van Hanegem (allen Feyenoord). Theo Pahl- platz, Piet Schrijvers, Jan Jeuring (allien FC Twente). Jan van Beveren (PSV). Aad Mansveld (PC Den Haag). Hans Venneker (Sparta) en Willy Brokamp (MVV). 9 Borussia Mönchen-Gladbuch Icon „spiehnaeher" Netzer niet missen. VOETBAL De wedstrijd Feyenoord - OFK Beograd (Zuidslavië) tweede ronde toernooi om de UEFA-cup zal op 25 oktober worden ge leid door de heer Gow uit Wales. Zijn landgenoten Willi ams en Gunford assisteren hem. TENNIS De Britse termis- ploeg die op 30 en 31 oktober in Londen uitkomt tegen Ne derland in het toernooi om de Koning Gustaaf-beker bestaat uit: David Lloyd, John de Mendoza, John Paish en Step hen Warboys. MöNCHEN-GLADBACH Günter Netzer loopt weer vrolijk fluitend door de straten van Mönchen-Glad- bach. Deze week heeft hij maar weinig gebruik ge maakt van zijn super-snel le sportwagen; was hij slechts sporadisch te vinden in zijn eigen, schitterende discotheek „Lovers Lane" in Mönchen-Gladbach. De „Koning van Bökelberg", de nu 81 kilo wegende, 1,78 meter lang zijnde en maat 48 van schoen dragende Netzer, is van de vroege morgen tot zelfs in de avond bij zijn club- makkei's en de Westduitse voetbaüprofessor Hennes Weis weiler te vinden. Want de eens zo befaamde spietaiacher van de Botrussen wil zaterdag op een grootse wijze zijn volledi ge rentree in de Bundesliga maken. En dat gaat nog wel in het Olympisch Stadion van München gebeuren tegen kop loper Bayern Miinchem PANIEK „Van deze wedstrijd stel ik me alles voor- Het is mijn eerste grote wedstrijd van dit sei zoen. Het laatste kwartier dat ik afgelopen zaterdag tegen Kickers Offenbach heb ge speeld, moet je gewoon niet meetellen". Maar het was wel een uiterst belangrijke fase voor Borussia Mönchen-Glad bach. Trainer Hennes Weiswei- Ier over het inzetten van Net zer: „Günter heeft er om te beginnen zelf om gevraagd. En dat was wel logisch ook, want opnieuw raakte mijn ploeg in paniek toen een 20 voor sprong volkomen verloren ging. Netzer zag nu vanaf de zijlijn dat het de ploeg gewoon aan rust ontbreekt. En daarom wilde Netzer in het veld. En het hielp. We wonnen uitein- delijl toch nog met 3—2". RITME Maar er was ook nog een an dere aanleiding voor het optre den van Netzer die ruim vier weken buitenspel had moeten staan, omdat opnieuw een spierblessure hem parten had gespeeld. Netzer geeft deze verklaring: „Toen het duide lijk was dat Eintracht Frank furt het tot dat moment nog ongeslagen Bayern München zou verslaan, kon ik gewoon niet meer op die reserve-bank blijven zitten. Zaterdag staat het grote treffen van ons tegen Bayern op het programma en die wedstrijd wilde ik ge woon niet ingaan, zonder het wedstrijdritme va de Bundes liga weer te hebben „ge proefd". Netzer keerde dus terug in de formatie van de „Veulens". Het was voetbaltechnisch be zien nog wel geen groot succes maar 't leidde er uiteindelijk wel toe dat Netzer en trainer Hermes Weisweiler nu bijna in koor zeggen: „Alles is o.k. Last van de blessure is er niet meer"- En de medische staf oordeelt: „Netzer kan voluit spelen. Als hij zijn noxmale vorm niet bereikt komt het al leen dooi- gebrek aan condi tie". HARDE TRAINING En daarom heeft Netzer de af gelopen dagen op een voor fijn doen welhaast ongelooflijke wijze getraind. In het stadion aan de Bökelberg sleepte Net zer in zijn enthousiasme nok zijn overige ploeggenoten mee. Ook Shmuel Rosenthal, de Is raëlische voetballer die door de komst van Netzer zo goed als zeker zijn plaats in de ploeg van Borussia Mönchen- Gladbach gaat verliezen. „Te gen Kickers Offenbach ben ik al voor Netzer uit het elftal gehaald. Dat is natuurlijk niet iets waar je veel plezier aan beleeft. Maar voetbal mag je nu eenmaal maar met elf man spelen en dan sneuvelt er al tijd wel iemand. Alleen is het jammer, dat ik het slachtoffer was en het waarschijnlijk zal blijven", meent Shmuel Rosen thal. GELUKKIG Uit de woorden van Rosenthal valt onmiddellijk op te maken dat Günter Netzer beslist niet als spielmaeher van de Borus- sen gaat optreden: Netzer wordt (evenals eind vorig sei zoen enkele malen gebeurde) de „vrije man" in de ploeg. Trainer Hennes Weisweiler is wel gelukkig met deze nieuwe functie van Netzer: „Het is al tijd de grote wéns van Günter geweest om vanuit die positie te voetballen. Hij wil spelen zoals b.v. Franz Beckenbauer bij Bayern München. En Net zer heeft daar de capaciteiten voor. Daarnaast kan hij onze defensie op de meest belang rijke momenten in een wed strijd leiden- Aan zo'n man hebben we gewoon beJioeftei), 16 GOALS De woorden van Weisweiler worden onderstreept door de formulering van Günter Net- zei" „Het is heel lang geleden ik heb liet nog nooit meege maakt dat Borussia Mön chen-Gladbach in 7 wedstrij den liefst 16 doelpunten heeft moeten incasseren. Onze aan val heeft eveneens 16 goals ge produceerd; slechts vier minder dan koploper Bayern München. Desondanks staan we drie punten op Bayern achter. Het is dus gewoon zaak om het gat achter te dichten. En als dat eenmaal heeft plaatsgevonden moet de aansluiting met de top worden herkregen". Netzer is het dan ook hele maal niet eens met Ivica Hor- vath, de trainer van Schalke '04, die na de 50 nederlaag van zijn ploeg tegen Bayern München verkondigde: „Wie kan Bayern van een nieuw landskampioenschap afhouden, Als de ploeg in normale vormt blijft, worden ze winterkam pioen met 15 punten voor sprong en landskampioen met een marge van 30 punten". WEER OPEN Günter Netzer lacht als hij de ze uitspraak nog eens hoort. „Laten we voorop stellen dat Horvath gewoon de verhoudin gen een beetje uit het oog heeft verloren. Winnen wij b.v. zaterdag vain Bayern en waarom zou dat niet mogelijk zijn? dan is de competitie weer helemaal open. Reken er op dat Bayern op dit mo ment net zo bang voor ons is, als wij voor hen". De 28-jarige Netzer, kort geleden uitgeroepen tot West duits voetballer van het jaar, heeft verder geen tijd meer voor een gesprek. „Ik moet de sauna in. Ik ben ruim 2 kilo boven mijn gewicht. En die ki lo's moeten er voor zaterdag middag half vier af zijn. Dan is de „oude" Netzer weer helemaal terug van wegge weest". JACK ARNTZ VOETBAL Het veteranen elftal van de voetbalvereni ging STEEN, heeft in Kapelle- brug een krappe maar ver diende 34 overwinning be haald op het veteranen-team van Kapedlebrug. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Parker Service N.V., Seura Damrak, Amsterdam, tel. 020-222121 (Van onze sportredactie) BUSSUM „Ik ben blij dat de kogel door de kerk is en ik ga bij wijze van spreken graag de pijnbank op. Je kunt nu wel gaan liggen zeuren dat dat vier maanden geleden had moe ten gebeuren, maar daar begin ik niet aan. Ik kijk niet boos op maar vooruit naar de tijd waarin ik met een gave knie normaal kan gaan voetballen". Telefonisch aan het woord is Neerlands ddurste voetbal aankoop Jan Mulder die in zijn voorlopige Bussumse be huizing zit te wachten op een telefoontje van de chi rurg Rens die hem zal opere ren. Een zogenaamde menis cus operatie. Geen al te gro te ingreep maar als het een voetballer betreft die 1,3 mil joen gulden heeft getoost, toch wel iets om even bij te gaan ziitten. „Het gebeurt morgen of an ders maandag, zegt Jan Mul der" don blijf ik een week tot tien dagen in het Amster damse Onze Lieve Vrouwen gasthuis en onmiddellijk daarna begint het revalida- (ADVERTENTIE) Grote Markt 25 - Breda tiewerk. Eerst fietsen, geloof ik, dan lopen en na acht we ken voetballen. Weet je dat die keeper van Twente na vier of vijf weken al weer te gen de bal trapte Alles bij elkaar zou ik na twee maan den weer fit en klaar moeten eljn voor een wedstrijdje." „Ik heb het moeilijk gehad. Ik barstte vaak van de pijn en weet nu maar al te goed wat op de tarnden bijten is. Een scheurtje in de rand van de meniscus, zeggen ze. Maar dat zien we dan wel precies als de zaiak open ligt. Ik heb het volste vertrouwen in dokter Rens, een jonge vent die rust uitstraalt. Wat zal ik blij zijn als dat allemaal ach ter de rug is en ik weer re gelmatig kan spelen. Dat zat me nog meer dwars dan die knie, dat Ajax mij voor duur geld kocht en goed betaalde en ik niets terug kon doen. Ja, die ene wedstrijd met die drie doelpunten, jongens, wat heeft me dat goed gedaan. Ik vond het allemaal rot voor me zelf, maar ik vond het nog veel ratter voor Ajax. De schrijver van de be wogen romaa „Biljarten om half tien" is met een nieuw meesterwerk gekomen: Hoofdpersoon: de gevoelige, goedwillende en warmbloedige Leni Pfeiffer. Het decor: dertig jaar Duitsland, van 1539 tot 1970. 'De inhoud van deze liefdevolle, diepbezorgde roman is - bevrijdende menswording (Vrij Nederland).' 400 bladzijden in stempelband voor f 19,50 bij elke boekhandel. 4 1

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 17