Kissinger: Geen succes PanAm-afperser gepakt CRM-BEGROTING (WEER) NIET OP AGENDA 'Sinterklaaspolitiek KVP' Eresaluut voor premier Internationaal orgaan voor goed Maas-water Moordpogingen uit ziekelijke jalouzie 20 21 m 24 25 26 EEG-top eens over inflatie- bestrijding Nu ook beslag op „koperschip" :o?en Dom gedoe ROTTERDAM WIL OOK: OFFICIER EIST DRIE JAAR EN T.B.R. Conflict in Eindhoven ontoelaatbaar binnenland buitenland Londen: zo nodig oorlogsschepen naar IJsland vakbeurs elektrotechniek NIET HARDER Ziekenfondsen: n Biolon, uw was-verwenner, Biolon, uw veilig-wasser i uw ^was~kenner, is óók nog een prijs-verrasser' Biolon, uw kleur-ophaler, U wordt mateloos verwend Biolon,uwwitgoed-straler, U kunt de poesieversjes nop insturen fot4 november a a Vrifdag 20 oktober 17/2 13 - 17 (Van onze redactie buitenland) SAIGON Het bezoek van Nixons adviseur Kissinger aan Saigon heeft kennelijk ook op de tweede dag nog niet de gro te doorbraak naar een regeling van het vraagstuk-Vietnam op geleverd die velen hadden ver wacht. Het is duidelijk, dat Henry Kissinger niet het com promis bij zich had, waarmee hij de regering van president Ngoejen van Thieu tevreden kon stellen. Algemeen wordt aangenomen dat de voornaamste raadsman van de Amerikaanse president meer bereidheid tot een com promis van het Zuidvietnamese staatshoofd verlangt. Gisteren had Kissinger tweemaal een langdurige gedachtenwisseling met Thieu, waarbij ook de Amerikaanse ambassadeur Ells worth Bunker en de stafchef van het Amerikaanse leger, ge neraal Abrams, tegenwoordig waren. Na afloop gaf het Zuidviet namese ministerie van voorlich ting een verklaring uit, waarin stond dat „de republiek Viet nam geen coalitie of een op lossing die niet langs democra tische weg de instemming van het Zuidvietnamese volk heeft verkregen, zal accepteren". Dit betekent een duidelijke afwijzing van de eisen van Ha noi, dat ook verlangt dat presi dent Thieu moet verdwijnen als er een overgangsregering in Zuid-Vietnam komt. In diplomatieke kringen in Saigon vermoedt men dat Kis singer naar een compromis streeft, waarbij Thieu bij het Sluiten van een bestand welis waar als president zal aftreden maar leider blijft van zijn par tij en als zodanig bij nieuwe verkiezingen als staatshoofd kan worden herkozen. Officieel wordt over de be sprekingen van Kissinger niets meegedeeld. Ook over de duur van zijn verblijf in Saigon is niets bekend. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Binnen een tijdsbestek van 12 uren is in Amsterdam een jongeman ge arresteerd, die tevoren in een anoniem telefoongesprek ge poogd had Pan American World Airways met een bommelding een bedrag van een half mil joen gulden af te persen. Een geroutineerd rechercheur van de Amsterdamse politie, zag de jongeman, de 19-jarige J. T. de M. te Amsterdam, in de Vau Baerlestraat temidden van ve le voorbijgangers staan, dichtbij het pent waar de anonieme af perser zijn half miljoen wens te te zien afgeleverd. Hij her kende in hem een van de twee daders van een roofoverval, die vorig jaar in Amsterdam werd gepleegd op het uitzendbureau Randstad (buit: f 15.000) en nam hem voor alle zekerheid mee naar het bureau. Aanvankelijk ontkende M. iets met de anonieme bommel ding af te weten, maar 's avonds trof de recherche op zijn huurkamer in de prulle- mand op een verfrommeld kladpapiertje de letterlijke tekst aan van het gevoerde te lefoongesprek. Daarmee gecon fronteerd viel de jongeman door de mand. Hij zal vandaag voor de officier van justitie worden geleid. De jongeman had „een rijk leven" willen op bouwen. LONDEN (UPI) Enge land heeft donderdag een be roep gedaan op IJsland zich in het visserijgeschil te matigen. De Britse regering kondigde aan dat zij zo nodig oorlogs schepen opdracht zal geven de Britse treilers te hulp te ko men. Intussen zou zij schade vergoeding vragen voor de schade die IJslandse kanon neerboten aan Britse vissers boten en hun vistuig hebben toegebracht (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede-Kamerfractie van de KVP blijft zich hardnekkig verzetten tegen het nog vóór de Kamerverkiezingen behandelen van de begroting van CRM, Dit ondanks het feit, dat de KVP op plannen broedt om wijzigingen in die begroting aan te brengen ten gunste van het nogal magere welzijnsbeleid van het kabinet-Biesheu vel. „Goedkope en onverantwoordelijke politiek", zo kenschetste fractieleider drs. Den Uyl van de PvdA gisteren de houding van de KVP-fractie, nadat haar voorzitter, mr. Andriessen, had ge zegd er niets voor te voelen de CRM-begroting op de agenda te plaatsen. „U beweert die begroting te willen wijzigen, maar u maakt dat niet waar als u dan niet tevens bereid bent de begroting te behandelen", aldus Den Uyl tijdens een fel ordedebat, dat hij uitlokte nadat de KVP-de fensiewoordvoerder Van Eisen eergisteren de welzijnsplan- nen" van zijn fractie had aan- Naarmate de politieke partijen meer door de verkiezings koorts bevangen raken, worden hun gedragingen zonder linger. Dezer dagen blijkt de KVP het zwaar te pakken te heb ben. Na pas nog geweigerd te hebben de begroting van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk (C.R.M.) vóór de ver kiezingen te behandelen men deed nu liever geen uitspraak over het via deze begroting zwaar besnoeide welzijnsbeleid zorgde de Tweede-Kamerfractie bij de begrotingsbehandeling van Defensie opeens voor een grote verrassing. Generaal-majoor (b.d.) Van Eisen deelde toen namelijk mee, dat de KVP-fractie de bezuinigingen op C.R.M. wil corrigeren en wel door van andere begrotingen bepaalde bedragen te schrappen. Dat heette dan het bewijs voor de kiezers te zijn, dat de KVP wel degelijk veel belang hecht aan een goed wel zijnsbeleid. Hoeveel en waar bezuinigd zou worden werd niet meege deeld. Wel was het al heel gauw duidelijk, dat het bezuini gingsvoorstel ook betrekking had op begrotingen die pas na de verkiezingen behandeld zullen worden. Met andere woorden: hier werd .een mooi gebaar gemaakt maar zonder enige werkelijke inhoud. Dat nam de oppositie natuurlijk niet. Als het de KVP ernst is met het welzijnsbeleid en men het oordeel der kiezers daar over aandurft, moet de begroting van C.R.M. nu, nog vóór 29 november, worden behandeld, constateerde Den Uyl. Daarvoor voelde de KVP evenwel niets Wat ons in dit soort capriolen het meest ergert ook op het congres van de PvdA zijn van die vreemde politieke hoog standjes gemaakt is de onderschatting die er uit spreekt van de intelligentie van de< kiezer. Voor de partijbonzen zijn de kie zers blijkbaar nog steeds stom stemvee, dat zich zelfs door de meest doorzichtige stuntjes en volkomen onrealiseerbare belof ten nog om de tuin laat leiden. De heren vergissen zich deerlijk. Zolang zij niet meer respect kunnen opbrengen voor het onderscheidingsvermogen van de man in de straat, blijven ze zelf gevangen zitten in de Gordi aanse knoop van de politieke onduidelijkheid. Dat is erg ver velend voor de politieke partijen zelf. Maar nog erger is, dat dit dom gedoe bijdraagt tot de ondermijning van ons democra tisch bestel, dat toch al veel te lang in een malaise-situatie verkeert. gekondigd, zonder details aan te geven. Het zou hier gaan om wat Van Eisen „wijzigingen van be perkte omvang" noemde, die zouden moeten worden aange bracht binnen het door de rege ring gevraagde uitgavenniveau op de totale begroting. Ingewij de politici menen te weten dat deze beperkte wijzigingen een totaalbedrag van twintig mil joen gulden omvatten, welk be drag gevonden dient te worden door bezuinigingen van vooral „spénding departments" als Defensie, Verkeer en Water staat en Landbouw en Visserij. PvdA-fractieleider Den Uyl zei, dat hij zich over de uit spraken van Van Eisen „hoge lijk" had verbaasd, omdat de Kamer bij de algemene be schouwingen al had besloten de CRM-begroting niet meer vóór de verkiezingen te behandelen. „Uitgerekend de KVP-fractie", aldus Den Uyl, „heeft zich daartegen toen verzet. En nu komt die fractie mei de mede deling dat wellicht binnen twee weken voorstellen te verwach ten zijn tot herziening van de CRM-begroting". De Kamer zou daarom naar oordeel van Den Uyl terug moeten komen op zijn besluit en alsnog de CRM-begroting op de agenda moeten plaatsen "om de KVP in de gelegenheid te stellen haar voorstellen in te dienen en te .verdedigen". Den Uyl wilde daarom de behande ling van de begroting van Landbouw inruilen voor die van CRM. Andriessen noemde een der gelijk besluit in strijd met de al eerder door de kamer vast gestelde „orde". Er is geen En kele reden, aldus de KVP-voor- man, de CRM-begroting naar voren te halen. „Wij zijn nog met onze studie bezig. Het is geen eenvoudige zaak met al ternatieven te komen en wij kunnen dan ook niet garande ren dat we in een week gereed komen met ons voorstel". In tweede termijn noemde Den Uyl de aankondiging van de herzieningsplannen door de KVP een nieuw feit, dat een wijziging van de Kameragen da rechtvaardigt. „Ik conclu deer echter", aldus Den Uyl, „dat de KVP weigert haar plan nen te concretiseren. Het is daardoor niert meer dan een sdnterklaasboodschap. Als u ons voorstel afwijst noem ik dat een staaltje van goedkope poli tiek". 0 Een eresaluut van de republikeinse garde voor premier Ba. rend Biesheuvel, fungerend voorzitter van de EEG-topconferentie, bij aankomst in het Elysee-paleis voor de luch bij de Franse pre sident Pompidou. In Parijs is momenteel de EEG-top bijeen. (Van onze redactie binnen land). ROTTERDAM. De ge meente Rotterdam vindt het van groot belang, dat, evenals voor de Rijn, ook voor de Maas een internationaal or gaan tot stand komt dat een goede kwaliteit van het Maas water kan bevorderen. De Rotterdamse wethouder voor de gemeentelijke bedrijven, J. Worst, schrijft dit in zijn gis teren verschenen beleidsno ta. De gemeente Rotterdam heeft groot belang bij de vor ming van zo'n instituut omdat de stad het volgend jaar via het nieuwe Biésbosch-project van de gemeente Rotterdam drinkwater krijgt uit de Maas. De wethouder schrijft overi gens, dat over de kwaliteit van het Maaswater geen ver ontrusting behoeft te bestaan. De wet verontreiniging opper vlaktewater biedt mogelijkhe den om de verontreiniging van de Maas in het Nederlandse stroomgebied aan te pakken en er is overleg gaande met België en de Duitse bondsre publiek over het terugdringen van de verontreinigingen uit België en de zijrivieren in Duitsland. „Van veel belang zijn hier. bij de eisen die de regeringen zullen stellen aan de vestiging van industrieën langs de Maas en de zijrivieren Verder is belangrijk, dat de grote steden langs de Maas, voor zover ze hun afvalwater lozen op de rivier, op korte termijn zui veringsinstallaties bouwen", aldus de Rotterdamse wethou der. Op initiatief van de Verent ging Milieudefensie en de Duitse Rheintalaktion zal in Den Haag op 25 en 26 oktober tegelijk met de ministers conferentie over de Rijn ver vuiling een begin worden gemaakt met de internationale samenwerking van actiegroe pen uit de Rijnstaten. (Van onze redactie binnen land). DEN BOSCH Drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en onvoorwaar delijke ter beschikkingstelling van de regering. Dat was de eis van mr. Duyx, officier van justitie bij de Bossche recht bank, tegen de 37-jarige mon teur J.R. uit Den Bosch we gens twee pogingen tot moord. „Een zeer gecompliceerd dra ma", noemde de officier de moordpogingen in 1958 op R.'s verloofde Willy Maas (20) en 12 jaar later in 1971 op zijn vriendin Annette Voormans (27). De primair tenlaste ge legde moord op Willy Maas, die na een ziekbed van drie maanden stierf, achtte de offi cier niet bewezen. R. was tenlaste gelegd dat hij in 1959 Willy Maas door vergiftiging met thallium om het leven had gebracht. Met hetzelfde gif probeerde R. in 1971 Annette Voormans van het leven te beroven. Beide malen was hij tot zijn daad gedreven door zoals mr. Duyx het uitdrukte „een pathologische jalouzie. Hij ont kent de vrouwen te hebben willen doden. Zijn hoofdmotief is geweest dat hij de vrouwen min of meer tegen zichzelf heeft willen beschermen". R. heeft, aldus de officier, van deze vrouwen gehouden. Er was hem niets teveel om deze mensen aan zich te bin den. Een voortdurende wens om deze vrouwen exclusief te bezitten overheerste. Mét Willy Maas had R. vas te verkering. Zij werkte in Oss waar zij een zeer prettige werkkring had en amicale om gang met de collega's. Uit ja loezie kocht R. toen vloeibaar muizengif dat hij in haar thee heeft gedaan. Hij hoopte op die manier te bereiken dat zij het werk in Oss zou moeten (ADVERTENTIE) Dagelijks 10 -17 uur. Trein - toegangsbiljetten op vele stations IRENEHAL - UTRECHT VRIJDAG ZATERDAG I MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG OKTOKB 0KT0IIR OKTOfER OKTOBER opgeven. Een paar dagen later werd het meisje ziek en opge nomen in een Tilburgs zieken huis. waar ze drie maanden later overleed. Annette Voormans had R. na een scheiding in een bar leren kennen. Zij bleek daar ook veel kennissen te heb- >en. Toen hij haar gif toe- Kende hoopte hij te bereiken dat ze met zijn voor de deur staande vakantie niet zou hoe ven te werken. Het meisje werd echter doodziek, maar overleefde uiteindelijk de zaak. I Raadsman mr. Mol uitte scherpe kritiek op wat hij noemde de afschuwelijke tijd die R. in voorarrest heeft doorgemaakt. Volgens mr. Mol heeft R. nooit de bedoeling gehad te doden. Hij was het eens met de onvoorwaardelij ke tbr. Uitspraak: 2 november. (Van onze redactie buitenland) PARIJS De regeringsleiders van de landen van de Europese Economische Gemeenschap en de drie landen dip op 1 januari a.s. lid van de EEG zullen worden Engeland, Ierland en Denemarken zijn het donderdag (op de eerste dag van de EEG-top) in Parijs eens geworden over de be hoefte aan snelle en dringende maatregelen ter bestrijding van de inflatie. Ze hebben de ministers van financiën opdracht gegeven op hun volgende bijeenkomst in Luxemburg, tegen het einde van de maand, deze maatrege len vorm te geven. De opdracht kwam nadat de Westduitse minister van eco nomische zaken en financiën Helmut Schmidt, een plan van vijf punten had ingediend ter bestrijding van de inflatie en tot herstel van het prijseven- wicht. De regèringsleiders er kenden dat de inflatie in alle ftegen landen bezorgdheid wekt al stelden ze vast dat de oorzaken niet overal gelijk zijn. Onder meer door dit ak koord is de, eerste dag door premier Biesheuveil als „posi tief" ervaren. Maar, zo voegde hij er onmiddellijk aan toe, twee zeer belangrijke kwes ties, de politieke samenwer king en de ontwikkeling van de Europese instellingen, zijn slechts in de van te voren opgestelde verklaringen van de negen staats- en regerings leiders aangeroerd, en niet werkelijk besproken. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM De presi dent van de Rotterdamse recht bank mr. J. Reuder, heeft het Amerikaanse concern Braden Kennecott woensdagavond al toestemming gegeven beslag te leggen op het „koperschip" in de haven van Rotterdam. Dit is pas donderdagmiddag bekend geworden. De Birte Oldendorff ligt, met in zijn ruimen de omstreden partij Chileens koper, dicht bij het stuwadoorsbedrijf Deka- Hanno in de Maashaven. De advoëaat van Kennecott dat zich in het jasje heeft gestoken van het louter op pa pier bestaande administratie kantoor van Sigillo in Rotter dam, om zijn zaak voor de Ne derlandse rechter te kunnen uitspelen had de president verzocht beslag te laten leggen op de Birte Oldendorff, omdat volgens hem het gevaar be stond dat het schip weg zou varen. Na overleg met de advocaat van de Peruaanse rederij Con- sorcio Naveiro Peruana, die het schip heeft gehuurd, en mr. De Groot, besloot mr. Reuder don derdagmiddag het beslag op het schip te handhaven. Ook is bekend geworden, dat mr. Reuder volgende week dinsdag uitspraak zal doen in het kort geding dat de Peru aanse rederij heeft aangespan nen tegen de drie Nederlandse vervoersbonden. Er bestaan verschillen van mening, maar devergadering van gisteren is in een uitste kende en goede atmosfeer ver lopen. Ook president Pompi dou, aldus de heer Biesheuvel, hecht er waarde aan dat over belangrijke zaken overeen stemming wordt bereikt. De ministers van financiën zijn in ieder geval overeen gekomen dat het Europese mo netaire fonds, tot de oprichting waarvan vorige maand in Ro me werd besloten, uiterlijk op 1 april van volgend jaar in werking zal treden. In de on derhandelingen over een her vorming van het internationale monetaire systeem zullen de EEG-Ianden een gemeenschap pelijk standpunt innemen, dat nog nader wordt uitgewerkt. Premier Biesheuvel ver klaarde niet de indruk te heb ben dat het Franse standpunt over versterking van de be voegdheden en rechtstreekse verkiezingen van het Europees parlement harder is geworden. Het moeilijke - punt van de Europese instellingen komt pas vandaag aan de orde. Nederland heeft ervoor ge pleit, dat een milieubeleid niet een intergouvernementele aan gelegenheid wordt, maar onder verantwoordelijkheid van de gemeenschap wordt gevoerd. De Nederlandse regering meent dat voor midden vol gend jaar een actieprogramma voor het milieu dient te wor den opgesteld. (Van onze redactie binnenland) EINDHOVEN De besturen van de in Eindhoven werkzame ziekenfondsen menen dat door de ontwikkeling van het con flict rond de hartchirurgie in het Eindhovense Binnenzieken- huis een geweldige impasse is ontstaan. De besturen ..vermogen niet in te zien welke patiëntenbe langen hierbij een rol hebben gespeeld". Zij menen in een verklaring dat de medische staf in zijn geheel een grote verantwoordelijkheid op zich heeft genomen door het feite lijk onmogelijk te maken het behandelschema voor hartchi rurgie onmiddellijk in volle omvang te hervatten. RENé MAHUE, directeur-ge neraal van de Unesco, de we tenschappelijke en educatieve organisatie van de Verenigde Naties, heeft aan de 129 lid staten gevraagd om goedkeu ring van een begroting van 120 miljoen dollar voor de komen de twee jaar. Het wordt al killer en killer om ons heen, vrienden. En dat is een veeg teken. Het bete kent dat het zeer binnenkort kouder wordt. Heinrich Bolleboos. Gratuliere Heinrich, want ik draag deze auteur een zeer warm Herz toe. Zijn bij u thuis ook al de eerste speelgoedfolders in de brievenbus gevallen V De sinterklaasgiez'en V Sjonge, je zult toch maar in zo'n file zitten bij wat ze dan noemen een totaalcontrole. Al les was er: rechercheurs, ver keersagenten, motorrijtuigenbe lasting sambtenaren woordje hè douane en een hasj- hond. Snuf snuf: stuff stuff. KVP: Ja, kijk, wij wilden dat welzijnsbeleid wel wat opkrik ken, maar laten we wél zijn.... Intussen zijn we in een tijd waarin het woordje „bom" praktisch dagelijks in, iedere huiskamer valt en op elke krantenpagina vermeld staat. Zijn het de bombardementen op Vietnam niet, dan is het wel een bommelding, een (vaak) vals bomalarm, en de laatste dagen zelfs een echte bom. We leven in het tijdperk van Bombarie. V Maar inderdaad, er valt be paald niet mee te spotten. Maar al worden er hels-strenge wet ten uitgevaardigd, al komt er op elke hoek van onze straten een scherpschutter van de po litie te staan, het zal niet kun nen verhinderen dat er in ons propvolle land morgen opnieuw ergens zo'n moordwapen wordt geplaatst. Misschien helpt dit ons om niet alleen maar om meer poli tie en meer bewaking en zwaardere straffen te roepen, maar ook meer te gaan naden ken over onze samenleving, die zo ontzettend kwetsbaar is ge worden. V Als we dat niet doen, hebben we ons zelf straks nog inge bouwd in één groot concentra tiekamp, waar je nog niet veilig bent. Overigens, anarchisten zijn geen uitvinding van onze tijd. Brr, welk een kluif. Ik stop ermee. Maar eerst moet ik nog melden dat in verschillende tuintjes in de Bredase Juliana- straat een stel klaprozen staat te bloeien. Jawel. Het houdt niet op. Gegroet. MERIJN (ADVERTENTIE) J

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 13