Geurtsen (VVD): Enka-bezetting onrechtmatig KISSINGER GAAT OOK NAAR SAIGON VERWACHTING IN KRITISCHE TWEEDE KAMER: Schoolgeldheffin fiat Cheeta-vijfling in Beekse Bergen Uitspraak kort geding op 24 oktober Kort geding tegen vervoersbonden „Drama zal eindigen met de dood van beiden" Man sloeg oma dood om nieuwe auto te kopen "barder is Tegen Limburgs Dagblad CHILEENSE KOPER 8 MAANDEN GEËIST VOOR SCHIETEN MET STENGUN VOEÏBALBLM binnenland buitenland NEDERLANDS KREDIET VOOR CHILI VAN 16 MILJOEN BRUIDJE brutdsbouttque ACTUEEL Woensdag 18 oktober 1972 9 13 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de behan deling van de justitiebegroting in de Tweede Kamer heeft de voorzitter van de Kamercom missie voor Justitie, mr. Geurt sen (VVD) onder meer enkele opmerkingen gemaakt naar aanleiding van de bezetting van het Enka-bedrijf in Breda. Normen en waarden ver schuiven en leiden tot andere inzichten over toelaatbare vor men van maatschappelijk ge drag, zo betoogde mr. Geurt sen. De bezetting van de Enka in Breda achtte hij in dit ver band illustratief maar riep bij hem wel twijfels op. Aan de ene kant, aldus de liberale woordvoerder, is er de al veel te lang geduurd hebbende on zekerheid van de betrokken werknemers over hun toekomst die medebepalend is voor hun maatschappelijke vrijheid. Aan de andere kant is er het af dwingen van het eigen stand punt door de wederpartij met een bezetting van het bedrijf voor het blok te zetten. Hoewel mr. Geurtsen er van overtuigd zei te zijn, dat deze bedrijfsbezetting onrechtmatig was, zei hij zich evenzeer te realiseren, dat daarmee het laatste woord niet gezegd kon zijn. Er moet bezinning komen op de vraag, hoe men kan voorkomen, dat dit soort situ aties met behulp van eigenrich ting worden opgelost. De heer Geurtsen vroeg zich af, of daar voor niet nodig was om de wet op de ondernemingsraden wat minder vrijblijvend toe te pas sen. Wellicht, zo dacht hij, zal ook het toekennen van een be- roepsrecht aan de onderne mingsraad (zoals de SER heeft voorgesteld) tegen kennelijk onredelijke beslissingen van de ondernemer een oplossing kun nen bieden. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON-PARIJS President Nixons adviseur H-nry Kissinger is vannacht naar Saigon gevlogen voor be sprekingen met de Zuidvietna- mese president Van Thieu. Kissinger vertrok vanuit Pa rijs, waar hij gisteren opnieuw in het geheim heeft gesproken met de Noordvietnamese on derhandelaar Xoean Thoey. NaaT het beet, zal Kissinger de Zuidvietnaimese president inlichten over de besprekingen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een groot deel van de Tweede Kamer heeft forse kritiek op het voorstel van minister Van Veen (Onderwijs en Wetenschappen) de school- en cursusgelden te gaan verhogen. Hoewel in eerste instantie alleen de op positiepartijen zich vierkant tegen het onderwerp hebben uitgesproken, is het niet uitgesloten, dat ook enkele rege ringspartijen tegen het wetsontwerp zullen stemmen. Zo heeft de VVD bij monde van mevr. Smits-Kroes al laten weten, weinig te voelen voor dit „onsamenhangend stuk gelegenheids-wetgeving". Ook bij DS'70 heeft men nogal wat kritiek. Alleen de drie christelijke regeringspartijen stellen zich onvoorwaardelijk achter het inmiddels al drastisch gewijzigde wetsontwerp. Het ziet er naar uit, dat het wel een meerderheid zal halen. Het ontwerp een uitvloei sel van het regeerakkoord tus sen VVD, DS'70, KVP, ARP en CHJ werd eind april inge diend, maar later gewijzigd na dat zowel oppositie- als rege ringspartijen het met felle kri tiek hadden begroet. Ook bui ten het parlement werd mas saal verzet aangetekend. Het igewijzigde wetsontwerp houdt in dat de eerste drie leerjaren 'van dagscholen voor voortge zet onderwijs die aansluiten op het basisonderwijs buiten de schoolgeldheffing vallen. Bo vendien is de schoolgeldvrije voet aanzienlijk verhoogd, wat ;er op neerkomt dat geen Schoolgeld zal worden geheven als de ouders minder dan 12.240 per jaar verdienen. Dhr. Wilbers (D'66) diende me de namens PPR en PvdA een motie in waarin wordt uitge- 'sproken,- dat het leerplichtige onderwijs (in de toekomst tot 18 jaar) gratis moet zijn. De KVP-fractie zal deze motie wel steunen als er een „principiële zaak" van wordt gemaakt. „Trek in hemelsnaam dit wets ontwerp in", vroeg het kamer lid minister Van Veen. „Het legt een financiële en psycholo gische drempel. Een schandelij ke gang van zaken". Felle kritiek kwam ook uit „onverwachte" WD-hoek. Mevr. Smits-Kroes zou het hef fen van schoolgeld nog wel re delijk vinden, als tegelijkertijd maar een gewijzigde visie op het onderwijsbeleid zou zijn ge geven. Haar kwalificaties: „on doelmatig, ongenuanceerd, on samenhangend. De kinderen komen in de houdgreep". Er kwam zelfs kritiek van de „promotor" van het profijtbe ginsel DS'70. Waardering voor het wets ontwerp kwam eigenlijk alleen maar van de kant van de drie grote christelijke en de twee kleine christelijke partijen. Na mens ARP, CHU en KVP ver klaarde de heer Hutschemae- kers zich akkoord met het wetsontwerp. De beide kleine christelijke partijen SGP en GPV tenslot te zouden graag zien, dat er ook over het basisonderwijs meer schoolgeld zou worden geheven. Vandaag antwoordt de minister. MAASTRICHT (ANP) In het kort geding dat een van de aandeelhouders van het Limburgs Dagblad te Heerlen, redacteur Jos Stijfs, de redac tiecommissie van dit blad en de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) heb ben aangespannen tegen direc tie en commissarissen van het Limburgs Dagblad wegens de benoeming van Pierre Huys- kens tot hoofdredacteur, heeft de president van de rechtbank te Maastricht, mr. P. Paulus- sen. de uitspraak bepaald op 24 oktober om 10 uur. Aandeelhouder Stijfs had ook gesteld dat de gehele transactie die heeft geleid tot verkoop van hel Limburgs Dagblad aan de holding De Telegraaf, niet rechtsgeldig is. Ook hierover zal de president van de rechtbank zich op 24 oktober uitspreken. Als pleiter voor de NVJ en de journalisten van het Lim burgs Dagblad gaf mr. M. Rood uit Amsterdam als zijn mening dat de benoeming van Pierre Huyskens tot hoofdre dacteur door directie en raad van commissarissen van het Limburgs Dagblad een on rechtmatige daad is geweest, daac De Telegraaf aan de aan deelhouders de garantie had gegeven dat de hoofdredacteur benoemd zou worden door een curatorium, aangewezen door de aandeelhouders en na in spraak van de redactie. Hier aan hebben directie en raad van commissarissen zich niet gestoord en Huyskens „mir nichts, dir nichts" benoemd, toen de inkt van de over dracht nog niet'droog was, zo als Rood het noemde. Hij betitelde dit als een on zindelijke situatie. „Men wist op 29 september heel goed", zo zei hij, .dat men bezig was de aandeelhouders te bedrie gen omdat men van plan was iets anders te doen dan wat men beloofd had te zullen doen". Mr. Maris uit Den Haag, die voor het Limburgs Dagblad optrad, bestreed de kwade trouw. De Telegraaf heeft geen toezeggingen gedaan over de benoeming van een hoofd redacteur, indien zij het Lim burgs Dagblad zou overnemen, maar alleen gezegd dat men later een bepaalde procedure zou volgen. Huyskens is daar bij al op 21 september be- noemd, terwijl de definitieve koopovereenkomst tussen het Limburgs Dagblad en De Te legraaf eerst op 11 oktober j.l tot stand is gekomen. Gezien de tegenwerking die het Limburgs Dagblad te duchten had, moest wel van tevoren een hoofdredacteur benoemd worden. Statutair kon zij dit doen. Zelfs al wa ren er toezeggingen gedaan, dan waren die niet bindend voor directie en commissaris sen van het Limburgs Dag blad, aldus mr Maries. HILVARENBEEK In het safaripark De Beekse Bergen in Hilvarenbeek zijn vijf chee- tah-baby's geboren. Dierenver* zorger Teurlings was de eerste die vermoedde, dat het chee- tahwijfje Angela drachtig was. Eind juli viel het hem al op dat Angela op zoek was naar een „kraamhoekje". Ook haar om vang nam zienderogen toe en dat was voor Teurlings aanlei ding om een kunstmatig kraambed in te richten, com pleet met vloerverwarming. De geboorte van de vijf baby's op 9 oktober is door niemand ge zien. Gisteren hebben de baby's voor het eerst hun oogjes geopend en moeder Angela is een en al zorg voor haar jongen. Dieren- opzichter Teurlings blijft het echter allemaal nauwkeurig volgen. DEN HAAG (ANP) De Ne derlandse regering heeft Chili een krediet tto een bedrag van 16 miljoen gulden (5 miljoen dollar) ter beschikking gesteld. De 'Chileense -ambassadeur in Den Haag, de heer Guillermo Carmona, heeft gisteren in Den Haag een verdrag voor dit kre- dit gesloten met de Nederland se Investeringsbank voor Ont wikkelingslanden. ROTTERDAM (ANP). De Peruaanse maatschappij, die de „Birte Oldendorff" voor deze reis charterde, heeft via een Rotterdams advocaten kantoor een kort geding aan gespannen tegen de drie ver voersbonden. De eis is dat de bonden de boycot van het Westduitse schip onmiddellijk opheffen. Het kort geding zal vandaag dienen voor de president van de Rotterdamse rechtbank, mr. J. Reuder. De vervoersbonden (NBV, KBV en CBU) hebben de Rot terdamse havenarbeiders opge roepen de partij Cnileens ko per, die de „Birte Oldendorff" in zijn ruimen heeft niet te lossen uit solidariteit met Chi- 1L Het schip heeft ook 750 ton Peruaans koper aan boord bestemd voor Nederland- Met het lossen hiervan is inmid dels wel begonnen. De Peruaanse maatschappij wil dat het schip zo snel mo gelijk verlost wordt van zijn lading koper uit Chili. De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren niet op het schip, maar op het koper beslag la ten leggen. Zo lang de haven arbeiders hun hahden hier niet „vuil" aan willen maken, kan de „Birte Oldendorff" niet va ren. Een woordvoerder van de Katholieke Bond van Vervoer personeel (KBV) verklaarde gisteren, jdat de boycot van het Chileense koper doorgaat. De internationale bond van transportarbeiders en het we- reldverbond van arbeiders hebben de Nederlandse ver voersbonden hier verzocht de boycot te handhaven uit soli dariteit met de havenarbeiders in Le Havre. Het Amerikaanse kopercon cern Kennecott dat beslagleg ging in Rotterdam gedaan heeft weten te krijgen meent wegens de nationalisatie van zijn belangen in Chili recht te hebben op een schadevergoe ding van 400 miljoen dollar en Jaagt overal ter wereld op ko perzendingen uif dit land. De Chileense regering keerde geen cent uit omdat het Ame rikaanse concern al „buiten sporige winsten" op het koper in Chili zou hebben ge maakt. (Van onze redactie binnen land) DEN HAAG De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft gisteren een gevangenisstraf van acht maanden, waarvan twee voor waardelijk geëist tegen de 35- jarige Haagse koopman Floris A. wegens poging tot doodslag op diens stadgenoot de 42-jari- ge ex-kastelein Frans S. Floris had Frans op 24 augustus met een stengun beschoten en hem op acht plaatsen in benen en liezen geraakt. Frans had Floris tot diens huis achtervolgd en met een stuk ijzer gedreigd omdat hij erover ontstemd was dat Flo ris zijn tong tegen hem had uitgestoken. De officier, mr. dr. II. van 't Veer, eiste voorts tegen Floris een maand voorwaardelijk omdat deze Frans S. vorig jaar bij diens café aan de Trekweg in Den Haag met een mes zou hebben gestoken. De schietpartij met de stengun noemde mr. Van 't Veer „voorlopig de laatste acte in het drama". Hij voorspelde dat het drama zal eindigen met de dood van Frans of Floris of van beiden, „want er zijn in hun gezelschap nog meer ka pers op de kust. Als je alles wist wat zich in dat gezel schap afspeelt zou je er een televisie-serie van kunnen op zetten, maar het meeste blijft onder water. Een uit de groep is al dood: Tom Keereweer", zei mr. Van 't Veer. (Frans S. is de man die ervan werd verdacht betrokken te zijn ge weest bij de moord op de Hagenaar Tom Keereweer, wiens met kogels doorboorde lichaam een jaar geleden in Limburg werd gevonden. S., die het laatst met Keereweer samen gezien zou zijn, heeft vijf maanden in hechtenis ge zeten. Voor die periode heeft hij een eis tot schadevergoe ding van f 22.000,- tegen het openbaar ministerie ingesteld, red.). Frans en Floris leven al lang op gespannen voet met elkaar. Frans moet nog in twee zaken terecht stan, om dat hij Floris met een mes zou hebben gedreigd. Over en weer beschuldigen de mannen elkaar ervan de ruiten van hun huis, café en auto te heb ben ingegooid. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De 22-jarige Haagse timmerman L.A.G. die maandag bekend heeft zijn 74- jarige oma H.A. Keersemaker- Borger te hebben doodgesla gen (dus niet zijn tante zoals aanvankelijk door de politie werd aangenomen) heeft de bejaarde vrouw beroofd om een nieuwe auto te kunnen kopen, waarmee hij naar een vriendin in Duitsland is ge weest. De toestand van de ock door G. neergeslagen oom, de 51- jarige J.p. Keersejpaker, was gisteren redelijk. De timmerman, die in tien jaar niet bij zijn oma was geweest, had haar volgens zijn verklaring geld afhandig wil len maken omdat hij vermoed de dat zij er warmpjes bij zat. Vorige week dinsdagavond haid hij vergeefs geprobeerd met een loper het huis binnen te komen. Toen hij donderdag avond terugkwam en aanbel de trof hij zijn oma en zijn oom aan. Met een meegebrach te verwarmingspijp had hij naa-r zijn zeggen zo lang op beiden ingeslagen tot ze bewe gingsloos op de grond lagen. Daarna had hij het huis door zocht en f 5200,- meegenomen- Van het geld kocht hij een auto, waarmee hij in het week einde naar zijn' vriendin in Duitsland is geweest. De Haagse politie heeft in verband met deze zaak nog een 18-jarige Hagenaar aange houden, die G. donderdag met zijn auto naar het huis van mevrouw Keensemaker heeft gereden en voor het huis drie kwartier op hem heeft ge wacht tot hij met het geld terugkwam. Hij wordt ver dacht van medeplichtigheid. die hij tot nu toe met Xoean Thoey in Parijs heeft gehad. Bovendien zal hij een ontmoe ting hebben met de Ameri kaanse ambassadeur Ellsworth Bunker en de Amerikaanse opperbevelhebber generaal Weyand. Volgens 't Witte Huis is het besluit over de reis van Kissinger naar Saigon al ge nomen voordat hij gisteren de ontmoeting had met de Noord vietnamese onderhandelaar Xoean Thoey. Kissingers reis versterkt de geruchten dat de persoon van president Thieu het voornaam ste obstakel vormt voor het bereiken van een regeling tus sen Washington en Hanoi. Naar mededeling van het Witte Huis besloten Kissin ger en zijn Noordvietnamese gesprekspartners tijdens hun beraad van vorige week al dat ze elkaar dinsdag opnieuw in Parijs zouden treffen. De woordvoerder van het Witte Huis, Ronald Ziegler, zei dat Kissingers reis naar Saigon „deel van geregelde ruggespraak was". Hij wenste niet in te gaan op de talrijke vragen over het onverwachte karakter van het bezoek. Kissinger vertoefde op 17 september voor het laatst in Saigon, Begin oktober had zijn plaatsvervanger, generaal Alexander Haig, er een onder houd met president Thieu. Tegelijk met Nixons advi seur zal zich de nieuwe staf chef van de Amerikaanse landmacht generaal Creighton Abrams, in Zuid-Vietnam op houden. Ziegler zei dat hij misschien aan enkele gesprek ken van Kissinger zou deelne men. Na zijn beraadslagingen in Saigon vliegt Kissinger naar de Amerikaanse hoofdstad te rug. De verwachting dat belang rijke ontwikkelingen op han den zijn is versterkt door dr. Kissingers besluit om voor het eerst een hooggeplaatste amb tenaar van het ministerie van buitenlandse zaken in Was hington mee naar Parijs te ne men. De aanwezigheid van Willem Sullivan, adjunct-hoofd van de afdeling Zuid-Azië en het ge bied van de Stille Oceaan van het State Department, op Kis singers overleg met Xoean Throey, is beschouwd als een teken te meer dat de onder handelingen van het vlak van de politiek terechtgekomen zijn op dat van de technische kant van de zaak. (ADVERTENTIE) Een keuze uit onze 'prachtige bruids- stoffen draagt bij tot een romantische hu welijksdag. Wij hel pen met deskundig advies l STOFFEN TILBURG: Heuvelstraat 29 BREDA: Lange brugstraat 31 DORDRECHT: Voorstraat 292 (ADVERTENTIE) Zware Shag? ZWARE SHAG De bloemisterij ligt vandaag stil, zodat we onze aandacht gevoeglijk aan andere zaken kunnen wijden. Er is namelijk nogal wat nieuws onder de zon voorzover die laatste zich nog Laat zien. Veel nieuws betekent, zo zegt men wel, gouden tijden noor journalisten. We kunnen echter beter wa,t bescheidener zijn en spreken van koperen tijden. Jawel, koperen. Als u zo eens naar uw koperen kannet je op de schoorsteen of waar dan ook kijkt, zult u nauwe lijks geloven dat om datzelfde koper op dit moment niets minder dan een strijd op le ven en dood wordt geleverd tussen het koper produceren de land Chili en een paar Amerikaanse maatschappij en. Tot in onze eigen Rotter damse haven wordt die strijd uitgevochten. Chili: ver-koper. We moeten meer koper ko pen. Allende: Hij is nog lang niet voor z'n roodkoperen. Een man moet betrouwbaar en lief zijn en gevoel voor humor hebben. Een vrouw moet betrouw baar, lief en intelligent zijn. Deze vrij baarlijke nonsens worden de voornaamste eigen schappen genoemd die respec tievelijk vrouwen en mannen van elkaar verlangen. Althans zo blijkt dat uit een opinie onderzoek dat in opdracht van de dikste omroepzuil onder Nederlandse personen van 18 jaar en ouder is gehouden. Maandagavond j.l. moet een tv-programma daarover gehan deld hebben, maar aangezien ik dat niet heb gezien praat ik daarover niet. Ik praat alleen over wat ik hier aan opinieonderzoekuit slagen op papier voor mij heb liggen- Dal is verder bijvoor beeld dat 95 procent van de ondervraagden vindt dat man en vrouw in het huwelijk sa men alle beslissingen moeten nemen. Er staat ook dat de meeste vrouwen, 57 procent, de voor keur geven aan een man met kort haar. Geen wonder dat de revolu tie maar met op gang komt. ?r Maar nu even terug naar het begin. Mannen en vrouwen blijken dus te vinden dat de levenspartner in ieder geval betrouwbaar en lief moet zijn. Akkoord, dat lijkt me nog een redelijke wens. Maar dan. Waar de vrouw geacht wordt intelligent te zijn, hoeft de man slechts gevoel voor humor te hebben. Op het eer ste gezicht lijkt het te pleiten voor de intelligentie van de vrouwen dat gevoel voor hu mor bij de man van hun, keuze haar liever is dan wat ook, zelfs dan verstand. Van de andere kant is het opmerkelijk dat terwijl de man gevoel voor humor moet hebben, de vrouw alleen maar intelligent hoeft te zijn. Ik heb liever (en ik hèb het ook) een vrouw met gevoel voor humor. En dit pleit zowel voor mijn intelligentie als voor mijn gevoel voor humor, om dat vrouwen met gevoel voor humor tamelijk zeldzaam zijn en omdat ze, als ze dat gevoel eenmaal hebben, ze doorgaan meteen intelligent zijn De meest gevoelige groeten, MERIJN (ADVERTENTIE) Deze week in kleur: Dick Schneider 0 Willy en Re- né van der Kerkhof 0 Frans de Munck 0 Inter views met Leo Steegman, trainer van Sparta 0 Ster- ren-ëlftal 0 Standen 0 Toto-informatie 0 Nieuws over de grenzen 0 Versla gen, commentaren van: NAC F.C. Den Bosch 0 Wageningen - Vitesse 0 F.C. Utrecht - Ajax. Losse nummers f 1 in alle kiosken.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9