Sterke daling van Sluisse inwonertal Plannen voor skibaan aan de Belgische kust Jeugdcabaret De Hoepe gaat opnieuw van start P. DU PONT KREEG BRONS In W?st-Zeeuwsch- Vlaanderen groeit alleen Aardenburg stad streek Davidsfonds uit België bezoekt Aardenburg Aardenburg Zaamslag „Waterkonijn gejaagd in Aardenburg Terneuzen Schore Graauw OASE EERST LEREN NIET SIMPEL Oplossing ZOEK DE VERSCHILLEN Woensdag 18 oktober 1972 7 SLUIS/ AARDENBURG Behalve in Oostburg is ook het inwonertal van Sluis in de eerste tien maanden van f| dit jaar hard teruggelopen. Had Sluis per 1 januari nog 3255 inwoners, per 1 oktoker bleken er dit nog 3185 te zyn, derhalve een terugloop van 70. In de laatste tijd zijn er nogal wat jonge gezinnen die het aloude stadje de rug toe keren. Velen daarvan blijven in Zeeuwsch-Vlaan deren, ze zijn terug te vin- den in Aardenburg, Oost burg en Terneuzen. In Aardenburg blijken voor al de nieuwe woningen in het plan-west (44 in totaal) een behoorlijke aantrekkings kracht op Sluisse gezinnen uit te oefenen. Alleen al in de Boeslaertstraat worden drie vam de acht huizen bewoond door oud-Sluissenaars. Ver schillende expSluisse ingezete nen wonen momenteel in Hoek, waar particuliere wo ningen van Belgische eige naars betrokken worden. Van de drie West- Zeeuwsoh-Vlaamse gemeenten is alleen Aardenburg in inwo nertal vooruitgegaan. In verge lijking met het begin van dit jaar met in totaal 7, een aantal dat naar wordt verwacht zal stijgen, omdat bij het gereed komen van nieuwe, blokjes woningen mensen van buiten de gemeente zich in Aarden burg vestigen. Het Aardenburgse gemeen tebestuur ziet deze ontwikke- „Maar men zoekt toch wel woningwetwoningen, en daar die in Sluis te weinig zijn gaat men naar elders". De heer Van den Beid dacht dat er in de toekomst in Sluis nog wel w.w.-woningen gebouwd zouden worden, „maar wij hebben daarvoor niet zoveel plaats". Meer perspectief ziet de burgemeester in het project Steenen Beer, waar in de vrije sector zo'n 180 woningen ge- 0 Mr. H. P. L. van den Beid: jammer ling met welgevallen. „Iedere gemeente vindt het leuk als zijn inwonertal stijgt", aldus gemeentesecretaris J.M. Pari- daen, die blij is dat mensen van buiten de gemeente in de nieuwbouwwoningen willen trekken. „De huren van die huizen zijn naar Aardenburgse begrippen vrij hoog, ongeveer f 200 per maand, en zonder aanwas van buiten de gemeen te zouden wij ze beslist niet zo gemakkelijk vol krijgen. Maar dank zij de belangstel ling van buiten de gemeente zal dit beslist geen probleem worden", zegt de heer Pari- daen. Burgemeester mr. H.P.L. van den Beid van Sluis ziet uiteraard de terugloop in zijn gemeente met lede ogen aan. (Van onze correspondetn) AARDENBURG Een uit ca. 100 personen bestaand ge zelschap, allen leden van het Davidsfonds in West-Vlaande- ren (B), brengt zondag 29 ok tober een bezoek aan Aarden burg. Onder plaatselijke leiding zal de groep een rondwande ling door Aardenburg maken. Men wil op deze wijze kennis nemen van de overblijfselen op het gebied van kunst en cultuur in het oude Vlaamse stadje. Tevens verkrijgt men een inzicht in de moderne ont wikkelingen die momenteel in Aardenburg plaatsvinden. Voetbal Vanavond (woensdag) speelt het eerste elftal van Aardenburg een lichtwedstrijd tegen het eerste team van RCS. De wedstrijd begint om 19.45 uur en wordt op het gemeentelijk sportpark gespeeld. (Van onze correspondent) OOSTBURG Als de ern stige plannen van het gemeen tebestuur van Knokke-Heist doorgang zullen vinden, dan zal men volgend jaar ook aan de Belgische kust kunnen skiën. Het ligt namelijk in de bedoeling, te komen tot een kunstskibaan zoals er reeds op verschillende plaatsen in Eu ropa zijn aangelegd. Hiervoor worden verschil lende soorten materiaal, zoals nylonmatten of -borstels ge bruikt. Een studiecommissie van het schepencollege van Knokke-Heist is al op onder zoek uitgeweest in Engeland, waar ondermeer in Londen een Folkestone skibanen van Nylon matten zijn aangelegd. Ook begaf men zich in België naar Gravenwezel en de pas geopende baan in Deurne, waar voor het borstelsysteem is gekozen. Net als bij een echte skibaan beschikt een kunstbaan ook over een ski lift, terwijl het parkoers enigszins heuvelachtig is ge maakt. Een kunstbaan bena dert op die manier zoveel mo gelijk de werkelijkheid. Ter wijl deze naar het oordeel van kenners het voordeel heeft dat men op kunststof de bewegin gen nauwkeuriger kan uitvoe ren en de hierbij gemaakte fouten eerder aan het licht komen. Het aanleren van het skiën verloopt dan ook gemakkelij ker en vlugger. De nog niet volledig uitgewerkte plannen moeten nog door de gemeente raad van Knokke worden goedgekeurd. Men venvacht hierbij geen moeilijkheden, want de plannen passen volle dig in het kader van de acties (verademings-weekends) die reeds enkele jaren met succes door dit deel van de Belgische kust worden gevoerd om het toerisme in het winterseizoen te bevorderen. Ook het toenemend aantal liefhebbers van de wintersport uit Zeeuwsch-Vlaanderen kan dus binnenkort via Knokke- Heist goed voorbereid en met minder kans op het breken van ledematen, naar een win- tervakantieoord vertrekken. Zij zullen meer kunnen genie ten van hun veakantie. En Knokke-Heist heeft er een at tractie bij die haar tussen twee zomervakanties in zeker een rendement zal geven. BERGEN OP ZOOM Roxy 20 uur De vier vuisten van de duivel l4 j. Gem. Museum Markiezen hof, expositie „Bergen bele gerd 1622" (t.m. 29 okt.). Dag. 14-17 uur, bovendien ma. t.m. vrijd. van 10-12 uur. Hal Stad huis, Grote Markt, tentoonstel ling van de maand van Martha van Meurs-de Jong (t.m. 31 okt.) Ma. t.m. vrijd. van 9- 12.30 en van 13.30-17.30 uur. GOES Brand 15 uur Kuifje en de Zonnetempel a.l. hulst Boekhandel v. Geyt, Steen straat 20, expositie Hugo Met sers (t.m. 23 okt.). Werkd. van 9-12 en 13-18 uur. Zond. van 14-17 uur. KORTGENE Galerie Les Deux Chapeaux, expositie kunstschilder Hans ter Keurs (t.m. 3 nov.). dag. van 9-21 uur. MIDDELBURG Schouwburg 20 uur „En nu naar bed", musical van An nie M.. Schmidt met o.a. Conny Stuart Mary Dressel- huys en Frans Halsema. ROTTERDAM De Doelen (Hal Grote zaal) 12.45 uur Koffieconcert met •Carla Hübner (piano). De Doelen (Grote zaal) 20.15 uur Rallet Africain de Séné- -vt* ^rhouwburp v„M plein 20.15 uur „Godspell", musical, geïnspireerd op het evangelie van Mattheus. Hof plein Theater 20.15 uur „Een meisje om in je binnen zak te stoppen", blijspel van Hugh Herbert. Piccolo Theater 20.15 uur „Manenzaken" en „Thuiswerk" door het Am sterdams Toneel. Schouwburg 20.15 uur „De Italiaanse strohoed" door het Zuidelijk Toneel Globe. Theater De Lantaren 20.15 uur „Xoela- pepel", spel van Arthur Hes- selbach. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 20 uur „De Czardasvorstin". Kon. Ned. Schouwburg 15 uur „De kleine Hendrik" van Jos Janssen. Kon. Museum v. Schone Kunsten, expositie Jos Hen- drickx (t.m. 24 nov.). ASSENEDE Galerij Marg. de Boevé, ex positie Badder (t.m. 29 okt.). GENT Kon. Opera 20 uur Explo ration du monde: Liiban, porte de TOrient. Galerij Pius Kern, Gebroe' ders van de Veldestraat 24, expositie Raoul de Keyser (t.m. 27 okt.). Dag. van 14-18 uur. Centrum v. Kunst en Cul tuur, St.-Pietersplein 9, F.A. Snellaert en zijn tijd 1809 1872 Lumen numen 10 jaar. Inge Vahle, wand en ruimte, c "i (Van onze correspondent) BRESKENS Ten huize van de heer P. du Pont te Breskens heeft wethouder J. Barendregt maandagavond de bronzen medaille verbonden aan de orde van Oranje Nas sau uitgereikt voor 40 jaren trouwe dienst bij garage de Bliek te Breskens. Wethouder Barendregt vond het een prestatie om 40 jaar bij eenzelfde baas te zijn. Als oudste werknemer van dit bedrijf sprak de heer W. de Smit uit Utrecht woorden van waardering. De huidige baas I- de Bliek vond het een genoegen dat één van zijn werknemers geridderd is. „Wij hebben wel eens verschil van mening gehad, doch nooit woorden. Ik ben dankbaar dat u bij ons bedrijf geweest bent. Aanrijding Bij het af slaan van de Veerstraat te Zaamslag naar de van Heet- veldestraat werd maandagmid dag de auto, bestuurd door I. de J uit Terneuzen, aangere den door de achteropkomende personenauto bestuurd door J.S. uit Den Haag. Er was aanzienlijke schade aan beide auto's maar er waren geen ge wonden. 0 J. M. Paridaen: blij bouwd gaan worden. „Ik zou vooral jonge mensen willen toeschreeuwen: koop een huis. Huren van boven f 200 vind ik erg veel en er zijn diverse mogelijkheden om een pre miesbouwhuis te financieren. Ik geloof dat wij in Sl-uds wat betreft de uitbreiding en de huisvesting van de bevolking moeten gokken op de Steenen Beer". nn (Van onze correspondent) AARDENBURG De kolo nie bisamratten op het Aar denburgse grondgebied wordt gestaag kleiner. Sportvissers en landbouwers blijken thans speciaal op dit dier te letten, dat als het in te groten getale voorkomt onder meer een be dreiging kan vormen voor dij ken. De heer Van Hal uit St.- Kruis (gemeente Aardenburg) slaagde er dit jaar voor de tweede maal in een „waterko- njjn te vangen. Ook deze keer verschalkte hij het dier in de watergang naar de z.g Boomse Kreek onder St.- Kruis- Geweer gepakt De jacht opziener in de Braakman de heer C. Riemslag hield de Belg C. T. uit Mol aan die in zijn auto een karabijn van zwaar kaliber vervoerde. De Belg werd naar het Temeu- zense politiebureau overge bracht waar proces verbaal te gen hem werd opgemaakt we gens overtreding van de vuur- wapenwet. Fietsbeker Zaterdagmid dag werd in Schore de jaar lijkse bekeroriëntatierit op de fiets gehouden. Deze is be stemd voor de jeugd van 10 jaar en ouder. Er waren 17 deelnemers aan deze tocht over 16 km. Voor de derde achtereenvolgende keer ein digde Jannie Lindenibergh als eerste en hierdoor kwam de wisselbeker definitief in baar bezit. Ze had in totaal slechts 12 strafpunten. KVO-vergadering De ka tholieke vrouwenorganisatie uit Graauw heeft een jaarvergade ring gehouden, waarop onder meer een modeshow is gehou den. De bijeenkomst werd ge opend door mevrouw G. Mang- nus-Staal, de voorzitster. Hier na volgde een jaarverslag door de secretaresse, mevrouw R. van Campen-Wesepoel, en een verslag van de penningmeeste- resse, mevrouw Borm-Borm. In de vacature, ontstaan door het periodiek aftreden van me vrouw J. Maerman-Bonte werd voorzien door haar te herkie zen. Na de koffiepauze vond een verloting plaats en een mode show van bontjassen, hoeden en sjaals. Ook de activiteiten voor het komend jaar kwamen ter sprake. KPJ Een groot aantal le den heeft in Graauw de jaar vergadering van de KPJ bijge woond. Nadat de gebruikelijke punten op de agenda werden afgehandeld, werd er een boei ende lezing gehouden door de geestelijk adviseur, pater Schreuder, over „de kerk in beweging". Na afloop werd over dit onderwerp gediscus- 0 De samenzang van cabaret De Hoepel. Het jeugdcabaretgezelschap „de Hoepel" te Ter neuzen begint deze winter aan het achttiende seizoen. Het is even speels als de naam van het in vroeger tijden bekende ronde geval van hout of ijzer, waarmee de jeugd van vorige generaties zich pleegde te ver maken. Een groep van ongeveer tien jongeren, die zich zelf en anderen amuseert met liedjes, muziek, sketches en andere voordrachten. Artistiek leidér is de heer A. Kolijn, die het volledige vertrouwen van zijn groep en van de respectievelijke ouders geniet. De heer Kolijn vertelt dat de heer Kes, destijds onder wijzer aan de openbare mu lo-school in Terneuzen, er mee begon op verzoek van enkele leerlingen. Ene domi nee Brczet, een man die veel aan jeugdwerk deed, bemoei de zich er verder mee. De gedachte kwam op om er een cabaretgroep van te maken en met alle primitieve mid delen, die zij tot hun be schikking hadden, gingen ze van start. Met heel veel enthousias me, zo werd ons verzekerd. Het moet wel waar zijn, ge zien de jaren, die de groep heeft getrotseerd. De heer Kolijn is er (met recht) trots op. Op Karei Buijze, zijn rechterhand en artistiek lei der, op Anton van Vooren, de zanger-gitarist, Gerard van Stevendaal, die al een zekere vermaardheid bezit wegens zijn „Dorus"-ereatie, Ebe Blaauw, de gitarist, Bert Steketee, de slagwerker en niet op de laatste plaats, op Edith en Lian, de twee da mes. Zij hebben nu, voor het tweede seizoen een repetitie lokaal gevonden in „de Sluis" het jeugd- en buurtge- bouw in Terneuzens Dijk- straat. Lekker ruim en verwarmd. Een oase na al de omzwervingen langs oude, onbewoonbaar verklaarde woningen en verenigingsge bouwen, waarin je bijna om kwam van de kou. Hoe doen ze het allemaal? Zij proberen het wel hard nekkig, maar tot nu toe heb ben zij nog'geen cent subsi die gekregen. Ieder seizoen een heel nieuw programma is gewoon een erecode. Maar dat betekent ook telkens an dere kostuums en die maken zij met veel vindingrijkheid en fantasie, allemaal zelf. „Wie zich niet met armoe kan behelpen is niet waard dat hij 'r heeft", is een Zeeuwsch-Vlaams gezegde, dat wel op de groep van toepassing is. Desondanks geen vermindering van toe wijding en zin om hard te werken. De leeftijden liggen zo rond twintig jaar, maar eer jonger dan ouder. Lian begint al aan het vijfde jaar en zij is nu pas zeventien. "Voor de leden, die nog naar school gaan, luidt het consig ne: „Eerst leren en dan naar de repetities komen", soms drie keer per week. Tot nu toe heeft deze ca baretgroep zich financieel kunnen bedruipen, maar het is well eens moeilijk. Waar aan nog gebrek is? Aan goe de sketches en aan vrouwe lijke medewerkers. Twee is wat weinig. Iemand, die de gave heeft eenvoudige, pak kende stukjes te schrijven, zal bijzonder welkom zijn. Het samenstellen van een (avondvullend) programma, is niet eenvoudig. „We zijn zeker geen politiek cabaret en we wachten ons er wel voor om op welke manier dan ook nummers te brengen, waar mee we iemand zouden kwetsen", vertelt de heer Kolijn, die alle leden uitno digde om rond de tafel te komen zitten om alle moge lijke inlichtingen te geven. Het pretentieloze program ma is blijkbaar de oorzaak van het feit dat zij op vele plaatsen in Zeeuwsch-Vlaan deren heel welkom zijn. Hun liedjes, zowel evergreens, als moderne, doen het uitste kend, ook bij de bewoners van bejaardentehuizen, die al veel reclame voor hen ge maakt hebben. „Toen we vijftien jaar be stonden, zijn we in bijna alle Zeeuwsch-Vlaamse bejaar dentehuizen gratis opgetre den, en dat was een goeie reclame", weten ze zich nog te herinneren. Zo'n vijfen twintig voorstellingen per (winter)seizoen halen ze wel. Ze zien al met verlangen uit naar vrijdag 20 oktober, wanneer ze zullen optreden voor het personeel van het Sluiskilse streeklaboratori- um. Verder hopen ze ook dit jaar van alle mogelijke vere nigingen in Zeeuwsch-Vlaan deren uitnodigingen te krij gen. Hun enthousiasme werkt aanstekelijk. G. WIJNE suods jQ^Cids PA<BU Jo;B|i;uaA dinsf aOauraopq }BUI dO J0ip UBB.I3Ï ITBA JOOJtpS joisjoq -[©0;s syqooa jog©} praq ©r^ood eindredactie bas augustijn Het „Zangduo". Voor de oplossing zie elders in deze rubriek.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 7