Nieuw onderwijs mogelijl LES VAN BLINDE POTTENBAKKER Rapper in Oostburg toekomst aan kapfabriek VEERE IS BAKERMAT DER MARINE FEDERATIE Z.-VLAAMSE WONINGBOUW IN STUDIE Zeeuw kan kiezen uit zeventien partijen Hebben G.S. recht tot ingrijpen in veerdienst REGIONAAL PEDAGOGISCH CENTRUM UIT EXPERIMENTEEL STADIUM Regenachtig DIRIGENT EN LEDEN NA RUZIE UIT KOOR Eervolle plaatsen voor Terneuzen op nationale Jachthaven Bruinisse aanbesteed stad streek 3 IJSBERG Hulst WAARBORG WERKPLAN ERVARING Pijn is te verhelpen, MetTogal. In doordrukstrïp. Handig. Helpt. Goed. Vragen Staten Vitaal, dynamisch, internationaal! PeterStuyvesant- rijke geurige tab^k en... het Miracle Filter Peter Stuyvesant, U^geniet zoveel meer! Jongste der wereldmerken Woensdag 18 oktober 1972 t (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG Iedereen is er zo langzamerhand wel van overtuigd dat de maatschappij van morgen bevolkt moet worden door mensen die zo compleet mogelijk over hun vrije wil en hun kansen moeten kunnen beschikken. De mensen worden in de ge zinnen van vandaag en op de scholen van vandaag gevormd. Een waarneembaar teken van dat proces, dat wellicht ooit zal leiden tot een door ieder aanvaardbaar ontwerp voor een „wel- zijnmens", is de onderwijsvernieuwing. Op zichzelf is dat een woord wat van alles kan betekenen, als men de er achter liggende gedachte niet vat. Deze gedachte kan aldus worden geformuleerd: Onderwijs mag niet alleen gericht' zijn op het opleiden tot „iets" (ambachtsman, kantoorbediende, advocaat of. onderwijzer), het moet in de eerste plaats op leiden tot „iemand" een complete, evenwichtige mens. In de strategie, die met veel vallen en opstaan is ontwik keld, en die ten doel heeft ook in Zeeland „de school" en „de leerling" op een betere manier met elkaar te laten functione ren, levert het regionaal peda gogisch centrum in Zeeland, dat in St. Laurens is gehuis vest, een belangrijke bijdrage. De experimentele status van dit regionaal pedagogisch cen trum is nu beëindigd en daar mee heeft het de status van volwassen instituut bereikt. De eigen staf van het cen trum, zal ten bewijze daar van per 1 januari a.s. wor den uitgebreid met een psycho loog, die drie assistenten krijgt, en voorts met drie onderwijs- consulenten en een „remedial teacher". De laatstgenoemde functionaris beschikt nog niet over een begrijpelijke Neder landse vaknaam. Hij kan wor den omschreven als iemand die de processen die bij kennisover dracht tussen onderwijzer en leerling wederkerig een rol spelen, begrijpt en daarop kan inspelen. Met de komst van de nieuwe stafmedewerkers gaat het aan tal „centrale functionarissen' van de RPC 17 bedragen. De directeur van het RPC drs. C. J. P. M. van Etten, sinds januari van dit jaar in functie, is daar Postzegelhandel Voor de bijeenkomst van de postzegel vereniging het Land van Hulst in hotel T. van Oosterom te Hulst, bestond vrij veel be langstelling. Er werd dan ook druk gehandeld. De hoofdprijs van de verloting, alle uitgifgen Europazegels 1972, was voor de heer De Smet uit Terneu- zen. De veiling liep eveneens goed Van de ongeveer zeven tig aangeboden ka velt j es wer den de meeste verkocht. Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur: Plaatselijk een bui en iels la gere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min. temp.: omstreeks normaal, max. temp.: van ongeveer nor maal tot 3 graden onder nor maal. Kans op een droge pe riode van minstens 12 uur. 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal, max. temp.: 0 tot 4 graden on der normaal. Kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 pro cent. waterstanden Konstanz 270 - 1, Rheinfel den 165 plus 10, Straatsburg 114 - 4, Plittersdorf 250 plus 4, Maxau 303 plus 4. Plochin- gen 120 plus 2, Mannheim 107 - 6, Steinbach 116 onv., Mainz 142 - 1, Bingen 42 - 2, Kaub 63 - 2, Trier 226 plus 2, Ko blenz 74 - 6, Keulen 6-4, Ruhrort 170 onv., Lobith 773 plus 1, Pannerdense Kop 754 onv., Nijmegen 580 onv., IJs- selkop 727 plus 1, Eefde IJssel 257 - 1, Deventer 141 - 4, Monsin 5446 - 2, Borgharen 3800 - 25, Belfeld 1089 plus 6 Grave ben. de sluis 503 plus 2. Morgen, donderdag 19 okto ber Bergen op Zoom 0.42 en 13.23 Hansweert 12.16 Terneuzen 11.43 VIi« - c 11.16 en 23.50 vv'emeldinge 0.32 en 13.03 verheugd over, maar zo ver telt hij ons in een interview de bemanning zou uit wel veertig personen moeten be staan, wil men waar kunnen maken wat nu in schema- vorm allemaal aan opdrach ten ligt te wachten. Zelfs met een bemanning van veertig personen vormt het RPC het topje van de ijsberg de onder- Wijsvernieuwing, waarvan het grootste stuk per definitie on der water steekt. Dat bevindt zich namelijk op de talloze scholen in de provincie. Het RPC-Zeeland werkt, zo zegt drs. Van Etten, in een tweedelig veld. De ene tak van activiteit richt zich op de bege leiding van de onderwijzers, de andere op het schooladvieswerk. Deze tak gaat meer de kant van de leerlingen op. Door het hele onderwijsmaat- schappijtje heen is, dank zij veel en vruchtbaar overleg met het RPC een nieuw netwerk geweven, dat mede een waar borg moet bieden dat de „on derwijsvernieuwing" zich niet beperkt tot een groepje specia listen en een aantal proefscho len, waar nieuwe methoden worden uitgeprobeerd. Een cen trale draad in het netwerk wordt gevormd door de ad viesgroep, waarin om te be ginnen het kleuter- en het basisonderwijs, zowel naar de regio als naar de gezindte ge spreid, vertegenwoordigd zijn. In het geheel van de advise ring van het RPC ontbreekt nu nog onder andere het contact met de ouders. Dat is een leem te die drs. Van Etten graag op gevuld zou willep.ziqn, .„Ons onderwijs is perfect" georgani seerd", merkt hij op, „maar waar in Zeeland; yfrid j'e nu.eeri orgaan dat Wérkelijk represen tatief is voor de groep „ouders van schoolgaande kinderen?" Het regionaal pedagogisch centrum opereert, jaar ra jaar, met werkplannen waarin de meest urgente projecten zijn opgenomen. In het nu lopende jaar, aldus drs. Van Etten, is de aandacht gericht op een „vloeiende overgang" tussen kleuterschool en basisschool. In de praktijk betekent dit dat de strikte scheiding die vroeger bestond tussen de speelfunctie van de kleuterschool en de leerfunctie van de basisschool, verdwijnt. Het tweede project in belang rijkheid is gericht op het zo genaamde „pluriforme lezen" op de basisscholen. Ongeveer honderd scholen in Zeeland zijn in dit project, een veel ruimere opvatting dat het begrip „le zen" beoogt, betrokken. Het derde project waarmee RPC-Zeeland doende is heeft de bevordering van de musi sche vorming op de scholen ten doel. „Hier komt onderwijs als een stukje „mens-vorming" te voorschijn, zegt de heer Van Etten. „Mens-zijn is niet alleen het leveren van prestatie. Het is vooral: kunnen leven, en daartoe draagt musische activi teit belangrijk bij. Jammer, dat juist dit project nog niet zo vlot verloopt als wij wel zou den willen". In het werkgebied van het regioaal pedagogisch centrum wordt tenslotte als vierde en laatste activiteit het werkplan 1972-1973 met het landelijke „Wisco-Bas-project", (wiskun de voor de basisscholen) ge werkt. Als jongste loot aan de stam van tiet onderwijsbegeleidend werk in Zeeland wil het RPC- Zeeland liever niet in een ivo ren toren wonen. Drs. Van Et ten: „Wij kunnen het namelijk niet alleen. De deskundigheid en de schat aan ervaring die b.v. de schoolartsendiensten, de medische opvoedkundige bu reaus, de stichtingen voor be roepen en beroepskeuzevoor lichting enz. enz. bezitten, zijn onmisbaar bij het gehele ver anderingsproces dat school en leerling tegenwoordig doorma ken. Daarom staat samenwerking met deze diensten en organen noog in ons vaandel geschre ven. Alleen al om economische redenen is het noodzakelijk de beschikbare energie en het aan wezige vernuft zo goed moge lijk te verdelen om het om vangrijke terrein waarop wij samen werkzaam zijn". Over de vooruitzichten is drs Van Etten hoopvol. Over zijn eigen werk zegt hij: „Onge looflijk boeiend". (Van onze correspondent) MIDDELBURG Piet Dek ker is pottenbakker en kaar senmaker. Soms doet hij ook wel eens wat aan houtwerken. Piet Dekker is bovendien blind. Een blinde pottenbakker is een zeldzaamheid. Zeker als hij de eigenschap van Piet Dekker heeft, die letterlijk met zijn handicap heeft leren leven. Alle vazen, kandelaars en noem maar op die hij maakt, ver vaardigt hij geheel op het ge voel, wat voor hem toch wel het belangrijkst is bij de pot tenbakkerij. Zijn werkstukken zijn zeker het aankijken en het bezit waard. Ook beeldjes van dieren en mensen maakt hij, en ook die zijn geheel natuurgetrouw. Overigens woont Dekker nog niet zo lang in Middelburg. Ruim drie weken geleden ves tigde hij zich in de Zeeuwse hoofdstad en introduceerde zich door een expositie te houden- die onlangs afgelopen is. Veel mensen kwamen zijn werkstuk ken bekijken en veel werd ook verkocht. Een ding dat Dekker in Mid delburg meteen opviel was het elektriciteitstarief, dat ruim viermaal zo hoog is als in zijn vroegere woonplaats Uithoorn. Hij moet nu dus wel met dat tarief rekening houden, zodat hij zijn elektrische oven niet de hele tijd kan gebruiken. Uniek voor Middelburg is het feit dat Dekker een paar avon den in de week „les" geeft in potten bakken en kaarsen ma ken, zowel voor volwassenen als voor kinderen. De cursisten zijn stuk voor stuk enthousiast over de lessen die Pieter Dek ker hun in zijn atelier aan de Seisstraat geeft. Vaak komen belangstellen den even binnen wippen om hem eens aan het werk te zien. Ook scholieren komen wel eens kijken. Sommigen hebben alvast voor kerstdag een aantal kaar sen gemaakt. Die kaarsen wor den door Pieter Dekker nog op de oude manier gemaakt. Dat wil zeggen dat hij een stuk lont in een bak met ge smolten kaarsvet doopt, en dat Indopen vele malen herhaalt, net zo lang tot er een kaars ontstaan is. Jongeren van het Zilveren Schor zijn ook al eens op be zoek geweest, zodat Pieter Dek ker niet aan belangstelling heeft te klagen. De „particuliere" belangstel lenden mogen het soms ook zelf eens proberen. Samen met Pieter Dekker maken kinderen voor zichzelf een kaarsje, dat ze aan het einde van de mid dag, als het werkstuk gebak ken is, komen ophalen. Hij werkt niet voor een groothandel, en ziet de massa- produktie niet zo zitten. „Het werkt tamelijk geestdodend. Hoewel de zekerheid van beta ling natuurlijk wel een voor deel is", zegt hij. Om nog even terug te komen op het kaarsen maken, dat is 1 eigenlijk voortgekomen uit het feit dat hij pottenbakker is, om dat hij bij het kaarsen maken I vaak, bijna altijd, gebruik g maakt van door hem zelf van klei gemaakte mallen, vormen. De methodes, die vaak erg goedkoop zijn, zijn voorname- j lijk door hem zelf ontwikkeld. Dekker werkt vaak de hele 1 nacht door en slaapt dan maar een uurtje maar hij is vaak te druk bezig om zich moe te voe- j len omdat hij daar gewoon B geen tijd voor heeft. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Het kap- persbedrijf zit in de moeilijk heden. Dit werd eergisteren duidelijk gesteld door de Stichting Vakopleiding Kap- persbedrijf in Utrecht en on der meer beaamd door west- Zeeuwsch-Vlaamse kappers. Een van hen uit Oostburg zei ons dat het grootste pro bleem in het kappersbedrijf gevormd wordt door de perso neelslasten. Van de bruto-ont- vangsten die een bediende binnenbrengt in een kappers- bedrijf gaat zeker 70 procent aan salaris en sociale lasten. „Dan begint het inkomen van de werkgever pas, waar dan nog huur, belasting, verzeke ring etc van af moet. Naar mijn mening is alleen in de toekomst nog een bestaan weggelegd voor een soort kap fabriek met tientallen perso neelsleden of een zaak waarin man en vro-uw werken, met misschien wat hulp tijdens het weekeinde". Vooral somber werd de toe komst van het herenkappers- bedrijf ingezien. „Hierin is op dit moment praktisch niets te verdienen. De tarieven zijn ei genlijk te laag, wanneer je een beetje behoorlijk werk wilt leveren kun je niet meer dan 3 klanten per uur bedie nen. Dan kom jé misschien aan een uurloon van tussen 13,50 en 17.00 gulden. Voor waarde is dan wel dat je con stant drie mensen per uur hebt. Maar het is algemeen bekend dat met name jonge mannen de kapper nog wei eens overslaan. In het kort gezegd komt de problematiek van de herenkapper hierop neer: te lage tarieven en te weinig klanten", aldus deze Oostburgse kapper. Tarieven omhoog dus? Maar ook hiermee is men het niet helemaal eens. „Bewezen is in het verleden dat bij iedere tariefsverhoging steeds weer mensen besluiten de kapper maar een keertje over te slaan. Zo'n verhoging sorteert soms in wezen geen effect", werd gesteld. „Waar het met het herenkappersbe- drijf in de toekomst naar toe moet is mij vooralsnog een raadsel", zo besloot de Oost burgse kapper, die dacht dat een heren- annex damessalon ook een oplossing kan bren gen. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) VEERE - DEN HELDER Met de traditionele plechtighe den is dinsdagmorgen om elf uur in de haven van Den Hel der de mijnenjager Hr. Ms. „Veere" in dienst gesteld. De Veere is bij de scheepswerf „Van der Giessen-De Noord N.V" te Alblasserdam van mijnenveger tot mijnenjager omgebouwd. Deze ombouw heeft bijna drie jaar in beslag genomen. Het is het eerste sahip bij de koninklijke marine dat met een volledig automatisch navi gatiesysteem is uitgerust. Naast talrijke -marine-autori teiten die de indienststelling bijwoonden, onder wie de commandant zeemacht Neder land, de schout-bij-nacht B. VeldkarrjP, was ook de burge meester van het Zeeuwse plaatsje Veere. A. de Kam aanwezig. Deze schetste in zijn toespraak de nauwe rela ties tussen de marine en Veere omdat die plaats vol gens zijn zeggen aanspraak maakt op de titel, de baker mat te zijn van de Nederland se zeemacht. SLUISKIL In het r.-k. zangkoor van Sluiskil zijn eni ge moeilijkheden gerezen met als gevolg dat de dirigent, de heer De Wijn, ontslag nam en enkele koorleden „uittra den". In de kerkdienst van afgelo pen zondag was het koor ech ter weer voltallig. In afwach ting van een nieuwe dirigent heeft zuster Conradine de lei ding van het zangkoor op zich genomen. Het boterde al ge ruime tijd niet meer tussen het bestuur en de heer De Wijn. Beide partijen wensen zich over de, aard van de moeilijkheden niet uit te la ten. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Tijdens de te Bussum gehouden nationale wedstrijden van het Rode Kruiskorps behaalde de ploeg van de Colonne Terneuzen van de 12 deelnemende ploegen de vijfde plaats. De commandan te, mevrouw A.M.H. de Troye- Heene uit Terneuzen legde be slag op de derde plaats. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Begin no vember wordt een werkgroep ingesteld die gaat bestuderen op welke wijze diverse wo ningbouwverenigingen en stichtingen in Zeeuwsch- Vlaanderen kunnen samenwer ken. Die samenwerking moet dan gelden op het gebied van de administratie, de technische dienst en de nieuwbouw. De werkgroep zal worden samengesteld uit twee leden van het bestuur van de Wo ningbouwvereniging West- Zeeuwsch-Vlaanderen in Bres- kens, de twee woningbouw verenigingen in Sas van Gent, de Woningbouwvereniging Hulst, de Woningstichting Axel en de Woningstichting Zeeuwsch-Vlaanderen. Het se cretariaat van de werkgroep zal gevestigd worden in Ter neuzen, met als secretaris di recteur Zielschot van de Wo ningbouwvereniging Terneu zen. De heer Zielschot deelde ons mee dat bekeken zal worden of mogelijk een federatie van de deelnemende woningbouw verenigingen gevormd kan worden, waarbij iedere deel nemende vereniging of stich ting zijn zelfstandigheid be houdt. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Zeventien partijen, waarvan er drie (de Nederlandse Middenstands Partij, de Rooms-Katholie- ke partij Nederland en de Bejaarden-associatie Partij) zich in de laatste minuten hebben gemeld, vormen hel politiek assortiment dat de Zeeuwse stemgerechtigden bij de ko mende Kamerverkiezingen wordt aangeboden. Vergeleken met de in 1971 gehouden kamerverkiezingen is er ditmaal sprake van ver kleining van het keuzepakket. Bij de vorige verkiezingen de den 22 partijen een gooi naar de gunst van de Zeeuwse kie zers. Maandag aanstaande zal het hoofdstembureau in de kieskring Middelburg (die ge heel Zeeland omvat) de kan didatenlijsten definitief vast stellen. De voorlopige lijsten die werden ingeleverd zijn afkom stig van DS'70, de ARP, Boe renpartij. D'66, CPN, Neder landse Middenstands Partij, Rooms-Kalholieke Partij Ne derland, PSP, Democratische Midden Partij, Partij van de Arbeid, KVP, PPR, SGP, GPV, CHU, VVD en de Be jaarden-associatie Partij. Het aantal Zeeuwse kandi daten op de verschillende lijs ten varieert sterk. DS'70 heeft mr. K. A. Koning uit Zierikzee op de vijfde plaats gezet. De heer Drees jr. is lijsttrekker. In de „staart" van de AR-lijst komen de Zeeuwen Beinema, Huson, Balkenende en me vrouw Scheele voor. De heer J. Kole uit Wemeldinge en drs, J. van de Sande uit Vlissingen staan op niet kanshebbende plaatsen op de lijst van de Boerenpartij. D'66 heeft de Vlissinger A. van Dijke op de 27ste plaats staan. De CPN heeft geen Zeeuwse kandidaat en zij deelt dit lot met de Nederlandse Middenstands Partij, de Rooms-Katholieke Partij Nederland en de PSP. De Democratische Midden Partij heeft als Zeeuwse man de heer I. Flipse uit Middel burg van hem ontbreekt op dit moment nog een bereidverkla ring. Als deze voor maandag tien uur op het hoofdstembu reau binnen is doet de heer Flipse nog mee. De PvdA heeft de heer Roels (Sint Maartensdijk) als tweede op de lijst geplaatst, (Van onze correspondent) BRUINISSE In Bruinisse is dinsdagmorgen aanbesteed het graven van een havenkom en bijkomende werken voor een aan te leggen jachthaven in de buitendijkse slikken van de Grevelingen nabij Bruinis se. Het is de bedoeling dat hier een jachthaven komt met 550 ligplaatsen aan het Grevelin- genmeer. De laagste inschrijver was Aannemersmaatschappij Ge broeders Van 't Verlaat, Har- dinxveld, voor f 1.391.000. Het bestek is opgemaakt door de N.V- Grondmij. te De Bilt. direct onder aanvoerder Den Uyl. De lijst waarmee de PvdA in Zeeland gaat werken telt verder nog tien Zeeuwse namen. De KVP heeft drs. Dusar- duijn uit Goes op de dertiende plaats gezet. Zoals wij kortge leden hebben gemeld, wordt die positie door de Zeeuwse KVP hevig aangevochten. De PPR komt met vijf Zeeuwen uit, met op kop de heer Van Waterschoot uit Oostburg. De SGP-lijst telt vijf Zeeuwse namen en de lijst van het GPV een. Voor de CHU is de heer Eversdijk de eerste Zeeuwse man. Na hem volgen nog zeven andere Zeeuwen. De VVD heeft de heer Hoek stra uit Middelburg tot Zeeuws trekpaard gemaakt. Verder staan er nog drie ande re Zeeuwen op de lijst van deze partij. De Bejaarden-as sociatie Partij komt met de Middelburger J. Meijeren als enige Zeeuw uit. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Hebben leden van G.S. het recht in te grijpen in het vaarschema van de Provinciale Stoom bootdiensten? Als er een be sluit bestaat waarbij G.S.- leden het recht hebben ver kregen om de veerboten op een ander tijdstip dan het vaarschema aangeeft te la ten vertrekken, dient dat be sluit dan niet te worden in getrokken? Deze vragen heeft het CHU- statenlid E. Ph. Nieuwkerk ge steld aan het college van G.S. vn Zeeland. De aanleiding vormde het feit dat het bezoek van prinses Beatrix en prins Claus aan Zeeland een veer boot op de dienst Vlissingen- Breskens heeft opgehouden. Dat gebeurde op verzoek van een lid van G.S aldus de gangbare lezing. De heer Nieuwkerk wil, wat dit aangaat, graag het naadje van de kous weten. „Moet in grijpen, door wie dan ook, in het vaste vaarschema niet worden voorkomen?", vraagt hij. Verder wil hij weten bij wie de uiteindelijke beslissing, om een verzoek tot uitstel van een afvaart in te willigen, be rust, en wie op 29 september toen de boot werd opgehou den deze uiteindelijke be slissing heeft genomen. (ADVERTENTIE) PETER SiïïE

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3