DE HELE WERELD IN EEN BOEK life $11» Ganzenbord als boekengeschenk Jan Terlouw kreeg voor boek een gouden griffel IANIDA VIJFDE IN FINALE VAN I VOORLEESWEDSTRIJD - i Bi I MEIR ONTSLAAT DRIE VEILIGHEIDSAGENTEN OM DRAMA MM» rpeii peiliraggei Wraak voor Bloedig zondag voor rechter e Opvolger Mao nog verborgen in duister van Chinese top Informatie over kabinetscrisis Dierentuin van Langedaal kleine stem ■m* Ê)©DflGQJ]^j(g[y; Hoogbejaard Collegiaal Oud-arbeider 29-11-72 - verkiezingen* Woensdag 18 oktober 1972 13 19 g Zaterdag is de kinder- boekenweek van start 5 gegaan. Een week duurt 3 S ze eigenlijk nietom 3 precies te zijn duurt ze 5 twaalf dagen. Alle boe- 3 kenwinkels liggen vol S kinderboeken, vooral de S etalages. En als je lid 3 van een biblotheek bent, 3 S zul je vast de affiches 3 wel gezien hebben. Er is S heel wat georganiseerd 3 in de boekenweek. Er 3 zijn voo-leeswedstrijden en in de wijken van verschillende steden zijn j sneciale boekenmidda- gen. 3 En dat allemaal met 3 de bedoeling om je jj aan het lezen te krijgen. 5 Om iedereen te laten meemaken hoe fijn het is om te lezen. Hoe je I 2 met een bock in je ge- S dachten erg ver weg kunt 5 gaan of iets heel span- 5 5 n-mns r :?a kunt me ken, S terwijl je gewoon thuis 3 3 bij de kachel zit. 2 Vorige week schreven 3 we al dat twee boeken een speciale prijs had- 3 den gehad: een gouden griffel. Dat waren De Kleine K?.p:tein van J Paul Biegel en Koning van Katoren van Jan Terlouw. Over het Iaat- J ste boek staat vandaag s J het een en ander in De 2 2 Kleine Stem. Verder S S vind je een gesprek met 3 2 een deelneemster aan 3 1 een voorleeswedstrijd en 3 2 iets over het cadeautje 3 3 dat je krijgt als je voor 3 3.7,50 boeken koopt. Het kinderboekenweekge schenk diit jaar is een reu- zenganzenbord. Het heeft maar liefst 350 hokjes: op 70 daarvan staan plaatjes met versjes. En daarin staat weer of je verder mag of terug moet of een beurt moet overslaan. Het heeft vrolijke kleuren en de tekeningen zijn leuk om naar te kijken. Het is ontzettend groot en dat is misschien een beetje een nadeel. Uit de winkel krijg je het im een rol mee en het valt niet mee om die rol plat op een tafel te leg gen. Misschien is het het verstandigste als je het op plakt op een groot vel kar- In de dierentuin in Lange daal Daar lopen de dieren alle maal Ja, allemaal uit hun hok ken Ze springen en ze knokken De tijger springt als een wil deman De aap smijt met eenden zo hard hij kan. De dieren willen niet meer in hun hok tok. De kip kakelt Tok tok, tok. De krokodil, de haan, de beer Die gaan er toch te keer. De mensen durven niet naar buiten. De directeur zegt: Wat moet ik beginnen Alle vogels, ook de meeuw en de spreeuw Waren opgegeten door de leeuw De mensen riepen Wat een mop, Straks eten ze ons nog op. Toen de dieren klaar waren met springen en knokken Gingen ze vanzelf weer in hun hokken Ziezo zei de directeur, dat is dat Ik doe het nooit meer, dat was me wat. Annette van Onzenoort 10 jaar Geertruidenberg. ton. Je hoeft het niet per se met twee dobbelstenen te spelen, het mag ook met drie of vier of vijf. Het ganzen bord is gemaakt door de Amsterdamse ontwerper Wim van der Kolk. Hij maakte ook de boekenweek affiches Jan Terlouw schreef het boek Koning van Katoren en hij won daarmee die gouden griffel voor het beste jeugd boek van dit jaar. Het boek gaat over Stach, een jongen die wordt geboren op het ogenblik dat de koning van iet land Katoren doodgaat. Als Stach zeventien jaar is, wil hij zelf koning worden, maar de ministers van het land Katoren willen dat niet hebben. Ze besluiten om hem een aantal moeilijke op drachten te geven, die hij moet uitvoeren. Als hij dat goed doet, mag hij koning worden. Maar ze denken dat die opdrachten veel te moei lijk zijn. Stach moet eigen lijk het land redden van oor log, luchtvervuiling en ge luidshinder. Maar het lukt Stach en dus wordt hij ko ning. Jan Terlouw, die Twee- ie-Kamerlid is voor D '66, heeft meer boeken geschre ven. Kinderjury's vonden in 1970 zijn boek Pjotr het bes te jeugdboek. Andere boeken van Jan Terlouw: De avontu ren van Oom Willibrord, Bij ons in Caddum en Oorlogs winter. In Oorlogswinter schrijft Jan Terlouw eigen lijk over wat hij zelf heeft meegemaakt in 1945 toen hij op de Veiluwe woonde. eindredactie els smit Jan Terlouw: gouden griffel voor Koning van Katoren. Anida gokte goed: Op de vijfde plaats in de finale. Anida van Liere uit Middelburg heeft zater dag meegedaan aan de landelijke voorleeswed strijd, die door de AVRO-televisie werd uitgezonden. Eigenlijk was het een eer om mee te doen aan die televi sieuitzending. Ze was één van de acht besten van ruim duizend deel nemers uit heel Neder land. Twee weken gele den had ze al de voor ronde van Brabant en Zeeland gewonnen. Vlak voor de wed strijd zaterdag vertelde Anida dat ze helemaal niet zenuwachtig was en dat ze rekende op een vijfde plaats. Ze kreeg nog gelijk ook, want ze werd vijfde. Het rapport van de ju ry heeft ze nog niet ge kregen. Een beetje jam mer vindt ze dat wel, maar ja", zegt ze, „het programma was al zo'n tijd uitgelopen. En we krijgen het rapport mis schien nog wei thuisge stuurd." Ook als ze niet aan wedstrijden meedoet, leest Anida veel en hard op, soms voor zichzelf 's avonds in bed. Soms voor haar familie en soms natuurlijk op school, de jh. mr. Casëm- brootschool is dat en ze zit in de zesde klas. Voor lezen had ze op haar laatste rapport een acht. Christian Sturms is zeven jaar en woont in Hulst. Voor de Kleine Stem maakte ze een toepasselijke tekening voor kinder boekenweek. Het boek dat het meisje op de plaat in haar hand houdt, heet Okkie, schrijft Christian. (Van onze correspondent) TEL AVIV Eerste minister Golda Meir heeft in het Israë lische parlement niet alleen West-Duitsland maar ook de Israëlische veiligheidsdienst zij op wat mildere toon verant. woordelijk gesteld voor het drama van Miinchen. Veertig dagen na de moord op de elf Israëlische sportlieden door de Palestijnse terroristen heeft de premier aan de nand van een door een Israëlische commissie van onderzoek uit gebracht lijvig rapport het ge dwongen ontslag van drie hooggeplaatste ambtenaren van de veiligheidsdienst „we gens tekortkomingen" en van een andere official aangekon digd. In een aan het doaraa van München gewijde regerings verklaring ging de premier om veiligheidsredenen aan de be weegredenen die tot het ont slag van de officials hebben geleid voorbij. Zij liet echter bij wijze van verwijt uitkomen dat de veiligheidsdienst niet van de plannen van de Pales tijnse terroristen die Israëlische Olympische ploeg aan te vallen op de hoogte was geweest en eveneens had nagelaten bij de Westduitse autoriteiten op ge wapende begeleiding 'en bewa king van de Israëlische ploeg voldoende nadrukkelijk aan te dringen. Voor de Westduitse veilig heidsmaatregelen in en rond het Olympisch dorp had de eerste minister Golda Meir geen enkele goed woord over. In het bijzonde- de Westduitse beslissing geen gewapende po- litie-agenten in het Olympisch dorp te stationeren „omdat de Duhse autoriteiten een duide lijk idee hadden van het ka rakter van de Olympische Spe len" lokte scherpe kritiek van de Israëlische premier uit. „Dat was een volkomen ver keerd uitgangspunt dat de ter roristen in staat stelde het Is raëlische paviljoen binnen te dringen en de Israëlische sportlieden te overrompelen", zei ze. „De Westduitse autori teiten hadden geen voldoende maatregelen getroffen om de Israëlische sportlieden te be. schermen," voegde mevr. Meir eraan toe. Ook de wijze waarop de Westduitse politie had gepro beerd de Palestijnse terroristen op het vliegveld bij München door middel van scherpschut ters uit te schakelen lokte kri tiek van de premier uit terwijl zij de principiële beslissing van de Westduitse regering het hoofd niet voor Palestijnse ter reur te buigen toejuichte. (Van onze correspondent) LONDEN De wraakactie van de IRA, waardoor in febru ari van dit jaar de aalmoezenier van de Britse parachutisten en zes andere slachtoffers uit elk aar werden gerukt te Alder- schot is gedurende waarschijn lijk een volle maand het on derwerp van een rechtzaak. Het tegen drie beklaagden on dernomen proces werd inge leid door de procureur-gene raal die verklaarde dat andere medeplichtigen nog worden gezocht. Een reeks kleine ont dekkingen heeft het voor de recherche mogelijk gemaakt de Ierse Londenaars Noël Jen- kinson (42) en Francis Kissane (33) van moord te beschuldi gen, maar aan de derde be klaagde Michael Duignan wordt alleen het bezit van verboden wapens ten laste ge legd. Geen van de drie be klaagden heeft bekend. Zij luisterden zwijgend en soms met een glimiach naar het overzicht van de aan hen toe geschreven samenzwering. Op de laatste zondag van ja nuari van dit jaar hadden de later bij een officieel onder zoek allesbehalve kritiekloos beoordeelde parachutisten van de 16de brigade te Londonder ry het grootste bloedbad onder die zich op straat bevindende burgers aangericht dat in de' laatste kwarteeuw in Europa door militairen is veroorzaakt. Voor die „bloedige zondag" van Derry beraamde de IRA de mislukte vergelding in de Zuidengelse legerplaats waar de katholieke priester Gerrard Weston, de bejaarde tuinman John Haslar en vijf werksters en serveersters op 22 februari de dood vonden. De officiersmess was een ge bouw van gewapend beton dat door de ontploffing van 90 kilo gestolen springstoffen gedeel telijk werd verwoest. Het was de opzet geweest dat de bom in een geparkeerde auto zou afgaan terwijl de mess met pa rachutisten was gevuld. Een gebrekkig tijdmechanisme was gebruikt en de explosie vond plaats een halfuur voor dat het middagmaal begon. In het wegdek werd een kra ter geslagen en van de door de daders gehuurde auto was wei nig over, doch het nummer van de uit elkaar gespatte mo tor bleef leesbaar. Dit bracht het ingewikkelde speurwerk op dreef. Volgens Scotland Yard huurde Kissane onder een valse naam de auto in Noord- Londen, waar hij telkens op andere adressen woonde. Hij was bevriend met Jenkinson. diie beschouwd wordt als de melker van de bom. (Van onze redactie buitenland) PEKING De kwestie van vernieuwing van de lei dende équipe in China, waar van het grootste deel al be hoorlijk op leeftijd is, begint langzamerhand erg dringend te worden. Maar diplomaten in Peking hebben deson danks met grote twijfel de uitlatingen van een groep Amerikaanse journalisten ontvangen die na een onder houd met Tsjoe En-Lai uit voerig berichtten dat de Chinese eerste minister de naam van Yao Wen-Joean had gelanceerd als de leider van de toekomst. Nu de kwestie Lin Piao nog maar nauwelijks is verwerkt, is het moeilijk te geloven dat de Chinese premier, die de reputatie geniet erg voorzich tig en handig te manoeuvre ren, het heeft gewaagd op ca tegorische wijze de een of an dere naam te poneren. Hij zou zich daarbij aan een „opvol ging" binden die in vele op zichten gevaarlijk lijkt. Men behoeft maar te wijzen op het lot van niet alleen Lin Piao, de kroonprins van voorzitter Mao Tse-Toeng, maar even eens van oud-president Lioe Sjao-Tsji die eertijds ook als de waarschijnlijke opvolger werd beschouwd. Men weet uit goede bron dat Tsjoe En-Lai op het laatste partijcongres van april 1969 een van degenen is geweest die opmerkelijk krachtig stel ling beeft gen/omen tegen het principe van het officieel aan wijzen van een opvolger zoals tijdenis dat congres het geval was met Lin Piao. Op nog duidelijker wijze Yao Wen-Joean als die komen de leider van de volksrepu bliek China kwalificeren zou hem, gezien de voorafgaande gebeurtenissen, in een vrij on gemakkelijke positie kunnen brengen, terwijl zijn betrekke lijke lage leeftijd (rond de 45 jaar) hem in staat kan stellen nog lange tijd een belangrijke rol te spelen aan die top van de Chinese hiërarchie, waarin hij volgens d'e officiële lijst van sep tember de zesde plaats bezet. Hoewel Tsjoe En-Lai naar het schijnt op de eerste rang zit om de teugels in Peking over te nemen als voorzitter Miao verdwijnt, heeft hij altijd zorgvuldig varmeden als de „nummer twee" op de officiële lijsten te figureren. De kwes tie van de opvolging is, zelfs voor hem, zo delicaat dat hij, nauwelijks drie maanden voor de val van Lin Piao, de lof trompet stak over hem die toen nog „de naaste wapen broeder" van Mao Tse-Toeng was. Sinds de affaire-Lin Piao en het overlijden van een aantal topfiguren in de Chinese hië rarchie, telt het politieke bu reau (het hoogste machtsor gaan) waarvoor tijdens het partijcongres van 1969 de 25 leden waren gekozen, noig .slechts 16 leden van wie er zes voor de kwalificatie „hoogbejaard" in aanmerking komen. De president van de republiek ad-interim Toen Pi- Woe en de voorzitter van de nationale vergadering maar schalk Tsjoe-Teh zijn 86 jaar, maarschalk Lioe Po-Tsjeng 80, voorzitter Mao 79, terwijl Tsjoe En-Lai en Jeh Tsjien- Jing, de opperbevelhebber van het leger sinds de verdwijning van Lin Piao, 74 zijn maar erg actief en vitaal blijven. Bo vendien is Kang-Sjanig, laid van het' permanente comité van het politieke bureau, naar het schijnt ernstig ziek en verschijnt hij bijna nooit in het openbaar. De machtsstructuur van het politieke bureau is per defini tie „collegiaal" hoewel Tsjoe En-Lai er op bijzondere wiijze bovenuit torent. Het is de taak van het centrale oomité, dat volgens de officiële bekend - makingen voor het laatst in augustus 1970 in plenaire ver gadering bijeen is geweest, om de vernieuwing van de leiding te waarborgen. In afwachting van het moment waarop dit „parlement van de partij" op nieuw vergadert heeft de pre mier, zo meent men, de Ame rikaanse journalisten willen geruststellen met de verkla ring dat men zelfs in die led- ding van de partij nog jonge mensen vindt en heeft hij als voorbeeld Yao Wen-Joean ge noemd. Maar hij is niiet de enige leider die nog jeugdig ge noemd kan worden. Zijn di recte chef, Tsjang Tsjoen-Tsji- ao, is ongeveer 50 jaar en schijnit nog belangrijker ver antwoordelijkheden te bezit ten. Met mevrouw Tejiang- Tsjing, de echtgenote van Mao, leidde Tsjoen-Tsjiao „de groep belast met de culturele revolutie" en hij heeft tegen woordig als belangrijke stand plaats Sjanghai met zijn tien miljoen inwoners, waar hij burgemeester is, eerste secre taris van het partij oomité en eerste politieke commissaris van het militaire district. Yao Wen-Joean is slechts loco-bur gemeester en tweede secreta ris van het partijcoimité. De nummer drie in Sjang hai, de stad die steeds meel de politieke voorhoede schijnt te vormen waarover de pers niet uitgeschreven raakt, is Wang Hoeng-Wen, een oud-ar beider van nog geen 40 jaar wiens briljante geest, onge dwongenheid en autoriteit alle buitenlanders die met hem in contact raakten, heeft getrof fen. Wang die eveneens de culturele revolutie heeft ge bruikt om zieh op te werken is al „gestegen tot Peking" waar hij in september op de lijsten van diverse manifesta ties onmiddellijk achter de le den van het politieke bureau stond. Maar Sjanghai is niet de enige samenstellende kracht van het Chinese politieke le ven en men moet ook terdege rekening houden met vooraan staande regionale militaire lei ders als Tsjen Si-Lien (noord oosten) en Haoe Hi-Hyoe (Nanking) evenals talrijke vooraanstaande leden van het partij- en staatsapparaat die na „een missie naar het platte land" tijdens de culturele re volutie zijn gerehabiliteerd dankzij de edelmoedigheid van Tsjoe En-Laa. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG In de Pris ma-reeks „Feiten achter feiten" is een boekje verschenen, dat in een slordige typografische verpakking (erg jammer, maar er was natuurlijk erg veel haast bij) een hoeveelheid in teressante achtergrondinforma tie bevat over de afgelopen kabinetscrisis die aanleiding is geworden tot de komende tus sentijdse verkiezingen op 29 november. De lezer vindt in dit boekje (drie gulden) alle gegevens, die hem de afgelopen zomer maanden via de kranten en de t.v. bereikten, nog eens „keu rig op een rijtje", hier en daar gelardeerd met lezenswaardige feiten en vermoedens die al thans ten tijde van de crisis niet van buitenaf waarneem baar waren. De pocket geeft uiteraard (het werkje is als zodanig niet bedoeld) geen prognose over de uitslag van de stembus strijd. wel vindt men er voordat men aan de recente crisis toekomt elementaire gegevens in over het ontstaan en het functioneren van onze parlementaire democratie. Het boekje besluit met een hoofd stuk gewijd aan de politieke partijen en partijtjes die op dit moment in de Tweede Ka mer vertegenwoordigd zijn. Dat laatste hoofdstuk is tevens een summiere inventarisatie van wat die partijen willen. Auteurs van het werkje zijn H. Gruijters (de „partij-ideo loog" van D'66, en J. J. Vis, ervaren parlementair journa list). Zij zijn er in geslaagd nu eens geen gewichtig stan daardwerk te schrijven over de politieke verhoudingen in ons land, maar een handige wegwijzer, waarin de feiten in heldere taal worden toegelicht. Daardoor is het juist zo ge schikt voor mensen die in de politieke doolhof zo slecht thuis zijn. Te vrezen is alleen, dat het boekje toch weer in hoofdzaak gekocht zal worden door men sen die het wel weten en voor b°n is het nu net niet geschre ven. E.Z.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 13