PROF. GROENMAN: „Het roer kan niet om in Nederland nederland waarheen? TWEELING AANGEGEVEN Politieke moord op Jordanier in Rome U krijgt tot 61% bij Fabrikant niet aansprakelijk voor risico's pil NOG STEEDS MARTELINGEN IN GRIEKSE GEVANGENISSEN JASPERINA VOOR RECHTER Als't slecht weer is moet je goede banden hebben. altijd safe binnenland buitenland Niet eensgezind Vlot michelin w^x-maal beter JURIST VAN ORGANON SLECHTE SPIJS VERTERING? CARTERS papier oor uw pen Kijkgeld de panty die tegen een stootje kan Neef van Romme naar DS '70 Juristen en Amnesty International Woensdag 18 oktober 1972 .Waarom 1 niet gewacht op de uitslag van de verkie zingen? Dan kan men rustig gaan kijken welke combina tie om een regering te vor men haalbaar is. Want wie het ook gaat doen, vaststaat dat inflatiebestrijding punt nummer één is. Ook door prijs- en loonmaatregelen. Dat is niet populair, maar (Van een onzer redacteuren) UTRECHT „Het roer moet om". Dat is een vaak gehoorde en in bepaalde kringen heel geliefde uitdruk king. Er wordt dan mee bedoeld dat er een politieke si tuatie moet worden geschapen om een regering te schra gen die het „allemaal heel anders" gaat doen. Meestal wordt daarmee dan aangeduid dat zo'n regering een wat men noemt progiressief beleid moet gaan voeren. Wat dat dan ook is. „Welnu, ik geloof dat zo iets hele maal niet kan. Ik ben ervan overtuigd dat ook de pro gressieve drie, als ze het straks voor het zeggen zouden krijgen vr(jwel geen 'ander beleid zullen kunnen voeren. Dat geldt dan natuurlijk voor de grote lijnen". Dat zegt professor dr. Sj. Groenman zonder er over te aarzelen. „Een totale omwen teling in vier jaar, stel dat zo'n kabinet het zo lang uit houdt, lijkt mij gewoon on mogelijk. Goed, de accenten zullen hier en daar wat ver legd worden. Maar, en dat moet men zich wel goed rea liseren, niemand die het zon der gewelddadige revolutie wil doen, kan zich op korte termijn los maken van het beleid dat in het (recente) verleden is gevoerd. Toen zijn ontwikkelingen in gang gezet die je niet zo maar straffeloos kunt afbreken. Toen zijn financiële ver plichtingen aangegaan die niet zonder boe of ba onge daan kunnen worden ge maakt. Men moet als men over deze dingen praat, nooit uit het oog verliezen dat de rijksbegrotingen eigenlijk weinig echte beleidsruimte vertonen". De gemiddelde burger in ons land, zo stelt professor Groenman, heeft met al z'n gemopper en al z'n kri tiek toch wel het gevoel dat hij niet slecht wordt ge regeerd. Dat er continuïteit in het regeringsbeleid zit. Wie er ook aan het roer staat. Wij kennen meerder heidskabinetten. Er zijn tel kens nieuwe partners die el kaar dan in zo'n parlemen taire meerderheid vinden. Een echt nieuwe lijn die sa menhang vertoont in het re geringsbeleid, is er eigenlijk nog nooit geweest. „Het is ook niet zo dat er grote verschillen bestaan tus sen de politieke partijen. Over het algemeen konden tot nu toe partijen die zich naar buiten als grote politie ke tegenstanders presenteer den, met elkaar een coalitie aangaan als puntje bij paal tje kwam. Daarom ben ik ook niet zo enthousiast over de wens die nu kennelijk zo groot is om 'van voren af tot bindende afspraken te ko men". Professor Groenman vraagt zich af, of daardoor nog het hoogste aan democratische inspraak van de kiezers wordt geboden. Wordt daar door niet eerder elke keuze juist beperkt? Vooral ook, omdat vele Nederlanders tra ditionele partijstemmers zijn. In die PvdA zit een heel sterke tradioneel denkende achterban. Veel leden van de PvdA zijn geen socialisten. Ze stemmen uit traditie op die partij, maar zijn verbur gerlijkt. Ze voelen voor een rechtvaardiger verdeling van het nationale inkomen, maar staan echt niet te trappelen- van ongeduld om een andere maatschappijstructuur te krijgen. Ze zijn voor een welfare-staat, niet voor een socialistische staat. En ze willen wel democratisering van het bedrijfsleven. Ge woon, omdat dat een fase is in het bestaan van de welfare- re-staat". DS'70 en VVD speculeren op de zwevende stemmen, meent professor Groenman. Het kan best zijn dat ze wel varen bij het feit dat heel veel kiezers door het politie ke geharrewar van de laatste weken zijn gaan denken dat men komt er niet onderuit. Want dat is de sociaal-econo mische situatie die op tafel ligt. Niemand die aan die tafel gaat zitten, kan. die rea liteit negeren. Is er dan nog veel keuze?" Hij haalt de schouders op. Zegt dan: „Het roer kan echt niet zo maar om. Progressief, conservatief? Kom, je kunt toch niet met enig recht be weren dat mensen als Nelis- sen of Engels aarts-conserva tieven zijn. Ze zitten eenvou dig voor het blok van een stuk werkelijkheid. Dat kun nen ze niet negeren". De progressieve drie PvdA, D'66 en PPR zijn niet eensgezind. Dat is zon neklaar gebleken. „Dat bete kent dat een aanhanger van D'66 in feite op Den Uyl gaat stemmen als die drie één' regeringsprogramma op stellen. Ik vind dat een vorm van verlakkerij. De D'66- aanhang bestaat echt niet uit wereldhervormers. Die aan hang voelt helemaal niets voor een radikale herverde ling van het nationale inko men. Men vindt die aanhang meestal onder de jongere in tellectuelen die al een beter inkomen hebben. Het zijn vooruitstrevende, maar be slist geen revolutionaire mensen. Het radikalisme van de PPR en van bepaalde stromingen in de PvdA ligt hen niet. er een enorme koehandel wordt gedreven. Ook is echt niet uitgesloten dat de CPN en de Boerenpartij daarvan gaan profiteren. Jonge kie zers begrijpen er vaak hele maal niets meer van. De gemiddelde kiezer moet zo langzamerhand het gevoel hebben op een vlot te zitten dat doelloos heen en weer drijft. Een blauwdruk van de bestemming heeft eigenlijk geen enkele partij. „Mis schien de CPN wel, en enke le maatschappijhervormers". De politici leggen zich nu met woorden vast. Later komt er dan een soort exege se om te verklaren wat men preoies heeft gezegd en heeft bedoeld. Dat kan ook in de ontstane situatie niet veel anders meer, zegt professor Groenman. „Want die politici en partijen zullen na 29 no vember toch iets moeten doen. Er moet toch wel een regering komen. En dat bete kent onderhandelen en met elkaar in zee gaan, zelfs als dat gebeurt in etrijd met al die mondelinge beloften en uitlatingen. „Kijk, ik acht een geringe inflatie gewoon een ver schijnsel dat in onze econo mie is ingebouwd. Maar de PROF. DR. SJ. GROENMAN. (Universiteitsmuseum Utrecht. Foto J. Stolp). Professor dr. Sj. Groenman is een vooraanstaand soci oloog. Hij heeft vele wetenschapnelijke publikaties op zijn naam staan. Vooral het terrein van de bestuurs- en politieke so ciologie heeft zijn belangstel ling. Hij is op het ogenblik rector-magnificus van de rijksuniversiteit van Utrecht. Een onzer redacteuren sprak met de 59-jarige hoog leraar over de situatie waar in ons land op het ogenblik politiek verkeert. Professor Gréoenman gaf daarover zijn mening, waarbij hij uitgaat van de opvatting dat een werkelijke omwenteling in het regeringsbeleid nauwe lijks waarschijnlijk en vrij wel onmogelijk is. vliegende inflatie zal de re gering die na 29 november moet gaan werken, dienen tegen te gaan. Dat zal tot onrechtvaardigheden leiden. Want zo'n regering moet dan iets doen. Ze zal, naar even redigheid, offers van ieder een moeten vragen. En dan krijgt ze meteen te maken met de vraag, wie de meeste offers moet brengen. Ze wordt dan ook geplaatst voor de resultaten van het ge vecht om de verdeling van de koek, de strijd om de nieuwe CAO's. Lonen niet te veel omhoog? Resultaat is: weerstanden bij de vakbewe ging. Prijzen niet te veel omhoog? Weerstanden bij het bedrijfsleven en de midden stand. En een regering, wel ke ook, zal moeten kiezen uit een systeem dat de minste onrechtvaardigheden omvat. Want eigenlijk is inflatiebe strijding een zaak van socia le rechtvaardigheid". Professor Groenman merkt op dat aan een systeem van loonbeperking een systeem van prijsbeheersing moet vastzitten. „Ons denkvermo gen schiet te kort op dit gebied. We hebben geen sys teem ontwikkeld om nauw keurig na te gaan wat de gevolgen zijn, over de hele linie van loon- en prijsverho gingen. We weten niet nauw keurig wat de gevolgen zijn, van bijv. BTW-verhogin- gen. We kunnen daardoor ook geen alternatieven ge ven. Ook dat maakt de in druk van een vlot dat stuur loos ronddobbert". - Hetzelfde geldt, zo zegt hi], voor een ander brandend punt dat een begin van op lossing" zal moeten krijgen. „We zijn het er over eens dat iedereen naar aanleg de beste kansen op vorming en onderwijs moet hebben. Maar met dat te zeggen zijn we er niet. Want .dan moeten we ook een blautvdruk gaan maken van ons hele Onder wijssysteem. Dan moeten we ook toegeven dat verwezen lijking van die wens in ons traditionele systeem niet kan worden betaald. Dan moeten we in alle eerlijkheid gaan zoeken naar wegen en mid delen om die kostenfactor in de hand te houden. Óm al ternatieven op te stellen. En dan moeten we ook de moed hebben niet langer omzichtig om het pijnlijke vraagstuk van de selectie heen te lo pen. Als we dat zouden doen en zouden streven naar een samenleving die iedereen ge lijk acht, ongeacht het werk dat hij verricht en het ni veau waarop hij werkt, ko men we misschien uit dat wat naar mijn oordeel het meest brandende probleem in onze samenleving is: het onderwijsvraagstuk in zijn totale omvang. Ook daarvoor ziet de re gering die na 29 november aan het bewind komt, zich gesteld. Ze staat daarmee voor een waarlijk gigan tisch karwei. Maar ze moet wel durven regeren. An ders komen wij in ons land van de regen in de drup". JACQUES LEVIJ (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM —"Het Rotter dams Toneel heeft Jasperina de Jong voor de rechter ge daagd. De cabretière weigert haar rol in het blijspel „Een oogje op Amelie" door te spe len/ Zij heeft bij het Rotter dams Toneel evenwel een con tract lopen dat pas op 1 de cember afloopt. Jasperina de Jong zou tot haar besluit gekomen zijn, omdat zij zich artistiek gesproken ongelukkig voelt in haar rol. Het Rotterdams Toneel neemt daar geen genoegen mee, en heeft een kort geding aange spannen, dat vanmiddag om twee uur dient. (ADVERTENTIE) Regen,ijzel,sneeuw,mist en storm-weersomstandighedendiehetuiterste vergen van wagen en bestuurder. Slecht zicht,gladheid, plotseling opdoemen de obstakelsGeven uw banden u de in deze tijd zo hoognodige „grip" cn wegvastheid? Wanneer u daar niet zeker van bent, wacht niet te lang, koop nieuwe banden voor het te laat is. En als u nieuwe koopt, neem dan meteen de beste: Michelin radiaal banden. P11-72 DEN HAAG (ANP) Het is onjuist om de fabrikant van de pil aansprakelijk te stellen voor de risico's die er aan een gebruik van zijn produkt kle ven. Op juridische en op soci ale gronden is er bij de pil nog minder plaats voor risico aansprakelijkheid dan bij ge neesmiddelen in het alge meen. Tot deze opvatting komt de jurist, M. de Boer, werkzaam bij de NV Organon in Oss, in een artikel in het Nederlands Juristenblad, over de aanspra kelijkheid voor produkten in de farmaceutische industrie. Niemand, aldus mr. De Boer, zal betwijfelen dat de fabrikant van een adequaat geneesmiddel in beginsel niet aansprakelijk is voor schade, zeker niet als zijn produkt zoals de pil, op ï'ecept ver krijgbaar is. De gebuikster is in het algemeen volkomen vrij te beslissen voor of tegen in name van de pil. Er bestaan tal van andere middelen ter voorkoming van zwangerschap die de gewraakte bijwerking van de pi niet hebben. De technologische ontwikke ling brengt onvermijdelijke vermeerdering van levensrisi co's met zich mee. Mr. De Boer vergelijkt het pilgebruik met autorijden. „Het autorij den is nog niet verwerpelijk omdat het gevaarlijk is dan fietsen". NIJMEGEN „Het is ontroe rend te merken hoeveel mede leven wij in de afgelopen moeilijke weken vanuit Spanje en Nederland hebben gehad. Vele bekenden en onbekenden hebben voor ons gezin gebe den. Velen mogen ons dan on bekend zijn, zij zijn niet onbe kend bij God, die al onze wen sen vervulde: twee kinderen en dan nog wel een jongen en een meisje." Prins Carel Hugo was vanmor gen op het Nijmeegse stadhuis duidelijk ontroerd door de gro te belangstelling bij de aangif te van zijn twee kinderen: prinses Margarita Maria Bea- triz en prins Jaime Bernando. Naar de prins Carel Hugo meedeelde maken prinses Ire ne en de beide kinderen het uitstekend. „Hoelang onze kinderen nog in de couveuse moeten blijven, is nog niet te zeggen. Maar de doktoren zijn erg tevreden". De aangiftepleehtigheid ge beurde in de kamer van bur gemeester mr. Th. de Graaf, die als ambtenaar van de bur- gelijke stand fungeerde. Namens de burgerij van Nij megen bood mr De Graaf prins Carel Hugo een bronzen repli ca aan van het beeld van Ma- rieken van Nimwegen, dat op de Grote Markt staat. (Van onze redactie buiten land). ROME. De 38-jarige tolk bij de Libische ambassade in Rome Zwater Abdel Waei, een Jordaniër, is doorzeefd met twaalf kogels in zijn woning aangetroffen. Wael verbleef sinds 1963 In Italië en zou ook opgetreden zijn als verbindingsman voor de Palestijnse verzetsorganisa tie El Fatah. Hij zou een fami lielid van leider Yasser Arafat geweest zijn. In Rome gaf hij de Italiaanse versie van het maandblad „Palestina" uit. El Fatah gaf later op de dag in Beiroet een communiqué uit waarin gezegd werd dat Wael de vertegenwoordiger van de ze organisatie is geweest. Het communiqué beschuldigt de (ADVERTENTIE) Wellicht is uw galtoevoer onvol doende - en die is onontbeerlijk voor een goede spijsvertering en het regelmatig functioneren van uw ingewanden. Te weinig gal brengt de werking ervan in de war. U gaat zich loom en onprettig voelen en wordt daardoor humeurig. Doe de kuur met zachte Carters Pilletjes. Zij wekken de gal op en zorgen voor een goede, toevoer ervan in de dar men. U voelt zich dan weer prettig, opgelucht en in een beter humeur. PILLETJES Import Benelux: N.V. Odol Company Amsterdam Israelisohe geheime dienst er van, Zwater Abdel Waei te hebben vermoord. Hij was „een der eersten die de stem van de Palestij nen onder ue Europese volkeren liet noren. Hij heeft daardoor ook hechte vriendschappelijke betrekkingen gelegd tussen de Palestijnse revolutie en de progressieve Italiaanse partij en", aldus het communiqué. Volgens de ambassade ln Rome was de vermoorde slechts een kantoorbediende die niet bij El Fatah betrok ken was. Het Israëlische blad Maaëriv schreef echter dat hij een vooraanstaand lid van El Fa tah was. Het blad II Messaggero in Rome beschreef hem als een technicus en intellectueel van El Fatah, die geen militaire activiteit bedreef. Twee jaar geleden waren twee broers van hem omgekomen in een vuurgevecht met Israëliëërs tij dens een Israëlische aanval op Libanees grondgebied. Zijn functie als tolk diende slechts als dekmantel, aldus het blad. Brieyen voor dfeze rubriek moeien met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. In De Stem van 14 oktober las ik, dat de NOS wil, dat de bezitters van kleuren t.v. extra worden belast. Weet de NOS wel, dat de meeste kleuren-tv- kijkers trouwe belastingbeta lers zijn. Ik ben van mening, dat de zwartkijkers harder aangepakt moeten worden. Wanneer een betere controle zou zijn, zou blijken, dat zeker 10 procent van het aantal t.v.- kijkers in ons land zwart kijkt- en dat het bedrag aan kijkgeld, dat zij bij elkaar zouden kun nen brengen als zij hun kijk geld zouden betalen meer is dan de extra-opbrengst, die van kleurentelevisiebezitters ver wacht wordt. Laatstgenoemden kunnen dan met rust gelaten worden en de NOS kan tevre den zijn. De één dubbel laten betalen en de ander niets is niet eerlijk. WAGENBERG J. VERHOEVEN (ADVERTENTIE) DRIE GEMASKERDE en ge wapende mannen hebben in Antwerpen een overval ge pleegd op een juwelier. Ze drongen de woning van de man binnen op een moment dat hij niet thuis was en sloten zijn vrouw, zoon, dochter en moe der, ln de kelder op. De drie overvallers wachtten daarna rustig tot de juwelier, een twintigtal minuten later, thuis kwam. Ze ontnamen hem een tas waarin zich voor een waar de van 35.000 gulden juwelen bevond. j (m de groene verpakking) DEN HAAG (ANP) De heer R.E. Romme te Zeist (neef van de staatsraad prof. Romme) heeft meegedeeld dat h(j is toegetreden tot DS'70. Tot maart van dit jaar was de heer Romme fractievoorzitter van de samenwerkende chris telijke partijen in de gemeen teraad van Geleen. DEN HAAG (ANP) De Internationale Commissie van Juristen (SCJ) en Amnesty In ternational hebben gisteren een verklaring verspreid van 54 politieke gevangenen uit de Korydalosgevangenis in Athe ne, daarin zeggen de gevange nen dat de Griekse militaire politie nog stees systematisch gevangenen martelt op de on menselijkste manier. De 54 ondertekenaars spre ken zich scherp uit tegen uit latingen van de Amerikaanse ambassadeur in Griekenland, Henry J. Tasca. Deze zou ge zegd hebben dat het Rode Kruis geen bewijzen voor sys tematische martelingen had aangetroffen, toen het in 1970- 71 toegang kreeg tot gevange nen in Griekenland. Onder hen die nog gemar teld worden, aldus de verkla ring van de 54, bevindt zich de Griekse oorlogsheld Anastasios Minis, die had toegegeven een bom gelegd te hebben bij de Franse ambassade in Athene. De I.C.J, en Amnesty Interna tional zeggen in een commen taar dat waarnemers van het Rode Kruis gevallen van mar telingen hadden gerapporteerd aan de Griekse regering, „Het ligt niet op de weg van het Rode Kruis, dat geen rechter lijke oordelen velt, een oor deel uit te spreken of er al dan niet stelselmatig gemar teld wordt", aldus het com mentaar. (ADVERTENTIE) Opzoek naar h°ge rente? De postspaarbank is altijd vlak bij woning of werk, want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11