Aanhouding van 677 mafiosi in New York Voor bouw kernreactor heffing op elektriciteit noodzakelijk SPOEDOVERLEG KOPERLANDEN GEVRAAGD Chili wil actie tegen Kennecott Overslag gifvaten in volle gang esrelF Bijeenkomst in Kopenhagen veroordeelt VS Op tijd! C^zz ^ty VIT IS EEN ECHTE BOM EN EEN ZWARE OOK bruynzeel Wie magazijnstellingen nodig heeft, moet nu even deze bon posten binnenland buitenland Wetsontwerp Langman: BOYCOT BEGINSET POLITIEK Nixoil in voorjaar naar W.-Europa commentaar Brutaal Rampen- brigade gaat niet naar Soedan Geboorteaangifte tweeling prinses Irene „o>- Bon Goed voor praktische informatie over magazijnstellingen en archiefrckken.Van Bruynzeel.Die heeft daar een solide naam in. Zowel in hout als staal. Wilt u duidelijk aangeven waar het u om gaat: oooooooooooooooooöoooooo ër© da's makkelijk! Dinsdag T7 oktober 1972 9 13 (Van onze redactie buitenland) NEW YORK Een leger van rechercheurs en politie mannen heett gisteren in New York 677 vermeende onderwe reldfiguren aangehouden. De officier van justitie van Brooklyn, Eugène Gold, noemde de actie „de omvang rijkste aanval op de georga niseerde misdaad uit de ge schiedenis van New York". Aan de aanhoudingen is een geheim onderzoek van een jaar naar de activiteiten van Cosa Nostra, de geheime gang- sterbond, voorafgegaan. Een sloperswerf in de Canarsie- wijk van Brooklyn waar de vijf maffiafamilies van New York volgens Gold een topcon ferentie hielden, stond onder surveillance en er waren mi crofoons geplaatst. De 677 mafiosi zijn niet ge arresteerd maar hebben een bevelschrift gekregen om voor een gerechtelijke „grand jury" te verschijnen. Gold wilde geen namen noe men maar zei dat zich onder de gedagvaarde zware jongens, figuren uit de Cosa-Nostra- leiding, bevonden. Onder de vergrijpen die de grand jury de mafiosi zal aan wrijven zijn handel in verdo vende middelen, afpersing, woeker, corruptie, afsluiting van dubieuze weddenschap pen, roof en diefstal, inbraak, valsheid in geschrifte, bezit van en handel in vuurwapens, vakbondsfraude, handel in ge stolen auto's, sigarettensmok kel, verzekeringsfraude, brandstichting in bedrijven en prostitutie. De sloperswerf was volgens Gold geen gewone werf. Wel lagen er afgedankte auto's en ander oud ijzer, maar dit alles zo netjes opgestapeld dat de vermeende gangsters er zich zonder hun dure pakken te besmeuren tussen konden be wegen. De topconferentie van de vijf maffiafamilies had plaats in een onopvallende caravan op het terrein van de werf, die was afgezet met een hek van drie en een halve meter hoog, versterkt met golfijzer en 's nachts nog eens bewaakt door twee herdershonden. Klaarblijkelijk zonder dat de mafiosi het wisten werden de drie telefoonaansluitingen in de caravan afgetapt en was er een elektronisch afluisterap- paraat geplaatst- In' een werkweek van zeven dagen van 's ochtend vroeg tot 's avonds laat, maakten de re chercheurs en politiemannen 11.000 meter kleurenfilm, 54.000 foto's en een kleine 600.000 meter tape. Gold sprak de hoop uit dat het resultaat van de actie zou zijn dat de activiteiten van de maffia grondig ontwricht zou den worden. DEN HAAG (ANP) Om financiering van de bouw van een prototype van een „snel le kweekreactor" mogelijk te maken, is het noodzakelijk een heffing te leggen op het elektriciteitsverbruik, die van de elektriciteitsbedrijven (Van onze redactie buitenland) PARIJS Chili heeft gisteren gepleit voor Wet spoedig houden van een bijeenkomst van de ministers van mijn industrie van 's werelds vier belangrijkste koperproduce rende landen, teneinde de actie te bespreken van de Ame rikaanse kopermaatschappij Kennecott na de nationalisatie van haar belangen in Chili. Kennecott vroeg de Franse rechter beslag te laten leggen op een lading koper. Het verzoek om spoedoverleg werd gedaan op een besloten spoedvergadering van het bestuurscomité van de inter-gouver- nementele raden van koper exporterende landen (Cipec), zo is in kringen in de omgeving van de Chileense delegatie vernomen, De bijeenkomst van maandag werd bijgewoond door dertien afgevaardigden van de vier grootste koperproducenten, Chi li, Peru, Zaire en Zambia. De vijf leden tellende Chileense delegatie stond onder leiding van de ambassadeur in Parijs, Nobelprijswinnaar Pablo Ne- ruda. Volgens genoemde krin gen behandelt Chili de zaak van Kennecott Corporation als een zaak tussen de maatschap pij zelf en Chili en heeft het geen contact opgenomen met de Amerikaanse regering. De Amerikaanse maatschap pij ondernam stappen, omdat zij geen schadevergoeding heeft gekregen voor haar genationa liseerde belangen. Een recht bank in Parijs gelastte tijdelij ke beslaglegging op een lading van 1250 ton koper, die met het Duitse schip Birthe Oldendorff op weg was naar Le Havre. Het schip wijzigde echter zijn koers en arriveerde maandag in Hoek van Holland. De havenarbeiders besloten de lading koper, die bestemd was voor Nederland eerst te boycotten. Later werd besloten höt Nederlandse gedeelte ge woon te lossen. Bij de Rotter damse rechtbank was gisteren nog geen verzoek van Kenne cott binnengekomen tot beslag legging op de lading koper. De Amerikaanse onderneming heeft wel in Stockholm stappen genomen tot beslaglegging op een lading koper aan boord van twee Russische schepen, die op weg zijn naar Zweden. Peru heeft zich op de bijeen komst „onvoorwaardelijk" ach ter Chili gesteld. Het is een van de acht Latijns-Ameri kaanse landen wier handteke ning staat op een petitie aan de Unctad-handelsconferentie van de Verenigde Naties, waarin staat dat pogingen om de natio nalisatie van de natuurlijke hulpbronnen van een land te voorkomen, de beginselen van de Verenigde Naties over de soevereiniteit van staten schendt. De andere zeven landen zijn Argentinië, Colombia, Ecuador, Guatemala, Mexico, Uruguay en Venezuela. De acht eisen „resoluut op treden van de internationale samenleving ter bescherming van het onaantastbare recht van een staat om vrijelijk te be schikken over zijn hulpbron nen voor het welzijn van zijn volk". De staking van expediteurs en winkeliers in Chili zelf is langzamerhand geen normaal conflict meer tussen stakers en regering, maar groeit steeds meer uit tot een politieke bot sing tussen de oppositie en de linkse regering-Allende. In regeringskringen wordt de transportstaking gezien als het begin van het „burgerlijk ver zet" dat enige tijd geleden al door de rechtse politieke groe peringen is aangekondigd. NEW YORK (AFP) Presi dent Nixon is van plan als hij herkozen wordt, in het voorjaar een „triomfale rondreis" door West-Europa te maken, zo weet het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek" te melden. Volgens het blad, dat zijn in lichtingen van diplomaten aan weerskanten van de Atlanti sche Oceaan zegt te hebben ge kregen, zou het doel van de reis zijn de rol van de "president op het internationale toneel te ver sterken. Wanneer een redenering zo logisch in elkaar lijkt te zitten als die welke het Rotterdamse gemeentebestuur in zijn jongste nota over de problemen rond de vestiging van buiten landse werknemers opzet, wil men wel eens wat kritischer gaan lezen. Houdt gastarbeiders twee tot drie jaar hier en stuur ze dan terug. Dan hebben we hier geen problemen met over komende gezinnen en de gastarbeiders zelf kunnen, nu als geoefende industriearbeiders, de economie van hun eigen land op poten helpen zetten. Dat is meteen een mooie vorm van ontwikkelingshulp ook, aldus de redenering van Rotterdams wethouder De Vos. Op zijn minst twee zaken worden hierbij zonder meer ver ondersteld. Op de eerste plaats wordt in de denkwijze van het Rotterdamse gemeentebestuur over buitenlandse arbeidskrach ten gepraat alsof de gastarbeiders leverende landen en.het gaat hierbij om ontwikkelingslanden niet meer dan een soort uitleenbureaus zijn. Zij hebben maar werkkrachten te leveren wanneer en zolang als onze hoogontwikkelde industrie ze nodig heeft. Het laten overkomen van de gezinnen zint de bestuur- deren van de Maasstad bovendien helemaal niet. Wij willen de huisvestingsproblemen van b.v. Rotterdam niet onder tafel pra ten. Maar waarom pleit zo'n gemeentebestuur dan niet voor een gastarbeidersstop? Dat gebeurt niet omdat het bedrijfs leven de gastarbeiders, kennelijk, wel degelijk nodig heef". Daarom: ze mogen hier wel werken, graag zelfs, maar niet leven, althans niet menswaardig. Voorts lijkt ons de veronderstelling in de nota dat die gast arbeider na twee of drie jaar als geoefend industriearbeider naar zijn land terugkeert, voorlopig nog zeer voorbarig. Het ziet er eerder naar uit dat verreweg de meesten van hen na een aantal jaren nog even ongeschoold zijn als toen ze hier kwamen. M.a.w., velen van hen doen in feite het werk waar je geen Nederlander meer voor krijgt. Je moet toch wel zeer brutaal zijn om dan te durven zeggen dat we op die wijze ook nog een stuk ontwikkelingshulp leveren. (Vervolg van pagina 1) Nadat de rechercheur de bom midden op de rijweg had gelegd, schermde de brand weer het projectiel af met ba len stro. Later kwamen grote vrachtauto's nog eens een bre de zanddijk rond de bom leg gen. Tegen twee uur arriveerde uit Den Haag de bomexpert van de binnenlandse hulpver leningsdienst, vooraf gegaan doo-r een motorrijder van de Rotterdamse politie. Kort daarop verdween hij, helemaal alleen, achter de zanddijk om het projectiel te inspecteren. Een minuut later kwam hij vertellen: „Dit is een echte bom en een zware ook". Hij zei toein al diat het pro jectiel hem deed denken aan de bom die in de gevel van het Holiday Inn Hotel in Utrecht verwoestte en ook: „Wat die rechercheur gedaan heeft was erg moedig en levensgevaar lijk. Ikzelf zou de bom niet hebben verplaatst, maar hem gedeeltelijk tegen de pui tot ontploffing hebben ge bracht". Tégen halfdrie arriveerde een scherpschutter van de Rot terdamse politie. De bomex pert had namelijk voorgesteld te proberen het projectiel via een gericht schot onschadelijk te maken. Dit plan kon echter niet worden uitgeroeid, door dat de bom door de balen stro en de zandhopen vrijwel on zichtbaar was geworden. Er bleef toen niets anders over dan het projectiel via een kfeinie springlading tot ont ploffing te brengen. De bom expert trok zijn overall aan en verdween opnieuw achter de zandhopen voor het levens gevaarlijke karwei. Binnen vijf minuten had hij de lading aangebracht, die hij nog eens vijf minuten later elektrisch tot ontploffing bracht. Met een enorme kna-1 explodeerde ook de bom (zie foto). Om halfvier konden de kantoren weer worden bezet. Nog voor het spitsverkeer op gang kwam, waren de zandho pen en de strobalen van de rijweg verwijderd en kond-en d-e boompjes weer door het verkeer worden gebruikt. I (Van land) onze redactie buiten- AMSTERDAM In de Neptunushaven in Amsterdam is gistermorgen begonnen met het overladen van de circa 2500 vaten uiterst giftige cya- (Van onze parlementaire re dacteur). DEN HAAG. In tegen stelling tot wat minister De Koster van Defensie zaterdag heeft gezegd, gaat de Rampen brigade niet naar de Soedan. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie ons desge vraagd meegedeeld. Zaterdag zei mini-ster De Koster bij het uitreiken v-an een vaandel aan de Rampenbri-gade, dat over wogen zou worden de briga de in zuidelijk Soedan in te ïetten. Volgens de woordvoerder is de uitspraak van de bewinds man „uit zijn verband ge rukt". Het is wel juist dat een Nederlandse officier van de genie in Soedan gaat advise ren over de aanleg van een brug over de Nijl. Bovendien zal een Friendship van de luchtmacht beschikbaar wor den gesteld voor de binnen landse lijnd-ientsen v-an Soe dan. Op deze manier hoopt men de hulp voor de Soedane- se vluchtelingen sneller op de bestemde plaatsen te krij gen. .niden uit het binnenvaartuig „Bettingen" in het Duitse vrachtschip „Neckertha! Deskundigen van bet Duitse ministerie van verkeer (die de hele reis tot die uiteindelijke plaats van storting bij de Azo- ren zullen meemaken), van de havenarbeidsinspectiie en con tro'leurs van de afdeling ge vaarlijke stoffen van de ha vendienst houden scherp toe zicht. Het terrein v-an het Am sterdamse bajvenjbedirijf (AHB) waar de overlading wordt gedaan, is niet toegan kelijk voor publi-ek. Vanaf het water houdt de rijkspolitie te water de za-a-k in de gaten. Het passerend scheepvaartver keer wordt door middel van knipperlichten gewaarschuwd afstand te houden. Het overladen neemt naar alle waarschijnlijkheid twee dagen in beslag. Men ver wacht het karwei uiterlijk vandaag in het begin van de avond te hebben geklaard. Waarna de „Neckerthal" on middellijk za-1 vertrekken. De vaten zulten 150 km ten noorden van de Azoren in on- DE REGERING van Indone sië heeft openbare bespreking van „pantja sila". de ideologie van wijlen president Soekar- no, verboden omdat dit poli tieke en sociale onrust zou kunnen verwekken. zal worden geheven. Dit de kern van het wetsont werp „financiering ontwik keling snelle kweekreactor", dat bij de Tweede Kamer is ingediend. Gedacht wordt aan 'een be lasting van 2 a 3 procent over de geleverde kilowatt-uren maar aangezien de kosten na 1974 zullen afnemen en het ver braik (en dus de opbrengst) stijgt, is het de bedoeling dit percentage iedere twee of drie jaar te herzien. Minister Langman van Eco nomische Zaken wijst in de memorie van toelichting op de nota inzake het kernenergie beleid, en op de daarin uiteen gezette redenen voor het ver der deelnemen in het Benelux project (Duitsland en de drie Beneluxlanden) voor de ont wikkeling van natriumgekoel- de kweekreactoren (reactoren die hun eigen brandstof voort brengen). Om het staatsaandeel in dit project te kunnen betalen is het nodig een fonds te vormen en het meest geëigende middel hiertoe is volgens de regering een tijdelijke heffing op het energieverbruik. „Het be treft hier tenslotte de ontwik keling van apparatuur v elektriciteitsopwekking". De heffing voor de produk- tiebedrijven zal berekend wor den over wat zij aan het pu bliek leveren. Ook bedrijven die elektriciteit voor eigen ge bruik opwekken zullen voor de heffing in aanmerking komen. De grootte van de heffing wordt bepaald door de kosten van het project, dat wordt be sloten met de bouw van een 330 mega-watt-centrale. Deze zal omstreeks 1979 klaar zijn en totaal ongeveer 313 miljoen gulden kosten. Alleen als bouw en beproeving van de centrale vertraging ondervindt, zal de heffing na 1979 worden voort gezet, zo staat in het wetsont- werp. NIJMEGEN (ANP) tweeling van prinses Irene zal dinsdagmorgen 17 oktober (11.00 uur) op het Nijmeegse stadhuis worden aangegeven. De aangifte geschiedt door prins Karei Hugo. Als amb tenaar van de burgerlijke stamd zal fungeren Nijmeegs eerste burger, mar. Th. de Graaf. De (ADVERTENTIE) nOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOn - Ss deKrazu^o-j, O stalen stellingen O Wilt u uw magazijnspecialist de heer O houten stellingen J.J.Mulder (tel. 01600-50875) O verrijdbare stellingen naar ons toe laten komen om het ruïmtc- O palletstellingen probleem waar wij mee zitten, met ons op te O etagebouwstellingen lossen. Alles blijft vrijblijvend natuurlijk. Bedrijf: Adres: Plaats:... ..Tele&on:,. Opsturen naar Bruynzeel Monta Magazijn Systemen bv, Antwoord nummer 68, Zaandam (geen postzegel). Bellen kan ook: 02980- 42200. tic/v/ii ux.ll v cx-ii. U'C XlZiUl Oil m Uil— U 1 geveer 3000 meter diep wiater o\ mOnfcl mOqClZI f\ SVSfemen Z° worden gestort. o\ /O \0 \o O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O Zij bestaan uit een construc tie van beton en staal. Het zeer gegronde vermoe' den bestaat, vrienden, maar vooral prijsbewuste vriendin nen, dat het gestegen prijspeil niet alleen de regering, maar ook u heeft geschokt. Ik lijd met u mee. Guldens schijnen er intussen op gemaakt te worden om in een te kunnen krimpen tot inflatoir aangetaste nikkelen dingetjes. Dat de koningin daar nog op wiL Overigens is het eigenlijk een even uitgemaakte zaak dat prijzen omhoog gaan en niet zakken, immers: P-rijzen. Ik had dat eigenlijk niet verwacht van zo'n Spaanse jongen met Carlistische troon- aspiraties. Dat hij zo gewoon, een beetje democratisch eigen lijk, meteen de namen van zijn beide nieuwe spruiten aan het volk prijsgeeft. Zo maar, even tussen twee toosten door. Leuk van Karei Hugo, dat moet ik zeggen- Mr. Pieter en zelfs prins Claus wachtten daar altijd een poosje mee. Maar misschien komt het om dat Karei en de zijnen niet tot Het Huis behoren. Heeft dus ook met geen RVD van doen. Ik blijf erbij dat je beter niet over een NACht ijs kunt gaan. Zelfs niet over twee. Die Belgische stakers In Zwijnaarde geloven niet zo erg dat Akzo is teruggekomen op zijn eerdere plannen. Fabelta? Fabeltje. lir Met al uw zwoegen kunt ge wel een (Isra)el aan uw land toevoegen. onbijbelse vari ant). De politiek is een affaire geworden die zeer velen met een toch wel jammerlijk' grote korrel zout nemen. Edoch, ik moet toegeven dat de dames en heren politici het er vaak zelf naar maken. DS '70 zegt nu best weer in de regering te willen maar niet met de PvdA. Ja, maar dan is wel duidelijk wat er overblijft. En dat is nou net de club waar DS '70 een paar maanden geleden met grote ruzie uit is weggelopen. Nu vraag ik u. Da's zeer Jonkheer tiek. hoge pilitiek. High-Brow-poli- En jawelons bereikt zoeven een nieuwe bloem. Geen kro kus, die schijnen nu wel uitge bloeid, maar een zogeheten dotterbloem. Volgens de in zendster (mevrouw A.Biezeveld uit Breda is het de tweede maal dat de dotters in de vij ver bij haar in de buurt (of in haar tuin?) dit jaar in bloei staan- Er gebeuren grote dingen, vrienden, in dit jaargetijde. Overigens heb ik zelf dit week einde al een boompje op nieuw zien uitschieten. Dit voor het geval iemand mij zo'n boom wil sturen. Laat maar staan. Voor het overige groet ik u, dotten van vriendinnen. Uw aankomende tuinman, MERIJN. (Van land). onze redactie buiten- (ADVERTENTIE) U bóft als u van vis houdt Gekookte schelvisrollen metkaassaus 800 g schelvisfilets, 50 g boter, citroensap,45 g bloem, 40 g geraspte oude kaas, peper, selderijsaus. Pocheer de opgerolde filets gaar in weinig water met wat zout en citroensap. Boter smelten, al roerende bloem ^ne"-u toevoegen en vervolgens visnat tot gladde massa ontstaat. Saus van vuur nemen en kaas, peper en vw toevoegen. 30Vis houdt fit Vraag receplen bij uw vishandelaar of bij het Produklschap voor Vis en Visproduklen. Wassenaarseweg 20. Den Haar KOPENHAGEN. De „in ternationale commissie van on derzoek naar de oorlogsmisda den in Indo-China" heeft haar bijeenkomst in Kopenhagen beëindigd met het veroordelen van de „onwettige oorlog" van de VS in Vietnam en het eisen van de onmiddellijke terug trekking van alle Amerikaanse strijdkrachten uit Indo-China en Thailand. „De Amerikaanse regering en de militaire leiders van de VS zijn rechtstreeks en geheel verantwoordelijk voor de da den van agressie en genocide en oorlogsmisdaden zoals grootscheepse bombardemen ten en het gebruik van onwet tige wapens in Indo-China", aldus de slotmotie van de commissie. „De oorlogsmisda den zouden niet mogelijk zijn geweest zonder de steun 'en de deelneming van de militaire industrie, waarvan de leiders ook een zware verantwoorde lijkheid dra-gen". De commissie wijst ook een deel van de verantwoordelijk heid toe aan de Amerikaanse wetenschapsmensen die „hun werk hebben laten gebruiken voor misdadige doeleinden" en aan de regeringen die „troe pen naar Indo-China hebben gezonden of bases ter beschik king van de VS hebben ge steld". richte schade moeten geven. De commissie die in 1970 reeds in Stockholm en in 1971 in Noorwegen bijeen is ge weest, heeft steun betuigd aan het vredesplan van de voorlo pige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam. Zij heeft alle volken en regeringen, alle mensen en organisatie ter we reld aanbevolen zo spoedig mogelijk bij te dragen tot het doen beëindigen van de Ame rikaanse oorlog en de projec ten van de volken van Indo- China te steunen. Tot de „oorlogsmisdaden" die de motie van de commissie noemt behoren de executie „zonder vorm van proces, ge durende de uitvoering vsn het zg. pacificatieprogramma Phoenix, van 40.000 Zuidviet- namese burgers, de Ameri kaanse bombardementen, met name op het dijkenstelseil in Noord-Vietnam en het gebruik van fra-gmentatiebommen". Tenslotte onderstreept de mo tie dat de VS volledige scha devergoeding aan alle landen van Indo-China voor de aange- (ADVERTENTIE) f Met Postgiro steeds snel en precies op tijd uw salaris, loon, pensioen of ander inkomen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9