zeeuws IJzendijkenaar: 200. brillen in tien jaar RESTAURANT IN SLUIS E STAL Twee fa «ti ilies doen het met één grote zeilboot R.k. Invalidenliond Zeeland in IJzendijke bijeen „Op visite" KOSTER JAC. VAN VOORENBERGHE WERKT VOOR MELAATSEN-MISSIE Voorstel aan raad Politieke school voor vrouwen Z.-VIaanderen stad streek Oplossing was in België niet nodig Reisverslag over Midden-Afrika in Oostburg Middeleeuwse facetten in Oostburg Aardenburgse brandweer ZOEK DE VERSCHILLEN door NETTY VAN ZALINGE Dinsdag 17 oktober 1972 gedeeld, zodat ieder precies de helft van de kosten draagt. Maar zoals het vaak gaat bij botenbezitters: er kwa men veel aanmerkingen op het kleine scheepje. Het was te klein, de kajuit te laag, de bedden te kort en te hard. Deze klachten waren aanlei ding voor nieuwe zoekacties,. Op een keer zagen ze in Rotterdam het schip liggen, dat ze nu in bezit hebben- De eigenaar wilde zijn veer tig jaar oude schip, eerst niet, maar later, nadat hij door de beide Jannen Keus en Mastenbroek bepraat was, wèl verkopen. Weer werden de spaarcen ten bij elkaar geschraapt en vanaf dat moment ging er voor de twee families een wereld van ruimte, vrijheid en plezier open. Het schip had wel een stevige opknap beurt nodig en de motor kon alleen door één sterke maar het liefst door twee mannen gestart worden. De hele inventaris en de aankleding van de beman ning werd grootscheeps aan gepakt. Iedereen kreeg e en stevig zeilpak en reddings vest aangemeten. Er werden vuurpijlen en reddingsboeien aangeschaf, want met zo'n zeilschip moest ook het grote werk, het zeezeilen aange pakt worden, vonden de mannen. Nou in het begin hebben ze dat ook wel gewe ten. „Zo raakten we een keer in vliegende storm op de Oosterschelde", vertelt Ma rijke. „Ik kon wel janken van angst, maar dat is er op zo'n moment niet bij. Je moet je wel flink houden voor de kinderen. Want raakt ma in paniek, dan zijn de kindertjes helemaal ner gens meer. Ik heb trouwens al menig keertje gedacht, dat mijn laatste uurtje geslagen was. We hebben het deze zomer nog gehad, dat we voor anker lagen op de Oos terschelde, op een plaats, die bij eb droog viel. Eerst had den we niets in de gaten. Maar als het water eenmaal gaat zakken, dan is er geen redden meer aan en kun je niet meer wegkomen- Lang zaam zakte ons schip op een oor, totdat het helemaal droog lag. Het werd nacht, de storm stak op. Mijn man zei doodgemoedereerd: „La ten we maar gaan slapen tot de vloed komt. Maar ik zat zo verschrikkelijk in angst en zag in gedachten ons schip weggezakt in een laag slik, niet meer in staat zich op te richten. Wat, schreeuw de ik in paniek: Niks te slapen. We blijven allemaal wakker. Iedereen hijst zich in zijn zwemvest, klaar om overboord te springen. Zo hebben we de nacht half hangend, half liggend op de gekantelde boot doorge bracht. Natuurlijk kwam het schip weer heel rustig over eind. Ik heb het trouwens menig keer moeten horen!" De vakanties van de twee ge zinnen betekent op de stei ger van de jachthaven een ware volksverhuizing. De ene familie laadt zijn bezit tingen in, terwijl de andere de inboedel vast op de stei ger deponeert. Dat trekt al tijd veel bekijks. „Het is na melijk onvoorstelbaar", zegt Jopie, „wat een berg troep er dan te voorschijn komt". Het schip, de Neutron 2, doet ook mee met zeilwed strijden. Niet dat ze ooit in de prijzen gevallen zijn- Hoe kan het o-ok anders met een achtkoppige bemanning, waarvan vooral de jongsten nog wel eens een steekje willen laten vallen. Maar een laatste plaats zal de pret niet drukken. „We doen mee voor de sport", zeggen de beide Jannen. De sfeer op het water is zo fantastisch, vinden de globe trotters. Of je nu in het bezit bent van een groot of een klein schip: op het water is iedereen gelijk en het is een goede gewoonte dat je elkaar altijd groet. En te lachen valt er ook altijd. Want de vo gels, die je op het water ziet, zijn van zo verschillende pluimage, dat zich heel vreemde, lachwekkende situ aties voordoen. „Wat dacht je", vertelt Jo pie. „Als jij je eigen potje staat te koken in je kajuitje en naast je, op het grote motorjacht van je buurman, wordt de dis, door een gere nommeerd horecabedrijf, op zilveren schalen opgediend. Zou jij dan ook niet gillen van de lach?" We hadden het al eerder begrepen. Je hebt ook in dit watersportwereldje, werk en luxe watersporters. De echte, zoals de twee Vlis- singse families, interesseert het niet of het nu mooi of slecht weer is. Een lekker zeetje op de Oosterschelde of een buitje op het Veerse meer, is hen even lief als een strak blauwe lucht. Zei len, vinden ze, is een primi tieve, avontuurlijke sport, waar je echt voor moet voe len, Bovendien is het een vrij dure sport, ook al doe je het onderhoud van je boot zelf. 'Sinjfl €.\dind\s ,'wvvj. ui Buvis Uapnoqas daaats IBuvB diuwj .'aCjjafluujf duiVQ tdnuid nvdpvg UnaQ doux eindredactie bas augustijD O (Van onze correspondent) (Van een onzer verslaggevers) SLUIS De raad Sluis komt donderdagavond voor zijn gebruikelijke vergadering bijeen. Op de korte agenda, in totaal 9 punten, komt een voorstel van het college voor aan de heer J. Plasschaert toestemming te verlenen, een landbouwschuur met veestal om te bouwen tot restaurant. In het voorstel wordt opge merkt dat hiertegen geen be zwaren bestaan omdat dan een in de bebouwde kom gelegen boerderij verdwijnt. Het is de bedoeling van de heer Plas schaert de open terreinen, die bij de schuur behoren, te be stemmen voor speeltuin en ter ras. Omdat op dit gebied 'mo menteel een agrarische be stemming rust, wordt de raad gevraagd deze bestemming te wijzigen, zodat daarna een bouwvergunning kan worden afgegeven. De raad zal donderdagavond ook moeten beslissen over de overdracht van het gemeente lijk wondngbezit aan de wo ningbouwvereniging in Axel. Tevens zal de raad een verte genwoordiger moeten aanwij zen in het bestuur van de Stichting Streeklandbouwmu- seum i.o. Voorgesteld wordt als Sluise vertegenwoordiger aan te wijzen burgemeester mr. H.P.L. van den Beid. Zo als door ons gemeld komt dit museum in de voormalige boerderij van de heer A. Maenhout in Heille. Voorts komen tijdens deze vergadering nog aan de orde een ontbinding van het erf pacht op een perceel grond aan de Hoogstraat, een wijzi ging van het ambtenarenregle ment Sluis inzake het toeken nen van gratificaties bij ambtsjubilea, begrotingswijzi gingen. AARDENBURG De Aar- denburgse brandweer werd zondagmiddag gealarmeerd voor een brand in een land bouwschuur op Sint Kruis-ei- land. Bij nader onderzoek bleek de schuur op Belgisch grondgebied te staan en had men ook inmiddels de brand weer uit Eekloo gewaar schuwd die reeds aan het blussen was toen de brand weer uit Aardenburg arriveer de. Deze behoefde dan ook geen assistentie meer te verlenen. Het betreft hier een grote schuur gevuld met hooi, stro, machines en vee. In totaal be vonden zich negen kalveren in de schuur, waarvan men er zeven heeft kunnen redden. De schuur brandde geheel uit. Omtrent de oorzaak van de brand en de schade tast men in het duister. (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE Over enige tijd is het 10 jaar! geleden dat do IJzendijk- j se koster Jac. van Voo-' renberghe zijn inzame-j Iingsactie „brillen voor melaatsen" begon. In die 10 jaar heeft hij i meer dan 200.000 brillen j verzameld, die alle hun wegj vonden naar missiegebieden over de gehele wereld De inzameling geschiedt centraal in IJzendijke, waarna: de brillen na een proces van| sorteren en tellen worden aan geboden aan de Memisa in Rotterdam. De brillen' zijn af komstig van goede gevers uit geheel Nederland en België. Hiertoe heeft de heer Van Voorenberghe een uitgebreid net van contacten, die lopen van het Leger des Heils in Amsterdam tot een simpele pater in België. Regelmatig werd de heer Van Vooren berghe met zijn charitatief werk voor het voetlicht ge haald. Ook besteedt radio Veronica regelmatig aandacht aan zijn actie. Voor de herdenking van dit tweede lustrum „Brillen voor melaatsen" wil de heer Vani Voorenberghe een herden- kingsbalpen laten vervaardd- gen. Ook speelt hij met dej 0 Op de foto: enige tijd. gele van „Brillen voor melaatsen' in beeld brengen. gedachte een speciale brief kaart te laten drukken met daarop repro's die het werk den was Van gewest tot ge west" op bezoek bij Jacques van Voorenberghe. (Van onze correspondent) OOSTBURG De Neder landse Bond van Plattelands vrouwen in Zeeuwsch-Vlaan- deren gaat voor de leden een cursus politieke scholing orga niseren. Men wil naast de actief in de politiek zijnde personen ook aan de niet-actief zijnde een beter inzicht geven. De cursus bestaat uit vier avonden, waarvan de eerste op 30 oktober wordt gegeven in Du Commerce in Oostburg. De tweede volgt op 23 november in cultureel centrum de Halle in Axel, 25 januari wederom in Du Commerce en de slota- vonden 21 februari en 29 maart zijn in De Halle. De bijeenkomsten beginnen iedere avond om 20 uur. De cursusleiding berust bij me vrouw E. Maris-Koster uit Zaamslag. (Van onze correspondent) ZUIDZANDE De afdeling Zuidzande, Cadzand en Nieuwvliet van de Nederland se Bond van Plattelandsvrou wen houdt voor de vier West- Zeeuwsch-Vlaamse afdelingen een gezamenlijke avond in het hervormd kerkcentrum in Oostburg. Op deze ajvond, die op 23 november om 19.30 uur begint, geven de heren Boomsma uit Middelharnis een reportage van hun reis naar Midden- Afrika. Op donderdag 19 oktober houdt de Oostbu-rgse afdeling van deze bond een avond in de Eenhorn. De avond begint om 20 uur en oud-gemeentese cretaris M. Aalbregtse zal een lezing geven over Oud-Oost burg. (Van onze correspondent) IJZENDIJKE De Neder landse Katholieke Invaliden- bond, afdeling Zeeland, houdt op 28 oktober in het gemeen telijk jeugdgebouw in IJzen dijke het congres 1972. De dag wordt begonnen met een eu charistieviering. Het officiële gedeelte van deze dag begint om half twee. De agenda vermeldt de ge bruikelijke punten, o.m. ook bestuursverkiezingen. Bij deze verkiezingen zijn aan de beurt van aftreden zuster Martina uit Sint-Jansteen en mejuf frouw A. van Da-mme uit Hulst. Beide dames zijn her kiesbaar. Uit het jaarverslag van se cretaris J. de Bakker uit Ter- neuzen blijkt dat de vereni ging niet langer zich ten doel stelt het brengen van ontspan ning aan gehandicapten, maar is uitgegroeid tot een echte belangenorganisatie. Hiernaar heeft men lang gestreefd. Het is namelijk van belang dat velerlei instanties, waarmee gehandicapten van doen heb ben, hen als gelijkwaardige gesprekspartners beschouwen. Opgemerkt wordt dat het le dental van 100 zeker voor uit breiding vatbaar is. Het verslag van de secreta ris maakt verder gewag van diverse activiteiten, zoals dis- tricsbijeenkomsten, vakantie planning en sportbeoefening. De congresdag in IJzendijke wordt besloten met een ont spanningsprogramma door The Butterflies uit Sas van Gent. (Van onze correspondent) SINT-KRUIS De heer J. van Hinte uit Sint-Kruis geeft op vrijdag 20 oktober voor de leden van de heemkundige kring in West-Zeeuwsch- Vlaanderen een lezing. De le zing over Middeleeuwse facet ten begint om 19.30 uur in hotel-café Chez Reneé in Oost burg. 0 De families Keui en Mastenbroek uit Vlissingen zijn best tevreden over de Neutron 2, waarmee ze alle weersomstandig heden trotseren. Er komen steeds meer mensen, die in de beoefening van de watersport, de meest ideale vorm van vrijetijds besteding zien. Het is zelfs zo, zeggen de liefhebbers, als je eenmaal de sfeer van de watersport hebt ge proefd, dan wil je die voor geen goud meer missen. De een voelt zich een koning te rijk in z'n wastobbe met koffiemolen. De ander prijst zich gelukkig met een ietsje groter of kapitaal groot zeiljacht. Dan heb je nog de kate.gorie „groot verbruikers", mensen, die zich een immens wint, glanzend kolossaal motorjacht aanmeten. Over die laatste categorie watersporter zullen we het in deze rubriek maar niet hebben. Veel leuker is het verhaal van twee jonge gezinnen, die samen een groot negen meter lang zeilschip van veertig jaar oud op de kop hebben getikt. Het zijn de families Keus en Masten broek uit Vlissingen. „We kenden de watersport niet uit eigen ervaring. Onze mannen waren wel ver trouwd met het water, want ze zijn allebei loods", vertel len Marijke Keus en Jopie Mastenbroek, de twee vrou welijke kapiteins van de veertig jaar oude Neutron 2. Het begon allemaal zo: „Onze mannen zagen een paar jaar geleden een sloep liggen in de Vlissingse bin nenhaven. Of wij daar iets voor voelden? We zijn gaan kijken, maar we kwamen snikkend van het lachen thuis, want het ding leek wel een galei, waaraan alleen nog een stelletje slaven ontbrak! Maar de belangstelling was gewekt, en op het laatst w-aren we zo dol gekletst, dat wij, de twee vrouwen, alle jachthavens afreden om een redelijke tweedehands boot- Zo kwamen we aan ons eerste scheepje. Een bakdek- ker van 5'/4 meter lengte. In de kajuit kon je alleen maar kruipend vooruit. We hadden constant een blauw hoofd van het bukken en als je de stank in dat bedompte baby moest verschonen, dan werd je beroerd van de hok". „De boot betaalden we ge zamenlijk. De werktijden van onze mannen lagen zo uiteen, ze zijn namelijk zee- loods, ze werken vijf dagen achtereen en zijn dan vier dagen vrij. We troffen het zo, dat we maar één vrije dag samen hadden. Op deze manier kon de boot door twee gezinnen helemaal wor den uitgebuit". De bemanning van het zeilschip houdt een logboek bij. Daarin worden nu niet zo zeer de beleefde avontu ren, maar meer de gezamen lijke uitgaven opgeschreven. Aan het eind van een sei zoen, wordt alles opgeteld en 0 Voor de oplossing zie elders in deze rubriek.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 7