Levendige expositie van 70-jarige Hugo Metsers Uitslagen van schietingen Kampioenschap handstoten 2de klasse begonnen W oningmarkt Z.-Vlaanderen bijna verzadigd IN GALERIE VAN GEUT, PMC leidt bedrijfsvolley Bibliotheek trekt jeugd Bouw van noodpostkantoor begonnen stad streek Duizend gulden voor steunfonds Terholen Onderavond in Koewacht Bezit Wensen Industriebond kiest nieuw bestuur Dinsdag 17 oktober 1972 2 (Van onze correspondent) HULST In de heren eer ste klasse van de bedrijfsvol leybalcompetitie afdeling Hulst heeft PMC 1 de kop van Clitex Sport 1 overgenomen. Beide teams hebben evenveel punten maar PMC 1 heeft een iets beter setgemiddelde. KPJ 1 dat derde staat heeft reeds vier punten achterstand. Hoewel Ambulo 1 won van Watneys lijkt het leraren-team tegen voorgaande jaren aan kracht te hebben ingeboet. Te gen een tegenstander die ze ker een puntje had verdiend, slaagden zij er slechts met de hakken over de sloot in een krappe 21 zege in de wacht te slepen. De setstanden wa ren 9—15 15—9 13—15. Wei - nig spanning was er in de derby tussen Clitex Sport 1 en CVC. De mannen van Clitex wonnen gemakkelijk met 30. Met goed opgezette en afge werkte aanvallen lieten zij hun plaatsgenoten geen schijn van een kans. Al even weinig moeite had PMC 1 met Voor waarts 1, dat kansloos met 4 0 ten onder ging- Ook tegen Bol Sport toonde de PTT-Mi- lockcombinatie zeer goed te draaien. Bol wist hen wel de eerste set af te snoepen, maar dat kon de nieuwe leiders niet van de wijs brengen en zij beslisten de wedstrijd uitein delijk met 31 in hun voor deel. KPJ 1 won zoals ver wacht van Ambulo 2, de eind stand werd 31. Ambulo 2, voor wie dit de vijfde opeen volgende nederlaag was, zorg de in de laatste 2 sets nog voor enige spanning. Tweede klasse: Voorwaarts 2, tot nu toe nog ongeslagen, verloor met opvallend grote 40 cijfers van WC. Na een eenzijdige wedstrijd waarin totaal geen spanning zat. KPJ 2 behaalde een krappe 2—1 zege tegen PMC 2 dat zich tegen de koplopers prima heeft verdedigd. Jansenius te gen Clitex 2 is een enerveren de wedstrijd geworden, waar in beide teams elkaar niets toegaven. De eerste set was met 615 voor de Clitex-he- ren maar via 1513 en 1614 setoverwinningen besliste Jan senius deze spannende strijd toch nog met 21 in zijn voordeel. PHV was duidelijk beter dan Ambulo 3 wat resul teerde in een gemakkelijke 40 overwinning. (Van onze correspondent) KOEWACHT Begunstigd met fraai herfstweer hebben 45 jeugdleden van diverse hen- gelvei enigingen de strijd aan gebonden om het hengelkam- pioenschap 1972, georganiseerd door de Koewachtse hengel- vereniging en gehouden op de Konijnenputten in Koewacht. De uitslag van de teams is als volgt: 1. Koewachtse Hen- gelvereniging: 2. Goa, Axel: 3. Oude Haven, Biervliet, de indi viduele uitslag: 1. André de Schepper, 19 vissen, Koewacht se Hengelvereniging: 2. Marnix van Laere, 18 vissen, Koewacht: 3. E. de Block, Goa Biervliet, 12 vissen: 4. P. van Daele, Koe wacht, 12.vissen: 5. B. v.d. Sijpt, Koewacht, 9 vissen: 6. W. de Witte, Goa, 2 vissen: 7. M. van Duyn, Koewacht, 1 vis: 8. P. Braem, Koewacht, 1 vis. HULST De binnenkort 70-jarige schilder Hugo Met sers te Hulst laat ter gele genheid van zijn verjaardag bfj boekhandel/galerie Van Geyt zien wat hij in de laat ste jaren in olieverf heeft gemaakt. Metsers die onder leiding van de toenmalige Vlaamse mees ter Edmond Verstraeten als im pressionist begon, onder de in druk van de Vlaamse Leie-ex- pressionisten Gust de Smet, Permeke, Frits van den Berghe e.a. naar het expressionisme overzwaaide en tenslotte ook nog het kubisme verwerkte zonder tot epigonendom te ver vallen, is de laatste tijd tot een gematigde non-figuraitieve, ab straherende uitdrukkingswijze gekomen. Dat betekent een vernieu wing, die in de praktijk neer komt op een verdieping van zijn werk. Metsers werkt veel met stromende lakverven en uit dat stromen van en het spe len met die verven ontstaan zijn composities. In den beginne is daarbij nog vaak sprake van toeval, van willekeur, van Spie lerei zonder meer. Dat spel is thans ernst geworden en hij heeft een techniek onder de knie gekregen, die hij bewust en gecontroleerd kan toepas sen. Nu het ogenblik der beheer sing is aangebroken komt het beste van zijn nieuwe werk tot stand. Dart beste van zijn werk wordt gevoed van uit een kos misch gevoel. Men ziet het hier aan zijn op de maan en de ruimtevaart geïnspireerde com posities met interessante verf structuren en kleuren waarin het ontzagwekkende van ruim te en oneindigheid tot zingen komt. Ook het fantastische en gril lige blijft een rol spelen omdat het eveneens een kant van de ze schilder en zijn mens-zijn is. De sierlijke arabesk alleen is soms ook het thema van een schilderij. Waar Metsers ook telkens naar terugkeert, als naar een eerste liefde, zijn het bloem- stilleven en het landschap, maar dan in een sterk abstra herende vorm. Deze expositie getuigt van ongebroken creativiteit, door gaande vernièuwing en verdie ping binnen de eigen mogelijk heden. Hetgeen tevens zeggen wil dart Hugo Metsers, die vol gende week 70 jaar oud wordt in werkelijkheid 70 jaar jong is. Zijn levendige expositie duur tot 24 oktober a.s. WILLEM ENZINCK. (Van onze correspondent) GROENENDIJK Aan de zaterdag-schieting, in café E. Morcus, hebben 46 schutters deelgenomen. De uitslag: op de eerste wip werd de hoge vogel afgeschoten door L. de Frel uit Kloosterzande. De eerste zijvo gel ging naar G. Pauwels uit Groenendijk. De tweede zijvo gel was voor Th. Pauwels uit Axel. Het grootste aantal vo gels. acht stuks, werd bemach tigd door H. Hoop uit Kloos terzande. Op de tweede wip werd de hoge vogel in de wacht gesleept door L. de Frel. De eerste zij vogel ging naar L. van Goe- them, de tweede naar L. Maes. Allen uit Kloosterzande. Het grootste aantal kleine vogels, vijf stuks, werd afgeschoten door J. de Kort uit Groenen dijk. (Van een onzer verslaggevers) HULST De kinderboe kenweek is gisteren voor wat Hulst betreft zeer succesvol ingezet. Ongeveer vijftig kin deren bezochten de filmvoor stellingen in de bibliotheek. Dat was tevens het maxi maal toelaatbare aantal, zodat er voor de leidsters van de Hulster bibliotheek alle reden tot tevredenheid is. Veel be langstelling was er ook voor de tentoonstelling van „kijk dozen". Alle dozen gingen van hand tot hand en de jonge bezoekertjes staken hun be wondering niet onder stoelen of banken. Wat de film be treft: het grootste succes had de lachfilm in het programma. Voor de eerste landing op de maan bleken de meeste jonge bezoekers niet zo geporteerd. Ook vandaag worden er films vertoond. In de bibliotheek van Kloosterzande wordt bo vendien nog voorgelezen- (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Gisteren is de actie „Laten we welzijn" ten bate van het steunfonds sociaal kultureel werk in de gemeente Terneuzen officieel van start gegaan. Het streefbe drag van deze actie is f 10.000. Tot dusver is bijra duizend gul den aan giften binr.eng«komen. Bijdragen kunnen jestort wor den onder antwoordnummer 129 Terneuzen of op de algeme ne Bank Nederland nr. 5112- 23870 te Terneuzen t.n.v. de stichting steunfonds sociaal kultureel werkgroot-Terneu- zen. Voetbaltraining De voet balclub Terhole zal komende wintermaanden trainen op het verlichte speelveld op het sportcomplex in Vogelwaarde. Zoals bekend speelt deze club de competitiewedstrijden op het OZOterrein in Hulst, waar geen verlichting is. De maand september is Terhole te gast geweest op het terrein van de w Hontenisse in Kloosterzande. Men zal nu over een eigen trainingsveld kunnen beschikken, t.w. de zogenaamde speelweide, waar van gemeentewege t.b.v. de keeperstraining een doel van normale afmetingen geplaatst wordt. De speelweide is winters ln gebruik als ijs baan. (Van onze correspondent) KOEWACHT Het moderne rekenen, gebaseerd op wiskun dige grondslag, is een van de onderwerpen van gesprek ge weest op een ouderavond voor de eerste klassen van de basis school. Er werd over deze zaak uitleg gegeven door de onder wijzeresscn mevrouw W. Deve neijens-Wouters en mej. M Verschueren. De ouders werden vertrouwd gemaakt met logiblokken en via bandopnamen konden zij hun eigen kinderen horen in een rekenles. Na de pauze zet te de voorzitter van de ouder vereniging, de heer B. de Brou wer, in de nieuwe gemeen schapsruimte het doel en de werking van de oudervereni ging uiteen. Het hoofd pler^chool, de heer R.'Lartfmens, Schetste naar aan leiding van vragen de metho diek van het nieuwe leesonder wijs. In verband met het aftre den van mevrouw A. Bonte- Van Daele als bestuurslid van de oudervereniging, stelden zich vier personen beschikbaar. Hieruit werd mevrouw A. v. d Berghe-Rombout gekozen. Het bestuur ziet er nu ais volgt uit: voorzitter de heer B. de Brou wer, penningmeester: mevrouw F. de Waele-Geerards en secre taris A. Kips. Bestuursleden zijn: mevrouw A. v. d. Berghe-Rombout en de lieer B. v. d. Sijpt. (Van onze biljart- medewerker) IIOEK Zaterdag en zon dag is men in café De Instuif te Hoek begonnen met het kampioenschap 2e klasse bandstoten van het district Zeeuwsch-Vlaanderen. Het is F. v. d. Velde van biljartvereniging ZBC uit Zaamslag, die na vijf ges-peel de ronden alleen aan de lei ding gaart. Zijn naasrte concurrenten A. Aerts (HBC Hulst) en J. Mi chielsen (DOS Hoek) verloren tot nu toe slechts een partij. Aerts verloor van A. de Koek (WBC Walsoorden) in 35 beurten. A.de Koek behaalde het maximale aantal caramboles van 50, terwijl Aerts genoegen moest nemen met 47 carambo les. Michielsen verloor zijn eni ge partij van leider F. v. d. Velde in 30 beurten. Michiel sen behaalde 44 caramboles, terwijl F. v. d. Velde 50 ca ramboles maakte. De stand na vijf gespeelde ronden ziet er als volgt uit: (Achtereenvolgens aantal pun ten- aantal caramboles - beur ten - alg gem. - hoogste se rie): 1 F. v. d. Velde (ZBC Zaamslag 10 - 250 - 168 - 1,48 - 11, 2 A. Aerts (HBC Hulst) 8 - 247 - 158 - 1,56 - 11, 3 J. Michielsen (DOS Hoek) 8 - 244 - 161 - 1,51 - 11, 4 A. v. Puyvelde (SBC Sluiskil) 6 - 209 - 100 - 1,30 - 7, 5 A. de Koek- WBC Walsoorden) 4 - 232 - 200 - 1,12 - 7, 0 M. de Pooter (ZBC Zaamslag) 2 - 217 - 161 - 1,34 - 11, 7 Th. Schauwaent (De Kroon Huist) 2 - 173 - 194 - 0,89 - 7, 8 G. Pladdet (SBC Sluiskil) 9 - 186 - 164 - 1,13 - 9. Het kampioenschap wordt georganiseerd door biljartvere niging DOS uit Hoek. Het alg. gem. ligt tussen 0 en 1,50. Zaterdag aanstaande worden geen wedstrijden gespeeld. De laatste wedstrijden vinden aanstaande zondag plaats. Men beginit 's middags om twee uur, terwijl de finalepartij 's avonds begint. zeven uur (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE In Kloosterzande is begonnen met de bouw van een tijdelijk on derkomen voor het postkan toor. Het zal dienst doen, zo lang de nieuwbouw nog niet is gerealiseerd- Verwacht wordt, dat de aan besteding daarvan nog voor het einde van dit jaar zal kun nen plaatshebben. Het aanne mersbedrijf Fa. van Kerckho- ven zal de bouw ervan voor zijn rekening nemen. Zowel het nieuwe gebouw als het noodgebouw komen te staan aan het Europaplein in Kloos terzande, nabij de nieuwe bi bliotheek. Wanneer het nood gebouw in gebruik genomen kan worden is nog niet precies bekend. (Van een onzer verslaggevers) HULST „We zijn kort bij het punt van de verzadiging van de woningbouwmarkt in Zeeuwsch-Vlaanderen. Er moet snel een ommezwaai komen in de industriële expansie, of we zullen onze nieuwbouw moeten gaan beperken. We azen op duidelijke uit spraken met betrekking tot die industrie. Zo die er komt, willen we graag weten waar, zodat we zo snel mogelijk kunnen be ginnen met het maken van plannen". dat het voornaamste doel van een woningbouwvereniging is, het bouwen van huizen met overheidssteun tegen accepta bele huren, dam is daar, zo meent voorzitter Bartz, „de re gionale" in ieder geval in ge slaagd. „Ik heb er met plezier, je kunt wel zeggen met liefde, aan meegewerkt". „Je kunt je alleen niet voor stellen hoe ondankbaar het af en toe is en hoe groot het on begrip is waarmee je wordt geconfronteerd". Over de posi tie van de woningbouwvereni ging anno 1972 zegt hij „Die hangt af van de vraag of er wel of geen industrie komt. Komt die industrie er niet, dan moet onze politiek zo zijn', dat we selectief te werk moeten gaan en zorgvuldig moeten af wegen waar we bouwen. Leeg stand van woningen kunnen we niet accepteren, want dat is een strop voor rekening van de belastingbetaler". Directeur Wim Bartz van de jubilerende regionale Zeeuwsch Vlaamse Woningbouwvereni ging is een beetje pessimistisch gestemd met betrekking tot de toekomst. Hij vreest, dat de vereniging, waarvan hij voor- ziter is, de nieuwe bouwactivi teiten binnen niet al te lange tijd drastisch zal moeten be perken. als er geen duidelijk heid wordt gebracht in de pla nologie van Zeeuwsch-Vlaan deren. Afremming van nieuwbouw- activiteiten zou desastreuze ge volgen kunnen hebben op het gebied van de werkgelegenheid in Zeeuwsch-Vlaanderen. Daar om wordt het 25-jarige jubile um van de regionale Zeeuwsch- Vlaamse bouwvereniging een feest met een beetje kommer nis. Daarnaast is er ook vol doende reden tot vreugde, want na 25 jaar kan de heer Bartz met recht constateren: „De wo ningnood in Zeeuwsch-Vlaan deren is opgeheven". Daarmee wil hij overigens niet zeggen, dat er geen behoefte is aan nieuwe huizen, maar van „nood" in de ware zin van het woord is geen sprake Oe oplossing daarvan is in ieder geval een verdienste, die voor rekening komt van de in Zeeuwsch-Vlaanderen werkza me woningbouwverenigingen De regionale Zeeuwsch-Vlaam- se behoort daarbij met een wo ningbezit van 3500 tot een van de grootste. Even teruggrijpend op het wat sombere toekomstbeeld vertelt voorzitter W. Bartz: „De wetenschap, dat drastische beperking van de nieuwbouw vreselijke gevolgen kan heb ben, legt een zeer zware druk op het bestuur. Je moet eens kijken wat dit zou betekenen We zijn met aannemers in zee gegaan, die hun hele investe ring hebben afgestemd op die bouwactiviteiten. Wat zou het betekenen als die plotseling zouden wegvallen? Dat is iets waar je je best eens bezorgd om kunt maken". Overigens is het nog geen verloren zaak. De heer Bartz is van mening, dat industrialisatie in Zeeuwsch-Vlaanderen zij het in beperkte mate en selec tief uitkomst kan brengen in tal van problemen. „Het moet hier in Zeeuwsch-Vlaanderen veranderen, anders loopt het fout", is zjjn slot-conclusie. Een jubileum is altijd het moment om achterom te kij ken. De heer Bartz behoorde 25 jaar geleden tot een van de pioniers op het gebied van de woningcorporaties. Het bereik te resultaat vervult hem met tevredenheid, ook al zijn er nog tal van wensen niet ingewilligd. Als men in aanmerking neemt, (ADVERTENTIE) 1 liter oude jenever 10,55 1 liter Vieux „Jan Steen" -/H>.25 1 liter jonge jenever „Jan Steen" 10,25 Drankenhandel BROER PLUYM Hemelstraat 13, St..Jansteen Telefoon 01140 - 2635 Op het verlanglijstje van voorzitter W. Bartz komen nog twee belangrijke zaken voor. Op de eerste plaats wil hij bin nen de woningbouwvereniging ook wat meer aandacht gaan besteden aan de maatschappe lijke _kant van het werk, waar bij hij die aandacht voor maat schappelijke problemen van huurders niet wil zien als een onaanvaardbare vorm van „be moedering". Op de tweede plaats is een nauwere samen werking met andere bestaande woningbouwverenigingen hem zeer dierbaar. „Er moet een nog veel betere coördinatie ko- sdot1 Xe^ daarover tot CLINGE De leden van de industriebond van het NKV hebben tijdens een vergade ring in „de Troubadour" in Llinge een nieuw bestuur ge kozen en een nieuwe voorzit ter. De opkomst was minimaal. Ook districtsbestuurder Th. Akkermans uit Sluiskil was aanwezig voor een duidelijke uiteenzetting van de structuur van de industriebond. Enige tijd geleden zijn St. Eloy St Willibrordus, St. Lambertus en de mijnwerkersbond Zuid- Limburg een fusie aangegaan. Daaruit is de industriebond NKV ontstaan met in totaal 140.000 leden. In Sluiskil was een rayonkantoor gevestigd. In zijn uiteenzetting bena drukte de heer Akkermans, dat in de toekomst de leden meer verenigd zullen worden door de werkbinding, dan door de huidige waombinding. In plaats van de plaatselijke afdelingen zullen er dan bedrijfsafdelin gen gevormd worden, die de belangen van de leden in het bedrijf behartigen en de moei lijkheden met de directies be spreken. Uit de bedrijfsafdelingen zullen ook afgevaardigden aangewezen worden, die dan een aktiegroep vormen. Voor het nieuwe bestuur, dat uit negen personen zal bestaan, gaven zich elf kandidaten op. De gekozenen zijn: G. Wee moes, W. van den Broeck, Fl. Blommaert, Th. Verstraeten, Fr. Dobbelaer, B. de Keyzer, E. Merckx, Fr. Verstraeten en H. Bracke. Nadat het nieuwe bestuur zich had beraden kwam het met een voorstel om W. van den Broeck kandidaat te stellen voor het voorzitterschap. De leden gingen met dit voorstel akkooad. GROENENDIJK Aan de zondagschieting bij E. Morcus hebben 37 schutters deelgeno men. Op de eerste wip werd de hoge vogel afgeschoten door H. Hoop. De eerste zijvogel ging naar G. Pauwels, beiden uit Kloosterzande. De tweede zij vogel werd verloot. Op de twee de wip werd de hoge vogel be machtigd door P. van Gassen uit Kloosterzande, de eerste zij vogel ging naar A. Romeyn uit Ossenisse, de tweede zijvogel was voor J. Hoop uit Klooster zande. Het grootste aantal kleine vogels, in totaal vijf stuks, werd in de wacht ge sleept door J. de Kort uit Groenendijk. STOPPELDIJK Aan do schieting bjj J. Vernimmen, hebben 33 schutters meegedaan. De hoge vogel werd afgescho ten door J. Boogaert uit Kloos terzande. De eerste zijvogel was voor A. van Dijk uit Bosch- kapelle, de tweede zijvogel ging naar J. Serrarens uit Stoppel dijk. Het grootste aantal kleine vogels, zeven stuks, werd in de wacht gesleept door J. van Dijk uit Boschkapelle. LAMSWAARDE Aan de zondagschieting bij R. Heyens, hebben 65 schutters meegedaan. Op de eerste wip werd de hoge vogel afgeschoten door Th. Pauwels uit Axel, de eerste zij vogel was voor A. van Leem put uit Lamswaarde, de tweede zijvogel ging naar F. v. Kruys- sen uit Kloosterzande. Het grootste aantal kleine vogels was voor J. Elias uit Hulst met een totaal van vier stuks. Op de tweede wip ging de hoge vogel naar Th. Pauwels uit Axel. De eerste zijvogel was voor G. Mangnus uit Boschka pelle, de tweede zijvogel ging naar G. de Schepper uit Lams waarde. Het grootste aantal kleine vogels, vier stuks, werd afgeschoten door P. Boenne uit Graauw. DE REGERING van Indone sië heeft openbare bespreking van „pantja sila". de ideologie van wijlen president Soekar- no, verboden omdat dit poli tieke en sociale onrust zou kunnen verwekken.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2