Maathuis als enige foutloos in de barrage UITSLAGEN CONCOURS HIPPIQUE Zege met 3-2 DAVISCUP WEER VOOR AMERIKA Districten tegen bondsorgaan DOUZE WON FINALE m Tijdritzege van Gimondi Blijetijds Gereedschap DUREX Korfbalteam niet verder dan gelijk spel tegen Belgen Dubbelspel Sleutelduel overal verkrijgbaar 5e SPORTPAGINA VAN MAANDAG 16 OKTOBER 13 LEEUWARDEN (ANP) Na zijn fraaie zege in de fina le van de nationale springconcoursen eerder op de avond, is Jan Maathuis zaterdag ver na het middernachtelijke uur in de barstensvolle Frieslandhal in Leeuwarden (ongeveer 4.000 toeschouwers) ook winnaar geworden van het inter nationaal springconcours om de Grote Prijs van Leeuwar den. Evenals in het nationale springconcours werd het een duel om de eerste plaats met de nationale springkampioen Henk Nooren. In de barrage van het nationaal springcon cours kwamen beide ruiters tot een foutloos parkoers. Henk Nooren, die als voorlaatste was gestart, leidde Jonker Arno in een voortreffelijke stijl over de zes hindernissen met ne gen sprongen en leek met een tijd van 47.7 sec. uitstekende vooruitzichten op de eerste prijs te hebben. Maar Jan laat- huis deed het met Druses nog sneller 43.7 sec. Nationaal jachtspring- concours tabel c( lengte parkoers 640 meter, 12 hindernissen, 15 spron gen, maximale hoogte 1.30 meter): 1 Ton Als- meijer (Doarwerth) op Wïnzel 55,5 sec, 2 Rob Rademakers (Wasse naar) op Loehiimvar 60,2, 3 Geert Velstra (Brum- men) op Gray Mist 69,3, 4 Herman Seiger (Weer- selo) op Beau Brummel 70,4, 4 Jan Maathuis (Geesteren) op Drusus 71,0. Internationaal jacht- springconcours tabel c lengte parkoer^ 640 me ter, 400 meter per mi nuut, 12 hindernissen, 15 sprongen, maximale hoogte 1.35 meter: 1 Ge- org Ahlman (Did) met Planet 61,7 sec, 2 ex ae quo Jan Maathuis (Ned) met Kim en Gerard Meier (Ned) met Fresco 63,6, 4 Geong Ahlman (Did) met Vasco da Ga- ma 65,6, 5 Johan Heins (Did) niet Gute Sitte 67.6, 6 Willibert Mehlkof (Did) met Logangrin 70.3, 7 Jan Dolsing (Ned) met Polarfurst 70.7, 8 Manfred Kloss (Did) met Davos 72,9, 9 Hohan Heins (Did) met Amtrieb 73,0, 10 Peter Diks (Ned) met Cybelle 74.4, 11 Francois Mathy (Belg) met Sans Coeur 75.0. Finale nationale springconcoursen (tabel a, lengte 660 meter, 11 hindernissen, 15 spron gen, maximale tijd 112 sec. maximale hoogte 1,40 meter, barrage: 6 hindernissen, 9 spron gen, 71 seconden, 1,50 meter): 1 Jan Maathuis (Geesteren) Drusus 0 fouten, 43,7 sec. (na bar rage), 2 Henk Nooren (Gouda) Jonker Arno 0 - 47,7 (na barrage), 3 Joop van Kasteel (Moer gestel) 13 - 79,0 (na barrage), 4 Job van San ten (Amsterdam) Hack On 4 - 87,1, 5 Gerard Meyer (Gameren) Battle Bum 4 - 87,6. Internationaal spring concours om de Grote Prijs van Leeuwarden lengte parkoers 570 me ter, tijd 98 sec, 10 hin dernissen, 14 sprongen, max. hoogte 1,50 meter, na barrage over een ver kort, doch verzwaard parkoers: 1 Jan Maat huis, Nederland, met Dolman 0 - 52.8, 2 ex aequo Henk Nooren, Ne derland, met Gondelier 4 - 49.0, Willibert Mehl- kamf, West-Duitsland, met Cyrano 4 - 52.0, 4 Rod Eras, Nederland, met Care Away 25 3-4 - 83.1, 5 Johan Heins, Duitsland, met Antrieb (vrijwillig parkoers ver laten), zonder barrage: 6 Manfred Klöss, West- Duitsland, met Gentle man 3 - 84.4, 7 ex aequo Jan Dolfing, Nederland, met Polarfürst 4 Vijf combinaties hadden zich voor de barrage van het internationale onderdeel opge maakt. De Westduitser Wilte- bert Mehlkopf was het eerst aan bod. Met Cyrano kwam hij in d'e bijzonder goede tijd van 52 sec. rond, maar hij had 4 strafpunten door een fout op de rood-witte oxer. Daarna mocht de voor West-Duiitsland rijdende Johan Heins het met Antrieb proberen, maar dat werd voor het geestdriftige publiek in d!e Frieslandhal een grote teleurstelling. Antrieb maakte zoveel brok ken, waarbij Heins zelfs ten- val kwam. dat de combinatie vrijwillig het parkoers verliet. Ook de jeugdige Rob Eras werd darna voor de hoofdprijs uitgeschakeld. Met Care Away was de opgave te groot (25,75 strafpunt). Het draaide dus weer op een duel tussen Henk Nooren cn Jan Maathuis uit. Wederóm kwam de nationale kampioen nu met Gondelier tot een bijzoner fraaie verrich ting en maakte slechts een fout. Jan Maathuis nam als laat ste geen risico's. Wanneer hij foutloos bleef zou de Grote Prijs van Leeuwarden voor hem zijn. Hij leidde Dolman dan ook behoedzaam over de hindernissen. Tot groot en thousiasme van het Friese pu bliek bleven alle obstakels overeind. Jan Maathuis beëin digde het parkoers foutloos in 52.8 sec. en mocht opnieuw een luid applaus in ontvangst nemen. MERKSEM (ANP) Het Nederlandse korfbaltwaalftal heeft zondag in Merksem Bel gië een gelijk spel moeten toestaan: 1010, rust 55. Vorig jaar won Nederland in Den Haag nog met 117. Dnikus Kouwen was met vier treffers de beste Neder landse schutter. Ron Regeer vond drie keer de korf, Boo- gers, Pouw en Kirska van Dui venvoorden elk eenmaal. Nederland had verscheidene keren een achterstand van twee doelpunten (24, 57, 68), maar uiteindelijk miste d:e grotere spelvariatie zijn uitwerking niet, al bleef Bel gië langszij. Van de Belgische punten werden zes uit strafworpen gemaakt, van de Nederlandse drie. De totale interland-balans ziet er nu uit als volgt: Ne derland 18 64 8 6 136 525-266: België 78 6 8 64 20 266-525. Een actiefoto van Jan Maathuis, die de grotetriomfator van het concours hippique in Leeuwar. den werd door zowel het nationale als het internationale springconcours te winnen. BOEKAREST (ANP) De Verenigde Staten hebben zon dag voor de vijfde achtereen volgende keer en voor de 24e maal in totaal, beslag gelegd op Daviscup. De finale van het toernooi om het officieuze we reldkampioenschap tennis voor landenteams in Boekarest ein digde in een 32 overwinning voor de Amerikanen. Het dubbelspel van zaterdag is inderdaad de sleutelpartij geweest. Zondag eindigden de laatste twee enkelspelen (Tirj- ac-Smith en Nastase-Gorman), evenals de eerste op vrijdag met de stand 11. Het was de eerste „Challen ge round" sinds 1937 die in Europa werd gespeeld en de Roemenen waren vooral door de steun van 6000 meer dan fanatieke toeschouwers favoriet om voor de eerste na oorlogse zege van een Euro pees team te zorgen. f Doch zaterdag waren Stan Smith en vooral de jonge Erik van Dillen een toonbeeld van zelfbeheersing (62 60 63 tegen het gerenommeerde kop pel Nastase-Tiriac) en zondag bleef Stan Smith in de zenuw oorlog tegen Ion Tiriac over eind, waardoor de stand 3—1 werd. De 33-jarige Ion Titiac, bezig aan zijn honderdste Da- viscuppartij heeft alles gepro beerd om de wimbledonkam- pioen uit zijn spel te halen. Niet minder dan veertien keer vocht hij beslissingen van de lijnrechters aan en de anders zo kalme Smith werd op een gegeven moment zo kwaad dat hij door non-playing Denis Ralston tot bedaren moest worden gebracht. De 1.92 me ter lange, besnorde Ameri kaanse militair liet zich even wel door zijn woede inspire ren en gunde in de laatste set Titiac, meer nog dan Nastase de „homme terrible" van de internationale tennisbanen, bijna geen punt meer: 46 6—2 6—4 2—6 6—0. „Het moest verboden worden dat die knapen nog ooit een baan betraden", aldus een woeden de Ralston, „wanneer zullen ze toch eens manieren leren". Het publiek bleek wel op kor te termijn te bekeren, want Stan Smith kreeg voor zijn overwining een oorverscheu rende ovatie. Zoals verwacht bleek wim- bledon-finalist Hie Nastase, die volgens geruchten binnen kort in het huwelijk zal tre den met het Belgische fotomo del Dominique Grazia, te sterk voor Tom Gorman (61 62 5-^7 108), maar van belang was het niet meer. De zilveren slaschaal was weer voor de Verenigde Staten. Roemenië verloor voor de derde keer achtereen van dezelfde tegen stander. Een geconcentreerde Stan Smith, die overeind bleef in de zenu wenoorlog tegen Ion Tiriac. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) Tijdens de zaterdag gehou den vergaderingen van de zes districten in het ama teurvoetbal is nog eens overduidelijk gebleken dat men niets voelt voor het uitgeven van een bonds- maandbiad van de KNVB. Men acht het offer van twee gulden per seniorlid om zo tot een financiering van 900.000 gulden te gera ken, veel te hoog en zou liever zien dat het huidige officiële mededelingenblad blijft verschijnen met des noods wat meer pagina's. In de vergadering van district west 2 te Rotter dam waren slechts twee voorstemmers en in Gro ningen, waar district noord vergaderde, waren drie stemmers voor. Ook in Sit- tard (zuid 2), Tilburg (zuid 1), Amsterdam (west 1), en Apeldoorn (oost) was men vrijwel unaniem tegen het voorstel. West 1 zou liever zien dat het blad wordt gefinan cierd binnen de begroting van de KNVB. Voorts ver oordeelde voorzitter Jaspers in een fel betoog het be sluit van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk de subsi die aan de sport te verla gen met drie miljoen gul den. Als grootste sportbond van Nederland moeten wij onze positie gaan herove ren, desnoods agressief, en er voor zorg dragen dat an deren niet over onze hoof- len heen beslissingen nemen ten koste van duizenden passieve en actieve recre anten op sportgebied", zo zei hij. De heer Jaspers be toogde dat hij het eventu eel instellen van een lotto in Nederland de geschatte opbrengst van 75 miljoen gulden zeker moet worden gesteld voor de sport. Ver der ontving in Krasnapols- ky Wim Pelster het zilve ren onderscheidingsteken van de KNVB voor 25 jaar trouwe dienst als consul in de afdeling Amsterdam. ROTTERDAM (ANP) Johan Kijne (Shell, Vlaar- dingen) heeft zondagmid dag tijdens de traditionele uurlopen van PAC in Rot terdam het Nederlandse re cord 1 uur hardlopen ver beterd en gebracht op 19 kilometer 228 meter cn 3 centimeter. Kijne kwam daarmee precies 75 cm ver der dan Geert Jansen, die op 25 oktober 1970, even eens in Rotterdam 19.227,28 meter had gelo pen. Johan Kijne leverde zijn prestatie op het snelle par koers dat de bijna twee honderd lopers door het Kralkigse Bos en langs de Kralingise Plas voerde. Bij het opkomen van de sintel- baan aian het lange pad de lopers hadden toen tien Engelse mijl afgelegd had Henk Tiebosch (Metro) nog de leiding. Hij werd bij het volmaken van het uur op de sintelbaan echter gepasseerd door Kijne. Voor de blonde Vlaardinger was het zijn tweede over winning in een uurloop in een week tijd. Vorige week zondag won hij in Leeu warden een loop over zes tig minuten met een af stand van 18 km en 373 meter. In Rotterdam legde Kijne 755 meter meer af. Daags voor zijn zege in Leeuwarden had Kijne in Barendrecht een loop over tien Engelse mijl ook ge wonnen. De uurloop in Rotterdam was van bijzonder goed ni- Johan Kijne: record. Felice Gimondi Hennie Kuiper veau. Want achter Kijne legden ook Tiebosch, Kalf en Van Wansem afstanden van boven de 19 km af. Er sneuvelden in Rotter dam nog een record. Bij de uurwedstrijd snelwandelen verbeterde de 17-jarige Im- co van der Wal (L.A.T.) het jeugdrecord op de tien kilometer. De jonge Fries, die vorige week in Gronin gen de nationale records op het halve uur en de 5000 meter scherper stelde, wan delde de 10.000 meter in 57 minuten en 47 sec. De duurloop snelwandelen werd met 12 km en 341,60 meter gewonnen door Tja- bel Ras (RWV). De uitslagen: Hardlopen: 1. Kijne (Shell, Vlaardingen) 19.228,03 meter (Nederl. re cord), 2. Tiebosch (Metro, Rotterdam) 19.125,58, 3. Kalf (G.V.A.V. Rapiditas Groningen) 19.082,43, 4. v.d. Wansum (Sparta Den Haag) 19.001,23, 5. v.d. Weijden (AV'23 Amster dam) 18.765,68, 6. Geutjes (FIT, Zeist) 18.628,83. Snelwandelen: 1, Ras (RWV Rotterdam) 12.341,60 meter, 2. Vuurpijl (RWV) 11.796,80, 3. Zethof (A- VA'64, Aalsmeer) 11.794,20, 4. Maassen v.d. Brink (Hol land Leiden) 11.699,30, 5. Van Leeuwen (AVA'64) 11.413,90. sport In 't Kort GOLF Het team van de Verenigde Staten heeft zater dag in Buenos Aires het toer nooi om het wereldkampioen schap golf voor dames gewon nen. Met het totaal van 583 slagen bleef de Verenigde Sta ten vier slagen voor Frankrijk en elf slagen voor Zweden. Nederland eindigde met 624 slagen op de dertiende plaats. WIELRENNEN De Ne derlander Gert Wildeboer is zaterdag in de Belgische plaats Hove als derde geëin digd in een internationale veld- rit. Winnaar werd de Belg Eric de Vlaeminck, die de 25 km aflegde in 1 uur en 3 min. Zijn landgenoot René Declerq finishte op 1.30 minuten als tweede. Wildeboer had onge veer twee minuten achter stand. Chris Looyen kwam als tiende binnen en Ben Meyers als veertiende. WIELRENNEN Olym pisch kampioen Hermy Kuiper is zondag in een internationale wielerwedstrijd voor amateurs te Wiesbaden die als Olympi sche. revanchewedstrijd werd aangekondigd, als derde ge ëindigd. Hij liet dezelfde tijd afdrukken als winnaar Jean Missac uit Frankrijk, die voor de 195 kilometer 5 uur, 40 minuten en 3 seconden no dig had. De Oostenrijker Hu- menberger finishte als twee de. ROELOFARENDSVEEN (ANP) Kees Douze heeft gezegevierd in een finale met hindernissen. Ook tijdens het speciaal ingelaste tweede week einde vorige week was er geen wind mislukte het zei len op zondag door windge- brek. Zaterdag met een ideale zeilwind waren de bijna 40 Finnzeilers, die voor het laatst in het seizoen 1972 het water i opzochten, nog hoopvol ge stemd dat het dit weekeinde wel zou lukken. Er werd pittig gezeild. Vam Eist en Douze streden lang op de kop, maar Douze, de man die Nederland op de Olympi sche Spelen in Kiel vertegen woordigde en daar toen matig voor de dag kwam, was duide lijk de meerdere en won. Van Eist werd tweede en Wilton derde. Zondagochtend werd er wel een poging ondernomen om een vierde race te houden, maar na enkele uren dobberen staakte de wedstrijdleiding de strijd. Enkele uren wachten op wind was verspilde tijd want er kwam geen rimpeltje op het Braasemermeer. Kees Douze greep door zijn laatste overwinning de eindzege met score 36—1. Hans Reinders, die na het eerste weekeinde de leiding had, eindigde met (ADVERTENTIE) Vraag de DHZ-brochure aan bi/ Nooitgedagt, Postbus 1Ijlst- WIELRENNEN Reinier Stroosnijder uit Moerdijk is zondag in Geffen als eerste geëindigd bij de adspiranten. Leon Veeke werd zesde en Phyl de Jong zevende. Ton ter Harmsel werd bij de nieuwe lingen tweede achter Michel Jacobs. Johnny Konings werd derde, Frits Kievits zevende, Ad Tak negende, Ad Prinsen dertiende en Jan Jonkers veertiende. LUGANO (ANP) De Ita liaanse wielrenner Felici Gi mondi heeft zondag de Grote Prijs van Lugano gewonnen, een tijdrit over 77,5 kilometer (vijf ronden van 15,5 km). De tweede plaats was voor de Belg Roger Swerts, die een ach terstand had van 37 secon den. Felici Gimondi, die voor de tweede achtereenvolgende keer won, vestigde met zijn gemiddelde van 44,825 kilome ter per uur een nieuw wed- strijdrecord. Het oude stond sinds 1968 op naam van Eddy Merckx met 44.495 km-u. De uitslag is: 1. Gimondi (It) 77.5 km. in 1 uur 43 min. 44.2 sec. (gem. 44,825 km.u.), 2. Swerts Bel) 1.44.21,3, 3 Bolfava (It) 1.45.46.4 4. Ritter (Den) 1.45.51,5; 5. Thevenet (Fra) 1.46.16,6; 6. Gösta Pet- tersson (Zwe) 1.46.27,2; 7. Guimard (Fra) 1.47.13,7; 8. Hézard (Fra) 1.47.46,3. Giimondii's tijd over de laat ste ronde was 20 minuten 15 seconden, eveneens een nieuw record. O Kuipers KORFBAL Westerkwar tier uit Amsterdam heeft za terdag in Sporthal West in Amsterdam het vijfde toernooi om de microcup korfbal ge wonnen. In de finale versloeg Westerkwartier na spannende strijd Archipel met 43. De winnaar van vorig jaar, Rhoda stelde danig teleur en eindigde op de zesde en laatste plaats. De eindstand is: 1 Wester kwartier, 2 Archipel, 3 Ons Eibernest, 4 Wit, 6 Rhoda. Luto, 5 Blauw 25—4 op een verdiende tweede plaats- Douze's zege in de finale bracht hem tevens de Finn-jaarprijs, die hij met gering verschil van Hans van Eist voor een jaar in zijn bezit krijgt. BOKSEN De voornaamste uitslagen van de zaterdag in het Wilcocentrum te Assen ge houden nationale bokswed strijden in de A-klasse zijn: Middengewicht: Koopman (Amsterdam) wint op punten van Scheen (Groningen); half- zwaar.gewicht: v. d. Sluis (Veendam) w. o. p. van Smid (Groningen), zwaargewicht; V. d. Geest (Amsterdam) w. o. p. van Brouwer (Winscho ten). AUTOSPORT De West duitsers Warmbold en Daven port hebben zondag met een BMW de internationale TAP- rally door Portugal gewonnen. De Fransen Damiche en Mahe eindigden met een Alpine Re nault als tweede en het Franse duo, Waldegaard-Thorselius werd met een Citroën derde- In de vijfde en laatste etappe moesten de favorieten Micolas en Todt (Fr.) met een Alpine Renault de strijd staken. HONKBAL Oakland Ath letics heeft zaterdag in Cincin nati Reds met 32 gewonnen. Catcher Gene Tennace van de Athletics scoorde twee home runs. AUTOSPORT Gijs van Lennep is zaterdag in een for mule 5000-race in Oulton Park met een McLaren als vierde geëindigd. Hij bleef leider in de stand voor de Europese competitie. Winnaar werd de Nieuwzeelander Graham McRae met een eigenbouwwa- gen. De British Roilinson en Cannon finishten respectieve lijk als derde en vierde. Van Lennep was gedwongen met een langzame McLarenwagen te rijden daar zijn Surtees tij dens de training beschadigin gen had opgelopen. (ADVERTENTIE) THE'teT THERE IS Gimondi (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 13