SCHOOLHOOFD BLIJ MET AANWINSTEN zeeuws Derde lustrum bejaardensoos HET VRIJE VAN SLUIS vertraging Deltawerken keurt af FILMS IN ZEELAND „Hel houdt niet op bij ruwbouw" KENT U ZE NOGDE OOSTBURGERS Wedstrijd in kader Kinderboekenweek Wandelen in IJzendijke Vismijn Breskens Voor basisschool in Aardenburg IN AARDENBURC ZOEK DE VERSCHILLEN stad streek 9 HOTELS ARCHITECT DE RUDDER: r 1 Vrijdag 13 oktober 1972 Dit zei gistermorgen dijk graaf J. B. Becu in zijn openingstoespraak in de al gemene vergadering van het waterschap in Oostburg. „Toch zullen we onvermin derd voortgaan met het maken van plannen en er bij de ko mende regering op aandringen om de veiligheid van onze streek ten aanzien van onze erfvijand de zee, op een vroe ger tijdstip te bereiken", aldus de heer Becu. Overigens zei de dijkgraaf dat het al enige tijd geleden duidelijk was dat de Delta werken niet in 1978 gereed zouden zijn. „De voorbereidin gen waren te ingewikkeld om dit te bereiken, en het geld onvoldoende hiervoor. De ver wachtingen echter waren dat na het gereedkomen van de dammen in 1978 extra gelden beschikbaar zouden komen om de rest dan op zeer korte ter mijn te voltooien". De heer Becu zei te hopen dat de nog wel geruime tijd voortdurende werkloosheid in W est-Zeeuwsch-Vl aanderen aanleiding mag zijn voor de Deltawerken van het water schap extra gelden uit andere potjes beschikbaar te stel len. De dijkgraaf deelde de alge mene vergadering mee dat op 23 oktober de verzwaring van de dijk Thomaes-Paulinapol- der wordt aanbesteed. Het is een werk in het kader van de Deltawet. De heer Becu sprak (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG In de serie „Kent u ze nog..." een uitgave van de Eu ropa-bibliotheek in Zalt- bommel is als laatste deeltje verschenen De Oostburgers. De tekst van het boekje en bij de vele oude foto's is van de hand van oud-ge meentesecretaris M. Aal- bregtse. Het boekje, met foto's uit de periode 1895 tot 1938, benadrukt nog eens de streekfunctie die Oostburg ook al voor de oorlog bezat. Verschil lende regionale vereni gingen werden daar op gericht en hielden er hun vergaderingen. De vele Oostburgers, oud-Oostburgers en streekgenoten die regel matig voor de oorlog naar Oostburg plachten te gaan. zullen als zij dit boekwerkje met in to taal 38 oude foto's, door bladeren een stuk van hun eigen verleden zien herleven. Van de in het werkje opgenomen foto's noe men wij de christelijke bewaarschool van 1895, de Kamer van Rhetori- ca Oefening en Ver maak de Harmonie, de oietencampagne en Ko- ninginnefeesten. de hoop uit dat het vervolg op dit werk, de verzwaring van de dijk Paulinabaven naar Wevelswaaldijk aansluitend kan worden uitgevoerd. „Het plan hiervoor is goed. gekeurd door G. S.", aldus de heer Becu, „en is inmiddels doorgestuurd naar rijkswater staat in Den Haag". Er ligt verder nog een plan in Den Haag. Dat is het principeplan ten aanzien van het Delta-vei lig maken van een stuk dijk en duin in Cadzand-Haven. Met dit plan zijn ook belangen gemoeid van twee ter plekke staande hotels, reden waarom dit principeplan is doorge stuurd naar Den Haag. Volgens jaar hoopt het water schap ook te kunnen beginnen aan het nieuwe kanaal Nol Zeven - Biervliet. „Het bestek van dit werk kan spoedig worden opgezonden' aldus de heer Becu. (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE Zaterdag 21 oktober houdt de wandelsport vereniging „Jeugdbelangen" te IJzendijke onder auspiciën van de K.N.B.V.L.O. de twee de herfsttocht. Er wordt ge wandeld over afstanden van vijf, tien, vijftien en veertig kilometer. Als startbureau fungeert ca fetaria „Chez André" aan de Markt. Voor alle tochten wordt vanaf de Markt ver trokken. De deelnemers aan de veertig-kiilometertocht ver trekken om 10 uur, die aan de tocht over vijftien kilometer om ld uur en de tien- en vijftien-kilometerlopers starten om 14.30 uur. Het startbureau is vanaf 9 uur geopend. Voor voorin schrijving kan men terecht bij mevrouw Robijn, Nassau- straat 7 in IJzendijke, tel. 01176-207 en bij mevrouw Verplanke, Nassaustraat 13 in IJzendijke, tel. 01176-580. (Van'onze correspondent) BRESKENS Aan de vis mijn te Breskens werden aan gevoerd: 13185 kg exportgar- iialen 1,234,53, 2326 kg pel lerij 1,193,66, 55 kg bot 0,25—0,35, 1203 kg schar 0,70— 166 10169 kg schol 0,75—1,51, 2902 kg tong 8,90—10,27, 10.070 kg kabeljauw 0,77 2,23, 2377 kg wijting 0,43— 1.50, 630 kg tarbot 3,5110,33, 283 kg griet 1,57—4,68 501 kg rog 1,412,00, 896 kgpoon 0,515,00, 108 kg tongschar 2,133,40, 29 kg kommeraal 1,401,66, 5 kg pieterman 3,50—3.54, 66 kg haai 1,32— 1,69, 26 kg krab 0,25 6,53 kg makreel 0,440,81, 16 kg bra sem 1.62, 37 kg baars en her der ,2665,10, 15 kg zonnevis 2,06—2,51. 0 Hoofdonderwijzer W. van Helden. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG „Ik ben heel blij met de vernieuwingen die voor de katholieke basisschool zijn aangevraagd. Meermalen heb ik er in het verleden op aangedrongen nieuwe dingen aan te schaffen en in te voeren, o.m. een documentatiecentrum, kaartsysteem, ritmische instrumenten, betere centrale verwar ming e.d., maar als je dat naar voren bracht, was je een lastig mannetje. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG In het kader van de Kinderboekenweek, die zaterdag 14 oktober begint en voortduurt tot 25 oktober wordt er voor de jeugd van West-Ze cuwsch-Vlaanderen een wedstrijd gehouden. De kinderen die daaraan willen meedoen kunnen in de bibliotheek van Oostburg, Aardenburg of Breskens of andei's in de bibliobus een wedstrijdpapier krijgen. Voor de kinderen tot negen jaar is er een gele lijst met vijf vra gen, voor de kinderen van ne gen tot twaalf jaar een blauwe lijst met tien vragen en de kinderen van twaalf jaar en ouder krijgen een kruiswoord puzzel voorgeschoteld. Als de puzzel is opgelost of de antwoorden op de vragen zijn gevonden moet het papier weer bij de eigen bibliotheek of bibliobus worden ingele verd. Voor de goede oplossers zijn er verschillende prijzen beschikbaar. In verband met de Kinder boekenweek zijn overigens meer activiteiten ontplooid door het C.P.N.B. (de instel ling, die het boek wat meer in de belangstelling tracht te brengen), Een daarvan is de landelijke voorleeswedstrijd „Voor lezen een tien", waar van in West-Zeeuwsch-Vlaan- deren er eerst voorronden zijn geweest op de scholen, waarna een kwartfinale in Oostburg op 14 september is gehouden. De finale van deze wedstrijd wordt zaterdagmiddag 14 ok tober om 16.25 uur op de tele visie via Nederland 1 uitge zonden. Als onderwijzer ben ik nu blij dat tot de noodzakelijke vernieuwingen wordt overge gaan, maar als raadslid be treur ik het dat al deze dingen niet geleidelijk aan. in de af gelopen 15 jaar waren aange schaft. Nu gaat het ohze ge meente naar mijn mening dui zenden guldens meer kos ten". Dit zegt de heer W. van Helden, raadslid voor gemeen tebelangen in Aardenburg, die nogal wat reacties heeft gehad op de kritiek, die hij in de laatste raadsvergadering uitte op het beleid van het r.-k. schoolbestuur. Het bestuur had principiële medewerking van de raad gevraagd voor een aantal vernieuwingen. Die zul len vermoedelijk rond de 20 mille gaan kosten. „Als een schoolbestuur in 15 jaar niets aanvraagt volgens art. 72 van de l.o.-wet en dat in een tijd waarin het onder wijs allerwegen aan vernieu wing bezig is, dan is het toch niet meer dan normaal dat een onderwijzer daarop kritiek heeft", aldus de heer Van Hel den. De laatste jaren werd het beter geacht met vernieuwin gen te wachten tot de samen voeging van beide r.-k. basis scholen een feit was. „Dat vond ik ook terecht", aldus de heer Van Helden, „maar mijn kritiek in de raad gold de jaren die daaraan voorafgin gen en ik blijf bij die me ning". eindredactie bas augustijn (Van onze correspondent) AARDENBURG De pro testantse bejaardensociëteit in Aardenburg herdenkt dinsdag 17 en woensdag 18 oktober haar vijftienjarig bestaan. De sociëteit werd in 1957 opge richt op initiatief van de toen malige predikanten van de Nederlandse hervormde ge meente, de doopsgezinde ge meente en de gereformeerde kerk in Aardenburg nadat een vijftal jaren eerder een rooms- katholieke bejaardensociëteit haar activiteiten begonnen was in „Maris Stella". De eerste voorzitter werd toen ds. S.A. Vis, die later werd opgevolgd door de heer P. Beun. die thans nog deze functie vervult. Secretaris is de heer C.W. Leenhouts en J.J. Roosseel fungeert als pen ningmeester van deze vereni ging, die wekelijks samen komt in dé ruimte van het Groene Kruis aan het Ruiter- kwartier. Naast deze weke lijkse ontspanningsmiddag be horen ook uitstapjes tot de activiteiten en er wordt ook actief aan bejaardengymnas- tiek gedaan. Dinsdag a.s. wor den de leden op hun paasbest op de sociëteit verwacht want dan zal een fotograaf de lus trumviering komen vastleg gen. Woensdag komt de soos samen in de ontmoetingsruim te aan de Sassenstraat, waar open huis wordt gehouden van 15 tot 17 uur en waar alle belangstellenden van harte welkom zijn. De jubileumvie ring wordt dan besloten met een feestelijke maaltijd voor de leden. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De mededeling in de rijksbegroting 1973 dat de Deltawerken pas op zijn vroegst in 1985 en niet in het aanvankelijk geplande 1978 gereet kunnen zijn, is voor het dagelijks bestuur van het waterschap Het Vrije van Sluis een ernstige teleur stelling. TERNEUZEN LUXOR- THEATER: „Dirty Harry". In dit weekeinde is deze kei harde thriller te zien op het Terneuzense doek. Een pessi mistische politieman neemt het op tegen een koelbloedi ge moordenaar, die jeugdige kinderen gijzelt om losgeld te krijgen. In deze film ko men bepaald sadistische scè nes voor, die beslist niet ie dereen op prijs zal stellen. Vanaf zondagmiddag draait in Luxor „Zeppelin LZ 36", een film over de eerste we reldoorlog, waarin een Engel- Se spion aan Duitsers de ge heimen van hun nieuwste luchtwapen de zeppelin, tracht te ontfutselen. OOSTBURG LEDELTHE- ATER: „Blue Movie". Zon dagmiddag kan de jeugd zijn hart ophalen aan doldwaze avonturen van Laurel en Hardy in „Schots en scheef". MIDDELBURG CITY THEATER: Twee hoofdfilms deze week, „De vrouw van de priester" en „Rio Bravo". In de eerste film worden de hoofdrollen gespeeld door Marcello Mastroianni pn So phia Loren. Een priester en een meisje worden verliefd, maar uiteindelijk kiest de priester toch voor de kerk. In „Rio Bravo" acteert de sheriff bij uitstek, John Wayne. Hij speelt de ver trouwde recht-toe-recht-aan- rol, met een losse „zesschie ter op de heup. VLISSINGEN ALHAM- BRA: „De Decamarone" in Vlissingen is de verfilming te zien van een aantal der beste verhalen uit de Deca marone. Voor de jeugd draait zaterdagmiddag het Belgi sche succes „Kuifje en de Zonnetempel". GOES GRAND: „De bioedbruid van Dracula". De vermaarde vampier blijkt het op het witte doek nog Jteeds goed te doen. Regel matig vinden nieuwe verfil mingen plaats op het aloude thema „doden om te kunnen leven". Vanaf zondag is de komedie „Een maagd van 18 karaat te zien", terwijl de Goese jeugd woensdagmid dag kan genieten van de te- iconfilm "Kuifje en de Zon netempel". (IULST KONING VAN ENGELAND: „Blue Movie", vie". Suissofdo dsaS utaij 'uaoqos lund 'apuaip -aq JOSurA 'jaiotR 'jsurtua '.irqej tiaguiA 'p.ieeq 'gueis '•iajaur usiia) '.map douyj 0 Een van de meest grappige objecten is een hand van kunststof, een afgietsel van de hand van een Duitse kunste naar. Margaretha geeft een kleine demonstratie met de hand. valt veel onder, van mooi gevormde portable radio's, prachtig gestileerd glaswerk tot zeer exclusieve kleding toe. Een van de meest grappige objecten is de kunststoffen hand, een bekend Duits kun stenaar stond er model voor. Met wat handigheid kan men hiermee een glas hete kwast vervoeren zonder zich te branden. Veel kunstenaars die in Galerij Margaretha de Boevé exposeren, hebben in hun werk een relatie tot con structie en architectuur. De 0 Pim de Rudder en zijn vrouw in de enorme zit-meu- bels, die men in de expositie ruimte kan vinden. Gentse schilder Balder, die op 14 oktober het seizoen bij Margaretha opent, heeft dat ook met die bemerking dat in zijn schilderijen ook het pop-element verweven zal zijn. Wie de expositie-ruim te-met-uitbouw wil zien kan in Assenede, op de maandag na, de gehele week terecht. COR J. DE BOER 0 Voor de oplossing zie elders in deze rubriek. Tegenover de kerk in het Belgische Assenede, snel bereikbaar via Sas van Gent, bevindt zich de kunst galerij Margaretha de Boevé. De fraaie naam is dezelfde als die van de vrouw van Pim de Rudder. Volgens Mar garetha is Pim de „bezieler" van de tentoonstellings ruimte. Pim de Rudder is architect en dat is duidelijk in de galerie merkbaar. „Het houdt niet op bij de architectuur van de ruw bouw", zegt hij, „belangrijk is ook wat er in de gebou wen is". En wat hij dan be langrijk vindt is, buiten de tijdelijke exposities om, alle maal te zien in de galerie. Er is daar eigenlijk niets aan het toeval overgelaten. Op de vloer van de begane grond zijn gewassen tegels aangebracht, de uitgespaarde stukjes aarde zijn steeds keurig aangeharkt. De voor werpen als stoelen, tafels en schemerlampen voldoen aan pijnlijk precieze esthetische normen. Glazen versieringen zitten gewiekst in elkaar. En niet te verzwijgen zijn de zeer speciale pen en penhou der op het witte formica kantoormeubel. Pim de Rudder verheft de ze met z°rg uitgekozen ge bruiksvoorwerpen mee boven het gewone door ze onder deel van constructivistische kunst te noemen. En daar

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9