Onderzoek naar woonwensen Plan voor groen- gordel in het Sloegebied REACTIES OP UITTREDEN MR. VAN DER WEEL Verhoging van dijkgeschot EERST WALCHEREN EN ZUID-BEVELAND EN LATER ZEEUWSCH-VLAANDEREN TERNEUZEN ONTVING REUS IN WATERSCHAP VRIJE VAN SLUIS HET a N.V. garage 't Westen DUJARDIN vieux extra DUJARDIN Femina 25 is een feest om mee temaken Femina Yhoy' Rotterdam Zuidplein nodigt u graag uit voor een proefrit. stad streek 1MMMri Shoestring is' r 't kleine zusie van de gewone friet Vrij zonnig ANONIEM Zeeland in cijfers en feiten Graauwse fanfare had het druk in Wieze Waar andere auto's ophouden begint Mercedes! TF wimmmii Mercedes-Benz rijplezier door veiligheid Vrijdag 13 oktober 1972 3 (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) iVIIDDELBURG Vanaf vandaag zwermen vijftig enquêteurs uit over de steden en dorpen in Midden-Zeeland ten westen van het kanaal^ door Zuid-Beveland. Gewapend met vragenlijsten proberen zij er achter te komen hoe de mens van morgen wenst te wonen. Het resultaat van hun steekproefgewijze onderzoek moet leiden tot een duidelijker zicht van de overheid op de wer kelijke woonbehoefte van de Zeeuwen in de naaste toekomst. „Op die vraag kan alleen door regionale woningmark- door regionale woningmarkt onderzoeken een antwoord worden gegeven", zegt de hoofdingenieur-directeur van volkshuisvesting in Zeeland, ir. L. D. Huisman. „Wat Zee land betreft wordt het begin op Walcheren en in een deel van Zuid-Beveland gemaakt. Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen staat voorlopig bovenaan de lijst als volgende gegadigde voor het regionaal woning marktonderzoek". De regionale woningmarkt onderzoeken worden formeel ■in opdracht van de gemeenten verricht, die in de totale kos ten (in het geval van Midden- Zeeland belopen die f 114.000) ongeveer twee kwartjes per inwoner betalen. De uitvoering van het onderzoek is toever trouwd aan de n.v. voorheen Nederlandse Stichting voor de Statistiek in Den Haag. Eind november, begin december, zal het zogenaamde „veldwerk" moeten zijn afgesloten, en reeds in mei volgend jaar hoopt ir. Huisman de eerste beleidsmodellen te kunnen op stellen. Deze modellen moeten het mogelijk maken, dat er in de regio een woningbouwbeleid wordt gevormd dat inspeelt op de behoeften, de financiële mogelijkheden en de wensen van straks. Speciaal voor Zee land is er in het zogenaamde standaard-vragenformulier re kening gehouden met de om standigheid dat onze provincie procentueel veel bejaarden telt. „Het is een moderne vorm van inspraak waarmee wij aan de gang gaan", zegt de heer A. de Vos, promotion-manager van de Stichting voor de Sta tistiek. De vijftig enquêteurs die vanaf vandaag op stap gaan zijn door de heer De Vos en zijn medewerkers op dit onderzoek geprepareerd. De bevolking (500 adressen per rayon en er zijn vijf ray ons) is dat uiteraard niet. Dat willen de denkers achter het onderzoek ook graag zo laten. „Hoe onbevangener men de enquête tegemoet treedt, hoe bruikbaarder het materiaal zal zijn, dat volgend jaar uit de computer komt", zegt men. Ir. Huisman verklaart nog: „Wij hebben jaren achtereen op aantallen woningen ge werkt. Nu er in Zeeland geen sprake meer is van werkelijke woningnood, willen wij een dieper inzicht hebben in de kwaliteitseisen die de mensen aan hun woningen stellen, aan hun woningen, en aan dé wij ken waarin die komen te staan. Dat we met dit onder zoek de (bak)steen der wijzen zullen vinden, wil ik overi gens ook niet beweren", aldus ir. Huisman. Shoestring smaakt héél apart bij teten, in plaats van aardappelen. Maar... de nieuwste smultopper :tiit Amerika smaakt ook iieerlijk bij 'n frisdrank cf 'n biertje. U bakt dit elanke snackje in de frituur cf koekepan en zónder olie cf vet in de oven of onder de grill. Shoestring is 'n nieuw diepvries- produktvan CHIPS i In hetzakja met derode ruit Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag om 18 uur: vrij zonnig en tamelijk koud. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 4 tot 10. Min. temp.: 3 tot 7 graden onder normaal. Max. temp.: 1 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor zondag: Aantal uren zon: 3 tot 10. Min. temp.: 2 tot 7 graden onder normaal. Max. temp.: 1 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. hoogwater Morgen, zaterdag 14 oktober: Bergen op Zoom 7.28 en 19.48 Hansweert 6.37 en 19.07 Terneuzen 6.06 en 18.40 Vlissingen 5.40 en 18.12 Wemeldinge 7.18 en 19.38. waterstanden Konstanz 276 - 1, Rheinfel- den 170 - 3; Straatsburg 134 - 4; Plittersdorf 269 - 3; Maxau 319 pl 3; Plochingen 126 - 2; Mannheim 126 - 1; Steinbach 113 - 2; Maimz 149 pl 2; Bin- gen 50 onv.; Kaub 71 onv.; Trier 225 pl 21; Koblenz 80 pl 10; Keulen 8 - 5; Ruhrort 165 - 9; Lobith 786 pl 2: Panner- dense kop 679 pl 5; Nijmegen 591 pl 5; IJsselkop 741 pl 5; Eefde IJssel 268 pl 3; Deven ter 150 ony.; Monsin 5450 oniv.; Borgharen 3830 pl 20; Belfeld 1092 - 6; Grave ben. de sluis 502 pl 2. De wensen kunnen binnen een regio nogal verschillen. Om die reden wordt het on derzoek rayomsgewijze uitge voerd. De steden worden als aparte grootheden benaderd. Borsele en Kapelle zullen an dere woonwensen hebben, evenals het landelijk deel van Walcheren. De ondervraagden bij dit onderzoek blijven ano niem. De vijftig enquêteurs zijn voorzien van een legitimatie bewijs en van een introductie brief van het gemeentebestuur van iedere woonplaats. „Het is goed dat het publiek dit weet", zegt de heer De Vos. „Het is heus geen blijk van wantrouwen als men een van onze medewerkers vraagt zich even te legitimeren". (Van een onzer ver slaggevers). MIDDELBURG Het Bureau Voorlichting van de provincie Zeeland heeft onder de titel: „Zeeland in cijfers en feiten" een boekwerkje samengesteld. Het bevat in kort bestek, een hoe veelheid basisgegevens, gesplitst naar verschil lende onderwerpen: op pervlakte en bevolking, arbeidsmarkt en indus trie, het Deltaplan, de verbindingen, de land bouw, recreatie en toe risme, sociaal-culturele voorzieningen en milieu hygiëne. Geziien het toenemend aantal vragen om alge mene informatieover Zeeland, ook van buiten de provincie, is het boekje samengesteld. Het is toegezonden aan alle scholen in de pro vincie. Het boekje ver schaft letterlijk in een notedop een mas sa cijfermateriaal, waar bij het onderwerp „Ar beidsmarkt en Industrie" het uitvoerigst is behan deld. (Van een onzer verslaggevers) TERNEU ZEN Gisteravond werd in de Terneuzense zeesluis het grootste schip geschut dat ooit het kanaal Gent-Terneuzen bevoer. Het is het Liberiaanse motorschip Nagano, metende 52.023 brutoregister ton. De bijna 231 meter lange en ruim 31 brede zeereus had 53.500 ton kolen uit Norfolk (V.S.) in de ruimen. Volgeladen meet de Nagano een diepgang van 38 voet. Omdat, het kanaal hoogstens een diepgang van 31.2 voet toelaat werden eerst 16.000 ton kolen in de zoge naamde pul, van Terneuzen gelost. In de Zevenaarhaven werden 20.500 ton kolen aan wal gebracht. Het restant van de lading is bestemd voor het staalbedrijf Sidmar bii Zelzate. GRAAUW De fanfare en drumband „Nooit Gedacht" onder leiding van de heer De Gucht, heeft deelgenomen aan liet muziekfeest in Wieze in België. Bij deze gelegenheid werd „De orde der kaalhoofden" door de fanfare en de drum band naar het podium geleid. Tevens werden er enkele nieuwe heren in deze orde op genomen. Dat gebeurde op zeeT plechtige wijze. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In het in dustriegebied Vlissingen-Oost zal binnenkort worden begon nen met het inplanten van de eerste groengordel. De strook wordt dertig tot veertig meter breed en een kilometer lang. Om praktijkervaring op te doen, onder andere met de beste boomsoorten, wordt de strook, die noordoostelijk van het optieterrein van Péchiney moet komen, in vakken uitge voerd. De complete strook zal f 76.000 gaan kosten. De raad van bestuur van het havenschap zal zich in Zijn vergadering van 25 oktober a.s. met het plan bezighouden. Verder komt daar een verlich- tingsplan aan de orde voor drie kruispunten in het Sloe gebied. Het havenschap verwacht in 1973 ongeveer twintig miljoen gulden te moeten investeren, waarvan 6,2 miljoen wegens grondaankopen. Over 1972 werd bijna 52 miljoen gulden geïnvesteerd. De enorme be dragen die in het havenschap omgaan, worden door leningen verkregen. Het dagelijks be stuur hoopt in 1973 door de verkoop van bouwgronden 23 miljoen gulden terug te ont vangen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De reac ties op het besluit van mr. J.J. van der Weel om uit de PvdA te treden, getuigen van respect voor de persoonlijke mening van de Middelburgse wethou der. Het bestuur van de afde ling Middelburg van de PvdA zegt met spijt van het besluit van mr. Van der Weel te heb ben kennis genomen. „Wij stellen het op prijs dat hij zijn raadslidmaatschap en bijgevolg zijn wethouderschap ter beschikking stelt", aldus de voorzitter van de Middel burgse afdeling, die heer T. Klaver. De voorzitter van de PvdA-fractie in de Middel burgse gemeenteraad, de heer H. Gillissen, onderschrijft die mening. De beide heren zeggen ver der, dat zij de motivering die de heer Van der Weel gegeven heeft, niet kunnen onder schrijven, en dat zij de con clusie die hij gemeend heeft te moeten trekken, betreu ren. Het Middelburgse college van b. en w. betreurt even eens wegens de grote persoon lijke kwaliteiten van mr. Van der Weel, die onder andere de portefeuille cultuur en bedrij ven beheerde het heengaan van de wethouder. De heer W. Don. een van de vooraanstaande PvdA-politici in Zeeland zegt ons desge vraagd: „Ik respecteer de me ning van de heer Van der Weel, al kan i'k hem in zijn conclusie niet volgen". De heer Don gelooft niet dat met het uittreden van mr. Van der Weel een exodus van par tijleden zal worden ingeluid. (ADVERTENTIE) VAN WENNEKER ROOSENDAAL recomm«ndé tout pi JOfl mil •'«elf**» mil IN de Velzertunnel is gister nacht een 27-jarige vrouw do delijk verongelukt. Ze reed met hoge snelheid op een vrachtwagencombinatie. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Zonder hoofdelijke stemming heeft de algemene vergadering van het waterschap Het Vrije van Sluis gisteren een voorgestelde verhoging van het dijkgeschot voor 1973 goedgekeurd. Het dijkgeschot werd voor de ongebouwde eigendommen vastgesteld op f 105,- per ha (was f 101,-) Het geschot voor gebouwde eigendommen werd met 1,33 procent verhoogt!. Up een vraag uit de verga dering of het geschot voor het gebouwd niet extra-omhoog kon antwoordde dijkgraaf j. B. Becu dat voor deze heffing bepaalde voorschriften gelden, waarvan vooralsnog niet kan worden afgeweken. De begroting voor 1973 werd eveneens zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Dank zij de even later aange nomen geschotverhoging sluit de begroting met een post on voorzien van f 50.653,88- Het wegenplan voor 1973 kon ook de goedkeuring van de vergadering wegdragen. In zijn toelichting zei dijkgraaf Becu dat gezien de financiële situatie van het waterschap het wegenplan 1973 op een laag pitje was gezet. „We heb ben dit jaar voor verbetering van de Langeweg in Breskens gekozen, omdat deze weg, die te smal is, ieder jaar drukker bereden wordt", zo zei hij. De heer Becu kondigde aan dat overwogen wordt de even zo nodige verbetering van de Li- niedijk volgend jaar op het programma te nemen. De algemene vergadering ging voorts akkoord met ver schillende overdrachten van grond en erfpacht. Aan Staats bosbeheer werd de hofstede de Erasmus in eigendom overgedragen, verschillende overhoeken bij de nieuwe weg Sint Kruis - Waterlandkerkje werden verkocht. Daarna begon het tijdroven de werk om voor tien vacatu res in het college van gezwo renen telkens een aanbeveling van drie personen op te stel len. In zijn openingswoord, waarin de heer Becu ook de overleden polderarbeiders A. Versprille herdacht, had de dijkgraaf al gewezen op de veranderingen die plaats zullen hebben in het waterschapsbe stuur als de zuiveringstaak aan deze schappen zal worden opgedragen. „Het Vrije" heeft voorge steld het aantal gezworenen te handhaven op 10, waarvan 6 voor het ongebouwd, 2 voor het gebouwd en 2 voor de nieu we categorie „vervuilers". Het dagelijks bestuur wil verder het aantal hoofdingelanden handhaven op de huidige 64, met dien verstande dat van de 52 vertegenwoordigers voor het ongebouwd er 12 plaats moeten maken voor „vervui lers". Hierover is de beslissing echter voorbehouden aan Pro vinciale Staten. (Zie voor ver slag ook pagina 9). (ADVERTENTIE) De ingelanden van Het Vrije van Sluis houden een stemming. (ADVERTENTIE) SiWWIWWOiWK! Veel, héél veel inzendingen die de show stelen. Wie dit jaar Femina bezoekt, ontdekt er èxtra veel interessante inzendingen. Aan ailes merk je dat het een jubileum-beurs is. Tal van stands staan in het teken van aktuele onderwerpen. Voor de man is er menige doe-het-zelf inzending. En wie in woninginriofciing is geïnteresseerd, komt gewoon niet uitgekeken. Héél bijzonder is ook de grote stand over Noorwegen. Kortom, Femina 25 is een beurs, nee een féést om mee te maken. Femina vindt: 'n goed begin is 't halve feest Daarom wordt u bij de ingang verwelkomd door maar liefst 5000 sonia-rozen. Voor de 40.000ste bezoeker, de 80.000ste, de 120.000ste, enz. is het èxtra feest. Zij krijgen een ECHTE KLEURENTELEVISIE. Ja, ja, Femina 25^p' is goedgeefs in geuren en kleuren. Kom dat feest meemaken. Met het hele /V. Legio attracties die een feest op zichzelf zijn Femina 25 is een internationaal gezelligheidspaviljoen rijk. 'n Paviljoen waar gedurende de hele beurs de evenementen niet van de lucht zullen zijn. gezin. Tot kijk op Femina 25. van 6 t/m 17 oktober iedere dag 10-17 uur 's avonds 19-22.30 uur s zondags 10-17 uur entree f4,-kinderen f2,50 Oostburg, Breedestraat 23, tel. 01170 - 22 55 Veel autofabrikanten werken naar veiligheid toe. Mercedes begint bij veiligheid. Veiligheid is voor Mercedes het vertrekpunt. Vanuit die gedachte is elke Mercedes ontworpen. Vandaar dat veiligheid voor Mercedes meer betekent dan alleen die nimmer geëvenaarde uitvinding van de veiligheidskooi, die al sinds 1959 in alle Mercedes- modellen wordt toegepast en voortdurend geperfectioneerd. Het betekent ook een ongekend rem- vermogen, een perfecte weglig- ging, een onvermoeibaar rijkomfort en een fikse acceleratie. Het be tekent zoveel. Kom u er van over tuigen, hoe ple zierig veilig /r rijden is.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3