Kans op loon- en prijsstop wordt groter AOW 8,5% omhoog Rome houdt vast aan intrekken hele OMO-cursus Kinderbijslag voor eerste en tweede kind wordt „bevroren" MS** - Vacaturestop bij gezins verzorging beëindigd Vandaag Wethouder van PvdA treedt af vanwege congres Paspoort kan f 70 kosten. Twee treinen kraken auto: Roosendaals echtpaar dood Per 1 januari a.s. op niveau minimumloon PRIMEUR IN BREDA Ie grand GENERAL 9 nieuwe soorten) AM IN Europa-bonbons Kwart eeuw Sint-Eloy BIESHEUVEL DREIGT MET „EEN ZWARE BESLISSING" Nog een motie OSSERVATORE ROMANO: Per 1 januari gewoon roken is een sleur, ongewoon roken is een genot, proef vandaag nog het verschil Bisschoppen wachten rustig af Schilderijen na roof in België naar Nederland? Jii Middelburg Befc0tt50~43888 vriesestraat 75 dordrecht Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—79 20 Abonnementsprijs m.i.v. l-7-'72: 18,80 per kwartaal; 6,36 per maand. Losse nummers 20 cent. Gironummer 1114111 t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda VRIJE ZEEUW VRIJDAG 13 OKTOBER 1972 26e Jaargang No. 8980 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur« Voor het maandagnummer: vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kans op de totstandkoming van een „sociaal contract" (over vrijwillige matiging van lo nen en prijzen in 1973) is er naar het zich laat aanzien niet groter op geworden. De meerderheid van de Twee de Kamer heeft vannacht al le pogingen van de linkse oppositie, om het onderhan delingsklimaat te verbete ren, de grond ingeboord. De K.V.P., die bij monde van liaar fractieleider mr. Frans Andriessen beleed voor stander te zijn van dergelijke klimaatsverbeteringen (beter welzijnsbeleid, faciliteiten voor werkende jongeren) trok uit die belijdenis niet de consequentie de oppositie in haar streven te steunen Het lijkt nu niet uitgesloten, dat de regering volgende maand een loon- en prijsstop moet af kondigen. Minister - president Biesheuvel heeft dat weliswaar niet met zoveel woorden ge zegd, maar zijn opmerking dat de regering bij het niet tot stand komen van het sociaal contact voor „een zware be slissing" komt te staan is in dat verband veelbetekenend. „1973 mag geen verloren jaar worden met betrekking tot het terug dringen van de inflatie", aldus Biesheuvel, die overigens de stelling van de oppositie, dat het kabinet geen oog voor de wensen van de vakbeweging heeft gehad, „een tendentieuze suggestie noemde". De vakbeweging heeft zelf, zo zei Biesheuvel, instemming be toond met zaken als: kinderbij slag voor werkende jongeren, vierjarig beroepsonderwijs ex tra woningeh met lage huren, woning- en wijkverbetering en de invoering van de selectieve investeringsheffing. Oppositieleider drs. Joop den Uyl bestreed dit. „Het kabinet heeft geen geloofwaardig kli maat geschapen en niet getoond de vakbeweging ernstig te ne men", zei hij. Den Uyl diende gisteren als nog een motie in om de Kamer tot een uitspraak te verleiden over het welzijnsbeleid van de regering. Dat beleid zou niet te gemoet komen aan de welzijns behoeften, reden waarom de absolute teruggang in de voor sport, sportaccommodaties, wijk-centra en dorpshuizen uit getrokken bedragen ongedaan moet worden gemaakt; bezuini gingen in de uitgaven voor ge zinsverzorging, gezinshulp en bejaardenwerk geen doorgang moeten vinden; en de terug gang in de activiteiten voor volksontwikkeling, jeugd- en jongerenwerk, samenlevingsop bouw en natuurbescherming niet moeten plaatsvinden. Evenals de al eerder door hem ingediende moties inzake het wèl invoeren van een twee de dag vorming voor werkende jongeren van vijftien jaar en het niet laten doorgaan van een eigen risico in de ziekenfonds verzekering werd deze welzijns- motie verworpen. (Van een onzer verslaggevers) ETTEN-LEUR Het aan vragen van een paspoort komt veel mensen op niet minder dan zeventig gulden te staan. Wie eerder b.v. een toeristen- kaart heeft gehad en die is kwijt geraakt of heeft wegge gooid, betaalt behalve 35, voor het nieuwe paspoort nog een zelfde bedrag voor het ver. loren gegane reispapier. Een onzer verslaggevers vroeg gisterochtend een pas poort aan bij de gemeentesecre tarie van Etten-Leur. In 1966 was hem een toeristenkaart (kosten: een paar gulden!) uit gereikt. Na het verlopen van die kaart had hij die maar weg. gegooid. De juffrouw van de secreta rie deelde hem mee dat, nu de oude toeristenkaart („eigendom der staat niet werd ingele verd, na het opmaken van een proces-verbaal door de politie, 35,extra betaald moest worden. Die 35,zijn zogenoemde kanselarij-rechten ter bestrij ding van „bijzondere kosten" voor „extra correspondentie", „politierapport", „signalering" van het vermiste papier, enz. Volgens de gemeente Etten- Leur komt het tientallen ma len voor dat paspoort-aanvra gers hun oude reispapieren niet meer hebben en vanwege de kanselarij-rechten dus een dub bele prijs moeten betalen. (ADVERTENTIES) (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De regering heeft besloten, de al gemene weduwen- en wezenuitkeringen en de alge mene ouderdomspensioenen met ingang van t jan. a.s. te verhogen met ten minste 8,5 procent. Dat betekent, dat deze uitkeringen dan op het niveau ko men van het netto minimumloon. Dat heeft minister-pre sident Biesheuvel gisteren meegedeeld in de Tweede Ka- (Van een onzer verslaggevers) ROME/BREDA/DEN BOSCH De bisschoppen Ernst van Breda en Bluyssen van Den Bosch liggen voorlopig niet wakker van een artikel in de Osservatore Romano, dat van daag wordt gepubliceerd en waarin staat dat de Romeinse congregatie voor de geloofsleer en de clerus op het standpunt blijven staan dat de calhcchese cursus, die op de scholen van Ons Middelbaar Onderwijs (OMO) in de bisdommen Breda en Den Bosch wordt gegeven, DEN HAAG (ANP) Met ingang van 1 januari a.s. zal de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind niet meer wor den verhoogd. De ministers Boersma (Soc.zaken) en XJdink (Volkshuisvesting) en staatsse cretaris Rietkerk (Soc. Zaken) hebben de Tweede Kamer een bevriezingsvoorstel gezonden, dat in de begroting op Prins jesdag was aangekondigd. Voorgesteld wordt een her ziening van de kinderbijslag bedragen voortaan achterwege te laten. Deze bedragen werden per 1 juli jl. vastgesteld op f 164,58 voor het eerste kind en op f 184,86 voor het tweede kind per kwartaal. De nu vrij-komende midde len zullen worden gestort in een fonds voor heffing pensi oenverzekering en zullen wor den belegd in projecten voor de woningbouw. Met name zul len de middelen worden aange wend voor de bouw van goede doch eenvoudige woningen met een huur van ongeveer f 150,per maand. BIJ een schietpartij voor een café in 't hartje van de Arn hemse binnenstad, zijn in de nacht van woensdag op donder dag twee mannen gewond ge raakt. De 31-jarige koopman C. E. en de 18-jarige opper man J. S., beiden uit Arn hem moesten in het gemeente ziekenhuis worden opgenomen, Van de daders ontbrak gister avond nog elk spoor. DE EERSTE HERMEP-ACHTIGE SIGARET! Met inbegrip van de verho ging per 1 januari a.s. zal het AOW-pensioen voor gehuwden dan sinds 1 maart van het vorig jaar zijn gestegen met f 1800 en voor ongehuwden met 1280 gulden per jaar. Dat betekent dan in nog geen twee jaar tijds een verhoging van 28 procent. De verhoging van 8,5 pet per 1 januari is voor ruim de helft een gevolg van de o-fw'kke- ling van het indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud tot 1 oktober. Daarnaast zullen de uitkeringen echter nog een structurele extra verhoging krijgen van 4 procent. Ver schillende politieke partijen hebben daarop sterk aamge drongen. DEN HAAG (ANP) De instellingen voor gezinsverzor ging mogen de vacatures, die na 31 mei zijn ontstaan, weer opvullen. Het aantal vaste krachten mag evenwel niet boven het toen bestaande ni veau stijgen. Het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft dit de instellingen bericht. Per 1 juni was door het ministerie aam de noodrem getrokken. Niet alleen kwam er een personeelsstop, maar ook eert vacaturestop. De toevloed van gezinshelp sters in volledig dienstverband is langer geblokkeerd geweest, dan in de bedoeling lag. De centrale raad voor gezins verzorging schat, dat sedert 1 juni tussen de vier- en vijf honderd plaatsen van gezins helpsters zijn opengevallen. „onvoorwaardelijk moet worden teruggetrokken". Zij willen het artikel eerst rustig lezen. Zij beschouwen het artikel vooralsnog als een nadere uit eenzetting van het menings- (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Gisteren heb ben de 500 leerlingen van de scholengemeenschap Sint-Eloy in Oostburg het 25-jarig be staan van hun school uitbundig gevierd. Dit geschiedde bepaald niet met stille trom. Rond half elf gisterochtend trokken een 25- tal bontversierde en met ludie ke opschriften uitgedoste trek kers met aanhangers door Oost. burg. Sommige wagens waren bepaald carnavalesk van opzet en zouden niet misstaan heb ben in de jaarlijkse carnavals stoeten. Na de optoeht door Oostburg en de koffiepauze, ging een deel van de schooljeugd op puzzettocht door Oostburgter wijl de andere leerlingen kon den genieten van het optreden van medescholieren in het to neelstuk „De Wijze Kater". Gisteravond besloot een grandioos bal de leerlingendag van Sint-Eloy. Tot middernacht dansten en zongen de leerlin gen in een speciaal voor dit fes tijn ingerichte landbouwschuur. (Van een onzer verslaggevers) OUD-GASTEL Op de on bewaakte overweg in de Sint Maartenstraat te Gastel is gis terochtend een auto door twee treinen gegrepen. De beide in zittenden, de lieer en me vrouw A. Konings en J. Ko- nings-Rockx, beiden 73 jaar, en woonachtig in Roosendaal werden hierbij op slag gedood. Levensgevaarlijk gewond werd in het Roosendaalse zie kenhuis opgenomen een derde inzittende van de ongelukswa- gen, mevrouw C. Jansen (39) eveneens uit Roosendaal. Het ongeluk gebeurde ver moedelijk doordat de autobe stuurder, verblind door de fel le zon, de treinen niet heeft zien naderen. Na een reeks van ongelukken op deze ge- A vaarlijke overweg met het slechte uitzicht over de spo ren, besloot de NS een knip perlichtinstallatie te plaatsen. Deze is kant en klaar, ma-ar komt eind van dit jaar pas in werking. De auto van de slachtoffers naderde uit de richting Gastel de overweg. Op de overweg werd de auto gegrepen door de stoptrein Roosendaal - Dor drecht. De auto werd meege sleurd. Een honderdtal meters verderop passeerde de snel trein Rotterdam - Roosendaal vanuit de tegenovergestelde richting. Met een verschrikke lijke klap, die de auto totaal verpulverde, nam die trein als het ware het wrak over, om het vierhonderd meter de andere kant op te sleuren. De slachtoffers waren er toen al, zwaar verminkt, uitgeslin gerd. Over een lengte van onge veer zeshonderd meter waren de rails en de spoorbermen bezaaid met stukken van de auto. Het grootste gedeelte van het wrak bleef onder de tweede trein geklemd zitten en kon slechts met veel moei te door de ongevallenploeg van de spoorwegen worden verwijderd. Bei-de treinen werden slechts licht beschadigd. Het spitsuur-verkeer liep een ver traging op van ruim anderhalf uur. Voor het leven van me vrouw Jansen werd gistera vond nog gevreesd. Indien zij herstelt, zal zij de enige zijn die iets naders kan vertellen over de juiste oorzaak van de ramp. STAD EN STREEK Zeeuwen mogen zich uitspreken over woon wensen. Pagina 3. Petrus Hondius-leerlin- gen hebben ook in hun vrije tijd sterke band met school. Pagina 5. FiNANCIëN EN ECONOMIE We moeten korter ziek kunnen zijn, vinden deskundigen. Pagina 13. BINNEN- EN BUITENLAND In België studeren met Nederlands geld. Pagina 17. KUNST EN CULTUUR Hoe het Fakkeltheater leeft. Pagina 19. SPORT Geels wacht op naturali satie van Houwaart. Pagina 21 RADIO EN TELEVISIE Kijkers kunnen vliegreis winnen. Pagina 25. verschil over de cursus tussen Rome en de Nederlandse bis schoppen. In Breda en Den Bosch is ook nog geen enkele officiële reactie vanuit Rome binnengekomen op het besluit van de bisschoppen Ernst en Bluyssen om alleen de hoofd stukken 3 en 4 van de OMO cursus buiten gebruik te stel len. Een woordvoerder van het bisdom Breda verklaarde de af wachtende houding van de bis schoppen met de opmerking dat het niet verstandig zou zijn vanwege een krantearti kel (de Osservatore Romano is het dagblad, dat het Vaticaan uitgeeft) hard van stapel te lopen. Het artikel in de Osservatore' Romano is niet ondertekend. Het draagt de kop „Verduide- iij.ktng omtrent de interventie van de H. Stoel inzake een ex- perimente catheehismus in Nederland". Het geeft een op somming van de fases van het OMO-conflict tot nu toe. Het artikel verduidelijkt tenslotte dat de beide congregaties moe ten waken over de zuiverheid van het geloof en, indien nodig, tussenbeide moeten komen „en wel op de manier, die hen het meest geschikt lijkt". De woordvoerder van de H. Stoel èn hoofdredacteur van de Osservatore Romano, pro fessor Federico Alessandrim, liet gistermorgen tijdens zijn- wekelijkse persconferentie we ten dat dergelijke ingrepen „ook op andere momenten en in andere landen" zijn ver richt. Het betreft z.i. een nor male bestuursmaatregel. Of, zoals een zegsman achter de bronzen poort het tegenover onze correspondent in Rome uitdrukte: „De Nederlandse ge lovigen moeten niet menen dat wij constant onze kanonnen op hen hebben gericht". Waarnemers in Rome sluiten het niet uit, dat de publikatie van de „verduidelijking" sa menhangt met de aanwezigheid in Rome van de pro-nuntius in Nederland, mgr. A. Felici. Mgr. Felici werd gistermorgen door paus Paulus in privé-audiëntie ontvangen. Men vermoedt, dat behalve de OMO-kwestie ook de situatie in Nederland na het opschorten van de landelijke pastorale raad op bevel var> Rome, en de situatie in het bis dom Roermond besproken zijn. Zondag vertrekt kardinaal Al- frink naar Rome. BRUSSEL (ANP) In de nacht van 1 op 2 oktober is er naar nu pas bekend geworden is, in een buitenverblijf in het Belgische plaatsje Kapellen, dicht bij de Nederlandse grens, een diefstal gepleegd waarbij een aantal waardevolle schil derijen ontvreemd is. Het ver moeden bestaat dat deze schil derijen over de grens naar Nederland verdwenen zijn. De schilderijen werden ont vreemd uit „het Sparrenhof", dat een rustplaats is voor oude en zieke broeders van de con gregatie „Broeders van Schep pers". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Mid delburgse PvdA-wethouder, mr. J. 'J. van der Weel telg uit een bekend Middelburgs advoca tengeslacht, heeft bedankt als lid van zijn partij. In verband daarmee heeft hij zijn raads lidmaatschap en zijn functie van wethouder (o.a. cultuur en bedrijven) ter beschikking gesteld. In een verklaring zegt mr. Van der Weel: „De gang van zaken op het laatste congres van de PvdA heeft mij het ver trouwen in een juiste koers van de pairtij ontnomen. Het standpunt van de meederheid ten aanzien van een essentieel onderwerp als de defensiepa ragraaf (NATO, dinstplicht enz.) illustreert dit. Dat onder druk van extreme politiek fac toren dit standpunt in het uit eindelijke programma niet tot uitdrukking kwam. doet hier aan niets af". De verklaring maakt duide- dat er geen tegenstellingen met het bestuur of de gemeen teraadsfractie van de PvdA in Middelburg bestaan. Mr. van der Weel heeft daar nog eens extra de nadruk op gelegd. Hij heeft tenslotte meegedeeld voorlopig niet tot een andere partij te zullen loetreden. Nader gedetailleerd commen taar wenste hij niet te geven. (Zie ook pagina drie). Ook de heer G. Manessen uit Warnsvcld, lid van de partij raad van liet gewestelijk be stuur van de PvdA in Gelder land, secretaris van het district Oost.Gelderland van deze par tij, heeft uit protest tegen de gang van zaken op het congres van de PvdA deze functie neer gelegd. Hij blijft wel lid van deze partij. (ADVERTENTIE) voor de prijs van de haard naar uw keuze s i 3

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1