Vlooienplaag in Limburg Vakbonden: praten met Enka-top is zinloos SPELEN WEINIG SOBER BESLOTEN Naar stembus voor omroep Vandaag Hebt u 't al gehoord? KAPPERSBOND: LANGHARIGEN VERGROTEN WERKLOOSHEID Defensie en grote bedrijven extra waakzaam Straks in Clinge miljoenencomplex voor zwakzinnigen Plan PvdA-commissie OLCrA Schoten kwamen uit alarmpistool Na Miinchen-drama Independiente denkt erover niet tegen Ajax te komen spelen POLITIE GEEFT LES TELEURSTELLING NA GESPREK ZEER GROOT Rentabiliteit Gezond EXCUSES IN TESTAMENT PALESTIJNSE TERRORISTEN m. Partijorgarien Stichting kan gaan bouwen Sinds kort bevindt zich bij uw orgeihandelaar het negende wereldwonder:'t Symphonie Orgel van Eminent/Solina.Hebtu'talgehóórd? Voetbalsupporter doodt burgemeester Advertentieprijs: per mm id cent; minimum Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx. per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. flHfek flHi BE B H flHH HH H HH I I B Bl B Redactie- en administratie-adres: F| J if WW 1 I 1 M 1 1 I I 111 tóv^^Treg^Tw^ld^eg^méS Nieuwstraat 9, Terneuzen, teL (01150)—79 20 B t Bg| Bf B^W B B Kg K B^| B^j B B B^Bf 23 cent. Kleine advertenties vooruitbetaling. Abonnementsprijs m.i.v. l-7-'72: 18,80 per B B B BV BB B B B K B fl BB ^B ^B Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres kwartaal; per maand 6,36. Losse nummers §|LÊjy Sb- H Vft H ^^^B HB bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Gironummer 1114111. DINSDAG 26e Jaarean« tn.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Voor het maandagnummer; Vrijdag tot v.m. Reigerstraat 16, Breda. 12 SEPTEMBER 1972 No. 8953 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem HOOGEVEEN (ANP)De voorzitter van de Christelijke Bond van Kapperspersoneel, de heer B. Kloppenburg, heeft gisteren op de algemene ver gadering van deze bond in Hoogeveen gezegd, dat veel langharigen bewust of onbe. wust meewerken aan de ver groting van de werkloosheid. Vooral de mannelijke lang harigen gaan volgens hem steeds minder naar de kap per, hetgeen tot gevolg heeft dat steeds meer kappersbe dienden zonder werk komen. De heer Kloppenburg waar schuwde, dat een kappersge. zei niet binnen een paar jaar geschoold is en dat er wel eens een groot tekort aan kap pers en kappersbedienden zou kunnen ontstaan als de mode weer omslaat en de korte haardracht weer in raakt. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND De Limburgse dierenartsen hebben de laatste weken een abnormaal hoog aanbod gekregen van kleine huisdieren, die in hun vacht vlooien als ongewenste gasten meedragen. Verontruste bezit ters van honiden en katten spreken al van een ware plaag De dierenartsen zijn iets genu anceerder in hun oordeel, hoe wel ook zij vinden, dat de vlooien zich dit jaar duidelij ker manifesteren dan anders. Ook in de drogisterijen, waar diverse middeltjes ter bestrij ding van de kwaal verkrijg baar zijn, is enigermate te merken, dat de vlooien zich danig aan het weren zijn in de honde- en kattevachten. De verkoop van poeders en spuit bussen blijkt in dit jaargetijde boven het gemiddelde te lig gen. De lichte stijging zou toe te schrijven zijn aan klimato logische omstandigheden en aan het feit, dat huisdieren mee op vakantie worden geno- ARNHEM (ANP) De vertegenwoordigers van de inter nationale vakbonden zijn zeer teleurgesteld na een gesprek van drie uur met de raad van bestuur van Enka Glanz stoff over het herstruktureringsplan van de directie en de daarover verschenen rapporten van een commissie avn externe deskundigen en de centrale ondernemingsraad. Het gesprek vond gistermiddag plaats. De vakbondsvertegenwoordigers verklaarden, dat er „op twee golflengten" was gepraat (door de directie louter vanuit een bedrijfseconomisch uitgangspunt en door de bonden vanuit de sociale kant van de zaak), dat voortzetting van het gesprek op een gegeven moment niet zinvol meer was en dat ze niet ver wachten, nog contact met de raad van bestuur te zullen hebben, voordat deze zijn definitieve beslissing neemt over het al of niet sluiten van de vestigingen in Breda, Emmer-Compascuum, Wuppertai en het Belgische Zwijnaarde. Ir. H. F. Wescnhage van de raad van bestuur van Enka Glanzstoff vond daarentegen niet dat er sprake was van een „breuk". Hij zei dat de bonden zich het karakter van de verga dering misschien verkeerd heb ben voorgesteld. Volgens hem ging het louter om een uitwis seling van standpunten en kan er over de opvang van de so ciale consequenties pas worden gepraat, nadat er een beslissing is gevallen. De vakbonden hebben als hun standpunt naar voren ge bracht, dat het struktuurplan onaanvaardbaar is, omdat het geen enkele zekerheid biedt dat het zal bijdragen aan een oplossing van het probleem van de overcapaciteit in de Europe se kunstvezelindustrie. Zij me nen, dat de nationale regerin gen op EEG-niveau initiatieven moeten nemen voor een aan pak van dit probleem. Op het zelfde niveau zou moeten wor den gesproken over mogelijk heden om controle uit te oefe nen op de besluitvorming bin nen concerns die in verschil lende landen vestigingen heb ben. De vakorganisaties hebben Enka Glanzstoff en Akzo (waartoe Enka behoort) pri mair verantwoordelijk gesteld voor de werkgelegenheid. „We zijn daarom niet ingegaan op de economische, cijfermatige benadering van de directie", aldus de heer F. Drabbe van de Industriebond N.V.V. Vol gens hem bleef de directie ar gumenten aandragen voor haar eigen struktuurplan, waarbij ze zou hebben laten blijken dat ze alleen de rentabiliteit als uitgangspunt wilde nemen. Zijn collega L. Ester van de Christelijke Industriebond CBU zei: „De raad van bestuur kent geen enkele maatschappe lijke verantwoordelijkheid. Het zal ze een zorg zijn wat er met de mensen gebeurt. Ze bereke nen gewoon hoeveel de af vloeiingsregeling gaat kosten". Over acties bij eventuele be drijfssluitingen wilde de heer Drabbe zich niet uitlaten. „We zullen in ieder geval niet wer keloos aan de kant blijven staan". Ir. Wesenhage betoogde later op een persconferentie, dat een sociaal beleid alleen mogelijk is in een gezonde onderneming. De voorgenomen herstructure ring ziet hij als een eerste stap op weg naar een gezondmaking ten behoeve van een veel gro ter aantal mensen dan er door de inkrimping van de produk- tie zullen worden getroffen. Nadrukkelijk verklaarde hij. dat Enka Glanzstoff en Akzo alles zullen doen om zo goed mogelijke oplossingen te vin den. In dit verband merkte hij op dat er binnen het concern vele vacatures zijn. Akzo heeft 700 plaatsingsmogelijkheden, waarvan meer dan 100 bij En ka Glanzstoff. Daarbij moet uiteraard wel worden bedacht dat niet alle vrijkomende werk nemers en vacatures bij elkaar zullen passen. Ruim 400 van de 1700 werknemers die Enka- Breda telde toen dit voorjaar de sluitingsplannen bekend werden gemaakt, zijn inmid dels vrijwillig vertrokken, al dus ir. Wesenhage, die hoopt, dat nu binnen een paar weken een definitief besluit kan wor den genomen dat een eind maakt aan de onzekerheid. CAIRO (DPA) De Arabische terroristen, die op het vliegveld Fiirsten-Feldbruck zijn gedood hebben een testament achterge laten, waarin zij zich veront schuldigen voor het onderbre ken van de Olympische Spelen. Dat heeft de Palestijnse radio maandag in Cairo meegedeeld. Het betrokken testament zou enkele uren voor het begin van de aanslag in het Olympische dorp zijn verzonden. De Palestijnen zeggen in het testament het te betreuren, dat de Spelen onderbroken werden, maar dat de internationale sportjeugd dat wel enkele uren zou kunnen verdragen, wan neer het er van zou uitgaan dat er een volk is dat al 24 jaar wordt onderdrukt zonder dat de wereld zich daarom bekom mert. De laatste Olympische optocht in München. Hier loopt een Griekse vlagdrager op de voorgrond. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als een gis teren vanuit de PvdA gelan ceerd plan doorgaat, moet het Nederlandse kiezersvolk in de toekomst een keer vaker naar de stembus: namelijk om zijn stem uit te brengen op de om roep van zijn keuze. Een spe ciaal ingestelde ömroepcommis- sie van de PvdA vindt omroep verkiezingen eigenlijk het eni ge alternatievesysteem, dat in de plaats kan komen van het huidige, waarbij de grootte van de omroepverenigingen wordt bepaald door het aantal leden. Groot bezwaar tegen de hui dige gang van zaken is, dat de keuze voor een bepaalde om roep vaak wordt bepaald door de kwaliteit van het program mablad, doordat abonnement en lidmaaschap gekoppeld zijn. Maar onder bezwaar is, dat het lidmaaschap alleen meetelt als het lid ook luister- en kijk geld betaalt. Daardoor tellen in de praktijk alleen gezinshoof den en zelfstandigen mee als omroepleden bü de toekenning (ADVERTENTIE) de enige matras met de juiste)celbalans van zendmachtigingen (en bij de vaststelling van het feit of men a-, b- of c-omroep is). De omroepcommissie van de PvdA vindt, dat dit systeem principieel te verwerpen is en dat in beginsel alle kiesgerech tigde Nederlanders moeten kunnen meetellen. Het idee van omroepverkie zingen is neergelegd in een rapport, dat inmiddels aan het partijbestuur is aangeboden. Het moet zijn weg vinden via de partijorganen, voordat het als officieel partijstandpunt zal worden uitgedragen. Of het nog tijdig voor de komende kamerverkiezingen tot officieel „issue" verheven kan worden, wordt betwijfeld, omdat er nog al wat haken en ogen aan vast zitten. De commissie wil ook de zendtijd voor politieke partijen afschaffen. MÜNCHEN (DPA) De scho ten, die in de nacht van zondag op baandag de bewoners van het Olympisch dorp hebben opgeschrikt, waren vermoede lijk afkomstig uit een alarm pistool. Da Westduitse politie is tot deze slotsom gekomen, omdat, ze nergens patroon-hulzen heeft kunnen vinden. MÜNCHEN De Spelen van de XXe Olympiade zijn ge sloten. Soberder dan tientallen jaren lang het geval is geweest. Maar de ernst, die de plechtig heid zou moeten beheersen, ont brak toch vrijwel geheel. Wei nig bleef er over van de cere monie, die mede een eerbetoon had moeten zijn aan de gedode elf Israëlische sportlieden. De vraag drong zich zelfs op of voor de vele duizenden atleten dit gedenken niet als een te harde plicht werd gevoeld. Voor hen telde de tragedie van nog geen week geleden kenne lijk minder zwaar, dan de vreugde een hoogtepunt in een sportloopbaan bereikt en be leefd te hebben- De ernst kwam in de slotfase van deze veel omstreden Olympische Spelen van München slechts op de mo menten, waarop de regie dat eigenlijk vrijwel dwingend voorschreef. Alleen na de kor te toespraak van de 84-jarige scheidende IOC-president Ave ry Brundage, toen bij de kla gende tonen van een trompet de vermoorde sportbroeders werden herdacht. Daarvoor en daarna beheers te de vreugde de ceremonie in het door 80.000 toeschouwers geheel bezette Olympische sta dion. De voor de Duitsers ver loren gewaande, maar toch nog teruggenomen gouden medaille in de landenwedstrijd van gis termiddag, waarmee volgens de traditie het Olympisch pro gramma besloten werd, had de bezoekers op de overvolle tri bunes al in een geestdriftige stemming gebracht. Toen in het uur voor de sluitingsplechtig heid een hippische show werd opgevoerd met als hoogtepunt het optreden van de juist 400 jaar bestaande Spaanse rij' school uit Wenen was er voor soberheid eigenlijk al geen plaats meer. Met een intocht op onder meer de klanken van de musl cal „My Fair Lady" creëert men nu eenmaal geen sfeer voor een ceremonie, die in het teken van herdenken moet staan. Na een ceremonie, waarin eigenlijk alleen de verplichte onderdelen het gestoten ver klaren van de spelen, het doven van de vlam en het wegdragen van de Witte vlag met de vijf ringen die het IOC-regle- ment voorschrijft, waren opge nomen, volgde een afmars van de duizenden (zie foto) die door intense vreugde werd be heerst. Voor hossende Britten, uitbundige Australiërs en Ca nadezen die amper uier jaar kunnen wachten tot Montreal de verzamelplaats van de jeugd uit heel de wereld is, bestond er eenvoudig geen soberheid. STAD EN STREEK Groenendijk opent jacht op boktorren. Pagina 2 Goed werk in Zeeland ligt niet voor het opra pen. Pagina 3 FINANCIËN EN ECONOMIE Kritiek op Russische par tijleider. Pagina 15 BINNEN- EN BUITENLAND Egypte, na München, boos op Bonn. Pagina 9 Wetenschappers op de sekstoer. Pagina 10 SPORT Pakistaans hockeyteam zwaar gestraft. Pagina 11 RADIO EN TELEVISIE Quadrafonische uitzen ding. Pagina 14 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG/ROTTERDAM/ TERNEUZEN Zowel het mi nisterie van defensie als direc ties van grote, vooral chemi sche bedrijven hebben naar aanleiding van de gebeurtenis sen in München besloten de waakzaamheid te verhogen. De verhoogde waakzaamheid bij land- en luchtmacht is van kracht sedert 'zaterdag en geldt voor onbepaalde tijd. Het wachtpersoneel heeft opdracht gekregen intensiever te pa trouilleren en het de kazerne binenkomende verkeer scherper te controleren. In de sector (4n de chemische bedrijven was men reeds extra op zijn hoede sedert de aanslag op de Gulf-raffinadeirij in Rot terdam, waarvoor de Zwarte September-beweging destijds de verantwoordelijkheid op zich nam. „Onze waakzaamheid is na. tuurlijk versterkt. We zijn, voor zover mogelijk, optimaal waak zaam", aldus een woordvoerder van Shell. Ook bij het Amerikaanse chemische concern Dow Chemi cal zijn na de aanslag van vo rige week extra veiligheids maatregelen genomen. Welke maatregelen genomen zijn werd niet meegedeeld omdat het ef fect ervan dan voor een deel verloren zou kunnen gaan. BUENOS AIRES (ANP) Volgens het dagblad Cro- nica in Buenos Aires zou Independiente de Avella- neda overwegen niet naar Amsterdam te komen om de tweede wedstrijd te spelen om de wereldbe ker voor clubs. Indepen diente zou bang zijn dat door uitlatingen van de spelers van Ajax de sfeer in Nederland te vijandig is geworden. Cronica vermeldt ver der dat het bestuur van Independiente heeft be sloten een protestbrief naar de Europese Voet. balunie te sturen, waarin men erop zal aandringen dat de spelers van Ajax worden verplicht in het openbaar op hun uitlatin gen ten aanzien van Inde pendiente en het Argen tijnse voetbal in zijn tota liteit terug te komen. Commentaar van Ajax- voorzitter Jaap v. Praag. „Ik geloof er niet in. Ik heb juist vandaag een te legram van de manager van Independiente gehad waarin hij 2000 kaarten bestelde. „Met vriendelij ke groeten" stond er on der, Het gaat wel door" wat extra ontspanning met onze krant, dezer dagen leest u er meer over 1 Schoolkinderen in Terneuzen kregen gisteren les op het po litiebureau. Buiten was een verkeerstuin aangelegd waar ze zich met de belangrijkste verkeersregels vertrouwd konden maken. Zie voor verslag pagina 5. (Van een onzer verslaggevers) HULST Als alles volgens plan verloopt kunnen personeel en patiënten van „De Sterre", het internaat voor zwakzinni gen, begin 1975 de noodbehui zing op het terrein van het Eli- sabethziekenhuis in Sluiskil vaarwel zeggen en hun intrek nemen in het nieuwe, 21,5 mil joen kostende complex, dat de stichting nu in Clinge kan gaan bouwen. Het stichtingsbestuur kreeg namelijk gistermiddag de bouwvergunning voor de bouw van de drie paviljoens. Een bouwvergunning voor het hoofdgebouw is er nog niet De bestekken voor dit gebouw moeten nog ter goedkeuring naar Den Haag worden ge stuurd. Verwacht wordt dat dan ook vrij kort daarna even eens voor het hoofdgebouw de bouwvergunning zal worden verleend. Het definitieve complex van „De Sterre", de stichting, die tot nog toe alleen maar met noodoplossingen heeft kunnen werken, komt in Clinge te staan op een terrein aan de Gravenstraat, naast de sport velden en het gemeensc'naps- ADVERTENTIE) Een berichtje aan Eminent, Postbus 25 Bodegraven en u hoort er méér van! huis. Het complex komt zo te liggen dat er tussen de bevol king van Clinge en de bevol king van het nieuwe internaat nauwe contacten kunnen ont staan, terwijl de internaats bevolking tegelijk sterk met de omringende natuur wordt ge confronteerd. Bij het maken van de eerste nieuwbouwplannen dacht het stichtingsbestuur aan Zuiddor- pe als vestigingsplaats. Nader hand heeft men voor Clinge ge kozen. Niet alleen omdat als gevolg van de industrialisatie langs het Kanaal van Gent naar Terneuzen men in Zuiddorpe weieens last zou kunnen krij gen van luchtverontreiniging, maar bovendien wilde men op basis van de gewijzigde inzich ten in de zwakzinnigenzorg de zwakzinnigenverpleging meer in de maatschappij integreren. De mogelijkheden in dit ver band zijn in Clinge groter dan in Zuiddorpe. Bij het overhandigen van de bouwvergunning zei burge meester Molthoff de keuze van Clinge als vestigingsplaats ge lukkig te vinden. „De Kanaal zone is de werkplaats van Zeeuwsch-Vlaanderen en je moet een bed nu eenmaal niet in de werkplaats zetten. Een instelling als deze is het best op zijn plaats aan de flanken van Zeeuwsch-Vlaanderen", al dus de heer Molthoff. NAPELS (ANP) Tijdens de finale van een voetbaltoernooi in een dorpje bij Napels is de plaatselijke burgemeester Fiori Graziaro (46) doodgeschoten. Men vermoedt dat de burge meester per ongeluk is getrof fen door een supporter, die in het wilde weg begon te schie ten na een beslissing van de scheidsrechter.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1