Consternatie na schoten in Olympisch dorp Spanning houdt aan na luchtgevechten Jongen van 9 gewurgd Geen schoolgeld voor leer- nlichttèe kinderen WIM RUSKA STERKSTE JUDOKA VEILIGHEIDSRAAD VERDEELD OVER MIDDEN-OOSTEN EN MÜNCHEN Jonge brandweer in Terneuzen Jongen dood na val uit vlaggemast Veiligheidsdienst helpt Kissinger naar de kelder ZOONTJE VAN NEDERLANDSE CIRCUS ARTIEST ONTVOER» LANDBOUWSCHUUR UITGEBRAND IN KOUDEKERKE Belg verdrinkt bij in Oosterschelde Hulpdienst bij chloor- ongevallen Vlakbij ouderlijk huis in Utrecht Resolutie Minister Scheel Auto rijdt deelnemers dropping aan: meisje dood Van Veen wijzigt wetsontwerp Grens TOREN VAN PISA WANKELDE Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—79 20 Abonnementsprijs m.i.v. 1-7-72: 18,80 per kwartaal; per maand 6,36. Losse nummers 20 cent. Gironummer 1114111. t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda VRIJE ZEEUW MAANDAG 11 SEPTEMBER 1972 26e Jaargang No. 8952 Advertentieprijs: per mm 16 centj minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem MÜNCHEN (DPA/UPI) Henry Kissinger, de voor naamste adviseur van presi dent Nixon in veiligheids, kwesties, heeft gisteren door toedoen van zijn lijfwachten een hachelijk avontuur be leefd in een Münchens hotel. Tijdens zijn verblijf van 18 uur in de Beierse hoofdstad waar hij o.a. met bondskan selier Brandt van gedachten wisselde, had hij ook een ontmoeting met de Westduitse christen-democratische oppo sitieleider Rainer Barzel. Toen hjj zich per lift met Barzel naar diens apartement op de vierde verdieping van een hotel wilde begeven, stapten ook zes leden van de veiligheidsdienst in de lift, maar die was slechts bere kend op vier personen. In plaats van te stijgen stortte de lift door het breken van de kabel naar beneden. Aan gezien het gezelschap op de begane grond was ingestapt, viel de lift slechts een kleine vijf meter tot in de kelder, waar de val door veren enigs zins werd gebroken. De danig door elkaar ge schudde mannen moesten on geveer een half uur wachten voordat de brandweer hen uit hun netelige- positie kon be vrijden. Om Kissinger en zijn metgezellen frisse lucht te verschaffen, sloeg een der veiligheidsbeambten 'n ruitje in. De hoteldirectie maakte van dat gat gebruik om de heren van bier en frisdran ken te voorzien. (Van opze redactie buitenland) MÜNCHEN In het Olym pisch dorp te München ont stond gisteravond enorme con sternatie toen er vijf schoten waren gehoord, maar volstrekt onduidelijk bleef door wie en waar er was geschoten. Ook bleef tot bij het afsluiten van deze editie volkomen duister of er slachtoffers waren geval len. Er werd een dode gemeld, maar hierbij zou het gaan om een Oostenrijkse jongen, die, buiten het dorp, uit een vlag- gemast was gevallen. De schietpartij schijnt zich in het trappenhuis van de Ma rokkaanse appartementen te hebben voorgedaan. Volgens de politie is daar een schutter ge zien. Een agent zag hem een schot lossen en toen snel achter elkaar nog eens vijf. Er werd niet gezegd met welk wapen de man had geschoten. Duide lijk werd ook niet of er op Ma rokkanen is geschoten. De man zou gevlucht zijn naar het heb om het dorp. Direct na de schoten werd een grootscheepse politiemacht naar het, na de dramatische gebeurtenissen van vorige week toch al zwaar bewaakte, Olym pische dorp gestuurd. Het huis waar de Russische ploeg woont trok de grootste concentratie politiemannen, die alle met machinegeweer bewapend wa ren. De Russen zouden echter niets hebben gemerkt van de schoten. Er werden de meest uiteen lopende en wilde verklaringen uitgegeven. Ook de politie gaf tegenstrijdige berichten uit. Vast kwam alleen te staan dat de Oostenrijkse jongeman op ongeveer 800 meter van het dorp uit een vlaggemast was gevallen. Dit geval zou echter niets te maken hebben met de schoten die gehoord zijn. Het Olympisch dorp was di rect na de schoten om on geveer 10 uur hermetisch af gesloten. Na een uur werd het dorp weer opengesteld. (Van onze correspondent) DEN IIAAG De chloor- producenten AKZO cn Na- tron-Chemie zijn in samen werking met de grootverbrui ker DOW tot een overeen komst gekomen om in geval van een transportincident, waarbij chloor betrokken is, hulp te verlenen. Dit zal ge beuren ongeacht de herkomst van het chloor. Een en ander heeft het ministerie van Bin nenlandse Zaken meege deeld. De hulpdienst beschikt over een mobiel team deskundigen met toereikend materieel in elk van de vijf districten, waarin Nederland in dit ver band is verdeeld. Volgens het ministerie zul len de verantwoordelijke over heidsdiensten als brandweer en politie nooit die deskundig heid kunnen verkrijgen, welke de chloorverwerkende bedrij ven bezitten. PRINSES Margriet heeft za terdag als eregast de viering van het 125-jarig bestaan van het stadje Holland in de Ame rikaanse staat Michigan bijge woond. DE langzaamaanacties bij de Italiaanse spoorwegen, die de werknemers tussen dinsdag en vrijdag zouden houden om kracht bij te zetten aan de looneisen en arbeidsvoorwaar den, zijn afgelast na onderhan delingen tussen de vakbonden en de overheid. SARGENT Shriver heeft Lee White, oud-voorzitter van de federale energiecommissie, be noemd tot, zijn campagnelei der OP fcet eiland Jan May en tus sen Noojwegen en IJsland heeft zich zaterdag een krach tige aardbeving voorgedaan. UTRECHT (ANP) De ne genjarige Hans van Soest uit Utrecht is gewurgd. De politie vond het stoffelijk overschot van het kind, dat sinds don derdagavond werd vermist, zondagmiddag op enkele hon derden meters van zijn ouder lijk huis. Het jongetje was ge deeltelijk ontkleed. De ouders van Hans van Soest meldden de vermissing vrijdag ochtend. Sindsdien heeft de po litie intensief naar de jongen gezocht. Omdat hij spelend aan de waterkant zou zijn gezien, is ook in een singel naar hem gedregd en gezooht door het duikteam van de'brandweer. Zondag werd het onderzoek uitgebreid en toen bracht een politiehond twee hoofdagenten naar de hoek van een terrein waar het kind tussen onkruid en struikgewas werd gevonden. SALZBURG (DPA/RTR) De Oostenrijkse poli tie heeft een groot scheepse speuractie inge zet om het tweejarig zoontje van een Neder landse circusartieste te rug te vinden, dat zater dagavond in Salzburg is ontvoerd. Het gaat om de kleine Bjoern Alan, zoon van de 24-jarige Anneliese van Wieringen uit Den Haag, die op het ogenblik in een nummer met slangen en krokodillen te Salz burg optreedt in het cir cus Althoff. Tijdens de voorstelling van zater dagavond namen twee onbekende mannen het kind mee. Een clown die hen zag, waarschuwde de politie. De moeder van Bjoern vermoedt dat de vader van het kind, van wie zij gescheiden leeft, de hand in de ontvoering heeft gehad. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV/CAIRO/NEW YORK Aan de Israëlisch- Arabische grenzen keerde gisteren een gespannen rust te rug, nadat Syrische en Israëlische vliegtuigen zaterdag in een nieuwe opleving van het Midden-Oostenconflict super sonische schermutselingen boven de heuvels van Golan geleverd hadden. Daarbij zijn volgens Israël drie Syrische gevechtsvliegtuigen Vernietigd. Syrië geeft dit toe doch zegt zelf twee Israëlische toe. stellen te hebben neergeschoten, hetgeen deor Israel een fabel word genoemd. De Syriërs begonnen de aanval, die kennelijk een ver gelding was voor de luchtac ties die de Israëli's vrijdag tegen basissen van Palestijnse guerrillastrijders in Syrië en Libanon uitvoerden en waarbij volgens gegevens van Pales tijnse kant 66 Arabieren zijn gedood en 40 gewond. Waar nemers in Damascus (Syrië) schatten het aantal doden of gewonden als gevolg van de aanval van vrijdag op Syrië echter op 150 personen. Vol gens politieke kringen waren de acties gericht tegen dicht bevolkte gebieden Jordanië maakte de dood bekenid van aiohttien inwoners van Dhoeneiiba, een dorp aan de grens met Syrië. Daar wa ren verscheidene huizen ver nield door vam het Syrisch- Israëlische luchtgevecht afge dwaalde raketten. Paus Paiulus heeft gisteren in zijn zomerverblijf Castel- gandolfo tegenover verzamelde gelovigen verklaard, dat wraak geen geneesmiddel maar een kwaad is, dat ge makkelijk herhaald wordt en zich eindeloos voortzet. „De recente gebeurtenissen te Münehen en dlie welke er on middellijk op volgden in het Midden-Oosten hebben ons ernstig geschokt" Somalia en Soedan hebben gisteren in de Veiligheidsraad een ontwerp-resolutie aan de orde gesteld, waarin „de be langhebbende partijen worden uitgenodigd onverwijld alle militaire operaties te staken en in het belang van vrede en veiligheid de grootst mogelijke matiging te betrachten". De Amerikaanse afgevaar digde George Bush diende op zijn beurt een voorstel in waarin „de terroristische aan val in München" wordt ver oordeeld en alle landen die de terroristen onderdak en bij stand verlenen worden uiige niodigd, alle maatregelen te treffen om te verhinderen dat zij hun activiteit voortzetten. De Sovjet vertegenwoordiger Jacob Malik betuigde zijn steun aan het voorstel van So malia en Soedan. Hij wilde niets weten van een vermel ding van de gebeurtenissen in München in een resdlutie van de Veiligheidsraad. De naad was op verzoek van Syrië en Libanon in spoedzit tiinig bijeengekomen onder voorzitterschap van de Chine se vertegenwoordiger Hoeamg Hoea die deze maand voor het eerst optreedt als voorzitter van de Veiligheidsraad. Intussen is in Cairo een (al eerder geplande) bijeenkomst van de ministers van buiten landse zaken van Arabische landen begonnen. Besproken wordt o.a. het besluit van Egypte in verband met de ge beurtenissen in München zijn minister van buitenlandse za ken eind deze maand niet naar Bonn te sturen, zoals eerder was overeengekomen. In diplomatieke kringen heerst evenwel de mening dat de soep niet zo heet wordt gegeten als zij wordt opge diend want zowel Bonn als Cairo voelen er weinig voor hun pas herstelde betrekkin gen opnieuw te verbreken. Van belang is in dit verband de olie die de Westduitse mi nister vain buitenlandse zaken Scheel vrijdag op de golven goot door openlijk te verkla ren dat de Arabische landen op geen enkele wijze verant woordelijk zijn voor de ge beurtenissen in München. Al leen een kleine groep Palestij- nen is verantwoordelijk, zei hij. Scheel werkte hiermee een eerdere verklaring, waarin Cairo gedeeltelijk verantwoor delijk werd gesteld voor het drama, geruisloos onder ta- feL TERNEUZEN De Terneu- zense vrijwillige brandweer vierde zaterdagnamiddag de na tionale brandweerdag in hoofd zaak te zamen met de jeugd. Op deze wijze wil de brandweer leiding van Terneuzen de jeugd reeds vroeg vertrouwd maken met de drie O's. Maar ook de volwassenen werden niet ver geten. Zij kregen folders aan geboden met een groot aantal nuttige (en voor de handlig gende, die vaak worden over het hoofd gezien) wenken. Met allerlei spelletjes, waaraan uiteraard nogal wat water te pas kwam, mochten de jonge ren zich vermaken. Zij konden bovendien meedoen aan een puzzle, waaraan een aantal prijzen is verbondenA.s. woensdagavond om zeven uur kunnen ze de oplossing in de brandweerkazerne inleveren. In de kernen van Terneuzen, werd de nationalr h-pn- prurdag op ongeveer óezEfae wijze gte- vierd. (Van onze correspondent) KOUDEKERKE Tijdens een onweersbui is zondagmid dag de bliksem ingeslagen in de landbouwschuur van de heer D. Aarnoudse te Koudekerke De schuur brandde geheel uit Het vuur in de met hooi en stro geladen landbouwschuur greep snel om zich heen. De brandweerkorpsen van Koude- kerke en Biggekerke, die spoe dig ter plaatse waren, wisten het bij die schuur behorende woongedeelte en het wagen huis te behouden. De schade bedraagt ongeveer 380.000 guL den. De eigenaar is tegen brand verzekerd. (Vau een onzer verslaggevers! HARSKAMP De vijftien jarige Miranda Hartman uit Gendt is in de nacht van za terdag op zondag toen zij deelnam aan een cropping op de Edcsewcg te Harskamp (hor een achteropkomende au to aangereuen en gedood. De aulo raakte ook de 18- jarige Wilnt'lm na Huism-n die zwaar gewond is opgeno men in een ziekenhuis te Ede Vier ande.o deelnemers aan oV dropping, die ?èemaal lid zijn van het r.-k. Jongerenkoor van Gendt, liepen lichte ver wondingen op. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Veen van Onderwijs zou zo goed als zeker willen afzien van de invoering van school geld voor middelbare scholie ren, die nog leerplichtig zijn. Hij zal dat, naar ver wachttor, eind deze weck schriftelijk aan de Tweede Kamer mede delen. Hangende dit officiële ant woord aan de Kamer, die veel kritiek heeft uitgeoefend op het omstreden wetsontwerp, wilde een woordvoerder van de minister gisteren bevesti gen noch ontkennen, dat de bewindsman van plan was het meest bekritiseerde punt uit zijn voorstel te schrappen. Wel werd gezegd, dat de invoering van schoolgeld voor leerplich tigen een moeilijke zaaik is, reden waarom de bewindsman naai- openingen zoekt voor een andere, meer aanvaardbare oD' lossing. Dat zou betekenen, dat de bewindsman zij.n wetsontwerp in zoverre handhaaft, dat het schoolgeld wel wordt ver. hoogd, rnaiair dat hij niet zal tornen aan het in ons land aanvaarde beginsel, dat leer plichtige kinderen gratis onde- wiis moeten genieten. Het heffen van schoolgeld voor kinderen, die de leer plichtige leeftijd te boven zijn (dus ouder zijn dan 15 jaar) is ook op het ogenblik al een normale gang van zaken. Het wordt geheven volgens het draagkracht-beginsel met een maximum vain f 200,- per jaar Dat maximum wil de minister op f 500,- brengen, maar bo vendien omvat zijn wetsont werp een verhoging van de inkomensgrens, waaronder men geen schoolgeld behoeft te betalen. Door het voorstel op zijn meest omstreden onderdeel te wijzigen, hoopt minister Van Veen niet alleen tegemoet te komen aan de wensen van zijn tegenstanders, maar bovendien verwacht hij, dat de Kamer nu bereid zal zijn het wetsont werp spoedig in behandeling te nemen. Tegenstanders van de invoe- „winnende" marathonloper, nr. 72, wordt hier weggeleid. (Van onze sportredactie) MÜNCHEN Twee extra partijen ïeeft Wim Ruska nodig gehad om te be wijzen dat hij momenteel 's werelds sterkste judoka is. Via de herkansingen icreikte de 32-jarige Amsterdammer de 'inaie alle catagoriën waarin hij de Rus 'ioesnetzov ontmoette en die hem zijn weede gouden medaille opleverde. Mieke Jaapies behaalde een zilveren plak in de K 1 klasse. Mieke startte erg slecht, ze lag aanvankelijk zelfs op de vijfde plaats. Haar enorme eindschot was echter niet krachtig genoeg om de Rus sische Ryansjinskja van een eerste plaats af te houden. Het Olympisch hockeytoernooi is be sloten met de zoveelste rel. Nadat West- Duitsland de Pakistani in de finale met 10 had teruggewezen, meende een aantal Pakistani dat hen een groot on recht was aangedaan. Zij bestormden samen met een aantal Pakistaanse sup porters de jury taf el. Na de vechtpartij' van ruim tien minuten keerde de rust enigzins terug. Tijdens de ceremonie protocollair stonden de Pakistani met hun rug naar de vlag cn speelden nonchalant met hun medailles tijdens het spelen van het Duitse volkslied. Een merkwaardig voorval deed zich voor vlak voor de binnenkomst van de Amerikaanse marathonloper Frank Shor ter. Op het moment dat het publiek de Amerikaan in het stadion verwachtte, kwam plotseling een onbekende figuur met het niet bestaande startnummer 72 door de stadionpoort binnenrennen. Na, onder enorme toejuichingen, één ronde te hebben afgelegd verdween hij weer. rÉttg vain schoo-lgeld voor leer- plichtingen vindt men niet al leen bij de oppositie-partijen en bij de vakbeweging, maar ook in kringen van regerings partijen. Niet doorgaan van de maatregel betekent een te kort op de onderwijsbegroting van enkele tientallen miljoe nen. Het jukte bedrag van het tekort is niet bekend, evenmin is te zejgen hr-e dit tekort zal moeten worden ondervan gen. (Van onze correspondent) YERSEKE De 42-jarige Belg E. L. M. uit Muizen bij Mechelen is zondagmiddag bij Gorishoek in de Oosterschelde verdronken toen hij een rub berbootje op het droge wilde halen. Twee Duitse sportduikers, die hun bootje zagen afdrijven, vroegen de vissende Belg een handje toe te steken by het te rughalen van het vaartuig. De drie vertrokken in een geleende houten boot met bui tenboordmotor. Het houten vaartuig kapseisde toen het on geveer een kilometer van Yer- seke was verwijderd. De be manning van de Yerseke-30, een vissersboot die juist kwam aanvaren, probeerde de dria drenkelingen te redden. De twee Duitsers werden eerst aan boord van de Yer seke-30 gehesen. Men wierp vervolgens de Belg, die op de gekapseisde houten boot was geklommen, een lijn toe. De man kon het touw niet grijpen en gleed terug in het water. Da twee duikers begaven zich op nieuw in het water en hielpen de Belg aan boord van de vis sersboot. Deze hulp kwam ech ter te laat. PISA (Reuter) De scheve toren van Pisa heeft zaterdag enigszins gewankeld door een lichte aardbeving die in het westen van Toscane werd ge registreerd. De toren van Pisa hangt •uim vier meter uit het lood en moet olgens deskundigen eens instorten.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1