Door zestig jaar tussen de duiven Jammer dat in Sluis niet wordt uitgestapt OPZET VAN BRADERIE HULST WORDT GROTER Veel coureurs in ronde van Koewacht zeeuws Films in Zeeland BURGEMEESTER H. P. L. VAN DEN BELD OVER BEZOEK PRINSELIJK PAAR: Clubbladen stad streek Vroeg eruit Sport blijft Geen uitblinker Elke ochtend om vier uur naar de duiven EXPOSITIE VAN GRAFIEKEN Opening scliool Vrijdag 8 september 1972 9 Theodoor (voor bekenden gewoon: Door) weet on danks zijn leeftijd van 75 jaar zich alles nog heel goed te herinneren. De man, die irt de Pauluspolder in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen woont,- zit nu zestig jaar in de duivensport en heeft nog de eerste jaren van de toen op gang komende sport meegemaakt. Er was toen eigenlijk geen vereniging, waarvan je per se lid moest zijn om aan wedvluchten deel te nemen. Het ging maar wat „onder elkaar". Over zijn begintijd als duivensportliefhebber kan Door urenlang vertellen. Hij deelt mee dat in zijn beginperiode, rond 1910, de duiven meestal in manden op een kruiwagen of tussen twee man in, naar Terhole werden gebracht en daar op de stoomtram werden gezet naar Hulst. Vandaar ging het met de trein verdpr en de liefhebbers moesten dan maar afwachten wat er ge beurde. Door vertelt: „Tegenwoordig hoor je 's zondagsmorgens al via ra dio Brussel'of de duiven wel of niet gelost zijn, vroeger was dat anders. Toen ont brak iedere vorm van com municatie. Je ging gewoon op je duiven wachten, kwa men ze thuis dan wist je dat ze waren gelost, kwamen ze niet dan nam je aan dat het niet was gebeurd. D?t was ook nog in de tijd dat een constateur een onbekend MIDDELBURG CITY - THEATER: „De Decamerone" Deze door Pier Paolo Pasoiini geregis seerde film, die thema's uit de ondeugende raamvertelling der Renaissance van Boccaccio behandeld is tot en met, zen dagavond te zien in het Mid delburgse theater. Van de meest geslaagde van de vertel lingen alle humoristisch en pikant van aard, zijn er in de film een negental ver beeld. Vanaf zondag is in City een keiharde western te zien, die zich afspeeld in een staatsgevangenis in de U.S.A. eind vorige eeuw. Een gevangene weet de plaats waar een belangrijke buit is opgeborgen. Voordat die kan worden opgehaald heeft heel wat bloed gevloeid. TERNEUZEN LUXOR: „Blue Movie". Voor de tweede week in re ding was, tegenwoordig heeft elke liefhebber er een. Nee, als je een duif thuis kreeg deed je haar de ring af en hep je hiermee naar een z.g. „schrijver", die er gens in de straat zat met een horloge en noteerde hoe laat je de ring afgaf. Maar daar werd ontzaglijk mee ge knoeid. De een schreef al vroeger dan de ander. Voor dat/lopen kreeg je dan een tijdsvergoeding van 6 meter per seconde. Nu was- hier in de buurt een boer* die ook met de duiven speelde en zijn hond zo had afgericht dat deze de ring, in een zak je rond de hals naar de schrijver bracht. Op een kwade dag echter ontmoette de hond, dwars door het land rennend met de ring, een haas. verzaakte zijn plicht en ging achter de haas aan. Pas veel later (en te laat) leverde hij de ring af". Een mensenleven lang tus sen de duiven levert niet al leen veel stof tot praten, het betekent ook dat De Poorter altijd vroeg uit de veren is geweest en dat nog is. On danks zijn hoge leeftijd staat hij 's morgens om 4 uur op en zijn eerste gang is prise. Men kan er kennelijk niet genoeg van krijgen. Zon dagmiddag is een degelijk gemaakte oorlogsfilm te zien, „De slag om de Neretva" die handelt over Joegoslavische partizanen, OOSTBURG LEDELTHEATER „Blue Movie". Voor de 23e week in Oostburg. Zondagsmiddags voor de liefhebbers van zang en dans Elvis Presley in „Double Trouble". Elvis be leeft in deze film spannende avonturen, maar vindt tus sendoor toch tijd naar de meisjes te kijken en songs te produceren. HULST. KONING VAN ENGE LAND: Blue Movie. Voor de zoveelste week in Hulst te zien. Kennelijk is de markt nog steeds niet overvoerd. dan naar zijn duiven om het hok open te doen. Als hij een poosje later de hokken schoonmaakt zitten er soms wel vier tot zes duiven op zijn rug, hetgeen zijn dochter wel kan merken als vaders kiel in de was komt. „Nou ja, ze laten er weieens wat op vallen", zegt hij lachend. Dat de duiven in huize De Poorter en grote rol spelen is zeker. Het zondagse middag maal wordt afgestemd op het uur van het lossen van de duiven en als dat, ondanks alle berekeningen, dan toch nog niet klopt, eet De Poor ter in de buitenlucht op een bank, want hij moet ze zien komen. Hoewel het niet valt te ontkennen dat de duiven sport aan het vergrijzen is denkt hij, evenals de huidige voorzitter van de vereniging „E.V.N.", de heer G. Peers- man dat deze sport zal blijven bestaan. Beiden zijn van me ning dat een der grootste oor zaken waarom weinig jonge mensen deze sport nog beoefe nen te wijten valt aan het feit dat velen van hen in de nieuwbouwwijken gaan wo nen waar nu eenmaal het hou- [ien van duiven meestal niet wordt toegestaan. De duivensport zou direct gered kunnen worden als in bepaalde wijken daarvoor door de gemeente wel ver gunning zou worden ver leend. Dat zou dan een van de weinige dingen zijn die de overheid voor deze sport moet doen. Voor zover be kend is er geen enkele dui vensportvereniging die enige subsidie ontvangt. terwijl toch ook met name in de grote concoursen jaarlijks een niet onaanzienlijk bedrag aan geld, door de liefhebbers betaald wordt geschonken aan liefdadigheidsinstellin gen", is de mening van beida heren. Terugblikkend in het ver leden zegt de jubilaris dat er toen ook goede duiven waren al zijn er misschien nu wat meer. Sterk waren de voor oorlogse duiven zeker. Maar de lucht was toen ook voor hen veel gezonder en er werd niet zoveel vergif op de akkers gesproeid als nu het geval is. Wat zijn spel betreft heeft hij altijd goed meegekund. „Ik was nooit een grote uitblinker, maar kon toch mijn prijs vliegen, behalve dan jongstleden zondag in mijn jubileumvl-ucht, daarin hebben mijn duiven mij le lijk in de steek gelaten", zegt hij breeduit lachend, want een optimist is en blijft hij, die nog niet denkt aan stoppen en zich zonder zijn duiven echt niet op zijn ge mak zou voelen. Veel duiven heeft hij er nooit op na ge houden hoogstens 10 a 12 koppels. Zijn beste periode lag tussen 1965 en 1968 toen hij verschillende kampioen schappen behaalde op vitesse en midfond. Ook dit jaar („Het slechtste wat ik ooit heb meegemaakt wat het weer betrof") won hij met een en dezelfde doffer twee maal een wedvlucht, waar van een keer zelfs met 8 minuten voorsprong in de sterke competitie Axel-Stop peldijk. Nog enkele weken en ook dit seizoen zit er weer op. Vo.1 goede moed echter denkt De Poorter weer al aan het nieuwe. Zijn eenenzestigste. „Straks komt de ruitijd van de duiven", zegt hij. „Dat is een belangrijke periode. Kom je die goed door dan heb je een redelijke kans op behoorlijke resultaten in het volgende jaar". Voor het zover is zal tij dens een feestelijke bijeen komst door het bestuur van ■,E.V.N." (Eerlijk Vreest Niemand) aan de jubilaris een attentie worden aangebo den. Wat dat zal zijn blijft voorlopig geheim. C. DE ZEEUW Binnenkort gaan we in het Zeeuws Dagboek beginnen met het publiceren van leuke en-of interessante gegevens uit de clubbladen vaal de Zeeuwse verenigingen. Het doel hiervan is od de eerste plaats om de activiteiten van de Zeeuwse verenigingen eens op een wat andere ma nner onder de aandacht van onize lezers te brengen' dan we tot nog toe aam de band van wedstrijdverslagen, jaar vergaderingen en dergelijke doen. Op de tweede plaats willen we dat doen om de vereni gingen zelf eens wat meer voor het voetlicht te bren gen. De besprekingen van de clubbladen zult u voortaan aantreffen onder de kop: „Uit de clubbladen". Het gaat overigens niet alleen om clubbladen van sportvereni gingen, ook de bladen, van andere verenigingen willen we graag ontvangen. De verenigingen, die club bladen uitgeven, willen we op deze plaats graag het ver zoek doen om elke nieuwe uitgave te sturen naar: re dactie De Stem. Nieuwstaaat 9 te Tennieuzen. eindredactie bas augustijn Jubilaris Theodoor (Door) de Poorter bespreekt samen met de heer G. Peersman (rechts), de voorzitter van de vereniging E.V.N., de kwaliteiten van een van zijn duiven. lijk gezien is het voor de deel nemers. zeker een succes ge weest. Ze hebben goed ge draaid. Misschien is het on danks alle organisatorische - technische problemen nog be ter gegaan dan in voorgaande jaren", vertelde S. Blommaart, aan van de organisators van de afgelopen braderie, na de nabespreking. (Van onze sportmedewerker) KOEWACHT De suppor tersclub EMM van Koewacht (Eendracht Maakt Macht) or ganiseert zondag haar eerste, plaatselijke wielerronde in de gemeente Koewacht. Het be stuur van de supportersclub heeft het groots opgezet, want naast de wedstrijd voor adpsi- ranten, zullen ook de ama- teuTS van start gaan. De orga nisators hebben dan ook kos ten noch moeite gespaard om het geheel een groot succes te laten worden. Strijd zal er in ieder geval genoeg zijn, want bij de amateurs, die om 14.45 uur van start gaan, komen bij na alle groten aan het vertrek. De hoofdzaak zal ook nu onge twijfeld worden het zoveelste duel tussen Toine van de Bun der en Wim de Waal, terwijl Jan Raas natuurlijk zal prohe ren hieruit munt te slaan. Van' de Bunder, sinds korte tijd weer helemaal actief sinds zijn sleutelbeenbreuk, zal na tuurlijk willen bewijzen, dat hij nog steeds tot de top be hoort, terwijl De Waal dinsdag jongstleden winnaar van de nonde vam Sas vam Gent, zijn zegereeks zal willen voortzet ten. Buiten deze drie topama- teuirs komen verder nog vele grote favorieten voor de eind zege naar Koewacht, waaron der Peter Göddie uit Hardinx- veld, Huijzen uit Kloetinge, ■Ko Tolhoek uit Yerseke en Wim Westdorp. Ook Wat. ney komt aan de start met o.a. J. van Waes, de Belg R. Fer- ket era Terry Cardli. Secretaris-pewnimgmeester Mattele van EMM deelde ons verder mee dat de kans zeer groot is dait ook Cees Priem ira Koewacht van start gaait. Mattelé: „Dat heeft hij ons tenminste toegezegd." De voornaamste deelnemers zijn verder: vader en zoon Brink man ui4 Rotterdam, Van. Groe- zan uit Made, Moelker, Stout- jesdijk. Momenteel hebben ah 54 reniners ingeschreven die in totaal handend kilometer zul len moeten afleggen, verdeeld over vijftig ronden, zodat het ongetwijfeld een felle strijd voor de zege zall worden. I Braderie Hulst 1972. Voor .1 XVan een onzer verslaggevers) HULST Tijdens de nabe spreking over de gehouden braderie in Hulst zijn er al gedachten geopperd om vol gend jaar de Hulster braderie nog grootser op te zetten. Wat het precies gaat worden, is nog niet bekend. Het nieuwe bestuur van de >lgend jaar bestaan vage ander Hulster winkeliersvereniging dat over enkele weken zal worden gekozen, zal namelijk de plannen voor volgend jaar gestalte moeten geven. De voorlopige gedachten gaan echter wel uit naar een complete Hulster braderie- week, waaraan alle midden standers dan meedoen. plannen. Mogelijk dat als naam voor deze week dan de „Michel- staidterwoche" gekozen gaat worden. De vage gedachten om vol gend jaar alles op veel groter schaal te gaan aanpakken, zijn ontstaan naar aanleiding van het succesvolle verloop van de braderie van dit jaar. „Zake- (Van een onzer verslaggevers) SLUIS „Vijfentwintig jaar -geleden, toen -koningin Wilhelmina bij de puinhopen van het oude belfort stond, sprak zij de historische woorden: dit gebouw zal in zijn glorie herrijzen. Wat zou het toch fijn zijn geweest als haar kleindochter dit herrezen stadhuis had kunnen bekijken. Ik vind het onbegrijpelijk dat het prinselijk paar tijdens zijn werkbezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen, niet even de tijd is gegeven om de aparte sfeer van ons historische stadje in zich op te nemen". Dit zegt burgemeester mr. H.P.L. vam den Beid over het programma vam het werkbe zoek van prinses Beatrix en prins Claus aam Zeeland. „In 25 jaar hebben wij hier in Sluis geen Oranjetelg meer mogen anltvamigen, terwijl er toch echt wel sprake is van historische bamiden met het huis vam Oranje, denkt u maar aan prins Maurits en prins Frederik-Hendrik, die hier hun fortificaties hadden". Dat het prinselijk paar een druk programma heeft, onit- kende de heer Van den Beid niet. „Zij beiden zijn zeer ge steld op gesprekken en ont moetingen met mensen. Na tuurlijk zijn die gesprekken over allerlei maatschappelijke verschijnselen en problemen erg belangrijk, maar ik had hen graag in ons oude belfort Willen ontvangen", aldus de heer Vam den Beid. Het gemeentebestuur van Sluis aail uiteraard niet ontbre ken bij het gesprek op het Oostburgse gemeentehuis, dat onder meer zal gaan over de kustrecreatie en kooptoerisme. „Maar w-aiar komt dit kooptoe risrne beter tot zijn recht dan in Sluis?, vroeg die beer Van den Beid zich af. „Juist nu wij niet de herin deling achter de rug hebben, en er mag maar 8 gemeenten in Zeeuwsch-VIaiamideren zijn overgebleven zou ik het zeer logisch hebben gevonden als het prinselijk paar in al deze gemeenten even. was uitge stapt", meende de Sluise bur gervader. Een, gemeente die in het ge heel niet wordt aangedaan - de stoet rijdt wel zonder oponthoud door Sluis - is Sas vara Gent. ,,'t Is jammer", al dus loco-burgemeester W.H.M. Colsem, „maar we moeten wel reëel blijven. Het prinselijk paar heef' een druk program ma en wij liggen niet in de route, maar ails tijdens de lunch in Termeuzen de Zeeuiwsch-Vlaamse industriali satie ter sprake komt zal het toch aan de Sa-sse deputatie liggen of er al dan niet over onze gemeente wordt gespro ken", aldus de heer Colsen H. v. d. Beid. (Van een onzer verslaggevers) KORTGENE Elmar Bec kers exposeert vanaf maandag grafieken), tekeningen en- aquarellen- in galerie „Les Deux Chopeaux" aan de Ka-ai- sfrazt in, Komtgene. De opening wordt vanavond om acht uur verricht door de heer F. van der Spek. De expositie is te bezichtigen tot en met 5 okto ber. (Van een onzer verslaggevers) KATS De heer J. Gelij-ns. inspecteur van het lager on derwijs in d'e inspectie Mid delburg, zal op 14 september aanstaande de nieuwe openba re lagere school te Kats offi cieel openen. De opening splechtigheid bsgiint om zeven uur. Beatrix. Claus. W. Colsen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9